Seniors Lead Jackets Past Emory in Final Dual Meet

ATLANTA, Georgia. January 28. SENIORS Brian Huff, Meghan DeVinney, Ashley Kracke, Sam Morgan and Laurissa Prystaj tallied-first place finishes to lead the Georgia Tech men's and women's swimming and diving teams to a sweep over Emory University, 173-118 (men) and 161-139 (women), in the Georgia Tech Aquatic Center on Saturday afternoon.

Emory had strong showings in the relays, as the women took both the 200 medley and the 200 free. Flader and Pasternak to victories in the 100 backstroke and 100 breaststroke. Brandon Burke and Justin Hake won individually for the men in the 200 backstroke and 100 butterfly.

Emory vs. Georgia Tech – 1/28/2006
Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
GTAC Pool: * 1:44.14 11/1/1999 California, CAL
Yeo, Chiang, Mattos, Kolbiesen
1:39.90 A
1:42.89 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Emory University 'A' NT 1:49.36 11
1) Hostalet, Sara FR 2) Flader, Ellen SO r:+0.06
3) Nicholson, Sarah JR r:+0.32 4) Lawler, Jamie JR r:+0.16
78 27.54 31.25 26.11 24.46
2 Georgia Tech Yellow Jackets-GA 'B' NT 1:50.65 4
1) Jones, Caroline FR 2) Walker, Alison JR r:+0.28
3) Martinez, Meghan FR r:+0.30 4) McLeod, Mari FR r:+0.28
74 28.26 30.43 27.37 24.59
3 Emory University 'B' NT 1:51.00 2
1) Axtell, Sarah FR 2) Gillen, Sam SR r:-0.03
3) Conter, Laura FR r:+0.15 4) Holmes, Lyle L FR r:+0.15
58 29.33 31.04 26.14 24.49
4 Georgia Tech Yellow Jackets-GA 'A' 1:48.47 1:52.25
1) Kracke, Ashley SR 2) Heiser, Laura SR r:+0.24
3) DeVinney, Meghan SR r:+0.14 4) Foster, Liz SR r:+0.04
28.48 32.25 26.62 24.90
5 Emory University 'C' NT x1:53.75
1) Schneibel, Kari SR 2) Palmer, Randi SO r:+0.14
3) Pasternak, Tess FR r:+0.47 4) Delcore, Keely JR r:+0.00
67 29.40 31.79 33.12 19.44
6 Emory University 'D' NT x1:58.73
1) Gardiner, Sarah SR 2) Heaton, Hayley FR r:-1.01
3) Seaman, Kim SR r:+0.20 4) Ortega, Lara FR r:+0.38
82 31.71 32.22 29.07 25.73

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
GTAC Pool: * 1:29.38 3/6/2004 Virginia, UVA
L. Wagner, V. Roguij, J. Haag, A. Kerpelman
1:26.72 A
1:29.32 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Georgia Tech Yellow Jackets-GA 'A' 1:33.04 1:34.65 11
1) Bourgeois, Jason SO 2) Williams, Alex JR r:+0.36
3) Kettunen, Teemu SR r:+0.14 4) Riebesell, Ryan SR r:+0.19
54 24.38 26.17 22.89 21.21
2 Georgia Tech Yellow Jackets-GA 'B' NT 1:36.77 4
1) Sousa, Mauricio FR 2) Bishop, Ryan JR r:+0.13
3) Uras, Onur SO r:+0.31 4) Huff, Brian SR r:+0.10
63 25.46 26.85 23.58 20.88
3 Emory University 'B' NT 1:38.06 2
1) Diggs, Keith FR 2) Burke, Brandon SR r:+0.09
3) Roos, Thomas JR r:-0.02 4) Johnson, Ben SO r:+0.19
72 25.26 27.35 23.87 21.58
4 Georgia Tech Yellow Jackets-GA 'C' NT x1:39.79
1) Aach, Conrad JR 2) Howard, Jason SR r:+0.00
3) Rifkin, David FR r:+0.33 4) Copeland, Noah FR r:+0.14
64 26.54 26.99 24.48 21.78
5 Emory University 'C' NT 1:42.02
1) Lesnick, Tom J FR 2) Okochi, Shunpei SO r:+0.00
3) Scarborough, Randall E FR r:+0 4) Emerson, Alex JR r:+0.34
61 29.04 24.74 24.26 23.98
6 Emory University 'D' NT x1:42.29
1) Fleet, Alex JR 2) Mianowski, Stefan SO r:+0.09
3) Kolynych, Ryan SR r:+0.17 4) Lazar, Robert FR r:+0.23
60 26.00 28.09 24.77 23.43
— Emory University 'A' NT DQ
1) Inacker, Steve SO 2) Bobo, Scott FR r:-0.34
3) Hake, Justin P SR r:+0.08 4) Burke, Cary SO r:-0.06
70 25.39 27.21 21.90 21.61

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
GTAC Pool: * 9:54.69 10/29/2004 Meghan Sackett, MD
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stowe, Elizabeth SO Gt_2005-GA 10:03.65 10:13.37 9
7 29.20 31.08 31.37 31.36 31.22 31.18 31.01 31.09
31.19 31.25 30.71 30.71 30.57 30.42 30.33 30.41
30.20 30.48 29.99 29.60
2 White, Sam SR EMORY NT 10:17.61 4
8 29.54 31.43 31.30 31.54 31.59 31.47 30.74 31.09
31.06 31.11 30.98 31.22 30.81 30.93 31.07 30.82
30.55 30.36 30.23 29.77
3 Gunning, Kate FR EMORY NT 10:39.38 3
8 29.64 31.87 32.08 32.35 32.69 32.66 32.46 32.56
32.48 32.29 32.56 32.25 32.16 32.05 32.05 32.03
31.83 31.75 31.71 29.91
4 Wright, Katie SO Gt_2005-GA 10:36.69 10:42.22 2
2 30.40 32.17 32.59 32.70 32.32 32.42 32.44 32.52
32.38 32.58 32.26 30.73 31.87 32.25 32.41 32.20
32.35 32.25 31.82 31.56
5 Hoey, Caitlin JR EMORY NT 10:59.76 1
1 31.78 33.25 33.68 33.61 33.42 33.47 33.45 33.25
33.05 33.12 33.14 33.16 32.80 33.04 32.94 32.72
32.51 32.65 32.58 32.14
6 Hurlston, Mackenzi SO EMORY NT x11:11.98
6 30.74 33.30 33.70 33.78 33.49 33.76 33.85 33.67
33.53 33.62 33.39 33.39 33.63 33.84 33.89 34.28
34.09 34.36 34.44 33.23
7 Ernst, Caroline SR EMORY NT x11:20.46
4 32.19 34.28 34.52 34.59 34.55 34.24 34.49 34.41
34.48 34.59 34.25 34.08 34.21 34.28 34.00 33.52
33.71 33.61 33.55 32.91

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
GTAC Pool: * 9:07.29 11/12/2004 Fran Crippen, UVA
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Morgan, Sam SR Gt_2005-GA 9:33.99 9:30.31 9
2 26.38 28.42 28.74 28.66 28.89 28.77 28.85 28.88
28.73 28.78 28.42 28.71 28.68 28.46 28.52 28.63
28.65 28.65 28.73 27.76
2 Lake, Nick SO EMORY NT 9:35.33 4
7 26.68 28.96 29.27 29.33 29.30 29.39 29.29 29.32
29.50 29.06 28.90 29.01 28.63 28.58 28.71 28.96
29.13 28.84 28.14 26.33
3 Miller, Rob SO Gt_2005-GA 9:29.17 9:35.75 3
2 26.33 28.87 29.22 29.09 29.05 28.94 29.21 29.11
29.20 29.30 29.16 29.08 29.01 29.02 28.95 28.76
28.88 29.02 28.64 26.91
4 Burton, Jeff SO Gt_2005-GA 9:53.26 9:50.88 2
8 27.69 29.18 29.21 29.29 29.65 29.65 29.68 29.71
29.71 29.79 29.58 29.56 29.73 29.87 29.91 30.14
30.11 29.85 29.94 28.63
5 Bodell, Jason SR EMORY NT 10:01.03 1
5 27.33 29.51 29.68 29.96 30.44 30.36 29.83 30.07
30.01 30.66 30.94 29.96 30.65 30.78 30.53 30.57
30.47 30.49 29.90 28.89
6 Scarborough, Randa FR EMORY NT 10:02.79
9 26.68 29.34 29.65 29.86 30.38 30.24 30.26 30.28
30.31 30.38 30.09 30.24 31.00 30.66 30.70 30.81
30.81 30.92 30.29 29.89
7 Milburn, Bruce FR EMORY NT x10:14.28
2 27.22 29.31 30.03 30.40 30.45 30.91 30.95 31.27
31.30 31.87 31.34 31.63 32.08 31.63 31.91 32.06
31.61 31.71 28.13 28.47

Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
GTAC Pool: * 1:48.09 11/19/2004 Maureen Farrell, FLA
1:47.61 A
1:50.83 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Caroline FR Gt_2005-GA 1:51.92 1:53.29 9
3 26.19 28.86 29.28 28.96
2 Hinz, Holly SR EMORY NT 1:55.90 4
8 27.50 29.38 29.64 29.38
3 McLeod, Mari FR Gt_2005-GA 1:58.13 1:57.22 3
9 27.09 29.31 29.88 30.94
4 Conter, Laura FR EMORY NT 1:58.75 2
1 27.70 29.98 30.55 30.52
5 Ortega, Lara FR EMORY NT 2:00.46 1
2 27.56 30.28 31.20 31.42
6 Seaman, Kim SR EMORY NT x2:04.44
6 28.26 30.87 32.65 32.66

Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
GTAC Pool: * 1:36.92 12/10/2004 Matt Bartlett – Swim Atlanta, SA
1:36.19 A
1:39.07 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Copeland, Noah FR Gt_2005-GA 1:40.82 1:42.05 9
3 24.19 25.57 25.72 26.57
2 Ewald, Chris FR Gt_2005-GA 1:41.09 1:43.81 4
5 24.41 25.85 26.89 26.66
3 Johnson, Ben SO EMORY NT 1:45.32 3
1 24.78 26.28 26.69 27.57
4 Newton, Tim JR EMORY NT 1:46.00 2
9 24.95 26.82 27.09 27.14
5 Roos, Andrew JR EMORY NT 1:46.07 1
8 25.26 27.01 27.44 26.36
6 Emerson, Alex JR EMORY NT x1:51.44
8 26.38 28.02 28.29 28.75

Event 7 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
GTAC Pool: * 55.00 11/1/1999 Marylyn Chiang, CAL
54.47 A
56.10 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pasternak, Tess FR EMORY NT 59.21 9
3 29.10 30.11
2 Kracke, Ashley SR Gt_2005-GA 59.25 59.23 4
9 29.49 29.74
3 Axtell, Sarah FR EMORY NT 1:01.18 3
1 29.66 31.52
4 Lawler, Jamie JR EMORY NT 1:01.26 2
3 30.28 30.98
5 Korell, Amanda JR Gt_2005-GA 1:00.18 1:02.09 1
8 30.21 31.88
6 Schneibel, Kari SR EMORY NT x1:02.81
7 31.05 31.76

Event 8 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
GTAC Pool: * 48.65 3/6/2004 Ryan Wochomurka, AUB
47.43 A
48.85 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bourgeois, Jason SO Gt_2005-GA 51.87 52.62 9
2 25.66 26.96
2 Inacker, Steve SO EMORY NT 53.16 4
6 25.89 27.27
3 Diggs, Keith FR EMORY NT 53.27 3
0 25.85 27.42
4 Sousa, Mauricio FR Gt_2005-GA 53.32 53.71 2
3 26.35 27.36
5 Fleet, Alex JR EMORY NT 54.23 1
8 26.54 27.69
6 Kettunen, Teemu SR Gt_2005-GA NT 56.31
0 27.66 28.65
7 Aach, Conrad JR Gt_2005-GA 54.65 x56.56
0 27.39 29.17
7 Lesnick, Tom J FR EMORY NT x56.56
4 27.44 29.12

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
GTAC Pool: * 1:03.31 11/21/2003 Lendsey Ertter, UGA
1:02.00 A
1:03.86 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Flader, Ellen SO EMORY NT 1:07.31 9
7 31.64 35.67
2 Harper, Natanya JR Gt_2005-GA 1:07.88 1:07.75 4
3 32.12 35.63
3 Walker, Alison JR Gt_2005-GA 1:04.48 1:08.11 3
6 32.46 35.65
4 Palmer, Randi SO EMORY NT 1:09.14 2
6 32.46 36.68
5 McGraw, Katie SO Gt_2005-GA 1:07.03 1:09.18 1
7 32.36 36.82
6 Heiser, Laura SR Gt_2005-GA 1:05.92 x1:10.08
4 32.51 37.57
7 Heaton, Hayley FR EMORY NT 1:11.10
3 33.81 37.29

Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
GTAC Pool: * 55.75 12/10/2004 Michael Russo – Swim Atlanta, SA
54.00 A
55.62 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bishop, Ryan JR Gt_2005-GA 58.33 58.25 9
0 27.57 30.68
2 Williams, Alex JR Gt_2005-GA NT 58.80 4
1 28.09 30.71
3 Miller, Andy FR Gt_2005-GA 1:02.08 1:00.23 3
4 28.52 31.71
4 Bobo, Scott FR EMORY NT 1:01.20 2
2 28.78 32.42
5 Burke, Brandon SR EMORY NT 1:01.31 1
3 28.84 32.47
6 Skenes, Kevin FR Gt_2005-GA 1:06.26 x1:02.16
5 29.12 33.04
7 Okochi, Shunpei SO EMORY NT 1:02.51
8 29.00 33.51
8 Levinger, Alex SO EMORY NT x1:04.04
2 30.17 33.87
9 Mianowski, Stefan SO EMORY NT x1:05.39
2 30.68 34.71

Event 11 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
GTAC Pool: * 2:01.22 11/1/1999 Waen Minpraphal, CAL
1:58.11 A
2:01.65 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stojanovska, Vesna JR Gt_2005-GA 2:04.01 2:08.07 9
1 28.94 32.62 32.99 33.52
2 DeVinney, Meghan SR Gt_2005-GA NT 2:08.51 4
8 29.29 32.83 33.62 32.77
3 Martinez, Meghan FR Gt_2005-GA 2:07.18 2:08.76 3
1 29.20 32.57 33.49 33.50
4 Coyle, Sarah SO EMORY NT 2:12.10 2
4 29.89 33.00 34.34 34.87
5 Gardiner, Sarah SR EMORY NT 2:12.13 1
3 30.19 32.98 34.08 34.88
6 Henderson, Karyn SR EMORY NT 2:12.29
3 29.68 33.22 34.32 35.07
7 Gannon, Amanda JR Gt_2005-GA 2:10.53 x2:12.75
6 30.78 33.43 34.25 34.29
8 Zifkin, Suzanna SR EMORY NT x2:13.42
2 31.03 34.02 34.38 33.99

Event 12 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
GTAC Pool: * 1:47.26 3/6/2004 Jamie E Graves, TENN
1:44.93 A
1:48.07 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tunning, Greg FR Gt_2005-GA 1:55.31 1:52.61 9
0 25.39 28.41 29.02 29.79
2 Rifkin, David FR Gt_2005-GA NT 1:53.28 4
8 25.88 28.46 29.28 29.66
3 Brown, Harrison FR EMORY NT 1:56.94 3
3 25.97 29.59 29.80 31.58
4 Wilson, Jacob SR Gt_2005-GA NT 1:59.19 2
4 26.60 30.61 30.67 31.31
5 Uras, Onur SO Gt_2005-GA 1:50.73 x1:59.49
1 26.30 29.98 31.08 32.13
6 Milburn, Bruce FR EMORY NT 2:01.69 1
6 27.80 30.29 31.78 31.82
7 Kolynych, Ryan SR EMORY NT 2:01.77
0 27.15 30.34 31.47 32.81
8 Lazar, Robert FR EMORY NT x2:03.71
6 27.56 30.63 32.57 32.95

Event 13 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
GTAC Pool: * 23.28 10/29/2004 Mason Walsh, VT
22.88 A
23.56 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Harper, Natanya JR Gt_2005-GA 24.03 24.46 9
:+0.71
2 Hostalet, Sara FR EMORY NT 24.91 4
:+0.73
3 Foster, Liz SR Gt_2005-GA 24.96 25.00 3
:+0.69
4 Holmes, Lyle L FR EMORY NT 25.16 2
:+0.76
5 Delcore, Keely JR EMORY NT 25.22 1
:+0.77
6 Nicholson, Sarah JR EMORY NT x25.89
:+0.75
7 West, Dana JR Gt_2005-GA NT 26.15
:+0.77

Event 14 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
GTAC Pool: * 20.05 11/19/2004 Cullen Jones, NCST
19.74 A
20.33 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kwasnik, Jacob SO Gt_2005-GA 21.73 21.30 9
:+0.69
2 Cranford, Drew SO Gt_2005-GA 22.13 21.45 4
:+0.70
3 Howard, Jason SR Gt_2005-GA 21.12 21.53 3
:+0.70
4 Riebesell, Ryan SR Gt_2005-GA 21.44 x21.78
:+0.68
5 Hake, Justin P SR EMORY NT 21.94 2
:+0.75
6 Callam, Andrew JR EMORY NT 21.99 1
:+0.64
7 Lee, Chris FR Gt_2005-GA 22.44 x22.10
:+0.66
8 Burke, Cary SO EMORY NT 22.31
:+0.59
9 Johnson, Ben SO EMORY NT x22.47
:+0.80

Event 15 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Prystaj, Laurissa SR Gt_2005-GA 305.95 289.05 9
2 England, Stephanie SO Gt_2005-GA 278.55 260.25 4
3 Parton, Lisa SR EMORY NT 242.85 3
4 Powers, Jacki SO EMORY NT 210.00 2
5 Graves, Erin JR EMORY NT 207.53 1

Event 16 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burkhardt, Tony JR Gt_2005-GA 374.50 372.53 9
2 Doblar, Peter SO Gt_2005-GA 313.05 335.18 4
3 Stowers, Evan SO Gt_2005-GA 358.30 305.03 3
4 Bennett, Michael SO Gt_2005-GA 251.47 x295.73
5 Klein, Mike SR EMORY NT 248.62 2
6 Taft, Sam SO EMORY NT 164.10 1

Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
GTAC Pool: * 50.55 11/1/1999 Marylyn Chiang, CAL
49.78 A
51.27 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 McLeod, Mari FR Gt_2005-GA 52.71 52.72 9
9 25.56 27.16
2 Hostalet, Sara FR EMORY NT 53.66 4
0 25.93 27.73
3 Holmes, Lyle L FR EMORY NT 54.26 3
9 25.80 28.46
4 Jones, Caroline FR Gt_2005-GA 53.13 54.44 2
2 26.28 28.16
5 Delcore, Keely JR EMORY NT 54.46 1
9 26.23 28.23
6 West, Dana JR Gt_2005-GA NT 55.88
7 26.95 28.93
7 McGraw, Katie SO Gt_2005-GA NT x56.40
8 27.38 29.02

Event 18 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
GTAC Pool: * 44.32 3/6/2004 Bryan Lundquist, AUB
43.53 A
44.83 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Huff, Brian SR Gt_2005-GA 47.09 46.46 9
0 22.47 23.99
2 Cranford, Drew SO Gt_2005-GA 48.54 46.61 4
0 22.65 23.96
3 Kwasnik, Jacob SO Gt_2005-GA 48.91 47.58 3
0 22.86 24.72
4 Callam, Andrew JR EMORY NT 47.70 2
5 23.14 24.56
5 Howard, Jason SR Gt_2005-GA 46.00 x48.05
2 23.36 24.69
6 Inacker, Steve SO EMORY NT 48.24 1
3 23.47 24.77
7 Newton, Tim JR EMORY NT 50.39
5 24.37 26.02
8 Scarborough, Randa FR EMORY NT x50.60
5 24.19 26.41

Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
GTAC Pool: * 2:00.45 11/19/2004 Jacque Fessell, TENN
1:58.24 A
2:01.78 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kracke, Ashley SR Gt_2005-GA 2:05.37 2:06.25 9
3 30.67 32.69 32.08 30.81
2 Pasternak, Tess FR EMORY NT 2:06.71 4
4 30.65 32.55 31.95 31.56
3 Korell, Amanda JR Gt_2005-GA 2:08.08 2:11.32 3
1 31.37 33.07 33.82 33.06
4 Lawler, Jamie JR EMORY NT 2:11.42 2
1 31.07 33.10 33.93 33.32
5 Axtell, Sarah FR EMORY NT 2:14.58 1
3 31.53 33.83 34.87 34.35
6 Gardiner, Sarah SR EMORY NT x2:14.59
7 32.70 34.07 33.83 33.99
7 Schneibel, Kari SR EMORY NT x2:14.91
9 32.20 34.33 34.77 33.61

Event 20 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
GTAC Pool: * 1:46.16 12/10/2004 Matt Bartlett – Swim Atlanta, SA
1:44.02 A
1:47.14 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burke, Brandon SR EMORY NT 1:54.80 9
7 27.88 29.12 29.38 28.42
2 Roos, Thomas JR EMORY NT 1:55.19 4
2 28.00 29.30 28.99 28.90
3 Sousa, Mauricio FR Gt_2005-GA 1:54.00 1:55.20 3
0 27.11 28.74 29.52 29.83
4 Fleet, Alex JR EMORY NT 1:56.20 2
7 27.74 29.39 29.52 29.55
5 Johnson, Ben SO EMORY NT x1:57.38
6 27.93 29.50 29.98 29.97
6 Aach, Conrad JR Gt_2005-GA 1:59.19 2:02.73 1
2 28.97 30.57 31.83 31.36

Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
GTAC Pool: * 2:17.62 11/1/1999 Eli Overton, CAL
2:14.25 A
2:18.27 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walker, Alison JR Gt_2005-GA 2:25.55 2:24.26 9
7 33.30 37.07 36.98 36.91
2 Flader, Ellen SO EMORY NT 2:25.79 4
6 33.34 36.99 37.34 38.12
3 Palmer, Randi SO EMORY NT 2:31.01 3
2 34.42 38.19 39.04 39.36
4 Heaton, Hayley FR EMORY NT 2:31.15 2
3 34.76 38.41 39.12 38.86
5 Heiser, Laura SR Gt_2005-GA 2:26.60 2:38.09 1
6 35.51 40.14 41.09 41.35

Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
GTAC Pool: * 2:00.66 3/6/2004 Jeff Parsley, UGA
1:57.35 A
2:00.87 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Miller, Andy FR Gt_2005-GA 2:13.13 2:09.18 9
1 28.94 32.34 33.64 34.26
2 Bobo, Scott FR EMORY NT 2:11.99 4
2 29.74 33.53 34.43 34.29
3 Skenes, Kevin FR Gt_2005-GA 2:26.78 2:14.61 3
9 30.73 32.54 34.80 36.54
4 Levinger, Alex SO EMORY NT 2:19.06 2
5 32.19 35.38 35.03 36.46
5 Lazar, Robert FR EMORY NT 2:20.10 1
4 31.94 35.50 36.17 36.49

Event 23 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
GTAC Pool: * 4:48.06 11/21/2003 Mary DeScenza, UGA
4:45.46 A
4:54.02 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stowe, Elizabeth SO Gt_2005-GA 4:56.66 5:01.60 9
3 29.36 30.76 30.91 30.79 30.77 30.32 30.05 29.91
29.54 29.19
2 White, Sam SR EMORY NT 5:03.88 4
6 28.84 30.93 30.90 31.06 30.91 30.76 30.75 30.37
30.01 29.35
3 Hinz, Holly SR EMORY NT 5:04.79 3
3 28.89 30.80 30.92 30.65 30.54 30.59 30.71 31.04
30.63 30.02
4 Stojanovska, Vesna JR Gt_2005-GA 4:55.52 5:11.60 2
3 28.65 30.95 31.26 31.18 31.13 31.14 31.20 32.10
32.26 31.73
5 Zifkin, Suzanna SR EMORY NT 5:15.01 1
3 29.69 31.69 32.25 31.89 31.69 31.63 31.98 31.93
31.44 30.82
6 Gunning, Kate FR EMORY NT x5:15.74
7 29.31 31.60 31.89 31.98 32.04 32.12 32.20 32.33
31.91 30.36
7 Coyle, Sarah SO EMORY NT x5:17.16
9 30.49 32.39 32.35 32.29 32.31 32.01 31.52 31.32
31.55 30.93
8 Gannon, Amanda JR Gt_2005-GA 5:12.22 5:19.13
4 30.16 32.05 32.44 32.43 32.67 32.05 32.30 32.34
32.16 30.53
8 Henderson, Karyn SR EMORY NT x5:19.13
4 29.68 31.30 32.21 32.43 32.29 32.45 32.63 32.62
32.59 30.93
10 Wright, Katie SO Gt_2005-GA 5:15.36 x5:20.47
9 30.11 31.49 32.51 32.56 32.15 32.12 31.89 32.55
32.44 32.65

Event 24 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
GTAC Pool: * 4:22.19 3/6/2004 Matthew Owen, UGA
4:19.63 A
4:27.41 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ewald, Chris FR Gt_2005-GA 4:29.81 4:36.92 9
3 25.62 27.93 28.17 28.58 28.18 28.39 27.39 27.82
27.48 27.36
2 Bishop, Ryan JR Gt_2005-GA NT 4:38.58 4
9 25.98 28.03 28.11 28.50 28.40 27.51 27.75 28.01
28.35 27.94
3 Lake, Nick SO EMORY NT 4:44.22 3
6 26.42 28.36 28.41 28.47 28.57 28.85 28.83 28.95
29.60 27.76
4 Newton, Tim JR EMORY NT 4:45.12 2
8 27.04 29.73 29.76 29.96 28.79 28.38 28.44 28.22
28.16 26.64
5 Miller, Rob SO Gt_2005-GA 4:34.49 4:46.76 1
4 26.64 29.02 29.60 29.12 29.31 29.26 29.08 28.89
28.49 27.35
6 Diggs, Keith FR EMORY NT 4:46.79
4 26.54 28.98 29.40 29.69 29.81 29.13 29.01 29.06
28.61 26.56
7 Roos, Andrew JR EMORY NT x4:46.92
5 26.64 29.54 29.86 29.62 29.02 28.70 28.92 29.07
28.60 26.95
8 Bodell, Jason SR EMORY NT x4:50.16
5 26.61 29.39 29.33 29.69 29.69 29.59
29.40 28.90
9 Burton, Jeff SO Gt_2005-GA 4:39.26 x4:50.80
6 27.32 29.17 29.37 29.00 29.03 29.70 29.50 29.52
29.36 28.83

Event 25 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
GTAC Pool: * 54.97 11/1/1999 Marylyn Chiang, CAL
53.75 A
55.36 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 DeVinney, Meghan SR Gt_2005-GA 57.11 59.18 9
4 27.78 31.40
2 Foster, Liz SR Gt_2005-GA 57.00 59.40 4
9 27.96 31.44
3 Conter, Laura FR EMORY NT 59.64 3
2 27.85 31.79
4 Harper, Natanya JR Gt_2005-GA 58.36 59.92 2
1 28.27 31.65
5 McLeod, Mari FR Gt_2005-GA 59.36 x1:00.41
3 28.61 31.80
6 Nicholson, Sarah JR EMORY NT 1:00.71 1
7 27.63 33.08
7 Martinez, Meghan FR Gt_2005-GA 58.58 x1:00.75
0 28.86 31.89
8 Ortega, Lara FR EMORY NT 1:04.56
7 29.19 35.37
9 Seaman, Kim SR EMORY NT x1:04.90
5 29.63 35.27

Event 26 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
GTAC Pool: * 48.68 3/6/2004 Jamie E Graves, TENN
47.25 A
48.66 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hake, Justin P SR EMORY NT 50.74 9
5 23.67 27.07
2 Bourgeois, Jason SO Gt_2005-GA 51.32 51.92 4
8 24.46 27.46
3 Kettunen, Teemu SR Gt_2005-GA 49.58 52.01 3
3 24.00 28.01
4 Tunning, Greg FR Gt_2005-GA 53.58 52.29 2
3 24.56 27.73
5 Lee, Chris FR Gt_2005-GA 54.40 x52.61
9 24.78 27.83
6 Rifkin, David FR Gt_2005-GA NT x52.62
5 24.67 27.95
7 Burke, Cary SO EMORY NT 54.22 1
1 25.00 29.22
8 Brown, Harrison FR EMORY NT 55.98
3 25.60 30.38
9 Lesnick, Tom J FR EMORY NT x56.27
0 26.20 30.07

Event 27 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 England, Stephanie SO Gt_2005-GA 328.30 306.52 9
2 Prystaj, Laurissa SR Gt_2005-GA 351.60 306.23 4
3 Powers, Jacki SO EMORY NT 266.88 3
4 Parton, Lisa SR EMORY NT 257.17 2
5 Graves, Erin JR EMORY NT 190.49 1

Event 28 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Klein, Mike SR EMORY NT 324.30 9
2 Taft, Sam SO EMORY NT 178.82 4
— Bennett, Michael SO Gt_2005-GA 282.15 X323.55
— Doblar, Peter SO Gt_2005-GA 280.35 X332.93
— Burkhardt, Tony JR Gt_2005-GA 387.95 X350.25
— Stowers, Evan SO Gt_2005-GA 327.90 X359.93

Event 29 Women 200 Yard IM
===============================================================================
GTAC Pool: * 2:03.06 11/19/2004 Megan Tomes, TENN
2:00.67 A
2:04.29 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hinz, Holly SR EMORY NT 2:12.02 9
0 29.33 33.82 39.19 29.68
2 Palmer, Randi SO EMORY NT 2:14.48 4
1 30.63 35.11 37.49 31.25
3 Stojanovska, Vesna JR Gt_2005-GA NT 2:14.50 3
1 29.30 35.56 39.24 30.40
4 Gillen, Sam SR EMORY NT 2:17.34 2
1 30.41 35.85 38.16 32.92
5 Hurlston, Mackenzi SO EMORY NT x2:17.68
4 31.09 36.38 39.25 30.96
6 Gannon, Amanda JR Gt_2005-GA NT 2:17.86 1
7 30.59 36.23 39.71 31.33
7 Korell, Amanda JR Gt_2005-GA 2:13.20 2:18.26
8 30.41 34.24 42.26 31.35
8 Hoey, Caitlin JR EMORY NT x2:25.50
7 31.19 38.11 42.76 33.44

Event 30 Men 200 Yard IM
===============================================================================
GTAC Pool: * 1:50.89 12/10/2004 Jack Brown – Swim Atlanta, SA
1:46.69 A
1:49.89 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burke, Brandon SR EMORY NT 1:59.15 9
3 26.12 30.32 34.41 28.30
2 Roos, Thomas JR EMORY NT 1:59.37 4
8 26.75 32.02 35.73 24.87
3 Levinger, Alex SO EMORY NT 2:01.78 3
6 26.75 31.35 35.27 28.41
4 Brown, Harrison FR EMORY NT x2:03.60
4 25.12 30.85 38.12 29.51
5 Rifkin, David FR Gt_2005-GA NT 2:03.69 2
5 26.52 31.64 37.79 27.74
— Miller, Andy FR Gt_2005-GA 2:00.06 X1:56.53
9 25.29 29.86 33.76 27.62
— Wilson, Jacob SR Gt_2005-GA 1:58.96 X1:59.00
8 26.12 30.64 34.71 27.53
— Morgan, Sam SR Gt_2005-GA NT X2:00.00
8 26.45 30.91 35.75 26.89
— Sousa, Mauricio FR Gt_2005-GA 1:55.29 X2:04.73
1 26.49 31.24 37.10 29.90

Event 31 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
GTAC Pool: * 1:34.25 11/19/2004 Tennessee, TENN
M. Tomes, K. Orstein, C. Magnuson, J. Fessel
1:31.01 A
1:33.74 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Emory University 'A' NT 1:39.40 11
1) Hostalet, Sara FR 2) Holmes, Lyle L FR r:+0.19
3) Delcore, Keely JR r:+0.24 4) Lawler, Jamie JR r:+0.12
74 25.20 25.03 24.73 24.44
2 Georgia Tech Yellow Jackets-GA 'A' 1:37.80 1:39.60 4
1) McGraw, Katie SO 2) DeVinney, Meghan SR r:+0.19
3) Foster, Liz SR r:+0.27 4) Harper, Natanya JR r:+0.19
73 25.59 25.24 24.88 23.89
3 Emory University 'B' NT 1:40.95 2
1) Conter, Laura FR 2) Nicholson, Sarah JR r:+0.30
3) Ortega, Lara FR r:+0.43 4) Pasternak, Tess FR r:+0.37
70 25.36 24.98 25.33 25.28
4 Georgia Tech Yellow Jackets-GA 'B' NT 1:43.18
1) Jones, Caroline FR 2) Kracke, Ashley SR r:+0.13
3) Stowe, Elizabeth SO r:+0.43 4) West, Dana JR r:+0.00
80 25.69 25.32 26.41 25.76
5 Emory University 'C' NT x1:46.35
1) Gunning, Kate FR 2) White, Sam SR r:+0.08
3) Seaman, Kim SR r:+0.19 4) Henderson, Karyn SR r:+0.26
84 26.41 26.70 26.06 27.18

Event 32 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
GTAC Pool: * 1:20.29 3/6/2004 Alabama, ALA
D. Erasmus, B. Ashby, B. Worby, I. Erhartic
1:18.47 A
1:20.82 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Emory University 'A' NT 1:26.44 11
1) Callam, Andrew JR 2) Inacker, Steve SO r:+0.09
3) Hake, Justin P SR r:+0.13 4) Burke, Cary SO r:+0.09
65 21.80 21.48 21.03 22.13
2 Emory University 'B' NT 1:29.71 4
1) Diggs, Keith FR 2) Roos, Andrew JR r:+0.15
3) Bobo, Scott FR r:+0.05 4) Newton, Tim JR r:+0.07
73 22.55 22.10 22.58 22.48
3 Emory University 'C' NT x1:32.40
1) Bodell, Jason SR 2) Lake, Nick SO r:-0.02
3) Fleet, Alex JR r:+0.08 4) Emerson, Alex JR r:+0.35
75 23.60 22.34 22.65 23.81
— Georgia Tech Yellow Jackets-GA 'A' 1:22.62 X1:24.41
1) Kettunen, Teemu SR 2) Howard, Jason SR r:+0.26
3) Riebesell, Ryan SR r:+0.15 4) Huff, Brian SR r:+0.07
68 21.50 21.18 21.00 20.73
— Georgia Tech Yellow Jackets-GA 'B' NT X1:25.58
1) Lee, Chris FR 2) Kwasnik, Jacob SO r:+0.05
3) Bourgeois, Jason SO r:+0.32 4) Cranford, Drew SO r:+0.09
70 22.34 20.97 21.49 20.78
— Georgia Tech Yellow Jackets-GA 'C' NT X1:36.64
1) Bennett, Michael SO 2) Stowers, Evan SO r:+0.25
3) Burkhardt, Tony JR r:+0.32 4) Doblar, Peter SO r:+0.50
70 24.14 23.69 24.65 24.16

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here