Scottish National Open Championships: Robbie Renwick, Hannah Miley Close Meet

GLASGOW, Scotland, June 29. AT the end of the Scottish National Open Championships held in Glasgow, hometown hero Robbie Renwick claimed a victory over Alain Bernard.

Albeit, the triumph came in the 200 free, not exactly Bernard's best event, Renwick emerged with a win, 1:47.70 to 1:47.81.

"I was feeling great this morning and posted a good time in the heats. I really wanted to race well here this evening and I am delighted with that victory," Renwick told Scottish Swimming. "The support from the crowd was fantastic and to have achieved that time, in that race, against such an opponent during what is still a heavy training block, will give me confidence going into final preparations for Beijing."

Hannah Miley continued her strong meet, this time clocking a time of 16:28.06 to win the women's 1500 free, and destroy the Scottish record of 16:48.88 set by Megan Gilchrist more than a year ago. Earlier in the evening, Miley snagged the women's 200 breast in 2:33.95.

Full list of finals results from Day 4 courtesy of Scottish Swimming:

Girls 11-12 years 4x50m medley relay
1 City of Glasgow Swim Team – 2:16.95
2 Portobello – 2:18.76
3 North Ayrshire – 2:18.88

Boys 11-12 years 4x50m medley relay
1 Carnegie Swimming Club – 2:16.55
2 North Ayrshire – 2:19.42
3 City of Glasgow Swim Team – 2:22.60

Girls 13-14 years 4x50m medley relay
1 North Lanarkshire – 2:09.50
2 Warrender Baths Club – 2:10.43
3 South Aberdeenshire Swimming – 2:12.17

Boys 13-14 years 4x50m medley relay
1 South Aberdeenshire – 1:59.91
2 Warrender Baths Club – 2:02.47
3 Tayside Swim Team – 2:06.23

Girls 15-16 years 4x50m medley relay
1 Dunedin Swim Team – 2:08.30
2 South Lanarkshire – 2:10.30
3 City of Aberdeen Swim Team – 2:10.59

Boys 15-16 years 4x50m medley relay
1 Warrender Baths Club – 1:55.08
2 City of Aberdeen Swim Team – 1:56.51
3 Tayside Swim Team – 1:56.68

Girls 11-12 years 4x50m freestyle relay
1 City of Glasgow Swim Team – 2:03.81
2 East Lothian Swim Team – 2:04.44
3 Portobello – 2:04.71

Boys 11-12 years 4x50m freestyle relay
1 Carnegie Swimming Club – 1:59.10
2 North Ayrshire – 2:03.33
3 Tayside Swim Team – 2:03.55

Girls 13-14 years 4x50m freestyle relay
1 South Aberdeenshire Swimming – 1:55.46
2 North Lanarkshire – 1:57.70
3 Warrender Baths Club – 1:57.84

Boys 13-14 years 4x50m freestyle relay
1 South Aberdeenshire Swimming – 1:47.58
2 Warrender Baths Club – 1:51.76
3 Ren 96 – 1:52.12

Girls 15-16 years 4x50m freestyle relay
1 Dunedin Swim Team – 1:54.65
2 South Lanarkshire – 1:56.94
3 Tayside Swim Team – 2:00.50

Boys 15-16 years 4x50m freestyle relay
1 Warrender Baths Club – 1:42.24
2 Tayside Swim Team – 1:43.78
3 Ren 96 – 1:44.74

Women's 100m freestyle ‘A' final
1 Malia Metella (France) 55.28
2 Coralie Balmy (France) 56.04
3 Sara Hamilton (South Aberdeenshire) 57.35
Scottish National Champion: Sara Hamilton (South Aberdeenshire)
Scottish Junior Champion: Sara Hamilton (South Aberdeenshire)

Women's 100m freestyle ‘B' final
1 Robyn Matthews (Dunedin Swim Team) 58.85
2 Eloise Barber (Carnegie) 59.56
3 Sally Wood (Warrender Bath Club) 59.62

Women's 100m freestyle multi-disability
1 Rebecca Lee (Stirling Swim) 1:11.01 – 679 points
2 Mhairi Love (Stirling Swim) 1:31.32 – 610 points
3 Charlotte Henshaw (Stirling Swim) 1:22.95 – 573 points

Men's 100m butterfly ‘A' final
1 Christophe Lebon (France) 52.92
2 Andrew Mayor (City of Newcastle) 53.99
3 Todd Cooper (Stirling Swim) 54.77
Scottish National Champion: Andrew Mayor (City of Newcastle)
Scottish Junior Champion: Cameron Brodie (Kelly College)

Men's 100m butterfly ‘B' final
1 Oliver James (City of Glasgow Swim Team) 56.81
2 Stuart Greig (Stirling Swim) 57.26
3 Tom Hendley (Stirling Swim) 58.05

Women's 200m breaststroke ‘A' final
1 Hannah Miley (Garioch) 2:33.95
2 Rebecca Hillis (City of Glasgow Swim Team) 2:36.34
3 Corrie Scott (South Lanarkshire) 2:41.26
Scottish Junior Champion: Corrie Scott (South Lanarkshire)

Women's 200m breaststroke ‘B' final
1 Fiona Gray (Heart of Midlothian) 2:46.45
2 Megan Cumming (Portsmouth Northsea) 2:46.47
3 Sarah Chapman (Fins) 2:47.40

Men's 400m IM ‘A' final
1 Billy Purnell (Warrender Baths Club) 4:28.80
2 Andrew Haslett (Warrender Baths Club) 4:31.63
3 Gareth Keating (Swansea Performance Centre) 4:33.36
Scottish Junior Champion: Ross Woolley (Warrender Baths Club)

Men's 400m IM ‘B' final
1 Kevin Stacey (Nuim Devils) 4:46.20
2 Robbie Purvis (Warrender Baths Club) 4:49.00
3 Ricky Speed (City of Sheffield) 4:53.20

Women's 1500m freestyle final
1 Hannah Miley (Garioch) 16:28.06*
2 Aurelie Muller (France) 16:40.73
3 Laure Manaudau (France)16:54.98
* New Scottish National Record
Scottish Junior Champion: Marnie Stewart (Warrender Baths Club)

Men's 50m backstroke ‘A' final
1 Graeme Lyons (West Dunbartonshire) 27.46
2 Ranald Falconer (City of Aberdeen Swim Team) 27.94
3 Rory Lamont (West Dunbartonshire) 28.28
Scottish Junior Champion: Craig McNally (Warrender Baths Club)

Men's 50m backstroke ‘B' final
1 Alexander Clough (Warrender Baths Club) 29.70
2 Daniel Heeley (30.03)
3 Andrew Aitchison (West Lothian) 30.08

Women's 50m butterfly ‘A' final
1 Camille Muffat (France) 27.53
2 Louise Pate (Heart of Midlothian) 28.33
3 Fiona Booth (Warrender Baths Club) 28.69
Scottish National Champion: Louise Pate (Heart of Midlothian)
Scottish Junior Champion: Laura Dawson (City of Newcastle) 28.97 *
* New Scottish National Junior Record

Women's 50m butterfly ‘B' final
1 Cheryl Bond (City of Glasgow Swim Team) 30.31
2 Jennifer Davis (Carnegie) 30.41
3 Rebekah Wilson (Duns) 30.71

Men's 200m freestyle ‘A' final
1 Robbie Renwick (City of Aberdeen Swim Team) 1:47.70
2 Alain Bernard (France) 1:47.81
3 Clement Lefert (France)1:49.66
Scottish Junior Champion: Alasdair Stirling (South Lanarkshire)

Men's 200m freestyle ‘B' final
1 Chris Chasser (South Aberdeenshire) 1:54.65
2 Iain Scanlon (Dunedin Swim Team) 1:55.39
3 Jack Dunn (City of Sheffield) 1:55.74

Women's 4x100m freestyle relay
1 Warrender Baths Club – 3:58.71*
2 City of Newcastle – 3:59.35
3 Carnegie Swimming – 4:02.27
* New Scottish Club Team Record
Scottish Junior Champions: South Lanarkshire

Men's 4x100m freestyle relay
1 City of Aberdeen Swim Team – 3:29.58*
2 City of Newcastle – 3:29.64
3 Warrender Baths Club – 3:36.31
*New Scottish Club Team Record
Scottish Junior Champions: Warrender Baths Club

Berger Points Trophy (Top Overall Swim by a Scottish Athlete):
Robbie Renwick, City of Aberdeen Swim team for the 200m freestyle

Top Team Award:
Warrender Baths Club

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here