NCAA Div. I: Indiana Sweeps Northwestern

BLOOMINGTON, Indiana, November 10. NORTHWESTERN'S men's and women's swimming and diving teams each fell to 0-2 in the Big Ten Saturday afternoon following losses at Indiana. The Wildcat men fell to the Hoosiers by a score of 158-140, while the women dropped a 168-123 decision.

Kellan O'Connor won three events for Northwestern on the men's side. The senior captured titles in the 200 fly (1:47.20), 200 back (1:50.34) and 100 fly (48.93).

Tony Swanson and Brian Davis added two first place finishes apiece. Swanson took home titles in the 100 back (50.68) and 100 free (45.73), while Davis took first in the 1000 free (9:27.14) and the 500 free (4:34.81).

Dan Williams added a first-place finish for Northwestern in the 200 free (1:42.29), as did the 200 free relay squad (1:35.49).

Chris Biedrzycki and Mark Hamming each contributed a pair of second-place finishes. Biedrzycki was the runner-up in the 200 breast (2:06.34) and the 400 IM (4:03.04). Hamming placed second in the 200 free (1:42.32) and the 100 fly (49.35).

The 'Cats also got seconds out of the 200 medley (1:33.73) and 200 free (1:24.84) relay squads. Louis Torres missed out on first place in the 100 breast by one-hundredth of a second (57.40). Mike Shue was runner-up in the 500 free (4.36.82).

Brielle Bovee and Carmen Cosgrove led the Wildcat women, with each recording two first-place finishes. Bovee captured titles in the 100 breast (1:04.45) and the 200 breast (2:18.90). Cosgrove was the top finisher in the 100 fly (55.82) and the 200 fly (2:01.76).

Katie Paglini added a first place for Northwestern in the 200 back (2:03.43). Erica Rose finished first for NU in the 400 IM (4:28.43).

Paige Nath had a two runner-up finishes, taking second in the 400 IM (4:30.04) and the 200 free (1:53.37). Second place also went to Rachel Johnson in the 100 fly (58.54), Sara Petric in the 50 free (24.28) and the 200 medley relay team (1:47.04).

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Indiana University 'A' NT 1:46.63

1) Kostner, Tammy SO 2) Geers, Megan SR

3) Smith, Erin SO 4) Medendorp, Meghan JR

13.81 27.60 13.72 30.40 11.71 25.47 11.11 23.16

2 Northwestern University 'A' NT 1:47.04

1) Paglini, Katie FR 2) Bovee, Brielle SO

3) Cosgrove, Carmen SR 4) Petric, Sara FR

14.32 28.13 13.77 30.10 11.15 24.92 11.36 23.89

3 Indiana University 'B' NT 1:49.34

1) McCracken, Colleen SR 2) Bradley, Kristen FR

3) Martin, Kristy SR 4) Williams, Anne SR

14.01 28.05 14.28 31.09 12.02 26.32 11.43 23.88

4 Northwestern University 'B' NT 1:51.81

1) Swenson, Erin JR 2) Meade, Lesley SO

3) Johnson, Rachel SR 4) Schwanhausser, Lori SO

14.83 29.40 14.14 31.08 12.25 26.51 11.91 24.82

— Indiana University 'C' NT SCR

— Northwestern University 'C' NT SCR

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Indiana University 'A' NT 1:32.19

1) Leach, Matt JR 2) Schulze, David SR

3) Halasz, Murph SO 4) Ramsy, Dale JR

11.82 23.92 11.43 25.71 9.92 22.28 9.51 20.28

2 Northwestern University 'A' NT 1:33.73

1) Eggen, Nick SO 2) Torres, Louis SO

3) O'Connor, Kellan SR 4) Dexter, Ben FR

12.25 24.64 11.41 25.87 9.75 21.73 10.11 21.49

3 Indiana University 'B' NT 1:34.35

1) Andersson, Claes JR 2) Baldwin, Hank FR

3) Burgess, Jonathon SO 4) Burgess, Nicholas SO

11.76 23.94 11.80 27.04 10.20 22.86 9.62 20.51

4 Northwestern University 'B' NT 1:38.57

1) Johnson, Peir SO 2) Gustafson, Mike SO

3) Mercier, Phil SO 4) Wever, Matt SO

12.41 25.03 12.50 28.18 10.67 23.48 10.44 21.88

5 Indiana University 'C' NT x1:40.24

1) Madison, Niles SO 2) Dabrowski, Rob JR

3) Shanel, James FR 4) Goff, Adam JR

12.95 25.58 12.00 27.30 26.05 21.31

— Northwestern University 'C' NT SCR

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Fiden, Sarah JR Indiana NT 10:05.99

27.82 29.64 30.46 30.24 30.42 30.29 30.47 30.55

30.45 30.35 30.45 30.71 30.14 30.56 30.61 30.76

30.61 30.73 30.75 29.98

2 Torpey, Lauren FR Indiana NT 10:09.88

28.31 30.11 30.33 30.40 30.42 30.82 30.61 30.42

30.55 30.55 30.75 30.76 30.86 30.79 30.95 30.95

30.98 30.69 30.91 29.72

3 Gorlesky, Erin JR Indiana NT 10:12.72

28.81 30.30 30.39 30.38 30.70 30.82 31.09 31.18

31.10 31.08 30.79 30.76 30.55 31.01 30.63 30.58

30.81 30.65 30.96 30.13

4 Rose, Erica JR Northwestern NT 10:19.53

29.06 30.93 31.12 31.39 31.25 31.52 31.55 31.23

31.36 31.34 31.28 31.06 31.02 31.22 30.99 30.85

30.71 30.73 30.62 30.30

5 Mueller, Amy FR Northwestern NT 10:21.52

28.50 30.09 30.51 30.53 30.53 30.78 30.96 31.09

31.58 31.88 31.53 31.47 31.81 31.86 31.38 31.65

31.71 32.46 31.31 29.89

6 Bechem, Jenny SR Indiana NT x10:30.92

29.90 31.87 32.09 32.24 31.69 31.73 32.09 32.18

31.60 31.47 31.35 32.17 31.90 31.60 31.32 31.35

31.43 31.86 30.92 30.16

— Schwanhausser, Lor SO Northwestern NT SCR

— Nath, Paige SO Northwestern NT SCR

— Meade, Lesley SO Northwestern NT SCR

— West, Vicky JR Northwestern NT SCR

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Davis, Brian FR Northwestern NT 9:27.14

25.73 27.60 28.33 28.80 28.80 28.95 29.15 28.69

28.23 28.91 28.89 28.84 29.27 29.34 28.97 29.41

28.11 28.06 27.14 25.92

2 Bryant, Richard SO Indiana NT 9:27.54

26.05 28.04 28.17 28.55 28.88 28.83 28.94 29.03

28.50 28.45 28.74 28.34 28.44 28.75 28.54 29.09

28.97 28.82 28.20 26.21

3 Hersh, David SR Northwestern NT 9:46.10

25.86 27.93 28.62 29.02 28.99 29.07 28.90 29.21

29.13 29.39 29.50 29.63 30.24 30.39 30.25 30.59

30.47 30.39 29.57 28.95

4 Gold, Temujin SO Indiana NT 9:50.33

26.94 28.62 29.26 29.88 30.06 29.97 30.02 29.57

30.22 29.72 30.10 30.14 29.99 29.57 29.20 29.48

29.49 29.66 29.58 28.86

5 Doerr, David SO Indiana NT 9:56.24

27.06 29.14 29.50 30.15 30.06 29.93 30.19 30.19

30.27 30.09 30.23 30.35 29.98 30.06 30.03 29.41

29.56 29.81 30.34 29.89

6 Lockman, Tommy JR Northwestern NT 9:56.50

27.22 29.04 29.62 29.87 29.69 29.84 29.90 29.94

30.11 30.11 29.79 30.43 30.44 30.37 30.58 30.59

30.28 30.29 29.99 28.40

7 Shanel, James FR Indiana NT x10:43.32

28.25 31.09 31.75 32.14 32.36 32.26 32.27 32.43

32.55 32.65 32.54 32.65 32.90 32.83 32.65 32.88

32.71 32.65 32.22 31.54

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Colgin, Doherty FR Indiana NT 1:52.54

27.27 28.72 28.04 28.51

2 Nath, Paige SO Northwestern NT 1:53.37

27.17 29.44 28.62 28.14

3 Thurston, Nina FR Indiana NT 1:53.69

27.03 28.71 28.83 29.12

4 Fiden, Sarah JR Indiana NT 1:53.70

27.17 28.93 28.77 28.83

5 West, Vicky JR Northwestern NT 1:55.04

27.26 29.27 29.25 29.26

6 Schwanhausser, Lor SO Northwestern NT 1:56.41

27.42 29.10 29.77 30.12

7 Meade, Lesley SO Northwestern NT x1:56.94

27.63 29.74 29.90 29.67

8 Fraser, Jinji SO Indiana NT x1:57.31

27.37 29.99 30.34 29.61

Event 6 Men 200 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Williams, Dan JR Northwestern NT 1:42.29

23.95 26.01 26.09 26.24

2 Hamming, Mike JR Northwestern NT 1:42.32

23.95 26.14 26.21 26.02

3 Schulze, David SR Indiana NT 1:43.10

24.78 26.17 26.17 25.98

4 Winck, David SO Indiana NT 1:43.80

24.07 26.26 26.65 26.82

5 Petric, Steven JR Northwestern NT 1:43.99

24.52 26.39 26.20 26.88

6 Milkov, Val SO Indiana NT 1:44.64

24.52 26.63 26.81 26.68

7 Ellsworth, Brian SO Indiana NT x1:46.25

24.14 26.10 27.36 28.65

Event 7 Women 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 McCracken, Colleen SR Indiana NT 58.83

14.22 14.91 14.93 14.77

2 Kostner, Tammy SO Indiana NT 58.89

14.43 15.05 15.13 14.28

3 Paglini, Katie FR Northwestern NT 59.03

14.64 14.61 15.09 14.69

4 Torpey, Lauren FR Indiana NT 1:01.35

14.71 15.28 16.07 15.29

5 Bugden, Sarah FR Indiana NT x1:01.65

14.62 15.27 15.93 15.83

6 Swenson, Erin JR Northwestern NT 1:02.71

14.88 15.49 16.18 16.16

7 Williams, Anne SR Indiana NT x1:03.12

15.30 15.24 16.33 16.25

Event 8 Men 100 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Swanson, Tony JR Northwestern NT 50.68

12.21 12.49 13.05 12.93

2 Leach, Matt JR Indiana NT 52.06

12.25 12.98 13.63 13.20

3 Jones, Michael FR Indiana NT 52.62

12.57 13.03 13.51 13.51

4 Eggen, Nick SO Northwestern NT 52.82

12.73 13.12 13.59 13.38

5 Johnson, Peir SO Northwestern NT 53.45

12.75 13.47 13.71 13.52

6 Madison, Niles SO Indiana NT 53.68

12.97 13.28 13.88 13.55

7 Biedrzycki, Chris JR Northwestern NT x53.94

12.88 13.38 13.86 13.82

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bovee, Brielle SO Northwestern NT 1:04.45

14.26 16.22 16.77 17.20

2 Taflinger, Brooke SR Indiana NT 1:06.16

14.78 17.00 17.15 17.23

3 Geers, Megan SR Indiana NT 1:06.30

14.32 17.07 27.54 7.37

4 Simmons, Katie JR Northwestern NT 1:06.61

15.02 17.09 16.93 17.57

5 Bradley, Kristen FR Indiana NT 1:08.18

14.86 17.53 24.85 10.94

6 Helmers, Maggie SR Indiana NT x1:09.14

15.34 17.56 18.23 18.01

Event 10 Men 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Schulze, David SR Indiana NT 57.39

19.17 7.69 21.54 8.99

2 Torres, Louis SO Northwestern NT 57.40

12.45 14.58 15.11 15.26

3 Dabrowski, Rob JR Indiana NT 59.68

12.59 15.38 15.66 16.05

4 Baldwin, Hank FR Indiana NT 1:01.06

12.97 15.13 16.13 16.83

5 Gustafson, Mike SO Northwestern NT 1:01.78

12.99 15.61 16.41 16.77

6 Shanel, James FR Indiana NT x1:03.89

14.23 15.98 16.87 16.81

Event 11 Women 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Cosgrove, Carmen SR Northwestern NT 2:01.76

28.02 31.57 31.28 30.89

2 Gretlund, Tina SR Indiana NT 2:02.31

28.16 31.34 31.11 31.70

3 Lubus, Lauren FR Indiana NT 2:04.69

28.22 31.45 32.55 32.47

4 Martin, Kristy SR Indiana NT 2:06.36

28.49 31.69 32.77 33.41

5 Meade, Lesley SO Northwestern NT 2:07.88

29.57 33.03 32.68 32.60

6 Bechem, Jenny SR Indiana NT x2:07.89

30.31 32.56 32.68 32.34

7 Mueller, Amy FR Northwestern NT 2:12.40

29.99 33.85 34.43 34.13

Event 12 Men 200 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 O'Connor, Kellan SR Northwestern NT 1:47.20

24.33 27.57 27.29 28.01

2 Halasz, Murph SO Indiana NT 1:49.14

24.31 27.89 28.30 28.64

3 Shue, Mike SR Northwestern NT 1:52.61

25.15 28.10 29.09 30.27

4 Mercier, Phil SO Northwestern NT 1:56.13

25.82 29.65 30.23 30.43

5 Wever, Matt SO Northwestern NT x1:58.25

26.44 30.44 30.32 31.05

6 Burgess, Jonathon SO Indiana NT 2:00.40

25.95 29.70 31.92 32.83

7 Doerr, David SO Indiana NT 2:13.06

29.37 33.50 34.85 35.34

Event 13 Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Medendorp, Meghan JR Indiana NT 23.98

12.59 11.39

2 Petric, Sara FR Northwestern NT 24.28

11.88 12.40

3 Kostner, Tammy SO Indiana NT 24.38

12.02 12.36

4 Smith, Erin SO Indiana NT 24.65

12.12 12.53

5 Surkovic, Marijana FR Northwestern NT 24.70

12.00 12.70

6 Lathrop, Jillian JR Indiana NT x25.02

12.12 12.90

7 Bugden, Sarah FR Indiana NT x25.45

12.40 13.05

8 Phua, Shuyan SO Northwestern NT 25.75

12.81 12.94

Event 14 Men 50 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Andersson, Claes JR Indiana NT 20.76

10.05 10.71

2 Ramsy, Dale JR Indiana NT 21.22

10.47 10.75

3 Payne, Mike JR Indiana NT 21.27

10.41 10.86

4 Burgess, Nicholas SO Indiana NT x21.36

10.45 10.91

5 Swanson, Tony JR Northwestern NT 21.38

10.42 10.96

6 Williams, Dan JR Northwestern NT 21.92

10.75 11.17

7 Dexter, Ben FR Northwestern NT 22.17

10.80 11.37

Event 15 Women 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Cardinell, Cassie JR Indiana NT 281.48

2 Matthys, Lori SR Indiana NT 269.93

3 Hildebrand, Sara SR Indiana NT 267.60

4 Carter, Ashley SO Northwestern NT 240.60

5 Ward, Kristin SR Northwestern NT 216.75

Event 16 Men 1 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Carlton, Marc JR Indiana NT 327.30

2 Mariano, Brian FR Indiana NT 294.75

3 Oxman, Mike FR Northwestern NT 282.68

4 Burns, Alex JR Indiana NT 277.93

5 Hazes, Adam SR Indiana NT x265.87

Event 17 Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Medendorp, Meghan JR Indiana NT 51.50

11.98 12.90 13.31 13.31

2 Williams, Anne SR Indiana NT 52.18

12.19 13.07 13.50 13.42

3 Petric, Sara FR Northwestern NT 52.47

12.22 13.10 27.15

4 Nath, Paige SO Northwestern NT 52.64

12.22 13.37 13.73 13.32

5 Gretlund, Tina SR Indiana NT 53.42

12.56 13.42 13.95 13.49

6 Surkovic, Marijana FR Northwestern NT 53.84

12.29 13.45 14.09 14.01

7 Colgin, Doherty FR Indiana NT x53.95

12.66 13.43 14.04 13.82

8 Schwanhausser, Lor SO Northwestern NT x54.63

12.79 13.67 14.27 13.90

— Fraser, Jinji SO Indiana NT SCR

Event 18 Men 100 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Swanson, Tony JR Northwestern NT 45.73

10.63 11.52 11.82 11.76

2 Andersson, Claes JR Indiana NT 46.30

10.45 11.77 12.10 11.98

3 Winck, David SO Indiana NT 47.22

10.75 11.85 12.49 12.13

4 Payne, Mike JR Indiana NT 47.54

10.93 11.75 12.30 12.56

5 Williams, Dan JR Northwestern NT 47.88

11.16 12.36 12.36 12.00

6 Petric, Steven JR Northwestern NT 48.46

11.11 12.07 12.72 12.56

7 Dexter, Ben FR Northwestern NT x48.72

11.22 12.22 12.83 12.45

8 Ramsy, Dale JR Indiana NT x49.11

10.95 12.12 12.96 13.08

— Wallace, Blake FR Indiana NT SCR

10.75 11.85 12.49

Event 19 Women 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Paglini, Katie FR Northwestern NT 2:03.43

29.49 30.79 31.82 31.33

2 McCracken, Colleen SR Indiana NT 2:06.29

30.23 31.74 32.09 32.23

3 Thurston, Nina FR Indiana NT 2:09.10

31.10 32.01 33.13 32.86

4 West, Vicky JR Northwestern NT 2:10.85

32.25 33.56 33.26 31.78

5 Bugden, Sarah FR Indiana NT 2:11.23

31.53 32.77 34.01 32.92

6 Helmers, Maggie SR Indiana NT x2:12.24

31.39 33.42 33.80 33.63

Event 20 Men 200 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 O'Connor, Kellan SR Northwestern NT 1:50.34

26.37 28.18 27.95 27.84

2 Leach, Matt JR Indiana NT 1:51.68

26.46 28.28 28.93 28.01

3 Hamming, Mike JR Northwestern NT 1:52.20

26.74 28.47 28.82 28.17

4 Jones, Michael FR Indiana NT 1:53.34

27.01 28.61 28.77 28.95

5 Madison, Niles SO Indiana NT 1:55.67

27.48 28.93 29.33 29.93

6 Milkov, Val SO Indiana NT x1:56.39

26.97 29.09 30.07 30.26

7 Johnson, Peir SO Northwestern NT 2:00.46

27.53 30.19 31.38 31.36

Event 21 Women 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bovee, Brielle SO Northwestern NT 2:18.90

32.08 35.71 35.23 35.88

2 Taflinger, Brooke SR Indiana NT 2:19.10

32.21 35.58 35.46 35.85

3 Geers, Megan SR Indiana NT 2:25.99

32.98 36.83 37.68 38.50

4 Bradley, Kristen FR Indiana NT 2:26.27

33.57 37.98 37.39 37.33

5 Martin, Kristy SR Indiana NT x2:27.92

34.02 37.58 38.04 38.28

— Simmons, Katie JR Northwestern NT SCR

Event 22 Men 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Schulze, David SR Indiana NT 2:03.87

28.59 31.52 31.64 32.12

2 Biedrzycki, Chris JR Northwestern NT 2:06.34

28.79 32.41 32.26 32.88

3 Torres, Louis SO Northwestern NT 2:06.43

28.78 32.40 32.39 32.86

4 Dabrowski, Rob JR Indiana NT 2:07.87

29.03 31.99 32.70 34.15

5 Baldwin, Hank FR Indiana NT 2:12.17

29.26 33.02 34.22 35.67

6 Gustafson, Mike SO Northwestern NT 2:17.08

31.40 35.40 34.65 35.63

7 Shanel, James FR Indiana NT x2:20.65

31.87 35.35 36.25 37.18

Event 23 Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Gorlesky, Erin JR Indiana NT 4:56.97

28.40 29.77 29.79 29.87 30.13 29.96 29.79 29.78

29.89 29.59

2 Fiden, Sarah JR Indiana NT 4:59.62

27.97 29.92 30.23 30.48 30.31 30.19 30.30 30.49

30.45 29.28

3 Torpey, Lauren FR Indiana NT 4:59.87

28.62 30.54 30.86 30.63 30.39 30.39 30.17 30.13

29.44 28.70

4 Mueller, Amy FR Northwestern NT 5:00.61

28.79 30.80 30.26 30.43 30.06 30.34 30.50 30.60

30.24 28.59

5 Colgin, Doherty FR Indiana NT x5:06.53

28.51 30.21 30.47 30.86 30.76 31.31 30.55 31.74

31.13 30.99

6 Rose, Erica JR Northwestern NT 5:08.52

29.07 30.68 30.79 30.59 31.07 31.33 31.26 31.48

31.60 30.65

Event 24 Men 500 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Davis, Brian FR Northwestern NT 4:34.81

25.42 27.60 27.95 28.30 27.77 27.93 27.87 27.89

27.38 26.70

2 Shue, Mike SR Northwestern NT 4:36.82

26.21 28.02 28.40 28.21 27.71 27.72 28.21 27.77

27.92 26.65

3 Bryant, Richard SO Indiana NT 4:36.91

25.88 27.21 27.39 27.75 28.29 27.89 28.32 28.40

28.19 27.59

4 Hersh, David SR Northwestern NT 4:48.49

24.82 27.16 27.82 28.69 28.63 30.04 30.60 30.82

30.23 29.68

5 Lockman, Tommy JR Northwestern NT x4:49.35

26.05 28.05 28.86 29.17 29.30 29.41 29.63 29.95

30.21 28.72

6 Ellsworth, Brian SO Indiana NT 4:55.63

26.54 29.36 29.02 29.58 29.64 30.22 30.56 30.79

30.26 29.66

7 Winck, David SO Indiana NT 4:57.03

26.03 28.46 29.01 29.68 30.48 30.58 30.82 30.91

30.96 30.10

8 Gold, Temujin SO Indiana NT x5:05.63

26.86 29.76 31.34 31.14 31.05 31.87 31.39 30.93

30.78 30.51

Event 25 Women 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Cosgrove, Carmen SR Northwestern NT 55.82

12.24 14.50 14.58 14.50

2 Johnson, Rachel SR Northwestern NT 58.54

12.96 14.53 15.47 15.58

3 Paglini, Katie FR Northwestern NT 59.22

12.95 14.96 15.83 15.48

4 Swenson, Erin JR Northwestern NT x59.56

12.65 15.41 15.37 16.13

— Smith, Erin SO Indiana NT X56.83

12.35 14.63 15.12 14.73

— Gretlund, Tina SR Indiana NT X57.64

13.08 14.79 14.92 14.85

— Lubus, Lauren FR Indiana NT X58.45

12.75 14.62 15.71 15.37

— Lathrop, Jillian JR Indiana NT X58.48

12.81 14.85 15.23 15.59

— McCracken, Colleen SR Indiana NT SCR

Event 26 Men 100 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 O'Connor, Kellan SR Northwestern NT 48.93

10.59 12.56 12.71 13.07

2 Hamming, Mike JR Northwestern NT 49.35

10.66 12.38 13.05 13.26

3 Halasz, Murph SO Indiana NT 49.88

10.66 12.61 13.26 13.35

4 Mercier, Phil SO Northwestern NT 52.64

11.47 13.51 13.64 14.02

5 Burgess, Jonathon SO Indiana NT 52.71

11.11 13.23 13.99 14.38

6 Wever, Matt SO Northwestern NT x53.30

11.20 13.47 13.81 14.82

7 Payne, Mike JR Indiana NT 56.66

11.51 13.92 15.09 16.14

8 Burgess, Nicholas SO Indiana NT x56.73

11.57 13.71 15.50 15.95

Event 27 Women 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Hildebrand, Sara SR Indiana NT 292.05

2 Matthys, Lori SR Indiana NT 275.40

3 Cardinell, Cassie JR Indiana NT 260.10

4 Carter, Ashley SO Northwestern NT 235.35

5 Ward, Kristin SR Northwestern NT 204.30

Event 28 Men 3 mtr Diving

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Carlton, Marc JR Indiana NT 300.08

2 Hazes, Adam SR Indiana NT 294.40

3 Oxman, Mike FR Northwestern NT 256.43

4 Burns, Alex JR Indiana NT 235.58

5 Mariano, Brian FR Indiana NT x227.10

Event 29 Women 400 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Rose, Erica JR Northwestern NT 4:28.43

30.46 33.70 35.37 33.54 37.37 37.59 30.84 29.56

2 Nath, Paige SO Northwestern NT 4:30.04

28.93 33.32 34.87 34.07 38.11 38.32 31.63 30.79

3 Meade, Lesley SO Northwestern NT 4:33.36

29.96 32.83 35.18 34.68 39.27 39.64 31.77 30.03

— Taflinger, Brooke SR Indiana NT X4:23.35

28.73 32.21 34.23 33.55 36.60 37.57 30.75 29.71

— Bradley, Kristen FR Indiana NT X4:23.56

29.18 33.04 34.13 33.59 37.03 37.95 30.27 28.37

— Lubus, Lauren FR Indiana NT X4:29.88

28.62 32.45 35.51 33.48 39.02 39.89 30.95 29.96

— Helmers, Maggie SR Indiana NT X4:32.14

29.46 32.50 35.09 35.05 39.52 39.11 31.30 30.11

— Martin, Kristy SR Indiana NT SCR

Event 30 Men 400 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Halasz, Murph SO Indiana NT 4:02.09

24.98 28.81 32.12 31.76 34.11 34.38 28.70 27.23

2 Biedrzycki, Chris JR Northwestern NT 4:03.04

26.35 29.39 31.90 31.11 34.32 35.26 28.52 26.19

3 Davis, Brian FR Northwestern NT 4:03.22

26.44 30.89 30.77 31.05 34.22 34.63 28.47 26.75

4 Bryant, Richard SO Indiana NT 4:09.46

26.84 30.03 31.99 31.83 36.50 36.85 28.06 27.36

5 Jones, Michael FR Indiana NT 4:10.59

26.32 30.80 31.78 30.51 37.10 37.29 28.67 28.12

6 Leach, Matt JR Indiana NT x4:12.78

26.12 30.87 31.47 31.12 37.43 37.58 29.25 28.94

7 Gustafson, Mike SO Northwestern NT 4:15.17

26.64 31.43 32.03 32.44 35.38 36.91 30.14 30.20

Event 31 Women 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Northwestern University 'A' NT 1:35.49

1) Petric, Sara FR 2) Cosgrove, Carmen SR

3) Surkovic, Marijana FR 4) Nath, Paige SO

24.29 23.46 24.15 23.59

2 Northwestern University 'B' NT 1:39.78

1) Bovee, Brielle SO 2) Swenson, Erin JR

3) Phua, Shuyan SO 4) Schwanhausser, Lori SO

25.58 24.53 24.89 24.78

— Indiana University 'A' NT X1:34.94

1) Smith, Erin SO 2) Williams, Anne SR

3) Kostner, Tammy SO 4) Medendorp, Meghan JR

24.60 23.45 23.61 23.28

— Indiana University 'B' NT X1:39.82

1) Gretlund, Tina SR 2) Thurston, Nina FR

3) Lathrop, Jillian JR 4) Taflinger, Brooke SR

25.35 24.77 24.64 25.06

— Indiana University 'C' NT X1:43.46

1) Gorlesky, Erin JR 2) Bechem, Jenny SR

3) Torpey, Lauren FR 4) Fiden, Sarah JR

25.71 26.11 25.31 26.33

— Northwestern University 'C' NT SCR

Event 32 Men 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Indiana University 'A' NT 1:23.33

1) Andersson, Claes JR 2) Ramsy, Dale JR

3) Payne, Mike JR 4) Burgess, Nicholas SO

20.85 20.85 20.83 20.80

2 Northwestern University 'A' NT 1:24.84

1) Swanson, Tony JR 2) Hamming, Mike JR

3) Williams, Dan JR 4) Dexter, Ben FR

21.39 21.27 20.92 21.26

3 Indiana University 'B' NT 1:25.82

1) Winck, David SO 2) Burgess, Jonathon SO

3) Goff, Adam JR 4) Milkov, Val SO

21.89 21.03 21.34 21.56

— Northwestern University 'B' NT SCR

— Indiana University 'C' NT SCR

— Northwestern University 'C' NT SCR

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here