NCAA Div. I: Georgia Sweeps Alabama in Phone Meet

ATHENS, Ga., Jan. 4. THE University of Georgia topped the University of Alabama today in a telephone meet, with each team swimming at its respective facility. The two schools had been slated to go head-to-head in Tuscalossa, but a snow storm has made traveling difficult in the southeast.

Each team swam the scheduled events while assistant coach Harvey Humphries relayed Georgia times via telephone to a member of the Alabama coaching staff and
announced Tide times over the public address system during each race, while the Tide coaches did the same in Tuscaloosa.

Although the outcome will not be reflected on either team's won-loss record and is not considered an official meet, Georgia won each side of the long-distance competition. The Lady Bulldogs tallied 165 points to Alabama's 30, while the No. 16 Bulldogs held a 117-85 advantage over an Alabama men's team that is ranked No. 15 in the latest poll.

Despite lacking the same competitive atmosphere of a regular dual meet, there were some impressive swims throughout the day. Georgia freshman Robert Margalis won the 1,000-yard freestyle in 8:57.28, a school and pool record. Margalis went on to win the 200-yard individual medley (1:51.37) and the 500-yard freestyle
(4:24.66).

On the women's side, Stefanie Williams won the 50-yard and 200-yard freestyle events and was a member of Georgia's winning 400-yard freestyle relay.

In other highlights, Georgia's Maritza Correia took the women's 200 free in 1:49.99 while Ashley Roby took advantage of the absence of Alabama's Anne Poleska to win the 200 breast in 2:12.51. Poleska is the European champion in the event and has the nation's second fastest time this year.

On the men's side, Alabama's Stefan Gherghel won the 200 fly in 1:48.53 while the Dawgs' Marc Lindsay breezed to a 1:46.74 to take the 200 back.

Georgia will be back in action next week with a pair of dual meets at Texas. The women will battle on Jan. 11 at 3 p.m., while the men will take on the defending national champion Longhorns on Jan. 12 at 1 p.m.

University of Georgia vs. University of Alabama
January 4, 2002

Results

Event 1 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Georgia 'A' NT 3:20.10 11
1) Lindsay, Marc P SR 2) Salyards, Kyle K SO
3) Gagnon, Jason R SR 4) Brado, Matt JR
24.39 25.02 25.72 29.83 22.39 27.29 21.59 23.87
2 University of Alabama 'A' NT 3:21.75 4
1) Proffitt, Jordie 2) Reeves, Charles
3) Gherghel, Stefan 4) Bitsakis, Spiros
3 University of Georgia 'B' NT 3:26.87 2
1) Osborn, Peter FR 2) DuBois, Matt JR
3) Scannell, Brian P SR 4) Fleischman, David M SO
25.30 26.02 26.40 31.68 23.44 27.33 21.98 24.72
4 University of Alabama 'B' NT 3:40.12
1) Mueller, Evan 2) Hall, Henry A
3) Smith, Jeff 4) Willard, Brad

Event 2 Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Georgia 'A' NT 3:47.31 11
1) Keller, Christine M SR 2) Roby, Ashley E SR
3) Yevak, Katie FR 4) Correia, Maritza C JR
28.05 29.63 29.23 33.22 25.85 26.67
2 University of Georgia 'B' NT 3:56.16 4
1) Etter, Lindsey FR 2) Pate, Virginia W SO
3) Buck, Stephanie A JR 4) Kearns, Paige FR
29.59 31.05 30.38 34.50 27.09 30.90 24.98 27.67
— University of Alabama 'B' NT DQ
1) Kerr, Kelly 2) McCreless, Holly
3) Green, Belinda 4) Davidson, Katy
— University of Alabama 'A' NT DQ
1) King, Michelle 2) Warriner, Mercy
3) Kosta, Irini 4) Andersson, Lisa

Event 3 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Margalis, Robert FR Uga NT 8:57.28 9
2 Southon, Franck Alabama NT 9:52.70 4
3 Jollands, Grant Alabama NT 9:53.89 3

Event 4 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Caroline FR Uga NT 10:09.12 9
2 Williams, Ali F Uga NT 10:14.71 4
3 Thorburn, Linn E SO Uga NT 10:24.33 3

Event 5 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Willcox, James Alabama NT 1:40.90 9
2 Gherghel, Stefan Alabama NT 1:40.98 4
3 Pigassou, Michael Alabama NT 1:43.19 3
4 Kintz, Nicolas * SR Uga NT 1:43.42 2
25.00 26.31 26.53 25.58
5 Osborn, Peter FR Uga NT 1:43.68 1
24.42 26.51 26.80 25.95
6 Flamion, Chris Alabama NT x1:45.92
7 Underhill, Colin C SO Uga NT 1:46.77
25.44 27.37 27.27 26.69
— Smith, Jeff Alabama NT X1:51.29

Event 6 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Correia, Maritza C JR Uga NT 1:49.99 9
25.70 27.92 28.31 28.06
2 Rose, Rebecca S SO Uga NT 1:50.50 4
26.09 27.87 28.35 28.19
3 Yevak, Katie FR Uga NT 1:52.99 3
26.51 28.81 28.92 28.75
4 Andersson, Lisa Alabama NT 1:54.54 2

Event 7 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bitsakis, Spiros Alabama NT 20.94 9
2 Gardner, Scott FR Uga NT 21.16 4
3 Gagnon, Jason R SR Uga NT 21.22 3
4 Ashby, Brendan Alabama NT 21.37 2
5 Fleischman, David M SO Uga NT 21.50 1
6 Willard, Brad Alabama NT 22.06
7 Hall, Henry A Alabama NT x22.50

Event 8 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Williams, Stefanie M SR Uga NT 23.66 9
2 Kosta, Irini Alabama NT 24.25 4
3 Warriner, Mercy Alabama NT 24.41 3
4 Kearns, Paige FR Uga NT 24.48 2
5 Permenter, Katie K SR Uga NT 24.64 1
6 Ross, Ann Alabama NT 24.88

Event 9 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Margalis, Robert FR Uga NT 1:51.37 9
24.59 28.09 32.54 26.15
2 McAuliffe, Brent T SO Uga NT 1:51.89 4
24.52 28.82 32.15 26.40
3 Proffitt, Jordie Alabama NT 1:51.92 3
4 Worby, Ben Alabama NT 1:52.29 2
5 Lam, Randy D SO Uga NT 1:54.22 1
24.80 29.09 33.31 27.02
6 Salyards, Kyle K SO Uga NT x1:56.91
25.43 30.42 32.41 28.65
7 Southon, Franck Alabama NT 2:00.86

Event 10 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pate, Virginia W SO Uga NT 2:06.49 9
28.85 32.41 34.74 30.49
2 Buck, Stephanie A JR Uga NT 2:08.16 4
28.24 32.65 38.16 29.11
3 Casaru, Catalina Alabama NT 2:08.64 3
4 Fleming, Morgan M SR Uga NT 2:09.09 2
28.06 33.14 37.94 29.95
5 Green, Belinda Alabama NT 2:14.48 1

Event 13 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gherghel, Stefan Alabama NT 1:48.53 9
2 Lam, Randy D SO Uga NT 1:50.12 4
25.28 28.25 28.29 28.30
3 Scannell, Brian P SR Uga NT 1:51.39 3
25.82 28.73 28.54 28.30
4 Jollands, Grant Alabama NT 1:54.06 2
5 Flamion, Chris Alabama NT 1:56.93 1

Event 14 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Williams, Ali F Uga NT 2:03.94 9
28.58 31.22 31.80 32.34
2 Thorburn, Linn E SO Uga NT 2:05.09 4
29.16 32.27 31.78 31.88
3 Fleming, Morgan M SR Uga NT 2:10.19 3
29.74 33.13 33.50 33.82

Event 15 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brado, Matt JR Uga NT 46.13 9
22.23 23.90
2 Pigassou, Michael Alabama NT 46.37 4
3 Ashby, Brendan Alabama NT 46.94 3
4 Worby, Ben Alabama NT 47.57 2
5 Gardner, Scott FR Uga NT 47.82 1
23.25 24.57
6 Willcox, James Alabama NT x48.11
7 Kintz, Nicolas * SR Uga NT 48.87
23.84 25.03

Event 16 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Williams, Stefanie M SR Uga NT 50.92 9
24.78 26.14
2 Kosta, Irini Alabama NT 52.60 4
3 Etter, Lindsey FR Uga NT 52.65 3
25.46 27.19
4 Permenter, Katie K SR Uga NT 53.11 2
25.86 27.25
5 Andersson, Lisa Alabama NT 53.51 1

Event 17 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lindsay, Marc P SR Uga NT 1:46.74 9
25.64 27.33 27.19 26.58
2 Underhill, Colin C SO Uga NT 1:50.61 4
26.55 28.12 27.89 28.05
3 Osborn, Peter FR Uga NT 1:52.41 3
26.70 28.10 29.10 28.51
4 Proffitt, Jordie Alabama NT 1:52.69 2
5 Mueller, Evan Alabama NT 1:59.73 1
6 Smith, Jeff Alabama NT 2:09.88

Event 18 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Yevak, Katie FR Uga NT 2:03.67 9
30.16 31.63 31.53 30.35
2 Roby, Ashley E SR Uga NT 2:04.99 4
30.49 32.03 31.61 30.86
3 Casaru, Catalina Alabama NT 2:06.65 3
4 Ross, Ann Alabama NT 2:10.19 2
5 Buck, Stephanie A JR Uga NT 2:14.58 1
32.32 33.94 34.47 33.85
6 Kerr, Kelly Alabama NT 2:15.34

Event 19 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Margalis, Robert FR Uga NT 4:24.66 9
25.17 27.46 27.10 27.05 26.62 26.25 26.57 26.79
26.42 25.23
2 Jollands, Grant Alabama NT 4:40.11 4
29.18 30.71 30.86 30.77 30.82 30.71 31.02 30.89
31.09 4.06
3 Flamion, Chris Alabama NT 4:42.36 3
28.70 30.28 30.79 30.81 30.48 29.49 29.62 29.99
30.21 11.99
4 Mahaney, Andrew P SO Uga NT 4:46.04 2
25.95 28.57 28.93 28.91 29.26 29.43 28.81 28.79
28.76 28.63
5 Southon, Franck Alabama NT 4:48.13 1
6 McAuliffe, Brent T SO Uga NT 4:49.27
26.04 28.85 29.29 29.18 29.93 30.14 29.70 29.41
28.63 28.10

Event 20 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rose, Rebecca S SO Uga NT 4:59.28 9
2 Burns, Caroline FR Uga NT 4:59.38 4
3 Williams, Ali F Uga NT 5:06.44 3
4 Davidson, Katy Alabama NT 5:26.83 2

Event 23 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Salyards, Kyle K SO Uga NT 2:01.87 9
27.80 31.68 30.76 31.63
2 Reeves, Charles Alabama NT 2:05.50 4
3 McAuliffe, Brent T SO Uga NT 2:05.93 3
28.40 31.60 32.62 33.31
4 Worby, Ben Alabama NT 2:08.13 2
5 DuBois, Matt JR Uga NT 2:10.67 1
29.52 33.07 33.58 34.50
6 Mueller, Evan Alabama NT 2:12.97
7 Hall, Henry A Alabama NT x2:22.47

Event 24 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Roby, Ashley E SR Uga NT 2:12.51 9
30.59 33.54 34.14 34.24
2 Etter, Lindsey FR Uga NT 2:17.33 4
32.18 35.12 35.15 34.88
3 Pate, Virginia W SO Uga NT 2:17.45 3
32.50 34.74 34.81 35.40
4 Warriner, Mercy Alabama NT 2:22.61 2
5 Green, Belinda Alabama NT 2:23.45 1
6 Sugimori, Flavia Alabama NT 2:23.93
7 McCreless, Holly Alabama NT x2:38.66

Event 25 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Georgia 'A' NT 3:06.56 11
1) Gagnon, Jason R SR 2) Lindsay, Marc P SR
3) Fleischman, David M SO 4) Brado, Matt JR
22.61 23.90 22.30 24.35 22.48 25.10 22.20 23.62
2 University of Alabama 'A' NT 3:06.72 4
1) Bitsakis, Spiros 2) Ashby, Brendan
3) Willcox, James 4) Pigassou, Michael
3 University of Georgia 'B' NT 3:11.80 2
1) Gardner, Scott FR 2) Kintz, Nicolas * SR
3) Lam, Randy D SO 4) Underhill, Colin C SO
22.91 24.50 23.38 25.31 22.51 24.79 23.30 25.10

Event 26 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Georgia 'A' NT 3:30.88 11
1) Williams, Stefanie M SR 2) Permenter, Katie K SR
3) Kearns, Paige FR 4) Correia, Maritza C JR
24.95 26.69 25.56 27.85 25.30 28.18 24.82 27.53
2 University of Georgia 'B' NT 3:40.29 4
1) Keller, Christine M SR 2) Fleming, Morgan M SR
3) Rose, Rebecca S SO 4) Burns, Caroline FR
25.46 27.17 26.09 28.66 26.86 29.83 27.19 29.03
3 University of Alabama 'A' NT 3:49.01 2
1) Ross, Ann 2) Sugimori, Flavia
3) Kerr, Kelly 4) Davidson, Katy

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week