NCAA Div. I: Gators Munch on Vols: Women Win 132-101; Men Squeak By, 122-121

GAINESVILLE, Fla., Feb. 1. THE Gators devoured a tasty morsel of Volunteers here this afternoon.

Coach Greg Groy's University of Florida women's and men's swimming and diving Gators raced to a sweep of Southeastern Conference rival Tennessee at the Stephen C. O'Connell Center Natatorium.

The No. 2 women's team cruised to an easy 132-101 win over the Lady Vols. The No. 6 men came from behind to defeat Tennessee by the slenderest of margins, 122-121.

The Lady Gators, defending SEC champs who'll try to make it two-straight titles when the conference meet begins in three weeks at Auburn, improved to 10-1 overall and 5-1 in the SEC. (Their only loss was to defending NCAA champ Auburn last Friday on the road.)

Florida's men snapped a two-meet losing streak and ran their record to 8-3, 4-2 in the SEC.

The Gator men, who trailed the entire afternoon, entered the final event (400 yard freestyle relay) down 114-112. The Gators, who trailed by 25 points on two occasions, used a 3:01.00 first-place finish by the team of Gabriel Mangabeira (Piratininga, Brazil), Kris Wiebeck (Tampa, Fla.), Nick Borreca (Honolulu, Hawaii) and Adam Sioui (Ontario, Canada) to capture the meet. Overall, the Gators won the final seven swimming events.

(Expect to see sprint star Carlos Jayme, who has prs of 19.76-43.05, on the conference and NCAA teams.)

The Gators were led by freshman Ryan Lochte, a Daytona Beach native (where they know something about speed and winning!), who raced to three wins for the second-straight meet.

Lochte has now won eight events in his last three dual meets and was 200 IM champ at the Dallas Morning News Invitational several weeks ago (pr and team-leading 1:47.81). He got his victory parade going in the IM with a 1:47.96, good enough to meet the NCAA provisional qualifying mark.

He didn't have time to rest, however, as he turned around and won the next race for Florida with his 1:49.00 in the 200 yard butterfly. (He also won against Alabama's defending NCAA champ, Ioan Gherghel, a week ago.)

Lochte's final victory in the 500 freestyle (4:25.85) brought UF within two points of the Vols at 95-93, entering the three-meter diving competition.

"Ryan had an outstanding day," Troy said. "He has really been swimming well lately. He was a big boost for us today."

Tennessee pushed the lead back to nine at 108-99 following the diving, but seniors Ian Chadsey and Philip Norris finished one-two in the 200 breaststroke with (2:00.47/2:01.84) to slice Tennessee's lead to two entering the 400 free relay. Norris' time was a season-best and his pr's 1:58.10 from last year.

Other Gator winners included defending NCAA 200 free champ Adam Sioui, who won his favorite race in an NCAA provisional qualifying 1:38.67; junior sprinter Jayme, was fastest in the 100 freestyle over childhood friend and fellow Brazilian national-team member UT's Renato Guerald (44.30). The latter was fastest i nthe 50 free (20.08 to Jayme's 20.45).

Gator junior Chris Kellam, a Tenessee native who says he prefers Gainesville to Knoxville and who's defending SEC 100-200 back champ (something of a rarity of late), was the other Florida winner. He placed first in the 200 backstroke (seasonal pr 1:45.30 — NCAA "B"). His career-best is 1:42.48 that won SECs last season and he'll be after the Gator record of 1:41.76 by Matt Cole (from the conference championships three seasons ago) come this year's title-decider.

Look for the waters of Auburn's James E. Martin Natatorium to "roil to a boil" in three weeks when Jayme and Gueraldi — national 50 free leader with his pr 19.57 from the Tar Heel Invite at Chapel Hill last November — vie for SEC sprint supremacy. (Of course, Auburn's Ryan Wochomorku and George Bousquet may have a few thoughts on the matter too but…)

* * * * *

On the women's side, the Gators won 9 of 10 events and finished with top scores in the last three events they exhibitioned. Florida also placed one-two in 8 of 11 swimming events.

Florida's relay teams highlighted the meet as they raced to four NCAA provisional qualifiers. The Gators began by finishing with the top three times in the 400 medley relay. The winning 400-yard medley relay team consisting of freshman Jamie Reid, freshman Vipa Bernhardt, senior Renate duPlessis and junior Chantal Gibney clocked 3:43.11.

The Gators also swam the top three times in the 400 yard freestyle relay, swimming two more provisional times. The relay team of freshman Mary Uhle (like Bernhardt, a German junior-national team member) junior Jaime Ellis, senior Cara Teague and sophomore Meredith Green touched in 3:25.48.

Freshman Jamie Tannhauser, who's been somewhat obscured by her more prominent teammate, Sarah McLarty (who's national 1000 free leader with her 9:36.79 and defending SEC 200 fly champ) splashed home No. 1 in 9:58.77. It was the rookie's first win of the season.

McLarty only swam one event but she recorded a pr with her winning 1:59.67 for the 200 back.

Uhle swam her fifth provisional time in the 200-yard freestyle with a winning 1:49.75. Senior Anna Chapman also swam a provisional cut (1:50.49) in the 200.

Sophomore Rebecca Harper, bronze medalist at last season's NCAAs in the 200 fly (pr 1:55.66, second on the Gator all-time list) won with a "B' 1:59.90. Junior McLarty's 200 backstroke win now gives the Deland, Fl; native eight automatic qualifying times and nine provisional times.

(Stanford's Shelley Ripple, NCAA 200 fly champ last season with a Cardinal record 1:53.23, has graduated, thus leaving the door open for another champion. However, Cal's Natalie Coughlin set the American/NCAA record — 1:51.91 — a couple of months ago at Auburn. If she swims it at NCAAs next month it's lights out for the rest of the field. However, she's swum — and won — the 200 back on the final day of the collegiate-championship meet the last two years and as the man says, "I don't know ya' know, who knows?")

Junior diver Nicole Bolt continued her success on the diving board as she won the one-meter springboard competition and placed second on three-meter with scores of 285.38 and 309.75, respectively.

Both Florida swimming and diving teams will be back in action next Saturday, Feb. 8, when they host Florida Atlantic at the O'Connell Center for the last home meet of the season. All the seniors from both teams will be honored before the meet.

Two weeks later it's the SECs at Auburn and the Tigers are eager for some Gatorbait — both women and men. An d having defeated Florida in a dual-meet last week, Auburn is undoubtedly feeling quite confident (and rightly so) about its chances of winning both SEC titles.

The Gator women, although young in terms of championship experience, are a talented bunch. They have the front-liners to match Auburn with perhaps the exception of Tiger superstar Maggie Bowen, defending NCAA 200-400 IM champ.

The Gator men, with Lochte coming into his own, have talent and depth too, but perhaps not quite as much as the women and likely not enough to dethrone sextuple defending-champ Auburn.

But then…didn't the Raiders win last week's Super Bowl?

– Bill Bell

NCAA DIVISION 1 WOMEN'S/MEN'S DUAL MEET
TENNESSEE VS FLORIDA
O'CONNELL CENTER, GAINESVILLE, FL.
FEB. 1, 2003
25 YD. POOL

FINAL SCORES:

FLORIDA 131
TENNESSEE 101 (W)

FLORIDA 122
TENNESSEE 121 (M)

Event 1 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
O'Connell: 302.40
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bolt, Nicole Florida 285.38 9
2 McCalley, Lauryn UTK 283.13 4
3 Sanger, Jaime UTK 276.30 3
4 Ranieri, Jessica FR Florida 252.00 2
5 Connor, Kristen JR Florida 245.10 1
6 Wells, Kylee UTK 241.20
7 Binyon, Stacy UTK x219.23
– McGinty, Maureen FR Florida X229.28

Event 2 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
O'Connell: 366.97
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Phillip UTK 325.28 9
2 Wilcox, Zach SO Florida 315.15 4
3 Dorsey, Jake UTK 272.40 3
4 Vilardo, Sal UTK 267.75 2
5 Comfort, Chris FR Florida 256.58 1

Event 3 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
O'Connell: 1:26.69 1998 Auburn
(Bartz, Jerger, Crush, Hawke)
1:27.21 AQ
1:29.82 BQ
School Finals Points
===============================================================================
1 University of Tennessee 'B' 1:29.08 BQ 11
1) Simpson, Greg 2) Burton, Mike
3) Fulton, Josh 4) Gueraldi, Renato
2 Florida 'A' 1:29.78 BQ 4
1) Mangabeira, Gabriel SO 2) Ratliff, Will SO
3) Kellam, Chris JR 4) Jayme, Carlos JR
3 University of Tennessee 'A' 1:32.03 2
1) Machado, Paulo 2) Russo, Michael
3) Lim, Lubrey 4) McDaniel, Cam
4 University of Tennessee 'C' x1:33.75
1) Gross, Michael 2) Huston, Kiel
3) Graves, Jamie 4) Zeman, David
5 Florida 'B' 1:34.05
1) Ulrich, Claudio JR 2) Norris, Philip SR
3) King, Greg JR 4) Zumsteg, Justin SO
– Florida 'C' X1:35.64
1) Greener, Andrew FR 2) Welch, Corey SO
3) Meena, Elliot FR 4) Yasinsac, Brian FR
– Florida 'D' X1:40.26
1) Strauss, Jonathan JR 2) Guenther, Bernie SR
3) Yacco, Matt SR 4) Friedlander, Steve SO

Event 4 Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
O'Connell: 3:37.76 1998 Auburn
(Ryan, Monroe, Bowen, Taylor)
3:39.12 AQ
3:45.69 BQ
School Finals Points
===============================================================================
1 Florida 'B' 3:43.11 BQ 11
1) Reid, Jamie FR 2) Bernhardt, Vipa FR
3) duPlessis, Renate SR 4) Gibney, Chantal JR
27.31 55.82 1:24.91 1:57.54 2:22.79 2:52.23 3:16.21 3:43.11
2 Florida 'C' 3:44.73 BQ 4
1) Farrell, Maureen SO 2) Duncan, Danielle FR
3) Teague, Cara SR 4) Tennison, Diane SR
27.44 56.39 1:26.19 1:59.72 2:24.65 2:54.00 3:18.29 3:44.73
3 University of Tennessee 'B' 3:53.27 2
1) Fessel, Jacque 2) Brannock, Nicole
3) Bassi, Noelle 4) Terveer, Abbi
27.81 57.20 1:28.04 2:03.40 2:30.62 3:00.99 3:25.90 3:53.27
4 University of Tennessee 'A' 3:55.38
1) Breece-Rodriguez, Grace 2) Lundy, Danielle
3) Athayde, Tatiana 4) Wingfield, Sara
28.06 57.96 1:28.89 2:04.58 2:30.95 3:02.04 3:27.26 3:55.38
– Florida 'A' X3:52.99
1) Ellis, Jaime JR 2) Kennedy, Katie SO
3) Huff, Mandy FR 4) Green, Meredith SO
58.39 1:08.73 1:28.99 2:03.66 2:29.50 3:00.31 3:25.79 3:52.99
– Florida 'D' X3:53.83
1) McLarty, Sara JR 2) Frega, Desiree SR
3) Seland, Casey JR 4) Harper, Rebecca SO
28.66 58.32 1:29.59 2:05.11 2:31.01 3:00.93 3:26.25 3:53.83

Event 5 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 du Rand, George UTK 9:11.25 9
24.48 50.99 1:17.90 1:45.22 2:12.59 2:40.06 3:07.65 3:35.40
4:03.08 4:30.98 4:58.80 5:26.84 5:55.09 6:23.16 6:51.43 7:19.74
7:48.10 8:16.27 8:44.10 9:11.25
2 Thomas, Jason UTK 9:14.41 4
25.81 53.18 1:20.27 1:47.99 2:15.76 2:43.58 3:11.44 3:39.27
4:07.07 4:35.04 5:02.83 5:30.82 5:59.13 6:27.37 6:55.66 7:23.90
7:52.04 8:20.09 8:47.02 9:14.41
3 Hartley, Brian FR Florida 9:15.42 3
25.31 52.70 1:20.48 2:23.22 2:29.37 2:44.08 3:11.77 3:39.66
4:07.60 4:35.20 5:02.54 5:30.22 5:58.12 6:26.31 7:22.29 7:50.76
8:19.65 8:47.74 9:15.61 9:15.42
4 Kaufmann, Scott SO Florida 9:22.23 2
24.94 51.65 1:18.71 1:46.10 2:13.61 2:41.26 3:09.28 3:37.68
4:06.08 4:34.61 5:02.76 5:31.03 5:59.41 6:27.99 6:56.86 7:25.96
7:55.08 8:24.48 8:53.96 9:22.23
5 Wolfgarten, Jan SO Florida 9:23.78 1
25.72 52.76 1:20.30 1:48.15 2:16.22 2:44.06 3:12.24 3:40.39
4:08.58 4:36.90 5:05.35 5:33.92 6:02.44 6:31.08 6:59.91 7:28.94
7:57.88 8:26.74 8:55.59 9:23.78
6 Nylander, Evan UTK 9:35.20
25.74 53.08 1:20.67 1:48.44 2:16.58 2:44.98 3:13.78 3:42.83
4:12.16 4:41.75 5:11.08 5:40.60 6:10.30 6:39.65 7:08.86 7:38.18
8:07.67 8:36.80 9:06.55 9:35.20
7 Berger, Michael FR Florida x9:44.88
26.31 54.60 1:22.79 1:51.32 2:20.34 2:49.39 3:18.48 3:47.92
4:17.25 4:46.45 5:16.07 5:45.79 6:15.45 6:45.56 7:15.78 7:46.05
8:16.50 8:46.56 9:16.19 9:44.88
– Dominguez, Jesus SO Florida X9:38.94
26.00 53.94 1:22.50 1:51.12 2:19.98 2:48.99 3:18.44 3:47.73
4:16.87 4:46.12 5:15.55 5:44.86 6:14.05 6:43.55 7:12.87 7:42.06
8:11.21 8:41.16 9:10.67 9:38.94

Event 6 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Tannhauser, Jamie FR Florida 9:58.77 9
27.77 57.17 1:26.70 1:56.60 2:26.40 2:56.27 3:25.89 3:55.70
4:25.57 4:55.68 5:25.75 5:56.06 6:26.27 6:56.50 7:27.03 7:57.52
8:28.31 8:59.26 9:30.19 9:58.77
2 Schrock, Jessica SO Florida 10:01.27 4
28.20 57.62 1:27.38 1:57.36 2:27.14 2:56.85 3:26.87 3:57.10
4:27.44 4:57.70 5:28.15 5:58.58 6:29.06 6:59.46 7:30.06 8:00.75
8:31.29 9:01.78 9:31.94 10:01.27
3 Beard, Blair JR Florida 10:16.49 3
28.56 58.80 1:29.35 2:00.12 2:30.80 3:01.41 3:32.18 4:02.76
4:33.76 5:04.67 5:35.55 6:06.67 6:37.99 7:09.49 7:40.76 8:11.98
8:43.23 9:14.62 9:45.90 10:16.49
4 Vogel, Randi UTK 10:24.73 2
29.15 1:00.45 1:31.96 2:03.45 2:34.46 3:05.76 3:36.88 4:07.92
4:39.46 5:10.96 5:41.89 6:13.47 6:44.89 7:16.64 7:48.43 8:19.75
8:51.10 9:22.50 9:54.40 10:24.73
5 Arnold, Raellen UTK 10:35.78 1
29.00 1:00.18 1:31.87 2:03.57 2:35.47 3:07.30 3:39.21 4:11.23
4:43.30 5:15.65 5:47.47 6:19.47 6:51.67 7:23.89 7:56.42 8:28.61
9:00.56 9:32.57 10:04.41 10:35.78

Event 7 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 1:33.80 1981 Rowdy Gaines
1:36.39 AQ
1:39.28 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Sioui, Adam SO Florida 1:38.67 BQ 9
23.28 48.25 1:13.81 1:38.67
2 Wiebeck, Kris SO Florida 1:38.75 BQ 4
23.50 48.91 1:13.76 1:38.75
3 Dauw, Casey UTK 1:39.08 BQ 3
23.79 48.59 1:13.75 1:39.08
4 Gustafson, Tyler UTK 1:39.76 2
23.50 48.81 1:14.21 1:39.76
5 Schultz, Scott JR Florida 1:40.54 1
23.80 48.68 1:14.02 1:40.54
6 Goldberg, Ben UTK 1:40.81
23.01 48.22 1:14.19 1:40.81
7 Zumsteg, Justin SO Florida x1:45.15
24.85 51.78 1:18.68 1:45.15

Event 8 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 1:44.99 1993 Nicole Haislett
1:47.49 AQ
1:50.71 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Uhle, Marietta FR Florida 1:49.75 BQ 9
25.70 53.31 1:21.40 1:49.75
2 Chapman, Anna SR Florida 1:50.49 BQ 4
26.07 53.43 1:21.57 1:50.49
3 Bernhardt, Vipa FR Florida 1:51.36 3
26.76 54.97 1:22.92 1:51.36
4 Green, Meredith SO Florida x1:52.06
26.64 54.96 1:23.52 1:52.06
5 Hall, Bethany UTK 1:53.34 2
26.60 55.26 1:24.19 1:53.34
6 Boland, Kara UTK 1:55.31 1
27.26 56.22 1:25.73 1:55.31
7 Souppa, Kristin UTK 2:01.32
28.38 59.24 1:30.63 2:01.32

Event 9 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 19.54 1998 Matt Buzbee
19.74 AQ
20.33 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Gueraldi, Renato UTK 20.08 BQ 9
2 Jayme, Carlos JR Florida 20.45 4
3 Burton, Mike UTK 20.98 3
4 Rosal, Raymond UTK 21.01 2
5 McDaniel, Cam UTK x21.06
6 Borreca, Nick FR Florida 21.38 1
7 Ratliff, Will SO Florida 21.85
8 Ulrich, Claudio JR Florida x22.06

Event 10 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 22.44 1988 Dara Torres
22.89 AQ
23.57 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Ellis, Jaime JR Florida 24.04 9
2 Terveer, Abbi UTK 24.13 4
3 Tennison, Diane SR Florida 24.16 3
4 Huff, Mandy FR Florida 24.19 2
5 Naparlo, Courtney UTK 24.33 1
6 Athayde, Tatiana UTK 24.81
7 Wingfield, Sara UTK x24.96
8 Ecott, Kim SR Florida x25.34

Event 11 Men 200 Yard IM
===============================================================================
O'Connell: 1:46.93 1998 Lionel Moreau
1:46.71 AQ
1:49.91 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Lochte, Ryan FR Florida 1:47.96 BQ 9
22.85 50.61 1:22.71 1:47.96
2 Baxter, Jason UTK 1:49.90 BQ 4
23.48 51.22 1:23.26 1:49.90
3 Fischer, Evan UTK 1:51.35 3
24.52 53.09 1:24.43 1:51.35
4 Kellam, Chris JR Florida 1:52.48 2
24.25 51.60 1:26.39 1:52.48
5 Dauw, Casey UTK 1:53.60 1
24.86 54.13 1:27.88 1:53.60
6 Warren, Mac FR Florida 1:53.74
25.25 54.54 1:27.68 1:53.74
7 Machado, Paulo UTK x1:54.37
25.06 52.71 1:27.34 1:54.37
8 Welch, Corey SO Florida x1:56.83
26.01 55.66 1:28.39 1:56.83

Event 12 Women 200 Yard IM
===============================================================================
O'Connell: 1:58.94 1983 Tracy Caulkins
2:00.76 AQ
2:04.38 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Duncan, Danielle FR Florida 2:04.42 9
28.41 59.51 1:34.59 2:04.42
2 Kennedy, Katie SO Florida 2:05.72 4
28.12 59.97 1:36.56 2:05.72
3 Teague, Cara SR Florida 2:06.40 3
26.79 58.58 1:36.98 2:06.40
4 Harper, Rebecca SO Florida x2:07.84
27.51 1:00.03 1:38.69 2:07.84
5 Roberts, Amy UTK 2:10.86 2
28.59 1:00.53 1:39.73 2:10.86
6 Breece-Rodriguez, UTK 2:10.90 1
28.84 59.87 1:38.71 2:10.90
7 Fessel, Jacque UTK 2:11.48
28.22 59.73 1:40.58 2:11.48
8 Brannock, Nicole UTK x2:12.49
28.45 1:03.64 1:40.76 2:12.49

Event 13 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 McCalley, Lauryn UTK 312.90 9
2 Bolt, Nicole Florida 309.75 4
3 Sanger, Jaime UTK 294.30 3
4 Ranieri, Jessica FR Florida 270.67 2
5 Wells, Kylee UTK 231.83 1
6 Connor, Kristen JR Florida 230.85
7 Binyon, Stacy UTK x224.63
– McGinty, Maureen FR Florida X258.38

Event 14 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
O'Connell: 1:43.81 Craig Beardsley
1:44.93 AQ
1:48.07 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Lochte, Ryan FR Florida 1:49.00 9
24.61 52.68 1:21.45 1:49.00
2 Baxter, Jason UTK 1:49.71 4
24.40 51.97 1:20.13 1:49.71
3 Graves, Jamie UTK 1:50.17 3
25.24 53.31 1:21.31 1:50.17
4 Mangabeira, Gabrie SO Florida 1:50.26 2
25.16 53.73 1:22.40 1:50.26
5 Zeman, David UTK 1:50.82 1
25.08 53.52 1:21.44 1:50.82
6 King, Greg JR Florida 1:51.50
25.58 54.00 1:22.67 1:51.50
7 Zumsteg, Justin SO Florida x1:51.82
25.45 1:51.96 1:51.82
– Meena, Elliot FR Florida X1:53.71
25.40 54.47 1:23.99 1:53.71

Event 15 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
O'Connell: 1:53.37 1982 Mary T. Meagher
1:58.98 AQ
2:02.54 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Harper, Rebecca SO Florida 1:59.10 BQ 9
27.82 58.02 1:28.83 1:59.10
2 Bassi, Noelle UTK 1:59.91 BQ 4
27.72 57.86 1:28.34 1:59.91
3 Seland, Casey JR Florida 2:01.59 BQ 3
27.91 58.43 1:29.35 2:01.59
4 Breece-Rodriguez, UTK 2:04.37 2
28.88 59.91 1:31.80 2:04.37
– duPlessis, Renate SR Florida X2:01.84
27.19 57.87 1:29.26 2:01.84
– Tennison, Diane SR Florida X2:03.87
34.72 59.38 1:31.12 2:03.87

Event 16 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 43.08 1981 Rowdy Gaines
43.64 AQ
44.94 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Jayme, Carlos JR Florida 44.30 BQ 9
21.33 44.30
2 Gueraldi, Renato UTK 44.51 BQ 4
21.16 44.51
3 Sioui, Adam SO Florida 45.68 3
21.95 45.68
4 Gustafson, Tyler UTK 46.03 2
22.21 46.03
5 Schultz, Scott JR Florida 46.21 1
22.44 46.21
6 Rosal, Raymond UTK 46.55
22.22 46.55
7 Simpson, Greg UTK x46.78
22.53 46.78
8 Borreca, Nick FR Florida x46.93
22.82 46.93

Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 48.69 1993 Nicole Haslett
49.63 AQ
51.11 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Gibney, Chantal JR Florida 51.73 9
24.66 51.73
2 Chapman, Anna SR Florida 52.80 4
25.85 52.80
3 Hall, Bethany UTK 52.88 3
25.54 52.88
4 Blevins, Jessica UTK 54.16 2
25.95 54.16

Event 18 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
O'Connell: 1:42.83 1998 Matt Cole
1:44.02 AQ
1:47.14 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Kellam, Chris JR Florida 1:45.30 BQ 9
25.49 52.42 1:19.11 1:45.30
2 Wiebeck, Kris SO Florida 1:47.52 4
25.84 53.07 1:20.46 1:47.52
3 Fulton, Josh UTK 1:47.94 3
25.61 53.00 1:20.56 1:47.94
4 Machado, Paulo UTK 1:49.81 2
26.62 54.08 1:21.55 1:49.81
5 Hartley, Brian FR Florida 1:51.18 1
27.02 55.36 1:23.36 1:51.18
6 Ulrich, Claudio JR Florida x1:52.70
25.93 54.02 1:22.86 1:52.70
7 Nylander, Evan UTK 1:53.92
26.96 55.32 1:24.62 1:53.92
8 Gross, Michael UTK x1:54.20
26.73 55.02 1:24.22 1:54.20

Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
O'Connell: 1:55.43 1998 Keegan Walkley
1:57.70 AQ
2:01.23 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 McLarty, Sara JR Florida 1:59.67 BQ 9
29.06 59.03 1:29.22 1:59.67
2 Fessel, Jacque UTK 2:05.45 4
30.35 1:03.27 1:34.44 2:05.45
3 Tannhauser, Jamie FR Florida 2:06.40 3
30.28 1:01.48 1:33.89 2:06.40
4 Vogel, Randi UTK 2:07.65 2
30.43 1:02.68 1:35.13 2:07.65
5 Roberts, Amy UTK 2:09.44 1
30.85 1:03.15 1:36.57 2:09.44
– Farrell, Maureen SO Florida X2:00.17
29.02 58.98 1:29.47 2:00.17

Event 20 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 4:15.56 1985 Matt Cetlinski
4:19.72 AQ
4:27.51 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Lochte, Ryan FR Florida 4:25.85 BQ 9
24.88 51.75 1:19.49 1:47.08 2:14.64 2:42.24 3:09.45 3:36.20
4:01.09 4:25.85
2 Dauw, Casey UTK 4:26.18 BQ 4
25.53 52.84 1:20.15 1:47.51 2:15.06 2:42.34 3:09.23 3:35.30
4:00.98 4:26.18
3 Thomas, Jason UTK 4:29.56 3
25.29 52.26 1:19.61 1:47.29 2:14.82 2:42.27 3:09.73 3:36.57
4:02.54 4:29.56
4 du Rand, George UTK 4:31.12 2
24.72 51.66 1:19.03 1:46.79 2:14.35 2:41.85 3:09.14 3:36.36
4:03.48 4:31.12
5 Wolfgarten, Jan SO Florida 4:34.83 1
25.65 53.39 1:21.08 1:48.86 2:16.42 2:44.33 3:12.01 3:39.89
4:07.57 4:34.83
6 Warren, Mac FR Florida 4:35.63
24.95 51.89 1:19.41 2:15.15 2:57.81 3:11.27 3:26.19 3:49.58
4:14.23 4:35.63
7 Friedlander, Steve SO Florida x4:36.69
25.68 53.36 1:20.94 1:48.80 2:16.94 2:45.20 3:13.44 3:41.71
4:09.63 4:36.69
8 Berger, Michael FR Florida x4:43.55
25.75 53.42 1:21.80 1:50.48 2:19.29 2:48.20 3:17.09 3:46.47
4:15.34 4:43.55

Event 21 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 4:39.97 1982 Tiffany Cohen
4:45.71 AQ
4:54.28 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Boland, Kara UTK 5:04.26 9
28.54 58.90 1:29.50 2:00.00 2:30.78 3:01.65 3:32.53 4:03.45
4:34.24 5:04.26
2 Bassi, Noelle UTK 5:06.34 4
28.29 58.99 1:29.95 2:01.36 2:33.00 3:04.40 3:35.88 4:06.56
4:36.74 5:06.34
3 Arnold, Raellen UTK 5:14.79 3
28.88 1:00.12 1:31.67 2:03.12 2:34.92 3:06.63 3:28.62 4:11.03
4:43.25 5:14.79
– Reid, Jamie FR Florida X4:50.48
27.21 56.12 1:25.46 1:54.45 2:23.82 2:53.41 3:22.92 3:52.59
4:22.02 4:50.48
– Schrock, Jessica SO Florida X4:54.53
27.64 56.96 1:26.61 1:56.20 2:25.84 2:55.56 3:25.29 3:55.27
4:25.26 4:54.53
– Ecott, Kim SR Florida X4:59.41
28.38 58.01 1:27.73 1:57.68 2:27.68 2:58.04 3:28.41 3:58.90
4:29.37 4:59.41
– Beard, Blair JR Florida X5:00.04
27.88 57.54 1:27.51 1:57.59 2:27.71 2:58.00 3:28.49 3:59.23
4:30.02 5:00.04
– Harper, Rebecca SO Florida X5:02.50
28.52 58.82 1:29.18 1:59.94 2:30.71 3:01.49 3:32.18 4:02.72
4:33.22 5:02.50

Event 22 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Phillip UTK 356.55 9
2 Wilcox, Zach SO Florida 350.48 4
3 Dorsey, Jake UTK 292.80 3
4 Vilardo, Sal UTK 284.63 2
5 Comfort, Chris FR Florida 271.95 1

Event 23 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
O'Connell: 1:57.52 1998 Jarrod Marrs
1:57.68 AQ
2:01.21 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Chadsey, Ian SR Florida 2:00.47 BQ 9
28.06 58.78 1:29.32 2:00.47
2 Norris, Philip SR Florida 2:01.84 4
28.21 1:00.09 1:31.20 2:01.84
3 Fischer, Evan UTK 2:02.45 3
28.15 59.64 1:31.09 2:02.45
4 Russo, Michael UTK 2:02.87 2
28.38 59.63 1:30.97 2:02.87
5 Huston, Kiel UTK 2:03.38 1
28.59 1:06.51 1:31.13 2:03.38
6 Welch, Corey SO Florida 2:06.17
28.76 1:01.32 1:33.34 2:06.17
7 Ratliff, Will SO Florida x2:07.52
28.97 1:01.20 1:33.77 2:07.52
8 McDaniel, Cam UTK x2:09.86
28.77 1:01.10 1:35.17 2:09.86

Event 24 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
O'Connell: 2:10.28 2002 Anne Poleska
2:14.23 AQ
2:18.25 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Brannock, Nicole UTK 2:23.95 9
33.75 1:10.08 1:46.77 2:23.95
2 Lundy, Danielle UTK 2:24.89 4
33.45 1:10.77 1:47.61 2:24.89
3 Souppa, Kristin UTK 2:30.57 3
34.35 1:12.69 1:51.35 2:30.57
– Bernhardt, Vipa FR Florida X2:14.79
31.75 1:07.26 1:41.46 2:14.79
– Huff, Mandy FR Florida X2:16.61
30.62 1:05.18 1:40.42 2:16.61
– McLarty, Sara JR Florida X2:20.55
33.06 1:08.67 1:44.68 2:20.55
– Frega, Desiree SR Florida X2:21.67
32.45 1:08.82 1:45.13 2:21.67

Event 25 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
O'Connell: 2:54.55 1998 Auburn
(Bartz, Quevedo, Hawke, Newman)
2:55.06 AQ
3:00.31 BQ
School Finals Points
===============================================================================
1 Florida 'A' 3:01.00 11
1) Mangabeira, Gabriel SO 2) Wiebeck, Kris SO
3) Borreca, Nick FR 4) Sioui, Adam SO
22.04 45.20 1:06.77 1:30.44 1:51.64 2:16.15 2:37.15 3:01.00
2 University of Tennessee 'A' 3:03.54 4
1) Fulton, Josh 2) Rosal, Raymond
3) Gustafson, Tyler 4) Simpson, Greg
22.47 46.63 1:08.12 1:32.32 1:53.78 2:17.49 2:38.94 3:03.54
3 University of Tennessee 'B' 3:04.07 2
1) Goldberg, Ben 2) Burton, Mike
3) Thomas, Jason 4) Nylander, Evan
22.30 46.63 1:07.52 1:32.53 1:54.38 2:17.95 2:39.64 3:04.07
4 University of Tennessee 'C' x3:08.35
1) Lim, Lubrey 2) Graves, Jamie
3) Baxter, Jason 4) du Rand, George
22.73 47.67 1:10.13 1:34.43 1:56.18 2:20.47 2:43.32 3:08.35
– Florida 'C' X3:13.46
1) Yasinsac, Brian FR 2) Meena, Elliot FR
3) Greener, Andrew FR 4) Dominguez, Jesus SO
23.09 47.94 1:11.35 1:36.99 1:59.15 2:25.44 2:47.49 3:13.46
– Florida 'D' X3:16.55
1) Wolfgarten, Jan SO 2) Berger, Michael FR
3) Strauss, Jonathan JR 4) Zumsteg, Justin SO
23.62 48.64 1:11.97 1:37.57 2:01.28 2:27.40 2:50.65 3:16.55
– Florida 'B' DQ
1) Warren, Mac FR 2) Schultz, Scott JR
3) King, Greg JR 4) Hartley, Brian FR
22.83 47.84 1:09.00 1:32.57 1:54.94 2:20.07 2:42.10 DQ

Event 26 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
O'Connell: 3:18.81 1989 Florida
(Kerr, Zemina, Cowart, Torres)
3:20.26 AQ
3:26.26 BQ
School Finals Points
===============================================================================
1 University of Tennessee 'B' 3:32.90 11
1) Terveer, Abbi 2) Hall, Bethany
3) Wingfield, Sara 4) Naparlo, Courtney
25.88 53.42 1:18.65 1:46.08 2:11.48 2:40.54 3:04.50 3:32.90
2 University of Tennessee 'A' 3:36.73 4
1) Blevins, Jessica 2) Athayde, Tatiana
3) Vogel, Randi 4) Boland, Kara
26.35 54.34 1:19.33 1:47.65 2:13.62 2:41.98 3:08.18 3:36.73
– Florida 'C' X3:25.48
1) Uhle, Marietta FR 2) Ellis, Jaime JR
3) Teague, Cara SR 4) Green, Meredith SO
24.98 51.29 1:15.47 1:42.27 2:07.08 2:34.12 2:58.84 3:25.48
– Florida 'B' X3:25.48
1) Tennison, Diane SR 2) Farrell, Maureen SO
3) duPlessis, Renate SR 4) Gibney, Chantal JR
25.48 51.76 1:16.31 1:43.37 2:07.96 2:34.95 2:59.02 3:25.48
– Florida 'A' X3:30.44
1) McLarty, Sara JR 2) Reid, Jamie FR
3) Bernhardt, Vipa FR 4) Kennedy, Katie SO
25.47 51.52 1:16.95 1:44.02 2:09.64 2:37.45 3:02.84 3:30.44

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here