Minnesota Men and Georgia Women Lead Georgia Fall Invite

ATHENS, Ga, December 6. THE Georgia swimming and diving teams had a successful opening day at the 2003 Georgia Fall Invitational at Gabrielsen Natatorium Friday, as the Lady Bulldogs won four of six events to stand in first place with 417 points. The Bulldogs are holding strong in second place with 301 points, trailing the Minnesota Golden Gophers (353).

"We had a great day," said Georgia head coach Jack Bauerle. "We were missing a handful (of swimmers) on both teams due to school this morning, but I thought both teams did a great job tonight."

The Lady Bulldogs got off to a good start, as the foursome of Andrea Georoff, Paige Kearns, Samantha Arsenault and Kara Lynn Joyce stopped the clock first in the 200-meter freestyle relay with an NCAA automatic qualifying time of 1:41.09. Although Penn State's Margy Keefe took top honors in the 400-meter freestyle, Georgia grabbed big points by sweeping spots two through five in the event. Julie Hardt won the consolation final, finishing ninth overall, with a time of 4:18.89.

The 200-meter individual medley seemed to be the Lady Bulldogs event, as the Red and Black claimed the top six spots in the championship final, led by Melissa Klein and Mary DeScenza, both clocking NCAA A-cut times. Four other Georgia swimmers posted provisional qualifying times in the event. The Lady Bulldogs continued their winning ways, as the women swept the top three places in the 50-meter freestyle. Joyce and Georoff finished 1-2, respectively, both with NCAA automatic qualifying times. Kearns finished third with a provisional time of 25.85.

Georgia placed two female divers in the final, as Brooke Bassham and Emily Hunter finished sixth and seventh, respectively. Alabama's Lane Bassham, sister of Lady Bulldog Brooke, won the event with an overall score of 312.90.

The Lady Bulldogs capped the night's festivities by finishing first and second in the 400-meter medley relay, as the team of Arsenault, Lindsey Ertter, DeScenza and Joyce stopped the clock first in an NCAA provisional time of 4:07.74. Tricia Harm, Klein, Katie Yevak and Georoff combined for a second-place finish in 4:11.44.

"(The Georgia women) were about as good as we could have been," added Bauerle. "We got several A cuts today and were very close on a couple more swims. Lindsey Ertter was terrific today. She swam in four of the five (swimming) events today, and she kept getting better. We could not have asked for more."

The Bulldog team of Josh Laban, Scott Gardner, Peter Verhoef and Cameron Hollinger got the men going by finishing second in the 200-meter freestyle relay, behind Minnesota, with a time of 1:30.80. Robert Margalis touched the wall in 3:51.47 to win the 400-meter freestyle, while Matthew Owen finished seventh in 4:01.28. Freshmen Will Thorburn and Ryan Staak earned points in the consolation final.

While Minnesota had the early upper hand in the points column, Georgia placed three swimmers in the top six of the 200-meter individual medley. Senior Brent McAuliffe took third with a provisional time of 2:01.90, followed by Randy Lam and Kyle Salyards in fourth and sixth, respectively. Laban led a 1-2 finish in the men's 50-meter freestyle by winning in 22.82. Gardner was right behind in second in 22.88. Hollinger finished ninth overall by winning the consolation final in 23.48.

Georgia again got a big boost from the divers, as junior Todd Avery finished second in the 3-meter springboard event with a total score of 511.70. Freshman Chris Colwill finished fifth with 489.75.

"Todd did a great job on the boards," added Bauerle. "It is nice having a local guy doing so well. Chris is probably a little disappointed with his finish, but those two give us a great 1-2 punch on the boards."

The Bulldogs rounded out Friday's competition with a second and fourth-place finish in the 400-meter medley relay. The foursome of Peter Osborn, Gardner, Verhoef and Laban touched the wall in 3:42.31 for second, while the team of Colin Underhill, Salyards, Jonathan Schmidt and Damien Alleyne finished in fourth (3:44.49).

"We just did not have enough bodies on the men's side this morning due to exams," offered Bauerle. "I am real proud of Josh and Scott in the sprints. I thought Brent, Robert and Randy did a great job as well."

Individually, the Golden Gophers posted a one-two finish in the 200 IM with Adam Mitchell taking first with an automatic NCAA qualifying time of 1:58.62. Diego Urreta finished second at 2:01.18 with Ryan Plummer in fifth and Andre VanMeter in eighth. Travis Beckerle took home a runner-up placing in the 500 Free with a time of 3:54.09. David Moulder in fifth and Andre Knoechel in eighth rounded out UM's placing in the event. The Golden Gophers rounded out their top finishes with Neil Osten in fifth and Brian Gettelfinger in eighth in the 50 Free.

Minnesota's 200 Free Relay team of Mitchell, Osten, Gettelfinger and Sean McCaffrey took first prize with a time of 1:30.76, edging host Georgia by four-hundredths. The Golden Gophers' 'B' team of VanMeter, Kiel Ochalek, Daniel Berve and Christian Anguis finished third at 1:33.44. Relay succes continued in the 400 medley as Mitchell, Sean Kelly, Lucas Peterson and Osten won convincingly with a time of 3:39.88.

Day One Scores:
MEN
1. Minnesota, 353
2. Georgia, 301
3. Penn State, 199
4. Georgia Tech, 182
5. Alabama, 87
6. Virginia Tech (divers only), 6

WOMEN
1. Georgia, 417
2. Minnesota, 260
3. Penn State, 254
4. Georgia Tech, 131
5. Alabama, 62
6. Virginia Tech (divers only), 3

Event 1 Women 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
1:41.58 A
1:44.63 B
School Finals Points
===============================================================================
1 Georgia 'A' 1:41.09 A 40
1) Georoff, Andrea JR 2) Kearns, Paige JR
3) Arsenault, Samantha JR 4) Joyce, Kara Lynn FR
25.69 25.25 25.10 25.05
2 Minnesota-Women 'A' 1:44.93 34
1) Perrott, Sarah SO 2) Bohlsen, Sarah SR
3) Vine, Sara SO 4) Coombe, Katy JR
26.83 26.10 25.83 26.17
3 Georgia 'B' 1:45.72 32
1) Hupman, Christie SO 2) DeScenza, Mary SO
3) Ertter, Lindsey JR 4) Harm, Tricia SO
26.84 26.30 26.50 26.08
4 Minnesota-Women 'B' 1:47.08 30
1) Kezbers, Krista FR 2) Hasling, Jennifer FR
3) Solfelt, Sarah JR 4) Moore, Megan SR
27.67 26.85 26.41 26.15
5 Penn State University 'A' 1:47.38 28
1) Kavchok, Larissa H JR 2) Dlugonski, Dee M JR
3) Semchyshen, Lauren L JR 4) Smith, Kerry L JR
27.15 26.58 27.12 26.53
6 Penn State University 'B' 1:47.83 26
1) Ahrenhold, Rachel M FR 2) Cheng, Genie J FR
3) Biedermann, Amberle M SO 4) Stanchock, Courtney L JR
27.70 26.84 26.72 26.57
7 Georgia Tech 'A' 1:48.88 24
1) Wallis, Moeko M JR 2) Foster, Elizabeth A SO
3) West, Dana L FR 4) Harper, Natanya L FR
27.02 27.19 27.39 27.28
7 Minnesota-Women 'C' x1:48.88
1) Bjorklund, Erika FR 2) Crawford, Jessica SR
3) Ruess, Abby SO 4) Marshall, Katherine SO
27.75 26.58 27.40 27.15
9 Georgia Tech 'B' 1:50.01 22
1) Keys, Jaclyn M JR 2) Heiser, Laura H SO
3) Christenson, Jen L JR 4) Saum, Anna C JR
27.81 27.39 27.64 27.17
10 Alabama 'A' 1:50.22 18
1) Adams, Sonya SO 2) Lafevers, Alison SO
3) Theilemann, Tara FR 4) Rogers, Becca FR
27.89 27.11 27.47 27.75

Event 2 Men 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
1:27.58 A
1:30.21 B
School Finals Points
===============================================================================
1 Minnesota-Men 'A' 1:30.76 40
1) Mitchell, Adam SO 2) Osten, Neil JR
3) Gettelfinger, Brian SR 4) McCaffrey, Sean JR
22.86 22.39 22.88 22.63
2 Georgia 'A' 1:30.80 34
1) Laban, Josh JR 2) Gardner, Scott JR
3) Verhoef, Peter SO 4) Hollinger, Cameron FR
22.94 22.72 22.32 22.82
3 Minnesota-Men 'B' 1:33.44 32
1) VanMeter, Andrew FR 2) Ochalek, Kiel SO
3) Berve, Daniel FR 4) Anguis, Christian JR
23.82 22.68 23.49 23.45
4 Penn State University 'A' 1:33.76 30
1) Minnier, Todd J SR 2) Johansson, Patrik G JR
3) Northrop, Daryl M JR 4) Finkler, Ofer FR
23.02 23.66 23.13 23.95
5 Georgia Tech 'A' 1:34.18 28
1) Riebesell, Ryan K SO 2) Kettunen, Teemu S SO
3) Huff, Brian L SO 4) Howard, Jason W SO
23.89 23.19 23.68 23.42
6 Georgia 'B' 1:34.46 26
1) Cellini, Michael FR 2) Taylor, Andrew FR
3) Parsley, Jeff SO 4) Alleyne, Damian SO
24.07 23.52 23.64 23.23
7 Minnesota-Men 'C' x1:35.00
1) Young, Scott JR 2) Bernier, Nathan JR
3) Plummer, Ryan SR 4) Peterson, Lucas JR
23.84 23.97 23.86 23.33
8 Alabama 'A' 1:36.15 24
1) Smith, Jeff SR 2) Erasmus, Darren SO
3) Hall, Adam SR 4) Schmidt, Matt SO
24.47 22.91 24.65 24.12
9 Georgia Tech 'B' 1:37.23 22
1) Raines, Jeremy M JR 2) Maier, Marc F JR
3) McGinley, Matt S FR 4) Arundel, Casey M FR
24.45 23.97 24.93 23.88
10 Penn State University 'B' 1:40.52 18
1) Kaiserian, Dan E FR 2) Velez, Dan N SO
3) Tucker, Bobby E SR 4) Zucca, Mark S JR
24.65 24.92 25.71 25.24

Event 3 Women 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Keefe, Margy L FR Penn State 4:51.01 4:12.16 20
30.08 31.87 31.88 31.99 31.98 31.72 31.49 31.15
2 Arsenault, Samanth JR Georgia 4:55.66 4:12.62 17
29.52 32.14 32.36 32.18 32.06 31.82 31.61 30.93
3 Hardt, Julie SR Georgia 4:51.94 4:14.07 16
30.18 32.08 31.67 32.15 32.25 32.10 32.02 31.62
4 Maust, Claire FR Georgia 4:50.84 4:14.76 15
30.02 31.90 32.26 31.98 32.47 32.03 32.24 31.86
5 Kearns, Paige JR Georgia 4:54.06 4:15.01 14
29.94 32.24 32.28 32.49 32.23 32.42 32.57 30.84
6 Collins, Nikki B FR Penn State 4:53.70 4:18.82 13
30.35 32.00 32.52 32.61 32.86 32.84 33.36 32.28
7 Hawley, Claire W FR Penn State 4:56.60 4:19.64 12
30.80 32.86 32.71 32.96 32.86 33.13 32.43 31.89
8 Murphy, Patty L SO Penn State 4:57.53 4:22.15 11
30.89 32.25 32.90 32.92 33.17 33.57 33.36 33.09
B – Final
9 Hardt, Kate SO Minnesota Women 4:57.91 4:18.89 9
30.98 32.53 33.02 32.76 32.51 32.31 32.33 32.45
10 Palera, Megan E FR Penn State 4:57.95 4:19.90 7
30.66 32.96 32.88 33.00 32.77 32.83 32.78 32.02
11 Tukey, Valerie FR Minnesota Women 5:02.80 4:20.65 6
30.69 32.91 32.88 33.13 33.14 33.34 32.95 31.61
12 Holman, Meredith L JR Penn State 5:03.39 4:21.81 5
30.69 32.80 33.01 33.21 33.15 33.30 33.18 32.47
13 Barnes, Jessica B FR Penn State 4:58.37 4:22.00 4
30.41 32.76 33.26 33.43 32.74 33.20 33.25 32.95
14 Maguire, Michelle JR Georgia Tech 5:01.61 4:22.92 3
31.06 33.14 33.25 33.30 33.22 33.22 33.11 32.62
15 Grams, Beth SO Georgia 5:05.10 4:23.77 2
30.36 32.71 33.04 33.37 33.03 33.50 33.90 33.86
16 Warmington, Jennif SO Minnesota Women 5:04.68 4:24.44 1
30.92 33.29 33.83 33.54 33.12 33.68 33.27 32.79
C – Final
17 Rose, Rebecca SR Georgia 5:05.80 4:22.83
30.88 32.17 32.59 32.79 33.18 33.70 34.22 33.30
18 Theilemann, Tara FR Alabama 5:06.17 4:24.51
30.79 32.90 33.16 33.50 33.33 33.83 33.92 33.08
19 Matz, Heather J FR Georgia Tech 5:13.08 4:26.05
30.87 32.93 33.67 33.64 33.95 34.19 33.94 32.86
20 Belyea, Bridgett FR Alabama 5:09.22 4:26.21
30.92 33.00 33.43 33.80 33.87 34.10 33.72 33.37
21 Covey, Rikki J FR Penn State 5:09.05 4:29.29
31.79 33.68 33.86 34.13 34.16 34.42 34.19 33.06
22 Eberwein, Krystle SR Penn State 5:10.65 4:30.19
31.76 33.51 34.12 34.39 34.46 34.42 34.22 33.31
23 Frank, Chelsea M FR Penn State 5:13.28 4:32.64
30.72 33.32 34.05 34.25 34.69 35.12 35.59 34.90
24 DeVinney, Meghan K SO Georgia Tech 5:10.97 4:33.94
31.42 34.01 34.51 34.48 34.76 35.47 35.03 34.26

Event 4 Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Margalis, Robert JR Georgia 4:28.18 3:51.47 20
26.85 29.26 29.58 29.47 29.31 29.20 29.01 28.79
2 Beckerle, Travis SO Minnesota Men 4:31.98 3:54.09 17
27.40 29.56 29.70 29.44 29.07 29.40 29.77 29.75
3 Morgan, Sam D SO Georgia Tech 4:28.22 3:56.44 16
26.94 29.32 29.92 30.10 30.24 30.36 30.42 29.14
4 Figh, Matt L JR Georgia Tech 4:29.33 3:56.50 15
27.11 29.40 29.97 30.14 30.36 30.56 29.82 29.14
5 Moulder, David JR Minnesota Men 4:32.70 3:58.18 14
27.46 29.69 30.27 30.28 30.21 30.15 30.22 29.90
6 Oliver, Eddy M SR Georgia Tech 4:31.89 4:00.13 13
27.37 29.75 30.29 30.77 30.80 30.83 30.10 30.22
7 Owen, Matthew SO Georgia 4:34.08 4:01.28 12
27.43 29.99 29.89 30.55 30.86 30.92 31.67 29.97
8 Knoechel, Andrew FR Minnesota Men 4:35.92 4:02.82 11
27.52 30.41 30.54 30.87 31.10 31.21 30.87 30.30
B – Final
9 Gordon, Willie A SO Penn State 4:38.89 3:58.58 9
28.92 30.21 30.58 30.34 29.73 30.13 29.93 28.74
10 Thorburn, Will FR Georgia 4:37.43 4:01.44 7
28.21 30.90 30.85 30.86 30.42 29.90 29.93 30.37
11 Wood, Zachary FR Minnesota Men 4:38.97 4:02.16 6
28.27 30.52 30.74 30.57 30.87 30.94 30.92 29.33
12 Howard, Jason W SO Georgia Tech 4:37.47 4:02.22 5
28.17 30.73 31.15 31.17 30.76 30.81 30.63 28.80
13 Thompson, Dustin E JR Penn State 4:41.93 4:02.62 4
27.57 30.04 30.53 30.97 30.93 31.07 31.51 30.00
14 Apprill, Adam SR Minnesota Men 4:37.46 4:03.68 3
28.39 30.33 30.81 31.12 31.05 31.10 30.91 29.97
15 Eden, Itai S SR Georgia Tech 4:41.40 4:05.86 2
28.93 31.08 31.30 31.09 31.16 31.15 31.01 30.14
16 Staak, Ryan FR Georgia 4:42.14 4:06.08 1
28.73 31.55 31.21 31.23 31.11 31.38 31.21 29.66
C – Final
17 Healy, Pat J FR Penn State 4:42.16 4:06.97
28.51 30.74 31.15 31.44 31.32 31.33 31.43 31.05
18 Kornacki, Richard SO Penn State 4:44.10 4:10.42
28.75 30.71 31.27 32.02 31.70 32.19 32.03 31.75
19 Edging, Matt FR Georgia 4:51.46 4:16.02
29.28 31.42 32.06 32.37 32.44 32.94 33.02 32.49

Event 5 Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
2:14.68 A
2:18.72 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Klein, Melissa FR Georgia 2:02.72 2:14.41 A 20
29.79 35.17 37.36 32.09
2 DeScenza, Mary SO Georgia 2:04.63 2:14.56 A 17
29.61 33.97 40.91 30.07
3 Yevak, Katie JR Georgia 2:03.24 2:15.35 B 16
29.38 34.60 39.07 32.30
4 Ertter, Lindsey JR Georgia 2:04.96 2:17.25 B 15
31.79 36.29 37.55 31.62
5 Pate, Virginia SR Georgia 2:04.36 2:17.48 B 14
30.89 33.85 39.40 33.34
6 Harm, Tricia SO Georgia 2:04.27 2:18.57 B 13
30.00 36.53 40.73 31.31
7 Ruess, Abby SO Minnesota Women 2:06.70 2:19.88 12
30.18 36.85 39.60 33.25
8 Kavchok, Larissa H JR Penn State 2:06.00 2:21.54 11
31.01 35.80 41.89 32.84
B – Final
9 Rodakowski, Juleen SR Minnesota Women 2:07.48 2:19.68 9
30.06 36.73 40.77 32.12
10 Stanchock, Courtne JR Penn State 2:07.10 2:19.85 7
31.31 38.45 38.53 31.56
11 Morris, Erin M FR Penn State 2:06.84 2:20.25 6
30.57 34.49 43.14 32.05
12 Chura, Haley FR Georgia 2:07.03 2:20.83 5
31.02 33.79 43.62 32.40
13 McCallum, Kelley FR Georgia 2:07.82 2:21.80 4
30.45 36.80 42.54 32.01
14 Shepherd, Sara L JR Penn State 2:08.42 2:22.22 3
32.05 34.10 43.85 32.22
15 Crouthamel, Carol SR Minnesota Women 2:07.80 2:22.82 2
31.40 37.60 40.06 33.76
– Moore, Megan SR Minnesota Women 2:07.54 DQ
31.48 35.86 43.02 32.44
C – Final
17 Foster, Elizabeth SO Georgia Tech 2:09.36 2:23.50
31.11 37.37 42.63 32.39
18 Quinn, Julia FR Minnesota Women 2:10.32 2:23.68
31.96 36.84 40.83 34.05
19 Saum, Anna C JR Georgia Tech 2:09.46 2:25.49
31.28 36.11 43.51 34.59
20 Sharpe, Kimberly FR Alabama 2:12.58 2:25.70
31.58 36.46 43.49 34.17
21 Bjorklund, Erika FR Minnesota Women 2:11.09 2:26.22
32.27 37.40 41.95 34.60
22 Patrek, Mary SO Minnesota Women 2:13.71 2:28.62
33.81 39.70 41.02 34.09
23 Woodring, Kristen SR Penn State 2:10.70 2:28.98
32.05 38.97 40.44 37.52
24 Korell, Amanda J FR Georgia Tech 2:14.05 2:30.04
32.23 37.19 45.90 34.72

Event 6 Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
1:59.08 A
2:02.65 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Mitchell, Adam SO Minnesota Men 1:47.48 1:58.62 A 20
25.99 30.02 34.50 28.11
2 Urreta, Diego SR Minnesota Men 1:50.76 2:01.18 B 17
26.63 30.65 35.36 28.54
3 McAuliffe, Brent SR Georgia 1:50.81 2:01.90 B 16
26.37 31.19 34.80 29.54
4 Lam, Randy SR Georgia 1:51.30 2:02.99 15
26.40 31.52 35.76 29.31
5 Plummer, Ryan SR Minnesota Men 1:51.60 2:03.31 14
26.93 31.26 35.91 29.21
6 Salyards, Kyle SR Georgia 1:52.41 2:05.28 13
27.17 32.98 34.12 31.01
7 Bishop, Ryan T FR Georgia Tech 1:53.53 2:06.30 12
27.91 31.28 36.33 30.78
8 VanMeter, Andrew FR Minnesota Men 1:54.49 2:09.98 11
26.82 31.53 40.28 31.35
B – Final
9 Jacobo, Alejandro FR Minnesota Men 1:55.42 2:08.08 9
28.14 33.39 35.67 30.88
10 Ippoliti, Chris C SO Penn State 1:54.59 2:08.36 7
27.12 34.27 36.89 30.08
11 Torok, Nate A FR Penn State 1:54.65 2:08.45 6
27.40 31.79 39.51 29.75
12 Peterson, Lucas JR Minnesota Men 1:55.23 2:08.83 5
27.42 32.92 38.48 30.01
13 Wilson, Jacob N SO Georgia Tech 1:57.36 2:09.39 4
27.83 33.76 38.26 29.54
14 Bernier, Nathan JR Minnesota Men 1:56.39 2:10.40 3
29.16 35.47 35.78 29.99
15 Young, Scott JR Minnesota Men 1:55.29 2:11.75 2
26.61 31.98 41.09 32.07
16 Zucca, Mark S JR Penn State 1:56.96 2:12.61 1
28.99 35.90 36.37 31.35
C – Final
17 McLin, Shawn M SO Penn State 2:00.61 2:10.58
28.18 32.12 40.75 29.53
18 Kelly, Sean SO Minnesota Men 1:57.83 2:10.76
28.62 36.15 34.62 31.37
19 Chalfant, Dustin SR Minnesota Men 2:01.80 2:11.70
27.71 35.53 36.07 32.39
20 Aach, Conrad M FR Georgia Tech 2:01.75 2:12.35
28.83 33.32 39.66 30.54
21 Romero, Bernardo SO Alabama 2:02.72 2:13.88
28.69 35.64 38.46 31.09
22 Williams, Alex W FR Georgia Tech 1:59.57 2:13.97
29.68 36.83 35.00 32.46
23 Arroyo, Guido SO Alabama 2:02.78 2:14.88
28.31 34.98 40.42 31.17
24 Arckey, Brent SO Alabama 2:01.74 2:15.10
28.18 34.36 39.60 32.96

Event 7 Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
25.54 A
26.30 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Joyce, Kara Lynn FR Georgia 22.45 25.06 A 20
2 Georoff, Andrea JR Georgia 23.15 25.42 A 17
3 Kearns, Paige JR Georgia 23.29 25.85 B 16
4 Coombe, Katy JR Minnesota Women 23.32 26.16 B 15
5 Vine, Sara SO Minnesota Women 23.90 26.48 14
6 Hupman, Christie SO Georgia 23.90 26.61 13
7 Wallis, Moeko M JR Georgia Tech 23.99 26.90 12
8 Perrott, Sarah SO Minnesota Women 23.77 26.98 11
B – Final
9 Ertter, Lindsey JR Georgia 24.10 26.43 9
10 Bohlsen, Sarah SR Minnesota Women 24.24 26.55 7
11 Dlugonski, Dee M JR Penn State 24.23 26.91 6
12 Semchyshen, Lauren JR Penn State 24.45 27.16 5
13 Harper, Natanya L FR Georgia Tech 24.59 27.23 4
14 Solfelt, Sarah JR Minnesota Women 24.53 27.24 3
15 Myco, Rachel FR Georgia 24.64 27.34 2
16 Kezbers, Krista FR Minnesota Women 24.59 27.54 1
C – Final
17 Hasling, Jennifer FR Minnesota Women 24.73 27.17
18 Smith, Kerry L JR Penn State 24.65 27.31
19 Biedermann, Amberl SO Penn State 24.78 27.43
20 Ahrenhold, Rachel FR Penn State 24.67 27.44
21 Lafevers, Alison SO Alabama 24.72 27.47
22 Foster, Elizabeth SO Georgia Tech 24.79 27.62
23 Cheng, Genie J FR Penn State 24.76 27.65
24 West, Dana L FR Georgia Tech 24.90 28.08

Event 8 Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
22.04 A
22.70 B
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Laban, Josh JR Georgia 20.46 22.82 20
2 Gardner, Scott JR Georgia 20.78 22.88 17
3 Erasmus, Darren SO Alabama 21.01 23.00 16
4 Minnier, Todd J SR Penn State 20.62 23.01 15
5 Osten, Neil JR Minnesota Men 20.52 23.08 14
6 Verhoef, Peter SO Georgia 20.99 23.09 13
7 Gettelfinger, Bria SR Minnesota Men 20.93 23.55 12
8 Northrop, Daryl M JR Penn State 21.19 23.62 11
B – Final
9 Hollinger, Cameron FR Georgia 21.41 23.48 9
10 McCaffrey, Sean JR Minnesota Men 21.23 23.65 7
11 Berve, Daniel FR Minnesota Men 21.25 23.71 6
12 Ochalek, Kiel SO Minnesota Men 21.28 23.73 5
13 Riebesell, Ryan K SO Georgia Tech 21.27 23.84 4
14 Anguis, Christian JR Minnesota Men 21.39 23.85 3
15 Johansson, Patrik JR Penn State 21.39 23.99 2
16 Taylor, Andrew FR Georgia 21.43 24.07 1
C – Final
17 Schmidt, Jonathan SO Georgia 21.69 23.84
18 Kettunen, Teemu S SO Georgia Tech 21.68 23.90
19 Howard, Jason W SO Georgia Tech 21.46 23.96
20 Finkler, Ofer FR Penn State 21.58 24.05
21 Smith, Jeff SR Alabama 21.95 24.36
22 Maier, Marc F JR Georgia Tech 21.94 24.42
23 McGinley, Matt S FR Georgia Tech 21.90 24.43
24 Huff, Brian L SO Georgia Tech 21.80 24.63

Event 9 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Bassham, Lane SR Alabama 292.10 312.90 20
2 Bowden, Abbie JR Minnesota Women 261.25 270.90 17
3 Riccobono, Alison SO Penn State 225.10 266.05 16
4 Cornthwaite, Rebec JR Minnesota Women 255.00 265.50 15
5 Jackson, Shannon SR Minnesota Women 258.30 262.55 14
6 Bassham, Brooke JR Georgia 237.80 260.60 13
7 Hunter, Emily FR Georgia 223.20 241.90 12
8 O'Brien, Maggie SR Penn State 226.30 238.20 11
9 Prystaj, Laurissa SO Georgia Tech 222.10 222.10 9
10 Sutton, Amy I JR Georgia Tech 221.25 221.25 7
11 Pagnotta, Corey JR Penn State 213.55 213.55 6
12 Silvestri, Lisa SO Penn State 211.85 211.85 5
13 Hasstreiter, Jenna FR Alabama 207.40 207.40 4
14 Jakabcin, Claire Va Tech 201.90 201.90 3
15 Tuthill, Karissa FR Alabama 197.75 197.75 2
16 Dierks, Karen FR Georgia 195.05 195.05 1

Event 9 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Bassham, Lane SR Alabama 292.10
2 Bowden, Abbie JR Minnesota Women 261.25
3 Jackson, Shannon SR Minnesota Women 258.30
4 Cornthwaite, Rebecca JR Minnesota Women 255.00
5 Bassham, Brooke JR Georgia 237.80
6 O'Brien, Maggie SR Penn State 226.30
7 Riccobono, Alison SO Penn State 225.10
8 Hunter, Emily FR Georgia 223.20
9 Prystaj, Laurissa A SO Georgia Tech 222.10
10 Sutton, Amy I JR Georgia Tech 221.25
11 Pagnotta, Corey JR Penn State 213.55
12 Silvestri, Lisa SO Penn State 211.85
13 Hasstreiter, Jenna FR Alabama 207.40
14 Jakabcin, Claire Va Tech 201.90
15 Tuthill, Karissa FR Alabama 197.75
16 Dierks, Karen FR Georgia 195.05
17 Hershman, Sara FR Georgia 194.45
18 Jakits, Holly FR Minnesota Women 166.55
19 Grossi, Katie Va Tech 164.30
20 Urbach, Jen Va Tech 160.95
21 Trkovsky, Laura SR Georgia 129.50

Event 10 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Semis Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Smith, Stewart JR Alabama 200.55S 511.70 20
2 Avery, Todd JR Georgia 195.40S 507.90 17
3 Gastaldo, Marc SR Penn State 180.90S 507.50 16
4 Herdt, Ben SR Minnesota Men 187.75S 490.30 15
5 Colwill, Chris FR Georgia 199.15S 489.75 14
6 Pierce, Adam JR Penn State 180.80S 483.00 13
7 Burkhardt, Tony W FR Georgia Tech 183.40S 474.50 12
8 Alderman, Mike SO Penn State 177.55S 460.35 11
9 Schmidt, John SO Minnesota Men 185.75S 467.90 9
10 Kennedy, Shawn FR Minnesota Men 185.60S 444.45 7
11 Roper, Doug Va Tech 155.80S 434.35 6
12 Maple, Jesse FR Alabama 163.15S 427.30 5
13 Harris, Alan FR Alabama 172.75S 424.15 4
14 Baumann, Ben SR Minnesota Men 158.05S 416.85 3
15 Gouzeev, Genya FR Georgia 157.45S 382.10 2
16 McCarty, Paul D SR Georgia Tech 150.80S 379.65 1

Event 10 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Colwill, Chris FR Georgia 547.10
2 Smith, Stewart JR Alabama 534.95
3 Avery, Todd JR Georgia 526.25
4 Gastaldo, Marc SR Penn State 490.70
5 Pierce, Adam JR Penn State 485.75
6 Herdt, Ben SR Minnesota Men 480.65
7 Alderman, Mike SO Penn State 476.25
8 Burkhardt, Tony W FR Georgia Tech 476.10
9 Schmidt, John SO Minnesota Men 467.90
10 Kennedy, Shawn FR Minnesota Men 444.45
11 Roper, Doug Va Tech 434.35
12 Maple, Jesse FR Alabama 427.30
13 Harris, Alan FR Alabama 424.15
14 Baumann, Ben SR Minnesota Men 416.85
15 Gouzeev, Genya FR Georgia 382.10
16 McCarty, Paul D SR Georgia Tech 379.65

Event 11 Women 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
4:03.67 A
4:10.97 B
School Finals Points
===============================================================================
1 Georgia 'A' 4:07.74 B 40
1) Arsenault, Samantha JR 2) Ertter, Lindsey JR
3) DeScenza, Mary SO 4) Joyce, Kara Lynn FR
30.50 1:03.07 32.19 1:08.54 28.21 59.76 26.38 56.37
2 Georgia 'B' 4:11.44 34
1) Harm, Tricia SO 2) Klein, Melissa FR
3) Yevak, Katie JR 4) Georoff, Andrea JR
31.58 1:04.64 32.87 1:09.34 28.68 1:01.03 26.87 56.43
3 Minnesota-Women 'A' 4:12.03 32
1) Moore, Megan SR 2) Schold, Melissa SR
3) Bohlsen, Sarah SR 4) Coombe, Katy JR
31.27 1:04.20 32.50 1:09.67 28.60 1:02.07 26.55 56.09
4 Penn State University 'A' 4:15.13 30
1) Morris, Erin M FR 2) Stanchock, Courtney L JR
3) Biedermann, Amberle M SO 4) Kavchok, Larissa H JR
31.24 1:04.24 33.66 1:11.42 28.73 1:01.81 27.04 57.66
5 Minnesota-Women 'B' 4:17.92 28
1) Wind, Katie SO 2) Quinn, Julia FR
3) Rodakowski, Juleen SR 4) Tukey, Valerie FR
31.19 1:03.94 33.47 1:11.95 29.77 1:02.74 28.36 59.29
6 Georgia 'C' x4:19.33
1) Soladay, Jackie SO 2) Corliss, Gretchen FR
3) Myco, Rachel FR 4) Hupman, Christie SO
31.86 1:05.15 34.18 1:14.25 28.45 1:01.77 27.47 58.16
7 Minnesota-Women 'C' x4:21.87
1) Crawford, Jessica SR 2) Patrek, Mary SO
3) Ruess, Abby SO 4) Kezbers, Krista FR
31.96 1:06.24 33.99 1:14.05 28.43 1:02.24 28.57 59.34
8 Georgia Tech 'A' 4:23.14 26
1) Saum, Anna C JR 2) Walker, Alison E FR
3) DeVinney, Meghan K SO 4) Wallis, Moeko M JR
31.47 1:04.61 35.10 1:15.19 29.88 1:04.99 28.02 58.35
9 Georgia Tech 'B' 4:24.63 24
1) Kracke, Ashley A SO 2) Heiser, Laura H SO
3) Foster, Elizabeth A SO 4) Harper, Natanya L FR
31.81 1:05.32 34.36 1:13.39 30.56 1:06.62 28.03 59.30
10 Penn State University 'C' 4:31.45 22
1) Shepherd, Sara L JR 2) Palera, Megan E FR
3) Holman, Meredith L JR 4) Collins, Nikki B FR
32.14 1:04.85 38.29 1:20.14 30.16 1:05.47 29.39 1:00.99
11 Penn State University 'D' x4:33.33
1) Barnes, Jessica B FR 2) Smith, Kerry L JR
3) Hawley, Claire W FR 4) Covey, Rikki J FR
32.27 1:06.05 36.72 1:18.36 32.15 1:08.34 28.95 1:00.58
12 Georgia Tech 'C' x4:33.71
1) Keys, Jaclyn M JR 2) Matz, Heather J FR
3) West, Dana L FR 4) Christenson, Jen L JR
33.19 1:08.28 36.37 1:18.38 31.17 1:07.05 28.95 1:00.00
13 Alabama 'A' 4:35.15 18
1) Sharpe, Kimberly FR 2) Bernthal, Andrea FR
3) Adams, Sonya SO 4) Lafevers, Alison SO
32.08 1:44.08 43.85 31.89 1:08.51 28.08 58.71
– Penn State University 'B' DQ
1) Eberst, Jennifer A JR 2) Woodring, Kristen M SR
3) Semchyshen, Lauren L JR 4) Dlugonski, Dee M JR
31.15 1:04.13 32.44 1:09.34 30.48 1:05.48 27.32 57.20

Event 12 Men 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
3:34.69 A
3:41.13 B
School Finals Points
===============================================================================
1 Minnesota-Men 'A' 3:39.88 B 40
1) Mitchell, Adam SO 2) Kelly, Sean SO
3) Peterson, Lucas JR 4) Osten, Neil JR
26.32 54.27 28.30 1:01.82 24.93 54.51 22.93 49.28
2 Georgia 'A' 3:42.31 34
1) Osborn, Peter JR 2) Gardner, Scott JR
3) Verhoef, Peter SO 4) Laban, Josh JR
27.12 55.98 28.49 1:02.05 24.58 53.79 23.45 50.49
3 Penn State University 'A' 3:44.48 32
1) McLin, Shawn M SO 2) Velez, Dan N SO
3) Minnier, Todd J SR 4) Northrop, Daryl M JR
27.72 57.23 29.24 1:02.36 25.14 54.42 23.92 50.47
4 Georgia 'B' 3:44.49 30
1) Underhill, Colin SR 2) Salyards, Kyle SR
3) Schmidt, Jonathan SO 4) Alleyne, Damian SO
27.72 57.17 28.53 1:01.86 25.36 55.25 23.89 50.21
5 Minnesota-Men 'B' 3:45.04 28
1) Urreta, Diego SR 2) Bernier, Nathan JR
3) Gettelfinger, Brian SR 4) McCaffrey, Sean JR
26.91 55.21 29.79 1:03.64 25.26 55.26 24.11 50.93
6 Georgia 'C' x3:51.34
1) Leynk, Scott JR 2) Parsley, Jeff SO
3) Cover, Brandon SR 4) Hollinger, Cameron FR
28.32 58.46 29.46 1:04.12 26.12 57.05 24.20 51.71
7 Georgia Tech 'A' 3:51.98 26
1) Raines, Jeremy M JR 2) Williams, Alex W FR
3) Kettunen, Teemu S SO 4) Howard, Jason W SO
27.81 57.92 30.10 1:05.57 26.04 56.74 24.95 51.75
8 Penn State University 'B' 3:52.26 24
1) Torok, Nate A FR 2) Ippoliti, Chris C SO
3) Johansson, Patrik G JR 4) Finkler, Ofer FR
28.35 57.80 29.61 1:04.71 25.73 56.87 24.40 52.88
9 Georgia Tech 'B' 3:54.09 22
1) Figh, Matt L JR 2) Bishop, Ryan T FR
3) Eden, Itai S SR 4) Riebesell, Ryan K SO
28.73 58.70 31.10 1:06.01 26.60 56.56 24.57 52.82
10 Alabama 'A' 3:57.74 18
1) Arckey, Brent SO 2) Hall, Adam SR
3) Schmidt, Matt SO 4) Erasmus, Darren SO
29.99 1:02.74 30.66 1:07.47 27.16 58.16 23.55 49.37
11 Georgia Tech 'C' x3:59.62
1) Wilson, Jacob N SO 2) Arundel, Casey M FR
3) Montalvo, Mario C FR 4) Maier, Marc F JR
29.52 1:00.98 30.84 1:07.08 26.70 58.12 25.48 53.44

————————————-
RESULTS–DAYONE PRELIMS
————————————-

University of Georgia
Ga Fall Invitational – 12/5/2003 to 12/7/2003

Event 3 Women 500 Yard Freestyle
==================================================================
4:45.46 A
4:54.02 B
Name Year School Seed Prelims
==================================================================
=== Prelims ===

1 Maust, Claire FR Georgia 4:54.50 4:50.84 B
27.18 55.97 (28.79)
1:25.27 (29.30) 1:54.70 (29.43)
2:23.93 (29.23) 2:53.45 (29.52)
3:22.80 (29.35) 3:52.36 (29.56)
4:21.84 (29.48) 4:50.84 (29.00)
2 Keefe, Margy L FR Penn State 4:49.74 4:51.01 B
27.65 56.83 (29.18)
1:25.89 (29.06) 1:55.04 (29.15)
2:24.29 (29.25) 2:53.61 (29.32)
3:22.98 (29.37) 3:52.26 (29.28)
4:21.85 (29.59) 4:51.01 (29.16)
3 Hardt, Julie SR Georgia 4:52.46 4:51.94 B
27.07 56.66 (29.59)
1:26.30 (29.64) 1:55.94 (29.64)
2:25.42 (29.48) 2:54.51 (29.09)
3:23.83 (29.32) 3:53.14 (29.31)
4:22.66 (29.52) 4:51.94 (29.28)
4 Collins, Nikki B FR Penn State 4:55.48 4:53.70 B
27.80 57.10 (29.30)
1:26.68 (29.58) 1:56.27 (29.59)
2:25.83 (29.56) 2:55.39 (29.56)
3:25.05 (29.66) 3:54.79 (29.74)
4:24.43 (29.64) 4:53.70 (29.27)
5 Kearns, Paige JR Georgia NT 4:54.06
27.13 56.50 (29.37)
1:26.26 (29.76) 1:56.16 (29.90)
2:25.91 (29.75) 2:55.84 (29.93)
3:25.67 (29.83) 3:55.66 (29.99)
4:25.53 (29.87) 4:54.06 (28.53)
6 Arsenault, Samantha JR Georgia 5:02.00 4:55.66
26.84 56.03 (29.19)
1:25.60 (29.57) 1:55.35 (29.75)
2:25.24 (29.89) 2:55.18 (29.94)
3:25.34 (30.16) 3:55.57 (30.23)
4:25.97 (30.40) 4:55.66 (29.69)
7 Hawley, Claire W FR Penn State 4:55.30 4:56.60
28.55 58.76 (30.21)
1:28.78 (30.02) 1:58.71 (29.93)
2:28.44 (29.73) 2:58.19 (29.75)
3:28.30 (30.11) 3:57.95 (29.65)
4:27.49 (29.54) 4:56.60 (29.11)
8 Murphy, Patty L SO Penn State 4:56.14 4:57.53
28.17 57.58 (29.41)
1:27.34 (29.76) 1:57.38 (30.04)
2:27.47 (30.09) 2:57.51 (30.04)
3:27.64 (30.13) 3:57.97 (30.33)
4:28.14 (30.17) 4:57.53 (29.39)
—————————————————————–
9 Hardt, Kate SO Minnesota Women 5:00.00 4:57.91
27.89 58.64 (30.75)
1:29.54 (30.90) 1:59.65 (30.11)
2:29.28 (29.63) 2:59.35 (30.07)
3:29.37 (30.02) 3:58.94 (29.57)
4:28.85 (29.91) 4:57.91 (29.06)
10 Palera, Megan E FR Penn State 4:57.25 4:57.95
28.40 58.58 (30.18)
1:28.77 (30.19) 1:59.02 (30.25)
2:29.11 (30.09) 2:59.23 (30.12)
3:29.12 (29.89) 3:58.97 (29.85)
4:28.80 (29.83) 4:57.95 (29.15)
11 Barnes, Jessica B FR Penn State 4:58.42 4:58.37
27.31 56.65 (29.34)
1:26.33 (29.68) 1:56.64 (30.31)
2:26.55 (29.91) 2:56.77 (30.22)
3:27.11 (30.34) 3:57.56 (30.45)
4:28.17 (30.61) 4:58.37 (30.20)
12 Maguire, Michelle F JR Georgia Tech 5:04.00 5:01.61
28.62 58.75 (30.13)
1:29.06 (30.31) 1:59.31 (30.25)
2:29.74 (30.43) 2:59.99 (30.25)
3:30.34 (30.35) 4:00.57 (30.23)
4:31.18 (30.61) 5:01.61 (30.43)
13 Tukey, Valerie FR Minnesota Women 4:58.10 5:02.80
27.74 57.56 (29.82)
1:27.96 (30.40) 1:58.71 (30.75)
2:29.10 (30.39) 2:59.49 (30.39)
3:30.34 (30.85) 4:01.28 (30.94)
4:32.22 (30.94) 5:02.80 (30.58)
14 Holman, Meredith L JR Penn State 5:04.60 5:03.39
28.75 59.28 (30.53)
1:29.69 (30.41) 2:00.56 (30.87)
2:31.32 (30.76) 3:02.09 (30.77)
3:32.73 (30.64) 4:03.11 (30.38)
4:33.71 (30.60) 5:03.39 (29.68)
15 Warmington, Jennifer SO Minnesota Women 5:04.50 5:04.68
28.08 58.01 (29.93)
1:28.69 (30.68) 1:59.29 (30.60)
2:30.06 (30.77) 3:00.69 (30.63)
3:32.26 (31.57) 4:03.65 (31.39)
4:35.31 (31.66) 5:04.68 (29.37)
16 Grams, Beth SO Georgia 5:02.49 5:05.10
27.53 57.04 (29.51)
1:26.85 (29.81) 1:57.19 (30.34)
2:27.80 (30.61) 2:58.60 (30.80)
3:30.07 (31.47) 4:02.04 (31.97)
4:33.70 (31.66) 5:05.10 (31.40)
—————————————————————–
17 Rose, Rebecca SR Georgia NT 5:05.80
28.18 57.66 (29.48)
1:27.75 (30.09) 1:58.03 (30.28)
2:28.70 (30.67) 2:59.84 (31.14)
3:30.85 (31.01) 4:01.86 (31.01)
4:34.21 (32.35) 5:05.80 (31.59)
18 Theilemann, Tara FR Alabama 5:06.06 5:06.17
27.43 57.22 (29.79)
1:27.56 (30.34) 1:58.36 (30.80)
2:29.14 (30.78) 3:00.09 (30.95)
3:31.36 (31.27) 4:03.17 (31.81)
4:35.09 (31.92) 5:06.17 (31.08)
19 Smith, Kerry L JR Penn State 5:13.72 5:08.54
27.71 58.31 (30.60)
1:29.48 (31.17) 2:00.64 (31.16)
2:31.79 (31.15) 3:02.99 (31.20)
3:34.41 (31.42) 4:05.96 (31.55)
4:37.65 (31.69) 5:08.54 (30.89)
20 Covey, Rikki J FR Penn State 5:10.21 5:09.05
29.01 59.70 (30.69)
1:30.14 (30.44) 2:01.02 (30.88)
2:31.89 (30.87) 3:03.14 (31.25)
3:34.38 (31.24) 4:06.01 (31.63)
4:37.82 (31.81) 5:09.05 (31.23)
21 Belyea, Bridgett FR Alabama 5:11.88 5:09.22
29.31 1:00.64 (31.33)
1:31.71 (31.07) 2:02.71 (31.00)
2:33.90 (31.19) 3:05.22 (31.32)
3:36.38 (31.16) 4:07.65 (31.27)
4:38.73 (31.08) 5:09.22 (30.49)
22 Eberwein, Krystle L SR Penn State 5:06.89 5:10.65
29.33 59.99 (30.66)
1:31.05 (31.06) 2:02.18 (31.13)
2:33.66 (31.48) 3:05.26 (31.60)
3:36.76 (31.50) 4:08.46 (31.70)
4:40.02 (31.56) 5:10.65 (30.63)
23 DeVinney, Meghan K SO Georgia Tech 5:04.02 5:10.97
28.61 59.79 (31.18)
1:31.46 (31.67) 2:03.20 (31.74)
2:34.84 (31.64) 3:06.46 (31.62)
3:38.02 (31.56) 4:09.44 (31.42)
4:40.77 (31.33) 5:10.97 (30.20)
24 Matz, Heather J FR Georgia Tech 5:07.28 5:13.08
28.03 58.32 (30.29)
1:29.30 (30.98) 2:00.73 (31.43)
2:32.52 (31.79) 3:03.82 (31.30)
3:35.92 (32.10) 4:08.76 (32.84)
4:41.46 (32.70) 5:13.08 (31.62)
—————————————————————–
25 Frank, Chelsea M FR Penn State 5:15.60 5:13.28
28.21 58.99 (30.78)
1:30.12 (31.13) 2:01.74 (31.62)
2:32.90 (31.16) 3:04.28 (31.38)
3:36.13 (31.85) 4:08.66 (32.53)
4:41.50 (32.84) 5:13.28 (31.78)
26 Wind, Katie SO Minnesota Women 5:12.60 5:13.64
28.98 1:00.92 (31.94)
1:32.98 (32.06) 2:05.11 (32.13)
2:36.13 (31.02) 3:07.75 (31.62)
3:39.26 (31.51) 4:11.36 (32.10)
4:43.25 (31.89) 5:13.64 (30.39)
—————————————————————–
27 Battle, Ann M JR Georgia Tech 5:07.79 5:14.07
30.49 1:02.30 (31.81)
1:34.02 (31.72) 2:06.08 (32.06)
2:37.77 (31.69) 3:09.58 (31.81)
3:41.16 (31.58) 4:12.83 (31.67)
4:43.62 (30.79) 5:14.07 (30.45)
28 Kracke, Ashley A SO Georgia Tech 5:05.25 5:15.08
29.14 1:00.47 (31.33)
1:32.20 (31.73) 2:03.76 (31.56)
2:35.18 (31.42) 3:06.49 (31.31)
3:38.45 (31.96) 4:10.81 (32.36)
4:43.50 (32.69) 5:15.08 (31.58)
29 McGiffin, Elizabeth D Alabama 5:15.00 5:19.47
28.88 59.97 (31.09)
1:32.45 (32.48) 2:05.13 (32.68)
2:37.55 (32.42) 3:09.64 (32.09)
3:41.98 (32.34) 4:14.48 (32.50)
4:47.27 (32.79) 5:19.47 (32.20)
30 Rogers, Becca FR Alabama 5:16.00 5:23.19
28.60 1:00.08 (31.48)
1:31.86 (31.78) 2:04.18 (32.32)
2:36.70 (32.52) 3:09.79 (33.09)
3:42.83 (33.04) 4:16.32 (33.49)
4:49.98 (33.66) 5:23.19 (33.21)

Event 4 Men 500 Yard Freestyle
==================================================================
4:19.63 A
4:27.41 B
Name Year School Seed Prelims
==================================================================
=== Prelims ===

1 Margalis, Robert JR Georgia 4:24.01 4:28.18
24.69 51.74 (27.05)
1:18.72 (26.98) 1:45.78 (27.06)
2:12.90 (27.12) 2:39.92 (27.02)
3:07.25 (27.33) 3:34.64 (27.39)
4:01.91 (27.27) 4:28.18 (26.27)
2 Morgan, Sam D SO Georgia Tech 4:32.66 4:28.22
24.74 51.23 (26.49)
1:18.23 (27.00) 1:45.38 (27.15)
2:12.40 (27.02) 2:39.66 (27.26)
3:06.86 (27.20) 3:34.03 (27.17)
4:01.48 (27.45) 4:28.22 (26.74)
3 Figh, Matt L JR Georgia Tech 4:32.25 4:29.33
24.72 51.83 (27.11)
1:19.26 (27.43) 1:46.80 (27.54)
2:14.41 (27.61) 2:41.84 (27.43)
3:09.50 (27.66) 3:37.28 (27.78)
4:03.50 (26.22) 4:29.33 (25.83)
4 Oliver, Eddy M SR Georgia Tech 4:38.49 4:31.89
25.22 52.43 (27.21)
1:20.01 (27.58) 1:47.79 (27.78)
2:15.41 (27.62) 2:43.15 (27.74)
3:10.66 (27.51) 3:38.44 (27.78)
4:05.57 (27.13) 4:31.89 (26.32)
5 Beckerle, Travis SO Minnesota Men 4:29.60 4:31.98
24.96 52.16 (27.20)
1:19.73 (27.57) 1:47.35 (27.62)
2:14.95 (27.60) 2:42.44 (27.49)
3:10.08 (27.64) 3:37.79 (27.71)
4:05.36 (27.57) 4:31.98 (26.62)
6 Moulder, David JR Minnesota Men 4:33.41 4:32.70
25.29 52.36 (27.07)
1:20.15 (27.79) 1:47.69 (27.54)
2:15.33 (27.64) 2:42.96 (27.63)
3:10.49 (27.53) 3:38.07 (27.58)
4:05.58 (27.51) 4:32.70 (27.12)
7 Owen, Matthew SO Georgia 4:29.08 4:34.08
24.75 51.97 (27.22)
1:19.18 (27.21) 1:47.01 (27.83)
2:14.75 (27.74) 2:42.64 (27.89)
3:10.54 (27.90) 3:38.73 (28.19)
4:07.07 (28.34) 4:34.08 (27.01)
8 Knoechel, Andrew FR Minnesota Men 4:39.14 4:35.92
25.20 52.90 (27.70)
1:20.83 (27.93) 1:48.66 (27.83)
2:16.46 (27.80) 2:44.38 (27.92)
3:12.48 (28.10) 3:40.27 (27.79)
4:08.26 (27.99) 4:35.92 (27.66)
—————————————————————–
9 Thorburn, Will FR Georgia 4:41.08 4:37.43
25.88 53.66 (27.78)
1:21.85 (28.19) 1:50.20 (28.35)
2:18.58 (28.38) 2:46.90 (28.32)
3:14.94 (28.04) 3:42.44 (27.50)
4:10.26 (27.82) 4:37.43 (27.17)
10 Apprill, Adam SR Minnesota Men 4:39.47 4:37.46
25.52 52.74 (27.22)
1:20.34 (27.60) 1:48.07 (27.73)
2:16.16 (28.09) 2:44.22 (28.06)
3:12.37 (28.15) 3:40.74 (28.37)
4:09.19 (28.45) 4:37.46 (28.27)
11 Howard, Jason W SO Georgia Tech 4:46.75 4:37.47
25.50 53.20 (27.70)
1:21.43 (28.23) 1:49.88 (28.45)
2:18.34 (28.46) 2:46.13 (27.79)
3:14.18 (28.05) 3:42.25 (28.07)
4:10.08 (27.83) 4:37.47 (27.39)
12 Gordon, Willie A SO Penn State 4:33.93 4:38.89
25.30 52.37 (27.07)
1:20.25 (27.88) 1:48.36 (28.11)
2:16.86 (28.50) 2:45.21 (28.35)
3:13.56 (28.35) 3:42.27 (28.71)
4:10.90 (28.63) 4:38.89 (27.99)
13 Wood, Zachary FR Minnesota Men 4:43.61 4:38.97
26.19 54.25 (28.06)
1:22.18 (27.93) 1:50.32 (28.14)
2:18.56 (28.24) 2:46.80 (28.24)
3:15.01 (28.21) 3:43.35 (28.34)
4:11.61 (28.26) 4:38.97 (27.36)
14 Eden, Itai S SR Georgia Tech 4:42.24 4:41.40
26.49 54.69 (28.20)
1:23.14 (28.45) 1:51.75 (28.61)
2:20.39 (28.64) 2:48.82 (28.43)
3:17.24 (28.42) 3:45.70 (28.46)
4:14.08 (28.38) 4:41.40 (27.32)
15 Thompson, Dustin E JR Penn State 4:33.60 4:41.93
25.16 53.09 (27.93)
1:21.37 (28.28) 1:49.52 (28.15)
2:17.90 (28.38) 2:46.52 (28.62)
3:15.52 (29.00) 3:44.41 (28.89)
4:13.54 (29.13) 4:41.93 (28.39)
16 Staak, Ryan FR Georgia NT 4:42.14
25.65 53.61 (27.96)
1:22.04 (28.43) 1:50.60 (28.56)
2:19.33 (28.73) 2:47.66 (28.33)
3:16.47 (28.81) 3:45.27 (28.80)
4:14.22 (28.95) 4:42.14 (27.92)
—————————————————————–
17 Healy, Pat J FR Penn State 4:40.56 4:42.16
25.81 53.46 (27.65)
1:21.50 (28.04) 1:49.85 (28.35)
2:18.58 (28.73) 2:47.15 (28.57)
3:15.89 (28.74) 3:45.00 (29.11)
4:13.86 (28.86) 4:42.16 (28.30)
18 Kornacki, Richard A SO Penn State 4:45.09 4:44.10
25.95 53.71 (27.76)
1:21.87 (28.16) 1:50.57 (28.70)
2:19.31 (28.74) 2:48.04 (28.73)
3:16.94 (28.90) 3:46.03 (29.09)
4:15.47 (29.44) 4:44.10 (28.63)
19 Edging, Matt FR Georgia NT 4:51.46
26.03 54.77 (28.74)
1:23.76 (28.99) 1:52.83 (29.07)
2:22.04 (29.21) 2:51.73 (29.69)
3:21.37 (29.64) 3:51.55 (30.18)
4:21.87 (30.32) 4:51.46 (29.59)

Event 5 Women 200 Yard IM
==================================================================
2:00.67 A
2:04.29 B
Name Year School Seed Prelims
==================================================================
=== Prelims ===

1 Klein, Melissa FR Georgia 2:02.05 2:02.72 B
27.35 59.56 (32.21)
1:33.45 (33.89) 2:02.72 (29.27)
2 Yevak, Katie JR Georgia 2:01.32 2:03.24 B
26.41 57.28 (30.87)
1:33.34 (36.06) 2:03.24 (29.90)
3 Harm, Tricia SO Georgia 2:02.85 2:04.27 B
26.83 58.58 (31.75)
1:35.42 (36.84) 2:04.27 (28.85)
4 Pate, Virginia SR Georgia 2:07.32 2:04.36
27.97 58.93 (30.96)
1:34.28 (35.35) 2:04.36 (30.08)
5 DeScenza, Mary SO Georgia 2:02.00 2:04.63
26.06 56.57 (30.51)
1:34.92 (38.35) 2:04.63 (29.71)
6 Ertter, Lindsey JR Georgia 2:07.45 2:04.96
28.57 1:01.12 (32.55)
1:36.36 (35.24) 2:04.96 (28.60)
7 Kavchok, Larissa H JR Penn State 2:05.70 2:06.00
27.02 59.30 (32.28)
1:36.34 (37.04) 2:06.00 (29.66)
8 Ruess, Abby SO Minnesota Women 2:09.30 2:06.70
27.28 1:00.11 (32.83)
1:36.22 (36.11) 2:06.70 (30.48)
—————————————————————–
9 Morris, Erin M FR Penn State 2:06.91 2:06.84
27.28 58.00 (30.72)
1:37.30 (39.30) 2:06.84 (29.54)
10 Chura, Haley FR Georgia 2:06.71 2:07.03
28.39 59.17 (30.78)
1:37.40 (38.23) 2:07.03 (29.63)
11 Stanchock, Courtney L JR Penn State 2:06.47 2:07.10
28.11 1:01.81 (33.70)
1:37.27 (35.46) 2:07.10 (29.83)
12 Rodakowski, Juleen SR Minnesota Women 2:09.00 2:07.48
27.71 1:00.50 (32.79)
1:38.06 (37.56) 2:07.48 (29.42)
13 Moore, Megan SR Minnesota Women 2:08.80 2:07.54
28.06 59.07 (31.01)
1:38.11 (39.04) 2:07.54 (29.43)
14 Crouthamel, Carol SR Minnesota Women 2:09.90 2:07.80
28.40 1:02.09 (33.69)
1:37.59 (35.50) 2:07.80 (30.21)
15 McCallum, Kelley FR Georgia NT 2:07.82
26.90 59.75 (32.85)
1:38.36 (38.61) 2:07.82 (29.46)
16 Shepherd, Sara L JR Penn State 2:11.16 2:08.42
28.79 59.69 (30.90)
1:38.91 (39.22) 2:08.42 (29.51)
—————————————————————–
17 Foster, Elizabeth A SO Georgia Tech 2:10.07 2:09.36
27.59 1:00.93 (33.34)
1:39.83 (38.90) 2:09.36 (29.53)
18 Saum, Anna C JR Georgia Tech 2:09.69 2:09.46
27.96 59.60 (31.64)
1:38.51 (38.91) 2:09.46 (30.95)
19 Quinn, Julia FR Minnesota Women 2:10.77 2:10.32
29.24 1:02.05 (32.81)
1:39.03 (36.98) 2:10.32 (31.29)
20 Woodring, Kristen M SR Penn State 2:16.69 2:10.70
28.23 1:03.15 (34.92)
1:38.45 (35.30) 2:10.70 (32.25)
21 Bjorklund, Erika FR Minnesota Women 2:08.91 2:11.09
29.02 1:02.85 (33.83)
1:40.26 (37.41) 2:11.09 (30.83)
22 Sharpe, Kimberly FR Alabama 2:09.33 2:12.58
28.94 1:01.54 (32.60)
1:41.19 (39.65) 2:12.58 (31.39)
23 Patrek, Mary SO Minnesota Women 2:13.70 2:13.71
30.07 1:05.13 (35.06)
1:42.38 (37.25) 2:13.71 (31.33)
24 Korell, Amanda J FR Georgia Tech 2:10.75 2:14.05
28.60 1:01.85 (33.25)
1:43.22 (41.37) 2:14.05 (30.83)
—————————————————————–
25 Walker, Alison E FR Georgia Tech 2:09.52 2:14.11
29.28 1:04.16 (34.88)
1:41.98 (37.82) 2:14.11 (32.13)
26 Marshall, Katherine SO Minnesota Women 2:14.40 2:14.91
29.07 1:03.64 (34.57)
1:42.07 (38.43) 2:14.91 (32.84)
—————————————————————–
27 Corliss, Gretchen FR Georgia NT 2:21.66
30.29 1:08.55 (38.26)
1:47.39 (38.84) 2:21.66 (34.27)

Event 6 Men 200 Yard IM
==================================================================
1:46.69 A
1:49.89 B
Name Year School Seed Prelims
==================================================================
=== Prelims ===

1 Mitchell, Adam SO Minnesota Men 1:50.10 1:47.48 B
23.52 50.49 (26.97)
1:22.33 (31.84) 1:47.48 (25.15)
2 Urreta, Diego SR Minnesota Men 1:51.14 1:50.76
23.92 51.47 (27.55)
1:24.36 (32.89) 1:50.76 (26.40)
3 McAuliffe, Brent SR Georgia 1:52.13 1:50.81
23.87 52.16 (28.29)
1:23.85 (31.69) 1:50.81 (26.96)
4 Lam, Randy SR Georgia 1:50.97 1:51.30
23.64 51.96 (28.32)
1:24.32 (32.36) 1:51.30 (26.98)
5 Plummer, Ryan SR Minnesota Men 1:53.23 1:51.60
24.00 51.95 (27.95)
1:24.60 (32.65) 1:51.60 (27.00)
6 Salyards, Kyle SR Georgia 1:55.13 1:52.41
24.53 53.67 (29.14)
1:24.74 (31.07) 1:52.41 (27.67)
7 Bishop, Ryan T FR Georgia Tech 1:52.16 1:53.53
25.01 53.38 (28.37)
1:26.52 (33.14) 1:53.53 (27.01)
8 VanMeter, Andrew FR Minnesota Men 1:57.44 1:54.49
23.75 52.42 (28.67)
1:27.48 (35.06) 1:54.49 (27.01)
—————————————————————–
9 Ippoliti, Chris C SO Penn State 1:55.48 1:54.59
24.54 55.13 (30.59)
1:27.25 (32.12) 1:54.59 (27.34)
10 Torok, Nate A FR Penn State 1:53.67 1:54.65
24.18 51.82 (27.64)
1:27.05 (35.23) 1:54.65 (27.60)
11 Peterson, Lucas JR Minnesota Men 1:56.39 1:55.23
24.33 53.73 (29.40)
1:28.15 (34.42) 1:55.23 (27.08)
12 Young, Scott JR Minnesota Men 2:02.11 1:55.29
23.70 52.50 (28.80)
1:28.36 (35.86) 1:55.29 (26.93)
13 Jacobo, Alejandro FR Minnesota Men 1:56.95 1:55.42
25.17 54.88 (29.71)
1:27.39 (32.51) 1:55.42 (28.03)
14 Bernier, Nathan JR Minnesota Men 2:00.18 1:56.39
25.79 57.17 (31.38)
1:29.31 (32.14) 1:56.39 (27.08)
15 Zucca, Mark S JR Penn State 1:57.75 1:56.96
25.93 56.85 (30.92)
1:29.21 (32.36) 1:56.96 (27.75)
16 Wilson, Jacob N SO Georgia Tech 1:56.53 1:57.36
24.83 54.35 (29.52)
1:30.41 (36.06) 1:57.36 (26.95)
—————————————————————–
17 Kelly, Sean SO Minnesota Men 2:00.74 1:57.83
26.18 58.15 (31.97)
1:29.47 (31.32) 1:57.83 (28.36)
18 Williams, Alex W FR Georgia Tech 2:02.45 1:59.57
26.89 59.99 (33.10)
1:31.10 (31.11) 1:59.57 (28.47)
19 McLin, Shawn M SO Penn State 1:59.95 2:00.61
25.06 53.63 (28.57)
1:31.25 (37.62) 2:00.61 (29.36)
20 Arckey, Brent SO Alabama 1:59.50 2:01.74
25.37 55.98 (30.61)
1:32.37 (36.39) 2:01.74 (29.37)
21 Aach, Conrad M FR Georgia Tech 1:57.29 2:01.75
26.62 56.79 (30.17)
1:33.59 (36.80) 2:01.75 (28.16)
22 Chalfant, Dustin SR Minnesota Men 1:59.02 2:01.80
25.19 56.49 (31.30)
1:30.44 (33.95) 2:01.80 (31.36)
23 Romero, Bernardo SO Alabama 2:02.50 2:02.72
26.00 58.35 (32.35)
1:33.45 (35.10) 2:02.72 (29.27)
24 Arroyo, Guido SO Alabama 2:00.50 2:02.78
25.54 56.86 (31.32)
1:34.15 (37.29) 2:02.78 (28.63)
—————————————————————–
25 Montalvo, Mario C FR Georgia Tech 2:00.00 2:05.46
26.75 58.65 (31.90)
1:35.07 (36.42) 2:05.46 (30.39)
– Parsley, Jeff SO Georgia 1:56.71 NS

Event 7 Women 50 Yard Freestyle
==================================================================
22.88 A
23.56 B
Name Year School Seed Prelims
==================================================================
=== Prelims ===

1 Joyce, Kara Lynn FR Georgia NT 22.45 A
2 Georoff, Andrea JR Georgia 23.06 23.15 B
3 Kearns, Paige JR Georgia 23.26 23.29 B
4 Coombe, Katy JR Minnesota Women 23.73 23.32 B
5 Perrott, Sarah SO Minnesota Women 23.93 23.77
6 Hupman, Christie SO Georgia 24.00 23.90
6 Vine, Sara SO Minnesota Women 23.96 23.90
8 Wallis, Moeko M JR Georgia Tech 24.02 23.99
—————————————————————–
9 Ertter, Lindsey JR Georgia 24.34 24.10
10 Dlugonski, Dee M JR Penn State 24.27 24.23
11 Bohlsen, Sarah SR Minnesota Women 24.33 24.24
12 Semchyshen, Lauren L JR Penn State 24.89 24.45
13 Solfelt, Sarah JR Minnesota Women 24.80 24.53
14 Kezbers, Krista FR Minnesota Women 24.60 24.59
14 Harper, Natanya L FR Georgia Tech 24.04 24.59
16 Myco, Rachel FR Georgia 24.99 24.64
—————————————————————–
17 Smith, Kerry L JR Penn State 24.66 24.65
18 Ahrenhold, Rachel M FR Penn State 24.89 24.67
19 Lafevers, Alison SO Alabama 24.89 24.72
20 Hasling, Jennifer FR Minnesota Women 24.24 24.73
21 Cheng, Genie J FR Penn State 24.69 24.76
22 Biedermann, Amberle M SO Penn State 24.66 24.78
23 Foster, Elizabeth A SO Georgia Tech 25.25 24.79
24 West, Dana L FR Georgia Tech 24.66 24.90
—————————————————————–
25 Keys, Jaclyn M JR Georgia Tech 24.95 25.02
26 Adams, Sonya SO Alabama 25.32 25.07
—————————————————————–
27 Schold, Melissa SR Minnesota Women 25.47 25.08
28 Christenson, Jen L JR Georgia Tech 24.72 25.17
29 Heiser, Laura H SO Georgia Tech 25.34 25.27
30 Eberst, Jennifer A JR Penn State 24.81 25.33
31 DeVinney, Meghan K SO Georgia Tech 24.71 25.43
32 Haupt, Sarah E SO Penn State 25.41 25.62
32 Proell, Katie SO Minnesota Women 25.70 25.62
34 Sharpe, Kimberly FR Alabama 25.09 26.00
35 McGiffin, Elizabeth D Alabama 25.50 26.76

Event 8 Men 50 Yard Freestyle
==================================================================
19.74 A
20.33 B
Name Year School Seed Prelims
==================================================================
=== Prelims ===

1 Laban, Josh JR Georgia 20.78 20.46
2 Osten, Neil JR Minnesota Men 20.75 20.52
3 Minnier, Todd J SR Penn State 21.31 20.62
4 Gardner, Scott JR Georgia 20.91 20.78
5 Gettelfinger, Brian SR Minnesota Men 21.24 20.93
6 Verhoef, Peter SO Georgia 21.39 20.99
7 Erasmus, Darren SO Alabama 21.31 21.01
8 Northrop, Daryl M JR Penn State 21.33 21.19
—————————————————————–
9 McCaffrey, Sean JR Minnesota Men 21.47 21.23
10 Berve, Daniel FR Minnesota Men 21.52 21.25
11 Riebesell, Ryan K SO Georgia Tech 21.25 21.27
12 Ochalek, Kiel SO Minnesota Men 21.63 21.28
13 Johansson, Patrik G JR Penn State 21.68 21.39
13 Anguis, Christian JR Minnesota Men 21.34 21.39
15 Hollinger, Cameron FR Georgia 21.32 21.41
16 Taylor, Andrew FR Georgia 21.69 21.43
—————————————————————–
17 Howard, Jason W SO Georgia Tech 21.91 21.46
18 Finkler, Ofer FR Penn State 22.02 21.58
19 Kettunen, Teemu S SO Georgia Tech 21.69 21.68
20 Schmidt, Jonathan SO Georgia 21.70 21.69
21 Huff, Brian L SO Georgia Tech 21.78 21.80
22 Raines, Jeremy M JR Georgia Tech 22.25 21.86
23 McGinley, Matt S FR Georgia Tech 22.38 21.90
24 Maier, Marc F JR Georgia Tech 21.57 21.94
—————————————————————–
25 Smith, Jeff SR Alabama 22.16 21.95
26 Schmidt, Matt SO Alabama 22.17 22.03
—————————————————————–
27 Hall, Adam SR Alabama 22.50 22.12
28 Stibrich, Nathan SO Georgia 22.44 22.19
29 Leynk, Scott JR Georgia NT 22.24
29 Kaiserian, Dan E FR Penn State 22.39 22.24
31 Edging, Matt FR Georgia 22.70 22.49
32 Arundel, Casey M FR Georgia Tech 22.50 22.66
33 Velez, Dan N SO Penn State 22.78 22.69
34 Tucker, Bobby E SR Penn State 23.36 23.30
– Parsley, Jeff SO Georgia 22.09 NS
– Osborn, Peter JR Georgia NT NS

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week