Malchow Smokes the UltraSwim 200 Fly

CHARLOTTE, June 9. OLYMPIC 200 fly champ Tom Malchow raced to a snappy 1:55.82 clocking here this evening to highlight the third day of competition at the UltraSwim Invitational (50 M) at the Mecklenburg Aquatic Club Pool. Malchow's time was almost seven seconds faster than former University of Virginia All-America runner-up Doak Finch's 2:05.57.

On the all-time performances' list Malchow now has numbers 2,4, 5, 6, 8, 9, 10 and 11 and, of course, won Sydney gold last September. All that's missing is a return of his world record that Phelps lowered to an amazing 1:54.92 at last March's World Championship Trials in Austin (the first and only swimmer ever under 1:55.0), and that may well come at the World Championships in Fukuoka next month.

In the women's fly Mary Descenza, who won at Ann Arbor in 2:13.6, dropped to a pr 2:11.84 tonight, showing that she's not just a 100 flyer any longer — where her seasonal and career-best is a 59.39 from the Trials.

Olympian Haley Cope, a Cal junior-to-be, held off Georgia All-America Stefanie Williams to win the 50 free (26.11-26.65) with Florida State star Christy Cech (26.87) third. On the men's side it was the U.S.' Matt Marshall edging Jamaican Olympian Sion Brinn and Circle's Tommy Hannan, 23.95-23.96-23.96.

NCAA Swimmer of the Year Natalie Coughlin, Cope's teammate at Berkeley who swims for the Terrapins during the USS season, upstaged her teammate in the
100 back, 1:02.45-1:02.84. Coughlin's seasonal and pr is a 1:01.32 from the Trials so 1:02.4 in mid-season is quite good indeed. Georgia's Marc Lindsay, swimming for the Athens Bulldogs, was the men's 100 back champ (57.26), with Auburn's Bryce Hunt (58.02) and Hannan (58.08) rounding out the top three finishers.

Athens' Kristy Kowal, winner of the 100 breast last evening and who also swept both breast races at Ann Arbor, made it four-for-four here with a 2:29.02 200 triumph over North Carolina's Katie Hatahaway's 2:35.92.

Kowal is working fulltime as an elementary school teacher in Athens yet continues to swim (and be competitive) at the highest level of her sport. She will represent the United States at Fukuoka in both breaststroke races and perhaps may swim the 50 too.

Her Athens teammate, Elvin Chia, followed suit in the men's race, winning in 2:17.43 to North Carolina's Sean Quinn's 2:19.50. Chia also won both breaststroke races at Ann Arbor while Quinn was an All-America in the 200 breast this past season for Coach Frank Comfort's University of North Carolina Tar Heels.

U.S. Trials runner-up Brendan Hansen (Circle C) was third (2:19.87). Hansen, a freshman at Texas, went a pr 2:12.67 to finish second behind Ed Moses to make the plane to Japan. That time is third-quickest this year as Australia's Jim Piper's 2:12.40 from a meet in Canet a few days ago is now No. 2. Hansen's time is also a 17-18 national age group record.

In the 400 free, Silvia Szalai won in 4:17.11 to Badger Kim Kelly's 4:19.01. On the men's side Olympian Chris Thompson, who broke former Michigander Tom Dolan's "unbreakable" 1650 American record at this year's NCAAs, used a strong back half to defeat Circle C's Scott Goldblatt, 3:56.76-3:57.98, with Fran Crippen (Germantown) third in 3:58.97.

Athens Bulldogs' women's 400 medley relay team, with breaststroker Ashley Roby (Ashley Roby!!!) leading off with a 1:07.95 backstroke split, won over North Carolina Aquatics (4:22.42-4:29.11). In the men's medley, Circle C parlayed Nate Dusing's 58.11 leadoff leg to a 3:46.81-3:49.81 win over Athens, which featured Lindsay's 57.34 opening split — fastest of the evening.

– Bill Bell

CHARLOTTE ULTRASWIM
Charlotte, N.C.
June 9, 2001
50 meter course

RESULTS

Event 13 Women 200 Meter Butterfly
===============================================================================
World: ! 2:05.81 5/17/00 Susan O'Neill – AUS
American: @ 2:05.88 9/20/00 Misty Hyman – USA
US Open: # 2:05.96 8/13/81 Mary T. Meagher – Lakeside
Pepsi Meet: $ 2:12.45 Michelle Griglione -Curl Burke
P66 National: 2:17.29
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Descenza, Mary E 16 ACAD-IL 2:19.00 2:11.84$
29.60 1:03.16 1:37.26 2:11.84
2 Szalai, Silvia 19 UNGSC-FL 2:18.78 2:14.70
31.45 1:06.20 1:40.83 2:14.70
3 Harper, Rebecca E 18 NOVA-VA 2:18.11 2:17.71
31.20 1:06.59 1:41.84 2:17.71
4 Kelly, Kim E 14 BAD-NI 2:20.16 2:18.04
32.02 1:07.49 1:42.61 2:18.04
5 Crippen, Maddy M 20 GAAC-MA 2:20.87 2:19.44
32.87 1:07.58 1:43.70 2:19.44
6 Bennett, Brooke M 21 BSTC-FL 2:20.09 2:20.02
32.22 1:07.35 1:43.83 2:20.02
7 Fiss, Melissa R 21 NSS-NC 2:21.49 2:20.87
1:07.98 2:20.87
8 Lane, Cara M 20 NOVA-VA 2:21.78 2:21.45
32.87 1:08.53 1:45.31 2:21.45
B – Final
9 Bosevska, Mirjana 19 TPA-FL 2:21.79 2:19.94
31.89 1:08.05 1:44.52 2:19.94
10 Boland, Kara M 16 GAAC-MA 2:22.36 2:20.83
32.04 1:07.70 1:43.61 2:20.83
11 Wrenshall, Kate M 18 BSS-FL 2:21.88 2:22.63
33.39 1:09.54 1:46.50 2:22.63
12 Cassidy, Andrea L 18 TPA-FL 2:23.88 2:22.72
33.11 1:09.09 1:46.42 2:22.72
13 Conway, Laura E 16 SMAC1-GA 2:23.92 2:23.73
1:09.24 2:23.73
14 LeClair, Danielle D 14 NOVA-VA 2:22.96 2:23.97
32.55 1:08.37 1:46.38 2:23.97
15 Carusone, Ashley H 16 NCFY-FL 2:23.88 2:24.01
32.38 1:09.27 1:46.30 2:24.01
16 Fleming, Morgan M 21 ABSC-GA 2:24.23 2:24.61
33.13 1:09.71 1:47.14 2:24.61
C – Final
17 Johnson, Brittany D 16 WSY-NC 2:26.48 2:21.16
32.15 1:07.60 1:44.71 2:21.16
18 Flook, Suzy M 20 AUB-SE 2:24.33 2:21.26
32.01 1:07.84 1:44.74 2:21.26
19 Buck, Stephanie A 20 ABSC-GA 2:24.74 2:22.46
32.08 1:07.98 1:45.22 2:22.46
20 Grass, Vanessa I 17 BAD-NI 2:25.19 2:24.45
33.24 1:09.68 1:46.48 2:24.45
21 Robinson, Katie A 16 BSS-FL 2:27.38 2:24.73
31.53 1:07.43 1:45.82 2:24.73
22 Herman, Allison B 16 NCAC-NC 2:26.50 2:25.09
1:08.75 2:25.09
23 Teague, Cara E 20 GSC-FL 2:26.34 2:25.31
32.42 1:09.17 1:45.95 2:25.31
24 Bear, Denise 16 TPA-FL 2:25.22 2:25.80
33.07 1:09.70 1:47.62 2:25.80

Event 14 Men 200 Meter Butterfly
===============================================================================
World: ! 1:54.92 3/30/01 Michael Phelps – NBAC
American: @ 1:54.92 3/30/01 Michael Phelps – NBAC
US Open: # 1:54.92 3/30/01 Michael Phelps – NBAC
Pepsi Meet: $ 1:55.18 Tom Malchow – Club Wolverine
P66 National: 2:04.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Malchow, Tom A 24 CW-MI 2:01.85 1:55.82
26.72 56.01 1:25.51 1:55.82
2 Finch, Doak D 23 UNNOV-VA 2:07.11 2:05.57
27.87 59.20 1:32.10 2:05.57
3 Wheeler, Michael J 20 NOVA-VA 2:07.50 2:07.51
28.60 1:00.86 1:34.38 2:07.51
4 Donnelly, Eric R 20 GSC-FL 2:09.09 2:07.80
29.55 1:02.76 1:35.27 2:07.80
5 Coyne, Brendan M 20 WA-WI 2:09.80 2:07.90
28.09 1:00.17 1:33.30 2:07.90
6 Zurowski, Daniel G 20 NOVA-VA 2:09.42 2:08.48
29.35 1:01.50 1:34.94 2:08.48
7 Glasco, Josh C 17 NOVA-VA 2:07.32 2:09.54
28.86 1:01.54 1:34.45 2:09.54
8 Cover, Brandon T 19 BSS-FL 2:09.44 2:09.70
1:01.89 2:09.70
B – Final
9 Trupin, Dan M 17 CCMY-IL 2:11.22 2:06.24
27.98 1:00.47 1:33.00 2:06.24
10 Mohr, Stephen A 20 NCAC-NC 2:10.98 2:08.79
29.91 1:02.69 1:35.96 2:08.79
11 Crossman, Shaun R 20 TPA-FL 2:10.25 2:10.04
29.65 1:02.72 1:36.03 2:10.04
12 Tully, Tim 18 BAD-NI 2:12.00 2:10.10
29.27 1:02.24 1:36.50 2:10.10
13 Shevchik, Dan 24 GSC-FL 2:11.72 2:10.19
1:02.26 2:10.19
14 Crippen, Francis M 17 GAAC-MA 2:11.59 2:10.64
29.77 1:02.36 1:36.39 2:10.64
15 Michaelson, Ben R 19 SOCO-CT 2:10.29 2:10.98
28.44 1:01.12 1:36.29 2:10.98
16 Moccari, Cameron 18 RSA-NC 2:11.36 2:13.61
29.32 1:03.38 1:38.47 2:13.61
C – Final
17 Ketchum, Daniel J 19 CM-OH 2:14.49 2:07.67
28.57 1:01.07 1:34.25 2:07.67
18 Underhill, Colin J 19 LRS-KY 2:12.23 2:10.44
28.77 1:01.93 1:35.97 2:10.44
19 Alleyne, Damian A 18 BSS-FL 2:14.62 2:12.11
30.25 1:03.79 1:38.18 2:12.11
20 Norton, Tim D 17 TIDE-VA 2:12.89 2:12.39
29.66 1:03.01 1:38.12 2:12.39
21 Kanoy, Ben R 17 BULL-NC 2:14.40 2:12.69
30.37 1:03.50 1:38.35 2:12.69
22 George, Chris N 16 BSS-FL 2:13.53 2:12.98
30.86 1:04.62 1:39.07 2:12.98
23 Zuddernof, Matt K 20 WA-WI 2:15.22 2:13.32
1:02.77 2:13.32
24 Allen, Max 19 RSA-NC 2:15.48 2:15.14
30.42 1:04.90 1:39.90 2:15.14

Event 15 Women 50 Meter Freestyle
===============================================================================
World: ! 24.13 9/22/00 Inge de Bruijn – NED
American: @ 24.63 9/23/00 Dara Tores – USA
US Open: # 24.50 7/23/00 Inge de Bruijn – NED
Pepsi Meet: $ 25.58 Amy Van Dyken – USA
P66 National: 26.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Cope, Haley G 22 CAL-PC 26.46 26.11
2 Williams, Stefanie M 21 GAAC-MA 27.17 26.65
3 Cech, Christy M 22 NOLE-FL 27.10 26.87
4 Coughlin, Natalie A 18 TERA-PC 27.08 26.88
5 Swindle, Christina M 16 MS-FG 27.37 26.95
6 Crisman, Jennifer E 21 CW-MI 27.35 27.35
7 Carroll, Katie M 16 GTAC-OH 27.49 27.43
8 Martindale, Leah S 22 GSC-FL 27.35 27.51
B – Final
9 Correia, Maritza C 19 BSTC-FL 27.75 27.03
10 Adamkova, Petra 23 UMD-PV 27.58 27.32
11 Freeburn, Kelly A 15 TAC-VA 27.74 27.54
11 Hathaway, Katie A 21 NCAC-NC 27.71 27.54
13 Harper, Michelle M 20 CAL-PC 27.64 27.55
14 Robinson, Katie A 16 BSS-FL 27.58 27.65
15 Peart, Meghan E 17 GAAC-MA 27.86 27.98
16 Lyman, Jenny M 19 WA-WI 27.78 28.20
C – Final
17 Watkins, Christy A 19 TPA-FL 27.99 27.04
18 Georoff, Andrea A 18 HIGH-FL 28.02 27.29
19 Becks, Danielle Y 19 CAL-PC 27.88 27.57
20 Permenter, Katie K 20 UNAB-GA 27.94 27.61
21 Gibney, Chantel 20 BSTC-FL 27.88 27.74
22 Nance, Aunya F 16 ASC-SC 28.13 28.04
23 Fahrlender, Cassie C 15 DAK-SE 28.11 28.16
24 Combs, Samantha L 16 UNUS-SC 28.01 28.44

Event 16 Men 50 Meter Freestyle
===============================================================================
World: ! 21.64 6/1/00 Alexander Popov – RUS
American: @ 21.76 8/15/00 Gary Hall, Jr. – USA
US Open: # 21.76 8/15/00 Gary Hall, Jr. – USA
Pepsi Meet: $ 22.76 Brandon Dedekind -Seminole
P66 National: 23.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Marshall, Matt T 18 WA-WI 24.14 23.95
2 Brinn, Sion D 28 UN-OH 24.46 23.96
2 Hannan, Tommy G 21 CCS-ST 24.59 23.96
4 Anderson, Luke Z 19 NOVA-VA 24.36 24.19
5 Kemp, Chris M 20 CCS-ST 24.44 24.35
6 Ciarla, Aaron P 23 MAC-NC 24.34 24.40
7 Jones, Bryan D 22 UNCCS-ST 23.94 24.88
8 Quevedo, Ozzie J 24 AUB-SE 24.49 25.09
B – Final
9 Ashby, Brendan M 20 BAMA-SE 24.86 24.55
10 Kintz, Nicolas Z 23 ABSC-GA 24.83 24.63
11 Gittens, Cliff A 18 BSS-FL 25.08 24.88
12 Michaelson, Ben R 19 SOCO-CT 24.83 25.02
13 Dettloff, Scott D 17 UNRSA-NC 24.89 25.08
14 Gustafson, Adam G 20 VAST-VA 24.96 25.09
15 Pritchett, Poston E 16 BULL-NC 24.97 25.15
16 Crocker, Ian L 18 CCS-ST 24.82 25.19
C – Final
17 Odendaal, Hendrick J 21 GSC-FL 25.09 24.88
18 Duryea, Brad J 18 BULL-NC 25.17 25.14
19 Gustafson, Tyler R 17 VAST-VA 25.26 25.16
20 Bloom, Jason J 20 MAC-NC 25.38 25.22
21 Johnson, Kert M 21 NCAC-NC 25.23 25.48
22 Deal, Jack W 18 TEAM-NC 25.30 25.57
23 Garmondia, Emilio 18 BSS-FL 25.31 25.66
24 Oliver, Jorge M 20 BSS-FL 25.35 25.75

Event 17 Women 100 Meter Backstroke
===============================================================================
World: ! 1:00.16 9/10/94 Cihong He – CHN
American: @ 1:00.77 1/4/98 Lea Mauer – USA
US Open: # 1:00.84 3/3/92 Janie Wagstaff – KC Blazers
Pepsi Meet: $ 1:01.69 Lea Loveless – USA
P66 National: 1:05.59
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Coughlin, Natalie A 18 TERA-PC 1:05.67 1:02.45
30.55 1:02.45
2 Cope, Haley G 22 CAL-PC 1:04.63 1:02.84
31.26 1:02.84
3 Shealy, Courtney A 23 ABSC-GA 1:04.42 1:04.26
30.92 1:04.26
4 Carlberg, Lindsay K 21 CSC-IN 1:06.57 1:05.32
32.32 1:05.32
5 Crisman, Jennifer E 21 CW-MI 1:06.73 1:05.74
33.01 1:05.74
6 Hastings, Chelsea C 17 CCS-ST 1:06.65 1:06.47
32.48 1:06.47
7 Lee, Chang Ha 18 GSC-FL 1:06.98 1:06.69
32.92 1:06.69
8 Walkley, Keegan A 27 UNAB-GA 1:06.86 1:07.70
B – Final
9 Williams, Stefanie M 21 GAAC-MA 1:07.34 1:06.19
32.32 1:06.19
10 Peterson, Kathryn 18 GAAC-MA 1:08.23 1:07.07
32.93 1:07.07
11 Quinn, Kathleen M 18 MAC-NC 1:07.75 1:07.35
33.24 1:07.35
12 Gordon, Katie A 17 TPA-FL 1:07.55 1:07.42
32.87 1:07.42
13 Banning-Arndt, Britton G 16 NCAC-NC 1:07.76 1:07.73
32.54 1:07.73
14 Loechl, Gina L 21 WA-WI 1:08.53 1:07.76
15 Kerner, Kitsie A 17 GTAC-OH 1:07.48 1:07.93
33.04 1:07.93
16 Freeburn, Kelly A 15 TAC-VA 1:08.58 1:09.59
33.79 1:09.59
C – Final
17 Descenza, Mary E 16 ACAD-IL 1:08.60 1:06.62
32.80 1:06.62
18 Soladay, Jackie M 16 MAC-NC 1:08.62 1:08.08
33.70 1:08.08
19 Johnson, Sara J 19 CW-MI 1:08.82 1:08.21
33.35 1:08.21
20 Johnson, Ellen M 16 GTAC-OH 1:09.50 1:08.30
33.41 1:08.30
21 Johnson, Susan E 16 GTAC-OH 1:09.60 1:08.58
33.59 1:08.58
22 Saum, Anna C 18 GTAC-OH 1:09.68 1:08.80
33.87 1:08.80
23 Moss, Maggie L 17 UNWT-IN 1:09.44 1:09.69
33.68 1:09.69
24 Gamblin, Mary M 17 BSS-FL 1:09.67 1:10.33

Event 18 Men 100 Meter Backstroke
===============================================================================
World: ! 53.60 8/24/99 Lenny Krayzelburg – USA
American: @ 53.60 8/24/99 Lenny Krayzelburg – USA
US Open: # 53.67 8/10/00 Lenny Krayzelburg – Trojan
Pepsi Meet: $ 56.03 Martin Zubero – Pine Crest
P66 National: 58.49
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Lindsay, Marc P 21 ABSC-GA 58.33 57.26
28.27 57.26
2 Hunt, Bryce B 18 AUB-SE 58.79 58.02
28.64 58.02
3 Hannan, Tommy G 21 CCS-ST 59.56 58.08
28.07 58.08
4 Barnier, Romain O 25 AUB-SE 59.80 58.41
28.84 58.41
5 Dusing, Nate J 22 CCS-ST 59.25 59.17
28.76 59.17
6 Underhill, Colin J 19 LRS-KY 59.99 59.70
29.48 59.70
7 Hartley, Brian J 17 WTSC-IN 1:00.00 1:00.33
8 Shevchik, Dan 24 GSC-FL 1:00.64 1:01.62
30.74 1:01.62
B – Final
9 Tarantino, Nick J 20 BTAC-LA 1:02.19 1:01.41
29.64 1:01.41
10 Proffitt, Jordie 19 BAMA-SE 1:02.14 1:01.64
30.33 1:01.64
11 Oliver, Jorge M 20 BSS-FL 1:01.61 1:01.66
30.52 1:01.66
12 Moccari, Cameron 18 RSA-NC 1:01.96 1:01.67
30.53 1:01.67
13 Donohue, Pat P 19 TPA-FL 1:02.17 1:02.07
30.23 1:02.07
13 Owens, Jimmy L 19 MAC-NC 1:02.19 1:02.07
15 Nixon, Chris E 18 PSDN-VA 1:01.80 1:02.20
30.81 1:02.20
16 Cameron, Scott T 19 AUB-SE 1:01.88 1:03.20
30.74 1:03.20
C – Final
17 Chung, Timmy M 20 UNHIG-FL 1:02.41 1:01.54
29.93 1:01.54
18 Glasco, Judd C 19 NCAC-NC 1:02.25 1:01.66
30.90 1:01.66
19 Marshall, Matt T 18 WA-WI 1:02.87 1:02.36
30.24 1:02.36
20 Fischetti, Robbie F 16 PSDN-VA 1:02.67 1:02.51
30.84 1:02.51
21 Michaelson, Ben R 19 SOCO-CT 1:02.78 1:02.73
22 Cover, Brandon T 19 BSS-FL 1:02.56 1:02.78
31.38 1:02.78
23 Ashby, Brendan M 20 BAMA-SE 1:02.32 1:02.97
30.92 1:02.97
24 Johnson, Kert M 21 NCAC-NC 1:02.56 1:03.22
30.80 1:03.22

Event 19 Women 200 Meter Breaststroke
===============================================================================
World: ! 2:22.99 4/13/01 Hui Qi – CHN
American: @ 2:24.56 9/21/00 Kristy Kowal – USA
US Open: # 2:24.51 7/17/99 Penny Heyns – RSA
Pepsi Meet: $ 2:25.84 Kristy Kowal – Athens Bulldog
P66 National: 2:38.09
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Kowal, Kristy A 22 ABSC-GA 2:33.35 2:29.02
34.55 1:12.57 1:51.07 2:29.02
2 Hathaway, Katie A 21 NCAC-NC 2:39.15 2:35.92
35.86 1:15.85 1:55.47 2:35.92
3 Roby, Ashley E 20 ABSC-GA 2:38.24 2:38.55
36.02 1:15.38 1:56.60 2:38.55
4 Bovee, Brielle 18 HIGH-FL 2:42.59 2:38.67
1:15.58 2:38.67
5 Acker, Becky D 19 PSDN-VA 2:41.31 2:40.74
36.84 1:17.82 1:59.60 2:40.74
6 Pate, Virginia W 18 WSY-NC 2:41.61 2:40.82
37.87 1:18.38 1:58.88 2:40.82
7 Frega, Desirae C 19 GSC-FL 2:42.88 2:41.77
37.71 1:19.11 2:00.53 2:41.77
8 Hemmerle, Tracey L 17 UNGAA-MA 2:41.67 2:42.50
37.42 1:18.18 2:00.30 2:42.50
B – Final
9 McIlvain, Kerri A 13 GAAC-MA 2:44.41 2:41.88
37.45 1:18.36 2:00.62 2:41.88
10 Cassidy, Andrea L 18 TPA-FL 2:46.38 2:44.99
38.36 1:20.43 2:02.71 2:44.99
11 Crippen, Maddy M 20 GAAC-MA 2:44.09 2:45.14
38.14 1:19.64 2:02.01 2:45.14
12 Pisula, Emily R 18 WA-WI 2:49.33 2:46.16
37.24 1:18.63 2:02.14 2:46.16
13 Bennett, Elaine M 17 NOVA-VA 2:47.07 2:46.64
37.55 1:19.81 2:03.80 2:46.64
14 Clemens, Clare 15 BASC-MR 2:47.48 2:48.29
38.80 1:21.75 2:04.34 2:48.29
15 Nye, Emily K 14 NOVA-VA 2:48.51 2:49.16
1:22.22 2:49.16
C – Final
17 Boucher, Holly C 17 MVP-NE 2:49.84 2:46.57
37.54 1:19.23 2:02.90 2:46.57
18 Steenrod, Anna W 14 MAC-NC 2:50.50 2:49.63
37.66 1:20.35 2:04.82 2:49.63
19 Bland, Jenny N 17 UNRSA-NC 2:49.44 2:50.96
38.60 1:21.35 2:05.65 2:50.96
20 Dabney, Alyson L 18 MAC-NC 2:54.56 2:52.57
39.65 1:23.81 2:08.15 2:52.57
21 Hemric, Lindsay E 16 MAC-NC 2:58.23 2:53.10
38.60 1:21.60 2:07.52 2:53.10
22 Anderson, Cait A 21 NOVA-VA 2:54.21 2:53.89
38.92 1:22.02 2:07.39 2:53.89
23 Gomes, Kelsee A 17 MAC-NC 2:58.08 2:58.81
1:26.47 2:58.81
24 White, Lea L 19 MAC-NC 2:57.31 2:59.31
40.57 1:25.14 2:12.33 2:59.31

Event 20 Men 200 Meter Breaststroke
===============================================================================
World: ! 2:10.16 7/29/92 Mike Barrowman – USA
American: @ 2:10.16 7/29/92 Mike Barrowman – USA
US Open: # 2:10.40 3/30/01 Ed Moses – Curl Burke
Pepsi Meet: $ 2:15.41 Mike Barrowman – USA
P66 National: 2:21.99
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Chia, Elvin N 24 ABSC-GA 2:25.13 2:17.43
31.46 1:06.77 1:42.41 2:17.43
2 Quinn, Walter S 20 NCAC-NC 2:23.86 2:19.50
32.11 1:07.44 1:43.45 2:19.50
3 Hansen, Brendan J 19 CCS-ST 2:21.56 2:19.87
31.13 1:06.95 1:43.01 2:19.87
4 Chadsey, Ian A 20 GSC-FL 2:24.63 2:23.69
32.23 1:08.89 1:45.80 2:23.69
5 Caron, Justin O 20 AUB-SE 2:24.28 2:23.92
32.62 1:09.19 1:46.17 2:23.92
6 Pogioli, Giordan S 17 PAWW-IL 2:24.05 2:24.07
32.19 1:08.77 1:45.32 2:24.07
7 Helin, Chris E 21 NCAC-NC 2:25.80 2:25.29
1:09.43 2:25.29
8 Nienaber, Wickus 19 NOLE-FL 2:29.87 2:30.49
32.00 1:08.98 1:48.84 2:30.49
B – Final
9 Gangloff, Mark D 18 AUB-SE 2:33.13 2:29.48
34.53 1:12.54 1:51.08 2:29.48
10 Yeager, Rob J 18 TEAM-NC 2:35.44 2:29.76
1:13.63 2:29.76
11 Howard, Travis S 19 FAU-FG 2:35.19 2:29.96
33.44 1:12.26 1:51.42 2:29.96
12 Tam, Ansel T 21 GSC-FL 2:34.96 2:30.06
33.87 1:11.87 1:50.69 2:30.06
13 Fischetti, Robbie F 16 PSDN-VA 2:35.02 2:31.77
35.49 1:13.68 1:52.70 2:31.77
14 Siroky, Alex D 18 MAC-NC 2:33.72 2:32.30
34.87 1:13.44 1:52.71 2:32.30
15 Biedrzycki, Chris G 19 MAC-NC 2:35.94 2:34.26
35.89 1:13.99 1:54.59 2:34.26
16 Glass, Greg M 18 MAC-NC 2:35.41 2:35.40
34.86 1:13.81 1:54.20 2:35.40
C – Final
17 Moreau, Lionel G 27 AUB-SE 2:37.49 2:31.42
34.05 1:13.05 1:52.41 2:31.42
18 Baccich, Thorn T 18 MAC-NC 2:36.64 2:34.58
34.72 1:13.77 1:54.42 2:34.58
19 Brunson, Chris D 18 UNWA-WI 2:40.71 2:37.58
34.07 1:13.40 1:55.62 2:37.58
20 Bergren, Andy J 15 BSS-FL 2:40.32 2:37.69
1:15.38 2:37.69
21 Pearce, Rob B 16 MAC-NC 2:40.10 2:37.99
35.64 1:15.20 1:56.66 2:37.99
22 Garland, Barry A 23 FAU-FG 2:37.86 2:39.02
35.00 1:15.17 1:56.91 2:39.02
23 Coen, Andrew E 18 MAC-NC 2:39.99 2:39.54
35.71 1:16.72 1:58.20 2:39.54
24 Colyer, Bobby A 18 BULL-NC 2:39.56 2:39.90
36.34 1:16.35 1:57.97 2:39.90

Event 21 Women 400 Meter Freestyle
===============================================================================
World: ! 4:03.85 9/22/88 Janet Evans – USA
American: @ 4:03.85 9/22/88 Janet Evans – USA
US Open: # 4:05.45 12/20/87 Janet Evans – Fullerton
Pepsi Meet: $ 4:10.99 Claudia Poll – Costa Rica
P66 National: 4:21.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Szalai, Silvia 19 UNGSC-FL 4:20.90 4:17.11
30.65 1:04.01 1:36.14 2:09.05 2:40.67 3:13.48 3:45.21 4:17.11
2 Kelly, Kim E 14 BAD-NI 4:23.26 4:19.01
30.41 1:02.92 1:35.63 2:08.77 2:41.44 3:14.24 3:46.89 4:19.01
3 Atkinson, Janelle A 18 BSS-FL 4:23.09 4:19.61
29.94 1:02.81 2:08.39 2:41.23 3:14.63 3:47.29 4:19.61
4 Carr, Stephanie D 15 BSS-FL 4:22.93 4:20.20
30.96 1:04.38 1:36.95 2:10.47 2:42.90 3:16.17 3:48.73 4:20.20
5 Bosevska, Mirjana 19 TPA-FL 4:27.91 4:23.68
31.36 1:04.53 1:38.13 2:11.56 2:44.93 3:17.91 3:51.15 4:23.68
6 Brown, Sally J 18 MVP-NE 4:27.81 4:25.06
1:03.59 2:09.89 3:17.15 4:25.06
7 Crippen, Maddy M 20 GAAC-MA 4:27.68 4:26.07
31.68 1:04.88 1:38.67 2:12.30 2:45.83 3:19.27 3:52.92 4:26.07
8 Bennett, Brooke M 21 BSTC-FL 4:23.26 4:30.65
31.08 1:04.92 1:38.82 2:13.25 2:47.27 3:22.11 3:56.36 4:30.65
B – Final
9 Villarreal, Paty 18 BSS-FL 4:28.04 4:25.84
31.25 1:05.06 1:38.52 2:12.44 2:45.80 3:19.76 3:52.94 4:25.84
10 Deary, Melissa R 18 BSS-FL 4:28.93 4:26.67
31.92 1:06.58 1:40.64 2:15.02 2:47.92 3:21.63 3:54.96 4:26.67
11 Baly, Amy 18 DYNA-GA 4:28.93 4:26.69
31.75 1:05.43 1:39.21 2:13.32 2:47.11 3:20.60 3:54.29 4:26.69
12 Boland, Kara M 16 GAAC-MA 4:28.68 4:27.11
32.17 1:06.18 1:40.15 2:14.22 2:47.63 3:21.50 3:54.78 4:27.11
13 Rose, Rebecca 19 RSA-NC 4:29.17 4:27.66
32.09 1:05.83 1:39.73 2:13.66 2:47.76 3:21.18 3:54.98 4:27.66
14 Gibney, Chantel 20 BSTC-FL 4:28.51 4:28.47
30.82 1:04.96 1:38.34 2:13.30 2:47.05 3:22.17 3:55.69 4:28.47
15 Whitcomb, Jenni A 16 HIGH-FL 4:27.98 4:31.69
31.02 1:04.63 1:38.42 2:12.98 2:46.75 3:21.42 3:56.07 4:31.69
16 Oxford, Kristin A 15 MAC-NC 4:29.17 4:33.41
1:05.17 2:14.27 3:24.36 4:33.41
C – Final
17 Correia, Maritza C 19 BSTC-FL 4:31.73 4:23.52
29.96 1:03.10 1:36.41 2:10.13 2:43.50 3:17.61 3:51.09 4:23.52
18 Gilliam, Kristin 16 GSC-FL 4:32.29 4:27.71
31.11 1:04.27 1:37.92 2:11.87 2:45.59 3:19.87 3:53.72 4:27.71
19 Carusone, Ashley H 16 NCFY-FL 4:29.72 4:28.47
31.37 1:05.39 1:38.75 2:13.26 2:46.67 3:21.08 3:55.06 4:28.47
20 Gordon, Katie A 17 TPA-FL 4:29.30 4:29.74
31.76 1:05.83 1:39.62 2:14.06 2:47.95 3:22.56 3:56.05 4:29.74
21 Fiss, Melissa R 21 NSS-NC 4:31.81 4:30.37
31.72 1:06.56 1:40.09 2:14.68 2:48.84 3:23.26 3:56.91 4:30.37
22 Shehorn, Christine N 14 UNWT-IN 4:32.24 4:32.59
1:06.23 2:14.53 3:23.93 4:32.59
23 Herman, Allison B 16 NCAC-NC 4:31.89 4:35.67
32.35 1:06.95 1:41.68 2:16.56 2:51.27 3:26.16 4:01.31 4:35.67
24 Bland, Katy J 15 UNRSA-NC 4:30.73 4:35.72
30.83 1:04.53 1:37.81 2:12.15 2:45.88 3:21.59 3:57.65 4:35.72

Event 22 Men 400 Meter Freestyle
===============================================================================
World: ! 3:40.59 9/16/00 Ian Thorpe – AUS
American: @ 3:47.00 9/6/00 Klete Keller – USA
US Open: # 3:47.18 8/9/00 Klete Keller – Phoenix
Pepsi Meet: $ 3:52.03 Tom Dolan – Curl Burke
P66 National: 4:02.19
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Thompson, Chris L 22 CW-MI 4:03.97 3:56.76
28.18 58.40 1:28.41 1:58.92 2:28.69 2:59.43 3:28.64 3:56.76
2 Goldblatt, Scott D 21 BAC-NJ 4:03.98 3:57.98
27.07 56.96 1:26.96 1:57.46 2:27.79 2:58.63 3:28.92 3:57.98
3 Crippen, Francis M 17 GAAC-MA 4:04.57 3:58.97
27.93 57.93 1:28.01 1:58.31 2:28.53 2:58.68 3:29.09 3:58.97
4 Montesterio, Ricardo A 22 GSC-FL 4:03.31 3:59.55
27.53 57.60 1:27.31 1:57.94 2:28.11 2:59.24 3:29.42 3:59.55
5 Rauch, Jamie R 21 CCS-ST 4:04.00 4:01.40
27.58 57.60 1:27.94 1:58.76 2:29.51 3:00.54 3:31.36 4:01.40
6 Roberts, Brandon T 21 AUB-SE 4:04.04 4:06.21
27.74 58.31 1:28.80 2:00.33 2:31.65 3:04.10 3:35.68 4:06.21
7 Buffington, Ross A 19 BTAC-LA 4:04.91 4:06.43
57.89 2:00.57 3:05.33 4:06.43
8 Wheeler, Michael J 20 NOVA-VA 4:05.98 4:11.04
28.82 1:00.13 1:32.33 2:03.95 2:36.22 3:07.89 3:39.96 4:11.04
B – Final
9 Ketchum, Daniel J 19 CM-OH 4:06.15 4:04.23
28.06 59.16 1:29.94 2:01.58 2:32.61 3:04.70 3:35.41 4:04.23
10 Alleyne, Damian A 18 BSS-FL 4:09.79 4:04.41
29.04 1:00.13 1:31.35 2:02.79 2:33.29 3:04.37 3:34.79 4:04.41
11 Carral, Jorge 17 BSS-FL 4:06.15 4:04.61
28.38 59.52 1:30.32 2:01.91 2:32.42 3:04.11 3:34.41 4:04.61
12 Glasco, Judd C 19 NCAC-NC 4:06.75 4:04.83
28.61 59.73 1:30.51 2:02.14 2:32.99 3:04.62 3:35.73 4:04.83
13 Kemp, Chris M 20 CCS-ST 4:07.36 4:06.67
28.12 59.00 1:30.18 2:01.41 2:32.84 3:04.93 3:36.81 4:06.67
14 Deal, Jack W 18 TEAM-NC 4:08.66 4:10.40
28.11 59.13 1:30.79 2:03.30 2:35.36 3:07.60 3:39.10 4:10.40
15 Blanton, Troy F 20 WA-WI 4:10.13 4:10.83
1:01.29 2:04.45 3:07.96 4:10.83
16 Barnier, Romain O 25 AUB-SE 4:11.03 4:15.66
28.59 59.68 1:31.60 2:04.00 2:36.54 3:09.26 3:42.69 4:15.66
C – Final
17 Manggang, Die Ung A 20 ABSC-GA 4:12.13 4:07.71
28.78 59.93 1:31.77 2:03.78 2:35.32 3:06.85 3:38.33 4:07.71
18 Ackley, Andrew 18 RSA-NC 4:11.72 4:07.83
28.56 1:00.03 1:30.94 2:03.13 2:34.04 3:06.31 3:37.12 4:07.83
19 Biedrzycki, Andrew H 21 NCAC-NC 4:11.31 4:08.62
27.87 58.95 1:29.76 2:02.05 2:33.62 3:06.29 3:37.91 4:08.62
20 Mendoza, Miguel T 19 BSS-FL 4:12.85 4:08.89
29.01 59.87 1:31.32 2:03.05 2:34.39 3:06.27 3:38.16 4:08.89
21 Porth, Mike R 19 CW-MI 4:13.82 4:12.11
29.05 1:00.57 1:32.46 2:04.59 2:36.68 3:08.87 3:40.80 4:12.11
22 Abdullah, Wan A 26 ABSC-GA 4:15.35 4:16.79
29.72 1:01.45 1:33.64 2:06.17 2:38.67 3:11.68 3:44.59 4:16.79
23 Oliver, Eduardo M 18 BSS-FL 4:14.64 4:18.16
1:02.27 2:08.17 3:14.46 4:18.16
24 Moreau, Lionel G 27 AUB-SE 4:12.11 4:19.57
28.35 1:00.38 1:32.00 2:05.44 2:37.91 3:12.01 3:45.89 4:19.57

Event 23 Women 400 Meter Medley Relay
===============================================================================
World: ! 3:58.30 9/23/00 USA Olympic Team
American: @ 3:58.30 9/23/00 USA Olympic Team
US Open: # 4:02.88 7/24/96 USA National Team
Pepsi Meet: $ 4:11.96 Athens Bulldog Swim Club
Team Finals Points
===============================================================================
1 Athens Bulldog Swim Club-GA 'A' 4:23.00 4:22.42
1) Roby, Ashley E 20 2) Kowal, Kristy A 22
3) Buck, Stephanie A 20 4) Shealy, Courtney A 23
33.19 1:07.95 1:41.05 2:19.35 2:49.48 3:24.08 3:51.67 4:22.42
2 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 4:27.99 4:29.11
1) Banning-Arndt, Britton G 16 2) Hathaway, Katie A 21
3) Herman, Allison B 16 4) Smith, Kendall M 17
33.23 1:08.47 1:43.15 2:21.90 2:52.83 3:28.54 3:56.50 4:29.11
3 Germantown Academy-MA 'A' 4:22.63 4:29.98
1) Peterson, Kathryn 18 2) McIlvain, Kerri A 13
3) Boland, Kara M 16 4) Peart, Meghan E 17
32.83 1:07.86 1:43.57 2:24.40 2:54.97 3:29.75 3:57.76 4:29.98
4 The Bolles School Sharks-FL 'A' 4:25.79 4:30.53
1) Gamblin, Mary M 17 2) Duerk, Lauren D 17
3) Wrenshall, Kate M 18 4) Atkinson, Janelle A 18
33.62 1:09.68 1:44.82 2:25.17 2:55.96 3:30.90 3:59.86 4:30.53
5 Gator Swim Club-FL 'A' 4:21.00 4:30.94
1) Lee, Chang Ha 18 2) Frega, Desirae C 19
3) Teague, Cara E 20 4) Martindale, Leah S 22
33.02 1:07.15 2:25.22 2:55.72 3:30.80 3:58.89 4:30.94
6 Trinity Prep Aquatics-FL 'A' 4:23.50 4:31.89
1) Gordon, Katie A 17 2) Cassidy, Andrea L 18
3) Bosevska, Mirjana 19 4) Watkins, Christy A 19
33.83 1:09.05 1:45.06 2:26.72 2:57.12 3:31.91 3:59.76 4:31.89
7 Winston-Salem YMCA-NC 'A' 4:33.34 4:32.48
1) Johnson, Brittany D 16 2) Pate, Virginia W 18
3) Deering, Nikki K 16 4) Martin, Noelle E 14
33.88 1:08.34 1:43.66 2:23.29 2:54.16 3:29.67 3:58.71 4:32.48
8 Greater Toledo-OH 'A' 4:22.83 4:34.75
1) Kerner, Kitsie A 17 2) Carroll, Katie M 16
3) Johnson, Ellen M 16 4) Johnson, Susan E 16
33.09 1:08.13 1:45.74 2:29.29 2:59.27 3:34.64 4:03.32 4:34.75
9 Nova of VA Aquatics-VA 'A' 4:26.90 4:36.39
1) Cook, Elizabeth M 19 2) Bennett, Elaine M 17
3) Harper, Rebecca E 18 4) Lane, Cara M 20
34.15 1:11.08 1:47.70 2:29.67 2:59.84 3:34.32 4:04.38 4:36.39
10 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'A' 4:26.50 4:37.60
1) Quinn, Kathleen M 18 2) Steenrod, Anna W 14
3) Ramsey, Stephanie L 16 4) Oxford, Kristin A 15
1:07.85 2:26.00 3:34.90 4:37.60
11 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'B' 4:28.00 4:39.55
1) Soladay, Jackie M 16 2) Dabney, Alyson L 18
3) Smith, Amanda L 17 4) Hemric, Lindsay E 16
33.16 1:08.13 1:45.44 2:27.98 2:59.65 3:36.65 4:06.59 4:39.55
12 Nova of VA Aquatics-VA 'B' 4:34.00 4:41.39
1) Downey, Betsy G 19 2) Anderson, Cait A 21
3) LeClair, Danielle D 14 4) Massaro, Courtney C 19
35.07 1:12.20 1:49.34 2:32.64 3:03.49 3:40.34 4:09.09 4:41.39
13 Bull City Aquatics-NC 'A' 4:41.30 4:42.63
1) Robins, Kenzie M 16 2) Guilkey, Karen E 14
3) Matous, Kendall M 14 4) Vinson, Amy M 19
35.11 1:12.10 1:48.90 2:32.02 2:48.14 4:42.63
14 The Bolles School Sharks-FL 'B' 4:30.11 4:46.72
1) Skaggs, Kate J 14 2) Deighan, Mallory N 14
3) Flores, Gabriela 16 4) Deary, Melissa R 18
34.54 1:10.65 1:50.59 2:35.75 3:06.75 3:42.66 4:13.22 4:46.72
15 Trinity Prep Aquatics-FL 'B' 4:35.00 4:48.84
1) Clark, Shanna M 15 2) Oelschig, Kate L 14
3) Bear, Denise 16 4) Miars, Sarah A 16
1:12.76 2:36.60 3:49.21 4:48.84
— Gator Swim Club-FL 'B' 4:32.00 DQ
1) Fiedler, Nickki 15 2) Beard, Blair A 19
3) Olsen, Rebekah L 20 4) Gilliam, Kristin 16
33.95 1:10.18 1:48.39 2:31.70 3:01.58 3:37.43 4:06.34 DQ

Event 24 Men 400 Meter Medley Relay
===============================================================================
World: ! 3:33.73 9/23/00 USA Olympic Team
American: @ 3:33.73 9/23/00 USA Olympic Team
US Open: # 3:34.84 7/26/96 USA Olympic Team
Pepsi Meet: $ 3:48.70 Ft. Lauderdale
Team Finals Points
===============================================================================
1 Circle C-ST 'A' 3:48.50 3:46.81$
1) Dusing, Nate J 22 2) Hansen, Brendan J 19
3) Hannan, Tommy G 21 4) Rauch, Jamie R 21
28.18 58.11 1:26.90 2:00.83 2:26.00 2:55.62 3:19.91 3:46.81
2 Athens Bulldog Swim Club-GA 'A' 3:54.00 3:49.81
1) Lindsay, Marc P 21 2) Chia, Elvin N 24
3) Scannell, Brian P 21 4) Kintz, Nicolas Z 23
27.76 57.34 1:26.25 2:00.29 2:26.49 2:57.75 3:22.63 3:49.81
3 Auburn Aquatics-SE 'A' 3:59.00 3:52.03
1) Hunt, Bryce B 18 2) Caron, Justin O 20
3) Quevedo, Ozzie J 24 4) Barnier, Romain O 25
58.12 2:04.30 3:00.23 3:52.03
4 Gator Swim Club-FL 'A' 3:55.00 4:00.30
1) Shevchik, Dan 24 2) Chadsey, Ian A 20
3) Gonzalez, Chuy 24 4) Odendaal, Hendrick J 21
30.33 1:01.50 1:32.27 2:08.88 2:35.30 3:06.96 3:32.33 4:00.30
5 N. C. Aquatic Club-NC 'A' 4:01.99 4:01.26
1) Johnson, Kert M 21 2) Quinn, Walter S 20
3) Helin, Chris E 21 4) Glasco, Judd C 19
30.05 1:02.43 1:33.22 2:08.25 2:35.84 3:07.00 3:33.11 4:01.26
6 The Bolles School Sharks-FL 'A' 3:57.77 4:06.42
1) Oliver, Jorge M 20 2) Bergren, Andy J 15
3) Cover, Brandon T 19 4) Alleyne, Damian A 18
30.11 1:01.28 1:35.45 2:14.87 2:42.03 3:13.44 3:39.16 4:06.42
7 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'A' 3:57.50 4:06.75
1) Baccich, Wade B 15 2) Glass, Greg M 18
3) Owens, Jimmy L 19 4) Ciarla, Aaron P 23
30.47 1:02.46 1:34.75 2:13.09 2:40.43 3:12.22 3:37.29 4:06.75
8 Bull City Aquatics-NC 'A' 4:04.77 4:07.99
1) Boon, Read R 20 2) Haberle, Sinisa 19
3) Kanoy, Ben R 17 4) Vick, Dan C 20
30.42 1:02.71 1:34.67 2:14.27 2:42.13 3:13.55 3:38.88 4:07.99
9 Crimson Tide Aquatics-SE 'A' 4:00.00 4:08.15
1) Ashby, Brendan M 20 2) Hall, Adam A 19
3) Proffitt, Jordie 19 4) Ashby, Ryan 18
30.08 1:02.09 1:33.87 2:12.84 2:40.15 3:12.14 3:38.25 4:08.15
10 Nova of VA Aquatics-VA 'A' 4:07.00 4:08.23
1) Taylor, Cole 16 2) Anderson, Luke Z 19
3) Wheeler, Michael J 20 4) Mulder, Derrick J 18
1:05.01 2:13.62 3:13.04 4:08.23
11 Raleigh Swimming Assoc.-NC 'A' 3:59.99 4:09.20
1) Rojas, Cristian 19 2) Ackley, Andrew 18
3) Moccari, Cameron 18 4) McGinnis, Matt 15
30.49 1:02.92 1:37.33 2:16.40 2:43.25 3:14.78 3:40.31 4:09.20
12 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'B' 4:00.50 4:17.18
1) Pendley, Ross E 16 2) Pearce, Rob B 16
3) Nicholls, Mark A 16 4) Slocki, Daniel A 17
30.91 1:04.14 1:38.40 2:18.00 2:46.56 3:20.32 3:46.87 4:17.18
13 The Bolles School Sharks-FL 'B' 4:03.50 4:21.30
1) Mendoza, Miguel T 19 2) Oliver, Eduardo M 18
3) Schimmel, Scott M 16 4) Garmondia, Emilio 18
32.35 1:06.40 1:41.96 2:22.53 2:52.51 3:26.54 3:52.30 4:21.30
— Trinity Prep Aquatics-FL 'A' 3:55.00 DQ
1) Donohue, Pat P 19 2) Crossman, Shaun R 20
3) Meena, Elliot P 17 4) Gerscovich, Daniel A 18
29.94 1:02.57 1:35.42 2:13.80 2:42.07 3:15.32 3:41.49 DQ

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week