Ian Thorpe, Jim Piper and Gary Hall Set Meet Marks on Third Day of Janet Evans Invitational

By Nicole Leffer

LONG BEACH, Calif., June 12. THE finals of Day Three of the Janet Evans Invitational, being held June 10-13 at the Charter All Digital Aquatic Center in Long Beach, Calif., proved to be a crowd-pleasing, record- breaking experience.

The night started off with — who else? — Natalie Coughlin obliterating the field in the 200m freestyle. Natalie was out fast, splitting a 57.47 at the 100, and led the entire way, just missing the meet record and her personal best time when she hit the wall in 1:58.31. Australia’s Petria Thomas was a second and a half behind, finishing next in 1:59.80. Martina Moravcova finished third.

The consol heat of the men’s 200 free started a record breaking streak, when Klete Keller cranked out a meet record 1:49.26. Keller’s record lasted only a few minutes, until the Thorpedo stepped up to the blocks to shatter not only the meet record, but also Michael Phelps’ US Open record, smoking a 1:45.63, and bringing the crowd to their feet. He split 52.04 – 53.59.

Tara Kirk led the entire 200 breast and easily won the race in 2:28.46, just one second off of her best time this year.

In the men’s race, Ed Moses, who failed to qualify for the A final, felt he had something to prove. Swimming in the B final, Moses dove in to provide the second meet record set in a consol heat, clocking a 2:15.39. The question was, would this record last through the A final?

Though he had qualified seventh and was out in lane 1, Australia's Jim Piper, appeared to have the best shot. Piper had lost to Moses at last year’s Duel in the Pool, and he thirsted for revenge.

Interestingly, the two men had almost identical splits at the 50 and the 100. By 150 meters, the Aussie had a built a slight lead. But the final 50 told the story as Piper came home more than 1.5 seconds faster than Moses to touch in 2:13.43, a new meet record. Greg Owen (2:15.42) and Nuk Sirisanont (2:15.52) followed in second and third.

In the women’s 50 free, Haley Cope won prelims by 7/10 of a second and appeared to have the inside track for gold in the final. She did, clocking 25.18. Arlene Semeco was second and Becky Short was third.

The men’s 50 free ended up being a race between American Olympic veteran Gary Hall, Jr., and Poland’s Bart Kizierowski who qualified 1-2 in this morning’s prelim. Hall ended up finishing first in a meet record 22.26. Kizierowski was second, and Jason Lezak was third.

Kaitlin Sandeno was this morning’s top qualifier in the 400IM. Going into the final her only potential challenger was Maggie Bowen, since Amanda Beard scratched the race. Sandeno went out aggressively and won the race by four seconds in an impressive 4:44.98. Bethany Pendleton finished second, and Bowen was third.

Going into the 400 IM, Eric Vendt had had one satisfying race (Thursday’s 800 free) and one disappointing race (last night’s 400 free). Now, with the Trials looming, he wanted to post a fast time in the 400 IM though still in heavy training.

Taking the race out aggressively, the USC grad clocked a swift 4:16.50 to win the event by four seconds. Keith Beavers was second.


JANET EVANS INVITATIONAL
Long Beach, CA
June 10-13, 2004

50 m pool

RESULTS
DAY Three: June 12, 2004

Women’s 200m Freestyle

FINAL RESULTS

Finals

WR 1:56.64 VAN ALMSICK FRANZISKA Berlin (GER) 3 AUG 2002 GER
AM 1:57.41 BENKO LINDSAY Barcelona (ESP) 24 JUL 2003 USA
JE 1:58.02 POLL CLAUDIA
OT 2:03.39 1 JAN 2004

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN 150m 100m 50m

A-FINAL:

1. COUGHLIN NATALIE 82 CAL-PC 0.67 27.70 57.47 1:27.58 1:58.31 988 4

2. THOMAS PETRIA 75 AUST 0.73 28.03 58.46 1:29.57 1:59.80 970 7

3. MORAVCOVA MARTINA 76 UNATNT 0.81 27.92 58.71 1:29.87 2:00.98 955 6

4. PIPER CARLY 83 WA-WI 0.87 28.85 59.62 1:30.62 2:01.01 955 3

5. KOMISARZ RACHEL 76 LAK-KY 0.72 28.81 59.47 1:30.60 2:01.09 954 5

6. MACKENZIE LINDA 83 AUST 0.78 28.73 59.77 1:30.85 2:01.38 951 1

7. BENKO LINDSAY 76 TROJCA 0.80 28.06 58.33 1:29.87 2:02.12 942 8

8. VOLLMER DANA 87 FASTNT 0.74 28.65 59.55 1:31.02 2:02.47 937

Men’s 200m Freestyle

FINAL RESULTS

Finals

WR 1:44.06 THORPE IAN Fukuoka (JPN) 25 JUL 2001 AUS
AM 1:45.99 PHELPS MICHAEL Maryland (USA) 7 AUG 2003 NBA
JE 1:49.77 CRAMER JAYME
OT 1:52.49 1 JAN 2004
Rank Name YB Club Result Points R.T. LN 150m 100m 50m

A-FINAL:

1. THORPE IAN 82 AUST 0.86 25.07 52.04 1:19.23 1:45.63 USO 1005 5

2. NEETHLING RYK 77 UOFAAZ 0.75 25.63 53.44 1:22.12 1:49.66 951 3

3. VANDERKAAY PETER 84 CW-MI 0.73 25.83 53.79 1:21.94 1:49.90 948 6

4. CRAMER JAYME 83 STANPC 0.70 25.43 53.15 1:21.21 1:50.05 946 4

5. MEWING ANDREW 81 AUST 0.85 26.23 54.34 1:22.73 1:50.71 937 1

6. PEARSON TODD 77 AUST 0.78 26.25 54.48 1:23.30 1:51.59 925 7

7. JONES BENJAMIN 82 AUB-SE 0.70 26.30 54.68 1:23.72 1:51.66 924 8

8. GOLDBLATT SCOTT 79 BAC-NJ 0.74 26.35 54.83 1:23.56 1:52.37 915

Women’s 200m Breaststroke

FINAL RESULTS

Finals

WR 2:22.99 BEARD AMANDA Barcelona (ESP) 25 JUL 2003 USA
AM 2:22.99 BEARD AMANDA Barcelona (ESP) 25 JUL 2003 USA
JE 2:24.51 HEYNS PENNY 17 JUL 1999 RSA
OT 2:35.99 1 JAN 2004

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN 150m 100m 50m

A-FINAL:

1. KIRK TARA 82 UNATPC 0.74 33.83 1:11.39 1:48.95 2:28.46 957 3

2. KEJZAR ALENKA 79 UNATNT 0.87 34.28 1:12.32 1:50.61 2:29.59 946 2

3. STITTS STACIANA 81 NOVACA 0.77 33.98 1:11.70 1:51.04 2:31.19 930 7

4. VANOOSTEN LAUREN CAN 0.77 34.63 1:13.53 1:53.08 2:32.32 919 5

5. BLACKBURN LISA 72 ROW 0.78 35.13 1:13.73 1:53.09 2:32.79 914 4

6. HUGHES STEPHANIE 78 UNATPC 0.76 35.05 1:14.75 1:53.98 2:32.99 912 6

7. BRUCE CAROLINE 86 WSC-MV 0.77 35.06 1:13.97 1:53.92 2:34.40 899 1

8. PIERSE ANNAMAY 83 UBCD 0.86 35.24 1:14.65 1:54.71 2:34.95 893

Men’s 200m Breaststroke

FINAL RESULTS

Finals

WR 2:09.42 KITAJIMA KOSUKE Barcelona (ESP) 24 JUL 2003 JPN
AM 2:10.16 BARROWMAN MIKE Barcelona (ESP) 29 JUL 1992 USA
JE 2:15.39 MOSES ED Long Beach (USA) 12 JUN 2004 CUB
OT 2:19.99 1 JAN 2004

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN 150m 100m 50m

A-FINAL:

1. PIPER JIM 81 AUST 0.95 30.29 1:04.32 1:38.74 2:13.43 JE 970 1

2. OWEN GREGORY 81 UOFAAZ 0.74 30.61 1:05.04 1:40.47 2:15.42 948 4

3. SIRISANONT RATAPONG 76 ONDAPC 0.79 31.59 1:06.26 1:40.87 2:15.52 947 3

4. BREE ANDREW 81 TENNSE 0.79 30.63 1:04.90 1:40.50 2:16.54 936 5

5. NORRIS JUSTIN AUST 0.81 31.25 1:06.07 1:41.39 2:16.99 931 6

6. BROWN MIKE PERTH 0.81 31.48 1:06.29 1:41.97 2:17.28 928 8

7. GANGLOFF MARK 82 AUB-SE 0.75 31.17 1:06.10 1:41.71 2:17.62 924 2

8. SHANTEAU ERIC 83 SWATGA 0.76 31.99 1:06.91 1:42.15 2:17.65 924

Women’s 50m Freestyle

FINAL RESULTS

Finals

WR 24.13 DE BRUIJN INGE Sydney (AUS) 22 SEP 2000 NED
AM 24.63 TORRES DARA Indianapolis (USA) 23 SEP 2000 USA
JE 25.04 TORRES DARA USA
OT 26.39 1 JAN 2004

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN

A-FINAL:
1. COPE HALEY 79 UNATSN 0.72 25.18 965 4

2. SEMECO ARLENE VENE 0.74 25.63 938 5

3. SHORT REBECCA 82 AUB-SE 0.72 25.65 937 7

4. VOLLMER DANA 87 FASTNT 0.71 25.92 922 3

5. PRICE KEIKO 78 CAL-PC 0.72 26.03 915 8

6. HARADA KIMBERLY 81 STARPN 0.75 26.17 907 2

7. LANNE COLLEEN 79 NOVACA 0.71 26.37 895 1

8. JENNINGS EMILEE 89 KINGPN 0.68 26.45 891

Men’s 50m Freestyle

FINAL RESULTS

Finals

WR 21.64 POPOV ALEXANDER Moscow (RUS) 16 JUN 2000 RUS
AM 21.76 HALL GARY Indianapolis (USA) 15 AUG 2000 USA
JE 22.30 ERVIN ANTHONY
OT 23.39 1 JAN 2004

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN

A-FINAL:
1. HALL GARY 74 CAL-PC 0.74 22.26 JE 974 5

2. KIZIEROWSKI BART 77 CAL-PC 0.70 22.31 971 4

3. LEZAK JASON 75 NOVACA 0.67 22.65 948 7

4. ROJAS LUIS VENE 0.63 22.73 943 2

5. MUHAMMED SABIR 76 UNATPC 0.78 22.82 937 6

6. NEETHLING RYK 77 UOFAAZ 0.72 22.89 933 1

7. CIARLA AARON 78 AUB-SE 0.68 22.93 930 8

8. WOCHOMURKA RYAN 83 AUB-SE 0.73 23.05 922

Women’s 400m Individual Medley

FINAL RESULTS

Finals

WR 4:33.59 KLOCHKOVA YANA Sydney (AUS) 16 SEP 2000 UKR
AM 4:37.58 SANDERS SUMMER Barcelona (ESP) 26 JUL 1992 USA
JE 4:41.71 MALAR JOANNE
OT 4:55.87 1 JAN 2004

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN

A-FINAL:

1. SANDENO KAITLIN 83 TROJCA 0.73 4:44.98 952 4

50m: 29.95 100m: 1:03.29 150m: 1:39.97 200m: 2:15.64 250m: 2:57.30 300m: 3:39.34 350m: 4:12.60 400m: 4:44.98

2. PENDLETON BETHANY 82 WA-WI 0.87 4:49.00 931 6

50m: 29.85 100m: 1:04.63 150m: 1:41.94 200m: 2:18.92 250m: 3:00.96 300m: 3:43.84 350m: 4:16.62 400m: 4:49.00

3. BOWEN MARTHA 80 AUB-SE 0.76 4:49.98 926 5

50m: 30.65 100m: 1:05.02 150m: 1:42.68 200m: 2:19.93 250m: 3:00.71 300m: 3:43.13 350m: 4:16.97 400m: 4:49.98

4. BURGOYNE CARRIE 81 UCSC 0.86 4:51.35 919 2

50m: 30.87 100m: 1:05.84 150m: 1:44.28 200m: 2:22.12 250m: 3:03.32 300m: 3:45.56 350m: 4:19.55 400m: 4:51.35

5. KUKORS ARIANA 89 KINGPN 0.76 4:51.81 917 3

50m: 31.00 100m: 1:05.66 150m: 1:43.15 200m: 2:19.99 250m: 3:02.30 300m: 3:45.22 350m: 4:19.39 400m: 4:51.81

6. MACKEY NICOLE 84 UNATHI 0.78 4:54.34 904 7

50m: 31.33 100m: 1:06.79 150m: 1:44.57 200m: 2:21.71 250m: 3:04.49 300m: 3:47.33 350m: 4:22.01 400m: 4:54.34

7. MASON EMILY 82 FORDAZ 0.81 4:54.60 903 1

50m: 30.08 100m: 1:04.90 150m: 1:44.54 200m: 2:22.95 250m: 3:05.43 300m: 3:48.86 350m: 4:22.61 400m: 4:54.60

8. SCARBOROUGH KIMBERLY 83 UNATCA 0.84 5:00.22 874 8

50m: 32.23 100m: 1:09.25 150m: 1:48.44 200m: 2:26.86 250m: 3:09.69 300m: 3:52.75 350m: 4:26.94 400m: 5:00.22

Men’s 400m Individual Medley

FINAL RESULTS

Finals

WR 4:09.09 PHELPS MICHAEL Barcelona (ESP) 27 JUL 2003 USA
AM 4:09.09 PHELPS MICHAEL Barcelona (ESP) 27 JUL 2003 USA
JE 4:13.93 VENDT ERIK
OT 4:28.89 1 JAN 2004

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN

A-FINAL:
1. VENDT ERIK 81 TROJCA 0.64 4:16.50 978 3

50m: 27.91 100m: 59.32 150m: 1:32.07 200m: 2:04.39 250m: 2:40.60 300m: 3:17.06 350m: 3:47.47 400m: 4:16.50

2. BEAVERS KEITH ROW 0.71 4:20.55 955 5

50m: 28.14 100m: 1:00.06 150m: 1:32.84 200m: 2:05.40 250m: 2:42.42 300m: 3:19.87 350m: 3:50.53 400m: 4:20.55

3. MELLOULI OUS 84 TROJCA 0.75 4:22.27 945 6

50m: 28.48 100m: 1:00.21 150m: 1:34.39 200m: 2:07.51 250m: 2:44.63 300m: 3:22.34 350m: 3:52.76 400m: 4:22.27

4. ALLY BRADLEY 86 FLSTFG 0.72 4:23.48 938 2

50m: 27.91 100m: 59.69 150m: 1:33.41 200m: 2:06.21 250m: 2:43.20 300m: 3:21.48 350m: 3:52.95 400m: 4:23.48

5. SHANTEAU ERIC 83 SWATGA 0.80 4:23.55 938 7

50m: 28.73 100m: 1:02.03 150m: 1:36.25 200m: 2:10.53 250m: 2:46.61 300m: 3:23.71 350m: 3:54.57 400m: 4:23.55

6. LUCAS ADAM 83 AUST 0.76 4:24.84 931 4

50m: 28.18 100m: 1:00.60 150m: 1:34.02 200m: 2:06.97 250m: 2:44.51 300m: 3:22.97 350m: 3:54.50 400m: 4:24.84

7. JOHNS BRIAN 82 UBCD 0.82 4:25.45 927 8

50m: 27.78 100m: 59.47 150m: 1:33.61 200m: 2:07.06 250m: 2:44.76 300m: 3:23.73 350m: 3:55.67 400m: 4:25.45

8. LIEBHOLD TIMOTHY 83 WA-WI 0.69 4:29.54 904 1

50m: 28.02 100m: 1:00.57 150m: 1:35.33 200m: 2:09.49 250m: 2:48.98 300m: 3:28.81 350m: 3:59.88 400m: 4:29.54

(Note: For Complete Results Visit www.omegatiming.com)

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week