Hackett Upsets Hoogie To Win 200m Free at Melbourne World Cup

MELBOURNE, December 7. GRANT Hackett, the greatest distance swimmer in history, proved he's not too shabby when it comes to a 200 meter "sprint," as he upset 2000 Olympic 200 meter champion Pieter van den Hoogenband to win the event at the World Cup meet here today.

Hoogie took an immediate lead and turned first at the 100 meter turn, but Hackett shifted gears in the third 50 and had the lead by the 150. From there, he just kept going, pulling away from the Dutchman to win in a superb 1:42.48, 7-tenths ahead of Hoogie but well shy of Ian Thorpe's 1:41.10 world record.

"When you're racing someone like Pieter, it's like racing someone like Ian," said Hackett, who briefly held the 200-meter long course world record in 1999 before Thorpe established his reign.

"Every race between now and the Olympics counts and if you come up against guys like that, you've got to take the opportunities to race them."

With Thorpe choosing to skip the race, van den Hoogenband was the overwhelming favorite to win the 200 after he flirted with the 100 meter world mark yesterday. But Hackett, racing with a thick black beard, had plans of his own.

"That's why I came all this way — to get good competition," Hoogie said. "Unfortunately tonight it was a bit too good."

Germany's Thomas Rupprath collected his third win in two nights when he followed up his victory in the 50 back yesterday with triumphs in the 50 fly and 200 IM today.

His winning time of 1:56.41 for the medley was a national record and the fastest in the world this year. Italy's Massi Rosolino, the Olympic champ, was a badly beaten second, four seconds behind the German.

Sweden's Emma Igelstrom set a European record in becoming only the second woman to break 2:20 in the 200m breaststroke. Igelstrom clocked 2:19.85, a second off the world mark of 2:18.86 set last week by China's Qi Hui. Last year Qi broke through the 2:20 barrier with her 2:19.25. Australia's Leisel Jones was second tonight in a Commonwealth/national record 2:20.89.

Elka Graham set an Aussie mark, out-dueling the USA's Lindsay Benko in the 400 free. Graham, who won the 200 yesterday, touched in 4:01.17 to Benko's 4:02.98. In the 2001-02 World Cup, Benko swam the event in 4:00.30, history's second-fastest 400.

Dave Denniston was one of two Americans to win tonight, picking up his first gold medal of the tour. And he did it the hard way — beating world record-holder Roman Sloudnov of russia in the 100m breast, 59.20 to 59.45.

Rachel Komisarz had the other U.S. win as she clocked 58.67 to take the 100m fly.

Britain's Steve Parry picked up his second win here, taking the 200m back in 1:54.31 after Australia's Matt Welsh was disqualified once again.

Sweden's Therese Alshammer won the women's 50 free in 24.58, swimming the last lap without taking a single breath, to add to her 50 fly win last night.

2002-03 FINA WORLD CUP
Melbourne Australia
December 6-8, 2002

DAY TWO: December 7, 2002

RESULTS

400m Freestyle Women
1. GRAHAM Elka 1981 AUS 4:01.17 NR
2. BENKO Lindsay 1976 USA 4:02.98
3. KOMISARZ Rachel 1976 USA 4:06.32
4. THOMSON Kirsten 1983 AUS 4:08.77
5. PAYNE Kerri-Anne 1987 GBR 4:11.96
6. WILSON Belinda 1984 AUS 4:12.11
7. CANNING Katie 1985 AUS 4:13.06
8. ZAHND Nicole 1980 SUI 4:13.28

50m Butterfly Men
1. RUPPRATH Thomas 1977 GER 23.21
2. FOSTER Mark 1970 GBR 23.65
3. PINE Adam 1976 AUS 23.78
4. MARCHENKO Igor 1975 RUS 23.86
5. KEIZER Joris 1979 NED 23.88
6. MILLER Scott 1975 AUS 23.96
7. COHEN Jason 1982 AUS 24.15
8. PIMANKOV Denis 1975 RUS 24.41

100m Butterfly Women
1. KOMISARZ Rachel 1976 USA 58.67
2. GALVEZ Felicity 1985 AUS 59.43
3. SCHIPPER Jessicah 1986 AUS 59.48
4. WEBB Jordana 1983 AUS 1:00.08
5. COFFEE Rachel 1983 AUS 1:00.29
6. DAVENPORT Lara 1983 AUS 1:00.76
7. IRVING Nicole 1982 AUS 1:00.94
8. CORKRAN Kate 1983 AUS 1:01.47

200m Backstroke Men
1. PARRY Stephen 1977 GBR 1:54.31
2. ZWERING Klaas Erik 1981 NED 1:54.52
3. ROLFF Ethan 1982 AUS 1:56.10
4. BACON Mitchell 1983 AUS 1:58.15
5. GIBSON Cameron 1982 NZL 1:58.25
6. SPICER Matt 1982 AUS 1:58.30
7. ROMERO Rogerio 1969 BRA 1:58.63
DQ WELSH Matt 1976 AUS DQ

100m Backstroke Women
1. WITTSTOCK Charlene 1978 RSA 1:00.32
2. ROONEY Giaan 1982 AUS 1:00.37
3. SHEALY Courtney 1977 USA 1:00.38
4. CALUB Dyana 1975 AUS 1:00.48
5. ZHIVANEVSKAYA Nina 1977 ESP 1:00.50
6. HANSON Pam 1979 USA 1:00.62
7. SCHREUDER Hinkelien 1984 NED 1:01.47
8. MCLEAN Hannah 1981 NZL 1:01.74

100m Breaststroke Men
1. DENNISTON David 1978 USA 59.20
2. SLUDNOV Roman 1980 RUS 59.45
3. RICKARD Brenton 1983 AUS 1:00.65
4. PIPER Jim 1981 AUS 1:00.67
5. BEASLEY James 1982 AUS 1:00.77
6. PETERSON Brett 1976 RSA 1:00.78
7. ROGERS Phil 1971 AUS 1:00.98
8. MCDONALD Robert 1981 AUS 1:01.55

200m Breaststroke Women
1. IGELSTROM Emma 1980 SWE 2:19.85 WCR, ER
2. JONES Leisel 1985 AUS 2:20.89 NR
3. HANSON Brooke 1978 AUS 2:25.19
4. KASOULIS Sarah 1984 AUS 2:27.98
5. WAITE Kelli 1985 AUS 2:29.79
6. ZHANG Tianyi 1990 CHN 2:30.06
7. LEE Amanda 1986 AUS 2:30.45
8. YOUNG Kate 1984 AUS 2:33.98

200m Freestyle Men
1. HACKETT Grant 1980 AUS 1:42.48
2. VAN DEN HOOGENBAND Pieter 1978 NED 1:43.18
3. PENFOLD Stephen 1982 AUS 1:45.77
4. MATKOVICH Antony 1977 AUS 1:46.04
5. CARVIN Chad 1974 USA 1:47.49
6. MEWING Andrew 1981 AUS 1:48.28
7. KUHLMANN Jens 1979 GER 1:48.97
8. BURNETT Simon 1983 GBR 1:49.14

50m Freestyle Women
1. ALSHAMMAR Therese 1977 SWE 24.58
2. LENTON Lisbeth 1985 AUS 25.10
2. ENGELSMAN Michelle 1979 AUS 25.10
4. CHELLINGWORTH Nichola 1980 AUS 25.20
5. GUEHRER Marieke 1986 AUS 25.37
6. CREEDY Rebecca 1983 AUS 25.51
7. TOMLINSON Louise 1981 AUS 25.56
8. FITCH Alison 1980 NZL 25.99

200m Individual Medley Men
1. RUPPRATH Thomas 1977 GER 1:56.41 NR
2. ROSOLINO Massimiliano 1978 ITA 2:00.31
3. LUCAS Adam 1983 AUS 2:01.15
4. BACON Mitchell 1983 AUS 2:02.01
5. SAMINADIN Olivier 1977 FRA 2:02.88
6. VAN DER ZANT Robert 1975 AUS 2:03.44
7. TAYLOR Nathan 1982 AUS 2:03.77
8. PEREIRA Thiago 1986 BRA 2:06.79

100m Individual Medley Women
1. HANSON Brooke 1978 AUS 1:01.85
2. ZHANG Tianyi 1990 CHN 1:02.69
3. SCHREUDER Hinkelien 1984 NED 1:02.76
4. REESE Shayne 1982 AUS 1:03.32
5. JONES Leisel 1985 AUS 1:03.83
6. CARROLL Lara 1986 AUS 1:04.33
7. SHEALY Courtney 1977 USA 1:04.59
8. BARTLETT Georgie 1983 AUS 1:04.65

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here