Emma Igelstrom Recaptures World Record in the 50 meter Breaststroke

GOTEBORG, Sweden, March 14. SWEDISH sprinter regained the world record in the 50 meter breaststroke tonight, the first day of the Swedish Senior National Short Course Championships.

Igelstrom's time of 30.24 seconds carved 7-hundredths off the mark set at the Berlin World Cup meet on January 27 by Britain's Zoe Baker. Igelstrom, Baker and China's Luo Xuejuan have juggled the record like a hot potato, lowering it eight times thus far this year.

Igelstrom set her record only 15 minutes after taking
second in the 400m IM with a time of 4:39.73. Sara Nordenstam won this event, lowering her own
national record to 4:38.78.

In other highlights: Micke Jacobsson won the men's 200 IM by two seconds in 2:00.55.

Johanna Sjöberg took the women's 200 free in 1:59.21, edging out Josefin Lillhage, at 1:59.66. She followed with a second victory, winning the 100m fly in 58.59 (27.67 split) over Anna-Karin Kammerling at 59.38 (27.58 split).

In the semifinals of the men's 100m free, twin brothers Jesper and Johan Levander went one-two, clocking 50.03 and 50.09, respectively. European champion Stefan Nystrand had the fastest time in prelims, 49.43, followed by Lars Fölander, at 49.74, allowing them to advance automatically to the finals. Johan Levander swam 49.99 in prelims.

In the finals, it was all Frolander, the Olympic champion splitting 23.34 on his way to a 49.24 showing. Nystrand followed in 48.72, with the Levander brother third (Jesper, 49.76) and fourth (Johan, 49.97).

Camilla Johansson, 28, had the morning's fastest 100 meter backstroke for women, 1:02.39, and advanced automatically to the finals. Johansson also swims for Sun Devils Masters in Tempe, Arizona. In the final, Johansson cruised to victory in 1:01.64.

Finland's Tero Välimaa flew to a two-second win in the men's 200m fly, touching in 1:58.46.

The men's 100m breast saw Jens Johansson upset Martin Gustavsson, 1:00.48 to 1:01.36. Gustavsson had registered the fastest prelim time at 1:00.76.

RESULTS
GREN: 2 50m Breaststroke Women FINAL SPONSOR: Bingolotto
PASS 2 18.00

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m
FÖRENING LAND
1. Emma Igelström 80 8081 30.24
Spårvägens Simförening
VÄRLDS SR REKORD World Record
2. Hanna Eriksson 84 5481 32.55
Södertälje Simsällskap
3. Maria Östling 78 8680 32.81
Södertörns Simsällskap
4. Sanja Dizdarevic 87 5782 33.22
SK Triton
5. Caroline Drab 85 5089 33.37
Simklubben Ran
6. Marianne Lionell 83 5480 33.39
Södertälje Simsällskap
7. Marie-Therese Öberg 86 7199 33.60
Södertörns Simsällskap
8. Stina Lindman 81 7217 33.65
Simklubben Poseidon

GREN: 2 50m BRÖSTSIM DAMER SEMIFINAL SPONSOR: Bingolotto

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m
FÖRENING LAND
1. Sanja Dizdarevic 87 5782 33.10
SK Triton
2. Hanna Eriksson 84 5481 33.22
Södertälje Simsällskap
3. Marianne Lionell 83 5480 33.52
Södertälje Simsällskap
4. Caroline Drab 85 5089 33.55
Simklubben Ran
5. Stina Lindman 81 7217 33.56
Simklubben Poseidon
6. Marie-Therese Öberg 86 7199 33.63
Södertörns Simsällskap
7. Emma Holmquist 86 5097 33.71
Malmö Kappsimningsklubb
8. Emma Mertanen 81 6774 33.86
Skäret Simsällskap
9. Emma Gustafsson 83 5352 33.88
Växjö Simsällskap
10. Sara Larsson 83 6839 33.97
Ludvika Simsällskap
11. Katarina Tour 87 7646 34.04
Simklubben Neptun
12. Jennie Carlsson 86 7790 34.14
Linköpings Allmänna SS
13. Therese Bergström 87 7608 34.44
Linköpings Allmänna SS
14. Lovisa Romelsjö 84 5198 34.45
Göteborgs Sim
15. Frida Hagen 86 5498 34.58
Västerås Simsällskap
16. Mariel Cronström 88 7320 34.77
Malmö Kappsimningsklubb

GREN: 3 200m Indiv. Medley Men FINAL SPONSOR: Speedo
PASS 2 18.00

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m 150 m 200 m
FÖRENING LAND
1. Micke Jacobsson 79 1089 26.54 57.14 1:32.13 2:00.55
Täby Sim
2. Dan Hellström 84 0109 28.01 59.47 1:33.76 2:02.49
Malmö Kappsimningsklubb
3. Gustaf Bergström 82 1194 27.27 59.20 1:36.16 2:05.01
Jönköpings Simsällskap
4. Jonathan Wik 81 2312 26.81 58.86 1:35.10 2:05.11
Spårvägens Simförening
5. David Gustafsson 82 3522 27.49 59.37 1:36.79 2:06.63
Norrköpings Kappsimningsklubb
6. Magnus Key 82 1192 28.86 1:00.45 1:37.51 2:07.99
Jönköpings Simsällskap
7. Marcus Toft 77 3470 27.81 1:00.76 1:38.85 2:09.47
Trelleborgs Simsällskap
8. Daniel Halldén 83 0623 27.93 1:00.44 1:39.04 2:10.09
Skäret Simsällskap

GREN: 4 200m Freestyle Women FINAL SPONSOR: Chrysler
PASS 2 18.00

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m 150 m 200 m
FÖRENING LAND
1. Johanna Sjöberg 78 6618 27.83 58.19 1:28.93 1:59.21
Södertälje Simsällskap
2. Josefin Lillhage 80 5135 28.45 58.58 1:29.29 1:59.66
Väsby Simsällskap
3. Jenny Redlund 81 8691 28.64 58.94 1:29.47 2:00.88
Malmö Kappsimningsklubb
4. Ann Berglund 84 5117 29.47 1:00.16 1:30.94 2:01.82
Jönköpings Simsällskap
5. Cathrin Carlzon 83 5228 28.78 59.60 1:30.88 2:02.65
Södertörns Simsällskap
6. Sandra Steffensen 82 7074 28.47 59.26 1:31.02 2:03.04
Trelleborgs Simsällskap
7. Linda Erlandsson 83 5121 29.90 1:01.06 1:32.08 2:03.30
Malmö Kappsimningsklubb
8. Emma Petersson 81 8804 29.17 1:00.53 1:32.78 2:05.44
Växjö Simsällskap

GREN: 5 100m Freestyle Men SEMIFINAL SPONSOR: Wallenstam

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Jesper Levander 80 0249 24.44 50.03
Södertörns Simsällskap
2. Johan Levander 80 0260 24.36 50.09
Södertörns Simsällskap
3. David Andréasson 81 3285 24.53 50.15
Mölndals Allmänna Simsällskap
4. Jonas Tilly 84 3463 24.38 50.16
Trelleborgs Simsällskap
5. Per Nylin 82 3122 23.46 50.46
Norrköpings Kappsimningsklubb
6. Daniel Carlsson 76 3104 24.31 50.57
Väsby Simsällskap
7. Erik Dorch 83 2784 24.10 50.71
Linköpings Allmänna SS
8. Marcus Andersson 81 0914 24.26 50.81
Simklubben Neptun
Johan Norling 82 2594 24.25 50.81
Simklubben Neptun
10. Jonas Persson 83 2504 24.62 50.83
Malmö Kappsimningsklubb
11. Tian Ren 84 0042 24.80 50.99
Kristianstads SLS
12. Rickard Piehl 84 2378 24.34 51.00
Linköpings Allmänna SS
13. Magnus Kjellberg 84 0452 24.67 51.20
Spårvägens Simförening
14. Daniel Westman 82 0451 24.78 51.36
Spårvägens Simförening
15. Johan Backlund 75 0897 25.13 51.53
Sundsvalls Simsällskap
16. Joakim Dahl 76 1413 24.45 51.59
Landskrona Simsällskap

GREN: 5 100m Freestyle Men FÖRSÖK (Prelims) SPONSOR: Wallenstam

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Stefan Nystrand 81 0253 23.72 49.43
Södertörns Simsällskap
2. Lars Frölander 74 0362 23.82 49.74
Linköpings Allmänna SS
3. Johan Levander 80 0260 24.41 49.99
Södertörns Simsällskap
4. Jesper Levander 80 0249 24.59 50.24
Södertörns Simsällskap
5. Erik Dorch 83 2784 23.96 50.31
Linköpings Allmänna SS
6. Jonas Tilly 84 3463 24.56 50.60
Trelleborgs Simsällskap
7. Jonas Persson 83 2504 24.62 50.73
Malmö Kappsimningsklubb
8. Tian Ren 84 0042 24.56 50.75
Kristianstads SLS
9. Johan Norling 82 2594 23.80 50.89
Simklubben Neptun
10. Daniel Carlsson 76 3104 24.51 50.95
Väsby Simsällskap
David Andréasson 81 3285 25.02 50.95
Mölndals Allmänna Simsällskap
12. Marcus Andersson 81 0914 24.54 51.04
Simklubben Neptun
13. Per Nylin 82 3122 24.25 51.15
Norrköpings Kappsimningsklubb
14. Rickard Piehl 84 2378 24.59 51.25
Linköpings Allmänna SS
15. Joakim Dahl 76 1413 24.30 51.32
Landskrona Simsällskap
Erik Pönni 84 1377 24.75 51.32
Simklubben Poseidon
DELTAR EJ I SEMI

GREN: 6 400m Individula Medley Women FINAL SPONSOR: Sängjätten
PASS 2 18.00

PLAC NAMN FÖDD KOD 100 m 200 m 300 m 400 m
FÖRENING LAND
1. Sara Nordenstam 83 5570 1:03.83 2:14.74 3:33.13 4:38.78
Väsby Simsällskap
SVENSKT SR REKORD (Swedish National Record)
2. Emma Igelström 80 8081 1:03.37 2:19.49 3:35.02 4:39.73
Spårvägens Simförening
3. Teresia Gimholt 83 6302 1:07.56 2:21.93 3:44.39 4:50.53
S 77 Stenungsund
4. Eva Berglund 84 5116 1:09.29 2:24.06 3:46.91 4:51.49
Jönköpings Simsällskap
5. Emilia Nilsson 88 5272 1:07.72 2:21.88 3:46.77 4:51.71
Linköpings Allmänna SS
6. Lovisa Romelsjö 84 5198 1:07.94 2:24.73 3:47.97 4:55.33
Göteborgs Sim
7. Hannah Gustavsson 83 8554 1:09.81 2:25.14 3:53.60 5:02.69
Simklubben Neptun
8. Lisa Lundin 85 6536 1:09.17 2:27.83 3:55.50 5:06.04
Simklubben Lödde

GREN: 7 50m Backstroke Men FINAL SPONSOR: Got Event AB
PASS 2 18.00

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m
FÖRENING LAND
1. Daniel Lönnberg 72 3233 25.28
Sundsvalls Simsällskap
2. Jens Petersson 83 1837 25.46
Stockholms Kappsimningsklubb
3. Erik Pönni 84 1377 25.55
Simklubben Poseidon
4. Peter Segerlund 82 1847 25.62
Simklubben Neptun
5. Anders Jönsson 79 3102 26.45
Väsby Simsällskap
6. Nicklas Peterson 81 0807 26.68
Simklubben Elfsborg
7. Niclas Gustafsson 81 0045 26.70
Kristianstads SLS
8. Fredrik Engdahl 77 0018 26.73
Malmö Kappsimningsklubb

GREN: 7 50m Backstroke Men SEMIFINAL SPONSOR: Got Event AB

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m
FÖRENING LAND
1. Erik Pönni 84 1377 25.87
Simklubben Poseidon
2. Peter Segerlund 82 1847 26.12
Simklubben Neptun
3. Nicklas Peterson 81 0807 26.46
Simklubben Elfsborg
4. Anders Jönsson 79 3102 26.54
Väsby Simsällskap
5. Fredrik Engdahl 77 0018 26.62
Malmö Kappsimningsklubb
6. Niclas Gustafsson 81 0045 26.87
Kristianstads SLS
7. Jonas Ulfskans 86 0842 26.95
SK Triton
8. Erik Samuelsson 85 2948 26.99
Väsby Simsällskap
9. Johan Sunrydh 83 3287 27.05
Simavdelningen 1902
10. Pontus Renholm 86 0518 27.08
Polisens IF
11. Johan Mattsson 77 0852 27.10
Trelleborgs Simsällskap
12. Oscar Vilsmyr 82 2250 27.18
Simklubben Lödde
13. Nikola Kördel 78 0473 27.27
Örebro Simallians
14. Michael Berndtsson 85 0836 27.33
Simklubben Elfsborg
15. Gregor Brunmar 82 2770 27.39
Simklubben Lödde
16. Mattias Rantzén 82 2503 27.73
Malmö Kappsimningsklubb

GREN: 8 100m Backstroke Women SEMIFINAL SPONSOR: Telia / Homerun

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Susannah Moonan 87 7333 30.92 1:03.61
Södertörns Simsällskap
2. Carin Möller 83 8039 31.27 1:03.70
Kalmar Simsällskap
3. Martina Svensson 81 5140 31.46 1:04.11
Göteborgs Sim
4. Kim Ödin 85 7078 31.57 1:04.47
Trelleborgs Simsällskap
5. Cecilia Blom 83 6794 31.61 1:04.88
Kristianstads SLS
6. Mariel Andersson 84 5569 31.35 1:05.01
Skäret Simsällskap
7. Emma Wallin 85 6246 32.07 1:05.45
Sundsvalls Simsällskap
8. Rebecca Persson 85 6226 31.80 1:05.46
Karlshamns Simklubb
9. Terese Larsson 80 6835 31.83 1:05.65
Ludvika Simsällskap
10. Johanna Fahlén 83 5071 32.11 1:05.89
Västerås Simsällskap
11. Erika Hegestig 85 5107 32.28 1:05.92
Jönköpings Simsällskap
Denise Helgesson 84 7954 31.88 1:05.92
Väsby Simsällskap
13. Karin Aspengren 82 7887 32.21 1:06.12
Umeå Simsällskap
14. Sissela Bruksås 86 5024 32.49 1:06.43
Göteborgs Sim
15. Gisela Höpcke 84 5400 32.23 1:06.71
Simklubben Ran
16. Helena Brandelius 81 6488 31.55 1:07.11
Saltsjöbadens Idrottsförening

GREN: 8 100m Backstroke Women FÖRSÖK (Prelims) SPONSOR: Telia / Homerun

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Camilla Johansson 74 7307 30.65 1:02.39
Trelleborgs Simsällskap
2. Jennie Lindh 84 8047 30.16 1:02.66
Kalmar Simsällskap
3. Susannah Moonan 87 7333 31.10 1:03.72
Södertörns Simsällskap
4. Martina Svensson 81 5140 31.63 1:04.27
Göteborgs Sim
5. Kim Ödin 85 7078 31.48 1:04.92
Trelleborgs Simsällskap
6. Carin Möller 83 8039 31.76 1:05.02
Kalmar Simsällskap
7. Rebecca Persson 85 6226 31.62 1:05.03
Karlshamns Simklubb
8. Emma Wallin 85 6246 31.97 1:05.14
Sundsvalls Simsällskap
9. Mariel Andersson 84 5569 31.98 1:05.52
Skäret Simsällskap
Erika Hegestig 85 5107 32.18 1:05.52
Jönköpings Simsällskap
11. Johanna Fahlén 83 5071 31.80 1:05.53
Västerås Simsällskap
12. Denise Helgesson 84 7954 31.85 1:05.62
Väsby Simsällskap
13. Terese Larsson 80 6835 31.75 1:05.66
Ludvika Simsällskap
14. Cecilia Blom 83 6794 31.83 1:05.97
Kristianstads SLS
15. Sissela Bruksås 86 5024 32.46 1:06.00
Göteborgs Sim
16. Karin Aspengren 82 7887 32.02 1:06.34
Umeå Simsällskap

GREN: 9 200m Butterfly men FINAL SPONSOR: Royal Seafood
PASS 2 18.00

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m 150 m 200 m
FÖRENING LAND
1. Tero Välimaa 78 3347 26.19 56.31 1:27.64 1:58.46
Simklubben Neptun
2. Johannes Nordenstam 80 0617 27.65 57.63 1:28.48 2:00.41
Väsby Simsällskap
3. Jonatan Dahlberg 80 1074 27.94 58.49 1:29.54 2:00.43
Simklubben Neptun
4. Johan Wilén 83 2949 28.00 59.67 1:32.51 2:05.34
Väsby Simsällskap
5. Samba Sjödin 85 1284 28.05 59.98 1:32.31 2:05.80
Södertörns Simsällskap
6. Daniel Hult 83 0128 27.64 59.90 1:33.77 2:08.48
Jönköpings Simsällskap
7. Johan Claar 84 2231 28.90 1:00.86 1:33.91 2:08.76
Jönköpings Simsällskap
8. Daniel Halldén 83 0623 27.58 59.96 1:33.74 2:09.70
Skäret Simsällskap

GREN: 10 100m Butterfly Women SEMIFINAL SPONSOR: Trätälje

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Johanna Sjöberg 78 6618 28.30 1:00.34
Södertälje Simsällskap
2. Annica Löfstedt 82 5457 28.44 1:01.58
Örebro Simallians
3. Gabriella Fagundez 85 6310 28.95 1:01.64
Väsby Simsällskap
4. Lena Hallander 82 5678 28.58 1:01.65
Malmö Kappsimningsklubb
5. Linda Knutsson 85 5550 28.70 1:01.71
Linköpings Allmänna SS
6. Jenny Lindström 84 6141 29.50 1:02.47
Sundsvalls Simsällskap
7. Eva Eriksson 86 7643 29.90 1:03.66
Skellefteå Simklubb
8. Cecilia Andersson 83 7242 29.18 1:03.77
Gävle Simsällskap
9. Annika Selmkvist 82 7125 29.75 1:03.87
Jönköpings Simsällskap
10. Emmy Gellerstedt 86 5469 30.69 1:04.93
Örebro Simallians
11. Anna Gunnarsson 84 8735 30.07 1:05.06
Kungsbacka Simsällskap
12. Nathalie Larsson 85 5857 31.12 1:05.38
Simklubben Hajen
13. Sanja Dizdarevic 87 5782 31.46 1:05.50
SK Triton
14. Nicolin Lillhage 85 5136 30.99 1:05.55
Göteborgs Sim
15. Martina Nilsson 86 8603 31.41 1:05.65
Sjöbo Simsällskap
16. Ida Persson 87 7071 30.88 1:06.06
Östersunds Simförening

GREN: 10 100m Butterfly Women FÖRSÖK (Prelims) SPONSOR: Trätälje

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Anna-Karin Kammerling 80 6249 27.49 1:00.86
Sundsvalls Simsällskap
2. Sara Nordenstam 83 5570 29.18 1:01.11
Väsby Simsällskap
3. Johanna Sjöberg 78 6618 28.55 1:01.63
Södertälje Simsällskap
4. Linda Knutsson 85 5550 28.90 1:02.02
Linköpings Allmänna SS
5. Annica Löfstedt 82 5457 29.21 1:02.23
Örebro Simallians
6. Gabriella Fagundez 85 6310 28.92 1:02.51
Väsby Simsällskap
7. Lena Hallander 82 5678 29.79 1:03.04
Malmö Kappsimningsklubb
8. Jenny Lindström 84 6141 29.87 1:03.26
Sundsvalls Simsällskap
9. Eva Eriksson 86 7643 29.98 1:03.91
Skellefteå Simklubb
10. Annika Selmkvist 82 7125 30.55 1:04.93
Jönköpings Simsällskap
11. Cecilia Andersson 83 7242 30.02 1:04.99
Gävle Simsällskap
12. Anna Gunnarsson 84 8735 30.30 1:05.05
Kungsbacka Simsällskap
13. Emmy Gellerstedt 86 5469 30.94 1:05.54
Örebro Simallians
14. Martina Nilsson 86 8603 31.67 1:05.60
Sjöbo Simsällskap
15. Nicolin Lillhage 85 5136 31.03 1:05.66
Göteborgs Sim
16. Nathalie Larsson 85 5857 31.40 1:05.95
Simklubben Hajen

GREN: 11 100m Breaststroke Men SEMIFINAL SPONSOR: Valhalla Café

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Filip Lundeholm 82 0133 29.69 1:02.63
Jönköpings Simsällskap
2. Jakob Dorch 85 4617 29.67 1:02.93
Linköpings Allmänna SS
3. Joakim Nielsen 84 0137 30.09 1:03.54
Anderstorps Simsällskap
Andreas Eriksson 84 0572 30.20 1:03.54
Simklubben Neptun
5. Jonas Andersson 84 0521 30.27 1:03.76
Simklubben Neptun
6. Peter Hjers 74 1976 30.01 1:04.43
Simklubben Neptun
7. Daniel Lundberg 82 1875 29.80 1:04.45
Kungsbacka Simsällskap
8. Per Friberg 80 5724 30.93 1:04.54
Simklubben Elfsborg
9. Per Ångqvist 81 0505 30.63 1:04.59
Umeå Simsällskap
10. Joakim Bjärmark 82 0481 30.13 1:04.64
Örebro Simallians
11. Gabriel Linton 82 0488 30.47 1:04.69
Örebro Simallians
12. Mattias von Ehrenheim 82 2493 30.20 1:05.16
Upsala Simsällskap
13. Erik Brannestål 80 1695 30.61 1:05.28
Väsby Simsällskap
14. Marcus Wejderot 80 0309 30.58 1:05.57
Järfälla Simsällskap
15. Dag Jönsson 81 1916 30.82 1:05.78
Västerås Simsällskap
16. Tino Custance 76 1840 31.44 1:05.94
Simklubben Ran

GREN: 11 100m Breaststroke Men FÖRSÖK (Prelims) SPONSOR: Valhalla Café

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Martin Gustavsson 80 2336 28.64 1:00.76
Malmö Kappsimningsklubb
2. Jens Johansson 75 3061 28.76 1:02.17
Sundsvalls Simsällskap
3. Filip Lundeholm 82 0133 29.82 1:02.84
Jönköpings Simsällskap
4. Joakim Nielsen 84 0137 29.94 1:03.25
Anderstorps Simsällskap
5. Jonas Andersson 84 0521 30.40 1:03.89
Simklubben Neptun
6. Andreas Eriksson 84 0572 29.81 1:03.90
Simklubben Neptun
7. Daniel Lundberg 82 1875 29.95 1:04.44
Kungsbacka Simsällskap
8. Jakob Dorch 85 4617 30.26 1:04.54
Linköpings Allmänna SS
9. Joakim Bjärmark 82 0481 30.22 1:04.55
Örebro Simallians
10. Peter Hjers 74 1976 30.49 1:04.59
Simklubben Neptun
11. Per Ångqvist 81 0505 30.81 1:04.65
Umeå Simsällskap
12. Gabriel Linton 82 0488 30.72 1:04.76
Örebro Simallians
13. Per Friberg 80 5724 30.92 1:04.98
Simklubben Elfsborg
14. Mattias von Ehrenheim 82 2493 30.53 1:05.23
Upsala Simsällskap
15. Dan Hellström 84 0109 30.88 1:05.32
Malmö Kappsimningsklubb
DELTAR EJ I SEMI
16. Tino Custance 76 1840 31.13 1:05.46
Simklubben Ran

GREN: 5 100m Freestyle Men FINAL SPONSOR: Wallenstam
PASS 4 18.00

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Lars Frölander 74 0362 23.34 48.24
Linköpings Allmänna SS
2. Stefan Nystrand 81 0253 23.74 48.72
Södertörns Simsällskap
3. Jesper Levander 80 0249 24.47 49.76
Södertörns Simsällskap
4. Johan Levander 80 0260 24.06 49.97
Södertörns Simsällskap
5. Jonas Tilly 84 3463 23.94 50.01
Trelleborgs Simsällskap
6. Per Nylin 82 3122 23.81 50.33
Norrköpings Kappsimningsklubb
7. Daniel Carlsson 76 3104 23.94 50.34
Väsby Simsällskap
8. David Andréasson 81 3285 24.17 50.39
Mölndals Allmänna Simsällskap

GREN: 7 50m Backstroke Men FINAL

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m
FÖRENING LAND
1. Daniel Lönnberg 72 3233 25.28
Sundsvalls Simsällskap
2. Jens Petersson 83 1837 25.46
Stockholms Kappsimningsklubb
3. Erik Pönni 84 1377 25.55
Simklubben Poseidon
4. Peter Segerlund 82 1847 25.62
Simklubben Neptun
5. Anders Jönsson 79 3102 26.45
Väsby Simsällskap
6. Nicklas Peterson 81 0807 26.68
Simklubben Elfsborg
7. Niclas Gustafsson 81 0045 26.70
Kristianstads SLS
8. Fredrik Engdahl 77 0018 26.73
Malmö Kappsimningsklubb

GREN: 8 100m RYGGSIM DAMER FINAL SPONSOR: Telia / Homerun
PASS 4 18.00

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Camilla Johansson 74 7307 30.15 1:01.64
Trelleborgs Simsällskap
2. Jennie Lindh 84 8047 30.53 1:02.28
Kalmar Simsällskap
3. Carin Möller 83 8039 30.89 1:02.96
Kalmar Simsällskap
4. Susannah Moonan 87 7333 30.65 1:03.12
Södertörns Simsällskap
5. Kim Ödin 85 7078 31.26 1:04.46
Trelleborgs Simsällskap
6. Martina Svensson 81 5140 31.24 1:04.51
Göteborgs Sim
7. Cecilia Blom 83 6794 31.84 1:04.95
Kristianstads SLS
8. Mariel Andersson 84 5569 31.66 1:05.17
Skäret Simsällskap

GREN: 10 100m FJÄRILSIM DAMER FINAL SPONSOR: Trätälje
PASS 4 18.00

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Johanna Sjöberg 78 6618 27.67 58.59
Södertälje Simsällskap
2. Anna-Karin Kammerling 80 6249 27.58 59.38
Sundsvalls Simsällskap
3. Lena Hallander 82 5678 28.01 1:00.44
Malmö Kappsimningsklubb
4. Gabriella Fagundez 85 6310 28.69 1:01.32
Väsby Simsällskap
5. Annica Löfstedt 82 5457 28.59 1:01.61
Örebro Simallians
6. Sara Nordenstam 83 5570 30.33 1:01.73
Väsby Simsällskap
7. Linda Knutsson 85 5550 28.71 1:01.93
Linköpings Allmänna SS
8. Jenny Lindström 84 6141 29.72 1:03.20
Sundsvalls Simsällskap

GREN: 11 100m BRÖSTSIM HERRAR FINAL SPONSOR: Valhalla Café
PASS 4 18.00

PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Jens Johansson 75 3061 28.48 1:00.48
Sundsvalls Simsällskap
2. Martin Gustavsson 80 2336 28.61 1:01.36
Malmö Kappsimningsklubb
3. Filip Lundeholm 82 0133 29.26 1:01.59
Jönköpings Simsällskap
4. Joakim Nielsen 84 0137 29.71 1:02.68
Anderstorps Simsällskap
5. Jakob Dorch 85 4617 29.59 1:03.17
Linköpings Allmänna SS
6. Andreas Eriksson 84 0572 29.82 1:03.21
Simklubben Neptun
7. Peter Hjers 74 1976 29.87 1:03.97
Simklubben Neptun
8. Jonas Andersson 84 0521 29.87 1:04.18
Simklubben Neptun

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here