British Olympic Trials, Day 4: Georgina Lee, Robin Francis Set National Records

By Craig Lord

SHEFFIELD, England, April 10. TWO more British records fell at the Olympic trials in Sheffield today in a session that suffered the kind of problems that arise when bureaucrats pander to broadcasters.

Adrian Turner, one of coach Sean Kelly's heroes at Stockport Metro near
Manchester, had set a British record of 2:01.58 in the semifinal of the 200 metres medley yesterday. In the final, he raced stroke for stroke
alongside Robin Francis, coached by Russian Andrei Vorontsov at Bath
University, throughout the battle that took both of them below the British
record.

Francis just got the touch in 2:01.06, to Turner's 2:01.16,both times inside the speed needed for a ticket to Athens. Both Francis and Turner have overcome adversity to secure Olympic selection. While illness kept Francis out of action throughout 2002, Turner returned to the sport in
2001 after having a life-saving blood transfusion after suffering a serious
viral infection.

After winning two medals at the Commonwealth Games in 2002, Turner broke
his collar bone in a fall. Today he said: "When I fell, my first thought
was 'the Olympics'. I'm very very very happy to be here today qualifying
for my first Games but my first thought is that I was beaten and I don't
like that."

He did, however, like the thought of being on the same Great Britain
Olympic team as his famous brother-in-law, James Cracknell, the Olympic
rowing champion.

Two of his Stockport training partners, James Goddard and Stephen Parry,
were also in great form today, Goddard clocking 55.26sec in the first semi-final of the 100 metres backstroke, just before Gregor Tait fell just 0.05 seconds shy of the British record with a 55.05 effort in the second semi, while Parry will go into the final of the 200 metres butterfly the
clear favourite to win after a semi-final time of 1:56.73.

SMU-based Georgina Lee, coached by Steve Collins, sliced 0.51 seconds off
her own national record in the semi-final of the 200 metres butterfly, to
qualify clear favourite for the final today in 2:08.89, off a 1:01.68 split. Lee established a British record of 59.45 seconds in the 100
metres yesterday but it is over 200 metres that she can step up to
"something special", in the words of Bill Sweetenham, Britain's performance
director.

If things in the water in Britain are hugely improved, there is still work to do in the administration of the sport. The requirements of television were allowed to dictate the programme at the trials and, sadly, the BBC was more interested in broadcasting a third-rate tennis duel between Britain and Luxembourg than world-class swimming.

As such, while there were just four finals on Saturday, Sunday holds the
prospect of a dizzying 11 finals, to coincide with broadcast times: about
as close to the Olympic programme as Eric the Eel was to a gold medal in Sydney.

Today, Rebecca Cooke, bronze medal winner at the World Championships in
Barcelona last year, raced alone to victory over 800 metres freestyle in
8:33.02 to book her place in Athens. The future stepped up for second place in the form of Rebecca Adlington, who turned 15 in February, and in Sheffield axed 13 seconds off her best time to show great promise with an 8:40.80 effort, four seconds shy of the standard she needed for an Olympic team place. Kerri-Anne Payne was third in 8:40.85.

In the semi-final of the 100 metres freestyle for women, Melanie Marshall
was fastest through in an easy 55.40, while Mark Foster goes into tomorrow's final of the 50 metres freestyle in a supreme positon, with a 22.47sec effort in the semi, an effort that helped to draw Matthew Kidd to
a best time of 22.70. They must clock 22.42 to qualify for Athens.

Things are looking up for the Britain men's 4×200 metres freestyle relay
for the first time since the retirement of Paul Palmer, who led the national squad to the European title in 1997. The individual 200 metres was
won by 20-year-old Simon Burnett – coached by Bob Pay at Wycombe District
in the Thames Valley – in 1:48.50, good enough for a ticket to Greece in his own right.

Burnett, a fine technician, raced a second inside Palmer's British
record pace at 50, 100 and 150 metres but will have to work harder on
stamina if he is to match the abilities of the 1996 Olympic silver medal
winner over 400 metres, whose covered the last 50 metres more than 1.5 seconds faster than Burnett on his way to the national record of 1:47.95 to
finish fifth in Sydney 2000.

Those who followed him home may not race the individual event in Greece but
there is hope of a bright new era for the relay in the respective times of
1:49.33, 1:49.44 and 1:49.71 for Ross Davenport, 19, (Bath University),
Gavin Meadows, 26, (City of Leeds) and David Carry, 22, the senior houseman
of the British squad headed by coach Dave Calleja at the offshore centre
for Great Britain on the Gold Coast in Australia.

There will be no British woman in the 200 metres medley in Athens. The
race was won by Sophie Caul, 18, in 2:16.99, against the 2:14.88 qualification standard. As in so many events in Sheffield, the future looks brighter than the present: second was Lorna Tonks, 15, in 2:17.31, while back in eighth place was 13-year-old Elizabeth Simmonds on 2:20.94. In the semi-final, Simmonds, tall and lanky, clocked 2:19.71.

Less than 10 minutes later, Simmonds was back in action, clocking a best
time of 2:18.44 over 200 metres backstroke in the next lane to world
champion Katy Sexton, who cruised through to the final tomorrow with a time
of 2mins 12.15. Simmonds found herself first reserve for the final after
the second semi in which, Karen Lee clocked in 2:12.91, just ahead of Sarah Price, in 2:13.04, and Joanna Fargus, the 2001 world championship bronze medal winner, in 2:14.

Great Britain Olympic Trials
Ponds Forge
Sheffield, England, UK

April 7 – 11, 2004

50 meter pool

RESULTS
Day Four: April 10, 2004

Event 24 Men 200 LC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Simon Burnett 21 Wycombe Dist 1:50.11 1:48.50
2 Ross Davenport 20 Bath Univ 1:49.66 1:49.33
3 Gavin Meadows 27 CO Leeds 1:50.37 1:49.44
4 David Carry 23 Aberdeen Dol 1:50.59 1:49.71
5 Edward Sinclair 24 Millfield 1:50.15 1:50.18
6 David O'Brien 21 Stirlingswim 1:50.55 1:51.12
7 Dean Milwain 18 CO Derby 1:51.33 1:51.19
8 Adam Faulkner 23 Nova Cent'n 1:51.40 1:53.32

=== Semi-Finals ===

9 Paul Webster 20 Nova Cent'n 1:51.76
10 Andrew Thirlwell 19 CO Newcastle 1:52.07
11 Lewis Owens 17 Co Cant'Bury 1:52.59
12 Thomas Willdridge 20 Nova Cent'n 1:52.85
13 Andrew Hunter 18 Millfield 1:53.12
14 Lee Forster 21 Bath Univ 1:53.26
15 Jamie Smithers 19 T5 Ldn West 1:53.77
16 Martin Webster 19 CO Leeds 1:53.93

Event 25 Women 200 LC Metre IM
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Sophie Caul 18 CO Coventry 2:17.49 2:16.99
2 Lorna Tonks 16 Bath Univ 2:17.17 2:17.31
3 Natalie Effemey 20 Loughboro UN 2:19.07 2:18.99
4 Sarah Heyes 21 CO Manch AQ 2:19.04 2:19.09
5 Jessica Sylvester 17 Newcastle ST 2:20.12 2:19.68
6 Joanne Mullins 21 Loughboro UN 2:20.24 2:19.71
7 Alex Savage 19 Ferndown 2:19.13 2:20.06
8 Elizabeth Simmonds 13 Lincoln Vulc 2:19.71 2:20.94

=== Semi-Finals ===

9 Nicola Charlesworth 22 Hart 2:20.62
10 Julie Gould 15 Guildford CT 2:20.80
11 Laura Chase 17 Portsmouth N 2:21.74
12 Samantha Williams 19 CO Coventry 2:23.01
12 Stacey Tadd 15 Bath Univ 2:23.01
14 Cari Davies 20 Nova Cent'n 2:23.15
15 Francesca Halsall 14 CO Liverpool 2:23.57
16 Mackenzie Howe 18 Co Cardiff 2:25.64

Event 26 Men 200 LC Metre IM
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Robin Francis 22 Bath Univ 2:04.22 2:01.06
2 Adrian Turner 27 Stockport MO 2:01.58 2:01.16
3 Euan Dale 19 Millfield 2:04.11 2:04.00
4 Christopher Thompson 21 Portsmouth N 2:05.45 2:05.76
5 Neil Ashcroft 21 CO Coventry 2:05.91 2:06.62
6 Ben Ward 20 Loughboro UN 2:07.42 2:06.81
7 Alex Vine 19 Wycombe Dist 2:06.87 2:07.67
8 Simon Birch 19 Stockport MO 2:06.76 2:08.00

=== Semi-Finals ===

9 Liam Wardley 18 Co Cambridge 2:07.66
10 Sam Blunt 19 Loughboro UN 2:08.00
11 David Bartlett 20 Bath Univ 2:08.01
12 Joseph Roebuck 19 Loughboro UN 2:08.13
13 Joe Gannon 21 CO Salford 2:08.16
14 David Waslin 16 Kingstonhull 2:08.94
15 Michael Rock 17 CO Liverpool 2:09.00
16 Max Underhay 17 Portsmouth N 2:09.20

Event 29 Women 800 LC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Rebecca Cooke 21 CO Glasgow 8:37.63 8:33.02
2 Rebecca Adlington 15 Nova Cent'n 8:55.76 8:40.80
3 Kerri-Anne Payne 17 Stockport MO 8:44.44 8:40.85
4 Nathalie Brown 21 BO Southend 8:48.31 8:46.52
5 Emma Wicks 16 Portsmouth N 8:55.36 8:56.08
6 Caroline Saxby 21 Wear Valley 8:58.66 8:58.73
7 Cassandra Patten 17 Plymouth Lea 9:00.83 9:04.11
8 Philippa Davies 20 Hereford 9:01.15 9:04.38

=== Heats ===

9 Natalie Prince 18 Elmbridge 9:01.26
10 Jordon Tomlinson 14 Lincoln Vulc 9:02.18
11 Dawn Jason 17 West Suffolk 9:06.98
12 Jessica Learmonth 16 CO Leeds 9:08.42
13 Amy Park 16 Kingstonhull 9:08.67
14 Ceri Unwin 13 Hatfield 9:10.03
15 Emma Gage 15 Stockport MO 9:11.58
16 Ashley Harris 15 Barnet Copthall 9:11.99
17 Rosy Murray 14 Portsmouth N 9:16.23
18 Emily Rashleigh 14 Bolton Metro 9:16.65
19 Lauren Hayden 16 CO Leeds 9:19.84
20 Jazmin Carlin 14 TigersharksW 9:21.88
21 Katie Raybould 14 Stafford Apex 9:22.68
22 Emma Harrison 14 Warrender 9:23.01
23 Abby Johnson 14 Durham Aqua 9:25.59
24 Laura Wood 14 Stafford Apex 9:43.22

Event 32 Men 200 LC Metre Butterfly
==================================================================
Name Age Team Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 Stephen Parry 27 Stockport MO 2:00.28 1:56.73
2 James Hickman 28 CO Manch AQ 2:00.41 1:58.64
3 Matthew Edwards 18 Loughboro UN 2:01.19 1:59.90
4 Matthew Bowe 21 Bath Univ 2:03.20 2:00.11
5 Mark Lewis 21 Stirlingswim 2:00.49 2:00.29
6 Ryan Tancock 21 Exeter City 2:00.77 2:00.96
7 Michael Rock 17 CO Liverpool 2:03.31 2:01.04
8 Darren Wigg 24 CO Newcastle 2:04.51 2:03.85
—————————————————————–
9 Andrew Hunter 18 Millfield 2:04.95 2:04.59
10 Charles Mills 17 Ren 96 2:04.76 2:04.96
—————————————————————–
11 Martin Leel 19 Co Aberdeen 2:05.22 2:05.10
12 Daniel Pilbrow 22 Bath Univ 2:06.81 2:05.50
13 Richard Savage 18 CO Newcastle 2:06.58 2:05.59
14 Simon LE Couilliard 17 Portsmouth N 2:07.03 2:07.17
15 Ben Higson 18 Stirlingswim 2:07.52 2:08.21
16 Donal O'Neill 24 Loughboro UN 2:07.39 2:08.31

=== Heats ===

17 Joshua Ker 19 Loughboro UN 2:07.61
18 Arthur Downing 16 CO Sheffield 2:07.83
19 Joe Munro 18 CO Sheffield 2:07.96
20 Nigel LI 18 CO Newcastle 2:08.30
21 Kevin O'Loughlin 19 Nova Cent'n 2:08.41
22 Neil Bates 17 CO Salford 2:08.42
23 Lewis Smith 16 Warrender 2:08.95
24 Paul Webster 20 Nova Cent'n 2:09.01
25 Christopher Chasser 16 South Aberde 2:09.16
26 Anthony Bennett 17 Millfield 2:09.33
27 Stuart Houston 15 Ren 96 2:09.59
28 John Wood 18 Berkhampsted 2:10.67
29 Adam Brown 15 Hatfield 2:10.80
30 Adam Wilson 19 Hollywell 2:10.95
31 Sean Downey 16 Luton 2:13.11
32 David Shewan 15 N Aryshire 2:14.68
33 Adrian O'Neill 15 Co Aberdeen 2:16.58

Event 33 Women 200 LC Metre Backstroke
==================================================================
Name Age Team Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 Katy Sexton 22 Portsmouth N 2:15.95 2:12.15
2 Karen Lee 21 Loughboro UN 2:15.71 2:12.91
3 Sarah Price 25 Loughboro UN 2:14.96 2:13.04
4 Joanna Fargus 22 Bath Univ 2:17.69 2:14.60
5 Stephanie Proud 16 Durham Aqua 2:15.31 2:15.39
6 Lorna Smith 16 Ren 96 2:18.90 2:16.62
7 Gemma Spofforth 17 Portsmouth N 2:18.61 2:16.63
8 Hollie O'Connor 15 Kingstonhull 2:20.12 2:16.83
—————————————————————–
9 Elizabeth Simmonds 13 Lincoln Vulc 2:19.02 2:18.44
10 Samantha Williams 19 CO Coventry 2:20.31 2:18.83
—————————————————————–
11 Kimberley Jervis 17 CO Liverpool 2:20.99 2:19.76
12 Kayleigh Boyall 19 Nova Cent'n 2:19.73 2:20.04
13 Katherine Wyld 18 Leatherhead 2:21.54 2:20.19
14 Karen Chadderton 17 Stockport MO 2:20.73 2:20.78
15 Amy Clayden 17 CO Leeds 2:19.63 2:20.91
15 Laura Beechey 19 Loughboro UN 2:21.59 2:20.91

=== Heats ===

17 Samantha Wilson 17 Cleethorpes 2:22.22
18 Natalie Effemey 20 Loughboro UN 2:23.28
19 Katie Towers 16 Amersham 2:23.36
20 Natalie Durant 14 T5 Ldn West 2:23.92
21 Lauren Collins 13 Co Birm'Ham 2:24.77
22 Jessica Dickons 14 BO Stockton 2:25.20
23 Jemma Lowe 14 BO Stockton 2:25.33
24 Holly Mills 16 T5 Ldn West 2:25.36
25 Georgia Davies 14 Swim Swansea 2:25.37
26 Amanda Sanderson 15 Kelly Coll 2:25.73
27 Melissa Garraway 15 Stroud 2:26.40
28 Caroline Wroe 14 Rushmoor Ryl 2:26.99
29 Aileen Stirling 14 CO Glasgow 2:27.02
30 Rachel Lefley 14 Nova Cent'n 2:27.07
31 Jessica Lambson 14 Portsmouth N 2:27.12
32 Julie Gould 15 Guildford CT 2:27.51
33 Laura Caffery 14 Wirral Metro 2:28.60
34 Suzanne Robertson 16 CO Glasgow 2:31.14
35 Stephanie McLEAN 14 CO Newcastle 2:32.87
— Emma Haycocks 15 Stockport MO NS

Event 34 Men 100 LC Metre Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 James Gibson 24 Loughboro UN 1:01.68 1:00.50
2 Darren Mew 25 Bath Univ 1:02.13 1:00.65
3 Christopher Cook 25 CO Newcastle 1:02.43 1:01.28
4 Ian Edmond 26 CO Edinburgh 1:03.12 1:02.05
5 Adam Whitehead 24 CO Coventry 1:03.26 1:02.07
6 Michael Williamson 23 CO Coventry 1:04.09 1:03.17
7 Chris Tidey 22 Co Cambridge 1:04.72 1:04.17
8 Christopher Watkinson 18 Braintree 1:05.55 1:04.33
—————————————————————–
9 David Bartlett 20 Bath Univ 1:05.60 1:04.47
10 Neil Van Den Broek 25 Swim Swansea 1:05.36 1:04.70
—————————————————————–
11 Robert Lee 21 Stirlingswim 1:04.98 1:04.83
12 Kristopher Gilchrist 21 CO Edinburgh 1:05.44 1:04.94
13 James Kirton 19 CO Sheffield 1:05.76 1:05.22
14 Craig Elliot 17 Cockermouth 1:05.82 1:05.28
15 Joe Gannon 21 CO Salford 1:05.63 1:05.34
16 Mark Branch 17 N Aryshire 1:05.69 1:06.33

=== Heats ===

17 Simon Smith 19 Bath Univ 1:06.08
18 Jack Bates 16 Nova Cent'n 1:06.18
19 David Sankey 20 Nova Cent'n 1:06.34
20 Guy Worrow 18 CO Leicester 1:06.44
21 Paul Davison 21 Preston SC 1:06.59
22 Chris Jones 23 CO South'Ton 1:06.76
23 Edward Downes 17 Maxwell 1:06.87
24 Lee Wightwick 19 Loughboro UN 1:07.02
25 James Fackrell 19 Bath Univ 1:07.05
26 Jonathan Nixon 21 Loughboro UN 1:07.07
27 Mark McKENNA 16 CO Manch AQ 1:07.13
28 Daniel Haigh 18 Co Cardiff 1:07.20
29 Christopher Wilson 19 CO Edinburgh 1:08.19
30 Matthew Shead 15 Beckenham 1:08.35
31 Mathew Trodden 20 CO Edinburgh 1:08.36
32 Jack Cockerton 16 Kelly Coll 1:08.49
33 Max Partridge 15 CO Sheffield 1:08.62
34 Martin Handley 16 Bo Burnley 1:08.70
35 Michael Jamieson 16 CO Glasgow 1:08.96
36 David Jacobs 16 Romford Town 1:09.11
37 Nathan Petch 17 CO Coventry 1:10.16
38 Jamie Griffiths 16 Stirlingswim 1:10.20
39 James Frost 16 Kingstonhull 1:10.40
40 Scott Porteous 18 Co Aberdeen 1:10.55

Event 37 Women 100 LC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 Melanie Marshall 22 Loughboro UN 56.39 55.40
2 Kathryn Evans 23 Nova Cent'n 56.79 55.70
3 Karen Pickering 33 Ipswich 56.76 56.18
4 Alison Sheppard 32 Milngavie &B 56.95 56.19
5 Rosalind Brett 25 Loughboro UN 57.07 56.33
6 Karen Legg 26 Ferndown 56.56 56.39
7 Lisa Chapman 20 Loughboro UN 56.25 56.46
8 Claire Windeatt 19 Kingstonhull 56.76 56.55
—————————————————————–
9 Janine Belton 25 Loughboro UN 56.82 56.62
10 Francesca Halsall 14 CO Liverpool 57.39 56.70
—————————————————————–
11 Julia Beckett 18 Winchester 57.55 56.81
12 Victoria Cook 19 Hatfield 57.14 56.97
13 Emma Dutton 22 CO Leeds 57.16 57.07
14 Julie Douglas 24 Loughboro UN 57.09 57.13
15 Karen Nisbet 23 CO Leeds 57.44 57.21
16 Jenni Kilgallon 18 Co Dundee 57.64 57.85

=== Heats ===

17 Lorna Tonks 16 Bath Univ 57.71
18 Caitlin McCLATCHEY 19 Northampton 57.73
19 Kate Richardson 17 Kingstonhull 57.93
20 Stephanie Hill 18 Nova Cent'n 58.01
21 Zoe Cray 30 Ipswich 58.33
22 Chloe Winter 17 Haslemere 58.50
23 Katherine Wyld 18 Leatherhead 58.57
24 Stephanie Proud 16 Durham Aqua 58.59
25 Victoria Robinson 16 Amersham 58.72
26 Danielle Berry 16 Durham Aqua 58.79
27 Claudia Powell 16 CO Manch AQ 58.86
28 Rose Morahan 17 Millfield 58.88
29 Aimee Ramm 22 Loughboro UN 58.91
30 Justine Clark 16 CO Coventry 58.93
31 Jenny Lyles 25 Bath Univ 59.00
32 Rachael Gatford 15 Beckenham 59.07
33 Charlotte Wright 15 Kingston Roy 59.44
34 Amy Smith 17 Wyre Forest 59.57
35 Rachael George 14 Hatfield 59.58
36 Jordon Tomlinson 14 Lincoln Vulc 59.73
37 Emma Tapsell 19 Bath Univ 59.95
38 Claudia Coleman 15 Plymouth Lea 1:00.03
39 Natalie Durant 14 T5 Ldn West 1:00.09
40 Emma Sandwith 18 Cockermouth 1:00.38
41 Chloe Ross 14 Beckenham 1:00.67
42 Lauren Collins 13 Co Birm'Ham 1:00.80
43 Emily Key 13 Strat Sharks 1:01.01
44 Holly Mills 16 T5 Ldn West 1:01.18
45 Amy Phipps 14 CO Coventry 1:01.36
46 Georgia Davies 14 Swim Swansea 1:01.43
47 Lucy Curzon 14 T5 Ldn West 1:01.45
48 Emily Freeman 14 Ferndown 1:02.14
49 Faye Barnard 14 Hatfield 1:02.49
50 Sabina Heywood 13 Bournem'Th D 1:02.67

Event 38 Men 100 LC Metre Backstroke
==================================================================
Name Age Team Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 Gregor Tait 25 CO Edinburgh 57.85 55.05
2 James Goddard 21 Stockport MO 58.35 55.26
3 Liam Tancock 19 Loughboro UN 58.10 55.95
4 Nick Neckles 26 Stirlingswim 56.89 56.60
5 Nathan Oxford 21 Nova Cent'n 57.93 57.01
6 Matthew Clay 22 Bath Univ 57.43 57.02
7 Scott Houston 17 Ren 96 58.56 58.62
8 Liam Wardley 18 Co Cambridge 59.93 59.13
—————————————————————–
9 Lee Warcup 22 Kingstonhull 59.49 59.18
10 Jamie Smithers 19 T5 Ldn West 59.67 59.25
—————————————————————–
11 Simon Porter 21 Loughboro UN 59.65 59.35
12 Paul Turner 18 Maxwell 1:00.10 59.61
13 Joel Roberts 19 CO Edinburgh 59.61 59.74
14 Tom Harnett 22 Beckenham 1:00.24 59.77
15 Ian Powell 19 Millfield 59.68 1:00.03
16 Robert Lang 20 CO Edinburgh 59.66 1:00.22

=== Heats ===

17 David Waslin 16 Kingstonhull 1:00.47
18 Graeme Lyons 18 West Dunbart 1:00.62
19 Andrew Luxton 21 Swim Swansea 1:00.64
20 Alex Thurston 23 Nova Cent'n 1:00.68
20 Andrew Hodgson 17 CO Manch AQ 1:00.68
22 Mark Harrington 16 Crawley 1:00.77
23 Ranald Falconer 17 Co Aberdeen 1:00.84
24 Max Underhay 17 Portsmouth N 1:00.97
25 Christopher Middleton 16 CO Sheffield 1:01.08
26 Marco Loughran 15 Guildford CT 1:01.10
27 Taylor Wamberg 17 Ren 96 1:01.13
28 Andrew Shepherd 20 CO Sheffield 1:01.23
28 Thomas Haffield 16 Co Cardiff 1:01.23
30 Jamil Mirza 19 Barnet Copthall 1:01.26
31 Michael Donohoe 18 IREX 1:01.33
32 James Stockdale 16 Portsmouth N 1:01.59
33 Simon LE Couilliard 17 Portsmouth N 1:01.72
34 Samuel Steel 16 T5 Ldn West 1:02.20
35 James Crawford 16 Wycombe Dist 1:02.56
36 John Molyneaux 16 West Wight 1:02.59
37 James King 17 Co Swansea 1:02.63
— Simon Birch 19 Stockport MO NS

Event 39 Women 200 LC Metre Butterfly
==================================================================
Name Age Team Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 Georgina Lee 23 Camphill Ed 2:12.47 2:08.89
2 Terri Dunning 19 Co Birm'Ham 2:13.44 2:13.97
3 Bethan Coole 20 Swim Swansea 2:14.13 2:14.24
4 Rebecca Shaw 19 CO Leeds 2:17.22 2:15.50
5 Stephanie Johnson 16 Durham Aqua 2:17.54 2:15.62
6 Leonore Kelleher 22 Loughboro UN 2:16.35 2:16.27
7 Sophie Caul 18 CO Coventry 2:18.59 2:17.17
8 Jessica Dickons 14 BO Stockton 2:18.36 2:17.87
—————————————————————–
9 Hana Capstick 17 Maxwell 2:18.50 2:18.48
10 Rebecca Adlington 15 Nova Cent'n 2:16.87 2:19.08
—————————————————————–
11 Laura Chase 17 Portsmouth N 2:19.03 2:19.13
12 Cassandra Patten 17 Plymouth Lea 2:19.07 2:19.60
13 Sarah Healey 22 Loughboro UN 2:19.14 2:19.80
14 Jessica Kneller 21 Loughboro UN 2:19.57 2:20.76
15 Suzanna Kaminski 19 BO Kirklees 2:19.45 2:20.80
16 Julie Gould 15 Guildford CT 2:20.80 2:21.40

=== Heats ===

17 Cari Davies 20 Nova Cent'n 2:20.90
18 Hannah Miley 15 South Aberde 2:21.01
19 Laura Campbell 17 Co Birm'Ham 2:21.03
20 Lisa How 21 Wigan Wasps 2:21.09
21 Ellen Gandy 13 Beckenham 2:21.97
22 Jemma Lowe 14 BO Stockton 2:22.48
23 Georgina Nash 18 T5 Ldn West 2:22.57
24 Lauren Wightman 17 CO Coventry 2:22.65
25 Katie Ambridge 14 Wycombe Dist 2:22.96
26 Nicola Jack 16 CO Leeds 2:23.09
27 Clare Ricketts 19 Co of Sund'land 2:23.32
28 Grace Francis 14 Chelmsford 2:24.02
29 Philippa Davies 20 Hereford 2:24.34
30 Sarah Thomas 17 Plymouth Lea 2:24.44
31 Emma Harrison 14 Warrender 2:25.03
32 Charlotte Watkins 16 Killerwhales 2:25.39
33 Zoe Hills 21 Stirlingswim 2:25.66
34 Hannah Madden 15 CO Liverpool 2:25.81
35 Megan Gilchrist 14 CO Edinburgh 2:26.37
36 Jessica Lambson 14 Portsmouth N 2:26.51
37 Kryshka Osowicz 13 Bridgend 2:26.91
38 Jade Barclay 15 Beckenham 2:26.96
39 Frankie Murphy 14 Portsmouth N 2:27.03
40 Lauren Cogdale 16 Romford Town 2:27.20
41 Rosy Murray 14 Portsmouth N 2:27.33
42 Jennifer Oldham 14 Lincoln Vulc 2:28.11
43 Rachel Lefley 14 Nova Cent'n 2:28.37
44 Charlotte Slater 14 CO South'Ton 2:28.44
45 Stephanie Keswick 15 CO Coventry 2:31.83
46 Charlotte Wright 15 Kingston Roy 2:32.60

Event 40 Men 50 LC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 Mark Foster 34 Bath Univ 23.48 22.49
2 Matthew Kidd 25 Leatherhead 23.13 22.70
3 Sion Brinn 31 Bath Univ 23.41 23.12
4 Matthew Tutty 20 Corby 23.74 23.20
5 Anthony Howard 25 Horwich 23.33 23.33
5 Alexander Scotcher 24 Loughboro UN 23.44 23.33
7 Christopher Cozens 22 Loughboro UN 23.64 23.38
8 Owen Morgan 20 Kingston Roy 23.90 23.42
—————————————————————–
9 Craig Gibbons 19 Maxwell 23.59 23.44
10 David Leith 24 CO Edinburgh 23.69 23.60
—————————————————————–
11 Craig Houston 19 Stirlingswim 23.81 23.68
12 Edward Denton 18 Millfield 23.86 23.73
13 Stephen Hughes 23 CO Coventry 23.93 23.80
14 Richard Salt 21 Bath Univ 24.07 23.97
15 Neal McGRANN 22 Nireland 24.06 23.99
16 Andrew Manley 27 Swindon Dolp 24.02 24.10

=== Heats ===

17 Martin Handley 16 Bo Burnley 24.13
18 Paul Robson 19 CO Newcastle 24.14
19 David Holmes 22 CO Derby 24.25
20 Ben Hutchinson 18 Crawley 24.28
21 Nicholas Jackson 19 CO Salford 24.35
22 Chris Hutchinson 18 Crawley 24.41
23 Taylor Wamberg 17 Ren 96 24.50
24 Lewis Owens 17 Co Cant'Bury 24.61
25 Jason Robins 17 CHEW 24.69
26 Ben Fulford 18 Millfield 24.70
27 Ranald Falconer 17 Co Aberdeen 24.80
28 Andy Hunter 26 Nireland 25.03
28 Philip John 18 Swim Swansea 25.03
30 Philip Turnham 23 Loughboro UN 25.07
31 David Ashton 17 Leatherhead 25.18
32 Benjamin Preston 16 Canvey Isl 25.35
33 Nicholas Middleton 16 Guildford CT 25.38
34 Simon Johnson 16 CO Leeds 25.47
34 Simon Hall 16 Newburn 25.47
34 Ashley Davies 15 Cleethorpes 25.47
37 Abeeku Philip-Forde 16 Barnet Copthall 25.68
38 Ryan Brova 16 Harrow Weald 25.78
— Seth Chappels 22 Ferndown NS

Event 43 Women 100 LC Metre Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 Emma Robinson 26 Loughboro UN 1:10.73 1:09.64
2 Rachel Genner 22 CO Coventry 1:10.18 1:09.76
2 Kirsty Balfour 20 CO Edinburgh 1:10.68 1:09.76
4 Kate Haywood 17 Loughboro UN 1:11.53 1:10.65
5 Emma Dutton 22 CO Leeds 1:11.55 1:11.18
6 Stacey Tadd 15 Bath Univ 1:11.70 1:11.45
7 Yasmin Holmes 16 City Norwich 1:13.00 1:11.74
8 Lorna Tonks 16 Bath Univ 1:11.99 1:11.93
—————————————————————–
9 Rikki Jackson 18 Portsmouth N 1:12.54 1:12.28
10 Rachael Wilson 16 Gates & Wick 1:13.12 1:12.52
—————————————————————–
11 Joanne Mullins 21 Loughboro UN 1:13.04 1:12.62
12 Debbie Hall 16 Rotherham MO 1:13.15 1:12.65
13 Grace Callaghan 16 CO Coventry 1:11.45 1:12.69
14 Rose Morahan 17 Millfield 1:12.75 1:13.09
15 Louise Henley 19 Torfaen 1:14.19 1:13.49
16 Alex Savage 19 Ferndown 1:13.71 1:14.10

=== Heats ===

16 Amy Konowalik 18 Nova Cent'n 1:14.00
18 Lauren Greenshields 20 CO Edinburgh 1:14.26
19 Kerry Buchan 17 South Aberde 1:14.36
20 Michelle Kiff 21 Loughboro UN 1:14.38
21 Hayley Preston 19 CO Edinburgh 1:14.47
22 Lowri Tynan 17 Wrexham 1:14.49
23 Georgia Holderness 17 Millfield 1:14.91
24 Rebecca Hillis 14 Ren 96 1:15.02
25 Anna Strickland 17 Leatherhead 1:15.05
26 Amy Spencer 15 CO Sheffield 1:15.14
27 Fiona Andrews 15 Ren 96 1:15.17
28 Laura Wood 21 Swim Swansea 1:15.29
29 Katie Henderson 23 Loughboro UN 1:15.40
30 Emily Cryan 13 CO Leeds 1:15.49
31 Claire Abraham 15 Leatherhead 1:16.15
32 Charlotte Foulds 13 Bath Univ 1:16.71
32 Danielle Place 17 CO Leeds 1:16.71
34 Elspeth Taylor 15 Bath Univ 1:17.23
35 Abigail Clarkson 15 CO Coventry 1:17.33
36 Athena Liao 14 Braintree 1:17.53
37 Kristine Brown 13 Bath Univ 1:17.95
38 Sian Aherne 13 Leatherhead 1:18.03
39 Charlotte Maxwell 20 Bath Univ 1:18.64
40 Sophie Calpin 14 York City 1:18.99
41 Charlotte Broadbent 13 CO Sheffield 1:19.12
42 Victoria Kightley 13 Northampton 1:19.22
43 Holly Yeo 14 Kelly Coll 1:19.24
44 Elizabeth Bevens 15 Donc Dartes 1:19.44
45 Aileen Stirling 14 CO Glasgow 1:20.56
— Alexandra Warren 13 Bath Univ DQ
— Bryony Dunne 13 Haslemere DQ

Event 44 Men 1500 LC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Heats
==================================================================
=== Heats ===

1 David Davies 19 Co Cardiff 15:02.60 15:28.60
2 Christopher Alderton 17 Durham Aqua 15:48.87 15:34.23
3 Daniel Ritchie 17 Warrender 16:03.69 15:46.96
4 Alan Bircher 23 Bath Univ 15:47.60 15:49.32
5 Jonathan Andrews 23 CO Leeds 15:49.40 15:51.71
6 Graeme Smith 28 Stockport MO 15:05.44 15:52.16
7 Liam Smith 17 CO Leeds 16:02.03 15:57.71
8 Adam Desmond 20 CO Coventry 16:08.37 16:00.55
—————————————————————–
9 Mark McKENNA 16 CO Manch AQ 16:27.08 16:00.68
10 Neil Gilson 19 Exeter City 16:09.30 16:08.97
—————————————————————–
11 Chris Whitcombe 21 Bath Univ 16:08.11 16:09.54
12 James Clarke 16 Millfield 16:18.52 16:12.79
13 Nicholas Harris 20 Nova Cent'n 16:07.07 16:13.11
14 David Proud 19 Durham Aqua 16:04.67 16:13.33
15 Michael Unsworth 18 Wigan Wasps 16:09.63 16:15.69
16 Lewis Andrews 19 Loughboro UN 16:08.86 16:16.48
17 Peter Hall 16 Co Chester 16:27.33 16:16.80
18 Robbie Renwick 16 Co Aberdeen 16:44.42 16:19.49
19 Daniel Fogg 17 East Essex 16:23.45 16:20.96
20 Simon Panting 17 Northampton 16:26.50 16:24.67
21 Michael Newell 15 Aquabears 16:43.91 16:39.22
22 James Stockdale 16 Portsmouth N 16:44.56 16:42.90
23 Adam Brown 15 Hatfield 16:30.99 16:43.76

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week