British Olympic Trials, Day 1: Faulkner, Smith Go 1-2 in Men’s 400m Free; Three British Records Fall

By Craig Lord

SHEFFIELD, England, April 7. THEY are not nearly as swift as the great Ian Thorpe but at least Adam Faulkner and Graeme Smith did not fall off their starting blocks and can therefore be sure of racing over 400 metres freestyle in Athens this summer after earning the first two berths on the Great Britain Olympic team in Sheffield tonight.

On the first of five days of trials, Faulkner, coached by Bill Furniss of
Nottingham, claimed victory in 3:49.97, a personal best time by more than a second and 0.24sec ahead of Smith, coached by Sean Kelly at Stockport Metro, who held off Davies, coached by Dave Haller in Cardiff, third in 3:50.35, a Welsh record.

All three raced inside the British qualifying time for Athens, which equates to 12th fastest in the world last year, but Davies's hopes now rest
on qualification over 1,500 metres freestyle at the weekend.

A delighted Faulkner believed that some way would be found to ensure that Thorpe will indeed race over 400 metres in Athens and a "credible" result would be witnessed. Smith was disappointed with his time, 0.81sec outside best, but relieved to have qualified. "The pressure here is worse
than at the Olympics because…12 years of work could be wiped out here if
you don't make it."

Among six semi-finals, only one produced efforts inside Olympic
qualification standards, Ian Edmond, on 2:12.12, and Chris Cook, on
2:13.52, promising great things for tomorrow's final of the 200 metres breaststroke, in which they must reproduce their times for their efforts to count towards selection.

Katy Sexton, world champion over 200 metres backstroke, and Sarah Price
proved themselves a class apart to qualify for the final of the 100 metres
in 1:01.70 and 1:01.95, rspectively.

In the absence of any noteworthy competition, Alison Sheppard, coached by
former Canadian medley swimmer and husband Gary Van der Meulen, cruised into the final of the 50 metres freestyle in 25.47sec.

The men's 100 metres butterfly saw an old rivalry rekindled, James Hickman, better know for his short-course exploits, clocked 53.14 seconds to the 53.80 best time of Stephen Parry, the 200-metre specialist.

Three British records were set in the morning heats but not one of them
produced an Olympic qualifying time. Rosalind Brett, of Loughborough
University, became the first British woman ever to break the minute over
100 metres fly but her new national standard of 59.84 seconds lasted just
two minutes as Georgina Lee, who had held the record at 1:00.24 since
April last year, improved to 59.72. Later in the semifinal, Lee clocked
59.74, with Brett on 1:00.02.

Lee is coached by Steve Collins at Southern Methodist University in Dallas, Texas.

The men's 100 metres freestyle, long a weakness in Britain, saw Matthew Kidd, coached in the United States by David Marsh of Auburn University, shave 0.07 seconds off his own British record, in 49.65. In the semifinal, Simon Burnett, 21 next week, became only the third British man to race inside 50 seconds, clocking 49.90 to Kidd's 49.99. It is 28 years since Jim Montgomery, of the US, became the first man to break 50 seconds, on his way to being crowned Olympic champion in 1976.

Bill Sweetenham, Britain's Performance Director, said: "None of those
records are inside the Olympic qualifying standard we've set, so we can't
be happy with them. There better be some serious reaching for socks
tomorrow."

Great Britain Olympic Trials
Ponds Forge
Sheffield, England, UK

April 7 – 11, 2004

50 meter pool

RESULTS
Day One: April 7, 2004

Event 3 Men 400 LC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Heats Heats

=== Finals ===

1 Adam Faulkner 23 Nova Cent'n 3:55.20 3:49.97
2 Graeme Smith 28 Stockport MO 3:52.96 3:50.21
3 David Davies 19 Co Cardiff 3:52.88 3:50.35
4 David Carry 23 Aberdeen Dol 3:54.98 3:52.28
5 Dean Milwain 18 CO Derby 3:56.19 3:56.08
6 Alan Bircher 23 Bath Univ 3:56.45 3:57.52
7 Sam Blunt 19 Loughboro UN 3:57.74 3:58.23
8 Andrew Hunter 18 Millfield 3:56.70 3:58.93
=== Heats ===

1 David Davies 19 Co Cardiff 3:54.60 3:52.88
2 Graeme Smith 28 Stockport MO 3:49.71 3:52.96
3 David Carry 23 Aberdeen Dol 3:53.14 3:54.98
4 Adam Faulkner 23 Nova Cent'n 3:51.30 3:55.20
5 Dean Milwain 18 CO Derby 4:01.56 3:56.19
6 Alan Bircher 23 Bath Univ 4:03.81 3:56.45
7 Andrew Hunter 18 Millfield 3:57.69 3:56.70
8 Sam Blunt 19 Loughboro UN 4:01.92 3:57.74
—————————————————————–
9 Jonathan Andrews 23 CO Leeds 4:00.68 3:58.88
10 Ross Hughes 20 Stirlingswim 4:00.30 3:59.67
—————————————————————–
11 Jamie Smithers 19 T5 Ldn West 4:03.50 3:59.79
12 Carl Grosvenor 19 CO Coventry 4:03.09 4:00.12
13 Paul Webster 20 Nova Cent'n 4:00.68 4:00.51
14 James Clarke 16 Millfield 4:04.89 4:00.53
15 David O'Brien 21 Stirlingswim 3:58.51 4:01.13
16 Martin Webster 19 CO Leeds 4:01.87 4:01.19
17 Daniel Ritchie 17 Warrender 4:04.32 4:01.46
18 Christopher Thompson 21 Portsmouth N 3:55.68 4:02.01
19 Christopher Alderton 17 Durham Aqua 4:04.96 4:02.13
20 James Batley 17 Millfield 4:08.35 4:03.01
21 David Proud 19 Durham Aqua 4:02.28 4:03.49
22 Iain MacMILLAN 18 CO Edinburgh 4:08.82 4:03.71
23 Thomas Willdridge 20 Nova Cent'n 4:00.29 4:04.03
24 Lewis Andrews 19 Loughboro UN 4:05.11 4:04.13
25 Chris Whitcombe 21 Bath Univ 4:04.61 4:04.65
26 Neil Gilson 19 Exeter City 4:06.10 4:04.90
27 Robbie Renwick 16 Co Aberdeen 4:12.39 4:05.53
28 Liam Smith 17 CO Leeds 4:01.30 4:06.30
29 Michael Unsworth 18 Wigan Wasps 4:04.73 4:08.14
30 Simon Winterbottom 20 CO Coventry 4:03.93 4:08.25
31 James Tebbett 16 Portsmouth N 4:10.61 4:08.65
32 Lee Forster 21 Bath Univ 4:01.48 4:08.88
33 Thomas Haffield 16 Co Cardiff 4:09.68 4:09.23
34 Scott Porteous 18 Co Aberdeen 4:08.89 4:09.56
35 Daniel Coombs 16 Bolton Metro 4:13.05 4:09.91
35 Lewis Smith 16 Warrender 4:08.65 4:09.91
37 Peter Hall 16 Co Chester 4:12.02 4:09.93
38 Quentin Lahana 22 Loughboro UN 4:02.37 4:11.65
39 Grant Turner 15 TigersharksW 4:10.78 4:12.10
40 Adam Brown 15 Hatfield 4:12.34 4:13.52
41 Roland Moore-Colyer 18 Swim Swansea 4:08.30 4:16.97

Event 4 Women 50 LC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 Alison Sheppard 32 Milngavie &B 25.58 25.49
2 Lisa Chapman 20 Loughboro UN 26.31 26.22
3 Emma Dutton 22 CO Leeds 26.43 26.23
3 Julie Douglas 24 Loughboro UN 26.23 26.23
5 Kathryn Evans 23 Nova Cent'n 26.62 26.24
6 Lorna Tonks 16 Bath Univ 26.87 26.48
7 Francesca Halsall 14 CO Liverpool 26.69 26.55
8 Karen Legg 26 Ferndown 26.55 26.62
—————————————————————–
9 Jenny Lyles 25 Bath Univ 26.65 26.64
10 Jenni Kilgallon 18 Co Dundee 26.76 26.66
—————————————————————–
11 Claire Windeatt 19 Kingstonhull 27.25 26.75
12 Chloe Winter 17 Haslemere 26.97 27.05
13 Georgina Heyn 20 Bath Univ 27.12 27.06
14 Alex Savage 19 Ferndown 27.28 27.07
15 Amy Smith 17 Wyre Forest 27.19 27.27
15 Emma Sandwith 18 Cockermouth 27.20 27.27

=== Heats ===

1 Alison Sheppard 32 Milngavie &B 24.97 25.58
2 Julie Douglas 24 Loughboro UN 26.48 26.23
3 Lisa Chapman 20 Loughboro UN 26.30 26.31
4 Karen Pickering 33 Ipswich 26.41 26.37
5 Emma Dutton 22 CO Leeds 26.34 26.43
6 Karen Legg 26 Ferndown 25.72 26.55
7 Kathryn Evans 23 Nova Cent'n 26.10 26.62
8 Jenny Lyles 25 Bath Univ 26.87 26.65
—————————————————————–
9 Francesca Halsall 14 CO Liverpool 27.03 26.69
10 Jenni Kilgallon 18 Co Dundee 26.67 26.76
11 Lorna Tonks 16 Bath Univ 27.02 26.87
12 Katy Sexton 22 Portsmouth N 26.10 26.93
13 Chloe Winter 17 Haslemere 27.17 26.97
14 Georgina Heyn 20 Bath Univ 27.30 27.12
15 Amy Smith 17 Wyre Forest 27.10 27.19
16 Emma Sandwith 18 Cockermouth 27.25 27.20
—————————————————————–
17 Claire Windeatt 19 Kingstonhull 26.60 27.25
18 Alex Savage 19 Ferndown 27.29 J27.28
—————————————————————–
19 Victoria Robinson 16 Amersham 27.72 J27.28
20 Susan Hill 34 Otter SC 27.15 27.31
21 Justine Clark 16 CO Coventry 27.54 27.43
22 Claudia Powell 16 CO Manch AQ 27.66 27.49
23 Emma Tapsell 19 Bath Univ 27.20 27.53
24 Rose Morahan 17 Millfield 27.16 27.55
25 Jordon Tomlinson 14 Lincoln Vulc 29.18 27.63
26 Rachael Gatford 15 Beckenham 27.00 27.71
27 Claudia Coleman 15 Plymouth Lea 28.31 27.81
28 Aileen Stirling 14 CO Glasgow 28.54 27.92
28 Charlotte Wright 15 Kingston Roy 28.04 27.92
30 Rachael George 14 Hatfield 28.40 28.02
31 Natasha Turner 14 Wellington M 29.08 28.07
32 Emily Shaw 15 Millfield 28.11 28.10
33 Emily Key 13 Strat Sharks 28.70 28.23

Event 5 Men 100 LC Metre Butterfly
==================================================================
Name Age Team Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 James Hickman 28 CO Manch AQ 53.54 53.14
2 Stephen Parry 27 Stockport MO 54.55 53.80
3 Matthew Bowe 21 Bath Univ 54.60 53.93
4 Todd Cooper 21 Stirlingswim 55.48 54.09
5 Michael Rock 17 CO Liverpool 54.44 54.24
6 Matthew Edwards 18 Loughboro UN 55.93 54.81
7 Ryan Tancock 21 Exeter City 54.73 55.05
8 Mark Lewis 21 Stirlingswim 55.93 55.09
—————————————————————–
9 Martin Leel 19 Co Aberdeen 55.67 55.38
10 David Bennett 23 Beckenham 55.79 55.49
—————————————————————–
11 Jack Lay 18 CO Leicester 56.59 55.66
12 Darren Wigg 24 CO Newcastle 57.12 56.08
13 Muiris O'Riada 23 Stirlingswim 56.88 56.20
14 Donal O'Neill 24 Loughboro UN 56.58 56.67
15 Simon LE Couilliard 17 Portsmouth N 56.77 56.96
16 Tom Harnett 22 Beckenham 57.06 57.77

=== Heats ===

1 James Hickman 28 CO Manch AQ 53.60 53.54
2 Michael Rock 17 CO Liverpool 56.01 54.44
3 Stephen Parry 27 Stockport MO 54.22 54.55
4 Matthew Bowe 21 Bath Univ 54.80 54.60
5 Ryan Tancock 21 Exeter City 55.51 54.73
6 Todd Cooper 21 Stirlingswim 53.42 55.48
7 Martin Leel 19 Co Aberdeen 55.75 55.67
8 David Bennett 23 Beckenham 54.14 55.79
—————————————————————–
9 Mark Lewis 21 Stirlingswim 55.75 55.93
9 Matthew Edwards 18 Loughboro UN 55.92 55.93
11 Donal O'Neill 24 Loughboro UN 56.20 56.58
12 Jack Lay 18 CO Leicester 56.76 56.59
13 Simon LE Couilliard 17 Portsmouth N 57.08 56.77
14 Muiris O'Riada 23 Stirlingswim 56.21 56.88
15 Tom Harnett 22 Beckenham 57.90 57.06
16 Darren Wigg 24 CO Newcastle 57.10 57.12
—————————————————————–
17 James Graves 19 Lincoln Vulc 57.20 57.24
18 John Bates 18 Kingstonhull 56.96 57.33
18 Charles Mills 17 Ren 96 58.10 57.33
Swim-Off Required ———————————————-
20 Richard Savage 18 CO Newcastle 57.38 57.52
21 Michael Donohoe 18 IREX 57.29 57.62
22 Ian Hulme 20 Loughboro UN 56.62 57.72
23 Andrew Mayor 18 Co Carlisle 58.12 57.78
24 David Holmes 22 CO Derby 57.97 57.83
25 Paul Wilkes 20 CO Coventry 57.90 57.98
26 John Wood 18 Berkhampsted 58.70 58.11
27 Anthony Bennett 17 Millfield 58.46 58.28
28 William Felgate 22 Portsmouth N 57.93 58.30
28 Kevin O'Loughlin 19 Nova Cent'n 57.40 58.30
30 Christopher Chasser 16 South Aberde 59.64 58.61
31 Stuart Houston 15 Ren 96 1:00.37 58.95
32 Nigel LI 18 CO Newcastle 57.73 58.96
33 Arthur Downing 16 CO Sheffield 58.20 59.01

Event 8 Women 100 LC Metre Backstroke
==================================================================
Name Age Team Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 Katy Sexton 22 Portsmouth N 1:02.62 1:01.70
2 Sarah Price 25 Loughboro UN 1:02.46 1:01.95
3 Joanna Fargus 22 Bath Univ 1:03.70 1:03.64
4 Zoe Cray 30 Ipswich 1:04.06 1:03.87
5 Elizabeth Simmonds 13 Lincoln Vulc 1:04.94 1:03.98
6 Stephanie Proud 16 Durham Aqua 1:04.45 1:04.04
7 Gemma Spofforth 17 Portsmouth N 1:04.29 1:04.13
8 Karen Lee 21 Loughboro UN 1:04.88 1:04.25
—————————————————————–
9 Lorna Smith 16 Ren 96 1:05.12 1:04.41
10 Francesca Halsall 14 CO Liverpool 1:04.99 1:04.73
—————————————————————–
11 Hollie O'Connor 15 Kingstonhull 1:05.13 1:04.93
12 Natalie Effemey 20 Loughboro UN 1:05.61 1:05.04
13 Samantha Williams 19 CO Coventry 1:05.44 1:05.24
14 Sarah Lambert 23 Selby 1:05.68 1:05.67
15 Jessica Sylvester 17 Newcastle ST 1:05.68 1:05.73
16 Laura Beechey 19 Loughboro UN 1:05.92 1:06.02

=== Heats ===

1 Melanie Marshall 22 Loughboro UN 1:02.72 1:01.70
2 Sarah Price 25 Loughboro UN 1:00.77 1:02.46
3 Katy Sexton 22 Portsmouth N 1:00.88 1:02.62
4 Joanna Fargus 22 Bath Univ 1:03.30 1:03.70
5 Zoe Cray 30 Ipswich 1:03.48 1:04.06
6 Gemma Spofforth 17 Portsmouth N 1:02.83 1:04.29
7 Stephanie Proud 16 Durham Aqua 1:02.69 1:04.45
8 Karen Lee 21 Loughboro UN 1:02.96 1:04.88
—————————————————————–
9 Elizabeth Simmonds 13 Lincoln Vulc 1:06.35 1:04.94
10 Francesca Halsall 14 CO Liverpool 1:05.68 1:04.99
11 Lorna Smith 16 Ren 96 1:04.86 1:05.12
12 Hollie O'Connor 15 Kingstonhull 1:06.21 1:05.13
13 Samantha Williams 19 CO Coventry 1:04.48 1:05.44
14 Natalie Effemey 20 Loughboro UN 1:05.79 1:05.61
15 Jessica Sylvester 17 Newcastle ST 1:06.40 1:05.68
15 Sarah Lambert 23 Selby 1:06.32 1:05.68
—————————————————————–
17 Laura Beechey 19 Loughboro UN 1:05.40 1:05.92
18 Katherine Wyld 18 Leatherhead 1:06.43 1:05.94
—————————————————————–
19 Amy Clayden 17 CO Leeds 1:05.80 1:06.08
20 Kimberley Jervis 17 CO Liverpool 1:05.58 1:06.13
21 Michelle Kiff 21 Loughboro UN 1:06.44 1:06.56
22 Karen Chadderton 17 Stockport MO 1:06.54 1:06.99
23 Holly Mills 16 T5 Ldn West 1:06.96 1:07.05
24 Natalie Durant 14 T5 Ldn West 1:08.20 1:07.28
25 Kayleigh Boyall 19 Nova Cent'n 1:06.47 1:07.39
26 Rachel Lefley 14 Nova Cent'n 1:08.81 1:07.72
27 Stella Lancey 16 Co Cardiff 1:07.39 1:07.73
28 Sarah Rickwood 20 Loughboro UN 1:06.30 1:07.98
29 Georgia Davies 14 Swim Swansea 1:09.08 1:08.10
30 Elizabeth Highton 14 Bo Burnley 1:09.76 1:08.35
31 Lucy McGINN 15 Guildford CT 1:07.66 1:08.70
32 Jemma Lowe 14 BO Stockton 1:09.09 1:08.79

Event 9 Men 200 LC Metre Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Seed Heats
==================================================================

=== Semis ===

1 Ian Edmond 26 CO Edinburgh 2:13.95 2:12.12
2 Christopher Cook 25 CO Newcastle 2:16.24 2:13.52
3 Michael Williamson 23 CO Coventry 2:15.62 2:14.18
4 Adam Whitehead 24 CO Coventry 2:20.65 2:15.73
5 Robin Francis 22 Bath Univ 2:16.44 2:16.29
6 Kristopher Gilchrist 21 CO Edinburgh 2:16.15 2:16.41
7 David Bartlett 20 Bath Univ 2:19.38 2:17.81
8 Mark Branch 17 N Aryshire 2:19.68 2:18.81
—————————————————————–
9 Neil Van Den Broek 25 Swim Swansea 2:19.52 2:19.31
10 Joe Gannon 21 CO Salford 2:21.14 2:19.69
—————————————————————–
11 Euan Dale 19 Millfield 2:18.59 2:20.11
12 James Kirton 19 CO Sheffield 2:22.96 2:20.64
13 Simon Smith 19 Bath Univ 2:20.98 2:21.50
14 Guy Worrow 18 CO Leicester 2:21.44 2:22.55
15 Craig Elliot 17 Cockermouth 2:22.56 2:24.88
16 James Fackrell 19 Bath Univ 2:23.22 2:28.62

=== Heats ===

1 Ian Edmond 26 CO Edinburgh 2:14.70 2:13.95
2 Michael Williamson 23 CO Coventry 2:15.19 2:15.62
3 Kristopher Gilchrist 21 CO Edinburgh 2:20.32 2:16.15
4 Christopher Cook 25 CO Newcastle 2:15.40 2:16.24
5 Robin Francis 22 Bath Univ 2:15.50 2:16.44
6 Euan Dale 19 Millfield 2:23.06 2:18.59
7 Darren Mew 25 Bath Univ 2:21.60 2:19.11
8 David Bartlett 20 Bath Univ 2:19.51 2:19.38
—————————————————————–
9 Neil Van Den Broek 25 Swim Swansea 2:20.50 2:19.52
10 Mark Branch 17 N Aryshire 2:18.85 2:19.68
11 Adam Whitehead 24 CO Coventry 2:16.70 2:20.65
12 Simon Smith 19 Bath Univ 2:24.02 2:20.98
13 Joe Gannon 21 CO Salford 2:21.55 2:21.14
14 Guy Worrow 18 CO Leicester 2:28.30 2:21.44
15 Craig Elliot 17 Cockermouth 2:25.35 2:22.56
16 James Kirton 19 CO Sheffield 2:22.85 2:22.96
—————————————————————–
17 James Fackrell 19 Bath Univ 2:24.00 2:23.22
18 Christopher Watkinson 18 Braintree 2:22.55 2:23.47
—————————————————————–
19 Mark McKENNA 16 CO Manch AQ 2:26.12 2:23.78
20 Mathew Trodden 20 CO Edinburgh 2:24.72 2:24.30
21 Christopher Wilson 19 CO Edinburgh 2:26.26 2:25.62
22 Jack Cockerton 16 Kelly Coll 2:28.12 2:26.07
23 Lewis Smith 16 Warrender 2:29.38 2:26.38
24 Lee Wightwick 19 Loughboro UN 2:20.90 2:26.43
25 Matthew Keen 21 Loughboro UN 2:25.52 2:26.52
26 Michael Jamieson 16 CO Glasgow 2:28.70 2:26.78
27 Daniel Haigh 18 Co Cardiff 2:25.98 2:27.31
28 Edward Downes 17 Maxwell 2:27.80 2:27.97
29 Max Partridge 15 CO Sheffield 2:29.23 2:28.73
30 Jack Bates 16 Nova Cent'n 2:31.67 2:28.82
31 Jamie Griffiths 16 Stirlingswim 2:26.31 2:28.90
32 James Frost 16 Kingstonhull 2:31.37 2:29.00

Event 10 Women 100 LC Metre Butterfly
==================================================================
Name Age Team Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 Georgina Lee 23 Camphill Ed 59.72 59.74
2 Rosalind Brett 25 Loughboro UN 59.84 1:00.02
3 Terri Dunning 19 Co Brim'Ham 1:01.35 1:01.16
4 Stephanie Hill 18 Nova Cent'n 1:01.77 1:01.31
5 Justine Clark 16 CO Coventry 1:03.29 1:01.42
6 Sarah Healey 22 Loughboro UN 1:03.07 1:01.56
7 Hana Capstick 17 Maxwell 1:02.52 1:02.08
8 Rebecca Shaw 19 CO Leeds 1:03.02 1:02.53
—————————————————————–
9 Leonore Kelleher 22 Loughboro UN 1:02.64 1:02.57
10 Alex Savage 19 Ferndown 1:03.20 1:02.79
—————————————————————–
11 Cari Davies 20 Nova Cent'n 1:02.26 1:02.93
12 Gemma Howells 20 Co Cardiff 1:03.25 1:02.97
13 Bethan Coole 20 Swim Swansea 1:02.87 1:03.10
14 Cassandra Patten 17 Plymouth Lea 1:03.50 1:03.22
15 Chloe Winter 17 Haslemere 1:03.21 1:03.45
16 Georgina Nash 18 T5 Ldn West 1:03.41 1:03.92
=== Heats ===

1 Georgina Lee 23 Camphill Ed 1:00.24 59.72
2 Rosalind Brett 25 Loughboro UN 1:01.51 59.84
3 Terri Dunning 19 Co Brim'Ham 1:01.99 1:01.35
4 Stephanie Hill 18 Nova Cent'n 1:02.21 1:01.77
5 Cari Davies 20 Nova Cent'n 1:03.55 1:02.26
6 Hana Capstick 17 Maxwell 1:04.09 1:02.52
7 Leonore Kelleher 22 Loughboro UN 1:02.60 1:02.64
8 Bethan Coole 20 Swim Swansea 1:03.32 1:02.87
—————————————————————–
9 Rebecca Shaw 19 CO Leeds 1:04.20 1:03.02
10 Sarah Healey 22 Loughboro UN 1:02.25 1:03.07
11 Alex Savage 19 Ferndown 1:01.65 1:03.20
12 Chloe Winter 17 Haslemere 1:02.65 1:03.21
13 Gemma Howells 20 Co Cardiff 1:02.57 1:03.25
14 Justine Clark 16 CO Coventry 1:03.11 1:03.29
15 Georgina Nash 18 T5 Ldn West 1:04.47 1:03.41
16 Cassandra Patten 17 Plymouth Lea 1:04.29 1:03.50
—————————————————————–
17 Suzanna Kaminski 19 BO Kirklees 1:02.43 1:03.83
18 Lorna Tonks 16 Bath Univ 1:04.00 1:04.04
—————————————————————–
19 Lisa How 21 Wigan Wasps 1:02.70 1:04.13
20 Stephanie Johnson 16 Durham Aqua 1:03.66 1:04.30
21 Laura Campbell 17 Co Brim'Ham 1:03.82 1:04.35
22 Charlotte Wright 15 Kingston Roy 1:05.60 1:04.41
23 Aimee Ramm 22 Loughboro UN 1:03.41 1:04.42
24 Jessica Sylvester 17 Newcastle ST 1:04.45 1:04.58
25 Mackenzie Howe 18 Co Cardiff 1:04.47 1:04.74
26 Karen Rigby 20 Co Dundee 1:05.10 1:04.85
27 Fiona Booth 18 Warrender 1:04.70 1:04.95
28 Hannah Madden 15 CO Liverpool 1:04.62 1:05.04
29 Nicola Charlesworth 22 Hart 1:04.64 1:05.08
30 Ellen Gandy 13 Beckenham 1:06.71 1:05.17
31 Claire Mead 17 CO Newcastle 1:04.67 1:05.21

Event 11 Men 100 LC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 Simon Burnett 21 Wycombe Dist 50.41 49.90
2 Matthew Kidd 25 Leatherhead 49.65 49.99
3 Christopher Cozens 22 Loughboro UN 51.36 50.22
4 Gavin Meadows 27 CO Leeds 50.14 50.33
5 Alexander Scotcher 24 Loughboro UN 50.97 50.38
6 Craig Gibbons 19 Maxwell 51.27 50.42
7 Anthony Howard 25 Horwich 51.33 50.46
8 Ross Davenport 20 Bath Univ 50.97 50.47
—————————————————————–
9 Edward Sinclair 24 Millfield 50.99 50.90
10 Matthew Clay 22 Bath Univ 51.61 51.21
—————————————————————–
11 Sion Brinn 31 Bath Univ 51.48 51.43
12 Richard Salt 21 Bath Univ 51.48 51.56
13 Edward Denton 18 Millfield 51.88 51.72
14 Lewis Owens 17 Co Cant'Bury 51.96 51.80
15 David Leith 24 CO Edinburgh 51.78 51.92
16 Matthew Bowe 21 Bath Univ 51.63 57.47

=== Heats ===

1 Matthew Kidd 25 Leatherhead 50.40 49.65
2 Gavin Meadows 27 CO Leeds 51.66 50.14
3 Simon Burnett 21 Wycombe Dist 50.53 50.41
4 Ross Davenport 20 Bath Univ 51.42 50.97
4 Alexander Scotcher 24 Loughboro UN 50.41 50.97
6 Edward Sinclair 24 Millfield 51.66 50.99
7 Craig Gibbons 19 Maxwell 51.36 51.27
8 Anthony Howard 25 Horwich 51.21 51.33
—————————————————————–
9 Christopher Cozens 22 Loughboro UN 49.90 51.36
10 Sion Brinn 31 Bath Univ 51.79 51.48
10 Richard Salt 21 Bath Univ 51.86 51.48
12 Matthew Clay 22 Bath Univ 52.68 51.61
13 Matthew Bowe 21 Bath Univ 51.20 51.63
14 David Leith 24 CO Edinburgh 51.37 51.78
15 Edward Denton 18 Millfield 52.43 51.88
16 Lewis Owens 17 Co Cant'Bury 53.21 51.96
—————————————————————–
17 Craig Houston 19 Stirlingswim 51.67 J51.96
18 Michael Stephenson 18 Cockermouth 51.56 51.98
—————————————————————–
19 Jon Bone 21 Loughboro UN 51.92 51.99
20 Seth Chappels 22 Ferndown 50.80 52.17
20 David Waslin 16 Kingstonhull 53.68 52.17
22 Ryan Tancock 21 Exeter City 52.14 52.22
23 Andrew Manley 27 Swindon Dolp 51.96 52.39
24 Quentin Lahana 22 Loughboro UN 52.23 52.43
25 Martin Handley 16 Bo Burnley 53.45 52.48
26 Matthew Perkins 20 Loughboro UN 52.66 52.57
27 Dean Milwain 18 CO Derby 53.53 52.58
27 David Bennett 23 Beckenham 51.49 52.58
29 Stephen Hughes 23 CO Coventry 52.27 52.66
30 Andrew Hodgson 17 CO Manch AQ 53.80 52.85
31 Robbie Renwick 16 Co Aberdeen 55.70 53.05
32 Ranald Falconer 17 Co Aberdeen 52.74 53.13
33 Owen Morgan 20 Kingston Roy 52.21 53.25

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here