Lisa Tixier, Joel Ax Break Meet Records at NAIA National Championships

Photo Courtesy: Olivet Nazarene Athletics

Two meet records were broken on day three finals of the 2017 NAIA Men’s and Women’s National Swimming and Diving Championships.

Biola’s Lisa Tixier broke the meet record in the women’s 100 fly while SCAD’s Joel Ax beat the previous mark in the men’s 200 free.

Heading into the final day of competition tomorrow, Olivet Nazarene leads both the men and women’s meets.

2017 NAIA National Championships Day 3 Finals – Results

Click here for this morning’s prelim recap.

Click here for the women’s meet records.

Click here for the men’s meet records.

Tonight’s Events:

Women’s 200 Medley Relay
Men’s 200 Medley Relay
Women’s 400 IM
Men’s 400 IM
Women’s 100 Fly
Men’s 100 Fly
Women’s 200 Free
Men’s 200 Free
Women’s 100 Breast
Men’s 100 Breast
Women’s 100 Back
Men’s 100 Back
Women’s 3m Diving
Men’s 3m Diving

Women’s 200 Medley Relay

Olivet Nazarene won the first event of the evening by nearly one second. The team of Deirdre Gerke (27.28), Andrea Vega (28.67), Amanda Moran (25.07), and Leanne Latocha (23.23) took gold in 1:44.25.

SCAD’s Julie Henninger (27.50), Sara Lacusky (29.54), Cadie Crow (25.84), and Julie Woody (22.24) finished second in 1:45.12 and Biola’s Rachel Stinchcomb (27.70), Emily Silzel (30.63), Lisa Tixier (23.90), and Rebecca Brandt (24.34) took third in 1:46.57.

Event 17  Women 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
  Meet Record: * 1:41.40  2012      Fresno Pacific, Fresno Pacific
                          Coffman/Malthaner/Swanson/Brown
    School                              Prelims     Finals Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Olivet Nazarene                     1:47.34    1:44.25   40  
     1) Deirdre Gerke JR              2) Andrea Vega SO               
     3) Amanda Moran JR               4) Leanne Latocha               
                 27.28        55.95 (28.67)
        1:21.02 (25.07)     1:44.25 (23.23)
  2 SCAD                                1:47.23    1:45.12   34  
     1) Julie Henninger SO            2) Sara Lacusky SO              
     3) Cadie Crow JR                 4) Julie Woody SR               
                 27.50        57.04 (29.54)
        1:22.88 (25.84)     1:45.12 (22.24)
  3 Biola                               1:47.09    1:46.57   32  
     1) Rachel Stinchcomb FR          2) Emily Silzel FR              
     3) Lisa Tixier JR                4) Rebecca Brandt SO            
                 27.70        58.33 (30.63)
        1:22.23 (23.90)     1:46.57 (24.34)
  4 L W C                               1:48.68    1:48.01   30  
     1) Bailey Seitz SO               2) Ronni Borders SO             
     3) Jessica Macdonald FR          4) Ines Khiyara FR              
                 28.30        56.88 (28.58)
        1:23.22 (26.34)     1:48.01 (24.79)
  5 St Andrews                          1:49.47    1:48.32   28  
     1) Xiomara Getrouw SR            2) Chiara Knebelkamp FR         
     3) Tarryn Holmes JR              4) Choolwe Lourens JR           
                 26.20        57.65 (31.45)
        1:23.67 (26.02)     1:48.32 (24.65)
  6 Brenau                              1:49.32    1:48.41   26  
     1) Lindsay Dowling SO            2) Yanne Toussaint FR           
     3) Alisha Hodgetts JR            4) Ella Kleinschmidt JR         
                 27.39        58.44 (31.05)
        1:23.89 (25.45)     1:48.41 (24.52)
  7 LU-BV                               1:51.47    1:49.81   24  
     1) Hristina Krasteva JR          2) Lina Hartwig FR              
     3) McKenna Rafferty SO           4) Claire Featherstone FR       
                 28.49        59.39 (30.90)
        1:25.68 (26.29)     1:49.81 (24.13)
 -- C of I                              1:50.57         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Kiera Supple FR               2) Abigail Schwarte SO          
     3) Madison Kelly SO              4) Hannah Roberts FR            
                 28.14        58.99 (30.85)
        1:24.61 (25.62)          DQ (24.39)

Men’s 200 Medley Relay

SCAD won the first men’s event of the evening. The team of Brogan Bunner (23.12), Anton Arvidsson (24.54), Ryan Sweat (22.51), and Joel Ax (19.34) stopped the clock in 1:29.51.

Keiser’s Nick Oh (23.87), Lukas Macek (24.74), Danny Hartley (21.70), and Andrei Stukov (19.88) took second in 1:30.19 and Olivet Nazarene’s Magnus Poulsen (22.92), Guilherme Magnoler (25.14), Magnus Andersen (21.93), and Vladislav Khoroleetc (20.29) finished third in 1:30.28.

Event 18  Men 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
  Meet Record: * 1:26.83  3/6/2014  Oklahoma Baptist University, Oklahoma Baptis
                          D Ramirez, G Penny, G Sullivan, L Lassley
    School                              Prelims     Finals Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 SCAD                                1:32.82    1:29.51   40  
     1) Brogan Bunner SO              2) Anton Arvidsson JR           
     3) Ryan Sweat SO                 4) Joel Ax SR                   
                 23.12        47.66 (24.54)
        1:10.17 (22.51)     1:29.51 (19.34)
  2 Keiser                              1:31.96    1:30.19   34  
     1) Nick Oh FR                    2) Lukas Macek FR               
     3) Danny Hartley JR              4) Andrei Stukov SO             
                 23.87        48.61 (24.74)
        1:10.31 (21.70)     1:30.19 (19.88)
  3 Olivet Nazarene                     1:32.39    1:30.28   32  
     1) Magnus Poulsen FR             2) Guilherme Magnoler JR        
     3) Magnus Andersen FR            4) Vladislav Khoroletc JR       
                 22.92        48.06 (25.14)
        1:09.99 (21.93)     1:30.28 (20.29)
  4 W B U                               1:32.73    1:30.31   30  
     1) Nico Ruiz-Rojas JR            2) Bjoern Globke SR             
     3) Josiah Morales SR             4) Henri G�nther FR             
                 23.09        48.06 (24.97)
        1:09.66 (21.60)     1:30.31 (20.65)
  5 St Andrews                          1:32.18    1:30.92   28  
     1) Georgi Krastev SR             2) Elliot Boon SR               
     3) Josh Dixon SR                 4) Juan Patino FR               
                 23.11        48.79 (25.68)
        1:11.48 (22.69)     1:30.92 (19.44)
  6 Thomas                              1:32.32    1:31.52   26  
     1) Igor Dos Santos JR            2) Mitch Graham                 
     3) Tan Dang JR                   4) Perry Lindo                  
                 23.75        48.87 (25.12)
        1:11.87 (23.00)     1:31.52 (19.65)
  7 L W C                               1:33.80    1:33.50   24  
     1) Clemens Paetzold SO           2) Jonas Mueller JR             
     3) Jose Prado de Lima SO         4) Iker Larzabal SR             
                 23.88        49.53 (25.65)
        1:12.47 (22.94)     1:33.50 (21.03)
  8 LU-BV                               1:34.97    1:34.81   22  
     1) Arthur do Nascimento Brilhant 2) Maxime Eekhof FR             
     3) Timo Billmann SO              4) Tim Schmalzreich JR          
                 24.46        49.89 (25.43)
        1:13.16 (23.27)     1:34.81 (21.65)

Women’s 400 IM

Olivet Nazarene’s Tiffany Ray swept the IM events this weekend by taking the 400 IM title tonight. The senior dropped four seconds from her morning time to finish in 4:25.90. This is her second individual NAIA National Championship title in her career.

SCAD’s Rebecca Justus finished second in 4:28.83 and Cumberlands’ Christina Klouda finished third in 4:30.35.

Olivet Nazarene’s Hayley Ronci (4:31.90), Brenau’s Courtney Hayward (4:31.95), College of Idaho’s Mckayla Stevens (4:36.35), Erika Roller (4:36.58), and Biola’s Sophia Dammann (4:39.70) rounded out the top eight.

Event 19  Women 400 Yard IM
=========================================================================
  Meet Record: * 4:24.03  1993      Laurette Hakansson, Drury
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Tiffany Ray            SR Olivet Nazarene   4:29.04    4:25.90   20  
                 28.45      1:00.24 (31.79)
        1:33.09 (32.85)     2:05.79 (32.70)
        2:44.55 (38.76)     3:23.34 (38.79)
        3:54.75 (31.41)     4:25.90 (31.15)
  2 Rebecca Justus         JR SCAD              4:30.45    4:28.83   17  
                 28.63      1:00.54 (31.91)
        1:37.32 (36.78)     2:12.77 (35.45)
        2:51.12 (38.35)     3:28.79 (37.67)
        3:59.09 (30.30)     4:28.83 (29.74)
  3 Christina Klouda       SO Cumberlands       4:32.41    4:30.35   16  
                 28.38      1:00.99 (32.61)
        1:34.89 (33.90)     2:08.59 (33.70)
        2:48.27 (39.68)     3:28.69 (40.42)
        4:00.05 (31.36)     4:30.35 (30.30)
  4 Hayley Ronci           SR Olivet Nazarene   4:32.79    4:31.90   15  
                 29.12      1:01.16 (32.04)
        1:35.93 (34.77)     2:10.58 (34.65)
        2:50.80 (40.22)     3:31.05 (40.25)
        4:02.30 (31.25)     4:31.90 (29.60)
  5 Courtney Hayward       SR Brenau            4:33.62    4:31.95   14  
                 29.35      1:03.01 (33.66)
        1:37.36 (34.35)     2:12.38 (35.02)
        2:51.63 (39.25)     3:30.95 (39.32)
        4:01.95 (31.00)     4:31.95 (30.00)
  6 Mckayla Stevens        SR C of I            4:38.93    4:36.35   13  
                 28.44      1:02.11 (33.67)
        1:37.78 (35.67)     2:13.47 (35.69)
        2:53.20 (39.73)     3:34.22 (41.02)
        4:06.19 (31.97)     4:36.35 (30.16)
  7 Erika Roller           FR SCAD              4:41.09    4:36.58   12  
                 29.79      1:04.71 (34.92)
        1:40.92 (36.21)     2:16.13 (35.21)
        2:55.02 (38.89)     3:34.60 (39.58)
        4:05.66 (31.06)     4:36.58 (30.92)
  8 Sophia Dammann         JR Biola             4:38.02    4:39.70   11  
                 30.41      1:04.42 (34.01)
        1:39.26 (34.84)     2:14.19 (34.93)
        2:54.68 (40.49)     3:35.46 (40.78)
        4:07.60 (32.14)     4:39.70 (32.10)

Men’s 400 IM

Olivet Nazarene swept the 400 IM tonight as Daniil Kuzmin took the title in 3:55.88. The sophomore dropped an additional three seconds from his prelim time to gold for the second-straight year.

Lindenwood-Belleville’s Nico Tscherner took silver in 3:58.05 and Asbury’s Keith Jessee took bronze in 4:02.52.

Olivet Nazarene’s Charles Bennett (4:03.76), Cumberlands’ Ivar de Jong (4:03.86), Cumberlands’ Joel Westerlind (4:04.81), Lindenwood-Belleville’s Niels Engeln (4:09.04), and College of Idaho’s Thomas Sheridan (4:12.84) also swam in the A-Final.

Event 20  Men 400 Yard IM
=========================================================================
  Meet Record: * 3:53.86  2010      Kevin Sellars, Cal Baptist
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Daniil Kuzmin          SO Olivet Nazarene   3:59.31    3:55.88   20  
                 24.55        52.58 (28.03)
        1:22.64 (30.06)     1:52.74 (30.10)
        2:25.93 (33.19)     2:59.73 (33.80)
        3:27.97 (28.24)     3:55.88 (27.91)
  2 Nico Tscherner         FR LU-BV             4:00.84    3:58.04   17  
                 24.98        54.18 (29.20)
        1:24.44 (30.26)     1:53.87 (29.43)
        2:28.14 (34.27)     3:01.83 (33.69)
        3:30.48 (28.65)     3:58.04 (27.56)
  3 Keith Jessee           SO Asbury            4:02.53    4:02.52   16  
                 25.78        55.22 (29.44)
        1:27.21 (31.99)     1:58.84 (31.63)
        2:31.63 (32.79)     3:06.02 (34.39)
        3:34.79 (28.77)     4:02.52 (27.73)
  4 Charles Bennett        JR Olivet Nazarene   4:05.01    4:03.76   15  
                 26.36        55.86 (29.50)
        1:27.76 (31.90)     1:58.23 (30.47)
        2:34.04 (35.81)     3:09.78 (35.74)
        3:37.29 (27.51)     4:03.76 (26.47)
  5 Ivar de Jong           SO Union College     4:07.88    4:03.86   14  
                 25.74        55.96 (30.22)
        1:29.05 (33.09)     2:00.91 (31.86)
        2:33.99 (33.08)     3:07.57 (33.58)
        3:36.26 (28.69)     4:03.86 (27.60)
  6 Joel Westerlind        FR Cumberlands       4:05.37    4:04.81   13  
                 26.01        55.94 (29.93)
        1:27.36 (31.42)     1:57.88 (30.52)
        2:33.25 (35.37)     3:08.86 (35.61)
        3:37.69 (28.83)     4:04.81 (27.12)
  7 Niels Engeln           FR LU-BV             4:08.95    4:09.04   12  
                 26.11        57.16 (31.05)
        1:30.04 (32.88)     2:03.01 (32.97)
        2:36.88 (33.87)     3:11.68 (34.80)
        3:40.72 (29.04)     4:09.04 (28.32)
  8 Thomas Sheridan        JR C of I            4:09.55    4:12.84   11  
                 25.96        57.00 (31.04)
        1:29.52 (32.52)     2:01.65 (32.13)
        2:37.96 (36.31)     3:15.43 (37.47)
        3:44.40 (28.97)     4:12.84 (28.44)

Women’s 100 Fly

Biola’s Lisa Tixier set a new NAIA National Championship meet record in the 100 fly. The junior posted a time of 53.70 for the win en route to defending her title. Her time broke the previous record of 54.25 set back in 2015 by her sister Christine Tixier.

Olivet Nazarene’s Amanda Moran finished second in 55.82 and SCAD’s Lydia Reinhardt took third in 57.44.

SCAD’s Cadie Crow (57.95), Olivet Nazarene’s Kara DeLong (57.99), College of Idaho’s Madison Kelly (58.12), Asbury’s Claire Goodrum (58.19), and Biola’s Samantha Dammann (59.00) also swam in the top eight.

Event 21  Women 100 Yard Butterfly
=========================================================================
  Meet Record: * 54.25  3/6/2015  Christine Tixier, BIOLA
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Lisa Tixier            JR Biola               55.05      53.70*  20  
                 25.14        53.70 (28.56)
  2 Amanda Moran           JR Olivet Nazarene     56.95      55.82   17  
                 26.08        55.82 (29.74)
  3 Lydia Reinhardt        FR SCAD                57.25      57.44   16  
                 26.55        57.44 (30.89)
  4 Cadie Crow             JR SCAD                57.90      57.95   15  
                 27.15        57.95 (30.80)
  5 Kara DeLong            JR Olivet Nazarene     58.61      57.99   14  
                 27.62        57.99 (30.37)
  6 Madison Kelly          SO C of I              58.52      58.12   13  
                 26.96        58.12 (31.16)
  7 Claire Goodrum         SO Asbury              58.67      58.19   12  
                 27.36        58.19 (30.83)
  8 Samantha Dammann       JR Biola               58.61      59.00   11  
                 27.64        59.00 (31.36)

Men’s 100 Fly

Olivet Nazarene’s Magnus Poulsen won his first of two events during tonight’s final session. The freshman won his first NAIA National Championship title with a time of 47.63.

Wayland Baptist’s Josiah Morales swam to second in 48.72 and Keiser’s Danny Hartley took third in 48.99

Olivet Nazarene’s Magnus Anderson (49.26), Saint Andrews’ Georgi Krastev (49.75), Saint Gregory’s Jason Schroeder (50.06), Cumberlands’ Igor Dozortsev (50.16), and Lindenwood-Belleville’s Timo Billmann (50.71) rounded out the top eight.

Event 22  Men 100 Yard Butterfly
=========================================================================
  Meet Record: * 46.12  3/6/2015  Daniel Ramirez, OBU
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Magnus Poulsen         FR Olivet Nazarene     49.08      47.63   20  
                 22.01        47.63 (25.62)
  2 Josiah Morales         SR W B U               50.04      48.72   17  
                 22.76        48.72 (25.96)
  3 Danny Hartley          JR Keiser              49.62      48.99   16  
                 22.96        48.99 (26.03)
  4 Magnus Andersen        FR Olivet Nazarene     50.01      49.26   15  
                 23.21        49.26 (26.05)
  5 Georgi Krastev         SR St Andrews          50.21      49.75   14  
                 23.38        49.75 (26.37)
  6 Jason Schroeder           SGU                 49.85      50.06   13  
                 22.79        50.06 (27.27)
  7 Igor Dozortsev         SR Cumberlands         50.28      50.16   12  
                 23.50        50.16 (26.66)
  8 Timo Billmann          SO LU-BV               50.06      50.71   11  
                 23.58        50.71 (27.13)

Women’s 200 Free

SCAD’s Abigail Richey won her second-consecutive NAIA National title in the women’s free, finishing with a time of 1:52.21. The sophomore finished less than two-tenths ahead of the runner-up.

Second place went to Keiser’s Rachel Munschauer in 1:52.40 and third went to SCAD’s Julie Henninger in 1:52.58.

Olivet Nazarene’s Deirdre Gerke (1:53.23), Morningside’s Suzanna Gonzalez (1:54.08), SOKA’s Taylor Karnilaw (1:54.18), Lindsey Wilson’s Jessica Macdonald (1:54.51), and Cumberlands’ Brittany Litke (1:54.91) also swam in the A-Final.

 Event 23  Women 200 Yard Freestyle
=========================================================================
  Meet Record: * 1:49.58  2011      Alex Peters, Concordia
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Abigail Richey         SO SCAD              1:52.79    1:52.21   20  
                 26.19        54.67 (28.48)
        1:23.47 (28.80)     1:52.21 (28.74)
  2 Rachel Munschauer      FR Keiser            1:54.07    1:52.40   17  
                 26.43        54.82 (28.39)
        1:23.40 (28.58)     1:52.40 (29.00)
  3 Julie Henninger        SO SCAD              1:53.38    1:52.58   16  
                 26.49        54.83 (28.34)
        1:23.31 (28.48)     1:52.58 (29.27)
  4 Deirdre Gerke          JR Olivet Nazarene   1:54.75    1:53.23   15  
                 26.94        56.31 (29.37)
        1:24.86 (28.55)     1:53.23 (28.37)
  5 Suzanna Gonzalez       JR Morningside       1:54.57    1:54.08   14  
                 26.63        55.34 (28.71)
        1:24.36 (29.02)     1:54.08 (29.72)
  6 Taylor Karnilaw        SR SOKA              1:55.16    1:54.18   13  
                 26.72        55.31 (28.59)
        1:24.76 (29.45)     1:54.18 (29.42)
  7 Jessica Macdonald      FR L W C             1:54.66    1:54.51   12  
                 26.28        55.08 (28.80)
        1:24.79 (29.71)     1:54.51 (29.72)
  8 Brittany Litke         JR Cumberlands       1:55.30    1:54.91   11  
                 26.49        55.44 (28.95)
        1:25.11 (29.67)     1:54.91 (29.80)

Men’s 200 Free

SCAD’s Joel Ax led the race from start to finish en route to breaking his own NAIA National Championship meet record he set last year by .01. The senior posted a time of 1:34.89.

Ax’s teammate Joel Thatcher finished second in 1:36.12 and Olivet Nazarene’s Joshua Bouma took third in 1:39.74.

Keiser’s Wyatt Engler (1:39.96), Lindenwood-Belleville’s Tim Schmalzreich (1:40.70), Cumberlands’ Alex Zolotukhin (1:41.49), Lindsey Wilson’s Iker Larzabal (1:41.57), and SOKA’s Michael Nunn (1:42.39) rounded out the top eight.

Event 24  Men 200 Yard Freestyle
=========================================================================
  Meet Record: * 1:34.90  3/4/2016  Joel Ax, SCAD
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Joel Ax                SR SCAD              1:39.95    1:34.89*  20  
                 22.46        47.06 (24.60)
        1:11.40 (24.34)     1:34.89 (23.49)
  2 Joel Thatcher          FR SCAD              1:39.22    1:36.12   17  
                 22.67        47.34 (24.67)
        1:11.81 (24.47)     1:36.12 (24.31)
  3 Joshua Bouma           JR Olivet Nazarene   1:40.55    1:39.74   16  
                 23.56        48.89 (25.33)
        1:14.16 (25.27)     1:39.74 (25.58)
  4 Wyatt Engler           JR Keiser            1:40.89    1:39.96   15  
                 23.22        48.72 (25.50)
        1:14.46 (25.74)     1:39.96 (25.50)
  5 Tim Schmalzreich       JR LU-BV             1:41.09    1:40.70   14  
                 23.85        49.34 (25.49)
        1:14.97 (25.63)     1:40.70 (25.73)
  6 Alex Zolotukhin        FR Cumberlands       1:42.36    1:41.49   13  
                 23.68        50.43 (26.75)
        1:16.08 (25.65)     1:41.49 (25.41)
  7 Iker Larzabal          SR L W C             1:42.20    1:41.57   12  
                 23.73        49.11 (25.38)
        1:15.33 (26.22)     1:41.57 (26.24)
  8 Michael Nunn           JR SOKA              1:42.20    1:42.39   11  
                 23.67        49.43 (25.76)
        1:15.62 (26.19)     1:42.39 (26.77)

Women’s 100 Breast

SCAD’s Sara Lacusky dropped nearly another second from her prelim time to win the 100 breast in 1:03.25. The sophomore had the fastest second 50 split of the field to win by over one second.

Olivet Nazarene’s Andrea Vega finished second in 1:04.31 while Lindsey Wilson’s Ronni Borders took a close third in 1:04.62.

SCAD’s Emily Rozar (1:06.47), SCAD’s Emilia Rittenbach (1:06.82), SCAD’s Alle Ragland (1:06.88), WVU Tech’s Kendra Monnin (1:07.10), and Biola’s Emily Silzel (1:07.46) completed the A-Final.

Event 25  Women 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
  Meet Record: * 1:02.09  2012      Catherine Duquet, SCAD
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Sara Lacusky           SO SCAD              1:04.07    1:03.25   20  
                 29.76      1:03.25 (33.49)
  2 Andrea Vega            SO Olivet Nazarene   1:05.84    1:04.31   17  
                 29.61      1:04.31 (34.70)
  3 Ronni Borders          SO L W C             1:04.66    1:04.62   16  
                 29.38      1:04.62 (35.24)
  4 Emily Rozar            FR SCAD              1:06.37    1:06.47   15  
                 31.14      1:06.47 (35.33)
  5 Emilia Rittenbach      FR SCAD              1:07.18    1:06.82   14  
                 31.62      1:06.82 (35.20)
  6 Alle Ragland           JR SCAD              1:06.86    1:06.88   13  
                 31.37      1:06.88 (35.51)
  7 Kendra Monnin          JR Wvu Tech          1:07.18    1:07.10   12  
                 31.75      1:07.10 (35.35)
  8 Emily Silzel           FR Biola             1:07.21    1:07.46   11  
                 31.50      1:07.46 (35.96)

Men’s 100 Breast

Keiser’s Lukas Macek was the only swimmer under 55 seconds, winning the 100 breast in a time of 54.66. This is the freshman’s first NAIA National Championship title.

SCAD’s Anton Arvidsson placed second in 55.01 and Cumberlands’ Jacob Smith finished third in 55.52.

Thomas’ Mitch Graham (55.65), Wayland Baptist’s Bjoern Globke (55.84), Lindenwood-Belleville’s Maxime Eekhof (55.91), Lindsey Wilson’s Jonas Mueller (55.94), and WVU Tech’s Paulo Ignacio Jr. (56.37) rounded out the top heat.

Event 26  Men 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
  Meet Record: * 53.06  2009      Bryan Haile, Cal Baptist
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Lukas Macek            FR Keiser              55.52      54.66   20  
                 25.74        54.66 (28.92)
  2 Anton Arvidsson        JR SCAD                55.80      55.01   17  
                 25.28        55.01 (29.73)
  3 Jacob Smith            SO Cumberlands         55.88      55.52   16  
                 26.08        55.52 (29.44)
  4 Mitch Graham              Thomas              56.04      55.65   15  
                 25.45        55.65 (30.20)
  5 Bjoern Globke          SR W B U               56.50      55.84   14  
                 25.81        55.84 (30.03)
  6 Maxime Eekhof          FR LU-BV               56.28      55.91   13  
                 25.97        55.91 (29.94)
  7 Jonas Mueller          JR L W C               56.20      55.94   12  
                 26.14        55.94 (29.80)
  8 Paulo Ignacio Jr       FR Wvu Tech            56.64      56.37   11  
                 26.25        56.37 (30.12)

Women’s 100 Back

Olivet Nazarene’s Amanda Moran won the 100 back to defend her title. Last year’s NAIA Female Swimmer of the Year swam the race in 55.19 to take the NAIA National Championship crown for the second-straight year.

SCAD’s Julie Woody touched second in 55.70 and Columbia College’s Megan Monahan finished third in 57.35.

Saint Andrews’ Xiomara Getrouw (57.61), Brenau’s Lindsay Dowling (57.74), SCAD’s Julie Henninger (57.97), Columbia College’s Cydney Donnelly (58.13), and Loyola’s Nina Mantich (58.93) also swam in the A-Final.

Event 27  Women 100 Yard Backstroke
=========================================================================
  Meet Record: * 52.76  2012      Cheyenne Coffman, Fresno Pacific
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Amanda Moran           JR Olivet Nazarene     55.94      55.19   20  
                 27.26        55.19 (27.93)
  2 Julie Woody            SR SCAD                55.64      55.70   17  
                 26.68        55.70 (29.02)
  3 Megan Monahan          SR Columbia            58.08      57.35   16  
                 28.17        57.35 (29.18)
  4 Xiomara Getrouw        SR St Andrews          57.77      57.61   15  
                 27.54        57.61 (30.07)
  5 Lindsay Dowling        SO Brenau              58.16      57.74   14  
                 28.25        57.74 (29.49)
  6 Julie Henninger        SO SCAD                57.96      57.97   13  
                 28.30        57.97 (29.67)
  7 Cydney Donnelly        SR Columbia            58.59      58.13   12  
                 28.33        58.13 (29.80)
  8 Nina Mantich           FR Loyola              58.65      58.93   11  
                 28.48        58.93 (30.45)

Men’s 100 Back

Olivet Nazarene’s Magnus Poulsen won his second race of the night, this time in the 100 back. The freshman won by two-tenths, posting a time of 49.22 not too long after his win in the 100 fly.

Keiser’s Danny Hartley finished second in 49.42 and Saint Andrews’ Georgi Krastev finished a close third in 49.50.

SCAD’s Brogan Bunner (49.66), Wayland Baptist’s Nico Ruiz-Rojas (50.00), Olivet Nazarene’s Vladislav Khoroletc (50.77), Lindsey Wilson’s Clemens Paetzold (50.87), and Asbury’s Clay Bisher (51.78) rounded out the top eight.

Event 28  Men 100 Yard Backstroke
=========================================================================
  Meet Record: * 46.28  3/7/2014  Daniel Z Ramirez, Oklahoma Baptist
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Magnus Poulsen         FR Olivet Nazarene     49.82      49.22   20  
                 23.44        49.22 (25.78)
  2 Danny Hartley          JR Keiser              51.26      49.42   17  
                 23.86        49.42 (25.56)
  3 Georgi Krastev         SR St Andrews          50.67      49.50   16  
                 23.76        49.50 (25.74)
  4 Brogan Bunner          SO SCAD                50.91      49.66   15  
                 23.91        49.66 (25.75)
  5 Nico Ruiz-Rojas        JR W B U               49.94      50.00   14  
                 23.95        50.00 (26.05)
  6 Vladislav Khoroletc    JR Olivet Nazarene     51.25      50.77   13  
                 24.86        50.77 (25.91)
  7 Clemens Paetzold       SO L W C               50.84      50.87   12  
                 24.32        50.87 (26.55)
  8 Clay Bisher            FR Asbury              51.48      51.78   11  
                 24.97        51.78 (26.81)

Women’s Top 10 Team Scores:

1. Olivet Nazarene-458
2. SCAD-434
3. Biola-257
4. Brenau-203
5. Lindsey Wilson-172
6. Cumberlands-161
7. College of Idaho-141
8. Lindenwood-Belleville-90
9. Columbia College-87.5
10. Saint Andrews-82

Men’s Top 10 Team Scores:

1. Olivet Nazarene-428.5
2. SCAD-303.5
3. Keiser-275
4. Lindenwood-Belleville-210
5. Cumberlands-203
6. Wayland Baptist-182
7. Thomas-180
8. Lindsey Wilson-154
9. Saint Andrews-129
10. Asbury-114

Prelims will begin tomorrow at 9 a.m. EST.

All results can be found on Meet Mobile-NAIA National Championships 2017.

Comments Off on Lisa Tixier, Joel Ax Break Meet Records at NAIA National Championships

Author: Chandler Brandes

avatar
Chandler Brandes is a junior at the University of Vermont where she is majoring in Public Communication and double minoring in Coaching and Sports Management. She is a former swimmer for the Catamounts and this is her third year on board with Swimming World.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here