ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





The Thorpedo Strikes Back, Swamps Hoogie in 200m Free in Paris -- January 18, 2003 Ian Thorpe Flying through the water.

By Phillip Whitten

PARIS, Jan. 18. YESTERDAY Holland's Pieter van den Hoogenband disposed of Australia's Ian Thorpe in their much-ballyhooed 100m freestyle match-up at the Paris World Cup meet with astonishing ease.

The Dutchman clocked 47.41 seconds, while his southern hemisphere rival languished in fifth place, nearly a second in arrears. To make matters worse, Thorpe could manage only an 18th place finish in the prelims of the 50m free.

Today, the featured race was the 200m freestyle, and The Thorpedo struck back with a vengeance. Thorpe breezed to victory in 1:41.86 -- history's secvond fastest performance -- more than 1.3 seconds ahead of Hoogie at 1:43.18.

It was the first time the two had met since their clash at the 2001 World Championships in fukuoka, Japan, where Thorpe took the gold in world record time.

Ukraine's Oleg Lisogor became the meet's only triple winner when he edged Japan's Kosuke Kitajima in the 100m breast, 58.57 to 58.76. Yesterday, the Ukrainian woreld champion won the 50 breast and 100 IM.



FINA WORLD CUP V
Paris, France
Jan. 17 - 18, 2003

254 meter pool

RESULTS
DAY TWO: January 18, 2003

Women's 100m free

1. POPCHENKO Alena 1979 BLR 53.99
2. XU Yanwei 1984 CHN 54.43
3. MORAVCOVA Martina 1976 SVK 54.45
4. FIGUES Solenne 1979 FRA 54.66
5. BENKO Lindsay 1976 USA 54.76
6. HERASIMENIA Aliaksandre 1985 BLR 54.88
7. FITCH Alison 1980 NZL 54.91
8. KASTEN Annabel 1977 NED 55.66



Men's 200m free

1. THORPE Ian 1982 AUS 1:41.86
2. VAN DEN HOOGENBAND Pieter 1978 NED 1:43.16
3. SVOBODA Kvetoslav 1982 CZE 1:44.96
4. COMAN Dragos 1980 ROM 1:47.53
5. BODET Sébastien 1985 FRA 1:48.46
6. KINTZ Nicolas 1977 FRA 1:49.26
7. GILOT Fabien 1984 FRA 1:49.96
8. MLADINA Ivan 1980 CRO 1:50.15



Women's 50m breaststroke

1. BAKER Zoe 1976 GBR 30.66
2. SHEPPARD Alison 1972 GBR 31.42
3. JUKIC Mirna 1986 AUT 32.02
4. THORUP Majken 1979 DEN 32.37
5. LE PARANTHOEN Anne Sophie 1977 FRA 32.69
6. ZEINHOM Salma 1986 EGY 32.75
7. SCHOELLHAMMER Lisa 1985 GER 32.87
8. VAN HOORNE Griet 1985 BEL 33.18



Men's 100m breaststroke

1. LISOGOR Oleg 1979 UKR 58.57
2. KITAJIMA Kosuke 1982 JPN 58.76
3. GIBSON James 1980 GBR 59.73
4. COOK Chris 1979 GBR 1:00.44
5. PERROT Stephan 1977 FRA 1:00.85
6. MC DONNELL Jeremy 1980 USA 1:01.24
7. MEW Darren 1979 GBR 1:01.34
8. PODOPRIGORA Maxim 1978 AUT 1:01.47


Women's 400m Ind. medley

1. KLOCHKOVA Yana 1982 UKR 4:32.42
2. FUJINO Maiko 1983 JPN 4:37.72
3. NORFOLK Helen 1981 NZL 4:38.40
4. HJORTH HANSEN Julie 1984 DEN 4:43.67
5. ABBOTT Jessica 1985 AUS 4:44.84
6. PROUD Stephanie 1988 GBR 4:47.03
7. PRESTON Julia 1986 GBR 4:48.00
8. SHAW Rebecca 1985 GBR 4:48.29


Men's 100m butterfly

1. MARTCHENKO Igor 1975 RUS 51.56
2. HICKMAN James 1976 GBR 51.85
3. KEIZER Joris 1979 NED 52.03
4. JOSHUA Ilika 1976 MEX 52.29
5. LAGOUN Pavel 1979 BLR 52.33
6. VALIMAA Tero 1978 FIN 53.11
7. MEEUW Helge 1984 GER 53.19
8. NALESSO Mattia 1981 ITA 53.43


Women's 100m backstroke

1. PRICE Sarah 1979 GBR 59.39
2. INADA Noriko 1978 JPN 59.41
3. ORNSTEDT Louise 1985 DEN 59.54
4. CHENG Jiaru 1986 CHN 59.65
5. TERAKAWA Aya 1984 JPN 1:00.02
6. MC LEAN Hannah 1981 NZL 1:00.11
7. NAKAMURA Mai 1979 JPN 1:01.04
8. ZHIVANEVSKAYA Nina 1977 ESP 1:01.78


Men's 50m backstroke

1. GILLIAM Michael 1979 USA 24.37
2. OUYANG Kunpeng 1983 CHN 24.43
3. NISHIKORI Atsushi 1978 JPN 24.60
4. MORITA Tomomi 1984 JPN 24.82
5. TANCOCK Liam 1985 GBR 25.12
6. MASKOVIC Ante 1979 CRO 25.16
7. CLAYES Bruno 1982 BEL 25.74
8. HAZEM Haitham 1978 EGY 25.78


Women's 200m butterfly

1. XU Yanwei 1984 CHN 2:07.30
2. YANO Yurie 1988 JPN 2:07.81
3. SEGAT Francesca 1983 ITA 2:08.06
4. JACOBSEN Mette 1973 DEN 2:10.35
5. ZAHRL Petra 1981 AUT 2:11.19
6. MONGEL Aurore 1982 FRA 2:13.31
7. MELACHROINOU Zampia 1979 GRE 2:13.56
8. LI Jie 1982 CHN 2:17.47



Men's 200m Ind. medley

1. HICKMAN James 1976 GBR 1:57.32
2. KENT Dean 1978 NZL 1:57.34
3. MIKI Jiro 1983 JPN 1:59.40
4. MARCHAND Xavier 1973 FRA 1:59.68
5. VERSTER Theo 1975 RSA 2:00.84
6. ROSTOUCHER Nicolas 1981 FRA 2:00.93
7. BAGRI Georges 1976 FRA 2:01.16
8. CAC Kresimir 1975 CRO 2:01.68


Women's 400m free

1. POTEC Camelia 1982 ROM 4:06.87
2. JACKSON Joanne 1986 GBR 4:07.83
3. MANAUDOU Laure 1986 FRA 4:08.99
4. FIGUES Solenne 1979 FRA 4:09.86
5. STRASSER Chantal 1978 SUI 4:10.03
6. MILUSKA Hanna 1984 SUI 4:13.82
7. SHAW Rebecca 1985 GBR 4:14.03
8. PRICE Sarah 1979 GBR 4:15.92



Men's 50m free

1. FOSTER Mark 1970 GBR 21.47
2. LEZAK Jason 1975 USA 21.62
3. SICOT Julien 1978 FRA 21.85
4. KIZIEROWSKI Bartosz 1977 POL 21.87
5. ILES Salim 1975 ALG 21.93
6. MEOLANS José 1978 ARG 21.94
7. SCHERER Fernando 1972 BRA 22.14
8. MAITRE David 1980 FRA 22.60


Women's 200m breaststroke

1. JUKIC Mirna 1986 AUT 2:21.58
2. ZEINHOM Salma 1986 EGY 2:28.97
3. SCHOELLHAMMER Lisa 1985 GER 2:29.51
4. KONOWALIK Amy 1986 GBR 2:30.72
5. DE GIOVANNI Agustina 1985 ARG 2:31.36
6. ABBOTT Jessica 1985 AUS 2:31.83
7. AMARDEILH Anne 1982 FRA 2:33.80
8. THOMASSIN Laurie 1986 FRA 2:37.14



Men's 1500m free

1. COMAN Dragos 1980 ROM 15:00.46
2. DIAMANTIDIS Georgios 1984 GRE 15:08.31
3. ROSTOUCHER Nicolas 1981 FRA 15:10.15
4. CROS Sylvain 1980 FRA 15:17.66
5. LEVAILLANT Batiste 1980 FRA 15:23.45
6. VANGENEUGDEN Tom 1983 BEL 15:29.30
7. PIERRET Guillaume 1983 FRA 15:29.53
8. SCHMITT Guy Noël 1983 FRA 15:32.12


Women's 100m Ind. medley

1. MORAVCOVA Martina 1976 SVK 1:00.81
2. ROSE Gabrielle 1977 USA 1:01.00
3. SHEPPARD Alison 1972 GBR 1:01.17
4. SHCHERBA Hanna 1982 BLR 1:01.80
5. HJORTH HANSEN Julie 1984 DEN 1:02.62
6. SCHREUDER Hinkelien 1984 NED 1:02.94
7. SAVAGE Alex 1985 GBR 1:03.30
8. WINDEATT Claire 1985 GBR 1:03.65



Men's 200m backstroke

1. ZWERING Klaas Erik 1981 NED 1:54.96
2. KOZULJ Gordan 1976 CRO 1:55.37
3. KOUYANG Kunpeng 1983 CHN 1:55.80
4. FLOREA Razvan 1980 ROM 1:56.05
5. YU Rui 1982 CHN 1:56.83
6. DUFOUR Simon 1979 FRA 1:59.17
7. IMPRIC Sasa 1986 CRO 1:59.23
8. STOSS Sebastian 1986 AUT 2:00.16



Women's 50m butterfly

1. ALSHAMMAR Therese 1977 SWE 26.12
2. BUI DUYET Diane 1979 FRA 26.91
3. MORAVCOVA Martina 1976 SVK 26.94
4. POPCHENKO Alena 1979 BLR 27.32
5. METELLA Malia 1982 FRA 27.38
6. DRAXLER Judith 1970 AUT 27.39
7. HLAVACKOVA Ilona 1977 CZE 27.60
8. LINDH Jennie 1984 SWE 28.04