ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Hackett Hot at Queensland Champs -- January 13, 2003 Grant Hackett is pumped after his 1500 performance.

By Stephen J. Thomas

BRISBANE, January 13. IT might be summer here in Queensland but it's not just the sun that sizzles.

Grant Hackett swam a very hot 3:46.31 to win the 400-metre freestyle from Canadian visitor Rick Say (3:51.17) in Brisbane last night on the first day of the State titles. The 22-year-old Hackett took up where he left off at the World Cup meet in Melbourne early last month stroking a time that only he and world record holder Ian Thorpe bettered in 2002.

In Thorpe's case it was a new global mark - 3:40.08 set at the Commonwealth Games in Manchester with Hackett 3.4 seconds adrift in a new PR 3:43.48.

While most of the media attention Down Under centered on Ian Thorpe's departure for Europe to compete in the three remaining World Cup meets, the man who would be king over the eight lap event at the World Championships in Barcelona this July was quietly going about his business.

Other very good performances on the first night of the finals were wins to Olympic silver medalist, Leisel Jones in the 100 breaststroke in 1:08.33 and Canadian visitor Morgan Knabe in the men's event 1:02.08.

World record-holder, Geoff Huegill took out the 50 fly in a very solid 24.03 while promising Brisbane 17-year-old Libby Lenton took out the women's event in a PR 27.25 and third best all-time by an Aussie. Lenton showed her hand at the World Cup meet in Melbourne last month when she took second in the 100 free behind Aussie Olympian Elka Graham, beating both the world record-holder, Swede Therese Alshammar and 200 world record-holder, American Lindsay Benko. Lenton also took silver behind Alshammar in the 50 free at that meet.


2003 Queensland Open & Age Championships
Brisbane, QLD, Australia

12 - 17 January 2003

50 meter pool
Results

Event 1 Men Open 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 23.44 27/07/2001Geoff Huegill
Aust Allc: ! 23.58 20/03/2002Geoff Huegill
Qld: R 23.44 27/07/2001Geoff Huegill
Qld Allc: # 23.58 20/03/2002Geoff Huegill
Meet Qualifying: 27.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Huegill, Geoff 23 RedcliffeLgsLwn 25.80 24.03
2 Janes (V), Riley 22 Canada 26.26 25.20
3 Dunne, Leon 27 Yeronga Park 25.46 25.27
4 Mewing, Andrew 21 Yeronga Park 25.25 25.31
5 Fielding, Shane 21 Waterworx 26.22 25.63
6 McIntosh, Scott 21 Waterworx 25.83 25.68
7 Campbell, Douglas 18 Brothers 25.69 25.72
8 Jeffers(V), Matt 21 Carey AquaticVIC 25.97 25.83
9 Dowling, Grant 19 Yeronga Park 25.73 25.86
10 Verrall, Lee 18 Gardens 26.44 26.38

Event 2 Women Open 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 26.66 31/07/2002Petria Thomas
Aust Allc: ! 26.78 18/05/2000Petria Thomas
Qld: R 27.13 31/07/2002Nicole Irving
Qld Allc: # 26.48 30/08/2001Inge De Bruijn
Meet Qualifying: 30.50
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Lenton, Lisbeth 17 Commercial 27.98 27.25
2 Irving, Nicole (Ais) 20 Kingaroy 28.18 27.74
3 Webb(V), Jordana 19 Carey AquaticVIC 28.43 27.94
3 Corkran, Kate 19 Yeronga Park 28.40 27.94
3 McGuirk, Shelley 21 River City 28.38 27.94
6 Button (V), Jennifer 25 Canada 28.41 28.12
7 Houghton, Melanie 17 Chandler 28.24 28.15
8 Coffee(V), Rachel 20 Carey AquaticVIC 29.09 28.56
9 Read, Jazlyn 15 River City 29.46 29.20
10 Illing, Sara 16 Redlands 29.06 29.57

Event 3 Boys 13 Year Olds 100 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Aust: & 1:01.43 7/05/2000 Leif Lyons
Aust Allc: ! 59.97 3/01/1996 Koh-ichi Yamashita
Qld: R 1:01.43 7/05/2000 Leif Lyons
Qld Allc: # 1:02.24 Ashley Anderson
Meet Qualifying: 1:17.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Webber, Russell 13 Caribeae 1:04.34 1:02.87
2 Donaldson, Ben 13 Albany Creek 1:04.67 1:03.81
3 Laves(V), Tai 13 Narooma NSW 1:05.81 1:05.26
4 Amberger, Joshua 13 Albany Creek 1:06.59 1:06.23
5 Short(V), Ben 13 Darwin NT 1:06.63 1:06.38
6 Han, Won Hee 13 Miami 1:07.82 1:06.59
7 Buchanan, Michael 13 Kirwan Kudas 1:08.07 1:06.67
8 Lin (V), Wei Hung 13 Hong Kong 1:07.75 1:06.70
9 Franks, Dean 13 Maroochydore 1:07.40 1:07.60
10 Close, Marc 13 Chandler 1:07.42 1:07.62

Event 4 Girls 13 Year Olds 100 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Aust: & 1:05.23 9/04/1999 Alissa Searston
Aust Allc: ! 1:03.73 23/01/1992Norika Inada
Qld: R 1:06.12 11/10/1990Joanne Meehan
Qld Allc: # 1:05.28 13/08/1987Satsoko Morishita
Meet Qualifying: 1:22.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Channon, Kacey 13 Albany Creek 1:08.46 1:08.00
2 Wilson (V), Hannah 13 Hong Kong 1:09.91 1:08.84
3 Phillips, Zea 13 Flinders/Buderim 1:10.35 1:09.50
4 Barratt, Bronte 13 Albany Creek 1:11.23 1:10.08
5 Murtha, Ainsley 13 Brothers 1:10.90 1:10.74
6 Zaeza, Ashleigh 13 Mackay 1:11.05 1:11.79
7 Doyle, Kathryn 13 The Glennie 1:12.12 1:11.83
8 Berghan, Tracee 13 Trinity Lutheran 1:11.34 1:11.92
9 Koger, Leah 13 Yeronga Park 1:12.95 1:12.40
10 McDonald, Tanika 13 CannonvaleCannon 1:12.55 1:13.79

Event 5 Men Open 100 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 1:01.56 31/08/1993Phil Rogers
Aust Allc: ! 1:00.46 19/09/2000Domenico Fioravanti
Qld: R 1:02.16 26/03/2001Regan Harrison
Qld Allc: # 1:01.76 31/08/2001Kosuke Kitajima
Meet Qualifying: 1:15.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Knabe (V), Morgan 21 Canada 1:05.12 1:02.08R
2 Rickard, Brenton 19 Brothers 1:06.52 1:04.24
3 Wooldridge, Michael 19 Railway 1:04.71 1:04.29
4 McDonald, Robert 21 Waterworx 1:05.11 1:04.53
5 Sprenger, Christian 17 Commercial 1:04.78 1:04.77
6 Harrison, Regan (Ais) 24 Yeronga Park 1:06.22 1:05.54
7 Crook(V), Nathan 23 Carey AquaticVIC 1:06.42 1:06.06
8 Tuckerman(V), Ben 22 Carey AquaticVIC 1:06.15 1:06.58
9 Giroud, Jarrod 17 Flinders/Buderim 1:06.28 1:06.78
10 O'Regan, Kieran (Ais) 17 Bowen 1:06.68 1:06.85

Event 6 Women Open 100 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 1:07.31 11/04/2002Leisel Jones
Aust Allc: ! 1:06.52 23/08/1999Penny Heyns
Qld: R 1:07.31 12/04/2002Leisel Jones
Qld Allc: # 1:07.66 6/10/1997 Samantha Riley
Meet Qualifying: 1:25.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Leisel 17 RedcliffeLgsLwn 1:10.65 1:08.33
2 Edmistone, Jade 20 Southern Crawl 1:12.16 1:10.90
3 Kasoulis(V), Sarah 18 Carey AquaticVIC 1:12.49 1:11.42
4 Regan, Katie 21 Redlands 1:14.40 1:11.70
5 Hartmann, Lisa 15 Chandler 1:13.48 1:11.96
6 Waite, Kelli 17 Yeronga Park 1:12.12 1:12.04
7 Reese(V), Shayne 20 Carey AquaticVIC 1:15.74 1:14.08
8 North, Rebecca 15 Brothers 1:16.20 1:15.18
9 Jones, Rebecca 15 Yeronga Park 1:16.52 1:15.78
10 Fallon, Donna 14 Ross River 1:16.10 1:15.97

Event 7 Boys 15 Year Olds 200 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 2:00.28 16/09/1998Ian Thorpe
Aust Allc: ! 1:56.50 19/09/2000Michael Phelps
Qld: R 2:02.94 8/1982 Jon Sieben
Qld Allc: # 2:02.72 12/01/1994Takashi Yamamoto
Meet Qualifying: 2:30.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 D'Arcy, Nick 15 Maroochydore 2:16.00 2:08.78
2 Elphinstone, Chris 15 Mackay 2:17.35 2:11.99
3 Lee (V), Jian Rong Marcu 15 Singapore 2:11.59 2:12.41
4 SU (V), Shi Rong Jeffery 15 Singapore 2:13.64 2:12.61
5 Oberg, Daniel 15 Miami 2:17.01 2:15.05
6 Morey, Damien 15 StPeters Western 2:17.12 2:17.95
7 Cuffe, Dale 15 RedcliffeLgsLwn 2:24.09 2:20.47
8 Narcis, Brenton 15 RedcliffeLgsLwn 2:25.19 2:21.33
9 VanDerZant, Adrian 15 Yeronga Park 2:29.20 2:31.91

Event 8 Girls 15 Year Olds 200 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 2:11.15 30/01/1990Hayley Lewis
Aust Allc: ! 2:11.94 28/04/1991Julie Majer
Qld: R 2:11.15 30/01/1990Hayley Lewis
Qld Allc: # 2:12.76 13/08/1987Takayo Kitano
Meet Qualifying: 2:42.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Wonka, Astrid 15 RedcliffeLgsLwn 2:23.30 2:17.62
2 Chan (V), U-Nice 15 Singapore 2:26.37 2:21.68
3 Coutts, Alicia 15 Redlands 2:24.03 2:22.39
4 Pratt, Elise 15 CQ Aquajets 2:24.53 2:23.00
5 Pattinson, Michaela 15 Gardens 2:24.25 2:23.07
6 Vicenzino, Michelle 15 River City 2:26.63 2:26.18
7 Cherry, Kate 15 RedcliffeLgsLwn 2:27.38 2:28.41
8 Hewton, Lauren 15 Brothers 2:30.91 2:30.05
9 Dendle, Jo-lene 15 Fairholme 2:32.56 2:31.37
10 Clelland(V), Rachel 15 Darwin NT 2:30.12 2:31.93

Event 9 Boys 16 Year Olds 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 55.40 4/04/1994 Michael Klim
Aust Allc: ! 55.25 13/01/1995Takashi Yamamoto
Qld: R 55.58 12/01/1996Geoff Huegill
Qld Allc: # 55.25 13/01/1995Takashi Yamamoto
Meet Qualifying: 1:07.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Ng (V), Cheng Xun 16 Singapore 59.37 57.97
2 Hickey, Paul 16 Maroochydore 59.69 58.23
3 Ffrost, Nicholas 16 Mackay 59.02 58.26
4 Lyons, Leif 16 Commercial 58.32 58.30
5 Jory, Cameron 16 Southport Oly 58.33 58.40
6 Hillan, Cory 16 Brothers 59.77 59.14
7 Turnham, James 16 Grammar 1:00.13 59.66
8 Guinane, Marcus 16 Commercial 59.40 59.73
9 Vale, Sammy 16 Caribeae 59.87 59.96
10 James, Sam 16 Commercial 1:00.64 1:00.38

Event 10 Girls 16 Year Olds 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 1:00.58 22/01/2002Melanie Houghton
Aust Allc: ! 1:01.14 11/01/1991Yoko Kando
Qld: R 1:00.58 7/01/2002 Melanie Houghton
Qld Allc: # 1:00.58 7/01/2002 Melanie Houghton
Meet Qualifying: 1:13.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Mills, Alice 16 Chandler 1:03.91 1:00.63!
2 Illing, Sara 16 Redlands 1:06.54 1:05.44
3 Rodgers, Amanda 16 Kirwan Kudas 1:06.54 1:05.79
4 Saide, Anna 16 Academy 1:07.74 1:06.15
5 Hales, Elisabeth 16 CYMS St Edmunds 1:07.11 1:06.54
6 Somers, Kristy 16 Waterworx 1:07.78 1:06.96
7 Bourke, Sarah 16 Warwick 1:08.02 1:07.49
8 Gunther (V), Samantha 16 New Zealand 1:08.38 1:07.96
9 Carr, Lucy 16 Gardens 1:08.35 1:08.42
10 Harbison(V), Beth 16 Casuarina NT 1:08.48 1:09.10

Event 11 Boys 14 Year Olds 100 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Aust: & 58.82 1/04/1997 Ian Thorpe
Aust Allc: ! 58.19 29/01/1993Keitaro Konnai
Qld: R 59.07 11/01/1999Ashley Anderson
Qld Allc: # 59.07 11/01/1999Ashley Anderson
Meet Qualifying: 1:15.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Wright, Tom 14 CYMS St Edmunds 1:03.87 1:02.71
2 Hannant, Ephraim 14 Miami 1:03.84 1:03.04
3 Palmer, Luke 14 RedcliffeLgsLwn 1:05.66 1:04.57
4 Spiel, Steven 14 RedcliffeLgsLwn 1:05.79 1:05.39
5 Nicholls, Luke 14 Redlands 1:06.27 1:05.53
6 Kahn, Matthew 14 Miami 1:06.64 1:06.20
7 Leighton, Christopher 14 Brothers 1:07.07 1:06.79
8 Murray, Jacob 14 Brothers 1:07.34 1:07.21
9 Howarth, Zac 14 Saints 1:07.94 1:07.92
10 Wright, Chris 14 Saints 1:08.11 1:08.91

Event 12 Girls 14 Year Olds 100 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Aust: & 1:03.25 16/01/1992Joanne Meehan
Aust Allc: ! 1:03.25 16/01/1992Joanne Meehan
Qld: R 1:03.25 16/01/1992Joanne Meehan
Qld Allc: # 1:03.25 16/01/1992Joanne Meehan
Meet Qualifying: 1:20.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Hendry, Catherine 14 Brothers 1:10.79 1:06.76
2 Searston, Rachel 14 Miami 1:08.47 1:06.99
3 Rice, Stephanie 14 Brothers 1:08.85 1:07.20
4 Keane, Siobhan 14 Commercial 1:09.37 1:07.66
5 King, Michelle 14 CYMS St Edmunds 1:09.45 1:08.69
6 Lee (V), Bernardette 14 Singapore 1:10.77 1:09.21
7 Smith, Zoe 14 Miami 1:11.33 1:09.56
8 Nay, Meagen 14 Southport Oly 1:10.70 1:10.42
9 Martin, Kahlia 14 Yeronga Park 1:10.53 1:10.45
10 Weribone, Natasha 14 Fairholme 1:10.90 1:10.62

Event 13 Boys 13 Year Olds 200 LC Metre IM
===============================================================================
Aust: & 2:14.28 14/04/1998Ashley Anderson
Aust Allc: ! 2:10.53 31/01/1997Yasauki Mori
Qld: R 2:14.28 14/04/1998Ashley Anderson
Qld Allc: # 2:14.93 8/04/1996 Ian Thorpe
Meet Qualifying: 2:39.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Webber, Russell 13 Caribeae 2:22.64 2:20.19
2 Kwok (V), Sum 13 Hong Kong 2:25.31 2:20.67
3 Han, Won Hee 13 Miami 2:22.60 2:22.00
4 Cheng (V), KA HO 13 Hong Kong 2:25.63 2:22.26
5 Donaldson, Ben 13 Albany Creek 2:25.88 2:24.59
6 Buchanan, Michael 13 Kirwan Kudas 2:27.78 2:25.52
7 Newman, Matthew 13 Grammar 2:25.03 2:25.58
8 Tan (V), Wei Jie Joel 13 Singapore 2:26.93 2:25.62
9 Short(V), Ben 13 Darwin NT 2:26.89 2:25.75
10 Hill, Jason 13 CQ Aquajets 2:28.45 2:27.58

Event 14 Girls 13 Year Olds 200 LC Metre IM
===============================================================================
Aust: & 2:19.45 16/04/1990Leigh Habler
Aust Allc: ! 2:19.45 16/04/1990Leigh Habler
Qld: R 2:21.16 11/01/1988Hayley Lewis
Qld Allc: # 2:21.16 11/01/1988Hayley Lewis
Meet Qualifying: 2:42.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Barratt, Bronte 13 Albany Creek 2:27.58 2:23.77
2 Allison, Siobhan 13 Trinity Lutheran 2:31.16 2:28.92
3 Sellwood, Lorren 13 Lowood & Dist 2:32.89 2:29.02
4 Mahanga (V), Jordyn 13 New Zealand 2:34.88 2:32.48
5 Channon, Kacey 13 Albany Creek 2:32.16 2:33.12
6 Leiner, Jenna 13 Acacia Bayside 2:36.82 2:34.01
7 Wilson (V), Hannah 13 Hong Kong 2:33.54 2:34.98
8 Berghan, Tracee 13 Trinity Lutheran 2:36.46 2:35.57
9 Wong (V), Yan Jie Meliss 13 Singapore 2:35.54 2:37.87
-- Murtha, Ainsley 13 Brothers 2:32.26 DNF

Event 15 Men Open 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 3:40.08 30/07/2002Ian Thorpe
Aust Allc: ! 3:40.54 18/03/2002Ian Thorpe
Qld: R 3:42.51 22/07/2001Grant Hackett
Qld Allc: # 3:40.54 18/03/2002Ian Thorpe
Meet Qualifying: 4:28.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Hackett, Grant 22 Miami 3:52.95 3:46.13
2 Say (V), Rick 23 Canada 3:55.97 3:51.17
3 Sprenger, Nicholas 17 Commercial 4:01.50 3:54.26
4 Penfold, Stephen 20 Miami 3:57.77 3:57.56
5 MacGillivary (V), Kurtis 19 Canada 3:59.82 3:59.17
6 Skudutis, Brent 17 Mackay 4:01.73 4:02.61
7 Hutchinson, Adam 17 Albany Creek 4:02.31 4:04.68
8 Hughes, Brendon (Ais) 18 Chandler 4:04.68 4:04.72
9 Capell, Brendan 18 Commercial 4:02.96 4:05.25
10 Holland, Chadd 18 Redlands 4:04.62 4:07.90

Event 16 Women Open 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 4:06.28 24/08/1978Tracey Wickham
Aust Allc: ! 4:05.80 17/09/2000Brooke Bennett
Qld: R 4:06.28 24/08/1978Tracey Wickham
Qld Allc: # 4:08.82 6/10/1982 Trace Wickham
Meet Qualifying: 4:50.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 MacKenzie, Linda (Ais) 19 Mackay 4:24.85 4:18.19
2 Pascoe(V), Amanda 18 Campbelltown NSW 4:16.68 4:18.62
3 Thompson, Stephanie 18 River City 4:24.94 4:22.79
4 Zahnd (V), Nicole 22 Switzerland 4:28.37 4:23.79
5 Willis, Kelly 16 Gardens 4:26.34 4:24.60
5 Murphy, Briody 17 Chandler 4:26.98 4:24.60
7 Villiers, Nicole 17 CQ Aquajets 4:27.80 4:25.86
8 Jaques, Jamie 17 Mackay 4:27.70 4:29.86
9 Normandeau, Lisa 17 Southport Oly 4:31.40 4:30.05
10 Brookes-Peterson (V), Ka 18 New Zealand 4:27.02 4:31.10

Event 17 Boys 12 Year Olds 200 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Qld: R 2:16.76 8/01/2001 Luke Palmer
Qld Allc: # 2:16.76 8/01/2001 Luke Palmer
Meet Qualifying: 2:54.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Barry, Edward 12 Commercial 2:27.36 2:25.18
2 Bell, Alistair 12 Fairholme 2:32.08 2:29.02
3 Balderston, Ben 12 CQU Rocky City 2:32.48 2:29.53
4 Woods, Dean 12 Ross River 2:37.26 2:30.27
5 Douglas, Adam 12 Ashgrove SS 2:37.26 2:35.05
6 Moore, Sam 12 Indooroopilly 2:40.13 2:36.18
7 Fallon, James 12 Ross River 2:38.21 2:36.42
8 Evans, Aaron 12 RedcliffeLgsLwn 2:35.55 2:40.87
9 Limov, Jake 12 RedcliffeLgsLwn 2:40.32 2:44.20
10 Veurman, Mitchel 12 Fairymead 2:48.39 2:47.01

Event 18 Girls 12 Year Olds 200 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Qld: R 2:20.01 2/03/1985 Su-Lin Ch'ng
Qld Allc: # 2:16.25 9/01/1995 Ayari Aoyama
Meet Qualifying: 2:54.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Palmer, Kylie 12 RedcliffeLgsLwn 2:25.43 2:22.43
2 Marston, Michelle 12 River City 2:33.02 2:27.15
3 Clements, Megan 12 CQU Rocky City 2:32.86 2:28.03
4 Kwong (V), Sin Wing Magn 12 Hong Kong 2:30.42 2:28.85
5 Smith, Amy 12 River City 2:31.41 2:31.48
6 Duncan, Jordan 12 Gardens 2:32.99 2:33.16
7 Johnson(V), Gemma 12 Alstonville NSW 2:31.11 2:33.24
8 Cummings, Lauren 12 Pine Rivers Comm 2:36.79 2:35.20
9 Garibaldi, Melanie 12 Southport Oly 2:37.58 2:38.29
10 Barnes, Morgan-Lee 12 Albany Creek 2:35.74 2:39.22

Event 19 Boys 15 Year Olds 100 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Aust: & 58.32 10/01/2000Ashley Anderson
Aust Allc: ! 56.90 13/01/2001Tobias Oriwol
Qld: R 58.32 10/01/2000Ashley Anderson
Qld Allc: # 58.32 10/01/2000Ashley Anderson
Meet Qualifying: 1:13.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Fyffe, Gregg 15 Trinity Lutheran 1:01.77 1:01.13
2 Domrow, Joel 15 Albany Creek 1:03.68 1:02.80
3 Delbridge, Mitchell 15 Brothers 1:04.45 1:02.99
4 Behne, Jack 15 PelicanWtrCal 1:04.80 1:03.49
5 Lim (V), Zhi Cong 15 Singapore 1:04.23 1:03.79
6 Rawlinson, Anthony 15 Albany Creek 1:04.33 1:04.50
7 O'Bryan, Ben 15 Trinity Lutheran 1:04.37 1:04.63
8 Swan, Andrew 15 Chandler 1:04.62 1:04.69
9 Ashton, Andrew 15 Chandler 1:05.24 1:05.00
10 Thum (V), Bingming 15 Singapore 1:05.49 1:05.77

Event 20 Girls 15 Year Olds 100 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Aust: & 1:02.07 28/07/1992Joanne Meehan
Aust Allc: ! 1:01.69 17/09/2000Louise Ornstedt
Qld: R 1:02.07 28/07/1992Joanne Meehan
Qld Allc: # 1:01.55 1/09/2001 Diana MacManus
Meet Qualifying: 1:16.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Tonks, Zoe 15 Saints 1:06.39 1:03.88
2 Coutts, Alicia 15 Redlands 1:08.60 1:07.69
3 Mylrea, Sara 15 Yeronga Park 1:08.62 1:08.14
4 Moon, Bree 15 RedcliffeLgsLwn 1:08.06 1:08.82
5 Harkiss, Nicole 15 Chandler 1:09.37 1:09.16
6 Sabotic, Haylee 15 All Saints 1:09.26 1:09.80
7 Villiers, Stacy 15 CQ Aquajets 1:09.80 1:10.32
8 Cairns, Lauren 15 Mackay 1:09.76 1:10.68
9 Evans, Jessica 15 RedcliffeLgsLwn 1:10.76 1:10.91
10 Pratt, Elise 15 CQ Aquajets 1:10.31 1:11.50

Event 21 Boys 14 Year Olds 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 3:49.64 12/08/1997Ian Thorpe
Aust Allc: ! 3:50.23 8/10/1997 Ian Thorpe
Qld: R 4:04.76 14/01/2000Daniel Lysaught
Qld Allc: # 3:50.23 8/10/1997 Ian Thorpe
Meet Qualifying: 4:42.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Hannant, Ephraim 14 Miami 4:20.31 4:09.49
2 Palmer, Luke 14 RedcliffeLgsLwn 4:20.38 4:14.86
3 Grimsey, Trent 14 Albany Creek 4:23.54 4:18.19
4 Sheil, Michael 14 Redlands 4:24.67 4:21.20
5 Roberts, Stace 14 Flinders/Buderim 4:22.57 4:21.35
6 Waters, Christopher 14 Miami 4:23.59 4:21.64
7 Kubala, Gene 14 Saints 4:25.36 4:25.99
8 McDiarmid, Angus 14 Miami 4:25.85 4:26.24
9 Wright, Chris 14 Saints 4:24.04 4:26.25
10 Hutchinson, Pearce 14 Ferny Hills 4:24.89 4:32.33

Event 22 Girls 14 Year Olds 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 4:10.73 23/02/1989Hayley Lewis
Aust Allc: ! 4:10.73 23/02/1989Hayley Lewis
Qld: R 4:10.73 23/02/1989Hayley Lewis
Qld Allc: # 4:11.40 1/09/2001 Jingzhi Tang
Meet Qualifying: 5:00.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Moore, Jasmine 14 Saints 4:33.23 4:28.30
2 Capell, Danielle 14 Commercial 4:36.88 4:32.40
3 Rawlinson, Kathryn 14 Albany Creek 4:41.49 4:32.97
4 Searston, Rachel 14 Miami 4:40.27 4:33.86
5 Nay, Meagen 14 Southport Oly 4:38.63 4:35.83
6 Amerio, Emily 14 Saints 4:36.83 4:38.41
7 Sze (V), Hang YU 14 Hong Kong 4:41.44 4:40.74
8 Busteed, Kimberley 14 WesternSubGstone 4:41.24 4:43.34
9 Dwyer, Margaret 14 Commercial 4:46.43 4:47.17
10 Weribone, Natasha 14 Fairholme 4:44.11 4:48.97

Event 23 Boys 16 Year Olds 200 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 1:46.00 24/08/1999Ian Thorpe
Aust Allc: ! 1:46.00 24/08/1999Ian Thorpe
Qld: R 1:51.22 10/04/2002Nicholas Sprenger
Qld Allc: # 1:47.08 22/03/1999Ian Thorpe
Meet Qualifying: 2:08.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Connole, Tom 16 Mackay 2:00.33 1:55.29
2 Billiau, Luke 16 Marlin Coast 2:00.63 1:55.45
3 Ffrost, Nicholas 16 Mackay 1:59.47 1:55.80
4 Smith, Cameron 16 MacGregor SS 1:59.81 1:57.54
5 Johnston, Dwayne 16 Commercial 1:58.04 1:58.90
6 Lyons, Leif 16 Commercial 1:59.98 1:59.05
7 Hickey, Paul 16 Maroochydore 2:00.73 1:59.96
8 Jory, Cameron 16 Southport Oly 2:00.57 2:01.13
9 Bettridge, Josh 16 Albany Creek 2:01.81 2:01.61
10 James, Sam 16 Commercial 2:00.65 2:02.43

Event 24 Girls 16 Year Olds 200 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 2:00.48 8/01/1991 Hayley Lewis
Aust Allc: ! 1:59.93 13/01/1998Shu Min Tsai
Qld: R 2:00.48 8/01/1991 Hayley Lewis
Qld Allc: # 2:01.28 23/03/1999Rebecca Creedy
Meet Qualifying: 2:18.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Mills, Alice 16 Chandler 2:07.41 2:02.92
2 Loof, Nadine 16 Chandler 2:10.23 2:04.94
3 Atkins, Bache 16 Miami 2:09.17 2:07.72
4 Somers, Kristy 16 Waterworx 2:10.59 2:08.31
5 Willis, Kelly 16 Gardens 2:08.57 2:08.89
6 Gajda, Renee 16 Miami 2:10.26 2:10.50
7 Thras, Holly 16 Southern Crawl 2:13.21 2:10.73
8 Rodgers, Amanda 16 Kirwan Kudas 2:08.28 2:11.60
9 Carr, Lucy 16 Gardens 2:12.03 2:11.97
10 Lambert, Gemma 16 Miami 2:13.20 2:14.55

Event 25 Boys 12 Year Olds 200 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Qld: R 2:03.43 15/01/1994William Guthrie
Qld Allc: # 2:03.43 15/01/1994William Guthrie
Meet Qualifying: 2:28.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Woods, Dean 12 Ross River 2:14.06 2:09.51
2 Johnston, Nick 12 Fairymead 2:13.91 2:11.10
3 White, Trevor 12 CannonvaleCannon 2:14.10 2:12.00
4 Whittle, Jake 12 RedcliffeLgsLwn 2:14.10 2:12.64
5 Morrison, Chris 12 Commercial 2:16.92 2:16.04
6 Bell, Alistair 12 Fairholme 2:16.97 2:17.14
7 Barry, Edward 12 Commercial 2:15.93 2:17.37
8 Balderston, Ben 12 CQU Rocky City 2:17.38 2:17.94
9 Wilson, Matthew 12 Albany Creek 2:17.69 2:18.75
10 Gold, Alec 12 Albany Creek 2:17.46 2:20.06

Event 26 Girls 12 Year Olds 200 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Qld: R 2:03.75 5/01/1985 Jenni Burke
Qld Allc: # 2:03.75 5/01/1985 Jenni Burke
Meet Qualifying: 2:28.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Palmer, Kylie 12 RedcliffeLgsLwn 2:12.96 2:10.79
2 Smith, Brigitta 12 River City 2:16.02 2:13.48
3 Marston, Michelle 12 River City 2:16.87 2:13.61
4 Clements, Megan 12 CQU Rocky City 2:16.48 2:13.74
5 Kwong (V), Sin Wing Magn 12 Hong Kong 2:16.77 2:16.64
6 Tonks, Phoebe 12 Saints 2:18.31 2:19.10
7 Evatt-Davey, Amelia 12 Miami 2:19.81 2:20.16
8 Taylor, Bridgette-Rose 12 Grace 2:20.00 2:21.72
9 Bushnell, Madeleine 12 Grammar 2:20.28 2:21.85
10 Johnson(V), Gemma 12 Alstonville NSW 2:18.06 2:23.69

Event 29 Boys 16 & Under 200 LC Metre Freestyle Regional Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 North Queensland Region 'A' 1:38.09
2 Brisbane Metros 'A' 1:38.81
3 Ipswich Dist Region 'A' 1:40.21
4 Brisbane Capitals 'A' 1:42.16
5 Central Queensland Region 'A' 1:43.26
6 Wide Bay Region 'A' 1:44.82

Event 30 Girls 16 & Under 200 LC Metre Freestyle Regional Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Brisbane Capitals 'A' 1:51.58
2 Wide Bay Region 'A' 1:53.14
3 Ipswich Dist Region 'A' 1:54.40
4 North Queensland Region 'A' 1:54.51
5 Brisbane Metros 'A' 1:54.78
6 Darling Downs Region 'A' 1:54.84
7 Central Queensland Region 'A' 1:55.09