USA Swimming Names 43 Junior Athletes to Represent Country at FINA World Cup Series

charlotte-hook-
Charlotte Hook. Photo Courtesy: Peter H. Bick

After some of the nation’s fastest teenagers put on a display at June’s U.S. Olympic Team Trials – Swimming, USA Swimming today announced the names of 43 athletes who will represent the U.S. at the third and fourth legs of the 2021 FINA Swimming World Cup. Those competitions will take place October 1-3 in Berlin, Germany (leg three) and October 7-9 in Budapest, Hungary (leg four).

These athletes were selected based off top 18&Under performances at the Olympic Trials in Omaha, Nebraska. Eighteen members of the FINA Swimming World Cup U.S. roster posted a top-16 performance at Wave II of Trials, three of whom (Cavan Gormsen, Charlotte Hook and JoJo Ramey) advanced to an A final.

“In light of the cancellation of the World Junior Championships in 2021, we chose to move forward with an international opportunity for our young U.S. swimmers to provide them with valuable training and racing experiences which we feel are critical to success on the international stage,” USA Swimming Managing Director of the National Team Lindsay Mintenko said. “Our junior athletes are an important conduit to our Olympic Team and, as an organization, we have been focused on pursuing and developing additional competitive racing opportunities for these 18&Under swimmers.”

The team represents 34 clubs from across the country, with Nation’s Capital Swim Club and Sandpipers of Nevada leading the way with three representatives each. Bluefish Swim Club, Long Island Aquatic Club and TAC Titans all have two representatives on the roster.

The team will be led by Head Coaches Chuck Batchelor (Bluefish Swim Club) and Head Coach Kate Lundsten (AquaJets Swim Team), while Brent Arckey (Sarasota Sharks), Jeremy Linn (Nation’s Capital Swim Club), Alec Haley (Fishers Area Swimming Tigers) and Ginny Nussbaum (Long Island Aquatic Club) will join the team as assistant coaches.

Women’s Team

  • Berit Berglund – 100 back (Carmel Swim Club)
  • Kristin Cornish – 1500 free (Badger Swim Club)
  • Zoe Dixon – 400 IM (NOVA of Virginia)
  • Erin Gemmell – 200, 400 free (Nation’s Capital Swim Club)
  • Cavan Gormsen – 400, 800 free, 4×200 free (Long Island Aquatic Club)
  • Leah Hayes – 200, 400 IM (Fox Valley Park District Riptides)
  • Abigail Herscu – 200 breast (Livermore Aqua Cowboys)
  • Charlotte Hook – 100, 200 fly, 200 IM (TAC Titans)
  • Tess Howley – 100, 200 fly (Long Island Aquatic Club)
  • Paige Kuwata – 1500 free (Sandpipers of Nevada)
  • Hayden Miller – 800 free (Cypress Fairbanks Swim Club)
  • Anna Moesch – 50 free (StreamLine Aquatics Club)
  • Kennedy Noble – 200 back (YMCA Westside Silver Fins)
  • Carly Novelline – 4×100 free (NASA Wildcat Aquatics)
  • Kristina Paegle – 4×100 free (Indiana Swim Club)
  • JoJo Ramey – 100, 200 back (Fishers Area Swimming Tigers)
  • Zoe Skirboll – 100 breast (Racer X Aquatics)
  • Camille Spink – 50, 100 free (Nation’s Capital Swim Club)
  • Claire Tuggle – 200 free, 4×100 free (Santa Maria Swim Club)
  • Emma Weber – 100 breast (University of Denver Hilltoppers)
  • Gracie Weyant – 200 breast (Sarasota Sharks)
  • Kayla Wilson – 100 free, 4×200 free (Tide Swimming)

Men’s Team

  • Aiden Hayes – 100, 200 fly (Sooner Swim Club)
  • Eric Anderson – 50 free (Northern Lights Swimming Association)
  • Spencer Aurnou-Rhees – 200 IM (New Albany Aquatic Club)
  • Brice Barrieault – 1500 free (Sandpipers of Nevada)
  • Carl Bloebaum – 200 fly (Mason Manta Rays)
  • Reese Branzell – 100 free (Saint Andrew’s Aquatics)
  • Arsenio Bustos – 100 free, 100 fly, 200 IM (Woodbridge Aquatic Club)
  • Michael Cotter – 400 free, 4×200 free (TAC Titans)
  • Grant Davis – 800 free (Chattahoochee Gold Swim Club)
  • Daniel Diehl – 100 back (Unattached)
  • Zhier Fan – 100 breast (Metroplex Aquatics)
  • Jakob Frick – 100, 200 breast (Nation’s Capital Swim Club)
  • Sam Hoover – 4×100, 4×200 free (North Carolina Aquatic Club)
  • Caleb Maldari – 200 back (Bluefish Swim Club)
  • Quintin McCarty – 50 free (Pikes Peak Aquatics)
  • Josh Parent – 800, 1500 free, 400 IM (Bluefish Swim Club)
  • Kyle Ponsler – 400 IM (Fishers Area Swimming Tigers)
  • Patrick Sammon – 200 free, 4×100 free (AquaSol)
  • Will Scholtz – 200 breast (Lakeside Swim Team)
  • Eli Shoyat – 400 free (Northern Kentucky Clippers)
  • Nick Simons – 100, 200 back (Sandpipers of Nevada)

This slideshow requires JavaScript.

— The above press release was posted by Swimming World in conjunction with USA Swimming. For press releases and advertising inquiries please contact Advertising@SwimmingWorld.com.

2 comments

  1. avatar
    Honora santel

    GREAT!

  2. avatar
    KIM WARD

    GO GRANT DAVIS! ( USA AUBURN SWIMMER )
    BlEST WISHES! Ms. KIM