Hannah Miley Doubles Up on Night One of Arena Pro Swim Series Orlando

Photo Courtesy: FINA Doha 2014

Arena Pro Swim Series editorial coverage is proudly sponsored by Arena USA. Visit ArenaUSA.com for more information on our sponsor. For all the latest coverage, check out our event coverage page.

ORLANDO – The first night of the Arena Pro Swim Series Orlando featured a strong double by Great Britain’s Hannah Miley.

Women’s 200 free

PICTURE BY VAUGHN RIDLEY/SWPIX.COM - Swimming - British International Swimming Meet 2013 - John Charles Centre for Sport, Leeds, England - 09/03/13 - Hannah Miley competes in the Women's 100m Backstroke Final.

Photo Courtesy: Gian Mattia Dalberto/Lapresse

Garioch’s Hannah Miley cruised by the rest of the field in the A final with a time of 2:00.31.  That’s nowhere near the 1:58 range it currently takes for a top 10 time in the world, but it was enough to cash a paycheck for the gold.

Point-Claire’s Sam Cheverton hit the wall second overall in 2:01.16 with Ozaukee’s Katie Drabot placing third in 2:01.26.

York YMCA’s Courtney Harnish, 15, also posted a 2:01 with a 2:01.32 for fourth, while California’s Caitlin Leverenz earned fifth in 2:01.69.

Ohio State’s Alex Norris (2:03.31), York’s Meghan Small (2:03.41) and Island’s Danica Ludlow (2:03.42) rounded out the top eight.

Andreina Pinto of Venezuela won the B final in 2:02.15 with Saint Augustine’s Vien Nguyen placing second in 2:02.20 in what proved to be a close battle.

Saint Andrew’s Megan Moroney finished third with a 2:03.14, while Rockwood’s Jordan Stout took fourth overall in 2:03.68.

                       === A - Final ===                         
 
  1 Miley, Hannah    25 Garioch-US        2:02.32    2:00.31 NATS   
                 28.51        59.28 (30.77)
        1:30.24 (30.96)     2:00.31 (30.07)
  2 Cheverton, Sam   26 Pointe-Claire-US  2:02.38    2:01.16 NATS   
                 28.76        59.47 (30.71)
        1:30.30 (30.83)     2:01.16 (30.86)
  3 Drabot, Katie    17 Ozaukee Aquatics  2:02.35    2:01.26 NATS   
                                1:00.51 ( )
      2:01.26 (1:00.75)                    
  4 Harnish, Courtn  15 York YMCA-MA      2:02.23    2:01.32 NATS   
                 29.06      1:00.36 (31.30)
        1:31.37 (31.01)     2:01.32 (29.95)
  5 Leverenz, Caitl  23 California Aquat  2:03.20    2:01.69 NATS   
                 29.04      1:00.20 (31.16)
        1:31.37 (31.17)     2:01.69 (30.32)
  6 Norris, Alex     23 Ohio State Unive  2:02.84    2:03.31 JRS    
                 29.06      1:00.47 (31.41)
        1:31.83 (31.36)     2:03.31 (31.48)
  7 Small, Meghan    16 York YMCA-MA      2:03.57    2:03.41 JRS    
                 28.92      1:00.42 (31.50)
        1:31.98 (31.56)     2:03.41 (31.43)
  8 Ludlow, Danica   18 Island Swimming-  2:03.52    2:03.42 JRS    
                 29.15      1:00.48 (31.33)
        1:32.36 (31.88)     2:03.42 (31.06)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Pinto, Andreina  23 Venezuela-US      2:05.31    2:02.15 NATS   
                 28.95      1:00.17 (31.22)
        1:31.02 (30.85)     2:02.15 (31.13)
 10 Nguyen, Vien     18 Saint Augustine-  2:03.69    2:02.20 NATS   
                 28.81      1:00.03 (31.22)
        1:31.62 (31.59)     2:02.20 (30.58)
 11 Moroney, Megan   17 Saint Andrew's S  2:03.91    2:03.14 JRS    
                                1:00.39 ( )
      2:03.14 (1:02.75)                    
 12 Stout, Jordan    17 Rockwood Swim Cl  2:04.07    2:03.68 JRS    
                 29.11      1:00.95 (31.84)
        1:32.82 (31.87)     2:03.68 (30.86)
 13 Oleksiak, Penel  14 Team Ontario-US   2:05.45    2:04.02 JRS    
                 29.01      1:00.46 (31.45)
        1:32.71 (32.25)     2:04.02 (31.31)
 14 Carson, Bethany  23 Ireland-US        2:03.90    2:04.91 AGP    
                 28.92      1:00.42 (31.50)
        1:32.57 (32.15)     2:04.91 (32.34)
 15 Walz, Delaney    16 Greater Phila Aq  2:05.49    2:05.66        
                 29.51      1:01.38 (31.87)
        1:33.67 (32.29)     2:05.66 (31.99)
 15 Lanigan, Reilly  16 Patriot Aquatic-  2:05.52    2:05.66        
                 28.98      1:00.22 (31.24)
        1:32.87 (32.65)     2:05.66 (32.79)

Men’s 200 free

De Lucca,J.

Photo Courtesy: Peter H. Bick

Brazil’s Joao de Lucca lit up the finale with a smoking 1:47.98. That swim pushed him to fourth in the world as only four swimmers have cleared 1:48 so far this year.

James Guy (1:46.94), Conor Dwyer (1:47.76) and Danas Rapsys (1:47.90) are the only other swimmers under 1:48 in 2015.

Conor Dwyer, swimming for Trojan, took second in 1:48.94 as he picked up some valuable podium points for the overall Arena Pro Swim Series leaderboard.

Club Wolverine’s Michael Wynalda touched third overall in 1:49.47.

The Woodlands’ Michael McBroom (1:50.59), SwimMAC’s Dion Dreesens (1:50.64), Club Wolverine’s Kyle Whitaker (1:50.75) and Greg Mallet (1:54.96) also competed in the finale.

Wisconsin’s Michael Weiss raced his way to a 1:51.05 to win the B final of the 200 free, while British age group star Duncan Scott, 17, took second in 1:51.62.  Club Wolverine’s Michael Klueh wound up third in 1:51.74.

                        === A - Final ===                         
 
  1 De Lucca, Joao   25 Cardinal Aquatic  1:51.40    1:47.98 NATS   
                 25.06        52.44 (27.38)
        1:19.92 (27.48)     1:47.98 (28.06)
  2 Dwyer, Conor     26 Una Troj-CA       1:51.62    1:48.94 NATS   
                 25.36        52.86 (27.50)
        1:20.78 (27.92)     1:48.94 (28.16)
  3 Wynalda, Michae  22 Club Wolverine-M  1:49.63    1:49.47 NATS   
                 25.56        53.54 (27.98)
        1:49.47 (55.93)                    
  4 Hurley, Bobby    26 Club Wolverine-M  1:51.06    1:49.80 NATS   
                                  53.75 ( )
        1:49.80 (56.05)                    
  5 McBroom, Michae  23 The Woodlands Sw  1:51.14    1:50.59 NATS   
                 26.73        54.73 (28.00)
        1:22.86 (28.13)     1:50.59 (27.73)
  6 Dreesens, Dion   21 Una Mac-NC        1:50.92    1:50.64 NATS   
                 25.73        53.27 (27.54)
        1:21.56 (28.29)     1:50.64 (29.08)
  7 Whitaker, Kyle   23 Club Wolverine-M  1:51.06    1:50.75 NATS   
                 25.97        54.40 (28.43)
        1:22.95 (28.55)     1:50.75 (27.80)
  8 Mallet, Greg     30 Una Mac-NC        1:51.40    1:54.96 AGP    
                 25.52        54.01 (28.49)
        1:24.47 (30.46)     1:54.96 (30.49)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Weiss, Michael   23 Wisconsin Aquati  1:51.89    1:51.05 NATS   
                 26.10        53.82 (27.72)
        1:22.75 (28.93)     1:51.05 (28.30)
 10 Scott, Duncan    17 Great Britain-US  1:52.51    1:51.62 NATS   
                                  54.44 ( )
        1:51.62 (57.18)                    
 11 Klueh, Michael   27 Club Wolverine-M  1:52.40    1:51.74 NATS   
                 27.08        55.61 (28.53)
        1:24.18 (28.57)     1:51.74 (27.56)
 12 De Angulo, Matt  24 Club Seminole-FL  1:52.65    1:52.13 JRS    
                 27.18        55.87 (28.69)
        1:24.15 (28.28)     1:52.13 (27.98)
 13 Grothe, Zane     22 Club Seminole-FL  1:53.43    1:52.39 JRS    
                 26.83        55.66 (28.83)
        1:24.56 (28.90)     1:52.39 (27.83)
 14 Sloan, Jordan    21 Ireland-US        1:53.53    1:52.60 JRS    
                 25.88        54.15 (28.27)
        1:23.01 (28.86)     1:52.60 (29.59)
 15 Abdel Khalik, H  23 Club Wolverine-M  1:53.03    1:52.78 JRS    
                 26.11        54.75 (28.64)
        1:23.68 (28.93)     1:52.78 (29.10)
 16 Martinez, Jose   17 Mexico-US         1:53.03    1:53.16 JRS    
                 26.70        54.94 (28.24)
        1:24.26 (29.32)     1:53.16 (28.90)

Women’s 100 breast

Alia Atkinson

Photo Courtesy: Azaria Basile

SoFlo’s Alia Atkinson crushed the A final in the 100-meter breast as she clocked a sizzling time of 1:06.78 to break her personal best by the slimmest of margins.

That swim skyrocketed her to the top of the world rankings this year ahead of Breeja Larson’s 1:07.33 from the Austin stop of the Arena Pro Swim Series last month.

Tennessee’s Molly Hannis, who led prelims with a 1:08.60, took second with a 1:08.02 tonight to move to 10th in the world so far this year.

Saint Petersburg’s Melanie Margalis claimed third overall with a 1:09.20 to round out the podium.

Great Britain’s Chloe Tutton (1:10.11), Badger’s Bronwyn Pasloski (1:11.21), SoFlo’s Valentina Artemeva (1:12.03), Savannah’s ET Roberts (1:12.14) and Great Britain’s Georgia Coates (1:12.34) also put up times in the finale.

Badger’s Emily McClellan touched out Gator’s Hilda Luthersdottir, 1:10.66 to 1:10.75, for the B final victory. Justine Bowker of T2 wound up with third in 1:11.38.

                       === A - Final ===                         
 
  1 Atkinson, Alia   26 South Florida Aq  1:10.13    1:06.79 OLY    
                 31.31      1:06.79 (35.48)
  2 Hannis, Molly    22 Tennessee Aquati  1:08.60    1:08.02 OLY    
                 32.57      1:08.02 (35.45)
  3 Margalis, Melan  23 Saint Petersburg  1:10.20    1:09.20 OLY    
                 33.00      1:09.20 (36.20)
  4 Tutton, Chloe    18 Great Britain-US  1:10.50    1:10.11 OLY    
                 33.39      1:10.11 (36.72)
  5 Pasloski, Bronw  22 Badger Swim Club  1:11.58    1:11.21 OLY    
                 33.93      1:11.21 (37.28)
  6 Artemeva, Valen  28 Una Sofl-FG       1:11.15    1:12.03 JRS    
                 33.07      1:12.03 (38.96)
  7 Roberts, ET      26 Savannah Swim Te  1:12.07    1:12.14 JRS    
                 33.82      1:12.14 (38.32)
  8 Coates, Georgia  15 Great Britain-US  1:12.03    1:12.34 JRS    
                 34.36      1:12.34 (37.98)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 McClellan, Emil  22 Badger Swim Club  1:12.11    1:10.66 OLY    
                 32.87      1:10.66 (37.79)
 10 Luthersdottir,   23 Gator Swim Club-  1:12.47    1:10.75 OLY    
                 33.64      1:10.75 (37.11)
 11 Bowker, Justine  28 T2 Aquatics-FL    1:12.57    1:11.38 OLY    
                 33.91      1:11.38 (37.47)
 12 Dvariskyte, Ram  25 Una Bss-FL        1:13.13    1:12.57 JRS    
                 34.44      1:12.57 (38.13)
 13 Robertson, Gene  18 Team Ontario-US   1:13.26    1:12.76 JRS    
                 34.36      1:12.76 (38.40)
 14 Wistey, Imelda   22 Unattached-IA     1:12.69    1:13.03 JRS    
                 34.23      1:13.03 (38.80)
 15 Keymont, Dani    16 Central Brevard-  1:12.59    1:13.32 JRS    
                 33.84      1:13.32 (39.48)
 16 Blackburn, Lisa  43 South Florida Aq  1:12.86    1:13.86 AGP    
                 34.93      1:13.86 (38.93)

Men’s 100 breast

Photo Courtesy: Delly Carr

Photo Courtesy: Delly Carr

Badger’s Cody Miller raced his way to second in the world with a scorching 59.92 to win the finale.

That time just missed his personal best of 59.91 from last summer’s Nationals, his only previous time to break a 1:00.

Great Britain’s Adam Peaty still holds the top time in the world with a time of 59.48 from the Speedo Flanders Cup.

Greater Philadelphia’s Brendan McHugh touched second overall in 1:00.56 to move to third in the world.

Auburn’s Felipe Lima snagged third in 1:01.33 for fourth in the world as tonight’s finale proved to be the fastest 100 breaststroke heat so far this year.

Tennessee’s Brad Craig took fourth in 1:01.63 for fifth in the world with Trojan’s Kosuke Kitajima claiming fifth in 1:01.84 to move into the top 10 in the world.

Ireland’s Nicholas Quinn (1:03.17), Pointe-Claire’s Antoine Bujold (1:03.25) and Anton Lobanov (1:03.63) also swam in the A final.

Mexico’s Miguel De Lara Ojeda tied Great Britain’s Calum Tait with matching 1:03.51s to win the B final tonight.  George Greenhalgh picked up third overall in 1:03.73.

                      === A - Final ===                         
 
  1 Miller, Cody     23 Badger Swim Club  1:01.12      59.92 WJR    
                 28.36        59.92 (31.56)
  2 McHugh, Brendan  24 Greater Phila Aq  1:01.36    1:00.56 WJR    
                 28.31      1:00.56 (32.25)
  3 Lima, Felipe     29 Auburn Aquatics-  1:01.17    1:01.33 OLY    
                 28.30      1:01.33 (33.03)
  4 Craig, Brad      26 Tennessee Aquati  1:02.29    1:01.63 OLY    
                 29.28      1:01.63 (32.35)
  5 Kitajima, Kosuk  32 Una Troj-CA       1:02.38    1:01.84 OLY    
                 28.89      1:01.84 (32.95)
  6 Quinn, Nicholas  21 Ireland-US        1:03.87    1:03.17 OLY    
                 29.62      1:03.17 (33.55)
  7 Bujold, Antoine  19 Pointe-Claire-US  1:03.83    1:03.25 OLY    
                 29.89      1:03.25 (33.36)
  8 Lobanov, Anton   22 Unattached-FG     1:02.93    1:03.63 OLY    
                 29.54      1:03.63 (34.09)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 De Lara Ojeda,   20 Mexico-US         1:04.09    1:03.51 OLY    
                 30.27      1:03.51 (33.24)
  9 Tait, Calum      20 Great Britain-US  1:04.05    1:03.51 OLY    
                 30.28      1:03.51 (33.23)
 11 Greenhalgh, Geo  21 Unattached-KY     1:04.28    1:03.73 NATS   
                 30.32      1:03.73 (33.41)
 11 Attwood, Charli  17 Great Britain-US  1:04.20    1:03.73 NATS   
                 29.79      1:03.73 (33.94)
 13 Pike, Jared      23 Club Seminole-FL  1:04.48    1:04.07 JRS    
                 29.74      1:04.07 (34.33)
 14 Ackman, Matthew  18 Pointe-Claire-US  1:04.46    1:04.16 JRS    
                 30.18      1:04.16 (33.98)
 15 Sweeney, Dan     21 Ireland-US        1:04.17    1:04.17 JRS    
                 29.98      1:04.17 (34.19)
 16 Crespo, Edgar    25 PAN               1:04.43    1:04.44 JRS    
                 29.87      1:04.44 (34.57)

Women’s 100 fly

Photo Courtesy: Swimming Canada

Photo Courtesy: Swimming Canada

Canada’s Audrey Lacroix overhauled SwimMAC’s Arianna Vanderpool-Wallace down the stretch to win the 100 fly finale tonight.

Lacroix hit the wall in 59.62 as she moved into the top 20 in the world so far this year.

Vanderpool-Wallace, who went out like a light with a 27.57 front half, wound up second in 1:00.71.  Lauren Quigley of Great Britain finished third in 1:00.89.

York’s Courtney Harnish (1:01.54), Ontario’s Emma Ball (1:01.62), Linn-Mar’s Kelsey Drake (1:02.27), Great Britain’s Amelia Clynes (1:02.48) and Seminole’s Sveta Khakhlova (1:02.85) closed out the rest of the championship heat.

Kayla Tennant, a 15-year-old from T2 Aquatics, topped the B final in 1:01.67.  York Y’s Meghan Small, 16, finished second in 1:01.70.  T2’s Justine Bowker placed third in 1:02.33.

      === A - Final ===                         
 
  1 Lacroix, Audrey  31 EN St-Lambert-US  1:00.48      59.62 NATS   
                 28.75        59.62 (30.87)
  2 Vanderpool-Wall  24 SwimMAC Carolina  1:00.80    1:00.71 NATS   
                 27.57      1:00.71 (33.14)
  3 Quigley, Lauren  19 Great Britain-US  1:01.27    1:00.89 NATS   
                 28.45      1:00.89 (32.44)
  4 Harnish, Courtn  15 York YMCA-MA      1:01.99    1:01.54 JRS    
                 29.28      1:01.54 (32.26)
  5 Ball, Emma       16 Team Ontario-US   1:02.42    1:01.62 JRS    
                 28.30      1:01.62 (33.32)
  6 Drake, Kelsey    16 Linn-Mar Swim Te  1:02.15    1:02.27 JRS    
                 29.32      1:02.27 (32.95)
  7 Clynes, Amelia   15 Great Britain-US  1:01.66    1:02.48 JRS    
                 29.68      1:02.48 (32.80)
  8 Khakhlova, Svet  30 Club Seminole-FL  1:02.37    1:02.85 AGP    
                 27.87      1:02.85 (34.98)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Tennant, Kayla   15 T2 Aquatics-FL    1:02.53    1:01.67 JRS    
                 28.85      1:01.67 (32.82)
 10 Small, Meghan    16 York YMCA-MA      1:02.68    1:01.70 JRS    
                 29.38      1:01.70 (32.32)
 11 Bowker, Justine  28 T2 Aquatics-FL    1:02.44    1:02.33 JRS    
                 29.28      1:02.33 (33.05)
 12 Luna Sanchez, D  23 Mexico-US         1:02.65    1:02.36 JRS    
                 29.73      1:02.36 (32.63)
 13 Revilak Fonseca  17 Mexico-US         1:02.86    1:02.46 JRS    
                 29.34      1:02.46 (33.12)
 14 Huizinga, Danik  15 Ajax Swimming-US  1:02.57    1:02.88 AGP    
                 29.56      1:02.88 (33.32)
 15 Thompson, Bebe   16 Empire Swimming-  1:02.54    1:03.22 AGP    
                 29.74      1:03.22 (33.48)
 16 Maiocco, Claire  16 Trinity Prep Aqu  1:02.90    1:04.43        
                 29.36      1:04.43 (35.07)

Men’s 100 fly

Photo Courtesy: Swimming World

Photo Courtesy: Swimming World

Seminole’s Pavel Sankovich had a huge backhalf to win the men’s 100-meter fly championship heat.

Sankovich posted a time of 52.55 for the win, moving up to sixth in the world rankings with the swim.

Giles Smith, another fast closer, took second in 53.01 with Club Wolverine’s Geoff Cheah finishing third in 53.33.

Phoenix’s Alex Coci (53.58), Venezuela’s Albert Subirats (53.76), Tucson Ford’s Masa Kishida (54.60), Phoenix’s Erik Risolvato (54.61) and Mason Makos’ Sean Fletcher (55.43) also vied for the title.

Mateo Gonzalez earned the B final victory with a time of 54.59, while Club Wolverine’s Kyle Whitaker touched just behind with a 54.82.  Ireland’s Brendan Hyland snared third in 54.96.

                       === A - Final ===                         
 
  1 Sankovich, Pave  24 Club Seminole-FL    53.08      52.55 NATS   
                 25.00        52.55 (27.55)
  2 Smith, Giles     23 Phoenix Swim Clu    53.91      53.01 NATS   
                 25.06        53.01 (27.95)
  3 Cheah, Geoff     24 Club Wolverine-M    54.19      53.33 NATS   
                 25.05        53.33 (28.28)
  4 Coci, Alexandru  25 Phoenix Swim Clu    53.96      53.58 NATS   
                 24.90        53.58 (28.68)
  5 Subirats, Alber  28 Venezuela-US        54.65      53.76 NATS   
                 25.01        53.76 (28.75)
  6 Kishida, Masa    29 Tucson Ford Deal    54.49      54.60 NATS   
                 24.94        54.60 (29.66)
  7 Risolvato, Erik  21 Phoenix Swim Clu    54.98      54.61 NATS   
                 25.68        54.61 (28.93)
  8 Fletcher, Sean   23 Mason Makos-PV      54.97      55.43 JRS    
                 25.31        55.43 (30.12)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Gonzalez, Mateo  18 Azura Florida Aq    55.15      54.59 NATS   
                 25.61        54.59 (28.98)
 10 Whitaker, Kyle   23 Club Wolverine-M    55.11      54.82 JRS    
                 25.73        54.82 (29.09)
 11 Hyland, Brendan  20 Ireland-US          55.27      54.96 JRS    
                 25.86        54.96 (29.10)
 12 Vyatchanin, Ark  30 New York Athleti    55.41      55.12 JRS    
                 25.87        55.12 (29.25)
 13 Ortiz, Miguel L  23 Club Wolverine-M    55.10      55.33 JRS    
                 25.18        55.33 (30.15)
 14 Cieslak, Marcin  22 Gator Swim Club-    55.31      55.87 JRS    
                 26.23        55.87 (29.64)
 15 Koga, Junya      27 Club Wolverine-M    55.51      56.55 JRS    
                 26.00        56.55 (30.55)
 16 Wilcher, Sam     26 Alligator Aquati    55.63      56.58 JRS    
                 26.63        56.58 (29.95)

Women’s 400 IM

Photo Courtesy: British Gas

Photo Courtesy: British Gas

Garioch’s Hannah Miley raced her way to a double, adding the 400 IM crown to the 200 free tonight.

Miley dominated the finale with a time of 4:36.74 to move to third in the world rankings. She finished behind Aimee Willmott (4:35.74) and Elizabeth Beisel (4:36.71).

Beisel, who pulled out of this meet as she has been nursing a groin strain that kept her out of the BHP Super Series, was on the mic during the race with Rowdy Gaines on the Universal Sports feed.

California’s Caitlin Leverenz put up a 4:40.65 to take second, while Saint Petersburg’s Melanie Margalis earned third in 4:41.29.

Saint Augustine’s Vien Nguyen (4:43.09), Hurricane’s Katie Hoff (4:48.67), Great Britain’s Abbie Wood (4:49.66), Great Britain’s Georgia Coates (4:50.32) and Nitro’s Regan Barney (4:51.59) claimed fourth through eighth.

Ozaukee’s Katie Drabot topped the B final in a time of 4:50.44 with Tampa Bay’s Christin Rockway finishing second in 4:51.68.  Gator’s Hannah Burns claimed third in 4:53.97.

                       === A - Final ===                         
 
  1 Miley, Hannah    25 Garioch-US        4:44.16    4:36.74 WJR    
                 30.44      1:04.50 (34.06)
        1:40.19 (35.69)     2:15.14 (34.95)
        2:53.78 (38.64)     3:32.53 (38.75)
        4:05.36 (32.83)     4:36.74 (31.38)
  2 Leverenz, Caitl  23 California Aquat  4:47.91    4:40.65 NATS   
                 29.39      1:03.35 (33.96)
        1:40.43 (37.08)     2:17.25 (36.82)
        2:57.20 (39.95)     3:36.70 (39.50)
        4:09.08 (32.38)     4:40.65 (31.57)
  3 Margalis, Melan  23 Saint Petersburg  4:47.91    4:41.29 NATS   
                 30.69      1:05.27 (34.58)
        1:43.21 (37.94)     2:19.63 (36.42)
        2:58.89 (39.26)     3:37.65 (38.76)
        4:10.30 (32.65)     4:41.29 (30.99)
  4 Nguyen, Vien     18 Saint Augustine-  4:50.73    4:43.09 NATS   
                 30.58      1:05.20 (34.62)
        1:42.01 (36.81)     2:17.15 (35.14)
        2:58.28 (41.13)     3:38.94 (40.66)
        4:11.71 (32.77)     4:43.09 (31.38)
  5 Hoff, Katie      25 Hurricane Aquati  4:49.52    4:48.67 NATS   
                 30.35      1:04.79 (34.44)
        1:43.31 (38.52)     2:20.59 (37.28)
        3:00.52 (39.93)     3:41.24 (40.72)
        4:15.54 (34.30)     4:48.67 (33.13)
  6 Wood, Abbie      15 Great Britain-US  4:51.89    4:49.66 NATS   
                 30.09      1:04.25 (34.16)
        1:43.42 (39.17)     2:21.04 (37.62)
        3:02.09 (41.05)     3:43.24 (41.15)
        4:16.58 (33.34)     4:49.66 (33.08)
  7 Coates, Georgia  15 Great Britain-US  4:49.96    4:50.32 NATS   
                 31.04      1:06.42 (35.38)
        1:45.19 (38.77)     2:22.99 (37.80)
        3:03.08 (40.09)     3:44.40 (41.32)
        4:18.05 (33.65)     4:50.32 (32.27)
  8 Barney, Regan    15 Nitro Swimming-S  4:51.43    4:51.59 NATS   
                 31.16      1:06.71 (35.55)
        1:42.19 (35.48)     2:18.21 (36.02)
        3:01.96 (43.75)     3:45.20 (43.24)
        4:18.65 (33.45)     4:51.59 (32.94)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Drabot, Katie    17 Ozaukee Aquatics  4:55.29    4:50.44 NATS   
                 30.12      1:05.12 (35.00)
        1:43.91 (38.79)     2:22.43 (38.52)
        3:03.15 (40.72)     3:44.48 (41.33)
        4:18.08 (33.60)     4:50.44 (32.36)
 10 Rockway, Christ  14 Tampa Bay  Aquat  4:53.88    4:51.68 NATS   
                 30.46      1:04.72 (34.26)
        1:42.12 (37.40)     2:19.52 (37.40)
        3:01.77 (42.25)     3:44.40 (42.63)
        4:18.60 (34.20)     4:51.68 (33.08)
 11 Burns, Hannah    18 Gator Swim Club-  4:59.66    4:53.97 NATS   
                 31.20      1:06.91 (35.71)
        1:45.09 (38.18)     2:23.31 (38.22)
        3:05.30 (41.99)     3:47.88 (42.58)
        4:21.51 (33.63)     4:53.97 (32.46)
 12 Pinto, Andreina  23 Venezuela-US      5:00.19    4:54.07 NATS   
                 30.77      1:04.96 (34.19)
        1:42.47 (37.51)     2:20.27 (37.80)
        3:04.58 (44.31)     3:50.20 (45.62)
        4:22.95 (32.75)     4:54.07 (31.12)
 13 Bonnett, Bailey  16 Unattached-AM     5:01.62    4:56.71 JRS    
                 31.06      1:07.17 (36.11)
        1:46.75 (39.58)     2:24.73 (37.98)
        3:06.39 (41.66)     3:48.38 (41.99)
        4:23.71 (35.33)     4:56.71 (33.00)
 14 Cattermole, Sop  17 Sarasota YMCA Sh  4:59.81    4:56.87 JRS    
                 30.97      1:05.73 (34.76)
        1:45.13 (39.40)     2:23.37 (38.24)
        3:06.70 (43.33)     3:50.45 (43.75)
        4:24.05 (33.60)     4:56.87 (32.82)
 15 Escobar, Susana  27 Mexico-US         4:57.85    4:57.13 JRS    
                 31.14      1:06.69 (35.55)
        1:45.23 (38.54)     2:23.20 (37.97)
        3:06.73 (43.53)     3:50.35 (43.62)
        4:24.24 (33.89)     4:57.13 (32.89)
 16 Hanus, Danielle  16 Team Ontario-US   5:01.38    4:57.61 JRS    
                 31.01      1:06.28 (35.27)
        1:44.25 (37.97)     2:22.09 (37.84)
        3:05.47 (43.38)     3:50.25 (44.78)
        4:25.19 (34.94)     4:57.61 (32.42)

Men’s 400 IM

Photo Courtesy: David Farr

Photo Courtesy: David Farr

Gator’s Sebastien Rousseau closed out the men’s 400-meter IM finale on the freestyle leg with a 4:19.71 for the win.  That’s just outside the top 10 in the world of 4:19.61 held by James Guy.

SwimMAC’s Tyler Clary, who is fifth in the world this year with a 4:16.28 from the Austin stop, took second in 4:22.90 after just getting off the plane two days ago from a trip to Australia.

Conor Dwyer wound up third overall in 4:23.22 for some more podium points.

Island’s Alec Page (4:23.83), Wisconsin’s Michael Weiss (4:26.38), SwimMAC’s Marko Blazevski (4:31.82), Mexico’s Julio Olvera Alejos (4:35.48) and Ontario’s Christian Ng (4:36.00) also battled in the finale.

Great Britain’s Luke Greenbank rolled through the B final with a time of 4:30.31. York Y’s Zach Snyder finished second in 4:34.44 with Oscar Ike taking third in 4:35.81.

                        === A - Final ===                         
 
  1 Rousseau, Sebas  24 Gator Swim Club-  4:29.97    4:19.71 OLY    
                 27.31        58.15 (30.84)
        1:32.12 (33.97)     2:04.92 (32.80)
        2:42.54 (37.62)     3:19.90 (37.36)
        3:50.59 (30.69)     4:19.71 (29.12)
  2 Clary, Tyler     25 SwimMAC Carolina  4:25.87    4:22.90 OLY    
                 27.32        58.89 (31.57)
        1:31.46 (32.57)     2:03.17 (31.71)
        2:41.16 (37.99)     3:20.24 (39.08)
        3:51.32 (31.08)     4:22.90 (31.58)
  3 Dwyer, Conor     26 Una Troj-CA       4:30.80    4:23.22 OLY    
                 27.86      1:00.08 (32.22)
        1:34.49 (34.41)     2:08.14 (33.65)
        2:45.59 (37.45)     3:23.38 (37.79)
        3:54.01 (30.63)     4:23.22 (29.21)
  4 Page, Alec       21 Island Swimming-  4:29.22    4:23.83 OLY    
                 28.02      1:00.11 (32.09)
        1:34.52 (34.41)     2:08.30 (33.78)
        2:46.08 (37.78)     3:24.25 (38.17)
        3:54.89 (30.64)     4:23.83 (28.94)
  5 Weiss, Michael   23 Wisconsin Aquati  4:30.05    4:26.38 OLY    
                 27.34        59.21 (31.87)
        1:34.18 (34.97)     2:08.64 (34.46)
        2:47.28 (38.64)     3:26.22 (38.94)
        3:56.44 (30.22)     4:26.38 (29.94)
  6 Blazevski, Mark  22 SwimMAC Carolina  4:31.97    4:31.82 JRS    
                 28.07        59.10 (31.03)
        1:34.41 (35.31)     2:09.06 (34.65)
        2:47.40 (38.34)     3:25.69 (38.29)
        3:59.11 (33.42)     4:31.82 (32.71)
  7 Olvera Alejos,   19 Mexico-US         4:35.52    4:35.48 AGP    
                 29.41      1:02.20 (32.79)
        1:37.13 (34.93)     2:10.82 (33.69)
        2:52.66 (41.84)     3:33.98 (41.32)
        4:04.86 (30.88)     4:35.48 (30.62)
  8 Ng, Christian    17 Team Ontario-US   4:35.45    4:36.00 AGP    
                 28.37      1:01.24 (32.87)
        1:36.76 (35.52)     2:12.65 (35.89)
        2:52.34 (39.69)     3:32.53 (40.19)
        4:04.96 (32.43)     4:36.00 (31.04)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Greenbank, Luke  17 Great Britain-US  4:37.20    4:30.31 JRS    
                 27.09      1:00.09 (33.00)
        1:33.74 (33.65)     2:06.80 (33.06)
        2:46.36 (39.56)     3:27.06 (40.70)
        3:59.48 (32.42)     4:30.31 (30.83)
 10 Snyder, Zach     17 York YMCA-MA      4:36.60    4:34.44 AGP    
                 27.91        59.90 (31.99)
        1:34.54 (34.64)     2:10.19 (35.65)
        2:49.71 (39.52)     3:31.18 (41.47)
        4:03.32 (32.14)     4:34.44 (31.12)
 11 Ike, Oscar       17 Wilton Y Wahoos-  4:38.59    4:35.81 AGP    
                 28.28      1:01.47 (33.19)
        1:36.49 (35.02)     2:10.24 (33.75)
        2:51.48 (41.24)     3:32.80 (41.32)
        4:04.71 (31.91)     4:35.81 (31.10)
 12 Guest, James     18 Pointe-Claire-US  4:39.32    4:36.73 AGP    
                 28.93      1:02.30 (33.37)
        1:39.14 (36.84)     2:15.57 (36.43)
        2:53.04 (37.47)     3:31.71 (38.67)
        4:04.69 (32.98)     4:36.73 (32.04)
 13 Morales, Yeziel  19 Puerto Rico-US    4:38.81    4:36.97 AGP    
                 28.09      1:00.90 (32.81)
        1:37.19 (36.29)     2:12.03 (34.84)
        2:52.84 (40.81)     3:36.50 (43.66)
        4:06.58 (30.08)     4:36.97 (30.39)
 14 Willett, Philli  18 Rockwood Swim Cl  4:38.83    4:37.34 AGP    
                 28.62      1:00.77 (32.15)
        1:37.57 (36.80)     2:13.00 (35.43)
        2:52.73 (39.73)     3:31.59 (38.86)
        4:06.16 (34.57)     4:37.34 (31.18)
 15 Finke, Robert    15 Saint Petersburg  4:37.64    4:37.76 AGP    
                 28.89      1:01.61 (32.72)
        1:36.80 (35.19)     2:11.82 (35.02)
        2:53.66 (41.84)     3:35.59 (41.93)
        4:07.13 (31.54)     4:37.76 (30.63)
 16 Nitski, Osvald   17 Team Ontario-US   4:39.59    4:41.53        
                 28.13      1:00.98 (32.85)
        1:39.10 (38.12)     2:15.05 (35.95)
        2:57.21 (42.16)     3:37.97 (40.76)
        4:10.66 (32.69)     4:41.53 (30.87)

Women’s 400 free relay

 1 York YMCA-MA  'A'             3:49.31    3:52.02 AGP    
     1) Harnish, Courtney 15          2) Ilgenfritz, Emily 17         
     3) Luft, Becca 16                4) Small, Meghan 16             
                 28.17        57.73 (57.73)
        1:25.65 (27.92)     1:56.34 (58.61)
        2:24.60 (28.26)     2:55.22 (58.88)
        3:22.74 (27.52)     3:52.02 (56.80)
  2 Pointe-Claire-US  'A'         3:48.71    3:52.94 AGP    
     1) Lapierre-Lemire, Caroline 24  2) Cheverton, Sam 26            
     3) Daigneault, Valerie 17        4) Paskulin, Olivia 17          
                 27.28        56.36 (56.36)
        1:23.93 (27.57)     1:53.41 (57.05)
        2:21.24 (27.83)     2:51.93 (58.52)
        3:20.69 (28.76)   3:52.94 (1:01.01)
  3 Team Ontario-US  'A'          3:54.58    3:55.76 AGP    
     1) Oleksiak, Penelope 14         2) Hanus, Danielle 16           
     3) Grewal, Annika 17             4) Ball, Emma 16                
                 27.67        57.06 (57.06)
                            1:14.08 (17.02)
        1:26.21 (12.13)   2:56.01 (1:41.93)
        3:55.76 (59.75)                    
  4 Mexico-US  'A'                3:50.93    3:57.56 AGP    
     1) Richaud Leyva, Maria 18       2) Revilak Fonseca, Ana Sofia 17
     3) Gvakharia Mgebrishvi, Nata 18 4) Gonzalez Ramirez, Fernanda 24
                 29.13        59.53 (59.53)
        1:27.57 (28.04)     1:58.94 (59.41)
        2:27.68 (28.74)   2:58.94 (1:00.00)
        3:27.02 (28.08)     3:57.56 (58.62)
  5 Sarasota YMCA Sh-FL  'A'      3:27.24Y   3:57.85 AGP    
     1) Cattermole, Sophie 17         2) Jean, Madison 17             
     3) Berdusco, Ellie 18            4) Atkins, Spence 17            
                 28.60        59.06 (59.06)
        1:27.20 (28.14)   1:59.09 (1:00.03)
        2:27.18 (28.09)     2:58.29 (59.20)
        3:57.85 (59.56)                    
  6 South Florida Aq-FG  'A'      3:58.28    3:59.32        
     1) Marinheiro, Melissa 17        2) Atkinson, Alia 26            
     3) Blackburn, Lisa 43            4) Golding, Kathleen 14         
                 29.32    1:00.66 (1:00.66)
        1:28.57 (27.91)     1:58.98 (58.32)
        2:28.47 (29.49)   3:00.14 (1:01.16)
        3:28.40 (28.26)     3:59.32 (59.18)

Men’s 400 free relay

  1 Mexico-US  'A'                3:28.09    3:29.60 AGP    
     1) Escudero, Alejandro 24        2) Martinez, Jose 17            
     3) Olvera Alejos, Julio 19       4) Campos Alpizar, Luis 20      
                 25.47        52.50 (52.50)
        1:17.54 (25.04)     1:44.46 (51.96)
        2:10.21 (25.75)     2:37.63 (53.17)
        3:02.71 (25.08)     3:29.60 (51.97)
  2 Pointe-Claire-US  'A'         3:28.50    3:31.57 AGP    
     1) Bougie, Spencer 20            2) Bujold, Antoine 19           
     3) Potvin, Maxime 21             4) Ackman, Matthew 18           
                 25.75        53.25 (53.25)
        1:18.41 (25.16)     1:45.99 (52.74)
        2:11.45 (25.46)     2:39.73 (53.74)
        3:04.27 (24.54)     3:31.57 (51.84)
  3 Azura Florida Aq-FG  'A'      3:32.84    3:32.63 AGP    
     1) Mehrdad, Elias 22             2) Herrera, Carlos 20           
     3) Gonzalez, Mateo 18            4) Alatorre, Fernando 16        
                 25.45        53.78 (53.78)
        1:17.91 (24.13)     1:45.30 (51.52)
                            2:02.15 (16.85)
      3:04.36 (1:02.21)   3:32.63 (1:30.48)
  4 Sarasota YMCA Sh-FL  'A'      3:05.87Y   3:38.49 AGP    
     1) Page, Carter 17               2) Katz, Austin 15              
     3) Erlenmeyer, Danny 17          4) Clark, Drew 16               
                 26.77        54.66 (54.66)
        1:20.58 (25.92)     1:48.12 (53.46)
        2:14.82 (26.70)     2:43.08 (54.96)
        3:09.73 (26.65)     3:38.49 (55.41)
  5 Wilton Y Wahoos-CT  'A'       3:32.78    3:44.47        
     1) Ike, Oscar 17                 2) Stolarski, Edward 17         
     3) Sykes, Hugo 16                4) Rainey, Connor 16            
                 27.14        55.64 (55.64)
        1:22.63 (26.99)     1:52.29 (56.65)
        2:18.40 (26.11)     2:46.79 (54.50)
        3:13.82 (27.03)     3:44.47 (57.68)
 -- Team Ontario-US  'A'          3:29.25         DQ        
     1) Van Moerkerke, Evan 21        2) Fauteux, John 18             
     3) Mac, Matthew 17               4) Arseneau, Christian 18       
                 25.01        51.23 (51.23)
        1:16.18 (24.95)     1:44.33 (53.10)
        2:09.70 (25.37)     2:37.89 (53.56)
        3:03.06 (25.17)          DQ (52.25)

SCHEDULED EVENTS

  • Women’s 200 free
  • Men’s 200 free
  • Women’s 100 breast
  • Men’s 100 breast
  • Women’s 100 fly
  • Men’s 100 fly
  • Women’s 400 IM
  • Men’s 400 IM
  • Women’s 400 free relay
  • Men’s 400 free relay

ARENA PRO SWIM SERIES MONEY LIST

PSYCH SHEETS

HEAT SHEETS

LIVE STREAM

LIVE RESULTS

Comments Off on Hannah Miley Doubles Up on Night One of Arena Pro Swim Series Orlando

Author: Jason Marsteller

avatar
Jason Marsteller is the general manager of digital properties at Swimming World. He joined Swimming World in June 2006 as the managing editor after previous stints as a media relations professional at Indiana University, the University of Tennessee, Southern Utah University and the Utah Summer Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here