2019 NCSA Junior National Swimming Championship: Day Two Recap

YMCA International Aquatic Center Orlando

By Grace Nordquist, Swimming World College Intern.

Night two of the 2019 NCSA (National Club Swimming Association) Junior National Swimming Championship meet completed with more top swims. Tonight’s events included: Men and Women’s 200 Backstroke, Women’s 100 Freestyle, Men’s 500 Freestyle, Men and Women’s 100 Breaststroke, Men and Women’s 200 Butterfly, and the Men and Women’s 200 Medley Relays.

Dominating the field is Nation’s Capital Swim Club with a combined 1029 points, leading the women’s side with 692.5 points and the men’s with 336.5 points. It’s a battle for second on the women’s side with only half a point separating Aquajets Swim Team at 265 points from Nova of Virginia Aquatics 265.5. On the men’s side, Rockville Montgomery Swim Club is in second with 298 points and Nova of Virginia sits third with 225.5 points.

Team Standings

Combined

1- Nation’s Capital Swim Club: 1029

2- Nova of Virginia Aquatics, Inc: 452

3- Aquajets Swim Team: 413

4- Long Island Aquatic Club: 401.5

5- Rockville Montgomery Swim Club: 368

6- Machine Aquatics: 279

7- Fox Valley Swim Team: 243

8- Academy Bullets Swim Club: 242

Women’s

1- Nation’s Capital Swim Club: 692.5

2- Aquajets Swim Team: 265

3- Nova of Virginia Aquatics, Inc.: 226.5

4- Long Island Aquatic Club: 185

5- Arlington Aquatic Club: 185

6- Elmbrook Swim Club: 176

7- Nasa Wildcat Aquatics: 159.5

8- Baylor Swim Club: 133

Men’s

1- Nation’s Capital Swim Club: 336.5

2- Rockville Montgomery Swim Club: 298

3- Nova of Virginia Aquatics, Inc: 225.5

4- Long Island Aquatic Club: 216.5

5- Machine Aquatics: 187

6- St. Charles: 148

6- Aquajets Swim Team: 148

8- Academy Bullets Swim Club: 119

 

Women’s 200 Back

Winning in a time of 1:50.46 with a new JRS was Isabelle Stadden from AQJT-MN, close behind was Phoebe Bacon of NCAP-PV in the time of 1:50.71. In third was Caroline Bentz in 1:54.03 of NCAP-PV. Fourth was Katelyn Mack (1:54.11), fifth Reilly Tiltmann (1:54.18), sixth Felicia Pasadyn (1:55.43), seventh Meghan Lee (1:56.65), and Ellie Waldrep eighth (1:56.76).

Men’s 200 Back

It was a battle for first, with James Marcum of MCC-SE claiming first in the time of 1:42.80. Second was RSCA-OZ’s Jack Dolan in the time of 1:42.91, and in third was Sean Conway of NCAP-PV touching at 1:43.79. Hitting fourth was Zachary Hils (1:44.54), Aidan Stoffle (1:44.91) fifth, Jack Kirby (1:45.54) sixth, Owen Hanna (1:45.60) seventh, and Zachary Cram eighth (1:48.01).

Women’s 100 Free

Victoria Huske (AAC-PV) was the only one to break the 49 second mark clocking in with the time of 48.70. Grace Cooper (DLTA-IL) took second in a time of 49.03, and Christiana Regenauer (COND-MR) touched third in 49.13. After touching fourth in the 200 back Katelyn Mack does it again (49.26), Carly Novelline (49.28) was fifth, Rebekah Hamilton (49.36) sixth, Chloe Stepanek (49.63) seventh, and in eighth Madison Hall (49.86).

Men’s 500 Free

Luke Maurer of WILD-IL would hit the wall first in 4:21.05 with Jacob Rosner (UN-01-PV) right behind in 4:21.32. Third would go to Andrew Matejka (BGSC-NE) in 4:22.82. Fourth was Cole Kuster (4:26.21), fifth Aiden Reagan (4:26.56), sixth Jacob Narvid (4:27.77), seventh Ryan Vipavetz (4:28.82), and eighth Daniel Gyenis (4:32.39).

Women’s 100 Breast

Winning, and the only one to break the minute barrier, was Anna Keating (MACH-PV) in a time of 59.04. It was a battle for second with Hannah Bach (CSL-LE) touching in at 1:00.17 and Cecilia Porter (BAY-SE) third in 1:00.58, with Letitia Sim behind in fourth at 1:00.65. Fifth was Taylor Steele (1:00.98), sixth Zoe Skirboll (1:01.85), Georgia Johnson (1:01.92) seventh, and eighth Kaelyn Gridley (1:02.16).

Men’s 100 Breast

In first place with a time of 52.51 was Anthony Grimm (MAKO-PV). In second was Joshua Matheny (PEAQ-AM) just missing breaking the 53 mark in 53.07. Third was William Myhre (SCST-IL) in the time of 53.54. Fourth was Shane Blinkman (53.75), fifth Bernhard Christianson (54.47), sixth Paul Kinsella (54.48), seventh Noah Nichols (54.64), and eighth Jason Louser (55.38).

Women’s 200 Fly

NCAP-PV’s Abigail Harter just out touched second’s Grace Sheble in the time of 1:54.71 to Sheble’s 1:54.84. In third was Tess Howley (LIAC-MR) in 1:55.29. Fourth was Victoria Huske (1:56.18), fifth Amanda Ray (1:57.72), sixth Rachel Klinker (1:58.28), seventh Addison Smith (2:00.12), and eighth Mackenzie McConagha (2:04.03).

Men’s 200 Fly

Taking gold in a time of 1:45.40 was Alexander Colson (RMSC-PV) just ahead of Timothy Marski’s (LIAC-MR) 1:45.94. In third was Jack Mowery touching in at 1:46.45. Fourth was Benjamin Charles (1:47.70), fifth Andrew Dai (1:47.87), sixth Ryan Vipavetz (1:47.91), seventh Alan Li (1:48.99), and eighth Jason Louser (1:49.56).

Women’s 200 Medley Relay

Nation’s Capital Swim Club relay of Phoebe Bacon, Abigail Harter, Mackenzie McConagha, and Katelyn Mack would claim first on the women’s side in the time of 1:39.50. Touching just behind was Baylor Swim Club’s Ellie Waldrep, Cecilia Porter, Addison Smith, and Jewel Gordon in 1:39.52. Third was Aquajets Swim Team (1:40.67), fourth Elmbrook Swim Club (1:40.87), fifth Academy Bullets Swim Club (1:40.93), sixth Delta Aquatics (1:41.47), seventh Arlington Aquatic Club (1:41.96), and eighth was Nasa Wildcat Aquatics (1:42.02).

Men’s 200 Medley Relay

It was a battle for first, with the top four teams all touching under 1:31. Winning in the time of 1:30.12 was Aquajets Swim Team’s relay of Anderson Breazeale, Hayden Zheng, Alexander Deng, and Casey Stowe. Touching second from St. Charles Swim Team was Calvin Windle, William Myhre, Nathaniel Baxter, and Matthew Nagler in a time of 1:30.46. Third was Pittsburgh Elite Aquatics (1:30.64), fourth Nation’s Capital Swim Club (1:30.96), fifth Rockville Montgomery Swim Club (1:31.26), sixth Fox Valley Swim Team (1:31.51), seventh Poseidon Swimming Inc (1:31.53), and eighth Long Island Aquatic Club (1:31.84).