2019 Australian World Swimming Trials Prelims Day 5: Mitch Larkin, Cate Campbell Continue to Impress in Prelims

mitch-larkin-fina-world-championships
Photo Courtesy: R-Sport / MIA Rossiya Segodnya

The 2019 Australian World Swimming Trials headed into its fifth morning in Brisbane, as some of the nation’s biggest names reconvened for another day of elite competition. With four full days in the books, the Aussie World Championships roster has slowly started to take shape, while the remaining spots grow more coveted and precious.

Boasting a diverse schedule of free and stroke events, along with some multi-class competition, Trials Day Five was prepared to bring the heat, and the athletes surely weren’t going to be left behind.

Mitch Larkin continued to force his name on the scene, nabbing top seed in the men’s 200 back by a wide margin; while Cate Campbell proved to spectators why she is the best Australian women’s 100 freestyler of all time, clocking in at 52.87 just in prelims. A teaser for tonight’s final, this preliminary session was nothing short of spectacular.

Live Results

Swimming World’s Australian World Trials Page

Women’s 100 Free

Cate Campbell turned heads in the first event of the morning, as she sealed the top seed and a World Championships qualifying time with a blazing 52.87 in the women’s 100 free. The only woman under 53.00, Campbell defended her honor as the Australian record holder while sending Emma McKeon to the adjacent lane in tonight’s final, despite her stellar 53.06 swim.

Shayna Jack will take the opposite side, turning in a 53.21 for third seed; while Madison Wilson (53.88) and Bronte Campbell (53.93) will battle to defend their spots in the top five. They will need to hold off Leah Neale (55.13) and Holly Barratt (55.14) in the end lanes, as the seventh and eighth seed look to climb in the rankings.

Event 19  Women 100 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World: W 51.71  23/07/2017Sarah Sjostrom, Sweden
 Commonwealth: C 52.03  10/08/2018Cate Campbell, Australia
   Australian: A 52.03  10/08/2018Cate Campbell, Chandler
   All Comers: R 52.06  2/07/2016 Cate Campbell, Commercial
         WCQT: Q 53.20
 Meet Qualifying:  58.23
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 CAMPBELL, CATE   27 KNXP                52.03      52.87Q  935  
    r:+0.80  25.77        52.87 (27.10)
  2 MCKEON, EMMA     25 GUSC                52.84      53.06Q  925  
    r:+0.74  25.48        53.06 (27.58)
  3 JACK, SHAYNA     20 STPET               53.20      53.21   917  
    r:+0.71  25.88        53.21 (27.33)
  4 WILSON, MADISON  25 MARI                53.91      53.88   883  
    r:+0.72  26.25        53.88 (27.63)
  5 CAMPBELL, BRONT  25 KNXP                52.27      53.93   881  
    r:+0.69  25.82        53.93 (28.11)
  6 THROSSELL, BRIA  23 UWSC                53.80      54.73   843  
    r:+0.67  26.48        54.73 (28.25)
  7 NEALE, LEAH      23 USCS                55.99      55.13   825  
    r:+0.67  26.65        55.13 (28.48)
  8 BARRATT, HOLLY   31 ROC                 55.25      55.14   824  
    r:+0.68  26.72        55.14 (28.42)

Men’s 200 Back

In true form, Mitch Larkin seized the top seed with relative ease in the men’s 200 back, bettering Jordan Merrilees’ time by nearly a second and a half. The Aussie record holder will be looking to lower that mark tonight, as Bradley Woodward (1:59.97) chases him for the title.

Tristan Hollard will pose an outside threat, clocking in at fourth seed with a time of 2:00.37, only a second and a half superior to Thomas Hauck’s mark of 2:00.90. Spectators can expect Ty Hartwell (2:01.06) to be cranking in the far lane, as he fends off Joshua Edwards-Smith (2:02.22) and Kevin Kalember (2:02.60) for a shot at the top five.

 Event 20  Men 200 LC Metre Backstroke
==================================================================
        World: W 1:51.92  31/07/2009Aaron Peirsol, USA
 Commonwealth: C 1:53.17  7/11/2015 Mitch Larkin, Australia
   Australian: A 1:53.17  7/11/2015 Mitch Larkin, SPW
   All Comers: R 1:53.72  15/12/2015Mitch Larkin, SPW
         WCQT: Q 1:56.11
 Meet Qualifying:  2:08.83
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 LARKIN, MITCH    25 STPET             1:55.40    1:58.11   850  
    r:+0.63  28.01        58.32 (30.31)
        1:28.51 (30.19)     1:58.11 (29.60)
  2 MERRILEES, JORD  24 MVC               1:58.58    1:59.47   822  
    r:+0.93  28.27        58.42 (30.15)
        1:28.98 (30.56)     1:59.47 (30.49)
  3 WOODWARD, BRADL  20 MING              1:56.42    1:59.97   811  
    r:+0.66  27.55        57.37 (29.82)
        1:28.76 (31.39)     1:59.97 (31.21)
  4 HOLLARD, TRISTA  22 STHPT             1:57.17    2:00.37   803  
    r:+0.58  28.05        58.20 (30.15)
        1:29.87 (31.67)     2:00.37 (30.50)
  5 HAUCK, THOMAS    16 ALLSA             2:00.00    2:00.90   793  
    r:+0.61  27.96        58.23 (30.27)
        1:29.69 (31.46)     2:00.90 (31.21)
  6 HARTWELL, TY     18 ROCKC             1:59.11    2:01.06   790  
    r:+0.93  28.46        59.42 (30.96)
        1:30.40 (30.98)     2:01.06 (30.66)
  7 EDWARDS-SMITH,   16 UWSC              1:57.82    2:02.22   767  
    r:+0.90  28.71        59.63 (30.92)
        1:30.95 (31.32)     2:02.22 (31.27)
  8 KALEMBER, KEVIN  21 ROC               2:02.95    2:02.60   760  
    r:+0.59  28.43        59.04 (30.61)
        1:30.36 (31.32)     2:02.60 (32.24)

Women’s 200 Breast

Tayor McKeown ran away with the top 200 breast seed, turning in a time of 2:26.84 to take down Jenna Strauch (2:27.73). Jessica Hansen will be looking to lower her mark of 2:28.81 in tonight’s final in order to fend off Georgia Bohl (2:30.39).

Georgia Powell will enter as fifth seed, reserving a lane off-center with a time of 2:31.59, which narrowly edged Tessa Wallace’s 2:31.92 from a few heats prior. Abbey Harkin (2:32.43) and V Eriksson (2:32.91) will take their places on opposite sides of the pool, hoping to produce outside smoke in tonight’s final.

 Event 21  Women 200 LC Metre Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:19.11  1/08/2013 Rikke Pederson, Denmark
 Commonwealth: C 2:20.12  30/07/2009Annamay Pierse, Canada
   Australian: A 2:20.54  1/02/2006 Leisel Jones, Commercial
   All Comers: R 2:20.04  6/02/2016 Rie Kaneto, Japan
         WCQT: Q 2:23.81
 Meet Qualifying:  2:38.80
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 MCKEOWN, TAYLOR  24 GUSC              2:23.74    2:26.84   850  
    r:+0.74  33.80      1:10.93 (37.13)
        1:48.72 (37.79)     2:26.84 (38.12)
  2 STRAUCH, JENNA   22 BOND              2:24.88    2:27.73   834  
    r:+0.74  33.33      1:09.82 (36.49)
        1:47.84 (38.02)     2:27.73 (39.89)
  3 HANSEN, JESSICA  23 NUN               2:25.56    2:28.81   816  
    r:+0.68  33.20      1:10.60 (37.40)
        1:48.95 (38.35)     2:28.81 (39.86)
  4 BOHL, GEORGIA    22 GUSC              2:25.52    2:30.39   791  
    r:+0.68  33.47      1:11.30 (37.83)
        1:50.12 (38.82)     2:30.39 (40.27)
  5 POWELL, GEORGIA  16 NEWMK             2:30.15    2:31.59   772  
    r:+0.72  34.24      1:12.44 (38.20)
        1:51.96 (39.52)     2:31.59 (39.63)
  6 WALLACE, TESSA   25 PWCAL             2:24.41    2:31.92   767  
    r:+0.71  34.42      1:13.15 (38.73)
        1:52.70 (39.55)     2:31.92 (39.22)
  7 HARKIN, ABBEY    21 STPET             2:25.12    2:32.43   760  
    r:+0.73  33.86      1:12.01 (38.15)
        1:51.37 (39.36)     2:32.43 (41.06)
  8 ERIKSSON, (V),   25 SWE               2:28.89    2:32.91   752  
    r:+0.76  34.41      1:12.69 (38.28)
        1:52.01 (39.32)     2:32.91 (40.90)

Men’s 200 Breast

As if he had to prove himself yet again, Australian record holder Matthew Wilson dropped the fastest time in prelims with a 2:10.06 in the men’s 200 breast. Zac Stubblety-Cook remained on his hip, clocking in at 2:10.68 to leave spectators anticipating a climactic championship final.

Daniel Cave headed the second wave, dropping a 2:13.15 for the third seed ahead of Jake Packard (2:15.08). Ju Layton stroked in close behind with a 2:15.20, while Liam Hunter (2:16.32) and James McKechnie (2:16.35) will enter tonight’s final separated by three hundredths. Sam Williamson rounded out the top heat with a time of 2:17.24.

Event 22  Men 200 LC Metre Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:06.67  30/01/2017Ippei Watanabe, Japan
 Commonwealth: C 2:07.16  8/04/2019 Matthew Wilson, Australia
   Australian: A 2:07.16  8/04/2019 Matthew Wilson, SOPAC
   All Comers: R 2:07.16  8/04/2019 Matthew Wilson, SOPAC
         WCQT: Q 2:08.80
 Meet Qualifying:  2:23.90
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 WILSON, MATTHEW  20 SOSC              2:07.16    2:10.06   923  
    r:+0.63  29.26      1:01.48 (32.22)
        1:35.61 (34.13)     2:10.06 (34.45)
  2 STUBBLETY-COOK,  20 WBAC              2:07.89    2:10.68   910  
    r:+0.71  30.17      1:03.63 (33.46)
        1:37.52 (33.89)     2:10.68 (33.16)
  3 CAVE, DANIEL     20 MVC               2:13.31    2:13.15   860  
    r:+0.61  30.16      1:03.86 (33.70)
        1:38.33 (34.47)     2:13.15 (34.82)
  4 PACKARD, JAKE    24 USCS              2:15.99    2:15.08   824  
    r:+0.64  29.38      1:03.56 (34.18)
        1:38.79 (35.23)     2:15.08 (36.29)
  5 LAYTON, (V), JU  24 NZL               2:14.21    2:15.20   822  
    r:+0.67  31.24      1:05.77 (34.53)
        1:40.25 (34.48)     2:15.20 (34.95)
  6 HUNTER, LIAM     22 CHAND             2:13.88    2:16.32   802  
    r:+0.69  30.98      1:05.56 (34.58)
        1:40.12 (34.56)     2:16.32 (36.20)
  7 MCKECHNIE, JAME  23 STP               2:14.45    2:16.35   801  
    r:+0.71  30.86      1:05.54 (34.68)
        1:40.81 (35.27)     2:16.35 (35.54)
  8 WILLIAMSON, SAM  21 FAS               2:13.09    2:17.24   786  
    r:+0.63  30.94      1:05.70 (34.76)
        1:41.02 (35.32)     2:17.24 (36.22)

Women’s 400 Free MC

Lake Patterson (4:43.35) will enter tonight’s final with the top seed. Jenna Jones clocked in at second, posting a time of 4:56.86.

Event 30  Women 12 & Over 400 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 PATTERSON, LAKE  20 LAWNT             4:35.56    4:43.35   807  
    r:+0.79  33.42      1:08.89 (35.47)
        1:44.98 (36.09)     2:21.03 (36.05)
        2:56.98 (35.95)     3:32.74 (35.76)
        4:08.55 (35.81)     4:43.35 (34.80)
  2 JONES, JENNA S1  18 AUBN              5:01.59    4:56.86   669  
    r:+0.68  33.10      1:09.32 (36.22)
        1:46.78 (37.46)     2:24.70 (37.92)
        3:02.63 (37.93)     3:40.91 (38.28)
        4:19.02 (38.11)     4:56.86 (37.84)
  3 BARRAS, LILY S1  17 BJETS             5:06.83    5:09.85   656  
    r:+0.83  33.79                     
                                3:51.84 ( )
      5:09.85 (1:18.01)                    
  4 JONES, ELLA S8   18 SPRW              5:20.33    5:26.25   634  
    r:+0.86  37.32      1:17.76 (40.44)
        1:59.60 (41.84)     2:41.96 (42.36)
        3:22.99 (41.03)     4:04.89 (41.90)
        4:46.55 (41.66)     5:26.25 (39.70)
  5 HAYES, KIRRALEE  15 GENES             5:11.69    5:10.73   583  
    r:+0.69  34.06      1:11.99 (37.93)
        1:51.08 (39.09)     2:30.81 (39.73)
        3:10.31 (39.50)     3:50.43 (40.12)
      5:10.73 (1:20.30)                    
  6 WILSON, POPPY S  15 WOOGA             5:13.19    5:25.70   565  
    r:+0.72  36.96      1:17.19 (40.23)
        1:58.84 (41.65)     2:39.97 (41.13)
        3:21.68 (41.71)     4:03.46 (41.78)
        4:45.83 (42.37)     5:25.70 (39.87)

Men’s 400 Free MC

Matthew Levy cinched the top spot heading into tonight’s final, throwing up a time of 4:54.39. Thomas Hodge will take second seed, entering with a time of 4:27.19.

Event 31  Men 12 & Over 400 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 LEVY, MATTHEW S  32 NSYD              4:46.50    4:54.39   853  
    r:+0.77  33.11      1:08.77 (35.66)
        1:45.73 (36.96)     2:23.07 (37.34)
        3:00.92 (37.85)     3:38.64 (37.72)
        4:17.01 (38.37)     4:54.39 (37.38)
  2 HODGE, TIMOTHY   18 AUBN              4:23.61    4:27.19   818  
    r:+0.66  30.07      1:03.81 (33.74)
        1:38.12 (34.31)     2:12.56 (34.44)
        2:46.82 (34.26)     3:20.80 (33.98)
        3:54.69 (33.89)     4:27.19 (32.50)
  3 POPHAM, BEN S8   18 ARE               4:40.76    4:56.54   672  
    r:+0.80  34.11      1:10.98 (36.87)
        1:48.86 (37.88)     2:26.73 (37.87)
        3:04.40 (37.67)     3:42.06 (37.66)
        4:19.64 (37.58)     4:56.54 (36.90)
  4 PEARSE, COL S10  15 MH2O              4:27.85    4:32.13   667  
    r:+0.79  30.78      1:05.06 (34.28)
        1:39.00 (33.94)     2:13.67 (34.67)
        2:48.13 (34.46)     3:23.19 (35.06)
        3:58.22 (35.03)     4:32.13 (33.91)
  5 TUCKFIELD, ALEX  14 SLCA              4:49.19    4:47.79   655  
    r:+0.75  32.45      1:08.49 (36.04)
        1:44.85 (36.36)     2:22.16 (37.31)
        2:59.29 (37.13)     3:36.35 (37.06)
        4:12.93 (36.58)     4:47.79 (34.86)
  6 MUNDIE, JOEL S7  14 CENCA             5:37.84    5:34.55   581  
    r:+0.83  35.99      1:15.97 (39.98)
        1:58.19 (42.22)     2:41.73 (43.54)
        3:24.70 (42.97)     4:07.92 (43.22)
        4:51.74 (43.82)     5:34.55 (42.81)
  7 BISHOP, LEWIS S  14 RACKL             4:46.95    4:49.61   553  
    r:+0.90  32.23      1:08.22 (35.99)
        1:45.72 (37.50)     2:22.47 (36.75)
        3:00.00 (37.53)     3:37.35 (37.35)
        4:14.13 (36.78)     4:49.61 (35.48)

Women’s 200 Free MC

Ruby Storm took the women’s 200 free, dropping a time of 2:16.45 for the preliminary win. Jade Lucy followed with a time of 2:20.23.

 Event 32  Women 12 & Over 200 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 STORM, RUBY S14  15 TRL               2:15.39    2:16.45   716  
    r:+0.72  31.21      1:05.64 (34.43)
        1:41.26 (35.62)     2:16.45 (35.19)
  2 LUCY, JADE S14   22 SLCA              2:15.64    2:20.23   660  
    r:+0.90  32.19      1:08.17 (35.98)
        1:44.25 (36.08)     2:20.23 (35.98)
  3 MCTERNAN, MADEL  18 STHIL             2:18.74    2:20.89   651  
    r:+0.79  32.36      1:08.13 (35.77)
        1:44.55 (36.42)     2:20.89 (36.34)

Men’s 200 Free MC

Jack Ireland nabbed the center lane for tonight, posting a time of 2:03.64 for the in. Liam Schluter clocked in second with a time of 2:03.67.

Event 33  Men 12 & Over 200 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 IRELAND, JACK S  19 UQSC              1:58.62    2:03.64   820  
    r:+0.76  28.74      1:00.68 (31.94)
        1:32.33 (31.65)     2:03.64 (31.31)
  2 SCHLUTER, LIAM   20 KAWTR             1:54.79    2:03.67   819  
    r:+0.71  28.98      1:00.67 (31.69)
        1:32.97 (32.30)     2:03.67 (30.70)
  3 FOX, DANIEL S14  28 TSS               1:57.85    2:05.38   786  
    r:+0.80  29.02      1:01.28 (32.26)
        1:33.82 (32.54)     2:05.38 (31.56)
  4 HANRATTY, LACHL  15 REVW              2:20.22    2:19.82   567  
    r:+0.78  31.27      1:06.35 (35.08)
        1:43.07 (36.72)     2:19.82 (36.75)
  5 HUGHES, JACKSON  16 GCSC              2:26.34    2:25.53   503  
    r:+0.85  33.36                     
            1:48.99 ( )     2:25.53 (36.54)

Women’s 100 Back MC

Ellie Cole took her place on top with a time of 1:10.35 in the women’s 100 back, followed by Katja Dedekind with a 1:12.21.

Event 34  Women 12 & Over 100 LC Metre Backstroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 COLE, ELLIE S9   27 KNXP              1:10.20    1:10.35   890  
             34.78      1:10.35 (35.57)
  2 DEDEKIND, KATJA  17 USCS              1:08.78    1:12.21   755  
    r:+0.77  35.05      1:12.21 (37.16)
  3 GETSON, JAIME-L  20 MTOR              1:11.33    1:12.54   688  
    r:+0.69  35.52      1:12.54 (37.02)
  4 MCTERNAN, MADEL  18 STHIL             1:10.96    1:13.09   673  
    r:+0.66  34.95      1:13.09 (38.14)
  5 CORRY, TAYLOR S  24 NBAY              1:11.05    1:13.26   668  
    r:+0.64  35.43      1:13.26 (37.83)
  6 RICHARDS, POPPY  14 CTREE             1:32.27    1:33.15   394  
    r:+0.72  44.18      1:33.15 (48.97)
  7 GOODWIN, ALICIA  15 BJETS             1:31.31    1:37.48   343  
    r:+0.68  46.50      1:37.48 (50.98)

Men’s 100 Back MC

Ricky Betar locked down the top seed with a blazing time of 1:03.86 in the men’s 100 back. Logan Powell took second, boasting a 1:07.08.

Event 35  Men 12 & Over 100 LC Metre Backstroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 BETAR, RICKY S1  15 AUBN              1:02.03    1:03.86   799  
    r:+0.51  30.79      1:03.86 (33.07)
  2 POWELL, LOGAN S  20 USCS              1:05.28    1:07.08   780  
    r:+0.75  33.00      1:07.08 (34.08)
  3 MCCLURE, JEREMY  32 STSH              1:12.38    1:14.61   713  
    r:+0.60  36.71      1:14.61 (37.90)
  4 TEMPLETON, JACO  24 USCS              1:02.22    1:04.69   673  
             31.07      1:04.69 (33.62)
  5 REARDON, HENRY   15 TGSC              1:10.53    1:10.14   544  
    r:+0.68  33.24      1:10.14 (36.90)
  6 MUNDIE, JOEL S7  14 CENCA             1:30.62    1:30.26   450  
    r:+0.77  43.57      1:30.26 (46.69)

Women’s 100 Fly MC

Paige Leonhardt threw down a stellar time of 1:07.01 in the women’s 100 fly, proceeded by Taylor Corry with a 1:12.58.

 Event 38  Women 12 & Over 100 LC Metre Butterfly Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 LEONHARDT, PAIG  18 YERPK             1:06.29    1:07.01   877  
    r:+0.63  30.75      1:07.01 (36.26)
  2 CORRY, TAYLOR S  24 NBAY              1:08.29    1:12.58   690  
    r:+0.76  32.59      1:12.58 (39.99)
  3 STORM, RUBY S14  15 TRL               1:09.84    1:13.77   657  
    r:+0.76  33.62      1:13.77 (40.15)
  4 LUCY, JADE S14   22 SLCA              1:17.15    1:20.70   502  
    r:+0.90  38.29      1:20.70 (42.41)

Men’s 100 Fly MC

Braedan Jason took the men’s 100 fly top seed, heading into tonight’s final with a time of 1:01.64. Sixteen-year-old Nathan Jason nabbed the second spot with an impressive 1:03.53 of his own.

Event 39  Men 12 & Over 100 LC Metre Butterfly Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 JASON, BRAEDAN   21 USCS                59.53    1:01.64   784  
    r:+0.66  29.50      1:01.64 (32.14)
  2 JASON, NATHAN S  16 USCS              1:03.20    1:03.53   716  
    r:+0.58  29.81      1:03.53 (33.72)
  3 MARTIN, WILLIAM  18 ACQUA               59.15    1:01.31   711  
    r:+0.63  28.90      1:01.31 (32.41)
  4 POWELL, LOGAN S  20 USCS              1:05.57    1:06.93   682  
    r:+0.87  31.74      1:06.93 (35.19)
  5 FOX, DANIEL S14  28 TSS               1:00.11    1:03.97   661  
    r:+0.77  29.76      1:03.97 (34.21)
  6 AUNGLES, JESSE   24 MARI              1:05.01    1:08.91   634  
    r:+0.71  33.24      1:08.91 (35.67)

Men’s 50 Fly MC

Joel Mundie surged into a 36.95 finish in his fly lap, earning top seed for tonight’s final.

 Event 41  Men 12 & Over 50 LC Metre Butterfly Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 MUNDIE, JOEL S7  14 CENCA               37.12      36.95   455  
         r:+0.74

Women’s 100 Breast MC

Keira Stephens will be the one to beat tonight, entering with a seed of 1:19.95, followed by Paige Leonhardt (1:21.13).

Event 42  Women 12 & Over 100 LC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 STEPHENS, KEIRA  16 FRASC             1:19.10    1:19.95   743  
    r:+0.74  37.30      1:19.95 (42.65)
  2 LEONHARDT, PAIG  18 YERPK             1:18.67    1:21.13   717  
    r:+0.64  37.79      1:21.13 (43.34)
  3 THOMAS KANE, TI  17 MNTE              1:33.28    1:39.41   697  
    r:+0.63  46.95      1:39.41 (52.46)
  4 GREENWOOD, JASM  14 BBASC             1:22.81    1:23.78   646  
    r:+0.76  39.74      1:23.78 (44.04)
  5 STORM, RUBY SB1  15 TRL               1:20.97    1:25.27   617  
    r:+0.75  40.52      1:25.27 (44.75)
  6 GETSON, JAIME-L  20 MTOR              1:25.39    1:25.37   615  
    r:+0.73  40.72      1:25.37 (44.65)
  7 MACKENZIE, ZOE   16 TSS               1:28.84    1:28.51   548  
    r:+0.79  41.14      1:28.51 (47.37)
  8 BARRAS, LILY SB  17 BJETS             1:26.30    1:32.02   487  
    r:+0.84  42.11      1:32.02 (49.91)

Men’s 100 Breast MC

Jake Michel secured the top spot in the men’s 100 breast, dropping a 1:10.46 for the win ahead of Blake Cochrane (1:21.50)

 Event 43  Men 12 & Over 100 LC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 MICHEL, JAKE SB  21 CJ'S              1:06.68    1:10.46   834  
    r:+0.73  33.82      1:10.46 (36.64)
  2 COCHRANE, BLAKE  28 USCS              1:18.02    1:21.50   704  
    r:+0.73  38.21      1:21.50 (43.29)
  3 PENDLETON, RICK  34 GENES             1:09.84    1:12.31   694  
    r:+0.61  34.87      1:12.31 (37.44)
  4 DISKEN, TIMOTHY  22 STHIL             1:11.91    1:17.47   647  
    r:+0.68  35.68      1:17.47 (41.79)
  5 HANRATTY, LACHL  15 REVW              1:20.41    1:20.46   560  
    r:+0.83  37.39      1:20.46 (43.07)
 -- STARK, MATTHEW   19 GENES             1:15.15         DQ        
    r:+0.73  35.53

Women’s 50 Breast MC

Rachel Watson went 1:14.88 in her breaststroke lap, entering tonight’s final as the top seed.

 Event 44  Women 12 & Over 50 LC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 WATSON, RACHAEL  27 CHAND             1:12.43    1:14.88   348

Men’s 50 Breast MC

Ahmed Kelly and Grant Patterson will take on tonight’s final with seeds of 57.12 and 1:02.67, respectively.

Event 45  Men 12 & Over 50 LC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 KELLY, AHMED SB  27 MVC                 51.06      57.12   577  
         r:+0.72                       
  2 PATTERSON, GRAN  30 CENCA             1:00.22    1:02.67   528

Women’s 50 Free MC

Jasmine Greenwood ran away with the first seed in the women’s 50 free, turning in a 29.01 for the preliminary victory.

Event 46  Women 12 & Over 50 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 GREENWOOD, JASM  14 BBASC               28.87      29.01   840  
         r:+0.65                       
  2 STEPHENS, KEIRA  16 FRASC               29.02      29.37   809  
         r:+0.66                       
  3 BARRAS, LILY S1  17 BJETS               29.99      30.40   730  
         r:+0.72                       
  4 JONES, JENNA S1  18 AUBN                29.10      29.84   714  
         r:+0.56                       
  5 WATSON, RACHAEL  27 CHAND               38.54      42.59   703  
  6 RICHARDS, POPPY  14 CTREE               34.39      34.32   650  
         r:+0.71                       
  7 MURPHY, MONIQUE  25 LAWNT               31.04      31.63   648  
         r:+0.78                       
  8 GOODWIN, ALICIA  15 BJETS               36.66      38.32   467  
         r:+0.75

Men’s 50 Free MC

Timothy Disken and Matthew Levy will be the ones to beat in the championship, turning in the top two times of 27.04 and 29.60, respectively.

Event 47  Men 12 & Over 50 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 DISKEN, TIMOTHY  22 STHIL               25.26      27.04   790  
         r:+0.58                       
  2 LEVY, MATTHEW S  32 NSYD                28.68      29.60   789  
         r:+0.81                       
  3 MARTIN, WILLIAM  18 ACQUA               25.98      26.13   696  
         r:+0.55                       
  4 PEARSE, COL S10  15 MH2O                26.99      26.65   656  
         r:+0.61                       
  5 REARDON, HENRY   15 TGSC                26.80      26.81   645  
         r:+0.58                       
  6 TUCKFIELD, ALEX  14 SLCA                28.42      29.72   595  
         r:+0.65                       
  7 MCCLURE, JEREMY  32 STSH                30.97      31.19   532  
         r:+0.66

Women’s 200 IM MC

Lake Patterson struck again in the women’s 200 IM, dropping a 2:49.29 for top seed to make for two preliminary victories this morning.

 Event 48  Women 12 & Over 200 LC Metre IM Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 PATTERSON, LAKE  20 LAWNT             2:41.24    2:49.29   666  
    r:+0.82  38.16      1:22.62 (44.46)
        2:12.88 (50.26)     2:49.29 (36.41)
  2 LEONHARDT, PAIG  18 YERPK             2:32.68    2:40.81   637  
    r:+0.66  33.74      1:20.43 (46.69)
        2:04.69 (44.26)     2:40.81 (36.12)
  3 MCTERNAN, MADEL  18 STHIL             2:42.83    2:45.33   586  
    r:+0.84  35.67      1:17.26 (41.59)
        2:08.13 (50.87)     2:45.33 (37.20)
  4 HAYES, KIRRALEE  15 GENES             2:49.64    2:52.24   558  
    r:+0.72  34.43      1:21.51 (47.08)
        2:13.83 (52.32)     2:52.24 (38.41)
  5 LUCY, JADE SM14  22 SLCA              2:50.50    2:57.95   470  
    r:+0.90  39.95      1:28.67 (48.72)
        2:20.73 (52.06)     2:57.95 (37.22)
 -- GOODWIN, ALICIA  15 BJETS             3:21.40         DQ        
    r:+0.92  46.67      1:44.94 (58.27)
        2:41.62 (56.68)

Men’s 200 IM MC

Matthew Levy returned on the scene with a 2:40.77, nabbing the top spot in prelims.

 Event 49  Men 12 & Over 200 LC Metre IM Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 LEVY, MATTHEW S  32 NSYD              2:35.88    2:40.77   824  
    r:+0.90  34.31      1:16.69 (42.38)
        2:03.66 (46.97)     2:40.77 (37.11)
  2 IRELAND, JACK S  19 UQSC              2:17.22    2:22.36   744  
    r:+0.80  29.76      1:06.98 (37.22)
        1:50.60 (43.62)     2:22.36 (31.76)
  3 JASON, NATHAN S  16 USCS              2:23.51    2:28.06   592  
    r:+0.59  29.47      1:09.14 (39.67)
        1:53.68 (44.54)     2:28.06 (34.38)
  4 MUNDIE, JOEL SM  14 CENCA             3:11.06    3:08.60   510  
    r:+0.87  38.74      1:26.67 (47.93)
      2:27.92 (1:01.25)     3:08.60 (40.68)
  5 HANRATTY, LACHL  15 REVW              2:45.17    2:44.64   481  
    r:+0.88  36.62      1:21.97 (45.35)
        2:08.17 (46.20)     2:44.64 (36.47)
  6 HUGHES, JACKSON  16 GCSC              2:52.41    2:56.48   390  
    r:+0.90  35.96      1:23.32 (47.36)
        2:17.67 (54.35)     2:56.48 (38.81)
  6 O'BRIEN, PATRIC  15 CJ'S              2:53.13    2:56.54   390  
    r:+0.84  35.95      1:22.47 (46.52)
        2:16.52 (54.05)     2:56.54 (40.02)

Men’s 150 IM MC

Grant Patterson found himself at the top of another final, clocking in at 3:08.91 in prelims to cinch first seed.

Event 50  Men 12 & Over 150 LC Metre IM Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 PATTERSON, GRAN  30 CENCA             3:06.13    3:08.91   610  
           1:02.16    2:09.46 (1:07.30)
        3:08.91 (59.45)                    
  2 KELLY, AHMED SM  27 MVC               2:56.26    3:09.61   603  
           1:04.73    2:08.33 (1:03.60)
      3:09.61 (1:01.28)

Women’s 100 Free MC

Ellie Cole and Jasmine Greenwood put forth excellent showings in the women’s 100 free, clocking in at 1:03.81 and 1:04.32 for top honors in prelims.

Event 51  Women 12 & Over 100 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 COLE, ELLIE S9   27 KNXP              1:03.36    1:03.81   870  
    r:+0.80  31.26      1:03.81 (32.55)
  2 GREENWOOD, JASM  14 BBASC             1:02.33    1:04.32   779  
    r:+0.78  30.98      1:04.32 (33.34)
  3 PATTERSON, LAKE  20 LAWNT             1:03.02    1:07.44   737  
    r:+0.83  33.03      1:07.44 (34.41)
  4 STEPHENS, KEIRA  16 FRASC             1:04.91    1:07.52   673  
    r:+0.76  32.29      1:07.52 (35.23)
  5 BARRAS, LILY S1  17 BJETS             1:05.89    1:08.01   659  
    r:+0.84  32.46      1:08.01 (35.55)
  6 DEDEKIND, KATJA  17 USCS              1:02.44    1:04.43   604  
    r:+0.76  30.45      1:04.43 (33.98)
  7 WILSON, POPPY S  15 WOOGA             1:09.17    1:12.98   533  
    r:+0.72  35.48      1:12.98 (37.50)
  8 THOMAS KANE, TI  17 MNTE              1:18.61    1:26.37   489  
    r:+0.62  41.72      1:26.37 (44.65)

Men’s 100 Free MC

Rowan Crothers turned in an impressive 100 free time good enough for the top seed this morning, surging to the wall for a 53.00 finish for the preliminary win.

 Event 52  Men 12 & Over 100 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 CROTHERS, ROWAN  21 YERPK               51.16      53.00   884  
    r:+0.79  25.93        53.00 (27.07)
  2 JASON, BRAEDAN   21 USCS                53.76      55.95   753  
    r:+0.69  27.33        55.95 (28.62)
  3 POPHAM, BEN S8   18 ARE                 59.33    1:01.69   742  
    r:+0.80  29.77      1:01.69 (31.92)
  4 TEMPLETON, JACO  24 USCS                   NT      55.78   642  
    r:+0.68  27.19        55.78 (28.59)
  5 COCHRANE, BLAKE  28 USCS              1:02.26    1:04.85   638  
    r:+0.76  31.01      1:04.85 (33.84)
  6 REARDON, HENRY   15 TGSC                59.33      59.78   616  
    r:+0.68  29.05        59.78 (30.73)
  7 STARK, MATTHEW   19 GENES             1:00.01    1:02.66   535  
    r:+0.76  29.80      1:02.66 (32.86)
  8 BAKER, DANIEL S  33 REDLL             1:21.81    1:23.37   465  
    r:+0.96  37.88      1:23.37 (45.49)