2019 Australian Swimming Championships: Liam Schluter Breaks Para World Record; Chalmers Wins Third

kyle-chalmers-100-fly-2019-australian-champs
Kyle Chalmers races the 100 Fly at the 2019 Australian Championships - Photo Courtesy: Twitter, @SwimmingAUS

The fourth night of the 2019 Australian Swimming Championships from Adelaide did not see any records fall but Kyle Chalmers and Cate Campbell put up impressive times nonetheless.

Liam Schluter also broke a world record in the 200 free on Wednesday night in Adelaide, lowering almost a full second off the world record from Thomas Hamer set in 2008.

Men’s 200 Free MC

Kawana Waters’ Liam Schluter (S14) swam his way into the world record books for the Men’s 200m Freestyle Multi-Class on the fourth night of the 2019 Hancock Prospecting Australian Swimming Championships.

Setting a lighting fast time at the SA Aquatic & Leisure centre, the 20-year-old touched in a time of 1:54.79 to surpass Thomas Hamer’s (GBR) time of 1:55.71 which was set in 2018.

The world record marked his second of the meet, after also smashing his own world record time in the Men’s 400m Freestyle Multi-Class. With the news of his achievement still sinking in, Schluter couldn’t contain his excitement.

“It felt awesome, coming in tonight just thinking about the 200m free and preparing myself for it and doing a really good time, I wasn’t thinking I would break a world record, but I’m so happy,” Schluter said.

“My coach said he was very proud of me and just gave me a big ‘well done’, he’s very happy for me, and my mum had a nice big tear in her eye. She came down just before to congratulate me and phone has been buzzing since my race.”

Runner up in the Men’s 200m Freestyle Multi-Class was Auburn’s Ricky Betar (S14), while University of Queensland’s Jack Ireland (S14) placed third.

 Event 40  Men 12 & Over 200 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 SCHLUTER, LIAM  20-99 KAWTR             1:58.44    1:54.79  1024  
    r:+0.74  26.79        56.10 (29.31)
        1:25.71 (29.61)     1:54.79 (29.08)
  2 BETAR, RICKY S1 15-03 AUBN              2:00.13    1:58.41   933  
    r:+0.61  28.37        59.46 (31.09)
        1:29.77 (30.31)     1:58.41 (28.64)
  3 IRELAND, JACK S 19-99 UQSC              1:59.54    1:58.62   928  
    r:+0.77  27.28        56.99 (29.71)
        1:27.85 (30.86)     1:58.62 (30.77)
  4 FOX, DANIEL S14 27-91 TSS               1:59.84    1:59.52   907  
    r:+0.75  27.05        57.29 (30.24)
        1:28.68 (31.39)     1:59.52 (30.84)
  5 ALFORD, JOSHUA  23-95 TNGV              2:01.94    2:01.41   866  
    r:+0.73  27.89        58.27 (30.38)
        1:29.42 (31.15)     2:01.41 (31.99)
  6 KILDUFF, MITCHE 23-96 SLCA              2:04.34    2:03.35   825  
    r:+0.71  27.91        59.44 (31.53)
        1:31.30 (31.86)     2:03.35 (32.05)
  7 STEWART, BAILEY 18-01 UQSC              2:09.92    2:08.94   723  
    r:+0.74  28.56      1:00.88 (32.32)
        1:34.42 (33.54)     2:08.94 (34.52)
  8 GILSON, DARCY S 17-01 VAQC              2:12.06    2:11.83   676  
    r:+0.78  30.43      1:03.81 (33.38)
        1:37.87 (34.06)     2:11.83 (33.96)

Women’s 200 Back

Swimming out of lane four in the final of the Women’s 200m Backstroke at the Australian Swimming Championships, Minna Atherton recorded her first national title. Finishing in a time of 2:11.18, the Brisbane Grammar product won by the narrowest of margins, touching the wall ahead of fellow teammate Calypso Sheridan (2:11.23) and USC Spartans’, Mikkayla Sheridan (2:12.60).

 Event 35  Women 200 LC Metre Backstroke
==================================================================
        World:   2:04.06  3/08/2012 Missy Franklin, USA
 Commonwealth:   2:05.68  29/07/2017Emily Seebohm, AUS
   Australian: R 2:05.68  29/07/2017Emily Seebohm, Brisbane Grammar
   All Comers: A 2:05.98  8/04/2018 Kylie Masse, CAN
           UQ: U 2:11.47
 Meet Qualifying:  2:20.40
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 ATHERTON, MINNA 18-00 BGRAM             2:11.76    2:11.18U  845  
    r:+0.63  30.16      1:03.80 (33.64)
        1:38.14 (34.34)     2:11.18 (33.04)
  2 SHERIDAN, CALYP 20-98 BGRAM             2:12.87    2:11.23U  844  
    r:+0.63  30.30      1:03.88 (33.58)
        1:38.01 (34.13)     2:11.23 (33.22)
  3 SHERIDAN, MIKKA 24-95 USCS              2:14.38    2:12.60   818  
    r:+0.70  31.07      1:04.38 (33.31)
        1:38.60 (34.22)     2:12.60 (34.00)
  4 MUIR, EMILIE    15-03 NWD               2:14.17    2:14.29   788  
    r:+0.66  31.62      1:05.97 (34.35)
        1:40.61 (34.64)     2:14.29 (33.68)
  5 MCDONALD, SIENN 18-00 STPET             2:16.80    2:15.10   774  
    r:+0.66  31.59      1:05.78 (34.19)
        1:40.26 (34.48)     2:15.10 (34.84)
  6 CALDWELL, SOPHI 19-00 NUN               2:17.48    2:15.62   765  
    r:+0.68  31.53      1:05.76 (34.23)
        1:40.91 (35.15)     2:15.62 (34.71)
  7 MILLS, RACHEL   21-98 RACKL             2:17.36    2:17.15   740  
    r:+0.68  31.75      1:06.75 (35.00)
        1:42.12 (35.37)     2:17.15 (35.03)
  8 FORRESTER, AMY  20-98 BOND              2:17.55    2:17.91   727  
    r:+0.67  31.33      1:05.49 (34.16)
        1:41.67 (36.18)     2:17.91 (36.24)

Men’s 200 Free

Olympic champion Kyle Chalmers (Marion) notched up his third title of the Australian Swimming Championships after he and Elijah Winnington (Bond) battled it out in the centre lanes in the Men’s 200m Freestyle. Eyeballing each for the first 175 metres, the local hero pulled away with 25 metres to go, beating Winnington 1:46.30 to 1:46.91. St Peters Western’s Clyde Lewis received the bronze in 1:47.92.

2019 World Rankings:

  1. Katsuhiro Matsumoto, JPN, 1:45.63
  2. Sun Yang, CHN, 1:45.73
  3. Dominik Kozma, HUN, 1:45.77
  4. Ji Xinjie, CHN, 1:46.27
  5. Kyle Chalmers, AUS, 1:46.30
  6. Filippo Magnini, ITA, 1:46.56
  7. Danas Rapsys, LTU, 1:46.69
  8. Kristof Milak, HUN, 1:46.90

Event 36  Men 200 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World:   1:42.00  28/07/2009Paul Biedermann, GER
 Commonwealth:   1:44.06  25/07/2001Ian Thorpe, AUS
   Australian: R 1:44.06  5/07/2001 Ian Thorpe, SLC Aquadot
   All Comers: A 1:43.86  27/03/2007Michael Phelps, USA
           UQ: U 1:49.47
 Meet Qualifying:  1:54.78
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 CHALMERS, KYLE  20-98 MARI              1:47.63    1:46.30U  883  
    r:+0.70  25.17        51.95 (26.78)
        1:19.20 (27.25)     1:46.30 (27.10)
  2 WINNINGTON, ELI 18-00 BOND              1:47.89    1:46.91U  868  
    r:+0.66  24.84        51.58 (26.74)
        1:19.50 (27.92)     1:46.91 (27.41)
  3 LEWIS, CLYDE    21-97 STPET             1:49.16    1:47.92U  844  
    r:+0.73  25.16        52.43 (27.27)
        1:19.98 (27.55)     1:47.92 (27.94)
  4 BRINKWORTH, ASH 19-00 UWSC              1:49.24    1:48.77U  824  
    r:+0.71  24.62        51.89 (27.27)
        1:20.13 (28.24)     1:48.77 (28.64)
  5 HANSFORD, JACOB 23-95 STPET             1:49.55    1:48.93U  821  
    r:+0.66  25.27        52.87 (27.60)
        1:20.82 (27.95)     1:48.93 (28.11)
  6 NEGRI, BENNO    20-98 MVC               1:49.86    1:49.21U  814  
    r:+0.69  25.80        53.55 (27.75)
        1:21.82 (28.27)     1:49.21 (27.39)
  7 TYSOE, CAMERON  22-96 GIND              1:50.12    1:49.89   799  
    r:+0.70  25.72        52.90 (27.18)
        1:20.97 (28.07)     1:49.89 (28.92)
  8 HERTZ, JOSHUA   23-96 SOSC              1:49.63    1:50.16   793  
    r:+0.57  25.33        52.74 (27.41)
        1:20.77 (28.03)     1:50.16 (29.39)

Men’s 400 IM

In a thrilling finish, Mitch Larkin (St Peters Western) claimed his 17th national title at the Australian Swimming Championships when he won gold in the Men’s 400m Individual Medley. The Rio Olympian had tough competition as he was pushed right to the wall by Nunawading’s Brendon Smith, who gained ground on Larkin in the breaststroke and freestyle legs. Larkin touched in 4:14.62, with Smith in 4:14.91, and Kieren Pollard from Breakers WA securing the bronze in 4:21.31.

2019 World Rankings:

  1. Daiya Seto, JPN, 4:09.25
  2. David Verraszto, HUN, 4:12.65
  3. Peter Bernek, HUN, 4:12.80
  4. Yuuki Ikari, JPN, 4:13.54
  5. Mitch Larkin, AUS, 4:14.62
  6. Brendon Smith, AUS, 4:14.91
  7. Pier Matteazzi, ITA, 4:15.73
  8. Kosuke Hagino, JPN, 4:15.79

 Event 37  Men 400 LC Metre IM
==================================================================
        World:   4:03.84  10/08/2008Michael Phelps, USA
 Commonwealth:   4:09.62  30/07/2017Max Litchfield, GBR
   Australian: R 4:10.14  3/05/2013 Thomas Fraser-Holmes, Miami
   All Comers: A 4:06.22  1/04/2007 Michael Phelps, USA
           UQ: U 4:23.36
 Meet Qualifying:  4:38.70
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 LARKIN, MITCH   25-93 STPET             4:24.21    4:14.62U  878  
    r:+0.71  25.89        56.32 (30.43)
        1:28.25 (31.93)     1:59.08 (30.83)
        2:37.27 (38.19)     3:15.43 (38.16)
        3:45.98 (30.55)     4:14.62 (28.64)
  2 SMITH, BRENDON  18-00 NUN               4:26.80    4:14.91U  875  
    r:+0.71  26.62        57.09 (30.47)
        1:30.26 (33.17)     2:02.62 (32.36)
        2:40.04 (37.42)     3:17.42 (37.38)
        3:46.91 (29.49)     4:14.91 (28.00)
  3 POLLARD, KIEREN 19-99 BRW               4:28.92    4:21.31U  812  
    r:+0.70  27.81        59.39 (31.58)
        1:33.68 (34.29)     2:07.60 (33.92)
        2:44.42 (36.82)     3:21.20 (36.78)
        3:51.88 (30.68)     4:21.31 (29.43)
  4 GILLILAND, JARE 24-94 BGRAM             4:27.02    4:21.34U  812  
    r:+0.70  26.70        57.54 (30.84)
        1:32.00 (34.46)     2:05.57 (33.57)
        2:42.61 (37.04)     3:20.40 (37.79)
        3:51.71 (31.31)     4:21.34 (29.63)
  5 ROGERSON, ELLIO 19-99 NUN               4:31.28    4:25.97   770  
    r:+0.71  27.73        59.50 (31.77)
        1:34.45 (34.95)     2:08.09 (33.64)
        2:46.43 (38.34)     3:25.03 (38.60)
        3:56.49 (31.46)     4:25.97 (29.48)
  6 COOK, BRODIE    23-96 HELEN             4:31.21    4:26.87   762  
    r:+0.69  26.01        56.89 (30.88)
        1:32.16 (35.27)     2:06.34 (34.18)
        2:46.80 (40.46)     3:27.64 (40.84)
        3:57.78 (30.14)     4:26.87 (29.09)
  7 LIGHTFOOT, THOM 16-02 MARI              4:33.03    4:30.34   733  
    r:+0.72  28.49      1:01.74 (33.25)
        1:36.48 (34.74)     2:10.71 (34.23)
        2:48.33 (37.62)     3:27.41 (39.08)
        3:59.84 (32.43)     4:30.34 (30.50)
  8 VANE-TEMPEST, L 21-97 ABBT              4:34.15    4:33.27   710  
    r:+0.72  27.30        59.73 (32.43)
        1:34.31 (34.58)     2:08.02 (33.71)
        2:47.22 (39.20)     3:27.78 (40.56)
        4:01.22 (33.44)     4:33.27 (32.05)

Women’s 200 Breast

Bond’s Jenna Strauch was on top of her game in the Women’s 200m Breaststroke at the Australian Swimming Championships, taking the title in a personal best time of 2:24.88 ahead of St Peters Western’s Abbey Harkin (2:25.12). Harkin pushed Strauch all the way to the end, while Zoe Deacon from Nunawading claimed the bronze in 2:27.66.

 Event 38  Women 200 LC Metre Breaststroke
==================================================================
        World:   2:19.11  1/08/2013 Rikke Pedersen, DEN
 Commonwealth:   2:20.12  30/07/2009Annamay Pierse, CAN
   Australian: R 2:20.54  1/02/2006 Leisel Jones, Commercial
   All Comers: A 2:20.04  6/02/2016 Rie Kaneto, JPN
           UQ: U 2:28.12
 Meet Qualifying:  2:39.63
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 STRAUCH, JENNA  22-97 BOND              2:28.02    2:24.88U  885  
    r:+0.75  33.18      1:09.44 (36.26)
        1:46.48 (37.04)     2:24.88 (38.40)
  2 HARKIN, ABBEY   20-98 STPET             2:30.14    2:25.12U  880  
    r:+0.73  33.11      1:09.99 (36.88)
        1:47.50 (37.51)     2:25.12 (37.62)
  3 DEACON, ZOE     18-00 NUN               2:30.99    2:27.66U  836  
    r:+0.72  33.92      1:11.50 (37.58)
        1:49.50 (38.00)     2:27.66 (38.16)
  4 MCKEOWN, TAYLOR 24-95 GUSC              2:28.70    2:27.83U  833  
    r:+0.73  33.51      1:10.65 (37.14)
        1:48.47 (37.82)     2:27.83 (39.36)
  5 EVANS, BLAIR    28-91 UWSC              2:32.52    2:30.01   797  
    r:+0.70  34.10      1:11.93 (37.83)
        1:50.51 (38.58)     2:30.01 (39.50)
  6 HANSEN, JESSICA 23-95 NUN               2:32.77    2:30.23   793  
    r:+0.66  33.19      1:10.18 (36.99)
        1:49.56 (39.38)     2:30.23 (40.67)
  7 WALLACE, TESSA  25-93 PWCAL             2:32.57    2:30.24   793  
    r:+0.53  33.77      1:11.29 (37.52)
        1:50.23 (38.94)     2:30.24 (40.01)
  8 VASTA, PARIS    19-99 LVN               2:32.64    2:30.98   782  
    r:+0.70  33.73      1:11.64 (37.91)
        1:51.12 (39.48)     2:30.98 (39.86)

Women’s 50 Free

In a frenetic Women’s 50m Freestyle ‘splash and dash’ at the Australian Swimming Championships, it was Knox Pymble’s Cate Campbell who came out on top. Clocking a time of 24.30, the triple Olympian had to compete with St Peters Western’s Shayna Jack, who was hot on her heels every stroke of the way. Jack touched in 24.38, while Bronte Campbell (Knox Pymble) took home the bronze in 24.51.

2019 World Rankings:

  1. Sarah Sjostrom, SWE, 24.11
  2. Cate Campbell, AUS, 24.30
  3. Shayna Jack, AUS, 24.38
  4. Bronte Campbell, AUS, 24.51
  5. Ranomi Kromowidjojo, NED, 24.60
  6. Liu Xiang, CHN, 24.70
  7. Femke Heemskerk, NED, 24.73
  8. Simone Manuel, USA, 24.75

 Event 39  Women 50 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World:   23.67  29/07/2017Sarah Sjostrom, SWE
 Commonwealth:   23.78  7/04/2018 Cate Campbell, AUS
   Australian: R 23.78  7/04/2018 Cate Campbell, Chandler
   All Comers: A 23.78  7/04/2018 Cate Campbell, Chandler
           UQ: U 25.33
 Meet Qualifying:  27.05
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 CAMPBELL, CATE  26-92 KNXP                24.52      24.30U  924  
         r:+0.80                       
  2 JACK, SHAYNA    20-98 STPET               24.56      24.38U  915  
         r:+0.71                       
  3 CAMPBELL, BRONT 24-94 KNXP                25.07      24.51U  900  
         r:+0.68                       
  4 BARRATT, HOLLY  31-88 ROC                 24.89      24.91U  857  
         r:+0.65                       
  5 WILSON, MADISON 24-94 MARI                25.28      25.12U  836  
         r:+0.72                       
  6 HAWKINS, JULIA  19-99 NUN                 25.44      25.31U  817  
         r:+0.66                       
  7 RAMSDEN, NATASH 18-01 ABBT                25.67      25.50   799  
         r:+0.68                       
  8 GILLETT, CHELSE 22-97 RACKL               25.65      25.67   784  
         r:+0.63

Men’s 100 Breast MC

Jake Michel (S14) added another gold to his tally at the championships after winning the Men’s 100m Breaststroke Multi-Class ahead of Grant Patterson (SB2) from Central Cairns and Timothy Disken (SB8) from St Hilda’s. With a time of 1:06.68, Michel represent Australia for the first time at an international event as he heads to the World Para Swimming Championships later this year.

 Event 33  Men 12 & Over 100 LC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 MICHEL, JAKE SB 21-97 CJ'S              1:07.67    1:06.68   984  
    r:+0.70  31.80      1:06.68 (34.88)
  2 PATTERSON, GRAN 29-89 CENCA             2:13.92    2:12.71   795  
           1:03.03    2:12.71 (1:09.68)
  3 DISKEN, TIMOTHY 22-96 STHIL             1:13.62    1:12.40   793  
    r:+0.71  33.64      1:12.40 (38.76)
  4 COCHRANE, BLAKE 28-91 USCS              1:19.59    1:19.15   769  
    r:+0.77  36.76      1:19.15 (42.39)
  5 GILSON, DARCY S 17-01 VAQC              1:13.16    1:12.74   758  
    r:+0.79  34.09      1:12.74 (38.65)
  6 PENDLETON, RICK 34-85 GENES             1:11.25    1:10.74   741  
    r:+0.63  33.16      1:10.74 (37.58)
  7 LEVY, MATTHEW S 32-87 NSYD              1:28.60    1:27.88   702  
    r:+0.84  39.17      1:27.88 (48.71)
  8 AUNGLES, JESSE  23-95 MARI              1:23.42    1:22.63   675  
    r:+0.44  38.44      1:22.63 (44.19)

Women’s 100 Breast MC

Rio gold medalist Tiffany Thomas Kane stood atop of the podium for the second time of the meet after winning the Women’s 100m Breaststroke Multi-Class. Having already qualified for the team traveling to the World Para Swimming Championships in the Women’s 200m Individual Medley Multi-Class, the Monte product claimed the title ahead of Ashley Van Rijswijk (SB14) from Wagga Wagga and Fraser Coast’s Keira Stephens (SB9).

 Event 34  Women 12 & Over 100 LC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 THOMAS KANE, TI 17-01 MNTE              1:33.31    1:33.32   842  
    r:+0.60  43.38      1:33.32 (49.94)
  2 VAN RIJSWIJK, A 18-00 WGAA              1:21.94    1:20.95   722  
    r:+0.80  37.95      1:20.95 (43.00)
  3 STEPHENS, KEIRA 16-03 FRASC             1:20.30    1:20.93   717  
    r:+0.75  37.34      1:20.93 (43.59)
  4 STORM, RUBY SB1 15-03 TRL               1:23.85    1:25.66   609  
    r:+0.77  39.42      1:25.66 (46.24)
  5 JONES, JENNA SB 18-01 AUBN              1:26.22    1:23.82   572  
    r:+0.68  38.48      1:23.82 (45.34)
  6 HARDING, NIKESH 20-99 SLCA              1:28.48    1:28.79   547  
    r:+0.76  41.13      1:28.79 (47.66)
  7 BARRAS, LILY SB 17-01 BJETS             1:28.76    1:29.07   538  
             40.81      1:29.07 (48.26)
  8 HALLIDAY, RUBY  18-00 MVC               1:48.69    1:49.55   521  
    r:+0.80  50.50      1:49.55 (59.05)

Women’s 200 Free MC

Lawnton’s Lakeisha Patterson claim the gold medal in the Women’s 200m Freestyle Multi-Class, with Jade Lucy (S14) from SLC Aquadot securing the silver and Madeleine McTernan (S14) from St Hilda’s receiving the bronze.

 Event 41  Women 12 & Over 200 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 PATTERSON, LAKE 20-99 LAWNT             2:20.09    2:15.54   754  
    r:+0.79  32.25      1:06.56 (34.31)
        1:41.24 (34.68)     2:15.54 (34.30)
  2 LUCY, JADE S14  22-97 SLCA              2:17.46    2:15.64   729  
    r:+0.85  31.23      1:05.19 (33.96)
        1:39.98 (34.79)     2:15.64 (35.66)
  3 MCTERNAN, MADEL 18-00 STHIL             2:19.69    2:18.74   681  
    r:+0.86  31.47      1:06.29 (34.82)
        1:42.29 (36.00)     2:18.74 (36.45)
  4 COOK, AMY S14   20-98 SLCA              2:19.52    2:19.36   672  
    r:+0.74  30.75      1:05.75 (35.00)
        1:42.50 (36.75)     2:19.36 (36.86)
  5 STORM, RUBY S14 15-03 TRL               2:20.42    2:19.61   669  
    r:+0.74  30.80      1:05.27 (34.47)
        1:42.34 (37.07)     2:19.61 (37.27)
  6 KING, BROOKE S1 14-04 ALBU              2:15.93    2:15.64   665  
    r:+0.70  30.27      1:04.00 (33.73)
        1:39.92 (35.92)     2:15.64 (35.72)
  7 BARRAS, LILY S1 17-01 BJETS             2:25.95    2:24.51   605  
    r:+0.88  31.78      1:08.85 (37.07)
        1:47.04 (38.19)     2:24.51 (37.47)
  8 FIELDEN, NICOLE 23-95 UQSC              2:25.14    2:26.24   582  
    r:+0.84  31.81      1:07.55 (35.74)
        1:46.35 (38.80)     2:26.24 (39.89)