2016 German Nationals: Day 3 Finals Live Recap

Jul 17, 2015; Toronto, Ontario, CAN; A general view of the start of a men's 50m freestyle preliminary heats during the 2015 Pan Am Games at Pan Am Aquatics UTS Centre and Field House. Mandatory Credit: Erich Schlegel-USA TODAY Sports
Photo Courtesy: Erich Schlegel/USA Today Sports Images

Live coverage of day three finals of the 2016 German Nationals. Hit refresh for the latest coverage.

Women’s 100 Freestyle

No women cleared the German Olympic prelims qualification time of 55.08, nor the finals standard of 54.41. Annika Bruhn took gold in 54.85. Anna Dietterle followed for silver in 55.06, while Helen Scholtissek claimed bronze with a time of 55.18.

Full results coming…

Men’s 100 Freestyle

Damian Wierling won gold in 48.54. While he cleared the finals German Olympic standard, he was not fast enough this morning. Bjorn Hornikel tied for second with Paul Biedermann as the two touched in 48.65. Mario Kusch and Steffen Deibler, the only two swimmers to clear the prelims Olympic standard were both slower tonight, finishing seventh and eighth.

Bahn Platz Name Verein Zeit
6 1 Damian Wierling SG Essen 48.54
50m: 23.91 (7.) | 100m: 48.54 (1.)
7 2 Björn Hornikel VfL Sindelfingen 48.65
50m: 22.94 (1.) | 100m: 48.65 (2.)
8 2 Paul Biedermann SV Halle / Saale 48.65
50m: 23.74 (5.) | 100m: 48.65 (2.)
1 4 Marco Di Carli SG Frankfurt 48.89
50m: 23.30 (2.) | 100m: 48.89 (4.)
2 5 Philipp Wolf SG Stadtwerke München 49.05
50m: 23.70 (3.) | 100m: 49.05 (5.)
3 6 Christoph Fildebrandt SSG Saar Max Ritter 49.13
50m: 23.81 (6.) | 100m: 49.13 (6.)
5 7 Steffen Deibler Hamburger SC 49.24
50m: 23.70 (3.) | 100m: 49.24 (7.)
4 8 Marius Kusch SG Stadtwerke München 49.26
50m: 23.96 (8.) | 100m: 49.26 (8.)

Women’s 200 Fly

Franziska Hentke breezed under the qualifying standard (2:11.07) this morning with her world’s tenth 2:07.49. Tonight she was well ahead of the field again, finishing in 2:05.77, now the second best time in the world this year, and over three seconds faster than the German Olympic qualifying time. Only Madeline Groves has been faster, with a 2:05.47 at the Australian Championships.

Martina van Berkel from Switzerland finished second in 2:08.50. Third place went to Julia Mrozinski with a 2:10.87.

Bahn Platz Name Verein Zeit
4 1 Franziska Hentke SC Magdeburg 2:05.77
50m: 28.70 (1.) | 100m: 1:01.10 (1.) | 150m: 1:33.61 (1.) | 200m: 2:05.77 (1.)
5 2 Martina van Berkel SV Nikar Heidelberg 2:08.50
50m: 29.38 (5.) | 100m: 1:02.39 (2.) | 150m: 1:35.37 (2.) | 200m: 2:08.50 (2.)
7 3 Julia Mrozinski SG Frankfurt 2:10.87
50m: 28.99 (2.) | 100m: 1:03.24 (4.) | 150m: 1:37.72 (4.) | 200m: 2:10.87 (3.)
3 4 Lisa Höpink SG Essen 2:12.78
50m: 29.17 (3.) | 100m: 1:02.61 (3.) | 150m: 1:36.93 (3.) | 200m: 2:12.78 (4.)
2 5 Marie Brockhaus 1. Paderborner SV 2:13.97
50m: 29.72 (6.) | 100m: 1:03.49 (5.) | 150m: 1:38.35 (5.) | 200m: 2:13.97 (5.)
8 6 Antonia Haupt SG Berliner Wasserratten 2:14.57
50m: 29.34 (4.) | 100m: 1:03.93 (6.) | 150m: 1:39.40 (6.) | 200m: 2:14.57 (6.)
6 7 Tina Rüger SV Nikar Heidelberg 2:15.73
50m: 30.46 (8.) | 100m: 1:04.76 (8.) | 150m: 1:39.72 (7.) | 200m: 2:15.73 (7.)
1 8 Reka Kovacs Hullam 91 UVE 2:16.88
50m: 30.32 (7.) | 100m: 1:04.57 (7.) | 150m: 1:40.63 (8.) | 200m: 2:16.88 (8.)

Men’s 200 Fly

Alexander Kunert cleared the prelims standard with his 1:57.05 this morning, but was not faster than the 1:56.33 necessary in finals. Regardless, he still won gold in 1:57.11.

Silver went to Markus Gierke with a 1:57.68. Bronze belonged to David Thomasberger in 1:58.61.

Bahn Platz Name Verein Zeit
4 1 Alexander Kunert SV Gelnhausen 1:57.11
50m: 26.07 (3.) | 100m: 55.49 (1.) | 150m: 1:25.73 (1.) | 200m: 1:57.11 (1.)
5 2 Markus Gierke W98 Hannover 1:57.68
50m: 26.06 (2.) | 100m: 55.76 (2.) | 150m: 1:26.42 (2.) | 200m: 1:57.68 (2.)
3 3 David Thomasberger SV Halle / Saale 1:58.61
50m: 26.23 (4.) | 100m: 56.52 (5.) | 150m: 1:27.67 (5.) | 200m: 1:58.61 (3.)
1 4 Johannes Tesch SV Halle / Saale 1:59.23
50m: 25.83 (1.) | 100m: 55.90 (3.) | 150m: 1:27.49 (3.) | 200m: 1:59.23 (4.)
6 5 Tobias Horn SSG Leipzig 1:59.56
50m: 26.66 (6.) | 100m: 56.72 (6.) | 150m: 1:28.00 (6.) | 200m: 1:59.56 (5.)
2 6 Philip Lücker SG Neuss 2:00.37
50m: 26.24 (5.) | 100m: 56.30 (4.) | 150m: 1:27.61 (4.) | 200m: 2:00.37 (6.)
7 7 Paulus Schön SC Chemnitz 2:00.76
50m: 26.69 (7.) | 100m: 56.94 (7.) | 150m: 1:28.42 (7.) | 200m: 2:00.76 (7.)
8 8 Paul Nitschke SC Magdeburg 2:00.89
50m: 27.07 (8.) | 100m: 57.96 (8.) | 150m: 1:29.10 (8.) | 200m: 2:00.89 (8.)

Women’s 100 Breaststroke

Vanessa Grimberg touched first in 1:07.91 to win the event by nearly a second. Jessica Steiger finished second in a 1:08.83 while bronze went to Laura Simon in 1:09.34.

Bahn Platz Name Verein Zeit
4 1 Vanessa Grimberg SV Region Stuttgart 1:07.91
50m: 31.82 (2.) | 100m: 1:07.91 (1.)
5 2 Jessica Steiger VFL Gladbeck 1921 1:08.83
50m: 32.31 (4.) | 100m: 1:08.83 (2.)
6 3 Laura Simon SG EWR Rheinhessen-Mainz 1:09.34
50m: 32.76 (5.) | 100m: 1:09.34 (3.)
3 4 Alice Ruhnau SG Essen 1:09.36
50m: 31.78 (1.) | 100m: 1:09.36 (4.)
2 5 Caroline Ruhnau SG Essen 1:09.52
50m: 32.11 (3.) | 100m: 1:09.52 (5.)
7 6 Michelle Lambert SG Essen 1:09.62
50m: 33.01 (6.) | 100m: 1:09.62 (6.)
8 7 Delaine Goll SG Essen 1:10.15
50m: 33.10 (7.) | 100m: 1:10.15 (7.)
1 8 Daria Berestov SC Magdeburg 1:11.08
50m: 33.40 (8.) | 100m: 1:11.08 (8.)

Men’s 100 Breaststroke

No swimmer cleared a minute in this event. Marco Koch touched first in 1:00.22. Silver went to Hendrik Feldwehr in 1:00.26. Fabian Schwingenschlogl, who was the NCAA Champion in the short course yards edition of this event, earned bronze in 1:00.46.

Bahn Platz Name Verein Zeit
5 1 Marco Koch DSW 1912 Darmstadt 1:00.22
50m: 28.43 (3.) | 100m: 1:00.22 (1.)
3 2 Hendrik Feldwehr SG Essen 1:00.26
50m: 27.92 (1.) | 100m: 1:00.26 (2.)
4 3 Fabian Schwingenschlögl 1.FCN Schwimmen 1:00.46
50m: 27.95 (2.) | 100m: 1:00.46 (3.)
6 4 Christian vom Lehn SG Essen 1:00.65
50m: 28.98 (6.) | 100m: 1:00.65 (4.)
7 5 Max Pilger SSF Bonn 1:02.10
50m: 29.36 (7.) | 100m: 1:02.10 (5.)
8 6 Erik Steinhagen SG Dortmund 1:02.16
50m: 28.73 (4.) | 100m: 1:02.16 (6.)
2 7 Nils Wich-Glasen SG Stadtwerke München 1:02.21
50m: 28.96 (5.) | 100m: 1:02.21 (7.)
1 8 Maik Lüdtke W98 Hannover 1:02.37
50m: 29.43 (8.) | 100m: 1:02.37 (8.)

Women’s 200 Backstroke

Lisa Graf won the women’s 200 backstroke with the world’s 13th best time, a 2:08.98. Second place went to Nadine Laemmler in 2:10.49. Jenny Mensing snagged bronze with her 2:10.63.

Bahn Platz Name Verein Zeit
5 1 Lisa Graf SG Neukölln Berlin 2:08.98
50m: 30.90 (2.) | 100m: 1:03.40 (2.) | 150m: 1:36.22 (2.) | 200m: 2:08.98 (1.)
3 2 Nadine Laemmler SV Nikar Heidelberg 2:10.49
50m: 31.21 (5.) | 100m: 1:04.01 (3.) | 150m: 1:37.41 (3.) | 200m: 2:10.49 (2.)
4 3 Jenny Mensing SC Wiesbaden 1911 2:10.63
50m: 30.33 (1.) | 100m: 1:02.72 (1.) | 150m: 1:36.04 (1.) | 200m: 2:10.63 (3.)
6 4 Dörte Baumert SG Regio Freiburg 2:12.09
50m: 30.96 (3.) | 100m: 1:04.46 (4.) | 150m: 1:38.45 (4.) | 200m: 2:12.09 (4.)
2 5 Sonnele Öztürk Wasserfreunde Spandau 04 2:12.93
50m: 31.35 (6.) | 100m: 1:04.51 (5.) | 150m: 1:38.64 (5.) | 200m: 2:12.93 (5.)
7 6 Laura Riedemann SV Halle / Saale 2:14.13
50m: 31.09 (4.) | 100m: 1:04.85 (6.) | 150m: 1:39.70 (6.) | 200m: 2:14.13 (6.)
8 7 Selina Hocke SV Nikar Heidelberg 2:15.81
50m: 31.60 (7.) | 100m: 1:06.56 (8.) | 150m: 1:42.03 (8.) | 200m: 2:15.81 (7.)
1 8 Tanja Makaric SG Bayer 2:18.89
50m: 31.94 (8.) | 100m: 1:05.92 (7.) | 150m: 1:41.96 (7.) | 200m: 2:18.89 (8.)

Men’s 200 Backstroke

With the fifth best time in the world this season, Jan-Philip Glania won gold in tonight’s final. He stopped the clock in 1:56.01. This morning he posted a 1:58.04 to clear the German Olympic prelims standard, and tonight’s time was also well under the necessary 1:58.02.

With a 1:57.46 Christian Diener earned silver. Mark Fischer was back in 2:00.96, fast enough for bronze.

Bahn Platz Name Verein Zeit
4 1 Jan-Philip Glania SG Frankfurt 1:56.01
50m: 27.16 (1.) | 100m: 56.86 (2.) | 150m: 1:27.21 (1.) | 200m: 1:56.01 (1.)
5 2 Christian Diener Potsdamer SV 1:57.46
50m: 27.38 (2.) | 100m: 56.84 (1.) | 150m: 1:27.35 (2.) | 200m: 1:57.46 (2.)
6 3 Mark Fischer SV Nikar Heidelberg 2:00.96
50m: 28.13 (3.) | 100m: 58.98 (3.) | 150m: 1:30.05 (3.) | 200m: 2:00.96 (3.)
2 4 Felix Wolf Potsdamer SV 2:02.36
50m: 28.32 (4.) | 100m: 59.24 (4.) | 150m: 1:31.70 (5.) | 200m: 2:02.36 (4.)
3 5 Kenneth Mende SC Chemnitz 2:02.67
50m: 28.53 (5.) | 100m: 59.45 (5.) | 150m: 1:31.64 (4.) | 200m: 2:02.67 (5.)
8 6 Franz Müller Potsdamer SV 2:03.45
50m: 28.55 (7.) | 100m: 59.59 (6.) | 150m: 1:31.80 (6.) | 200m: 2:03.45 (6.)
7 7 Andreas Wiesner SG EWR Rheinhessen-Mainz 2:03.78
50m: 28.54 (6.) | 100m: 59.92 (8.) | 150m: 1:32.09 (8.) | 200m: 2:03.78 (7.)
1 8 Lukas Thielicke SV Halle / Saale 2:03.86
50m: 28.85 (8.) | 100m: 59.79 (7.) | 150m: 1:31.93 (7.) | 200m: 2:03.86 (8.)

Women’s 200 IM

Alexandra Wenk lowered the German National record again, touching in 2:11.33. This morning she posted a 2:11.41. Tonight’s time is the 12th best in the world this year. Her morning and night swims clear the German Olympic qualifying standards.

Second place went to Maxine Wolters in 2:13.90. Wolters hit the prelims Olympic standard, but came up short of the necessary 2:12.91 in finals.

Katarzyna Baranowska won bronze with her 2:14.72.

Bahn Platz Name Verein Zeit
4 1 Alexandra Wenk SG Stadtwerke München 2:11.33
50m: 28.14 (1.) | 100m: 1:02.94 (2.) | 150m: 1:40.19 (1.) | 200m: 2:11.33 (1.)
5 2 Maxine Wolters SG Bille Hamburg 2:13.90
50m: 28.78 (2.) | 100m: 1:01.94 (1.) | 150m: 1:41.84 (2.) | 200m: 2:13.90 (2.)
6 3 Katarzyna Baranowska SG Bayer 2:14.72
50m: 29.10 (3.) | 100m: 1:02.96 (3.) | 150m: 1:42.15 (3.) | 200m: 2:14.72 (3.)
2 4 Juliane Reinhold SSG Leipzig 2:15.03
50m: 29.51 (5.) | 100m: 1:04.32 (4.) | 150m: 1:43.21 (4.) | 200m: 2:15.03 (4.)
3 5 Theresa Michalak SG Bayer 2:16.11
50m: 29.34 (4.) | 100m: 1:04.62 (5.) | 150m: 1:43.81 (5.) | 200m: 2:16.11 (5.)
8 6 Kathrin Demler SG Essen 2:18.06
50m: 29.77 (8.) | 100m: 1:04.64 (6.) | 150m: 1:45.82 (7.) | 200m: 2:18.06 (6.)
7 7 Yara Sophie Hierath SGS Bremerhaven 2:18.64
50m: 29.56 (6.) | 100m: 1:04.93 (7.) | 150m: 1:45.72 (6.) | 200m: 2:18.64 (7.)
1 8 Julia Leidgebel SG Dortmund 2:19.61
50m: 29.65 (7.) | 100m: 1:06.10 (8.) | 150m: 1:47.57 (8.) | 200m: 2:19.61 (8.)

Men’s 200 IM

With the ninth best time in the world this yea, Philip Heintz won the men’s 200 IM, touching in 1:58.31. He cleared both the prelims and finals Olympic standards.

Philipp Forster finished second in 2:00.87. Third place went to Kevin Wedel in 2:01.04.

Bahn Platz Name Verein Zeit
4 1 Philip Heintz SV Nikar Heidelberg 1:58.31
50m: 25.35 (2.) | 100m: 55.33 (1.) | 150m: 1:29.43 (1.) | 200m: 1:58.31 (1.)
3 2 Philipp Forster SG Frankfurt 2:00.87
50m: 25.22 (1.) | 100m: 56.55 (2.) | 150m: 1:32.02 (2.) | 200m: 2:00.87 (2.)
5 3 Kevin Wedel SG EWR Rheinhessen-Mainz 2:01.04
50m: 25.97 (3.) | 100m: 57.29 (4.) | 150m: 1:32.23 (3.) | 200m: 2:01.04 (3.)
6 4 Ruben Reck W98 Hannover 2:02.76
50m: 25.98 (4.) | 100m: 58.01 (5.) | 150m: 1:33.30 (4.) | 200m: 2:02.76 (4.)
2 5 Felix Ziemann SV Nikar Heidelberg 2:02.89
50m: 26.86 (6.) | 100m: 58.21 (6.) | 150m: 1:34.01 (6.) | 200m: 2:02.89 (5.)
7 6 Ramon Klenz Hamburger SC 2:03.26
50m: 26.08 (5.) | 100m: 56.70 (3.) | 150m: 1:34.06 (7.) | 200m: 2:03.26 (6.)
8 7 Ensar Hajder SG Essen 2:03.40
50m: 26.86 (6.) | 100m: 58.89 (8.) | 150m: 1:34.08 (8.) | 200m: 2:03.40 (7.)
1 8 Julius Flohr DSW 1912 Darmstadt 2:03.59
50m: 26.90 (8.) | 100m: 58.70 (7.) | 150m: 1:33.72 (5.) | 200m: 2:03.59 (8.)

Scheduled Events:

Women’s 100 m Freestyle
Men’s 100 m Freestyle
Women’s 200 m Butterfly
Men’s 200 m Butterfly
Women’s 100 m Breaststroke
Men’s 100 m Breaststroke
Women’s 200 m backstroke
Men’s 200 m backstroke
Women’s 200 m IM
Men’s 200 m IM