ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Juniors Continue. One More Day to Finish Stanford Tripleheader  -- August 13, 2004

PALO ALTO, Calif. August 13. Chesea Nauta, 15 of Tampa Bay Aquatics, started off the evening with a bang, again, as she added the 200 freestyle to her 100 freestyle title with a 2:03.14, leading three girls under the national standard. (Christin Jennings, Boulder, 2:04.05; Kim Jasmer, South Coast, 2:04.21.)

David Russell complete the men’s 100-200 backstroke double winning the 200 in 2:03.95. Russell was the silver medal winner in both backstrokes at the 2004 ConocoPhillips National Championships last week.

Stanford is nearing its end of being the epicenter of American swimming, much like Long Beach was earlier in the summer. Stanford has, on consecutive weekends hosted a training camp for the U.S. Olympic Team, hosted the ConocoPhillips National Championships and now the NCSA Junior Nationals.

Other Champions, semi-final leaders or people meeting the nationals standard included:

nt 25 Girls 200 LC Meter Freestyle
1 Nauta, Chelsea B 15 Tbay-FL 2:05.04 2:03.14 NAT
1:00.54 ( ) 2:03.14 (1:02.60)
2 Jennings, Christin 17 Boulder-CO 2:06.42 2:04.05 NAT
29.58 1:01.09 (31.51) 1:32.89 (31.80) 2:04.05 (31.16)
3 Jasmer, Kim J 17 South CoastAT-OR 2:05.43 2:04.21 NAT
29.54 1:00.95 (31.41) 1:33.42 (32.47) 2:04.21 (30.79)
5 Kroll, Toni M 17 Excel Aquatics-SE 2:04.86 2:05.27 JNAT
29.26 1:00.86 (31.60) 1:33.17 (32.31) 2:05.27 (32.10)
B - Final
9 McCarthy, Meredith 17 The Woodlands-GU 2:07.09 2:04.67 NAT
1:01.13 ( ) 2:04.67 (1:03.54)

Event 26 Boys 200 LC Meter Freestyle
1 Weik, Cody A 15 FSC-MA 1:54.96 1:53.72 JNAT
26.52 55.34 (28.82) 1:24.90 (29.56) 1:53.72 (28.82)

Event 27 Girls 100 LC Meter Breaststroke
Semi-Finals
1 Doolittle, Margaret C 16 Spare Time Aq 1:13.13 1:11.53 NAT
33.80 1:11.53 (37.73)
2 Jensen, Alicia M 17 Foxjet-MN 1:14.05 1:12.97 NAT
34.48 1:12.97 (38.49)
3 Gabert, Stepahnie R 14 Aquazot Swim Clu-CA 1:12.51 1:12.99 NAT
34.52 1:12.99 (38.47)
4 Embick, Jessica S 17 Portland Aquatic-OR 1:14.07 1:13.11 NAT
5 Boosalis, Maryann K 17 IHAC-CA 1:14.60 1:13.13 NAT
34.83 1:13.13 (38.30)
Event 28 Boys 100 LC Meter Breaststroke
Semi-Finals
1 Kornfeld, Paul G 17 BTA-GU 1:07.62 1:05.29 NAT

Event 29 Girls 200 LC Meter Backstroke
1 Beisel, Elizabeth 11 MAG-NE 2:21.17 2:18.43 NAT
33.11 1:07.83 (34.72) 1:43.30 (35.47) 2:18.43 (35.13)
2 Stanton, Madeleine 17 BTA-GU 2:21.30 2:18.65 NAT
32.25 1:07.53 (35.28) 1:43.65 (36.12) 2:18.65 (35.00)
3 Hart, Lindsay N 18 Orinda Aquatics-PC 2:20.22 2:18.82 NAT
33.14 1:08.05 (34.91) 1:43.77 (35.72) 2:18.82 (35.05)
4 Bunch, Blakeley J 17 Bch Heatwave-CA 2:21.97 2:19.66 NAT
34.00 1:09.46 (35.46) 2:19.66 (1:10.20)

Event 30 Boys 200 LC Meter Backstroke
A - Final
1 Russell, David P 17 Cudas-NE 2:04.57 2:03.95 NAT
29.09 1:00.97 (31.88) 1:32.76 (31.79) 2:03.95 (31.19)
2 DeWeese, Ryan R 18 PSDN-VA 2:07.80 2:06.63 NAT
1:01.65 ( ) 2:06.63 (1:04.98)
3 Lathrope, Scott P 18 Orinda Aquatics-PC 2:09.33 2:06.77 NAT
30.51 1:01.98 (31.47) 1:34.49 (32.51) 2:06.77 (32.28)

Event 31 Girls 100 LC Meter Butterfly
Semi-Finals
1 Weber, Taylor E 16 The Woodlands-GU 1:03.24 1:02.48 NAT


Event 32 Boys 100 LC Meter Butterfly
Semi-Finals
1 Zaferes, Tom G 18 Cabrillo Threshr-PC 56.12 56.04 JNAT

Event 33 Girls 200 LC Meter Freestyle Relay
1 The Woodlands Swim Team-GU 'A' 1:48.36 JNAT
1) McCarthy, Meredith F 17 2) Gates, Katie M 18
3) Amundsen, Kelsey J 13 4) Flynn, Kelly D 14
27.22 55.01 (27.79) 1:22.44 (27.43) 1:48.36 (25.92)

Event 34 Boys 200 LC Meter Freestyle Relay
1 Bakersfield Swim Club-CC 'A' 1:35.81 JNAT
24.08 48.22 (24.14) 1:12.89 (24.67) 1:35.81 (22.92)