ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Parry, Foster Win on Day One of British Short Course Champs -- September 13, 2002

CAMBRIDGE, England, Sept. 12. THE four-day British National Short Course Championships got under way at Parkside Pool in Cambridge today. The meet is also serving as the qualifying meet for the European Short Course Championships in Germany in December.

Steve Parry, 25, a silver medalist in the 200m fly at the Commonwealth Games in July, demonstrated his versatility tonight by winning both the 200m backstroke and the 200m individual medley, recording times in both events that meet qualifying standards for the continental meet. He clocked an English national record of 1:54.49 in the backstroke, beating the current British record-holder Gregor Tait, but Tait's second place time of 1:55.57 may still permit him to go to the Euros. His 1:59.50 for the IM was just two-hundredths faster than Adrian Turner.

After his second win, Parry, a Florida State University grad, commented: "To get that close to the British record in the backstroke and to get the English record is really good especially as it's not in my main event. I just focus on winning and now I should give some thought to what I events I should concentrate on. Nothing will rival my 200m butterfly, but these other events are now looking good for me this year.

"To beat Adrian today in the IM event was fantastic and just icing on the cake as it was a quality field. I'll be looking to go out to the Europeans and pick up a few medals now."

Adam Faulkner won the 400m free in 3:46.14, with seventeen year-old David Davies, from City of Cardiff in Wales, was second in 3:48.44, a national age group mark, as both men qualified for the Europeans.

Tirty-two year-old spring king Mark Foster took the 50m free in 22.36, notching his tenth tenth British title in this event, with 18 year-old Owen Morgan iof Wales second in 22.96.

After the race Foster commented: "Swimming for a living is a wonderful thing and I think I've got a lot more left in me. It was a case of coming here and beating anyone that might have been able to beat me. I'd like to get world records at the world cups but I need to be in good shape to do that. I start training seriously on Monday."

Two of tonight's women's finals were won by junior swimmers breaking through to win their first senior titles. Sixteen year old Alex Savage won the 200m individual medley in a personal best time of 2:16.03 and seventeen year old Terri Dunning won the 200m butterfly in a pr 2:14.47.

In the absence of Zoe Baker, Rachel Genner, 20, won the 50m breaststroke in 32.37.



2002 British Short Course Championships
Cambridge

25 meter course

Sept. 12-15, 2002

RESULTS: Day One: Sept. 12, 2002




Event 110 Men 400 SC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Adam FAULKNER 20 Nova Cent'n 3:53.33 3:46.14
2 David DAVIES 17 Co Cardiff 3:56.03 3:48.44
3 Jamie SALTER 26 Co Edinburgh 3:52.34 3:51.08
4 Graeme SMITH 26 Co Manch Aq 3:55.27 3:51.38
5 Gavin MEADOWS 25 Co Leeds 3:53.36 3:51.49
6 David O'BRIEN 19 Prescot 3:56.00 3:52.02
7 Paul WEBSTER 18 Nova Cent'n 3:59.37 3:56.51
8 Chris WHITCOMBE 19 Aberdeen 3:59.55 4:02.84

=== Heats ===

9 Andrew JAMESON 20 StirlingSwim 4:00.37
10 Tom WILLDRIDGE 18 Maxwell 4:03.43
11 Andrew HUNTER 16 Berkhamsted 4:03.79
12 Robert LANG 18 Aberdeen 4:04.26
13 Christopher ALDERTON 15 Durham Aqua/Wear 4:04.57
14 John BATES 16 KingstonHull 4:07.04
15 Nick BAKER 20 Loughboro Un 4:07.10
16 Lee FORSTER 19 Bath Univ 4:07.94
17 Ben HIGSON 16 StirlingSwim 4:11.42
18 Ryan SPENCER 16 Portsmouth N 4:17.89
19 Edward HALL 14 Newcastle St 4:18.53
-- Lewis ANDREWS 17 Berkhamsted/Daco NS



Event 105 Men 200 SC Metre Backstroke
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Steve PARRY 25 Co Manch Aq 1:58.47 1:54.49
2 Gregor TAIT 23 Co Edinburgh 2:03.37 1:55.57
3 James GODDARD 19 Stockport Mo 2:02.13 1:57.80
4 Kevin BARTER 22 Co Coventry 2:02.76 1:59.17
5 Nathan OXFORD 19 Nova Cent'n 2:00.85 2:00.83
6 Simon MILITIS 24 Portsmouth N 2:02.90 2:00.86
7 Ian POWELL 16 Beau Sejour 2:04.33 2:03.12
8 Christian COWIE 22 Loughboro Un 2:04.95 2:06.57

=== Heats ===

9 Joel ROBERTS 17 Co Edinburgh 2:05.67
10 Scott HOUSTON 15 Ren 96 2:07.14
11 Ben BRANCH 15 Nova Cent'n 2:07.30
12 Ben WARD 17 Exeter City 2:07.78
13 Lewis JONES 19 Portsmouth N 2:08.08
14 Liam TANCOCK 17 Exeter City 2:08.74
15 David WASLIN 14 KingstonHull 2:09.20
16 Liam WARDLEY 16 Co Cambridge 2:09.61
17 Richard MARTIN 15 Co Leicester 2:09.78
18 Thomas HAFFIELD 14 Co Cardiff 2:11.33
19 James KING 15 Nofio Cymru 2:11.52
20 Tomos HANCOCK 16 Nofio Cymru 2:11.68
21 Michael STEPHENSON 16 Cockermouth 2:11.88
22 Chris WHITCOMBE 19 Aberdeen 2:12.30
23 Ryan SPENCER 16 Portsmouth N 2:12.74
24 Max UNDERHAY 15 Portsmouth N 2:13.13
25 Timothy KING 16 KingstonHull 2:13.47
-- Nick NECKLES 23 StirlingSwim NS



Event 109 Women 200 SC Metre IM
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Alex SAVAGE 16 Ferndown 2:17.46 2:16.03
2 Kathryn EVANS 21 Nova Cent'n 2:18.12 2:17.27
3 Claire WINDEATT 16 KingstonHull 2:19.35 2:18.19
4 Thea EVANSON 22 Loughboro Un 2:20.22 2:18.20
5 Sarah HEYES 19 Co Manch Aq 2:19.91 2:18.24
6 Jo MULLINS 18 Orpington OJ 2:20.14 2:18.63
7 Stephanie GRETTON 19 Loughboro Un 2:19.53 2:20.84
8 Gemma HOWELLS 17 Nofio Cymru 2:20.93 2:20.98

=== Heats ===

9 Keri - Anne PAYNE 14 Aquabears 2:21.54
10 Rebecca SHAW 17 Co Leeds 2:21.62
11 Sophie CAUL 16 Co Coventry/Nune 2:23.09
12 Heidi RIDLEY 16 Millfield/Kingst 2:23.72
13 Nicola CHARLESWORTH 20 Co Cambridge 2:24.03
14 Cari FFLUR- DAVIES 18 Aberystwyth 2:24.18
15 Louise COX 14 Portsmouth N 2:24.91
16 Sarah JAMES 16 Stockport Mo 2:26.47
17 Claire MANTON 15 Brighton 2:26.54
18 Jessica SYLVESTER 15 Newcastle St 2:27.01
19 Rosie MORAHAN 14 Millfield/Leande 2:27.95
20 Gemma SUTHERLAND 15 Aberdeen 2:30.84
21 Samantha WILSON 15 Lincoln Vulc 2:32.22
-- Holly FOX 18 Co Glasgow NS



Event 107 Women 200 SC Metre Butterfly
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Terri DUNNING 17 Co Birm'ham/Chas 2:16.31 2:14.47
2 Sarah PYNE 22 Loughboro Un 2:16.81 2:15.29
3 Rachel THOMPSON 17 Co Newcastle 2:17.07 2:15.70
4 Laura CHASE 14 Portsmouth N 2:19.35 2:18.15
5 Gemma HOWELLS 17 Nofio Cymru 2:18.45 2:18.39
6 Siobhan EDGAR 22 Co Edinburgh 2:18.56 2:19.98
7 Lucy STEVENS 20 Loughboro Un 2:23.15 2:20.88
8 Jessica KNELLER 19 Loughboro Un 2:22.79 2:22.16

=== Heats ===

9 Julia PRESTON 16 Co Leeds 2:23.81
10 Louise COX 14 Portsmouth N 2:24.98
11 Hayley DAVIS 18 Modernians 2:25.93
12 Emma HADKISS 17 Co Leicester 2:26.12
13 Sian LLOYD 14 Co Cardiff 2:27.93
-- Stephanie JOHNSON 13 Durham Aqua/Ches DQ
-- Holly FOX 18 Co Glasgow NS



Event 103 Men 200 SC Metre IM
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Steve PARRY 25 Co Manch Aq 2:03.98 1:59.50
2 Adrian TURNER 25 Co Salford 2:03.68 1:59.52
3 Gregor TAIT 23 Co Edinburgh 2:01.29 2:01.20
4 David LEITH 22 Co Edinburgh 2:02.63 2:01.69
5 Michael COLE 23 Co Edinburgh 2:02.85 2:01.84
6 Alexander SCOTCHER 22 Loughboro Un 2:04.63 2:03.55
7 David CARRY 20 Aberdeen 2:05.39 2:04.28
8 Darren WIGG 22 Co Newcastle 2:05.42 2:04.85

=== Heats ===

9 Matthew BOWE 19 Bath Univ 2:05.44
10 Ian EDMOND 24 Co Edinburgh 2:05.80
11 Richard SALT 19 Bath Univ 2:06.11
12 Christopher THOMPSON 19 Portsmouth N 2:06.14
13 Kristopher GILCHRIST 18 Co Edinburgh 2:06.55
14 Simon MILITIS 24 Portsmouth N 2:07.03
15 Andrew THIRLWELL 16 Co Newcastle 2:07.57
16 Neil ASHCROFT 19 Co Coventry 2:08.00
17 Ben WARD 17 Exeter City 2:08.90
18 Philip POTE 22 Bath Univ 2:09.48
19 Craig HOUSTON 17 StirlingSwim 2:09.92
20 Max UNDERHAY 15 Portsmouth N 2:11.12
21 Ben HIGSON 16 StirlingSwim 2:11.24
22 Liam TANCOCK 17 Exeter City 2:12.33
23 Liam WARDLEY 16 Co Cambridge 2:13.60
24 Dan PILBROW 20 Bath Univ 2:13.67
25 Tomos HANCOCK 16 Nofio Cymru 2:14.40
25 Philip LLOYD 16 Aberdeen 2:14.40
-- Neil VAN DEN BROEK 23 Maxwell NS
-- Gareth JONES 18 Nofio Cymru NS




Event 101 Men 50 SC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Mark FOSTER 32 Bath Univ 23.46 22.36
2 Owen MORGAN 18 Haslemere 23.11 22.96
3 Alexander SCOTCHER 22 Loughboro Un 23.03 23.07
4 Simon BURNETT 19 Wycombe Dist 23.67 23.40
5 Matthew BOWE 19 Bath Univ 23.35 23.42
6 Seth CHAPPELS 20 Ferndown 23.56 23.57
7 Matt KIDD 22 Leatherhead 23.80 23.73
8 Gavyn COOK 22 Torfaen 23.65 23.85

=== Semi-Finals ===

9 Ross DAVENPORT 18 Bath Univ 23.86
9 James GIBSON 22 Loughboro Un 23.86
11 Ryan TANCOCK 19 Exeter City 23.94
12 Steven EVANS 22 Nofio Cymru 23.99
13 Richard SALT 19 Bath Univ 24.01
14 Daniel CARELESS 21 Co Coventry 24.12
15 David O'BRIEN 19 Prescot 24.21
16 Matthew TUTTY 17 Corby 24.34



Event 102 Women 50 SC Metre Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Rachel GENNER 20 Co Coventry 32.09 32.37
2 Kate HAYWOOD 15 Lincoln Vulc 32.62 32.75
3 Charlotte MAXWELL 18 Bath Univ 33.32 32.88
4 Lauren GREENSHIELDS 17 Co Edinburgh 33.43 33.32
4 Kirsty BALFOUR 18 Co Edinburgh 33.65 33.32
6 Grace CALLAGHAN 14 Co Coventry/Leam 34.22 33.81
7 Amy KONOWALIK 16 Nova Cent'n 34.03 34.15
8 Michelle KIFF 18 Brentwood 34.28 34.45

=== Semi-Finals ===

4 Emma ROBINSON 24 Bath Univ 33.40
10 Rikki JACKSON 16 Portsmouth N 34.32
11 Jo MULLINS 18 Orpington OJ 34.47
12 Hayley PRESTON 16 Co Edinburgh 34.48
13 Katie MARTIN 20 Tiverton 34.66
14 Danielle PLACE 15 Co Leeds 34.76
15 Heidi RIDLEY 16 Millfield/Kingst 34.79
16 Suzanne TYSON 17 Maxwell 35.10