Thorpe Swims A Blistering 200 IM at World Cup

By Phillip Whitten

STOCKHOLM, Jan 22. AUSTRALIA'S Ian Thorpe swam a stunning 200m IM in his international debut, but it was hometown favorite Emma Igelstrom who delighted the crowd with twin victories tonight.

Igelstrom took the 50m breaststroke in 30.51, decisively defeating arch-rival Zoe Baker of Britain, 30.75. The USA's Gabrielle Rose, who is having an outstanding World Cup tour, was third in 31.46.

Igelstrom followed her win in the sprint with an even more impressive win in the 200, her 2:23.91 almost four seconds in front of Canada's Rhi Leier. The wins today gave the smiling Swede a sweep of all three breaststroke events in Stockholm.

Thorpe's initial foray into the medley was as dramatic as any in recent years, his success sending a chilling warning to it the likes of Jani Sievinen, Massi Rosolino and Michael Phelps that there may well be a new name in the mix for Barcelona gold. In his first medley race in six years, The Thorpedo left a dismayed group of medleyists in his wake as he came roaring from behind to win in 1:56.00.

Britain's James Hickman, who won the event in Paris last weekend and eventual silver medalist here, had to settle for second after leading most of the way, and New Zealand's Dean Kent, the 400m medley champion in both Paris and Stockholm, was third.

Russia's Roman Sloudnov took the 100m breaststroke title in a national record 57.97, while teammate Igor Marchenko did the same in the 100 fly, 51.17.

Lindsay Benko showed she is rounding nicely into shape with a very strong 4:03.13 effort to take the 400m free. Gaby Rose came oh-so-close to upsetting Martina Moravcova in the 100m Im, falling 3-hundredths short of the Slovak's 1:00.55.
400m freestyle crown in 4.03.13.

British sprinter Mark Foster, 32, showed there are plenty of fast-twitch fibers still tweitching in his body, as he took the 50 free in 21.39.


World Cup VI
Stockholm, Sweden
January 21-22, 2003

25 meter pool

RESULTS
DAY TWO: January 22, 2003

100m Freestyle Women
1. ALSHAMMAR Therese 1977 SWE 54.00
2. SHEPPARD Alison 1972 GBR 54.13
3. LILLHAGE Josefin 1980 SWE 54.21
4. BENKO Lindsay 1976 USA 54.48
5. FITCH Alison 1980 NZL 54.91
6. MARSHALL Melanie 1982 GBR 55.17
7. CREEDY Rebecca 1983 AUS 55.25
8. PARTYKA Elina 1983 EST 55.65

200m Freestyle Men
1. JOHNS Brian 1982 CAN 1:46.56
2. COMAN Dragos 1980 ROM 1:46.63
3. KROGH Joshua 1982 AUS 1:46.69
3. HAYDEN Brent 1983 CAN 1:46.69
5. CRAM Jason 1982 AUS 1:46.78
6. KELLER Christian 1972 GER 1:47.58
7. SKACHA Martin 1983 CZE 1:48.37
8. MALCHOW Tom 1976 USA 1:50.19

50m Breaststroke Women
1. IGELSTRÖM Emma 1980 SWE 30.51
2. BAKER Zoe 1976 GBR 30.75
3. ROSE Gabrielle 1977 USA 31.46
4. WHITE Tarnee 1981 AUS 31.76
5. THORUP Majken DEN 31.78
6. CRESCENTINI Roberta 1975 ITA 31.90
7. HISSAMUTDINOVA Natalia 1983 EST 32.25
8. DIZDAREVIC Sanja 1987 SWE 32.43

100m Breaststroke Men
1. SLOUDNOV Roman 1980 RUS 57.97 NR
2. KITAJIMA Kosuke 1982 JPN 58.64
3. LISOGOR Oleg 1979 UKR 58.78
4. COOK Chris 1979 GBR 58.91 NR
5. GIBSON James 1980 GBR 59.38
6. PIHLAVA Jarno 1979 FIN 1:00.07
7. PIPER Jim 1981 AUS 1:00.13
8. MEW Darren 1979 GBR 1:00.32

400m Individual Medley Women
1. KLOCHKOVA Yana 1982 UKR 4:36.33
2. WARDEN Elizabeth 1978 CAN 4:38.69
3. NORFOLK Helen 1981 NZL 4:39.05
4. ABBOTT Jessica 1985 AUS 4:40.82
5. LE PARANTHOEN Anne-Sophie 1977 FRA 4:43.14
6. FUJINO Maiko 1983 JPN 4:43.25
7. HANSON Pam 1979 USA 4:46.18
8. FILIPPI Alessia 1987 ITA 4:47.77

100m Butterfly Men
1. MARCHENKO Igor 1975 RUS 51.17 NR
2. HICKMAN James 1976 GBR 51.86
3. MINTENKO Michael 1975 CAN 52.15
4. VÄLIMAA Tero 1978 FIN 52.24
5. ILIKA Josh 1976 MEX 52.35
6. FRÖLANDER Lars 1974 SWE 52.44
7. LAGOVIN Pavel 1979 BLR 52.61
8. SILKOV Dzmitry 1982 BLR 53.55

100m Backstroke Women
1. PRICE Sarah 1979 GBR 59.02
2. INADA Noriko 1978 JPN 59.62
3. ÖRNSTEDT Louise 1985 DEN 59.76
4. NAKAMURA Mai 1979 JPN 59.98
5. Mc LEAN Hannah 1981 NZL 1:00.08
6. TERAKAWA Aya 1984 JPN 1:00.51
7. ZHAN Shu 1985 CHN 1:00.70
WITTSTOCK Charlene 1978 RSA DSQ

50m Backstroke Men
1. HELBIG Toni 1982 GER 24.37
2. GILLIAM Michael 1979 USA 24.44
3. NISHIKORI Atsushi 1978 JPN 24.63
4. MORITA Tomoni 1984 JPN 24.64
5. SCHOEMAN Roland 1980 RSA 24.91
6. ZANDBERG Gerhard 1983 RSA 25.10
7. LEPOLA Jiri 1975 FIN 25.14
8. DRIESEN Steffen 1981 GER 25.20

200m Butterfly Women
1. YANG Yu 1985 CHN 2:06.85
2. YANO Yurie 1988 JPN 2:08.00
3. GALVEZ Felicity 1985 AUS 2:08.09
4. DAVENPORT Lara 1983 AUS 2:08.43
5. JACOBSEN Mette 1973 DEN 2:09.57
6. ZAHRL Petra 1981 AUT 2:11.05
7. LOOTS Mandy 1978 RSA 2:12.41
8. BRODÉN Mia 1983 SWE 2:17.11

200m Individual Medley Men, Final
1. THORPE Ian 1982 AUS 1:56.00 NR
2. HICKMAN James 1976 GBR 1:57.64
3. KENT Dean 1978 NZL 1:58.08
4. JOHNS Brian 1982 CAN 1:58.24
5. DEICMANS Guntars 1983 LAT 1:59.72
6. MIKI Jiro 1983 JPN 2:00.74
7. KELLER Christian 1972 GER 2:01.06
8. VERSTER Theo 1975 RSA 2:01.22

400m Freestyle Women
1. BENKO Lindsay 1976 USA 4:03.13
2. POTEC Camelia 1982 ROM 4:07.49
3. TANG Jingzhi 1986 CHN 4:08.61
4. BROCHADO Mariana 1984 BRA 4:09.45 NR
5. STRASSER Chantal 1978 SUI 4:09.67
6. LILLHAGE Josefin 1980 SWE 4:10.98
7. ZHENG Jing 1987 CHN 4:11.79
8. HJORT-HANSEN Julie DEN 4:12.11

50m Freestyle Men
1. FOSTER Mark 1970 GBR 21.39
2. SCHOEMAN Roland 1980 RSA 21.64
3. KIZIEROWSKI Bartosz POL 21.81
4. VISMARA Lorenzo 1975 ITA 21.84
5. ILES Salim 1975 ALG 21.87
6. LEZAK Jason 1975 USA 21.92
7. NYSTRAND Stefan 1981 SWE 22.07
8. SOUZA Jader 1982 BRA 22.28

200m Breaststroke Women
1. IGELSTRÖM Emma 1980 SWE 2:23.91
2. LEIER Rhiannon 1977 CAN 2:27.63
3. LARSSON Sara 1983 SWE 2:28.66
4. ABBOTT Jessica 1985 AUS 2:29.36
5. ZEINHOM Salma 1986 EGY 2:29.38
6. JARLAND Elisabeth 1985 NOR 2:30.28
7. MULTANEN Sanna 1987 FIN 2:31.82
8. BERGSTRÖM Therese 1987 SWE 2:34.45

1500m Freestyle Men
1. COMAN Dragos 1980 ROM 14:53.98
2. CROS Sylvain 1980 FRA 15:09.61
3. CLERI Valerio 1981 ITA 15:18.88
4. LIMA Luiz 1977 BRA 15:24.87
5. CLAAR Johan 1984 SWE 15:43.88
6. ROSÉN Mikael 1974 SWE 15:44.16
7. GUSTAFSSON Fredrik 1985 SWE 15:46.77
8. PERSSON Niklas 1985 SWE 15:49.69

100m Individual Medley Women
1. MORAVCOVA Martina 1976 SVK 1:00.55
2. ROSE Gabrielle 1977 USA 1:00.58
3. ERIKSSON Hanna 1984 SWE 1:01.84
4. HISSAMUTDINOVA Natalia 1983 EST 1:03.43
5. ÖRNSTEDT Louise 1985 DEN 1:03.50
6. CARLSSON Jennie 1986 SWE 1:04.39
7. NORFOLK Helen 1981 NZL 1:04.84
8. JÖRGENSEN Kathrine DEN 1:04.96

200m Backstroke Men
1. ALECHINE Evgueni 1979 RUS 1:53.60
2. FLOREA Razvan 1980 ROM 1:55.26
3. DUFOUR Simon 1979 FRA 1:55.62
4. ROLFF Ethan 1982 AUS 1:56.21
5. OSTERMAIER Lukas 1983 AUT 1:58.48
6. MIKI Jiro 1983 JPN 1:59.20
7. STOSS Sebastian 1986 AUT 1:59.31
8. MEDIANO Guillermo 1976 ESP 2:00.03

50m Butterfly Women
1. KAMMERLING Anna-Karin 1980 SWE 25.42
2. ALSHAMMAR Therese 1977 SWE 25.82
3. HERASIMENIA Alexandra 1985 BLR 26.63
4. HALLANDER Lena 1982 SWE 26.70
5. ZHENG Xi 1982 CHN 26.95
6. LINDH Jennie 1984 SWE 27.41
7. OTTESEN Jeanette DEN 27.53
8. GALVEZ Felicity 1985 AUS 27.61

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week