Swimming World Fantasy Grand Championship Recap

Column by John Lohn, Swimming World senior writer

GILLETTE, New Jersey, March 12. WELL, we've come to the end of the Swimming World Fantasy Draft, which has been a multi-week process in which myself and four dedicated followers of the website took part in selecting teams consisting of the finest swimmers in history. As the process unfolded, we debated one another's picks, talked strategy and, most important, learned more about this sport through our review of the athletes involved.

Today, I'm listing — in one place — the individuals who were selected to participate in each event for the Swimming World Grand Championship, an Olympic-style event. Under each event, you will see the names of those who were nominated by their coach for participating, along with my picks for the finishing order in each event. In some events, my mind has changed from first thoughts — thanks to analysis and thought.

I look forward to a few more days of discussion on this Grand Championship and thank the participants immensely for their involvement. Your help with this endeavor is hugely appreciated.

MEN

50 Freestyle
Gold: Alex Popov
Silver: Gary Hall Jr.
Bronze: Matt Biondi
Tom Jager
Anthony Ervin
Rowdy Gaines
Johnny Weissmuller
Pieter van den Hoogenband
Ian Crocker

100 Freestyle
Gold: Alex Popov
Silver: Pieter van den Hoogenband
Bronze: Johnny Weissmuller
Mark Spitz
Matt Biondi
Jonty Skinner
Jim Montgomery
Michael Klim
Gary Hall Jr.
Ian Thorpe

200 Freestyle
Gold: Ian Thorpe
Silver: Don Schollander
Bronze: Michael Phelps
Mark Spitz
Pieter van den Hoogenband
Bruce Furniss
Michael Gross
John Naber
Ryan Lochte
Kieren Perkins

400 Freestyle
Gold: Ian Thorpe
Silver: Murray Rose
Bronze: Vladimir Salnikov
Don Schollander
Grant Hackett
Kieren Perkins
Rick DeMont
Sun Yang
Daniel Kowalski
Gary Hall Sr.

1500 Freestyle
Gold: Vladimir Salnikov
Silver: Grant Hackett
Bronze: Murray Rose
Kieren Perkins
Sun Yang
Rick DeMont
Daniel Kowalski

100 Backstroke
Gold: Roland Matthes
Silver: Aaron Peirsol
Bronze: John Naber
Rick Carey
Jeff Rouse
Lenny Krayzelburg
Dave Berkoff
Martin Zubero
Tom Jager

200 Backstroke
Gold: Roland Matthes
Silver: Aaron Peirsol
Bronze: John Naber
Rick Carey
Martin Zubero
Lenny Krayzelburg
Jeff Rouse
Dave Berkoff
Tamas Darnyi
Tom Dolan

100 Breaststroke
Gold: Kosuke Kitajima
Silver: John Hencken
Bronze: Steve Lundquist
Norbert Rosza
Brendan Hansen
Domenico Fioravanti
Victor Davis
David Wilkie
Mike Barrowman

200 Breaststroke
Gold: Kosuke Kitajima
Silver: John Hencken
Bronze: Mike Barrowman
Norbert Rosza
Brendan Hansen
Domenico Fioravanti
Victor Davis
David Wilkie
Steve Lundquist

100 Butterfly
Gold: Michael Phelps
Silver: Mark Spitz
Bronze: Michael Gross
Denis Pankratov
Ian Crocker
Matt Biondi
Michael Klim
Gary Hall Sr.
Roland Matthes

200 Butterfly
Gold: Michael Phelps
Silver: Mark Spitz
Bronze: Michael Gross
Denis Pankratov
Michael Troy
Gary Hall Sr.
Laszlo Cseh
Tamas Darnyi

200 Individual Medley
Gold: Michael Phelps
Silver: Tamas Darnyi
Bronze: Ryan Lochte
Gunnar Larsson
Gary Hall Sr.
Bruce Furniss
David Wilkie
Laszlo Cseh
Tom Dolan

400 Individual Medley
Gold: Michael Phelps
Silver: Tamas Darnyi
Bronze: Tom Dolan
Gary Hall Sr.
Gunnar Larsson
Ryan Lochte
Laszlo Cseh

400 Medley Relay
Gold: Roland Matthes–John Hencken–Mark Spitz–Jim Montgomery
Silver: Aaron Peirsol-Brendan Hansen-Michael Phelps-Matt Biondi
Bronze: John Naber-Kosuke Kitajima-Denis Pankratov-Gary Hall Jr.
Lenny Krayzelburg-Domenico Fiorvanti-Ian Crocker-Alex Popov
Jeff Rouse-Norbert Rosza-Gary Hall Sr.-Pieter van den Hoogenband

400 Freestyle Relay
Gold: Michael Phelps-Johnny Weissmuller-Don Schollander-Matt Biondi
Silver: Jim Montgomery–Rowdy Gaines–Tom Jager–Mark Spitz
Bronze: Alex Popov-Ian Thorpe-Ian Crocker-Michael Gross
Anthony Ervin-Jonty Skinner-Gary Hall Jr.-Denis Pankratov
Ryan Lochte-Gary Hall Sr.-Pieter van den Hoogenband-Michael Klim

800 Freestyle Relay
Gold: Michael Phelps-Don Schollander-Johnny Weissmuller-Grant Hackett
Silver: Bruce Furniss–Rowdy Gaines-Jim Montgomery–Mark Spitz
Bronze: Ryan Lochte-Sun Yang-Pieter van den Hoogenband-Mike Troy
Ian Thorpe-Michael Gross-Daniel Kowalski-Laszlo Cseh
John Naber-Kieren Perkins-Jonty Skinner-Tom Dolan

WOMEN

50 Freestyle
Gold: Inge de Bruijn
Silver: Britta Steffen
Bronze: Dara Torres
Dawn Fraser
Amy Van Dyken
Therese Alshammar
Jenny Thompson
Jodie Henry

100 Freestyle
Gold: Dawn Fraser
Silver: Inge de Bruijn
Bronze: Britta Steffen
Libby Trickett
Shane Gould
Jodie Henry
Therese Alshammar
Natalie Coughlin
Dara Torres
Sarah Sjostrom

200 Freestyle
Gold: Dawn Fraser
Silver: Shane Gould
Bronze: Shirley Babashoff
Debbie Meyer
Sippy Woodhead
Lorraine Crapp
Federica Pellegrini
Susie O'Neill
Natalie Coughlin
Kate Ziegler

400 Freestyle
Gold: Janet Evans
Silver: Lorraine Crapp
Bronze: Debbie Meyer
Tracey Wickham
Shirley Babashoff
Rebecca Adlington
Laure Manaudou
Sippy Woodhead
Yana Klochkova
Kate Ziegler

800 Freestyle
Gold: Janet Evans
Silver: Debbie Meyer
Bronze: Tracey Wickham
Rebecca Adlington
Shirley Babashoff
Sippy Woodhead
Laure Manaudou
Kate Ziegler

100 Backstroke
Gold: Natalie Coughlin
Silver: Kristztina Egerszegi
Bronze: Melissa Belote
Satoko Tanaka
Diana Mocanu
Kirsty Coventry
Laure Manaudou
Missy Franklin

200 Backstroke
Gold: Krisztina Egerszegi
Silver: Kirsty Coventry
Bronze: Satoko Tanaka
Melissa Belote
Diana Mocanu
Missy Franklin
Emily Seebohm

100 Breaststroke
Gold: Leisel Jones
Silver: Penny Heyns
Bronze: Rebecca Soni
Galina Prozumenshchikova
Catie Ball
Samantha Riley
Anita Nall
Tracy Caulkins

200 Breaststroke
Gold: Rebecca Soni
Silver: Leisel Jones
Bronze: Galina Prozumenshchikova
Amanda Beard
Penny Heyns
Anita Nall
Catie Ball
Tracy Caulkins

100 Butterfly
Gold: Mary T. Meagher
Silver: Inge de Bruijn
Bronze: Libby Trickett
Petria Thomas
Sarah Sjostrom
Dara Torres
Amy Van Dyken
Dana Vollmer
Otylia Jedrzejczak
Natalie Coughlin

200 Butterfly
Gold:Mary T. Meagher
Silver: Susie O'Neill
Bronze: Petria Thomas
Karen Moe
Jessicah Schipper
Otylia Jedrzejczak
Stephanie Rice
Shane Gould
Yana Klochkova

200 Individual Medley
Gold: Tracy Caulkins
Silver: Yana Klochkova
Bronze: Claudia Kolb
Donna de Varona
Shane Gould
Stephanie Rice
Katie Hoff
Amanda Beard
Sarah Sjostrom
Missy Franklin

400 Individual Medley
Gold: Tracy Caulkins
Silver: Yana Klochkova
Bronze: Claudia Kolb
Donna de Varona
Krisztina Egerszegi
Stephanie Rice
Janet Evans
Katie Hoff
Shane Gould

400 Medley Relay
Gold: Kriztina Egerszegi–Galina Prozumenschikova–Mary T. Meagher–Britta Steffen
Silver: Missy Franklin-Leisel Jones-Libby Trickett-Dawn Fraser
Bronze: Diana Mocanu-Rebecca Soni-Otylia Jedrzejczak-Inge de Brujin
Emily Seebohm-Samantha Riley-Natalie Coughlin-Dara Torres
Kirsty Coventry-Penny Heyns-Dana Vollmer-Jodie Henry

400 Freestyle Relay
Gold: Libby Trickett-Lorraine Crapp-Missy Franklin-Dawn Fraser
Silver: Jenny Thompson–Sarah Sjostrom–Federica Pellegrini-Britta Steffen
Bronze: Shane Gould-Amy Van Dyken-Jodie Henry-Dana Vollmer
Inge de Brujin-Therese Alshammar-Susie O'Neill-Sippy Woodhead
Emily Seebohm-Natalie Coughlin-Kate Ziegler-Dara Torres

800 Freestyle Relay
Gold: Missy Franklin-Lorraine Crapp-Dawn Fraser-Libby Trickett
Silver: Laure Manaudou–Federica Pellegrini–Shirley Babashoff–Jenny Thompson
Bronze: Shane Gould-Debbie Meyer-Dana Vollmer-Jodie Henry
Natalie Coughlin-Kate Ziegler-Emily Seebohm-Yana Klochkova
Susie O'Neill-Sippy Woodhead-Katie Hoff-Otylia Jedrzejczak

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here