NCAA Div. I: Florida Sweeps Indian River

GAINESVILLE, FL., October 18. THE University of Florida women's and men's swimming-diving teams made it two-for-two in victories so far this young
season by sweeping intra-state foe, Indian River Community College, at the Stephen C. O'Connell Center Natatorium here this afternoon.

Coach Greg Troy's Lady Gators won, 167-107, while the men cruised to a 170-117 victory. It was UF's second-consecutive sweep; last weekend Florida opened at home by defeating Southeast Conference foe Louisiana State
on both the women's and men's side.

Today's meet was highlighted by a pair of Florida records in the diving portion and another women's NCAA automatic qualifying standard. Froshwoman Jessica Ranieri (Huntington Valley, PA) broke Florida's one-meter springboard school-record with 296.40 points. The old mark was held by former Gator Heather Lawrence, when she scored 295.20 in 1998. Ranieri won
both diving events, scoring 299.39 on the three-meter springboard.

Junior Sara McLarty (Deland, FL) swam an NCAA automatic qualifying time for the second-consecutive meet, splashing to a nation-leading 4:14.80 400
individual medley. In the LSU dual, McLarty swam an NCAA automatic 16:07.25 for the 1650 free. That time is not far off her pr of 16:06.63 that earned her the bronze medal at last season's NCAA Championships.

McLarty won the mile at SECS last year (16:12+) and has a 400 IM pr of 4:12.42 from the 2001 NCAAs at Texas. She has a ways to go, however, before she's ready to take on the Gator records in these two events. The 1650 standard is 15:50.86 by Tami Bruce from 16 years ago, a swim that still ranks her eighth and 12th, respectively, on the all-time performers -performances list.

Ihe Gator 400 IM record is an even tougher standard, 4:07.75, by the incomparable Tracy Caulkins from the 1984 NCAAs. Interestingly, Caulkins' pr was a 4:04.63 that she swam three years earlier during the U.S. Nationals at Harvard. That time was then the American record and lasted for more than a decade, until Stanford star Summer Sanders went the current
American/NCAA record of 4:02.28 at the '92 NCAAs. also at Texas.

Caulkins' Cambridge effort is still No. 2 all-time (perfomer-performance). Her 4:07.75 is 16th all-time (performances).

Think TC was just slightly ahead of her time?

McLarty also swam an NCAA provisional cut in the 200 butterfly, winning in 2:01.47.

Eight other Gators won too.

* * * * *

On the men's side, the Gators were led by sophomore diver Zach Wilcox (Yarrow Point, WA.), who qualified for NCAA Diving Zones next spring on both the one- and three-meter boards. Wilcox's total of 374.17 in the three-meter broke his school-record of 369.22 set last season. It was the second-consecutive week Wilcox qualified for the diving zones in both events.

"As a team, we had a pretty solid day," said diving coach Donnie Craine. "You don't really have many complaints when two divers break school records."

Several men's swimmers turned in terrific efforts as two swimmers earned their first victories of the season and their career. Junior Scott Schultz (Ft. Lauderdale), who returned from knee surgery this past summer, won the 100 freestyle in 46.95. Freshman Brian Hartley (Indianapolis) picked up his first collegiate win by taking first in the 500 freestyle (4:37.21).

Junior Carlos Jayme (Goias, Brazil) won his third different race in two weeks. this time the 200 free (1:40.37). Against LSU, Jayme won the 50 and 100 frees.

"A lot of guys swam well today," Troy said. "They are swimming pretty well as a team for this early in the season."

Camilo Becerra turned in Indian River's top performance, winning the 100 fly in 49.56.

– Bill Bell

NCAA DIVISION 1 WOMEN'S & MEN'S DUAL MEET
FLORIDA VS. INDIAN RIVER CC
O'CONNELL CENTER NATATORIUM
GAINESVILLE, FL., OCT. 18

25 Yd. Pool

** NCAA Automatic Cut

* NCAA Provisional Cut

RESULTS

Event 1 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Ranieri, Jessica FR Florida 296.40 9
2 Connor, Kristen JR Florida 276.90 4
3 McGinty, Maureen FR Florida 253.12 3
4 Shawah, Nadine IRCC 227.24 2
5 Shoemaker, Wendy IRCC 195.37 1
6 Tidwell, Mary Ann IRCC 164.76
– Bolt, Nicole Florida X279.22

Event 2 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Wilcox, Zach SO Florida 350.47+
9
2 Comfort, Chris FR Florida 286.65 4
3 Northcot, Brandon IRCC 279.37 3
4 Taylor, Dustin IRCC 234.60 2

Event 3 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
1:40.46 AQ
1:43.47 BQ
School Finals
Points
===============================================================================
1 Florida 'B' 1:45.99 11
1) duPlessis, Renate SR 2) Gibbes, Cerian JR
3) Uhle, Marietta FR 4) Ecott, Kim SR
26.55 56.26 1:21.32 1:45.99
2 Florida 'C' 1:47.61 4
1) Farrell, Maureen SO 2) Bernhardt, Vipa FR
3) Harper, Rebecca SO 4) Tennison, Diane SR
27.66 57.05 1:23.19 1:47.61
3 Florida 'A' 1:48.16 2
1) Reid, Jamie FR 2) Frega, Desiree SR
3) Huff, Mandy FR 4) Gibney, Chantal JR
26.91 58.38 1:24.19 1:48.16
4 Florida 'D' 1:49.11
1) McLarty, Sara JR 2) Duncan, Danielle FR
3) Teague, Cara SR 4) Beard, Blair JR
28.45 58.08 1:23.34 1:49.11
5 Indian River Community College 'A' 1:51.58
1) Brown, Stephanie 2) Searles, Fran
3) Day, Elizabeth 4) Byrnes, Brianna
28.97 59.70 1:26.67 1:51.58
6 Indian River Community College 'B' 1:59.55
1) Carpenter, Brandi 2) Pulomena, Noelle
3) Fuhrman, Joyce 4) Lake, Allison
30.47 1:01.48 1:29.97 1:59.55

Event 4 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
1:27.21 AQ
1:29.82 BQ
School Finals
Points
===============================================================================
1 Florida 'A' 1:32.19 11
1) Mangabeira, Gabriel SO 2) Chadsey, Ian SR
3) Kellam, Chris JR 4) Jayme, Carlos JR
23.02 49.28 1:12.40 1:32.19
2 Indian River Community College 'A' 1:32.37 4
1) Turner, Samad 2) Markey, Nick
3) Becerra, Camilo 4) Patrick, Tim
23.74 50.95 1:12.14 1:32.37
3 Florida 'B' 1:35.16 2
1) Ulrich, Claudio JR 2) Ratliff, Will SO
3) King, Greg JR 4) Schultz, Scott JR
24.29 50.49 1:13.83 1:35.16
4 Indian River Community College 'B' 1:36.53
1) Glaser, Rian 2) Chapman, Richard
3) Wilkens, Luke 4) Arboleda, Teylor
24.81 52.26 1:15.20 1:36.53
5 Indian River Community College 'C' 1:40.68
1) Paez, Andres 2) Bishop, John
3) Bailey, Graham 4) Bidlack, Adam
25.40 53.71 1:18.18 1:40.68

Event 5 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Reid, Jamie FR Florida 10:03.03 9
28.11 57.99 1:28.21 1:58.32 2:28.88 2:59.22 3:29.45 4:00.03
4:30.57 5:01.17 5:31.73 6:02.07 6:32.19 7:02.68 7:33.13 8:03.53
8:33.91 9:03.96 9:33.94 10:03.03
2 Schrock, Jessica SO Florida 10:15.05 4
29.17 1:00.10 1:31.17 2:02.36 2:33.46 3:04.32 3:35.17 4:06.03
4:37.24 5:08.11 5:38.95 6:09.53 6:40.25 7:10.99 7:41.89 8:12.54
8:43.16 9:14.01 9:44.95 10:15.05
3 Harper, Rebecca SO Florida 10:21.60 3
29.83 1:01.42 1:32.72 2:03.91 2:35.14 3:06.27 3:37.41 4:08.70
4:39.87 5:11.42 5:42.73 6:14.12 6:45.31 7:16.53 7:47.86 8:19.13
8:50.09 9:20.85 9:51.86 10:21.60
4 Ecott, Kim SR Florida 10:21.73 2
28.93 59.51 1:30.54 2:01.59 2:32.50 3:03.58 3:34.67 4:05.89
4:36.98 5:08.13 5:39.26 6:10.61 6:42.00 7:13.50 7:45.01 8:16.62
8:48.19 9:19.61 9:51.05 10:21.73
5 Sansregret, Myriam IRCC 11:05.51 1
29.66 1:02.12 1:34.72 2:07.29 2:40.28 3:12.97 3:46.17 4:19.58
4:53.28 5:26.91 6:00.53 6:34.23 7:08.41 7:42.21 8:16.30 8:50.40
9:24.20 9:58.13 10:32.21 11:05.51
6 Germano, Christina IRCC 11:28.10
30.93 1:04.42 1:38.21 2:12.33 2:46.65 3:20.93 3:55.57 4:30.33
5:05.44 5:40.30 6:15.05 6:50.39 7:25.29 8:00.12 8:35.25 9:10.51
9:45.12 10:19.91 10:54.50 11:28.10
– Gibney, Chantal JR Florida X10:26.44
28.80 59.45 1:30.63 2:01.60 2:32.14 3:03.50 3:34.98 4:06.30
4:37.41 5:09.14 5:40.89 6:12.63 6:44.44 7:16.50 7:47.90 8:20.02
8:51.61 9:23.48 9:55.20 10:26.44

Event 6 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Dominguez, Jesus SO Florida 9:29.50 9
25.85 53.30 1:21.27 1:49.75 2:18.44 2:47.10 3:16.09 3:44.65
4:13.15 4:42.06 5:10.83 5:39.62 6:08.87 6:37.62 7:06.38 7:35.56
8:04.66 8:33.31 9:02.06 9:29.50
2 Warren, Mac FR Florida 9:38.26 4
26.08 54.43 1:23.39 1:52.57 2:22.23 2:52.03 3:21.75 3:51.33
4:20.78 4:50.32 5:19.76 5:49.21 6:18.59 6:47.88 7:17.22 7:44.97
8:13.02 8:41.61 9:10.53 9:38.26
3 Wiebeck, Kris SO Florida 9:52.51 3
27.24 56.10 1:24.94 1:53.79 2:22.70 2:52.19 3:22.02 3:52.10
4:22.12 4:52.04 5:22.10 5:52.12 6:22.16 6:52.44 7:22.94 7:53.46
8:23.08 8:52.81 9:22.88 9:52.51
4 Bidlack, Adam IRCC 9:57.29 2
26.63 55.61 1:24.43 1:54.06 2:23.61 2:53.54 3:23.04 3:52.80
4:22.99 4:53.30 5:23.39 5:53.81 6:24.45 6:55.05 7:25.96 7:56.60
8:27.08 8:58.44 9:28.97 9:57.29
5 Sioui, Adam SO Florida 9:57.65 1
26.71 55.93 1:25.34 1:54.97 2:24.18 2:53.37 3:22.79 3:52.50
4:22.16 4:51.54 5:21.30 5:51.51 6:21.36 6:51.76 7:22.23 7:53.58
8:25.72 8:57.55 9:28.36 9:57.65
6 Bishop, John IRCC 10:31.16
26.20 54.94 1:24.33 1:54.44 2:25.39 2:56.48 3:28.16 3:59.71
4:31.99 5:04.40 5:36.93 6:09.59 6:41.64 7:14.38 7:47.62 8:21.16
8:54.13 9:27.63 10:00.24 10:31.16

Event 7 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: # 1:44.99 1993 Nicole Haislett
1:47.49 AQ
1:50.71 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Tannhauser, Jamie FR Florida 1:52.89 9
26.60 54.96 1:23.79 1:52.89
2 Bernhardt, Vipa FR Florida 1:54.32 4
26.51 54.60 1:24.08 1:54.32
3 Teague, Cara SR Florida 1:54.56 3
27.28 55.95 1:25.18 1:54.56
4 Kram, Kristen IRCC 1:58.53 2
26.89 57.00 1:27.45 1:58.53
5 Sansregret, Myriam IRCC 2:07.01 1
29.06 1:01.20 1:34.06 2:07.01
6 Lake, Allison IRCC 2:16.90
31.97 1:06.42 1:41.64 2:16.90
– Beard, Blair JR Florida X1:56.84
27.59 56.96 1:26.93 1:56.84

Event 8 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: # 1:33.80 1981 Rowdy Gaines
1:36.39 AQ
1:39.28 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Jayme, Carlos JR Florida 1:40.37 9
23.95 50.01 1:14.86 1:40.37
2 Kaufmann, Scott SO Florida 1:42.25 4
24.33 50.31 1:16.29 1:42.25
3 Zumsteg, Justin SO Florida 1:45.35 3
25.02 51.93 1:18.75 1:45.35
4 Borreca, Nick FR Florida 1:45.77 2
25.27 52.65 1:19.76 1:45.77
5 Bailey, Graham IRCC 1:47.01
24.61 51.36 1:18.96 1:47.01
6 Grados, Jordan IRCC 1:49.23
25.46 53.09 1:21.43 1:49.23
– King, Greg JR Florida X1:46.43 1
25.41 52.98 1:20.34 1:46.43

Event 9 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
55.15 AQ
56.80 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 duPlessis, Renate SR Florida 57.76 9
28.20 57.76
2 Brown, Stephanie IRCC 1:01.16 4
29.71 1:01.16
3 Seland, Casey JR Florida 1:02.31 3
30.80 1:02.31
4 Carpenter, Brandi IRCC 1:03.56 2
30.85 1:03.56

Event 10 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
47.72 AQ
49.15 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Kellam, Chris JR Florida 50.88 4
25.22 50.88
2 Hartley, Brian FR Florida 52.26 3
25.99 52.26
3 Glaser, Rian IRCC 53.42 2
25.84 53.42
4 Greener, Andrew FR Florida 53.50 1
26.27 53.50
5 Strauss, Jonathan JR Florida 53.76
26.15 53.76
6 Paez, Andres IRCC 54.74
26.53 54.74
– Mangabeira, Gabrie SO Florida X49.96 9
24.46 49.96

Event 11 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:02.07 AQ
1:03.93 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Gibbes, Cerian JR Florida 1:05.40 9
30.97 1:05.40
2 Kennedy, Katie SO Florida 1:06.41 4
31.76 1:06.41
3 Pulomena, Noelle IRCC 1:07.44 3
32.35 1:07.44
4 Searles, Fran IRCC 1:08.18 2
32.07 1:08.18
5 Frega, Desiree SR Florida 1:09.91 1
33.36 1:09.91

Event 12 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
54.30 AQ
55.92 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Norris, Philip SR Florida 57.99 9
27.49 57.99
2 Ratliff, Will SO Florida 59.33 4
27.55 59.33
3 Welch, Corey SO Florida 59.35 3
27.76 59.35
4 Wolfgarten, Jan SO Florida 1:01.30 2
29.03 1:01.30
5 Markey, Nick IRCC 1:01.89 1
28.67 1:01.89
6 Bishop, John IRCC 1:02.36
29.31 1:02.36
7 Chapman, Richard IRCC 1:02.83
28.87 1:02.83
– Guenther, Bernie SR Florida X1:00.52
28.29 1:00.52

Event 13 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
O'Connell: # 1:53.37 1982 Mary T. Meagher
1:58.98 AQ
2:02.54 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 McLarty, Sara JR Florida 2:01.47* BQ
9
28.11 58.84 1:29.84 2:01.47
2 Green, Meredith SO Florida 2:02.93 4
28.34 59.28 1:30.99 2:02.93
3 Day, Elizabeth IRCC 2:11.49 3
28.56 1:00.83 1:35.01 2:11.49

Event 14 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
O'Connell: # 1:43.81 Craig Beardsley
1:44.93 AQ
1:48.07 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Wilkens, Luke IRCC 1:52.06 9
24.23 51.87 1:20.86 1:52.06
2 Lochte, Ryan FR Florida 1:52.41 4
25.69 55.22 1:24.31 1:52.41
3 Arboleda, Teylor IRCC 1:54.11 3
25.18 53.39 1:22.77 1:54.11
4 Chadsey, Ian SR Florida 1:57.73 2
26.77 57.01 1:27.50 1:57.73
5 Friedlander, Steve SO Florida 1:57.97 1
26.31 56.25 1:27.10 1:57.97
6 Meena, Elliot FR Florida 1:59.52
26.72 57.17 1:28.09 1:59.52
– Yacco, Matt SR Florida X1:57.59
26.56 56.50 1:26.84 1:57.59

Event 15 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: # 22.44 1988 Dara Torres
22.89 AQ
23.57 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Farrell, Maureen SO Florida 24.12 9
2 Uhle, Marietta FR Florida 24.30 4
3 Tennison, Diane SR Florida 24.82 3
4 Byrnes, Brianna IRCC 24.87 2
5 Chapman, Anna SR Florida 25.53 1
6 Fuhrman, Joyce IRCC 25.74

Event 16 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: # 19.54 1998 Matt Busbee
19.74 AQ
20.33 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Turner, Samad IRCC 20.30 BQ 9
2 Becerra, Camilo IRCC 20.47 4
3 Patrick, Tim IRCC 21.10 3
4 Schultz, Scott JR Florida 21.67 2
5 Sioui, Adam SO Florida 21.98 1
6 Ulrich, Claudio JR Florida 22.49
7 Yasinsac, Brian FR Florida 22.66
8 Grados, Jordan IRCC 23.10

Event 17 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Ranieri, Jessica FR Florida 299.39 9
2 Connor, Kristen JR Florida 285.00 4
3 McGinty, Maureen FR Florida 248.77 3
4 Shawah, Nadine IRCC 230.84 2
5 Tidwell, Mary Ann IRCC 168.82 1

Event 18 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: # 48.69 1993 Nicole Haslett
49.63 AQ
51.11 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Gibney, Chantal JR Florida 51.56 9
25.04 51.56
2 Huff, Mandy FR Florida 52.67 4
25.04 52.67
3 Chapman, Anna SR Florida 53.83 3
26.44 53.83
4 Byrnes, Brianna IRCC 54.43 2
25.90 54.43
5 Gibbes, Cerian JR Florida 54.87 1
26.20 54.87
6 Fuhrman, Joyce IRCC 56.23
26.87 56.23
7 Lake, Allison IRCC 1:04.69
30.93 1:04.69

Event 19 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: # 43.08 1981 Rowdy Gaines
43.64 AQ
44.94 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Schultz, Scott JR Florida 46.95 9
21.02 46.95
2 Turner, Samad IRCC 47.01 4
20.80 47.01
3 Kellam, Chris JR Florida 47.78 3
21.84 47.78
4 Markey, Nick IRCC 48.99 2
21.28 48.99
5 Yasinsac, Brian FR Florida 49.90 1
22.59 49.90
6 Grados, Jordan IRCC 49.99
22.60 49.99
7 Meena, Elliot FR Florida 50.16
23.11 50.16

Event 20 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
O'Connell: # 1:55.43 1998 Keegan Walkley
1:57.70 AQ
2:01.23 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Teague, Cara SR Florida 2:05.78 9
28.92 1:00.23 1:31.84 2:05.78
2 Kram, Kristen IRCC 2:10.32 4
29.62 1:02.74 1:35.75 2:10.32
3 Brown, Stephanie IRCC 2:10.96 3
29.21 1:02.05 1:35.36 2:10.96
4 Harper, Rebecca SO Florida 2:12.85 2
30.48 1:03.76 1:38.11 2:12.85

Event 21 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
O'Connell: # 1:42.83 1998 Matt Cole
1:44.02 AQ
1:47.14 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Ulrich, Claudio JR Florida 1:52.75 9
25.69 53.80 1:22.81 1:52.75
2 Greener, Andrew FR Florida 1:55.83 4
28.71 58.40 1:27.36 1:55.83
3 Strauss, Jonathan JR Florida 1:56.13 3
27.50 56.35 1:26.49 1:56.13
4 Glaser, Rian IRCC 1:58.62 2
27.32 57.47 1:28.07 1:58.62
5 Dominguez, Jesus SO Florida 1:59.35 1
28.56 58.74 1:29.08 1:59.35
6 Paez, Andres IRCC 2:02.70
28.48 59.35 1:30.77 2:02.70
– Zumsteg, Justin SO Florida X1:57.11
28.46 58.35 1:28.18 1:57.11

Event 22 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
O'Connell: # 2:10.28 2002 Anne Poleska
2:14.23 AQ
2:18.25 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Pulomena, Noelle IRCC 2:23.62 9
33.50 1:10.06 1:46.91 2:23.62
2 Searles, Fran IRCC 2:28.64 4
34.08 1:11.38 1:49.87 2:28.64
3 Germano, Christina IRCC 2:41.39 3
37.30 1:17.69 1:59.58 2:41.39
– Kennedy, Katie SO Florida X2:21.47
32.92 1:08.64 1:45.14 2:21.47
– Frega, Desiree SR Florida X2:26.86
33.91 1:11.52 1:49.00 2:26.86

Event 23 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
O'Connell: # 1:57.52 1998 Jarrod Marrs
1:57.68 AQ
2:01.21 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Chadsey, Ian SR Florida 2:01.56 9
28.39 1:00.22 1:30.63 2:01.56
2 Wolfgarten, Jan SO Florida 2:11.96 4
30.36 1:04.02 1:38.26 2:11.96
3 Ratliff, Will SO Florida 2:14.12 3
30.36 1:04.56 1:39.21 2:14.12
4 Lochte, Ryan FR Florida 2:14.44 2
30.12 1:05.47 1:40.50 2:14.44
5 Bishop, John IRCC 2:15.13 1
30.06 1:03.84 1:39.17 2:15.13
6 Chapman, Richard IRCC 2:25.03
31.83 1:08.03 1:45.60 2:25.03

Event 24 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: # 4:39.97 1982 Tiffany Cohen
4:45.71 AQ
4:54.28 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Sansregret, Myriam IRCC 5:27.45 9
29.88 1:02.08 1:35.26 2:08.74 2:42.27 3:15.64 3:48.99 4:21.76
4:54.38 5:27.45
2 Lake, Allison IRCC 6:06.76 4
32.98 1:08.45 1:44.96 2:21.88 2:58.92 3:36.36 4:13.95 4:52.00
5:29.93 6:06.76
– Green, Meredith SO Florida X4:54.12
27.56 56.95 1:26.62 1:56.31 2:25.90 2:55.70 3:25.30 3:55.27
4:24.98 4:54.12
– Farrell, Maureen SO Florida X4:58.78
27.96 57.86 1:28.27 1:58.80 2:29.09 2:59.28 3:29.93 4:00.12
4:30.28 4:58.78
– Reid, Jamie FR Florida X4:59.33
28.60 58.68 1:29.10 1:59.45 2:29.62 2:59.88 3:30.05 4:00.14
4:30.38 4:59.33
– Schrock, Jessica SO Florida X5:02.32
28.48 59.03 1:29.85 2:00.60 2:31.07 3:01.46 3:31.98 4:02.33
4:32.53 5:02.32

Event 25 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: # 4:15.56 1985 Matt Cetlinski
4:19.72 AQ
4:27.51 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Hartley, Brian FR Florida 4:37.21 9
26.39 54.97 1:23.36 1:52.00 2:19.81 2:47.84 3:15.83 3:43.67
4:10.88 4:37.21
2 Wilkens, Luke IRCC 4:39.86 4
25.59 53.54 1:21.49 1:49.88 2:18.44 2:46.89 3:15.29 3:43.67
4:12.19 4:39.86
3 Borreca, Nick FR Florida 4:42.95 3
26.09 54.52 1:23.37 1:52.45 2:21.84 2:50.41 3:19.19 3:48.29
4:15.43 4:42.95
4 Yacco, Matt SR Florida 4:44.76 2
26.18 54.73 1:23.23 1:51.74 2:20.38 2:49.03 3:18.11 3:47.23
4:16.25 4:44.76
5 Wiebeck, Kris SO Florida 4:49.28 1
25.94 53.22 1:21.07 1:49.60 2:18.74 2:48.37 3:18.22 3:48.66
4:19.33 4:49.28
6 Bidlack, Adam IRCC 4:55.43
26.52 55.05 1:24.18 1:53.60 2:23.12 2:53.01 3:23.31 3:53.68
4:24.75 4:55.43
7 Bailey, Graham IRCC 4:57.49
26.40 55.21 1:24.51 1:54.29 2:24.61 2:54.67 3:25.74 3:56.53
4:27.36 4:57.49

Event 26 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
54.14 AQ
55.76 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Day, Elizabeth IRCC 59.78 9
28.04 59.78
2 Kram, Kristen IRCC 1:01.24 4
28.87 1:01.24
3 Carpenter, Brandi IRCC 1:04.94 3
30.65 1:04.94
– Uhle, Marietta FR Florida X56.51
26.10 56.51
– Tennison, Diane SR Florida X56.68
26.80 56.68
– duPlessis, Renate SR Florida X57.74
27.10 57.74
– Ecott, Kim SR Florida X59.63
28.50 59.63
– Gibbes, Cerian JR Florida X1:00.37
28.45 1:00.37

Event 27 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
47.34 AQ
48.76 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Becerra, Camilo IRCC 49.56 9
22.60 49.56
2 Arboleda, Teylor IRCC 51.62 4
24.01 51.62
3 Patrick, Tim IRCC 51.66 3
23.94 51.66
4 Glaser, Rian IRCC 52.23 2
24.66 52.23
– Jayme, Carlos JR Florida X50.03
23.61 50.03
– Norris, Philip SR Florida X51.64
24.32 51.64
– King, Greg JR Florida X51.91
24.73 51.91
– Sioui, Adam SO Florida X52.90
24.59 52.90

Event 28 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Northcot, Brandon IRCC 257.77 9
2 Taylor, Dustin IRCC 218.47 4
– Comfort, Chris FR Florida X290.55
– Wilcox, Zach SO Florida X374.17

Event 29 Women 400 Yard IM
===============================================================================
4:15.12 AQ
4:22.77 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Pulomena, Noelle IRCC 4:40.42 9
31.10 1:05.81 1:42.82 2:18.87 2:58.05 3:37.31 4:09.82 4:40.42
2 Day, Elizabeth IRCC 4:40.92 4
29.57 1:02.36 1:40.38 2:19.05 2:57.90 3:37.83 4:10.01 4:40.92
3 Germano, Christina IRCC 5:03.68 3
31.70 1:07.46 1:47.49 2:27.04 3:10.17 3:53.55 4:29.24 5:03.68
– McLarty, Sara JR Florida X4:14.86**
27.85 58.49 1:30.95 2:02.86 2:39.98 3:17.42 3:46.70 4:14.86
– Seland, Casey JR Florida X4:27.46
28.46 59.41 1:33.81 2:07.63 2:47.44 3:26.91 3:57.62 4:27.46
– Huff, Mandy FR Florida X4:30.39
27.64 1:00.06 1:35.64 2:11.65 2:49.62 3:28.09 3:59.15 4:30.39
– Tannhauser, Jamie FR Florida X4:32.09
28.66 1:01.36 1:35.48 2:09.23 2:51.73 3:33.13 4:02.86 4:32.09

Event 30 Men 400 Yard IM
===============================================================================
3:47.29 AQ
3:54.10 BQ
Name Year School Finals
Points
===============================================================================
1 Arboleda, Teylor IRCC 4:14.85 9
26.42 56.98 1:30.86 2:04.17 2:38.88 3:14.90 3:45.37 4:14.85
2 Bailey, Graham IRCC 4:22.72 4
26.87 57.93 1:32.32 2:06.88 2:44.89 3:23.55 3:53.42 4:22.72
3 Bidlack, Adam IRCC 4:32.60 3
27.68 59.64 1:35.12 2:09.32 2:50.13 3:31.20 4:02.19 4:32.60
– Warren, Mac FR Florida X4:03.26
25.84 55.52 1:27.47 1:58.97 2:33.64 3:08.39 3:36.48 4:03.26
– Kaufmann, Scott SO Florida X4:04.77
26.53 56.76 1:29.06 2:00.24 2:35.31 3:10.53 3:38.28 4:04.77
– Guenther, Bernie SR Florida X4:13.28
26.06 56.13 1:30.26 2:03.60 2:38.97 3:15.47 3:45.13 4:13.28
– Welch, Corey SO Florida X4:17.71
28.13 59.54 1:32.70 2:04.80 2:40.01 3:16.26 3:47.90 4:17.71
– Friedlander, Steve SO Florida X4:19.62
26.17 56.32 1:30.76 2:03.58 2:43.10 3:22.62 3:52.21 4:19.62

Event 31 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1:31.03 AQ
1:33.76 BQ
School Finals
Points
===============================================================================
1 Indian River Community College 'B' 1:46.89 11
1) Brown, Stephanie 2) Carpenter, Brandi
3) Sansregret, Myriam 4) Germano, Christina
26.15 52.71 1:19.63 1:46.89
– Florida 'A' X1:34.82
1) Huff, Mandy FR 2) Farrell, Maureen SO
3) Gibney, Chantal JR 4) Uhle, Marietta FR
24.01 47.85 1:11.34 1:34.82
– Florida 'B' X1:37.70
1) Tennison, Diane SR 2) Teague, Cara SR
3) McLarty, Sara JR 4) Reid, Jamie FR
24.78 49.02 1:13.27 1:37.70
– Indian River Community College 'A' DQ
1) Byrnes, Brianna 2) Fuhrman, Joyce
3) Kram, Kristen 4) Searles, Fran
25.51 51.05 1:15.82 DQ

Event 32 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1:18.47 AQ
1:20.82 BQ
School Finals
Points
===============================================================================
1 Indian River Community College 'A' 1:22.19 11
1) Becerra, Camilo 2) Turner, Samad
3) Patrick, Tim 4) Markey, Nick
20.72 40.35 1:01.10 1:22.19
2 Indian River Community College 'B' 1:29.97 4
1) Paez, Andres 2) Wilkens, Luke
3) Grados, Jordan 4) Chapman, Richard
21.87 43.68 1:06.57 1:29.97
– Florida 'A' X1:22.26
1) Mangabeira, Gabriel SO 2) Jayme, Carlos JR
3) Sioui, Adam SO 4) Lochte, Ryan FR
20.77 40.40 1:01.32 1:22.26
– Florida 'B' X1:26.71
1) Schultz, Scott JR 2) Borreca, Nick FR
3) Greener, Andrew FR 4) Norris, Philip SR
21.80 43.47 1:05.49 1:26.71

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week