Joanna Evans Among Night Two Winners at Austin Speedo Sectionals

Photo Courtesy: Andy Ringgold/Aringo

The second night of competition at the 2017 Austin Speedo Sectionals saw a variety of athletes grabbing victories. Among them was Joanna Evans, Esther Gonzalez Medina, and Samuel Stewart.

Women’s 200 Breast

Esther Gonzalez Medina of Aggie Swim Club delivered a top showing of 2:32.91 in finals of the women’s 200 breast.

The Lakeside Aquatic duo of Emma Garfield and Lauren Savoy picked up second and third place finishes of 2:35.55 and 2:37.64.

                       === Championship Final ===                        
 
  1 Esther Gonzalez Medin  22 Aggie Swim Club   2:32.96    2:32.91   20  
    r:+0.72  35.77      1:14.68 (38.91)
        1:53.74 (39.06)     2:32.91 (39.17)
  2 Emma Garfield          17 Lakeside Aquatic  2:37.00    2:35.55   17  
    r:+0.66  36.01      1:15.45 (39.44)
        1:55.34 (39.89)     2:35.55 (40.21)
  3 Lauren Savoy           18 Lakeside Aquatic  2:37.63    2:37.64   16  
    r:+0.74  36.35      1:16.07 (39.72)
        1:56.34 (40.27)     2:37.64 (41.30)
  4 Marie-Claire Schillin  20 Rice Aquatics     2:38.80    2:38.47   15  
    r:+0.64  35.69      1:16.63 (40.94)
        1:57.97 (41.34)     2:38.47 (40.50)
  5 Jadyn Jannasch         15 Un-Nt             2:40.77    2:38.59   14  
    r:+0.76  36.27      1:17.34 (41.07)
        1:58.19 (40.85)     2:38.59 (40.40)
  6 Lauren Halliburton     18 Lakeside Aquatic  2:39.67    2:39.63   13  
    r:+0.72  37.01      1:16.97 (39.96)
        1:58.26 (41.29)     2:39.63 (41.37)
  7 Sarah Kutz             15 Austin Swim Club  2:40.81    2:39.90   12  
    r:+0.79  36.69      1:16.61 (39.92)
        1:58.33 (41.72)     2:39.90 (41.57)
  8 Victoria Roubique      19 Cypress Fairbank  2:41.69    2:43.62   11  
    r:+0.87  36.51      1:17.49 (40.98)
        2:00.23 (42.74)     2:43.62 (43.39)

Men’s 200 Breast

Aggie Swim Club continued to top the breaststroke events with a 1-2 punch in the men’s 200. Benjamin Walker grabbed the gold with a time of 2:16.65, while teammate Mauro Castillo Luna was second with a 2:17.36.

Casey Melzer of Longhorn Aquatics finished third overall with a time of 2:21.45.

                      === Championship Final ===                        
 
  1 Benjamin Walker        19 Aggie Swim Club   2:17.53    2:16.65   20  
    r:+0.72  31.18      1:06.21 (35.03)
        1:40.98 (34.77)     2:16.65 (35.67)
  2 Mauro Castillo Luna    21 Aggie Swim Club   2:21.66    2:17.36   17  
    r:+0.67  31.19      1:05.56 (34.37)
        1:41.00 (35.44)     2:17.36 (36.36)
  3 Casey Melzer           20 Longhorn Aquatic  2:22.67    2:21.45   16  
    r:+0.68  31.66      1:06.96 (35.30)
        1:43.68 (36.72)     2:21.45 (37.77)
  4 Cameron Karkoska       19 Austin Swim Club  2:23.45    2:22.15   15  
    r:+0.71  32.25      1:08.41 (36.16)
        1:45.30 (36.89)     2:22.15 (36.85)
  5 Jacob Schababerle      17 Power For Life    2:21.17    2:22.61   14  
    r:+0.80  30.74      1:05.85 (35.11)
        1:43.38 (37.53)     2:22.61 (39.23)
  6 Jared Butler           21 RACE              2:25.36    2:23.09   13  
    r:+0.79  32.00      1:07.60 (35.60)
        1:44.68 (37.08)     2:23.09 (38.41)
  7 Charles Bennett        18 Power For Life    2:23.41    2:23.68   12  
    r:+0.76  32.41      1:08.80 (36.39)
        1:45.96 (37.16)     2:23.68 (37.72)
  8 Jack Venker            17 Cypress Fairbank  2:24.77    2:24.25   11  
    r:+0.80  32.72      1:08.91 (36.19)
        1:46.42 (37.51)     2:24.25 (37.83)

Women’s 200 Free

Joanna Evans, swimming unattached, posted the only sub-two minute swim of the women’s 200 free. Evans posted a final time of 1:59.91 to snag gold.

Longhorn Aquatics’ Quinn Carrozza turned in a final time of 2:00.99, just ahead of Aggie Swim Club’s Kathryn Portz’s 2:01.03.

                       === Championship Final ===                        
 
  1 Joanna Evans           19 Un-St             2:02.71    1:59.91   20  
    r:+0.75  28.45        58.89 (30.44)
        1:29.69 (30.80)     1:59.91 (30.22)
  2 Quinn Carrozza         20 Longhorn Aquatic  2:01.95    2:00.99   17  
    r:+0.84  28.35        58.89 (30.54)
        1:29.82 (30.93)     2:00.99 (31.17)
  3 Kathryn Portz          19 Aggie Swim Club   2:02.55    2:01.03   16  
    r:+0.73  28.66        59.54 (30.88)
        1:30.32 (30.78)     2:01.03 (30.71)
  4 Lauren Pitzer          18 Lakeside Aquatic  2:03.08    2:01.95   15  
    r:+0.72  28.41        59.03 (30.62)
        1:30.47 (31.44)     2:01.95 (31.48)
  5 Logan Shiller          17 Un-St             2:03.00    2:04.05   14  
    r:+0.74  29.28      1:00.29 (31.01)
        1:32.61 (32.32)     2:04.05 (31.44)
  6 Haley Yelle            18 Mansfield Aquati  2:03.87    2:04.51   13  
    r:+0.78  29.38      1:00.63 (31.25)
        1:32.69 (32.06)     2:04.51 (31.82)
  7 Monica Gumina          17 Magnolia Aquatic  2:04.55    2:04.89   12  
    r:+0.74  28.82      1:00.39 (31.57)
        1:32.64 (32.25)     2:04.89 (32.25)
  8 Karling Hemstreet      19 Aggie Swim Club   2:04.12    2:05.08   11  
    r:+0.74  29.69      1:01.28 (31.59)
        1:32.99 (31.71)     2:05.08 (32.09)

Men’s 200 Free

Jeffrey Newkirk, swimming unattached, won the men’s 200 free with a top showing of 1:49.92, finishing more than two seconds ahead of the competition.

Matthew Willenbring of Austin Swim Club picked up the silver medal with a time of 1:52.18, while Joshua Artmann, swimming unattached, finished third with a time of 1:52.70.

                       === Championship Final ===                        
 
  1 Jeffrey Newkirk        20 Un-St             1:51.61    1:49.92   20  
    r:+0.72  25.58        53.05 (27.47)
        1:21.11 (28.06)     1:49.92 (28.81)
  2 Matthew Willenbring    17 Austin Swim Club  1:52.11    1:52.18   17  
    r:+0.74  26.31        54.54 (28.23)
        1:23.59 (29.05)     1:52.18 (28.59)
  3 Joshua Artmann         18 Un-St             1:54.09    1:52.70   16  
    r:+0.69  26.49        54.82 (28.33)
        1:23.98 (29.16)     1:52.70 (28.72)
  4 Jacob Huerta           19 Longhorn Aquatic  1:54.54    1:53.04   15  
    r:+0.73  26.31        54.65 (28.34)
        1:24.10 (29.45)     1:53.04 (28.94)
  5 Samuel Kline           19 Longhorn Aquatic  1:54.55    1:53.85   14  
    r:+0.69  26.90        55.34 (28.44)
        1:24.57 (29.23)     1:53.85 (29.28)
  6 Grant Reed             18 Longhorn Aquatic  1:54.50    1:54.16   13  
    r:+0.76  27.17        56.14 (28.97)
        1:25.10 (28.96)     1:54.16 (29.06)
  7 Mason Tenney           20 Longhorn Aquatic  1:53.56    1:54.62   12  
    r:+0.71  26.80        55.72 (28.92)
        1:24.74 (29.02)     1:54.62 (29.88)
  8 William Karau          18 North Texas Nada  1:54.65    1:54.68   11  
    r:+0.71  27.09        55.83 (28.74)
        1:25.54 (29.71)     1:54.68 (29.14)

Women’s 400 IM

Monika Gonzalez-Hermosillo, representing Aggie Swim Club, was the top finisher in the women’s 400 IM, topping the competition by more than six seconds with a time of 4:49.25.

Texas Ford Aquatics’ Camryn Toney touched second overall with a final time of 4:55.72, followed by Rice Aquatics’ Kaitlyn Swinney and her time of 4:57.11.

                       === Championship Final ===                        
 
  1 Monika Gonzalez-Hermo  21 Aggie Swim Club   4:55.23    4:49.25   20  
    r:+0.79  30.86      1:05.82 (34.96)
        1:43.25 (37.43)     2:20.41 (37.16)
        3:01.86 (41.45)     3:43.56 (41.70)
        4:16.61 (33.05)     4:49.25 (32.64)
  2 Camryn Toney           17 Texas Ford Aquat  4:56.31    4:55.72   17  
    r:+0.71  31.17      1:06.30 (35.13)
        1:43.80 (37.50)     2:21.30 (37.50)
        3:04.56 (43.26)     3:48.80 (44.24)
        4:22.50 (33.70)     4:55.72 (33.22)
  3 Kaitlyn Swinney        21 Rice Aquatics     4:58.29    4:57.11   16  
    r:+0.75  31.36      1:06.99 (35.63)
        1:44.97 (37.98)     2:22.92 (37.95)
        3:05.13 (42.21)     3:48.55 (43.42)
        4:23.68 (35.13)     4:57.11 (33.43)
  4 Regan Barney           18 Longhorn Aquatic  4:55.52    4:58.08   15  
    r:+0.77  31.40      1:07.19 (35.79)
        1:44.32 (37.13)     2:21.34 (37.02)
        3:05.55 (44.21)     3:50.22 (44.67)
        4:24.46 (34.24)     4:58.08 (33.62)
  5 Haley Yelle            18 Mansfield Aquati  4:59.62    4:59.83   14  
    r:+0.79  31.08      1:07.35 (36.27)
        1:46.77 (39.42)     2:25.36 (38.59)
        3:11.12 (45.76)     3:55.24 (44.12)
        4:28.17 (32.93)     4:59.83 (31.66)
  6 Emma Garfield          17 Lakeside Aquatic  4:59.86    5:01.26   13  
    r:+0.66  32.53      1:09.28 (36.75)
        1:49.52 (40.24)     2:28.68 (39.16)
        3:11.10 (42.42)     3:53.12 (42.02)
        4:28.40 (35.28)     5:01.26 (32.86)
  7 Jessica Sloan          22 Aggie Swim Club   4:59.13    5:01.98   12  
    r:+0.75  32.69      1:07.96 (35.27)
        1:48.24 (40.28)     2:28.17 (39.93)
        3:10.86 (42.69)     3:54.55 (43.69)
        4:28.67 (34.12)     5:01.98 (33.31)
  8 Jaecey Parham          21 Rice Aquatics     5:00.00    5:02.20   11  
    r:+0.71  31.42      1:07.17 (35.75)
        1:46.62 (39.45)     2:24.37 (37.75)
        3:08.19 (43.82)     3:51.73 (43.54)
        4:27.35 (35.62)     5:02.20 (34.85)

Men’s 400 IM

Longhorn Aquatics’ Samuel Stewart outlasted the competition in finals of the men’s 400 IM, delivering a final time of 4:25.11 for gold.

Grant Thompson of Austin Swim Club claimed the silver medal with a time of 4:30.91, while Cypress Fairbank’s Cameron Dafoe earned the bronze with a time of 4:31.30.

                       === Championship Final ===                        
 
  1 Samuel Stewart         20 Longhorn Aquatic  4:30.89    4:25.11   20  
    r:+0.69  27.23        58.49 (31.26)
        1:32.07 (33.58)     2:05.39 (33.32)
        2:43.77 (38.38)     3:22.83 (39.06)
        3:54.60 (31.77)     4:25.11 (30.51)
  2 Grant Thompson         18 Austin Swim Club  4:33.58    4:30.91   17  
    r:+0.68  28.11      1:00.20 (32.09)
        1:34.60 (34.40)     2:08.79 (34.19)
        2:48.64 (39.85)     3:28.59 (39.95)
        4:00.44 (31.85)     4:30.91 (30.47)
  3 Cameron Dafoe          15 Cypress Fairbank  4:34.54    4:31.30   16  
    r:+0.66  29.06      1:02.31 (33.25)
        1:38.18 (35.87)     2:13.77 (35.59)
        2:52.41 (38.64)     3:30.87 (38.46)
        4:02.66 (31.79)     4:31.30 (28.64)
  4 Alexander Zettle       17 Lakeside Aquatic  4:34.89    4:33.85   15  
    r:+0.75  27.48        59.70 (32.22)
        1:35.51 (35.81)     2:10.82 (35.31)
        2:52.70 (41.88)     3:35.26 (42.56)
        4:04.86 (29.60)     4:33.85 (28.99)
  5 William Grant          16 Heart of Texas A  4:34.15    4:34.38   14  
    r:+0.73  28.27      1:00.70 (32.43)
        1:34.77 (34.07)     2:08.99 (34.22)
        2:49.21 (40.22)     3:29.17 (39.96)
        4:01.96 (32.79)     4:34.38 (32.42)
  6 Jack Venker            17 Cypress Fairbank  4:35.82    4:36.59   13  
    r:+0.76  30.56      1:03.51 (32.95)
        1:40.57 (37.06)     2:17.10 (36.53)
        2:55.24 (38.14)     3:34.12 (38.88)
        4:05.85 (31.73)     4:36.59 (30.74)
  7 Michael Shay           16 Nitro Swimming    4:38.67    4:39.57   12  
    r:+0.67  29.16      1:02.84 (33.68)
        1:37.85 (35.01)     2:13.05 (35.20)
        2:53.47 (40.42)     3:34.88 (41.41)
        4:07.62 (32.74)     4:39.57 (31.95)
  8 Samuel Brettmann       18 Alamo Area Aquat  4:37.80    4:40.13   11  
    r:+0.74  28.19      1:01.40 (33.21)
        1:38.39 (36.99)     2:15.50 (37.11)
        2:55.66 (40.16)     3:36.11 (40.45)
        4:08.10 (31.99)     4:40.13 (32.03)
2 Comments

2 comments

Author: Taylor Brien

avatar
Taylor Brien is the Circulation and Operations Manager at Swimming World. A native of Bettendorf, IA and a 2015 graduate of Illinois College, she has covered a variety of events since joining the SW team in 2015, including the NCAA Championships, World Championships, Olympic Trials, and 2016 Rio Olympic Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here