IUPUI Falls to Eastern Illinois

INDIANAPOLIS, Ind., January 30. THE IUPUI women's swimming and diving team took on Eastern Illinois in a dual met Friday night at the IU Natatorium. The Jaguars were narrowly defeated by the Panthers 148-145.

IUPUI won 10 of the meet's 16 events, but were unable to overcome Eastern Illinois' depth. The Jags had four swimmers that each won three events in junior Clare Helphinstine (Plainfield, Ind./Plainfield/School of Medicine) and sophomores Lindsay Corn (Indianapolis, Ind./Roncalli/School of Technology), Kristen Krey (Decatur, Ind./Bellmont/University College) and Brandi Kropf (Middlebury, Ind./Northridge/School of Education). All four won a pair of individual matches and were part of a winning relay.

Helphinstine swept the breaststroke events. She won the 200 breast in a team season-best time of 2:31.76. That was also the 12th-best time in school history in the event. She also finished the 100 breast in a winning time of 1:10.81. Corn took both freestyle spring events, winning the 50 free in 24.80 and 100 free in 55.10. She also took second in the 200 free with a clocking of 2:01.07, the 15th-quickest time in school history.

Krey and Kropf each showed their versatility, winning events in different disciplines. Swimming the 100 fly for the first time this season, Krey won in a team season-best time of 1:00.12. That was also the eighth-best time in school history. In addition, she won the 100 back in 1:02.22 and also finished second in the 100 free in 55.23. Kropf swam the sixth-quickest time in school history in winning the 1000 freestyle in 11:20.69. She also finished first in the 200 backstroke in 2:15.80.

Krey, Helphinstine, junior Jessica Schlottman (Mt. Vernon, Ind./Mt. Vernon/School of Informatics) and sophomore Kelly Miller (Aurora, Ohio/Twinsburg/University College) teamed to win the 200 medley relay in 1:55.86.

The quartet of Miller, Kropf, Corn and sophomore Lauren Heyde (Greenwood, Ind./Whiteland/School of Physical Education & Tourism Management) won the 200 free relay in 1:42.82, the sixth-fastest time in school history.

The IUPUI men’s team had six different individual winners on the evening. Senior A.J. Parks (Bremen, Ind./Bremen/School of Technology) swam the sixth-quickest time in school history in winning the 50 freestyle in 21.22. He also finished second in the 100 free with a time of 48.73. Sophomore Rob Trame (Syracuse, Ind./Wawasee/University College) won his the 100 yard event in his breaststroke specialty with a time of 1:01.84. Freshman Brian Wheeler's (Crown Point, Ind./Crown Point/University College) time of 2:01.83 was good for first in the 200 fly.

Senior Bryce Cox (Kendallville, Ind./East Noble/University College) and sophomore Ryan Orzechowicz (Crown Point, Ind./Crown Point/School of Technology) split the diving events. Cox's winning score of 310.40 points in the three-meter event was the fourth-best ever at IUPUI. Orzechowicz finished second with 264.40 points. The finish was reversed in the one-meter event with Orzechowicz winning with 258.00 points and Cox finishing second with 251.00 points.

Freshman Tim Balko (Crown Point, Ind./Crown Point/School of Science) picked up a win in the 100 back in 2:06.57.

Senior Grant Anderson (Indianapolis, Ind./Pike/School of Physical Education & Tourism Management) and freshman Chris Hutchison (Indianapolis, Ind./Decatur Central/School of Engineering) joined Parks and Trame to win the 200 medley relay in 1:39.49.
Team Scores:
Women:
Eastern Illinois – 148, IUPUI – 145

Men:
Eastern Illinois – 178, IUPUI – 118

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Iupui 'A' NT 1:55.86 11
1) Krey, Kristen SO 2) Helphinstine, JR
3) Schlottman, Jessica JR 4) Miller, Kelly SO
29.72 32.21 28.22 25.71
2 Eastern Ill Unversity 'A' NT 2:00.18 4
1) Wallace, Christina SO 2) Fischer, Kim SO
3) Smith, Julia SO 4) Smith, Kristy JR
31.24 32.93 29.94 26.07
3 Eastern Ill Unversity 'B' NT 2:02.06 2
1) Wroblewski, Alicia JR 2) Stotts, Erica FR
3) Garvey, Claire SO 4) Glow, Meghan SO
31.35 34.11 29.59 27.01
4 Iupui 'B' NT 2:02.49
1) Wade, Holly JR 2) Jochum, Ashley SO
3) Huntsman, Lindsey JR 4) Rowe, Amy FR
31.83 34.92 29.69 26.05
5 Iupui 'C' NT 2:12.09
1) Carr, Brooke SR 2) Noth, Pam SO
3) Anderson, Lindsay SO 4) Lund, Christina SO
34.57 37.79 30.56 29.17
— Eastern Ill Unversity 'C' NT X1:55.75
1) Davidson, Malise FR 2) Sherbrooke, Jordan SR
3) Willenborg, Rachel JR 4) Curry, Jenny SO
29.18 33.57 28.31 24.69
— Eastern Ill Unversity 'D' NT X2:03.58
1) McCoy, Kristin FR 2) Frawley, Megan FR
3) Young, Freda JR 4) O'Toole, Taren JR
31.42 34.09 31.02 27.05

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Iupui 'A' NT 1:39.49 11
1) Anderson, Grant SR 2) Trame, Rob SO
3) Hutchinson, Christopher FR 4) Parks, A. J. SR
25.87 27.77 24.84 21.01
2 Eastern Ill Unversity 'A' NT 1:40.76 4
1) Rhodes, Joe SR 2) Beaman, Tyson SR
3) Luttinen, Paul JR 4) Petersen, Eric SR
26.47 28.60 23.89 21.80
3 Eastern Ill Unversity 'B' NT 1:45.36 2
1) McNichols, Brian FR 2) Croucher, Chad SO
3) Miller, Chris SO 4) Anderson, Paul SO
28.29 29.76 24.92 22.39
— Eastern Ill Unversity 'C' NT 1:48.11
1) Reidy, Ryan S R 2) Meier, Jonathan JR
3) Holben, Matt JR 4) Wyckoff, Joe FR
29.69 29.82 24.64 23.96

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
2 Heyde, Lauren SO Jaguars NT 11:23.58 4
30.82 33.98 34.30 34.55 34.65 34.60 34.74 34.75
34.47 34.76 34.10 34.18 34.44 34.69 34.29 34.41
34.40 34.58 34.44 32.43
3 Sobecki, Megan FR Panthers NT 11:23.63 3
31.93 35.44 35.65 35.31 35.30 35.30 35.18 34.32
34.37 34.48 34.35 34.02 33.89 33.70 33.81 33.63
33.62 33.57 33.57 32.19
4 Carlini, Jamie SO Jaguars NT 11:31.72 2
31.88 33.75 34.56 34.92 34.84 34.96 35.14
35.50 35.11
5 Wroblewski, Nicole SO Panthers NT 11:51.51 1
32.29 35.32 35.65 36.02 35.79 35.89 36.09 36.07
36.15 35.85 35.87 35.95 36.10 36.18 35.72 35.55
35.61 35.60 35.22 34.59
6 Schleicher, Nancy SR Panthers NT 12:00.43
31.92 34.92 35.67 36.16 36.11 36.20 36.32 36.53
36.30 36.22 36.54 36.39 36.48 36.58 36.64 36.67
36.73 36.51 36.40 35.14

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Watson, Tom JR Panthers NT 9:57.25 9
27.04 29.80 30.20 30.41 30.23 30.42 30.47 30.39
30.30 30.41 30.37 30.32 30.35 30.04 30.00 29.73
29.63 29.51 29.51 28.12
2 Wheeler, Brian FR Jaguars NT 10:03.82 4
27.09 29.63 29.84 29.86 29.92 29.94 30.03 30.07
30.31 30.29 30.55 30.56 30.66 30.73 30.71 30.99
30.88 30.75 30.77 30.24
3 Griffin, Patrick JR Panthers NT 10:19.95 3
27.60 30.07 30.64 30.85 30.90 30.71 31.10 30.97
31.41 31.50 31.58 31.39 31.67 31.79 31.51 31.19
31.43 31.59 31.37 30.68
4 Forney, Mitch FR Panthers NT 10:25.94 2
27.67 30.56 31.47 31.45 31.59 31.74 31.66 31.71
31.65 31.81 31.60 31.78 31.65 31.89 31.88 31.61
31.38 31.53 31.25 30.06
5 Ray, Preston JR Jaguars NT 10:33.87 1
27.21 30.28 31.37 31.63 31.91 31.69 32.30 32.01
32.14 32.52 32.11 32.66 32.37 32.47 32.41 32.02
31.86 32.40 31.76 30.75
6 Bass, Bryan SO Panthers NT 11:33.10
29.88 32.34 33.40 34.31 34.43 34.87 35.44 34.98
35.55 35.47 35.63 35.56 35.41 35.71 35.72 35.22
35.26 35.07 34.59 34.26

Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sherbrooke, Jordan SR Panthers NT 1:58.99 9
28.03 29.43 30.78 30.75
2 Corn, Lindsay SO Jaguars NT 2:01.07 4
27.63 31.13 31.71 30.60
3 Frawley, Megan FR Panthers NT 2:04.81 3
28.82 31.25 32.59 32.15
4 Montgomery, Jen FR Jaguars NT 2:04.85 2
29.26 31.62 32.25 31.72
5 Schlottman, Jessica JR Jaguars NT 2:06.23 1
29.44 31.92 32.60 32.27
6 Wininger, Brittany FR Panthers NT 2:06.27
28.86 31.65 32.78 32.98
7 O'Toole, Taren JR Panthers NT 2:06.52
29.71 31.92 32.63 32.26
8 Rowe, Amy FR Jaguars NT 2:10.41
29.27 32.28 34.33 34.53

Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wahlgren, Rich SR Panthers NT 1:47.48 9
25.81 27.91 26.10 27.66
2 Muchna, Frank JR Panthers NT 1:49.47 4
26.09 28.56 27.41 27.41
3 Vittorio, Damien SO Jaguars NT 1:51.13 3
25.75 28.47 28.41 28.50
4 Wyckoff, Joe FR Panthers NT 1:53.47 2
26.08 28.48 29.58 29.33
5 Grimm, Chas SO Jaguars NT 1:53.72 1
25.53 27.41 29.48 31.30

Event 7 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Krey, Kristen SO Jaguars NT 1:02.22 9
30.55 31.67
2 Davidson, Malise FR Panthers NT 1:04.28 4
31.09 33.19
3 Wroblewski, Alicia JR Panthers NT 1:06.84 3
32.50 34.34
4 Wallace, Christina SO Panthers NT 1:07.32 2
32.54 34.78
5 Glow, Meghan SO Panthers NT 1:08.04 1
33.49 34.55
6 Wade, Holly JR Jaguars NT 1:09.84
34.30 35.54
7 Lund, Christina SO Jaguars NT 1:13.02
35.69 37.33
8 Carr, Brooke SR Jaguars NT 1:13.68
35.93 37.75

Event 8 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Senese, Bill FR Panthers NT 55.48 9
27.23 28.25
2 Anderson, Grant SR Jaguars NT 55.50 4
27.29 28.21
3 Rhodes, Joe SR Panthers NT 57.84 3
28.27 29.57
4 Balko, Tim FR Jaguars NT 59.18 2
28.85 30.33
5 McNichols, Brian FR Panthers NT 1:01.35 1
29.12 32.23

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Helphinstine, Clare JR Jaguars NT 1:10.80 9
33.49 37.31
2 Fischer, Kim SO Panthers NT 1:12.87 4
34.73 38.14
3 Sherbrooke, Jordan SR Panthers NT 1:13.97 3
35.66 38.31
4 Jochum, Ashley SO Jaguars NT 1:14.69 2
35.14 39.55
5 Stotts, Erica FR Panthers NT 1:15.11 1
35.43 39.68

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Iupui 'A' NT 1:55.86 11
1) Krey, Kristen SO 2) Helphinstine, Clare JR
3) Schlottman, Jessica JR 4) Miller, Kelly SO
29.72 32.21 28.22 25.71
2 Eastern Ill Unversity 'A' NT 2:00.18 4
1) Wallace, Christina SO 2) Fischer, Kim SO
3) Smith, Julia SO 4) Smith, Kristy JR
31.24 32.93 29.94 26.07
3 Eastern Ill Unversity 'B' NT 2:02.06 2
1) Wroblewski, Alicia JR 2) Stotts, Erica FR
3) Garvey, Claire SO 4) Glow, Meghan SO
31.35 34.11 29.59 27.01
4 Iupui 'B' NT 2:02.49
1) Wade, Holly JR 2) Jochum, Ashley SO
3) Huntsman, Lindsey JR 4) Rowe, Amy FR
31.83 34.92 29.69 26.05
5 Iupui 'C' NT 2:12.09
1) Carr, Brooke SR 2) Noth, Pam SO
3) Anderson, Lindsay SO 4) Lund, Christina SO
34.57 37.79 30.56 29.17
— Eastern Ill Unversity 'C' NT X1:55.75
1) Davidson, Malise FR 2) Sherbrooke, Jordan SR
3) Willenborg, Rachel JR 4) Curry, Jenny SO
29.18 33.57 28.31 24.69
— Eastern Ill Unversity 'D' NT X2:03.58
1) McCoy, Kristin FR 2) Frawley, Megan FR
3) Young, Freda JR 4) O'Toole, Taren JR
31.42 34.09 31.02 27.05

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Iupui 'A' NT 1:39.49 11
1) Anderson, Grant SR 2) Trame, Rob SO
3) Hutchinson, Christopher FR 4) Parks, A. J. SR
25.87 27.77 24.84 21.01
2 Eastern Ill Unversity 'A' NT 1:40.76 4
1) Rhodes, Joe SR 2) Beaman, Tyson FR
3) Luttinen, Paul JR 4) Petersen, Eric JR
26.47 28.60 23.89 21.80
3 Eastern Ill Unversity 'B' NT 1:45.36 2
1) McNichols, Brian FR 2) Croucher, Chad SO
3) Miller, Chris SO 4) Anderson, Paul SO
28.29 29.76 24.92 22.39
4 Eastern Ill Unversity 'C' NT 1:48.11
1) Reidy, Ryan SR 2) Meier, Jonathan JR
3) Holben, Matt JR 4) Wyckoff, Joe FR
29.69 29.82 24.64 23.96

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kropf, Brandi SO Jaguars NT 11:20.69 9
28.81 33.75 34.14 34.75 34.76 34.18 34.99 33.99
34.33 34.80 34.71 34.56 34.66 34.82 34.78 34.20
34.26 34.27 33.59 32.34

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
6 Sneed, Lacy JR Jaguars NT 1:21.98
39.06 42.92
7 Noth, Pam SO Jaguars NT 1:23.72
39.56 44.16

Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Trame, Rob SO Jaguars NT 1:01.84 9
29.49 32.35
2 Beaman, Tyson FR Panthers NT 1:03.86 4
30.30 33.56
3 Croucher, Chad SO Panthers NT 1:04.28 3
30.37 33.91
4 Meier, Jonathan JR Panthers NT 1:04.98 2
30.34 34.64

Event 11 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Willenborg, Rachel JR Panthers NT 2:16.98 9
31.35 33.95 35.36 36.32
2 Miller, Kelly SO Jaguars NT 2:18.79 4
30.89 35.64 35.80 36.46
3 Garvey, Claire SO Panthers NT 2:21.62 3
31.22 35.37 36.71 38.32
4 Young, Freda JR Panthers NT 2:23.16 2
32.66 36.06 36.76 37.68
5 Carlini, Jamie SO Jaguars NT 2:28.69 1
32.99 36.50 39.11 40.09
6 Sobecki, Megan FR Panthers NT 2:28.99
32.53 37.85 39.25 39.36
7 Hummell, Marci SR Jaguars NT 2:42.65
35.01 40.39 43.20 44.05
— Smith, Julia SO Panthers NT X2:40.76
33.92 41.61 42.88 42.35

Event 12 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wheeler, Brian FR Jaguars NT 2:01.83 9
27.04 30.78 31.77 32.24
2 Luttinen, Paul JR Panthers NT 2:01.86 4
27.49 30.88 30.83 32.66
3 Miller, Chris SO Panthers NT 2:06.60 3
26.50 31.00 33.27 35.83
4 Hutchinson, Christopher FR Jaguars NT 2:06.99 2
27.39 32.00 33.49 34.11
5 Griffin, Patrick JR Panthers NT 2:08.02 1
29.19 32.62 33.07 33.14
6 Reidy, Ryan SR Panthers NT 2:12.85
27.64 32.68 34.38 38.15
7 Grimm, Chas SO Jaguars NT 2:17.95
28.49 34.09 37.16 38.21

Event 13 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Corn, Lindsay SO Jaguars NT 24.80 9
2 Curry, Jenny SO Panthers NT 25.28 4
3 Kropf, Brandi SO Jaguars NT 26.18 3
4 Putt, Allison SO Panthers NT 26.92 2
5 O'Toole, Taren JR Panthers NT 27.23 1
6 Anderson, Lindsay SO Jaguars NT 27.65
7 Sneed, Lacy JR Jaguars NT 29.26
— Davidson, Malise FR Panthers NT X26.20

Event 14 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Parks, A. J. SR Jaguars NT 21.22 9
2 Wahlgren, Rich SR Panthers NT 21.82 4
3 Senese, Bill FR Panthers NT 22.05 3
4 Holben, Matt JR Panthers NT 23.42 2
5 Ray, Preston JR Jaguars NT 23.90 1
— Anderson, Paul SO Panthers NT X22.89
— Petersen, Eric JR Panthers NT X22.95

Event 15 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Baldes, Lindsae JR Panthers NT 220.15 9
2 Arnold, Angelina JR Panthers NT 185.90 4
3 Ridenour, Jennifer JR Jaguars NT 172.45 3
4 Stratton, Sara JR Panthers NT 112.60 2

Event 16 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Orechowicz, Ryan SO Jaguars NT 258.00 9
2 Cox, Bryce JR Jaguars NT 251.85 4
3 Hulse, Joe JR Jaguars NT 224.40 3
4 Trabilsy, Dave FR Panthers NT 208.70 2
5 Kennedy, Dave Panthers NT 148.90 1

Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Corn, Lindsay SO Jaguars NT 55.10 9
27.21 27.89
2 Krey, Kristen SO Jaguars NT 55.23 4
27.06 28.17
3 Curry, Jenny SO Panthers NT 55.53 3
27.13 28.40
4 Davidson, Malise FR Panthers NT 57.94 2
28.04 29.90
5 Rowe, Amy FR Jaguars NT 58.03 1
28.00 30.03
6 Putt, Allison SO Panthers NT 58.43
28.20 30.23
7 Huntsman, Lindsey JR Jaguars NT 58.84
28.07 30.77
— O'Toole, Taren JR Panthers NT X59.32
28.76 30.56

Event 18 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Senese, Bill FR Panthers NT 47.86 9
23.33 24.53
2 Parks, A. J. SR Jaguars NT 48.73 4
23.78 24.95
3 Wahlgren, Rich SR Panthers NT 48.90 3
23.84 25.06
4 Petersen, Eric JR Panthers NT 50.72 2
24.22 26.50
5 Anderson, Paul SO Panthers NT 51.34 1
25.25 26.09
6 Trame, Rob SO Jaguars NT 51.40
25.08 26.32
— Wyckoff, Joe FR Panthers NT X52.49
25.33 27.16

Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kropf, Brandi SO Jaguars NT 2:15.80 9
31.67 33.98 34.98 35.17
2 McCoy, Kristin FR Panthers NT 2:22.69 4
32.84 36.04 37.02 36.79
3 Glow, Meghan SO Panthers NT 2:23.43 3
34.24 35.97 36.84 36.38
4 Wroblewski, Alicia JR Panthers NT 2:23.54 2
33.52 36.08 37.00 36.94
5 Wallace, Christina SO Panthers NT 2:25.75 1
34.51 37.26 37.19 36.79
6 Wade, Holly JR Jaguars NT 2:28.32
34.73 37.92 38.27 37.40
7 Carr, Brooke SR Jaguars NT 2:36.04
37.56 38.81 40.03 39.64
8 Lund, Christina SO Jaguars NT 2:38.58
37.90 40.45 40.88 39.35

Event 20 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Balko, Tim FR Jaguars NT 2:06.57 9
30.56 31.85 32.17 31.99
2 Vittorio, Damien SO Jaguars NT 2:08.48 4
30.63 32.48 32.67 32.70
3 McNichols, Brian FR Panthers NT 2:17.15 3
30.15 33.85 36.24 36.91
4 Rhodes, Joe SR Panthers NT 2:17.27 2
30.21 33.16 36.10 37.80

Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Helphinstine, Clare JR Jaguars NT 2:31.76 9
33.66 38.04 39.57 40.49
2 Fischer, Kim SO Panthers NT 2:37.09 4
36.29 39.68 40.68 40.44
3 Garvey, Claire SO Panthers NT 2:37.11 3
36.79 39.76 40.50 40.06
4 Stotts, Erica FR Panthers NT 2:43.50 2
37.29 41.50 42.48 42.23
5 Jochum, Ashley SO Jaguars NT 2:43.56 1
36.64 41.08 42.52 43.32
6 Noth, Pam SO Jaguars NT 2:55.04
40.82 44.37 44.59 45.26
7 Hummell, Marci SR Jaguars NT 3:05.42
42.31 47.52 48.25 47.34

Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Beaman, Tyson FR Panthers NT 2:18.45 9
32.01 35.19 35.65 35.60
2 Croucher, Chad SO Panthers NT 2:18.76 4
31.61 35.10 36.28 35.77
3 Meier, Jonathan JR Panthers NT 2:26.90 3
32.12 36.38 38.25 40.15
4 Trame, Rob SO Jaguars NT 2:32.83 2
33.86 38.31 40.05 40.61

Event 23 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sherbrooke, Jordan SR Panthers NT 5:21.60 9
29.68 32.02 32.36 32.47 32.50 32.42 32.54 32.55
32.42 32.64
2 Montgomery, Jen FR Jaguars NT 5:31.73 4
30.53 33.15 33.26 33.27 33.85 33.96 33.57 33.78
33.55 32.81
3 Frawley, Megan FR Panthers NT 5:35.09 3
29.78 33.10 33.76 33.68 33.87 34.05 34.85 35.11
34.02 32.87
4 Heyde, Lauren SO Jaguars NT 5:39.17 2
30.94 33.72 34.44 34.45 34.41 34.18 34.59 34.60
34.22 33.62
5 Anderson, Lindsay SO Jaguars NT 5:40.67 1
30.34 33.30 34.47 34.39 34.45 34.51 34.66 34.75
34.97 34.83
6 Rowe, Amy FR Jaguars NT 5:48.13
30.97 33.90 34.97 35.70 35.95 35.82 35.24 35.52
35.66 34.40
7 Wroblewski, Nicole SO Panthers NT 5:52.23
31.91 34.84 35.00 35.39 35.80 35.76 36.19 36.12
35.96 35.26
8 Schleicher, Nancy SR Panthers NT 5:54.27
31.63 34.77 35.46 35.76 36.10 36.50 36.50 36.25
36.20 35.10

Event 24 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Watson, Tom JR Panthers NT 4:54.82 9
26.58 29.27 30.08 30.12 30.41 30.15 29.98 30.29
29.37 28.57
2 Muchna, Frank JR Panthers NT 5:00.05 4
27.00 30.32 30.40 30.99 30.25 30.24 29.85 30.89
30.82 29.29
3 Griffin, Patrick JR Panthers NT 5:00.46 3
27.10 29.93 30.38 30.65 30.47 30.48 30.85 30.88
30.42 29.30
4 Ray, Preston JR Jaguars NT 5:05.14 2
27.29 30.30 30.54 30.97 30.77 31.31 31.36 31.26
31.12 30.22
5 Grimm, Chas SO Jaguars NT 5:08.98 1
27.99 30.81 31.25 31.56 31.68 31.08 30.62 31.11
31.06 31.82
6 Vittorio, Damien SO Jaguars NT 5:12.22
27.57 30.92 30.89 31.76 31.54 31.91 32.39 32.35
31.96 30.93
7 Forney, Mitch FR Panthers NT 5:18.27
27.73 32.16 32.68 32.71 32.89 32.83 31.02 31.98
32.28 31.99
— Bass, Bryan SO Panthers NT X5:25.22
28.17 31.46 32.64 33.19 32.87 33.06 33.21 33.76
34.01 32.85

Event 25 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Krey, Kristen SO Jaguars NT 1:00.12 9
27.60 32.52
2 Miller, Kelly SO Jaguars NT 1:01.88 4
28.95 32.93
3 Schlottman, Jessica JR Jaguars NT 1:02.32 3
29.13 33.19
4 Curry, Jenny SO Panthers NT 1:02.47 2
29.31 33.16
5 Willenborg, Rachel JR Panthers NT 1:03.75 1
30.54 33.21
6 Jochum, Ashley SO Jaguars NT 1:06.78
31.22 35.56
7 Smith, Julia SO Panthers NT 1:09.65
32.02 37.63

Event 26 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Luttinen, Paul JR Panthers NT 54.25 9
26.34 27.91
2 Miller, Chris SO Panthers NT 55.28 4
25.76 29.52
3 Holben, Matt JR Panthers NT 55.73 3
26.04 29.69
4 Wheeler, Brian FR Jaguars NT 56.32 2
26.25 30.07
5 Hutchinson, Christopher FR Jaguars NT 56.38 1
26.62 29.76
6 Reidy, Ryan SR Panthers NT 58.57
26.67 31.90
7 Balko, Tim FR Jaguars NT 1:02.01
28.54 33.47

Event 27 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Baldes, Lindsae JR Panthers NT 243.75 9
2 Arnold, Angelina JR Panthers NT 187.90 4

Event 28 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cox, Bryce JR Jaguars NT 310.40 9
2 Orechowicz, Ryan SO Jaguars NT 264.40 4
3 Hulse, Joe JR Jaguars NT 234.05 3
4 Trabilsy, Dave FR Panthers NT 200.50 2

Event 29 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wininger, Brittany FR Panthers NT 2:17.58 9
31.14 34.66 38.89 32.89
2 Garvey, Claire SO Panthers NT 2:18.74 4
30.58 35.79 40.22 32.15
3 Montgomery, Jen FR Jaguars NT 2:21.69 3
31.36 36.75 42.24 31.34
4 Schlottman, Jessica JR Jaguars NT 2:21.80 2
30.41 37.39 41.33 32.67
5 Young, Freda JR Panthers NT 2:22.66 1
31.46 37.41 40.34 33.45
6 Helphinstine, Clare JR Jaguars NT 2:24.11
31.58 39.17 39.58 33.78
7 Sobecki, Megan FR Panthers NT 2:24.28
31.28 37.86 43.12 32.02
8 Hummell, Marci SR Jaguars NT 2:44.27
36.02 44.53 47.42 36.30

Event 30 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Beaman, Tyson FR Panthers NT 2:05.49 9
27.58 33.30 36.26 28.35
2 Meier, Jonathan JR Panthers NT 2:06.42 4
26.73 33.03 37.59 29.07
3 Croucher, Chad SO Panthers NT 2:07.49 3
28.16 33.49 35.87 29.97
4 Grimm, Chas SO Jaguars NT 2:09.59 2
26.54 33.47 39.48 30.10
5 Hutchinson, Christopher FR Jaguars NT 2:11.40 1
27.85 34.79 38.61 30.15
6 Balko, Tim FR Jaguars NT 2:13.14
28.21 33.71 39.54 31.68
— Muchna, Frank JR Panthers NT X2:08.80
26.68 35.01 38.88 28.23

Event 31 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Iupui 'A' NT 1:42.82 11
1) Miller, Kelly SO 2) Kropf, Brandi SO
3) Heyde, Lauren SO 4) Corn, Lindsay SO
26.29 25.79 26.22 24.52
2 Eastern Ill Unversity 'A' NT 1:43.28 4
1) Curry, Jenny SO 2) Davidson, Malise FR
3) Sherbrooke, Jordan SR 4) Putt, Allison SO
25.63 26.20 26.06 25.39
3 Eastern Ill Unversity 'B' NT 1:43.72 2
1) Frawley, Megan FR 2) Wroblewski, Alicia JR
3) Smith, Kristy JR 4) McCoy, Kristin FR
27.02 25.72 26.50 24.48
4 Iupui 'B' NT 1:48.84
1) Anderson, Lindsay SO 2) Wade, Holly JR
3) Huntsman, Lindsey JR 4) Carlini, Jamie SO
27.79 27.81 26.72 26.52
5 Iupui 'C' NT 1:57.96
1) Carr, Brooke SR 2) Lund, Christina SO
3) Noth, Pam SO 4) Sneed, Lacy JR
29.00 31.02 28.24 29.70
— Eastern Ill Unversity 'C' NT X1:49.91
1) Smith, Julia SO 2) Stotts, Erica FR
3) O'Toole, Taren JR 4) Glow, Meghan SO
27.79 27.16 27.47 27.49

Event 32 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Eastern Ill Unversity 'A' NT 1:28.58 11
1) Wahlgren, Rich SR 2) Senese, Bill FR
3) Anderson, Paul SO 4) Petersen, Eric JR
21.84 22.31 21.89 22.54
2 Eastern Ill Unversity 'B' NT 1:31.46 4
1) Miller, Chris SO 2) Holben, Matt JR
3) Watson, Tom JR 4) Muchna, Frank JR
23.89 22.59 22.01 22.97
3 Iupui 'A' NT 1:31.75 2
1) Parks, A. J. SR 2) Ray, Preston JR
3) Vittorio, Damien SO 4) Wheeler, Brian FR
21.49 23.49 23.60 23.17
— Eastern Ill Unversity 'D' NT X1:36.61
1) Beaman, Tyson FR 2) Meier, Jonathan JR
3) Croucher, Chad SO 4) Forney, Mitch FR
24.43 25.11 24.12 22.95
— Eastern Ill Unversity 'E' NT X1:53.03
1) Wyckoff, Joe FR 2) Bass, Bryan SO
3) Kennedy, Dave 4) Trabilsy, Dave FR
25.63 32.46 23.80 31.14
— Eastern Ill Unversity 'C' NT DQ
1) Reidy, Ryan SR 2) McNichols, Brian FR
3) Luttinen, Paul JR 4) Griffin, Patrick JR
24.47 24.52 23.49 23.25

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week