FINA World Open Water Championships Around the Corner

LAUSANNE, Switzerland, April 30. WITH the FINA World Open Water Championships just around the corner, as the meet runs May 3-8 in Seville, Spain, FINA just sent out its complete list of participants for the various races.

Next week, swimmers will be fighting for more than just world titles. They will be battling for spots in the initial open water contest at the 2008 Beijing Olympic Games.

Here is a run-down on how qualifying works, straight from FINA:

World Championships
* The first ten (10) finalists from the 10km event – men and women – will qualify.

Continental Champions
* The first eligible finisher in the 10km event – Men and Women – from each of the five (5) Continental Championships will qualify.

In the event that a NF/NOC has previously qualified one (1) or two (2) swimmers, the selection process will move to the next eligible finisher in the Continental Championships event to ensure that each of these competitions yields a competitor.

Host Nation
* One (1) male and one (1) female marathon swimmer from the Host nation, if not previously qualified, will qualify.

If the Host nation qualifies two (2) athletes through the Point 1 above or one (1) athlete through the Point 2 above, then this slot will be added to Point 4 and allow it to yield an additional 10th qualification place.

FINA Olympic Marathon Swim Qualifier
* NFs/NOCs not having qualified swimmers through points 1, 2 or 3 above may elect to send two (2) athletes per event. Each NF/NOC will qualify only one (1) athlete (per event). All remaining qualification places will be filled at this competition. The swimmers already qualified through points 1, 2 or 3 may participate in this competition.

Here are the list of competitors for next week's championships:

Men's 5K
1 RICHARD CHARLESWORTH GBR
2 DANIEL FOGG GBR
3 YVAN HERNANDEZ VEN
4 JOHNDRY SEGOVIA VEN
5 IVAN LOPEZ MEX
6 LUIS ESCOBAR MEX
7 LUIZ EDUARDO LIMA BRA
8 FABIO ALVES LIMA BRA
9 CSABA GERCSAK HUN
10 JAKUB FICHTL CZE
11 JAN POSMOURNY CZE
12 ALJAZ OJSTERSEK SLO
13 MARTIN ANDRES CLEMENT ARG
14 GABRIEL RAUL VILLAGOIZ ARG
15 DI HU CHN
16 WENCHAO XU CHN
17 MAZEN AZIZ EGY
18 MOHAMED EL-ZANATY METWALY MEZ EGY
19 MAARTEN VAN DER WEIJDEN NED
20 ALEX SCHELVIS NED
21 GILLES RONDY FRA
22 LOIC BRANDA FRA
23 JARROD BALLEM CAN
24 PHILIPPE DUBREUIL CAN
25 DIEGO NOGUEIRA ESP
26 JOSE FRANCISCO HERVAS ESP
27 DANIEL VIEGAS POR
28 EVGENY DRATTSEV RUS
29 VLADIMIR DYATCHIN RUS
30 KONSTYANTYN UKRADYGA UKR
31 JOSEF KINDERWATER USA
32 CHAD LA TOURETTE USA
33 JOSH SANTACATERINA AUS
34 ANDREW BEATO AUS
35 THOMAS LURZ GER
36 CHRISTIAN HEIN GER
37 GIANNIOTIS SPYRIDON GRE
38 NICOLA BOLZONELLO ITA
39 ANDREA RIGHI ITA
40 CHAD HO RSA
41 JAMES FAURE RSA
42 CHRISTIAN BAYO PUR

Women's 5K
1 CASSANDRA PATTEN GBR
2 CHARLOTTE WOOLLISCROFT GBR
3 MICHELLE SANTIAGO VEN
4 PATRICIA MALDONADO VEN
5 ALEJANDRA GONZALEZ MEX
6 IMELDA MARTINEZ MEX
7 MARIA DA PENHA CRUZ BRA
8 PAMELA ENGEL BRA
9 JANA PECHANOVA CZE
10 TEJA ZUPAN SLO
11 NIKA KOZAMERNIK SLO
12 ANTONELLA BOGARIN ARG
13 PILAR GEIJO ARG
14 JING ZHENG CHN
15 HONG LI CHN
16 MAAIKE WAAIJER NED
17 EDITH VAN DÜK NED
18 MARILYN CADOUR FRA
19 CATHY DIETRICH FRA
20 KARLEY STUTZEL CAN
21 ZSOFIA BALAZS CAN
22 XENIA LOPEZ ESP
23 CAROLINA BENEYTO ESP
24 DANIELA INACIO POR
25 EKATERINA SELIVERSTOVA RUS
26 LARISA ILCHENKO RUS
27 SWANN OBERSON SUI
28 CHRISTINE JENNINGS USA
29 CHLOE SUTTON USA
30 ALEXANDRA BAGLEY AUS
31 KATE BROOKES-PETERSON AUS
32 BRITTA KAMRAU-CORESTEIN GER
33 ANGELA MAURER GER
34 MARIANNA LYMPERTA GRE
35 RACHELE BRUNI ITA
36 GIORGIA CONSIGLIO ITA
37 EVA BERGLUND SWE
38 NATALIE DU TOIT RSA
39 LOUISE SMYTH RSA
40 MILITZA RIOS PUR
41 DARIJA POP MNE

Men's 10K
1 ALAN BIRCHER GBR
2 DAVID DAVIES GBR
3 ERWIN MALDONADO VEN
4 ROLANDO SALAS VEN
5 PETAR STOYCHEV BUL
6 TIHOMIR IVANCHEV BUL
7 IVAN LOPEZ MEX
8 LUIS ESCOBAR MEX
9 ALLAN DO CARMO BRA
10 MARCELO ROMANELLI SOARES BRA
11 SUNG MO CHO KOR
12 CSABA GERCSAK HUN
13 JAKUB FICHTL CZE
14 ROSTISLAV VITEK CZE
15 ALJAZ OJSTERSEK SLO
16 MARTIN ANDRES CLEMENT ARG
17 DAMIAN BLAUM ARG
18 LI JUN ZU CHN
19 YINHAN LI CHN
20 EUGENIC POP ACEV MKD
21 CHRISTIAN BAYO PUR
22 MAZEN AZIZ EGY
23 MOHAMED EL-ZANATY METWALY MEZ EGY
24 MAARTEN VAN DER WEIJDEN NED
25 ALEX SCHELVIS NED
26 MICHAEL DMITRIEV ISR
27 DANIEL KATZIR ISR
28 GILLES RONDY FRA
29 BERTRAND VENTURI FRA
30 JARROD BALLEM CAN
31 PHILIPPE DUBREUIL CAN
32 TOMISLAV SOLDO CRO
33 BRIAN RYCKEMAN BEL
34 DIEGO NOGUEIRA ESP
35 JOSE FRANCISCO HERVAS ESP
36 TIN TU LING HKG
37 DANIEL VIEGAS POR
38 EVGENY DRATTSEV RUS
39 VLADIMIR DYATCHIN RUS
40 IGOR SNITKO UKR
41 IGOR CHERVYNSKIY UKR
42 CHARLES PETTERSON USA
43 MARK WARKENTIN USA
44 KY HURST AUS
45 GRANT HACKETT AUS
46 THOMAS LURZ GER
47 CHRISTIAN HEIN GER
48 GIANNIOTIS SPYRIDON GRE
49 VALERIO CLERI ITA
50 SIMONE ERCOLI ITA
51 CHAD HO RSA
52 DYMITRY KOPTUR BLR
53 SALEH MOHAMAD SYR
54 FOUAD SHEKHBAKRI SYR
55 ROBERTO ANDRÉ PEÑAILILLO CHI

Women's 10K
1 CASSANDRA PATTEN GBR
2 KERI-ANNE PAYNE GBR
3 ANDREINA PINTO VEN
4 YANEL PINTO VEN
5 NINA RANGELOVA BUL
6 ALEJANDRA GONZALEZ MEX
7 IMELDA MARTINEZ MEX
8 CINDY CAROLINA TOSCANO GUA
9 POLIANA OKIMOTO BRA
10 ANA MARCELA CUNHA BRA
11 RITA KOVACS HUN
12 ERIKA HAJNAL HUN
13 JANA PECHANOVA CZE
14 KRISTEL KÖBRICH CHI
15 MALWINA BUKSZOWANA POL
16 TEJA ZUPAN SLO
17 NIKA KOZAMERNIK SLO
18 ANTONELLA BOGARIN ARG
19 PILAR GEIJO ARG
20 XUE LI CHN
21 YANQIAO FANG CHN
22 MILITZA RIOS PUR
23 LINSY HEISTER NED
24 EDITH VAN DÜK NED
25 OLGA BERESNEVA ISR
26 AURELIE MULLER FRA
27 CATHY DIETRICH FRA
28 KARLEY STUTZEL CAN
29 ZSOFIA BALAZS CAN
30 KARLA SITIC CRO
31 YUREMA REQUENA ESP
32 MARGARITA DOMINGUEZ ESP
33 NATASHA TANG WING YUNG HKG
34 DANIELA INACIO POR
35 KSENIA POPOVA RUS
36 LARISA ILCHENKO RUS
37 SWANN OBERSON SUI
38 NATALIYA SAMORODINA UKR
39 MICHA BURDEN USA
40 KIRSTEN GROOME USA
41 BROOKE FLETCHER AUS
42 MELISSA GORMAN AUS
43 BRITTA KAMRAU-CORESTEIN GER
44 ANGELA MAURER GER
45 MARIANNA LYMPERTA GRE
46 ALICE FRANCO ITA
47 MARTINA GRIMALDI ITA
48 EVA BERGLUND SWE
49 NATALIE DU TOIT RSA
50 VELIA JANSE VAN RENSBURG RSA
51 INHA KOTSUR BLR
52 DARIJA POP MNE

Men's 25K
1 PETAR STOYCHEV BUL
2 TIHOMIR IVANCHEV BUL
3 CSABA GERCSAK HUN
4 ROSTISLAV VITEK CZE
5 JAN POSMOURNY CZE
6 GABRIEL RAUL VILLAGOIZ ARG
7 LEONARDO EXEQUIEL BASTIANI ARG
8 MAZEN AZIZ EGY
9 MOHAMED EL-ZANATY METWALY MEZ EGY
10 MAARTEN VAN DER WEIJDEN NED
11 DANIEL KATZIR ISR
12 GILLES RONDY FRA
13 STEPHANE GOMEZ FRA
14 SIMON TOBIN CAN
15 ANTON SANACHEV RUS
16 DMITRY SOLOVYEV RUS
17 JOHN KENNY USA
18 MARK WARKENTIN USA
19 JOSH SANTACATERINA AUS
20 BRENDAN CAPELL AUS
21 MARCO FORMENTINI ITA
22 ANDREA VOLPINI ITA
23 SALEH MOHAMAD SYR
24 FOUAD SHEKHBAKRI SYR

Women's 25K
1 PILAR GEIJO ARG
2 ANTONELLA BOGARIN ARG
3 HONG LI CHN
4 LINSY HEISTER NED
5 EDITH VAN DÜK NED
6 MARILYN CADOUR FRA
7 PATRICIA PERREAULT CAN
8 ELENA MARTINEZ ESP
9 ESTHER NUÑEZ ESP
10 KSENIA POPOVA RUS
11 NATALYA PANKINA RUS
12 MICHA BURDEN USA
13 ERICA ROSE USA
14 SHELLEY CLARK AUS
15 KATE BROOKES-PETERSON AUS
16 ANNEGRET BRAUN GER
17 CHRISTINA KRIENKE GER
18 CAMILLA FREDIANI ITA
19 LAURA LA PIANA ITA
20 DARIJA POP SLO

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here