FAU Women Walk Away With Three Wins

Coral Gables, FL. January, 29. IN the final meet of the regular season, Florida Atlantic University's women's swim team picked up three wins and the men's team defeated Tampa 186-75. The teams combined for 15 wins against Miami, Tampa and New Orleans.

The men's 200-yard medley relay team of Doug Potvin, Kevin Bartell, Kenny Anderson and Eren Onurlu took the event in 1:35.70 to open the event. The men closed out the meet with a win in the 400 free relay in 3:06.02. Onurlu teamed with Pavel Babaev, Matt Brody and Doug Potvin.

Christian Baker took two events for the Owls. He won the 1000 free in 9:46.72 and the 200 breast in 2:08.67. Kyle DeCicco won the 100 breast by touching the wall in 58.24. In the 100 back, Jonathan Pinto won the event in 53.05. Kyle DeCicco won the 100 breast 58.24, while Andrew DiGiacomo won the 200 fly (1:57.11) and Kevin Bartell the 200 IM (1:59.29).

Three of the women won two events for FAU. Lauren Shue took the 200 free in 1:54.79 and returned to win the 400 IM in 4:34.30. Ellie Weberg won the 100 and 200 breast with times of 1:04.10 and 2:19.01, respectively.
Jenny Harms won multiple events by taking the 500 and 1000 free in 5:0316 and 10:19.20.

FAU took first and second in the 400 free relay to defeat Miami 157-141. Lindsey Alexander, Ashley Carlozzi, Bianca Murphy and Stephanie DeRito touched the wall in 2:33.28 to take a three second win over their FAU teammates.

The team heads to the Sun Belt Championships Feb. 16-18 in Denver, CO.

Licensed to Miami Swimming Hy-Tek's Meet Manager
UM vs. FAU, Tampa, New Orleans – 1/28/2006
Results
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Miami 'A' NT 1:46.66
1) Knapp, Ashley 2) Waszkiewicz, Magda
3) Hughes, Andrea 4) Zwiegers, Christine
27.73 57.33 (29.60) 1:23.01 (25.68) 1:46.66 (23.65)
2 Florida Atlantic University 'A' NT 1:47.26
1) Alexander, Lindsey 2) Weberg, Ellie
3) Forcht, Jennifer 4) Murphy, Bianca
28.57 57.58 (29.01) 1:23.04 (25.46) 1:47.26 (24.22)
3 University of Tampa 'A' NT 1:51.77
1) Hastings, Chelsea 2) Hardin, Mariesa
3) Shald, Katie 4) Hettinger, Katrina
28.33 1:06.04 (37.71) 1:27.09 (21.05) 1:51.77 (24.68)
4 University of Miami 'B' NT 1:53.32
1) Ravenna, Margaret 2) Hochard, Melinda
3) Caron, Amy 4) Powell, Jennifer
29.16 1:00.16 (31.00) 1:28.68 (28.52) 1:53.32 (24.64)
5 Univeristy of New Orleans 'A' NT 1:53.82
1) McClelland, Ashley 2) Granesater, Erika
3) Garvey, Cathryn 4) Townsend, Lindesy
28.66 1:00.74 (32.08) 1:28.22 (27.48) 1:53.82 (25.60)
6 Florida Atlantic University 'B' NT 1:53.95
1) Milburn, Mary 2) Neal, Kalina
3) Lampkin, Jessica 4) DeRito, Stephanie
29.77 1:02.52 (32.75) 1:28.68 (26.16) 1:53.95 (25.27)
7 University of Tampa 'B' NT 1:54.57
1) Halsell, Shanna 2) Mielke, Diana
3) Ashley, Susanna 4) Rafan, Sara
29.25 1:02.65 (33.40) 1:29.53 (26.88) 1:54.57 (25.04)
Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Florida Atlantic University 'A' NT 1:35.70
1) Potvin, Doug 2) Bartell, Kevin
3) Anderson, Kenny 4) Onurlu, Eren
25.65 51.29 (25.64) 1:14.90 (23.61) 1:35.70 (20.80)
2 Florida Atlantic University 'C' NT 1:37.19
1) Babaev, Pavel 2) Dorante, Miguel
3) Dender, Michael 4) Pellicer, Robert
25.08 51.31 (26.23) 1:14.92 (23.61) 1:37.19 (22.27)
3 University of Tampa 'A' NT 1:40.24
1) Merritt, Kyle 2) Berge, Charlei
3) Foster, Flynt 4) Mattingly, Mac
25.25 53.65 (28.40) 1:18.36 (24.71) 1:40.24 (21.88)
4 Florida Atlantic University 'B' NT 1:41.91
1) Pinto, Jonathan 2) DeCicco, Kyle
3) Parker, David 4) Lambiro, Sebastian
26.31 54.74 (28.43) 1:18.52 (23.78) 1:41.91 (23.39)
5 University of Tampa 'B' NT 1:43.94
1) Richardson, Kyle 2) Pikula, Eddie
3) Derwin, Chris 4) Destin, Dewey
26.08 55.75 (29.67) 1:21.99 (26.24) 1:43.94 (21.95)
6 Florida Atlantic University 'D' NT 1:44.01
1) Vinci, Chris 2) Gleason, Nick
3) DiGiacomo, Andrew 4) Greytak, Graham
27.35 56.18 (28.83) 1:20.82 (24.64) 1:44.01 (23.19)
Event 3 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Shue, Lauren Fau NT 1:54.79
27.50 56.84 (29.34) 1:26.02 (29.18) 1:54.79 (28.77)
2 Carlozzi, Ashley Fau NT 1:55.30
26.75 56.27 (29.52) 1:26.11 (29.84) 1:55.30 (29.19)
3 Samila, Nicole Fau NT 1:57.00
27.59 56.92 (29.33) 1:26.81 (29.89) 1:57.00 (30.19)
4 DeVenuto, Capria Hurricanes NT 1:57.43
27.66 57.35 (29.69) 1:27.22 (29.87) 1:57.43 (30.21)
5 Davis, Emerson Hurricanes NT 1:57.58
26.94 56.58 (29.64) 1:26.80 (30.22) 1:57.58 (30.78)
6 Carmingniani, J Fau NT 1:58.04
27.75 57.45 (29.70) 1:27.64 (30.19) 1:58.04 (30.40)
7 Withum, Kelly Hurricanes NT 1:58.49
27.65 57.81 (30.16) 1:28.43 (30.62) 1:58.49 (30.06)
8 Visser, Julie Tampa NT 1:58.87
27.11 57.49 (30.38) 1:27.87 (30.38) 1:58.87 (31.00)
9 Gros, Sarah New Orleans NT 2:00.66
27.74 57.77 (30.03) 1:29.03 (31.26) 2:00.66 (31.63)
10 Lunak, Kristen Hurricanes NT 2:02.09
28.90 59.46 (30.56) 1:31.42 (31.96) 2:02.09 (30.67)
11 Colley, Alexandra Tampa NT 2:03.47
28.48 59.28 (30.80) 1:30.98 (31.70) 2:03.47 (32.49)
12 Hamilton, Courtney New Orleans NT 2:07.15
29.61 1:01.53 (31.92) 1:34.51 (32.98) 2:07.15 (32.64)
13 McBride, Sarah Tampa NT 2:07.31
28.97 1:00.97 (32.00) 1:34.12 (33.15) 2:07.31 (33.19)
Event 4 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Derwin, Chris Tampa NT 1:44.91
24.58 52.53 (27.95) 1:19.84 (27.31) 1:44.91 (25.07)
2 Brody, Matt Fau NT 1:46.11
25.02 52.92 (27.90) 1:19.00 (26.08) 1:46.11 (27.11)
3 Potvin, Doug Fau NT 1:46.81
25.27 53.05 (27.78) 1:20.07 (27.02) 1:46.81 (26.74)
4 Campbell, Mark Fau NT 1:49.80
24.49 52.13 (27.64) 1:20.42 (28.29) 1:49.80 (29.38)
5 Reyes, Ryan Tampa NT 1:51.41
25.47 53.55 (28.08) 1:22.56 (29.01) 1:51.41 (28.85)
6 Epstein, Adam Fau NT 1:51.55
26.13 54.54 (28.41) 1:23.14 (28.60) 1:51.55 (28.41)
7 Destin, Dewey Tampa NT 1:55.44
26.97 56.34 (29.37) 1:26.05 (29.71) 1:55.44 (29.39)
8 Tedhams, Cole Tampa NT 1:55.53
27.18 57.16 (29.98) 1:26.65 (29.49) 1:55.53 (28.88)
Event 5 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hastings, Chelsea Tampa NT 57.83
28.39 57.83 (29.44)
2 Knapp, Ashley Hurricanes NT 58.26
28.60 58.26 (29.66)
3 Alexander, Lindsey Fau NT 59.42
29.12 59.42 (30.30)
4 Ravenna, Margaret Hurricanes NT 1:00.72
29.68 1:00.72 (31.04)
5 McClelland, Ashley New Orleans NT 1:01.23
29.56 1:01.23 (31.67)
6 Kelly, Danielle Tampa NT 1:01.25
29.80 1:01.25 (31.45)
7 Halsell, Shanna Tampa NT 1:01.61
29.84 1:01.61 (31.77)
8 Sciortino, Tony New Orleans NT 1:01.82
30.05 1:01.82 (31.77)
9 Milburn, Mary Fau NT 1:02.48
30.28 1:02.48 (32.20)
10 Morell, Carina New Orleans NT 1:03.69
31.40 1:03.69 (32.29)
11 Presto, N Tampa NT 1:04.15
30.71 1:04.15 (33.44)
12 Roxbury, Kathryn Hurricanes NT 1:05.98
31.80 1:05.98 (34.18)
Event 6 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pinto, Jonathan Fau NT 53.05
25.61 53.05 (27.44)
2 Merritt, Kyle Tampa NT 53.07
26.20 53.07 (26.87)
3 Richardson, Kyle Tampa NT 56.21
26.91 56.21 (29.30)
4 Vinci, Chris Fau NT 59.16
28.27 59.16 (30.89)
Event 7 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Weberg, Ellie Fau NT 1:04.10
30.20 1:04.10 (33.90)
2 Waszkiewicz, Magda Hurricanes NT 1:05.97
31.01 1:05.97 (34.96)
3 Hochard, Melinda Hurricanes NT 1:07.19
31.80 1:07.19 (35.39)
4 Rau, Christina Hurricanes NT 1:08.72
31.85 1:08.72 (36.87)
5 Hardin, Mariesa Tampa NT 1:10.06
32.85 1:10.06 (37.21)
6 Caron, Amy Hurricanes NT 1:10.29
32.94 1:10.29 (37.35)
7 Granesater, Erika New Orleans NT 1:10.47
32.80 1:10.47 (37.67)
8 Neal, Kalina Fau NT 1:11.74
33.36 1:11.74 (38.38)
9 Curley, Jacqueline Tampa NT 1:12.78
34.12 1:12.78 (38.66)
10 Taylor, Briana New Orleans NT 1:13.21
34.70 1:13.21 (38.51)
11 Pasquini, Erica New Orleans NT 1:15.78
35.35 1:15.78 (40.43)
– Kiehlmier, Halle Fau NT X1:05.30
30.54 1:05.30 (34.76)
– Atagoksel, Dize Hurricanes NT X1:13.78
34.93 1:13.78 (38.85)
Event 8 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 DeCicco, Kyle Fau NT 58.24
27.04 58.24 (31.20)
2 Mattingly, Mac Tampa NT 58.43
28.03 58.43 (30.40)
3 Finn, Eric Fau NT 1:01.24
28.54 1:01.24 (32.70)
4 Gleason, Nick Fau NT 1:01.48
28.40 1:01.48 (33.08)
5 Dorante, Miguel Fau NT 1:01.57
29.09 1:01.57 (32.48)
6 Berge, Charlei Tampa NT 1:02.29
28.83 1:02.29 (33.46)
Event 9 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hughes, Andrea Hurricanes NT 2:05.57
28.41 1:00.77 (32.36) 1:33.44 (32.67) 2:05.57 (32.13)
2 Griffith, Shawna Fau NT 2:05.95
29.01 1:00.96 (31.95) 1:32.92 (31.96) 2:05.95 (33.03)
3 DeVenuto, Capria Hurricanes NT 2:10.02
29.59 1:02.18 (32.59) 1:35.87 (33.69) 2:10.02 (34.15)
4 Lunak, Kristen Hurricanes NT 2:10.50
5 Kinney, Laura Fau NT 2:12.34
6 Ashley, Susanna Tampa NT 2:13.39
29.73 1:03.73 (34.00) 1:38.05 (34.32) 2:13.39 (35.34)
7 Emery, Annie Tampa NT 2:15.13
8 Granesater, Erika New Orleans NT 2:15.24
30.01 1:04.61 (34.60) 1:39.95 (35.34) 2:15.24 (35.29)
9 Bohnsack, Carolyn Tampa NT 2:17.10
30.51 1:04.53 (34.02) 1:40.60 (36.07) 2:17.10 (36.50)
10 Lehane, Collen Fau NT 2:17.20
29.70 1:04.20 (34.50) 1:41.28 (37.08) 2:17.20 (35.92)
11 Townsend, Lindesy New Orleans NT 2:17.76
30.08 1:04.61 (34.53) 1:40.64 (36.03) 2:17.76 (37.12)
12 Dundes, Alissa New Orleans NT 2:40.12
Event 10 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 DiGiacomo, Andrew Fau NT 1:57.11
25.82 55.24 (29.42) 1:26.76 (31.52) 1:57.11 (30.35)
2 Claude, Danny Fau NT 1:59.86
26.96 57.94 (30.98) 1:29.40 (31.46) 1:59.86 (30.46)
3 Pikula, Eddie Tampa NT 1:59.96
27.10 57.61 (30.51) 1:28.84 (31.23) 1:59.96 (31.12)
4 Foster, Flynt Tampa NT 2:01.74
27.18 57.76 (30.58) 1:29.28 (31.52) 2:01.74 (32.46)
5 Pellicer, Robert Fau NT 2:05.33
27.24 58.79 (31.55) 1:32.33 (33.54) 2:05.33 (33.00)
6 Derwin, Chris Tampa NT 2:05.85
27.46 58.91 (31.45) 1:32.09 (33.18) 2:05.85 (33.76)
7 Foos, Kevin Fau NT 2:08.91
27.97 59.58 (31.61) 1:33.70 (34.12) 2:08.91 (35.21)
Event 11 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zwiegers, Christine Hurricanes NT 23.93
2 Forcht, Jennifer Fau NT 24.22
3 Carlozzi, Ashley Fau NT 24.97
4 Powell, Jennifer Hurricanes NT 24.99
5 Davis, Emerson Hurricanes NT 25.08
6 Lampkin, Jessica Fau NT 25.36
7 Mielke, Diana Tampa NT 25.37
8 McClelland, Ashley New Orleans NT 25.46
9 Rafan, Sara Tampa NT 25.55
10 DeRito, Stephanie Fau NT 25.64
11 Visser, Julie Tampa NT 25.71
12 Bardowell, Allison Hurricanes NT 26.05
13 Hasbrouck, Teri Jo Tampa NT 26.30
14 Morell, Carina New Orleans NT 26.45
15 Previgliano, Fernanda New Orleans NT 26.95
16 Roxbury, Kathryn Hurricanes NT 27.96
Event 12 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tedhams, Cole Tampa NT 20.33
2 Babaev, Pavel Fau NT 20.97
3 Onurlu, Eren Fau NT 21.26
4 Bartell, Kevin Fau NT 22.00
5 Potvin, Doug Fau NT 22.04
6 Destin, Dewey Tampa NT 22.41
7 Reyes, Ryan Tampa NT 22.51
Event 13 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Harms, Jenny Fau NT 10:19.20
29.34 1:00.48 (31.14) 1:31.62 (31.14) 10:19.20 (8:47.58)
2 Erwin, Tara Hurricanes NT 10:24.10
28.41 59.29 (30.88) 1:30.89 (31.60) 10:24.10 (8:53.21)
3 Kuykendall, Danielle Fau NT 10:34.68
27.89 58.18 (30.29) 1:29.09 (30.91) 10:34.68 (9:05.59)
4 Mulbarger, Meghann Tampa NT 10:58.60
30.89 1:04.43 (33.54) 1:37.62 (33.19) 10:58.60 (9:20.98)
5 Lozier, Sarah Hurricanes NT 10:58.77
29.74 1:01.57 (31.83) 1:33.94 (32.37) 10:58.77 (9:24.83)
6 Swigon, Bethany Tampa NT 11:09.80
31.49 1:05.25 (33.76) 1:39.22 (33.97) 11:09.80 (9:30.58)
7 Dundes, Alissa New Orleans NT 13:07.50
35.21 1:14.68 (39.47) 1:53.95 (39.27) 13:07.50 (11:13.55)
– Fabry, Brittany Fau NT X10:24.50
29.42 1:00.59 (31.17) 1:31.77 (31.18) 10:24.50 (8:52.73)
Event 14 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dryer, Jenna Hurricanes NT 297.53
2 Bounds, Heather Hurricanes NT 275.75
3 Schlachterman, Samantha Fau NT 247.75
4 Harvath, Lauren Fau NT 214.95
5 Thompson, Lisa Fau NT 142.50
Event 16 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bartell, Kevin Fau NT 1:59.29
24.35 55.78 (31.43) 1:29.96 (34.18) 1:59.29 (29.33)
2 Pinto, Jonathan Fau NT 2:00.74
25.61 54.97 (29.36) 1:32.32 (37.35) 2:00.74 (28.42)
3 Lambiro, Sebastian Fau NT 2:03.30
25.58 58.09 (32.51) 1:34.22 (36.13) 2:03.30 (29.08)
4 Finn, Eric Fau NT 2:03.94
26.15 58.97 (32.82) 1:34.76 (35.79) 2:03.94 (29.18)
5 Pikula, Eddie Tampa NT 2:04.20
25.97 59.17 (33.20) 1:35.96 (36.79) 2:04.20 (28.24)
6 Grace, Chris Tampa NT 2:07.95
27.09 1:01.78 (34.69) 1:39.81 (38.03) 2:07.95 (28.14)
Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zwiegers, Christine Hurricanes NT 52.15
25.00 52.15 (27.15)
2 Forcht, Jennifer Fau NT 52.40
25.09 52.40 (27.31)
3 Carlozzi, Ashley Fau NT 52.67
25.53 52.67 (27.14)
4 Murphy, Bianca Fau NT 52.73
25.22 52.73 (27.51)
5 Lampkin, Jessica Fau NT 54.10
25.72 54.10 (28.38)
6 Powell, Jennifer Hurricanes NT 54.51
26.29 54.51 (28.22)
7 Davis, Emerson Hurricanes NT 55.04
26.28 55.04 (28.76)
8 Garvey, Cathryn New Orleans NT 55.31
26.51 55.31 (28.80)
9 Visser, Julie Tampa NT 55.49
26.62 55.49 (28.87)
10 Bardowell, Allison Hurricanes NT 56.12
27.17 56.12 (28.95)
11 Gros, Sarah New Orleans NT 56.25
27.15 56.25 (29.10)
12 Mielke, Diana Tampa NT 56.52
27.28 56.52 (29.24)
13 Rafan, Sara Tampa NT 57.09
27.45 57.09 (29.64)
14 Previgliano, Fernanda New Orleans NT 59.57
28.50 59.57 (31.07)
15 Colley, Alexandra Tampa NT 59.91
29.06 59.91 (30.85)
Event 18 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tedhams, Cole Tampa NT 45.48
21.83 45.48 (23.65)
2 Onurlu, Eren Fau NT 46.42
22.60 46.42 (23.82)
3 Babaev, Pavel Fau NT 46.46
22.11 46.46 (24.35)
4 Brody, Matt Fau NT 47.17
22.60 47.17 (24.57)
5 Dender, Michael Fau NT 49.78
23.35 49.78 (26.43)
6 Destin, Dewey Tampa NT 50.73
23.79 50.73 (26.94)
7 Suddarth, Kyle Tampa NT 53.18
25.32 53.18 (27.86)
Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hastings, Chelsea Tampa NT 2:04.51
30.86 1:02.99 (32.13) 1:34.25 (31.26) 2:04.51 (30.26)
2 Alexander, Lindsey Fau NT 2:05.15
30.13 1:01.91 (31.78) 1:33.28 (31.37) 2:05.15 (31.87)
3 Knapp, Ashley Hurricanes NT 2:07.77
30.70 1:03.44 (32.74) 1:35.47 (32.03) 2:07.77 (32.30)
4 Ravenna, Margaret Hurricanes NT 2:09.82
30.60 1:03.19 (32.59) 1:36.31 (33.12) 2:09.82 (33.51)
5 Carmingniani, J Fau NT 2:10.53
31.24 1:04.20 (32.96) 1:37.37 (33.17) 2:10.53 (33.16)
6 Sciortino, Tony New Orleans NT 2:13.02
31.36 1:04.71 (33.35) 1:38.95 (34.24) 2:13.02 (34.07)
7 Milburn, Mary Fau NT 2:13.36
31.28 1:04.60 (33.32) 1:38.83 (34.23) 2:13.36 (34.53)
8 Presto, N Tampa NT 2:16.82
32.18 1:06.31 (34.13) 1:41.57 (35.26) 2:16.82 (35.25)
9 Morell, Carina New Orleans NT 2:17.97
33.09 1:07.30 (34.21) 1:42.56 (35.26) 2:17.97 (35.41)
10 Fabry, Brittany Fau NT 2:18.04
32.85 1:07.52 (34.67) 1:42.93 (35.41) 2:18.04 (35.11)
11 Kelly, Danielle Tampa NT 2:18.99
32.52 1:07.52 (35.00) 1:43.51 (35.99) 2:18.99 (35.48)
12 Hamilton, Courtney New Orleans NT 2:20.89
33.83 1:09.14 (35.31) 1:45.10 (35.96) 2:20.89 (35.79)
13 Roxbury, Kathryn Hurricanes NT 2:24.45
34.13 1:09.52 (35.39) 1:47.26 (37.74) 2:24.45 (37.19)
Event 20 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Merritt, Kyle Tampa NT 1:56.29
27.28 56.75 (29.47) 1:26.61 (29.86) 1:56.29 (29.68)
2 Richardson, Kyle Tampa NT 2:01.41
28.77 58.93 (30.16) 1:29.92 (30.99) 2:01.41 (31.49)
3 Corning, Greg Fau NT 2:03.80
29.04 1:00.18 (31.14) 1:32.22 (32.04) 2:03.80 (31.58)
4 Tobin, Nate Fau NT 2:04.30
29.41 1:00.59 (31.18) 1:32.31 (31.72) 2:04.30 (31.99)
5 Foos, Kevin Fau NT 2:14.21
31.58 1:05.82 (34.24) 1:40.36 (34.54) 2:14.21 (33.85)
Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Weberg, Ellie Fau NT 2:19.01
31.25 1:06.93 (35.68) 1:42.79 (35.86) 2:19.01 (36.22)
2 Waszkiewicz, Magda Hurricanes NT 2:23.37
32.34 1:08.88 (36.54) 1:45.83 (36.95) 2:23.37 (37.54)
3 Hochard, Melinda Hurricanes NT 2:23.79
32.72 1:09.30 (36.58) 1:46.49 (37.19) 2:23.79 (37.30)
4 Samila, Nicole Fau NT 2:28.55
33.81 1:11.07 (37.26) 1:49.53 (38.46) 2:28.55 (39.02)
5 Rau, Christina Hurricanes NT 2:29.13
33.37 1:10.59 (37.22) 1:49.28 (38.69) 2:29.13 (39.85)
6 Caron, Amy Hurricanes NT 2:30.30
34.05 1:12.30 (38.25) 1:51.38 (39.08) 2:30.30 (38.92)
7 Hardin, Mariesa Tampa NT 2:35.13
35.86 1:15.32 (39.46) 1:54.68 (39.36) 2:35.13 (40.45)
8 Taylor, Briana New Orleans NT 2:35.42
35.98 1:15.04 (39.06) 1:55.49 (40.45) 2:35.42 (39.93)
9 Hettinger, Katrina Tampa NT 2:35.65
34.66 1:13.58 (38.92) 1:53.99 (40.41) 2:35.65 (41.66)
10 Neal, Kalina Fau NT 2:36.76
33.81 1:13.09 (39.28) 1:55.03 (41.94) 2:36.76 (41.73)
11 Kinney, Laura Fau NT 2:44.53
37.15 1:18.67 (41.52) 2:01.67 (43.00) 2:44.53 (42.86)
12 Pasquini, Erica New Orleans NT 2:46.35
36.54 1:18.54 (42.00) 2:02.12 (43.58) 2:46.35 (44.23)
13 Previgliano, Fernanda New Orleans NT 2:48.46
37.79 1:20.44 (42.65) 2:04.62 (44.18) 2:48.46 (43.84)
– Kiehlmier, Halle Fau NT X2:24.27
32.65 1:09.27 (36.62) 1:46.48 (37.21) 2:24.27 (37.79)
Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Baker, Christian Fau NT 2:08.67
30.05 1:03.38 (33.33) 1:36.17 (32.79) 2:08.67 (32.50)
2 DeCicco, Kyle Fau NT 2:12.84
29.50 1:04.21 (34.71) 1:38.60 (34.39) 2:12.84 (34.24)
3 Finn, Eric Fau NT 2:15.86
29.94 1:04.39 (34.45) 1:40.00 (35.61) 2:15.86 (35.86)
4 Dorante, Miguel Fau NT 2:16.05
30.54 1:05.20 (34.66) 1:40.29 (35.09) 2:16.05 (35.76)
5 Gleason, Nick Fau NT 2:18.54
30.88 1:06.78 (35.90) 1:42.59 (35.81) 2:18.54 (35.95)
6 Berge, Charlei Tampa NT 2:20.83
31.24 1:07.26 (36.02) 1:44.27 (37.01) 2:20.83 (36.56)
Event 23 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Harms, Jenny Fau NT 5:03.16
28.88 58.97 (30.09) 1:29.34 (30.37) 1:59.93 (30.59)
2:30.62 (30.69) 3:01.33 (30.71) 3:31.87 (30.54) 4:02.64 (30.77)
4:33.21 (30.57) 5:03.16 (29.95)
2 Sigginsa, Yassmin Fau NT 5:07.13
28.13 58.57 (30.44) 1:29.56 (30.99) 2:00.73 (31.17)
2:31.91 (31.18) 3:03.14 (31.23) 3:34.42 (31.28) 4:06.10 (31.68)
4:37.06 (30.96) 5:07.13 (30.07)
3 Kuykendall, Danielle Fau NT 5:09.65
28.15 58.23 (30.08) 1:29.05 (30.82) 2:00.65 (31.60)
2:32.29 (31.64) 3:04.11 (31.82) 3:35.63 (31.52) 4:07.34 (31.71)
4:38.74 (31.40) 5:09.65 (30.91)
4 Fabry, Brittany Fau NT 5:12.28
29.30 1:00.44 (31.14) 1:31.93 (31.49) 2:03.61 (31.68)
2:35.11 (31.50) 3:06.70 (31.59) 3:38.21 (31.51) 4:09.87 (31.66)
4:41.41 (31.54) 5:12.28 (30.87)
5 Erwin, Tara Hurricanes NT 5:14.90
29.33 1:01.17 (31.84) 1:33.00 (31.83) 2:05.11 (32.11)
2:36.75 (31.64) 3:08.45 (31.70) 3:40.24 (31.79) 4:12.10 (31.86)
4:43.95 (31.85) 5:14.90 (30.95)
6 Mulbarger, Meghann Tampa NT 5:18.91
29.67 1:01.91 (32.24) 1:34.28 (32.37) 2:06.45 (32.17)
2:38.53 (32.08) 3:10.46 (31.93) 3:42.34 (31.88) 4:14.80 (32.46)
4:47.09 (32.29) 5:18.91 (31.82)
7 Withum, Kelly Hurricanes NT 5:20.11
29.44 1:01.95 (32.51) 1:34.63 (32.68) 2:07.10 (32.47)
2:39.74 (32.64) 3:12.35 (32.61) 3:44.76 (32.41) 4:17.33 (32.57)
4:49.51 (32.18) 5:20.11 (30.60)
8 Lehane, Collen Fau NT 5:20.89
29.58 1:01.51 (31.93) 1:33.61 (32.10) 2:05.94 (32.33)
2:38.31 (32.37) 3:10.88 (32.57) 3:44.05 (33.17) 4:16.82 (32.77)
4:49.16 (32.34) 5:20.89 (31.73)
9 Gros, Sarah New Orleans NT 5:25.15
29.66 1:02.25 (32.59) 1:34.87 (32.62) 2:07.50 (32.63)
2:40.56 (33.06) 3:13.42 (32.86) 3:46.55 (33.13) 4:20.01 (33.46)
4:53.09 (33.08) 5:25.15 (32.06)
10 Lozier, Sarah Hurricanes NT 5:26.90
29.80 1:02.61 (32.81) 1:35.83 (33.22) 2:08.97 (33.14)
2:42.50 (33.53) 3:15.86 (33.36) 3:48.99 (33.13) 4:22.12 (33.13)
4:54.78 (32.66) 5:26.90 (32.12)
11 Swigon, Bethany Tampa NT 5:31.59
30.76 1:04.16 (33.40) 1:37.80 (33.64) 2:11.25 (33.45)
2:45.05 (33.80) 3:18.55 (33.50) 3:51.78 (33.23) 4:25.20 (33.42)
4:58.51 (33.31) 5:31.59 (33.08)
12 Sciortino, Tony New Orleans NT 5:35.52
29.95 1:02.82 (32.87) 1:36.09 (33.27) 2:10.60 (34.51)
2:44.68 (34.08) 3:19.14 (34.46) 3:53.35 (34.21) 4:27.53 (34.18)
5:01.80 (34.27) 5:35.52 (33.72)
13 McBride, Sarah Tampa NT 5:41.12
30.03 1:03.23 (33.20) 1:37.71 (34.48) 2:11.85 (34.14)
2:46.86 (35.01) 3:22.18 (35.32) 3:57.95 (35.77) 4:32.80 (34.85)
5:07.49 (34.69) 5:41.12 (33.63)
Event 24 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lehane, C Fau NT 4:53.52
25.87 55.35 (29.48) 1:25.39 (30.04) 1:55.65 (30.26)
2:25.78 (30.13) 2:56.40 (30.62) 3:26.41 (30.01) 3:56.07 (29.66)
4:25.12 (29.05) 4:53.52 (28.40)
2 DiGiacomo, Andrew Fau NT 4:53.63
26.25 55.50 (29.25) 1:25.37 (29.87) 1:56.17 (30.80)
2:26.67 (30.50) 2:56.14 (29.47) 3:26.11 (29.97) 3:56.72 (30.61)
4:26.47 (29.75) 4:53.63 (27.16)
3 Epstein, Adam Fau NT 4:56.15
27.08 56.42 (29.34) 1:26.29 (29.87) 1:56.46 (30.17)
2:26.71 (30.25) 2:56.82 (30.11) 3:27.15 (30.33) 3:57.23 (30.08)
4:27.23 (30.00) 4:56.15 (28.92)
4 Campbell, Mark Fau NT 4:57.74
27.00 56.53 (29.53) 1:26.74 (30.21) 1:57.17 (30.43)
2:27.57 (30.40) 2:57.93 (30.36) 3:27.68 (29.75) 3:58.12 (30.44)
4:28.33 (30.21) 4:57.74 (29.41)
5 Combs, Howard Fau NT 5:03.80
28.69 59.06 (30.37) 1:30.70 (31.64) 2:02.16 (31.46)
2:32.81 (30.65) 3:03.45 (30.64) 3:34.14 (30.69) 4:04.73 (30.59)
4:34.69 (29.96) 5:03.80 (29.11)
6 Derwin, Chris Tampa NT 5:09.22
27.08 56.38 (29.30) 1:27.13 (30.75) 1:58.16 (31.03)
2:29.94 (31.78) 3:02.13 (32.19) 3:34.00 (31.87) 4:07.18 (33.18)
4:38.70 (31.52) 5:09.22 (30.52)
7 Brody, Matt Fau NT 5:15.24
26.47 55.84 (29.37) 1:26.30 (30.46) 1:57.74 (31.44)
2:29.63 (31.89) 3:02.17 (32.54) 3:34.70 (32.53) 4:08.16 (33.46)
4:42.06 (33.90) 5:15.24 (33.18)
Event 25 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hughes, Andrea Hurricanes NT 57.18
26.60 57.18 (30.58)
2 Forcht, Jennifer Fau NT 58.10
27.06 58.10 (31.04)
3 Zwiegers, Christine Hurricanes NT 58.39
27.91 58.39 (30.48)
4 Lampkin, Jessica Fau NT 58.93
26.86 58.93 (32.07)
5 Knapp, Ashley Hurricanes NT 59.57
28.19 59.57 (31.38)
6 Carmingniani, J Fau NT 59.63
28.20 59.63 (31.43)
7 DeVenuto, Capria Hurricanes NT 1:00.41
28.65 1:00.41 (31.76)
8 Ashley, Susanna Tampa NT 1:00.50
28.34 1:00.50 (32.16)
9 Halsell, Shanna Tampa NT 1:00.66
28.74 1:00.66 (31.92)
10 Granesater, Erika New Orleans NT 1:00.96
28.59 1:00.96 (32.37)
11 Emery, Annie Tampa NT 1:01.38
28.74 1:01.38 (32.64)
12 Garvey, Cathryn New Orleans NT 1:01.61
28.68 1:01.61 (32.93)
13 Murphy, Bianca Fau NT 1:01.62
27.94 1:01.62 (33.68)
14 Townsend, Lindesy New Orleans NT 1:02.43
28.79 1:02.43 (33.64)
15 Hasbrouck, Teri Jo Tampa NT 1:02.96
28.87 1:02.96 (34.09)
16 Dundes, Alissa New Orleans NT 1:12.56
32.98 1:12.56 (39.58)
Event 26 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mattingly, Mac Tampa NT 50.54
23.10 50.54 (27.44)
2 Bartell, Kevin Fau NT 51.60
23.84 51.60 (27.76)
3 Anderson, Kenny Fau NT 52.04
24.47 52.04 (27.57)
4 Parker, David Fau NT 52.42
24.21 52.42 (28.21)
5 Pikula, Eddie Tampa NT 53.95
25.21 53.95 (28.74)
6 Foster, Flynt Tampa NT 54.49
25.30 54.49 (29.19)
7 Vinci, Chris Fau NT 54.88
24.80 54.88 (30.08)
Event 27 Women 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Shue, Lauren Fau NT 4:34.30
29.61 1:03.04 (33.43) 1:39.66 (36.62) 2:15.87 (36.21)
2:54.82 (38.95) 3:34.68 (39.86) 4:05.29 (30.61) 4:34.30 (29.01)
2 Lunak, Kristen Hurricanes NT 4:35.01
29.37 1:02.93 (33.56) 1:40.03 (37.10) 2:17.10 (37.07)
2:55.26 (38.16) 3:33.78 (38.52) 4:04.97 (31.19) 4:35.01 (30.04)
3 Burts, Geni Fau NT 4:36.68
29.16 1:02.20 (33.04) 1:38.24 (36.04) 2:13.89 (35.65)
2:53.05 (39.16) 3:34.14 (41.09) 4:05.13 (30.99) 4:36.68 (31.55)
4 Griffith, Shawna Fau NT 4:38.03
30.07 1:03.54 (33.47) 1:40.25 (36.71) 2:16.48 (36.23)
2:55.93 (39.45) 3:35.83 (39.90) 4:07.24 (31.41) 4:38.03 (30.79)
5 Samila, Nicole Fau NT 4:40.22
29.79 1:03.51 (33.72) 1:40.44 (36.93) 2:16.62 (36.18)
2:55.82 (39.20) 3:35.70 (39.88) 4:08.36 (32.66) 4:40.22 (31.86)
6 Caron, Amy Hurricanes NT 4:47.73
30.71 1:06.07 (35.36) 1:42.81 (36.74) 2:19.83 (37.02)
2:59.88 (40.05) 3:40.14 (40.26) 4:14.31 (34.17) 4:47.73 (33.42)
7 Curley, Jacqueline Tampa NT 4:50.64
30.30 1:04.60 (34.30) 1:42.90 (38.30) 2:19.59 (36.69)
3:02.00 (42.41) 3:44.12 (42.12) 4:17.42 (33.30) 4:50.64 (33.22)
8 Colley, Alexandra Tampa NT 4:52.14
30.27 1:04.94 (34.67) 1:42.95 (38.01) 2:20.96 (38.01)
3:01.63 (40.67) 3:43.66 (42.03) 4:18.00 (34.34) 4:52.14 (34.14)
9 Rau, Christina Hurricanes NT 4:55.99
32.35 1:09.39 (37.04) 1:49.58 (40.19) 2:29.72 (40.14)
3:08.78 (39.06) 3:48.64 (39.86) 4:23.02 (34.38) 4:55.99 (32.97)
10 Taylor, Briana New Orleans NT 4:56.22
31.21 1:07.35 (36.14) 1:46.01 (38.66) 2:23.84 (37.83)
3:05.02 (41.18) 3:47.05 (42.03) 4:22.15 (35.10) 4:56.22 (34.07)
11 Bohnsack, Carolyn Tampa NT 4:59.07
30.24 1:05.20 (34.96) 1:45.08 (39.88) 2:23.58 (38.50)
3:08.27 (44.69) 3:52.48 (44.21) 4:27.00 (34.52) 4:59.07 (32.07)
12 Hamilton, Courtney New Orleans NT 5:00.34
31.45 1:07.11 (35.66) 1:44.75 (37.64) 2:22.45 (37.70)
3:07.26 (44.81) 3:51.83 (44.57) 4:27.00 (35.17) 5:00.34 (33.34)
Event 28 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Baker, Christian Fau NT 9:46.72
26.79 56.01 (29.22) 1:25.49 (29.48) 1:55.17 (29.68)
2:24.70 (29.53) 2:54.32 (29.62) 3:23.97 (29.65) 3:53.55 (29.58)
4:23.23 (29.68) 4:52.78 (29.55) 5:22.07 (29.29) 5:51.58 (29.51)
6:21.22 (29.64) 6:50.71 (29.49) 7:20.47 (29.76) 7:50.14 (29.67)
8:19.80 (29.66) 8:49.61 (29.81) 9:18.74 (29.13) 9:46.72 (27.98)
2 Tobin, Nate Fau NT 9:58.71
27.34 56.87 (29.53) 1:26.89 (30.02) 1:56.93 (30.04)
2:27.20 (30.27) 2:57.37 (30.17) 3:27.50 (30.13) 3:58.01 (30.51)
4:28.12 (30.11) 4:58.61 (30.49) 5:28.84 (30.23) 5:58.81 (29.97)
6:29.31 (30.50) 6:59.43 (30.12) 7:29.37 (29.94) 7:59.99 (30.62)
8:29.76 (29.77) 8:59.61 (29.85) 9:29.51 (29.90) 9:58.71 (29.20)
3 Combs, Howard Fau NT 10:10.50
27.24 57.29 (30.05) 1:27.81 (30.52) 1:58.86 (31.05)
2:29.58 (30.72) 3:00.43 (30.85) 3:31.62 (31.19) 4:02.62 (31.00)
4:33.99 (31.37) 5:05.74 (31.75) 5:37.26 (31.52) 6:08.66 (31.40)
6:39.86 (31.20) 7:10.87 (31.01) 7:42.32 (31.45) 8:13.00 (30.68)
8:44.11 (31.11) 9:14.15 (30.04) 9:43.31 (29.16) 10:10.50 (27.19)
4 Greytak, Graham Fau NT 10:10.58
27.43 57.45 (30.02) 1:28.11 (30.66) 1:59.17 (31.06)
2:30.37 (31.20) 3:01.15 (30.78) 3:32.50 (31.35) 4:03.65 (31.15)
4:35.04 (31.39) 5:06.66 (31.62) 5:37.46 (30.80) 6:08.83 (31.37)
6:40.15 (31.32) 7:11.50 (31.35) 7:42.42 (30.92) 8:13.12 (30.70)
8:43.39 (30.27) 9:13.39 (30.00) 9:43.62 (30.23) 10:10.58 (26.96)
5 Grace, Chris Tampa NT 10:28.38
27.84 59.34 (31.50) 1:31.27 (31.93) 2:02.99 (31.72)
2:35.01 (32.02) 3:07.13 (32.12) 3:38.99 (31.86) 4:10.78 (31.79)
4:42.80 (32.02) 5:14.74 (31.94) 5:46.41 (31.67) 6:18.07 (31.66)
6:49.76 (31.69) 7:21.27 (31.51) 7:52.86 (31.59) 8:24.29 (31.43)
8:55.66 (31.37) 9:26.88 (31.22) 9:58.18 (31.30) 10:28.38 (30.20)
Event 29 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Florida Atlantic University 'A' NT 3:33.28
1) Alexander, Lindsey 2) Carlozzi, Ashley
3) Murphy, Bianca 4) DeRito, Stephanie
25.39 53.32 (53.32) 1:18.37 (25.05) 1:46.18 (52.86)
2:10.68 (24.50) 2:38.43 (52.25) 3:03.99 (25.56) 3:33.28 (54.85)
2 Florida Atlantic University 'B' NT 3:36.79
1) Carmingniani, J 2) Harms, Jenny
3) Samila, Nicole 4) Shue, Lauren
26.77 54.69 (54.69) 1:21.00 (26.31) 1:48.87 (54.18)
2:14.65 (25.78) 2:43.07 (54.20) 3:08.81 (25.74) 3:36.79 (53.72)
3 University of Miami 'A' NT 3:37.38
1) Davis, Emerson 2) DeVenuto, Capria
3) Powell, Jennifer 4) Hughes, Andrea
26.08 54.93 (54.93) 1:21.47 (26.54) 1:49.82 (54.89)
2:15.68 (25.86) 2:43.93 (54.11) 3:09.36 (25.43) 3:37.38 (53.45)
4 University of Tampa 'A' NT 3:39.43
1) Hastings, Chelsea 2) Rafan, Sara
3) Mielke, Diana 4) Visser, Julie
26.17 53.45 (53.45) 1:20.52 (27.07) 1:49.94 (56.49)
2:15.80 (25.86) 2:44.70 (54.76) 3:10.72 (26.02) 3:39.43 (54.73)
5 Univeristy of New Orleans 'A' NT 3:44.41
1) Sciortino, Tony 2) Pasquini, Erica
3) Morell, Carina 4) Hamilton, Courtney
26.61 55.29 (55.29) 1:22.05 (26.76) 1:51.33 (56.04)
2:17.61 (26.28) 2:47.06 (55.73) 3:14.01 (26.95) 3:44.41 (57.35)
6 University of Miami 'B' NT 3:46.19
1) Ravenna, Margaret 2) Lunak, Kristen
3) Withum, Kelly 4) Waszkiewicz, Magda
26.94 55.72 (55.72) 1:23.05 (27.33) 1:52.14 (56.42)
2:19.68 (27.54) 2:48.97 (56.83) 3:16.13 (27.16) 3:46.19 (57.22)
7 University of Tampa 'B' NT 3:48.89
27.16 56.57 (56.57) 1:23.61 (27.04) 1:53.56 (56.99)
2:21.75 (28.19) 2:53.04 (59.48) 3:19.57 (26.53) 3:48.89 (55.85)
Event 30 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Florida Atlantic University 'A' NT 3:06.02
1) Babaev, Pavel 2) Brody, Matt
3) Onurlu, Eren 4) Potvin, Doug
22.50 46.36 (46.36) 1:08.22 (21.86) 1:33.17 (46.81)
1:55.23 (22.06) 2:20.20 (47.03) 2:41.59 (21.39) 3:06.02 (45.82)
2 University of Tampa 'A' NT 3:09.56
1) Tedhams, Cole 2) Merritt, Kyle
3) Mattingly, Mac 4) Reyes, Ryan
21.76 45.32 (45.32) 1:08.45 (23.13) 1:33.49 (48.17)
1:55.67 (22.18) 2:20.09 (46.60) 2:42.98 (22.89) 3:09.56 (49.47)
3 Florida Atlantic University 'B' NT 3:17.97
1) Dender, Michael 2) DiGiacomo, Andrew
3) Dorante, Miguel 4) Epstein, Adam
22.72 47.52 (47.52) 1:02.89 (15.37) 1:37.68 (50.16)
2:00.83 (23.15) 2:27.13 (49.45) 2:50.91 (23.78) 3:17.97 (50.84)
4 Florida Atlantic University 'C' NT 3:21.18
1) Anderson, Kenny 2) Lambiro, Sebastian
3) Pinto, Jonathan 4) Parker, David
23.46 49.41 (49.41) 1:13.52 (24.11) 1:39.46 (50.05)
2:04.30 (24.84) 2:31.20 (51.74) 2:54.28 (23.08) 3:21.18 (49.98)
5 University of Tampa 'B' NT 3:22.05
1) Suddarth, Kyle 2) Berge, Charlei
3) Destin, Dewey 4) Foster, Flynt
23.81 51.04 (51.04) 1:15.18 (24.14) 1:42.85 (51.81)
2:06.41 (23.56) 2:33.54 (50.69) 2:56.69 (23.15) 3:22.05 (48.51)
6 Florida Atlantic University 'D' NT 3:24.95
1) Campbell, Mark 2) Finn, Eric
3) Gleason, Nick 4) Vinci, Chris
24.24 51.67 (51.67) 1:15.89 (24.22) 1:42.62 (50.95)
2:06.45 (23.83) 2:34.63 (52.01) 2:58.61 (23.98) 3:24.95 (50.32)
7 University of Tampa 'C' NT 3:26.95
23.87 49.82 (49.82) 1:13.98 (24.16) 1:40.70 (50.88)
2:06.28 (25.58) 2:34.40 (53.70) 2:59.12 (24.72) 3:26.95 (52.55)
Event 31 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dryer, Jenna Hurricanes NT 285.65
2 Bounds, Heather Hurricanes NT 248.75
3 Schlachterman, Samantha Fau NT 242.88
4 Harvath, Lauren Fau NT 237.45

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here