Burns, Penfold, Mills Impress as Queensland Champs End

BRISBANE, Jan. 17. ONLY one record was broken on the final day of the Queensland Open and Age Championships at the Chandler Aquatic Centre in suburban Cleveland, near Brisbane, but there were some fine swims.

Andrew Burns of Toongabbie won the men's 200m backstroke in a solid 2:02.11, after posting an even faster 2:01.93 in prelims.

With Grant Hackett passing on the 1500m free, the event in which he holds the world record and is defending Olympic and World champion, Miami's Stephen Penfold cruised to a gold medal in 15:23.85.

Leith Brodie, of Albany Creek, put an exclamation point on his dominance of the Boys 16 age group, winning two more events today: the 100m backstroke in 58.37 and the 200m IM in 2:07.39, each time just missing the state mark.

The first four finishers in the 11 Year-Old Boys' 100m backstroke bettered the Queensland All-Comers record — the only event in which a state record fell. Miami's Dan Smith took the gold in 1:10.18, 2.71 seconds ahead of Jackson Bailey and some four seconds under the old mark.

Swimming in her home pool, freestyler Alice Mills tried her hand at the 200m IM in the Girls 16 age group, and came up a winner in 2:17.10, just missing the Queensland state record of 2:16.31, set by Jodie Clatworthy 15 years ago.


2003 Queensland Open & Age Championships
Brisbane, QLD, Australia
January 12-17, 2003

50 meter pool
Results

Event 155 Men Open 50 LC Metre Freestyle Multi-Disability
===============================================================================
Meet Qualifying: 25.50
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Moffatti, Ricardo 16 Marist Ashgrove 30.62 J30.83
2 Mullineaux, Joseph 15 Fairymead 28.73 J28.52
3 Cross, Paul 23 Southern Crawl 29.27 J28.90
4 Rolfe, David 38 Robina 30.78 J30.27
5 Palfery, Michael 20 Commercial 29.98 J29.02
6 Kasper(V), Thomas 27 Austria 30.89 J30.57
7 Lee, David 15 Gympie 29.98 J29.99
8 Diehm, Christopher 17 Marlin Coast 37.53 J37.30
9 Sewell, James 21 Waterworx 32.92 J32.96
10 Baumer, Terry 18 Langlands 31.98 J32.03

Event 156 Women Open 50 LC Metre Freestyle Multi-Disability
===============================================================================
Meet Qualifying: 28.50
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Wolfenden, Chantel 16 Fairymead 36.66 J36.65
2 Yet Foy, Aleshia 17 RedcliffeLgsLwn 30.54 J30.52
3 Greer, Simone 17 Highfields 34.25 J32.87
4 Frizell, Kymberlee 14 Grammar 33.68 J33.62
5 Gardiner, Sharlene 23 Mooloolah Valley 39.30 J39.31
6 Stockham, Brooke 20 Waterworx 39.71 J40.13
7 Contoleon, Adrianna 16 Flinders/Buderim 43.51 J43.97
8 Parker, Sarah 15 Kingaroy 39.47 J39.16
9 Davies, Emma 19 Park Ridge 48.69 J50.72
10 Harrington, Chelsea 15 Lowood & Dist 44.67 J44.90

Event 157 Boys 13 Year Olds 100 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 1:08.44 16/01/1992Jade Winter
Aust Allc: ! 1:07.76 29/01/1989Takeshi O'Hara
Qld: R 1:08.44 16/01/1992Jade Winter
Qld Allc: # 1:08.44 16/01/1992Jade Winter
Meet Qualifying: 1:28.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Kwok (V), Sum 13 Hong Kong 1:14.55 1:11.44
2 Newman, Matthew 13 Grammar 1:13.06 1:12.28
3 King, Paul 13 The Glennie 1:15.53 1:14.26
4 Holgar, Chris 13 River City 1:15.18 1:14.99
5 Webber, Russell 13 Caribeae 1:18.87 1:15.78
6 Grilanc, Aaron 13 Warwick 1:18.14 1:17.01
7 Samuela, Hannz 13 MacGregor SS 1:18.31 1:17.19
8 Devers, Patrick 13 Brothers 1:18.34 1:17.63
9 Glover(V), Johnathon 13 Darwin NT 1:17.40 1:18.03
10 Hill, Nicholas 13 Pine Rivers Comm 1:19.00 1:25.27

Event 158 Girls 13 Year Olds 100 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 1:12.10 18/03/1995Kristy Ellem
Aust Allc: ! 1:12.03 13/01/2001Nanaka Tamura
Qld: R 1:12.10 18/03/1995Kristy Ellem
Qld Allc: # 1:12.10 18/03/1995Kristy Ellem
Meet Qualifying: 1:31.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Mahanga (V), Jordyn 13 New Zealand 1:17.57 1:14.67
2 Barratt, Bronte 13 Albany Creek 1:19.56 1:18.09
3 Lisha(V), Karrisa 13 Casino NSW 1:18.44 1:18.11
4 Lewandowski, Amanda 13 Chandler 1:21.39 1:19.43
5 Beck, Kimberly 13 Redlands 1:20.36 1:19.94
6 Carmichael(V), Samantha 13 Darwin NT 1:21.92 1:20.45
7 Doyle, Kathryn 13 The Glennie 1:21.58 1:20.96
8 Allison, Siobhan 13 Trinity Lutheran 1:21.88 1:21.95
8 Cullen, Elise 13 Albany Creek 1:22.50 1:21.95
10 Hinz, Emily 13 Caribeae 1:22.49 1:22.95

Event 159 Boys 16 Year Olds 100 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Aust: & 57.18 13/01/2001Ashley Anderson
Aust Allc: ! 56.91 13/01/2001Tomomi Morita
Qld: R 57.18 13/01/2001Ashley Anderson
Qld Allc: # 57.85 24/02/1984Paul Kingsman
Meet Qualifying: 1:11.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Brodie, Leith 16 Albany Creek 1:01.39 58.37
2 Billiau, Daniel 16 Marlin Coast 1:01.98 58.98
3 Lyons, Leif 16 Commercial 59.93 59.08
4 Billiau, Luke 16 Marlin Coast 1:02.42 1:00.89
5 Dickey, Ayrton 16 Fairholme 1:02.18 1:01.26
6 Turnham, James 16 Grammar 1:02.95 1:01.94
7 Lucht, Jason 16 Chandler 1:02.24 1:02.76
8 Poole, Simon 16 Marist Ashgrove 1:02.93 1:03.03
9 McEwin(V), Michael 16 Casuarina NT 1:03.64 1:03.28
10 Bruin, Alex 16 Redlands 1:03.47 1:03.63

Event 160 Girls 16 Year Olds 100 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Aust: & 1:02.64 13/08/1987Nicole Livingstone
Aust Allc: ! 1:00.21 18/09/2000Diana Mocaun
Qld: R 1:02.91 22/03/1999Giaan Rooney
Qld Allc: # 1:02.64 13/08/1987Nicole Livingstone
Meet Qualifying: 1:15.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Guehrer, Marieke 16 River City 1:05.61 1:04.67
2 Somers, Kristy 16 Waterworx 1:07.11 1:06.79
3 Mills, Alice 16 Chandler 1:08.44 1:07.19
4 Mullins, Catherine 16 Brothers 1:09.73 1:08.20
5 Thras, Holly 16 Southern Crawl 1:09.97 1:08.70
6 Gajda, Renee 16 Miami 1:11.07 1:09.73
7 Carr, Lucy 16 Gardens 1:11.10 1:10.27
8 Schlanger, Melanie 16 Maroochydore 1:11.25 1:10.34
9 Rodgers, Amanda 16 Kirwan Kudas 1:13.17 1:11.53
10 Whitwell, Sarah 16 Commercial 1:13.17 1:12.08

Event 161 Boys 15 Year Olds 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 50.21 14/09/1998Ian Thorpe
Aust Allc: ! 50.36 29/04/1998Ian Thorpe
Qld: R 51.93 25/07/1987Andrew Baildon
Qld Allc: # 51.93 22/07/1987Andrew Baildon
Meet Qualifying: 1:03.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 McLennan, Craig 15 Mackay 54.07 52.65
2 SU (V), Shi Rong Jeffery 15 Singapore 54.63 53.62
3 Linde, Daniel 15 Ipswich Vikings 54.50 54.49
4 Shay, Rohan 15 Moranbah High 54.94 55.08
5 Arndt, Michael 15 RedcliffeLgsLwn 55.42 55.19
6 Lee (V), Jian Rong Marcu 15 Singapore 55.36 55.42
7 Bobir, Nick 15 Albany Creek 55.62 55.57
8 Hilder, Robert 15 River City 55.98 55.61
9 Morey, Damien 15 StPeters Western 56.23 55.64
10 Richardson, Kyle 15 Brothers 56.11 55.78

Event 162 Girls 15 Year Olds 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 56.03 20/03/2002Alice Mills
Aust Allc: ! 56.03 20/03/2002Alice Mills
Qld: R 56.03 20/03/2002Alice Mills
Qld Allc: # 56.03 20/03/2002Alice Mills
Meet Qualifying: 1:06.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Coutts, Alicia 15 Redlands 1:00.70 58.15
2 McKinnon(V), Hayley 15 Casuarina NT 1:00.74 58.58
3 Vicenzino, Michelle 15 River City 1:00.19 59.34
4 Read, Jazlyn 15 River City 1:00.70 59.74
5 Chan (V), U-Nice 15 Singapore 1:00.72 1:00.15
6 Sabotic, Haylee 15 All Saints 1:00.63 1:00.31
7 Clelland(V), Rachel 15 Darwin NT 1:01.11 1:01.06
8 Wheldale, Natashya 15 Chandler 1:01.39 1:01.18
8 Creighton, Latitia 15 Casino NSW 1:01.11 1:01.18
10 Guinane, Courtney 15 Commercial 1:01.34 1:01.49

Event 163 Boys 11 & Under 100 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Qld: R 1:08.75 5/2001 Michael Buchanan, 11yrs
Qld Allc: # 1:14.61 11/01/1985Mark Redmond, 10yrs&U
Meet Qualifying: 1:26.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Smith, Daniel 11 Miami 1:10.64 1:10.18#
2 Bailey, Jackson 11 Southport Oly 1:14.29 1:12.89#
3 Irvine, Grant 11 Jamboree Heights 1:14.67 1:13.59#
4 Searston, Cale 11 Miami 1:13.63 1:13.84#
5 Hughes, Adam 11 Albany Creek 1:15.01 1:14.86
6 Forbes, Steele 11 Ormiston College 1:15.74 1:15.28
7 Crawford, Xavier 11 Miami 1:15.08 1:15.50
8 Mitcherson, Shane 11 Albany Creek 1:16.86 1:17.04
9 Ellis, Jackson 11 Albany Creek 1:17.37 1:19.14
10 Lewis, Callan 11 Miami 1:17.78 1:20.08

Event 164 Girls 11 & Under 100 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Qld: R 1:10.02 13/10/2002Brigitta Smith, 11yrs
Qld Allc: # 1:10.02 13/10/2002Brigitta Smith, 11yrs
Meet Qualifying: 1:26.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Kelly, Brooke 11 Albany Creek 1:14.85 1:11.92
2 Wikaire, Dana 11 Southport Oly 1:13.48 1:12.54
3 Moir, Rikki 11 Coolum Peregian 1:14.83 1:13.46
4 Read, Kayla 11 River City 1:13.13 1:13.79
5 Marquenie, Kelly 11 Southport Oly 1:15.06 1:14.59
6 Leisemann, Carly 11 CYMS St Edmunds 1:15.77 1:15.24
7 Faulkner, Kaitlin 11 Academy 1:16.41 1:16.17
8 Harrison, Natasha 11 Flinders/Buderim 1:15.16 1:16.47
9 Holz, Amelia 11 Fairymead 1:15.78 1:16.83
10 Gorrie, Rachael 11 Southport Oly 1:15.90 1:18.04

Event 165 Boys 12 Year Olds 100 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Qld: R 1:12.06 6/01/1997 Ian Smith
Qld Allc: # 1:12.06 6/01/1997 Ian Smith
Meet Qualifying: 1:35.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Barry, Edward 12 Commercial 1:21.44 1:17.70
2 Napoleon, Ryan 12 Miami 1:23.46 1:21.96
3 Bell(V), Haydn 12 Alice Springs NT 1:23.03 1:22.06
4 O'Sullivan, Ryan 12 Cooroy Dolphins 1:23.22 1:22.21
5 Gscheidle, Alan 12 Wondai 1:25.05 1:22.45
6 Laverty, Jamie 12 Dalby & Dist 1:23.98 1:23.63
7 McAuliffe, Sam 12 Atherton 1:24.74 1:24.91
8 Cochran, Gareth 12 Mackay 1:25.67 1:24.96
9 Harding, Alex 12 Sandgate 1:25.86 1:25.66
10 Inwood, Christopher 12 Commercial 1:25.14 1:26.49

Event 166 Girls 12 Year Olds 100 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Qld: R 1:14.20 4/09/1994 Kristy Ellem
Qld Allc: # 1:12.92 6/01/1997 Yuki Hayashi
Meet Qualifying: 1:35.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 McKeon, Georgia 12 Eagle Junction 1:21.80 1:18.36
2 Vicenzino, Louise 12 River City 1:20.02 1:19.17
3 Cassidy, Megan 12 Pine Rivers Comm 1:22.33 1:20.67
4 Taylor, Bridgette-Rose 12 Grace 1:23.85 1:20.85
5 Palmer, Kylie 12 RedcliffeLgsLwn 1:23.32 1:22.09
6 Glossat, Natalie 12 Noosa 1:23.32 1:22.27
7 Lindenberg, Yasmin 12 Fairholme 1:23.00 1:22.70
8 Kwong (V), Sin Wing Magn 12 Hong Kong 1:24.56 1:23.06
9 Tarrant, Emma 12 Chandler 1:24.42 1:24.67
10 Brewer-Charles(V), Ebony 12 Alstonville NSW 1:24.67 1:25.95

Event 167 Men Open 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Aust: & 1:57.59 21/09/2000Matthew Welsh
Aust Allc: ! 1:55.87 27/08/1999Lenny Krayzelburg
Qld: R 2:00.12 28/08/2002Leigh McBean
Qld Allc: # 1:58.59 20/03/2002Ray Hass
Meet Qualifying: 2:23.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Burns(V), Andrew 20 Toongabbie NSW 2:01.93 2:02.11
2 Rackley, Dylan 20 Burleigh Beach 2:09.25 2:07.90
3 Muller, David 19 Yeronga Park 2:10.38 2:08.98
4 Lowrey, Matthew 17 Commercial 2:10.72 2:10.18
5 Barrett, Roland 17 Waterworx 2:15.67 2:12.78
6 Jory, Cameron 16 Southport Oly 2:15.63 2:17.22
7 Al-Motar (V), Maher 23 Saudi Arabia 2:19.76 2:18.04
8 Carrigan, Lindsay 17 MacGregor SS 2:20.39 2:19.05
9 Brodie, Sam 18 Brothers 2:20.00 2:20.88

Event 168 Women Open 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
Aust: & 2:10.20 31/07/1992Nicole Stevenson
Aust Allc: ! 2:08.16 22/09/2000Diana Mocanu
Qld: R 2:14.33 13/01/2001Giaan Rooney
Qld Allc: # 2:11.59 22/03/2002Clementine Stoney
Meet Qualifying: 2:34.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Tonks, Zoe 15 Saints 2:23.66 2:16.57
2 Jensen, Melissa 20 Yeronga Park 2:20.63 2:18.23
3 Nevell, Belinda 19 Commercial 2:25.29 2:19.72
4 Henderson, Tanya 18 RedcliffeLgsLwn 2:23.63 2:20.56
5 Somers, Kristy 16 Waterworx 2:25.94 2:25.04
6 Keane, Siobhan 14 Commercial 2:29.17 2:25.86
7 Mylrea, Sara 15 Yeronga Park 2:27.17 2:26.28
8 Channon, Kacey 13 Albany Creek 2:26.17 2:26.37
9 Villiers, Stacy 15 CQ Aquajets 2:27.84 2:26.54
10 Raven, Louise 17 Waterworx 2:29.75 2:30.77

Event 169 Boys 15 Year Olds 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 2:18.28 25/04/1996Simon Cowley
Aust Allc: ! 2:18.28 25/04/1996Simon Cowley
Qld: R 2:21.57 4/04/1994 Regan Harrison
Qld Allc: # 2:20.30 8/04/1996 Simon Cowley
Meet Qualifying: 2:53.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Lewandowski, Marcus 15 Chandler 2:38.00 2:28.53
2 Lim (V), Zhi Cong 15 Singapore 2:35.03 2:31.69
3 Gonchee, Phil 15 Albany Creek 2:39.90 2:34.22
4 Farquhar, George 15 Indooroopilly 2:36.79 2:35.39
5 Nicholson, Michael 15 MacGregor SS 2:41.39 2:36.53
6 Elphinstone, Chris 15 Mackay 2:38.57 2:36.85
7 Rugless, Kieran 15 Brothers 2:39.25 2:36.86
8 Fyffe, Gregg 15 Trinity Lutheran 2:40.16 2:37.03
9 Smith, Joel 15 PelicanWtrCal 2:40.51 2:38.24
10 Dreier, Dan 15 Cooroy Dolphins 2:41.28 2:42.71

Event 170 Girls 15 Year Olds 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 2:25.46 25/07/2001Leisel Jones
Aust Allc: ! 2:24.21 20/09/2000Qi Hui
Qld: R 2:25.46 25/07/2001Leisel Jones
Qld Allc: # 2:28.03 13/01/2001Leisel Jones
Meet Qualifying: 3:01.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Rebecca 15 Yeronga Park 2:43.82 2:36.83
2 Waite, Jessica 15 Yeronga Park 2:45.40 2:42.26
3 North, Rebecca 15 Brothers 2:45.60 2:43.11
4 Edgar, Melanie 15 Maroochydore 2:45.16 2:43.21
5 Matveyeff, Tenielle 15 CQ Aquajets 2:44.08 2:43.81
6 Clarke, Kristie 15 Redlands 2:49.79 2:45.68
7 Hewton, Lauren 15 Brothers 2:48.95 2:46.59
8 Dendle, Jo-lene 15 Fairholme 2:49.86 2:50.95
9 Pratt, Elise 15 CQ Aquajets 2:50.29 2:52.00
10 McCleery, Ashleigh 15 Trinity Lutheran 2:49.54 2:53.40

Event 171 Boys 14 Year Olds 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 56.86 9/04/2002 Andrew Lauterstein
Aust Allc: ! 56.85 21/01/1990Nobumasa Hashimoto
Qld: R 57.52 11/01/1996Shane Fielding
Qld Allc: # 57.52 11/01/1996Shane Fielding
Meet Qualifying: 1:13.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Hannant, Ephraim 14 Miami 1:02.45 1:00.19
2 Palmer, Luke 14 RedcliffeLgsLwn 1:02.46 1:00.32
3 Brunton, Michael 14 Commercial 1:03.81 1:01.54
4 Wong (V), Yin Chun 14 Hong Kong 1:03.26 1:02.03
5 Kahn, Matthew 14 Miami 1:04.25 1:02.24
6 Wright, Chris 14 Saints 1:04.46 1:03.33
7 Kubala, Gene 14 Saints 1:04.76 1:03.50
8 Chow (V), Sean 14 Fiji 1:04.59 1:03.65
9 Gaskin, Travis 14 CYMS St Edmunds 1:04.71 1:04.64
10 Smith, Anthony 14 RedcliffeLgsLwn 1:04.79 1:04.78

Event 172 Girls 14 Year Olds 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 1:01.70 3/10/1981 Janet Tibbits
Aust Allc: ! 59.72 12/01/1997Ayari Aoyama
Qld: R 1:01.70 3/10/1982 Janet Tibbits
Qld Allc: # 59.72 11/01/1997Ayari Aoyama
Meet Qualifying: 1:17.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Sze (V), Hang YU 14 Hong Kong 1:04.92 1:02.53
2 Rice, Stephanie 14 Brothers 1:08.27 1:04.67
3 Lee (V), Bernardette 14 Singapore 1:06.55 1:05.41
4 Dwyer, Margaret 14 Commercial 1:06.42 1:05.68
5 Capell, Danielle 14 Commercial 1:07.29 1:06.12
6 Busteed, Kimberley 14 WesternSubGstone 1:07.01 1:06.47
7 Paterson, Mandy 14 Mossman 1:07.40 1:07.09
8 King, Michelle 14 CYMS St Edmunds 1:08.43 1:07.56
9 Rawlinson, Kathryn 14 Albany Creek 1:09.19 1:08.05
10 Harris, Jacqueline 14 River City 1:09.23 1:10.37

Event 173 Boys 16 Year Olds 200 LC Metre IM
===============================================================================
Aust: & 2:04.58 9/02/1999 Ian Thorpe
Aust Allc: ! 2:03.77 13/01/1991Attila Czene
Qld: R 2:06.14 13/01/1992Robert Van Der Zant
Qld Allc: # 2:06.14 13/01/1992Robert Van Der Zant
Meet Qualifying: 2:30.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Brodie, Leith 16 Albany Creek 2:16.00 2:07.39
2 Lee (V), Jian You Lionel 16 Singapore 2:15.58 2:11.58
3 Lyons, Leif 16 Commercial 2:15.41 2:13.12
4 Johnston, Dwayne 16 Commercial 2:16.58 2:13.32
5 Guinane, Marcus 16 Commercial 2:17.58 2:15.76
6 Vale, Sammy 16 Caribeae 2:18.33 2:16.67
7 Dickey, Ayrton 16 Fairholme 2:18.96 2:16.69
8 St George, Benjamin 16 Miami 2:18.74 2:17.04
9 Verrall(V), Ian 16 Casuarina NT 2:19.44 2:20.81
10 Hickey, Paul 16 Maroochydore 2:19.45 2:20.87

Event 174 Girls 16 Year Olds 200 LC Metre IM
===============================================================================
Aust: & 2:16.23 12/01/1991Elli Overton
Aust Allc: ! 2:13.66 16/01/1998Yan Chen
Qld: R 2:16.31 24/09/1988Jodie Clatworthy
Qld Allc: # 2:15.85 30/08/2001Kristen Caverly
Meet Qualifying: 2:37.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Mills, Alice 16 Chandler 2:24.83 2:17.10
2 Loof, Nadine 16 Chandler 2:39.79 2:25.65
3 Lambert, Gemma 16 Miami 2:29.24 2:28.20
4 Carr, Lucy 16 Gardens 2:34.07 2:28.61
5 Rodgers, Amanda 16 Kirwan Kudas 2:31.01 2:31.93
6 Harbison(V), Beth 16 Casuarina NT 2:37.95 2:33.71
7 Williams, Shannon 16 Fairymead 2:34.57 2:34.16
8 Marshall, Jodie 16 Brothers 2:33.97 2:34.17
9 Howard, Sheree 16 River City 2:32.44 2:34.37
10 Saide, Anna 16 Academy 2:40.54 2:37.04

Event 175 Boys 13 Year Olds 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 4:08.76 11/03/1995William Guthrie
Aust Allc: ! 4:08.76 11/03/1995William Guthrie
Qld: R 4:08.76 11/03/1995William Guthrie
Qld Allc: # 4:08.76 11/03/1995William Guthrie
Meet Qualifying: 5:00.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Han, Won Hee 13 Miami 4:23.67 4:18.92
2 Donaldson, Ben 13 Albany Creek 4:28.84 4:20.90
3 Cheng (V), KA HO 13 Hong Kong 4:30.25 4:23.78
4 Hill, Jason 13 CQ Aquajets 4:29.41 4:25.85
5 Short(V), Ben 13 Darwin NT 4:31.94 4:26.34
6 Amberger, Joshua 13 Albany Creek 4:30.83 4:26.63
7 McNeill, Alex 13 Albany Creek 4:30.25 4:30.54
8 Ferszt, Rhys 13 Palm Bch Curr 4:32.68 4:31.76
9 Tan (V), Wei Jie Joel 13 Singapore 4:32.13 4:32.01
10 Auer, Liam 13 Miami 4:31.36 4:32.67

Event 176 Girls 13 Year Olds 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 4:18.43 21/02/1985Jenni Burke
Aust Allc: ! 4:18.43 21/02/1985Jenni Burke
Qld: R 4:17.90 10/12/1987Hayley Lewis
Qld Allc: # 4:17.90 10/12/1987Hayley Lewis
Meet Qualifying: 5:00.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Barratt, Bronte 13 Albany Creek 4:38.75 4:28.01
2 Sellwood, Lorren 13 Lowood & Dist 4:42.43 4:33.03
3 Fung (V), Wing Yan 13 Hong Kong 4:39.46 4:33.99
4 Murtha, Ainsley 13 Brothers 4:40.44 4:34.21
5 Bagley, Alexandra 13 Ross River 4:40.16 4:35.19
6 Hoschke-Edwards, Sam 13 Ferny Hills 4:44.08 4:40.85
7 Phillips, Zea 13 Flinders/Buderim 4:40.83 4:41.18
8 Karvelis, Julia 13 Commercial 4:44.77 4:42.58
9 Duncombe, Carley 13 Saints 4:41.96 4:45.90
10 Hayes, Amy 13 Brisbane Jets 4:46.20 4:47.83

Event 177 Men Open 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 14:34.56 29/07/2001Grant Hackett
Aust Allc: ! 14:45.60 29/08/1999Grant Hackett
Qld: R 14:34.56 29/07/2001Grant Hackett
Qld Allc: # 14:48.63 27/03/1999Grant Hackett
Meet Qualifying: 17:50.00
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Penfold, Stephen 20 Miami 15:23.85
2 MacGillivary (V), Kurtis 19 Canada 15:42.14
3 Bool, Leigh 20 Ipswich Vikings 16:04.42
4 Skudutis, Brent 17 Mackay 16:05.45
5 Capell, Brendan 18 Commercial 16:05.53
6 Thompson, Andrew 16 Commercial 16:08.48
7 Rackley, Dylan 20 Burleigh Beach 16:30.16
8 Browne (V), David 15 Netherlands 16:39.09
9 Bromley, Michael 17 Ferny Hills 16:42.60
10 Heagney, William 17 Langlands 16:46.52
11 Chandler, Josh 15 Ipswich Vikings 16:48.33
12 Grimsey, Trent 14 Albany Creek 16:49.15
13 Bettridge, Josh 16 Albany Creek 16:49.50
14 White, Roger 17 Twmba Milne Bay 17:27.03

Event 178 Women Open 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 16:04.84 12/08/1993Hayley Lewis
Aust Allc: ! 16:06.63 25/02/1979Tracey Wickham
Qld: R 16:04.84 12/08/1995Hayley Lewis
Qld Allc: # 16:12.61 10/01/1981Michelle Ford
Meet Qualifying: 18:40.00
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Brookes-Peterson (V), Ka 18 New Zealand 16:58.06
2 Gorman, Melissa 17 RedcliffeLgsLwn 17:04.09
3 Villiers, Nicole 17 CQ Aquajets 17:09.73
4 Park, Kristy 21 Chandler 17:24.18
5 Warham(V), Megan 16 Casuarina NT 17:35.19
6 Willis, Kelly 16 Gardens 17:38.83
7 Arndt, Lauren 17 RedcliffeLgsLwn 17:45.51
8 Cherry, Kate 15 RedcliffeLgsLwn 18:07.44

Event 183 Boys 12 & Under 200 LC Metre Freestyle Regional Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 North Queensland Region 'A' 1:54.02
2 Brisbane Metros 'A' 1:54.53
3 Wide Bay Region 'A' 1:55.66
4 Gold Coast Region 'A' 1:57.01
5 Darling Downs Region 'A' 2:00.27
6 Brisbane Capitals 'A' 2:00.89
7 Ipswich Dist Region 'A' 2:04.82

Event 184 Girls 12 & Under 200 LC Metre Freestyle Regional Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Brisbane Metros 'A' 1:57.18
2 Brisbane Capitals 'A' 1:58.72
3 North Queensland Region 'A' 1:59.56
4 Gold Coast Region 'A' 2:00.10
5 Wide Bay Region 'A' 2:03.32
6 Ipswich Dist Region 'A' 2:03.42
7 Darling Downs Region 'A' 2:05.38

Event 185 Boys 16 & Under 200 LC Metre Medley Regional Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 North Queensland Region 'A' 1:51.18
2 Ipswich Dist Region 'A' 1:54.33
3 Wide Bay Region 'A' 1:54.81
4 Gold Coast Region 'A' 1:55.03
5 Central Queensland Region 'A' 1:57.36

Event 186 Girls 16 & Under 200 LC Metre Medley Regional Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Gold Coast Region 'A' 2:07.68
2 Wide Bay Region 'A' 2:08.65
3 North Queensland Region 'A' 2:09.17
4 Central Queensland Region 'A' 2:09.22
5 Darling Downs Region 'A' 2:14.29
— Ipswich Dist Region 'A' DQ

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week