Breeden, Berens Continue to Sizzle at Speedo Southern Sectionals

AUBURN, Ala., USA, July 17. THERE’S been no stopping Elaine Breeden and Ricky Berens at the Speedo Southern Sectionals, held on the campus of Auburn University. On Saturday night, the teenage sensations blazed impressive times en route to victories in the 100-meter butterfly at the James E. Martin Aquatics Center.

The victor in the 200 butterfly and 400 individual medley in earlier action, Breeden (Wildcat Aquatics) blistered a mark of 59.48 in the 100 fly, an effort fast enough to hold off the 59.82 performance of Demerae Christianson. As for Berens (Mecklenburg Aquatic Club), he stopped the clock in 54.13, ahead of the 54.44 swim of Peter Verhoef. During the first two days of the meet, Berens secured first-place showings in the 200 fly and 200 freestyle.

In other action, Elizabeth Hill added to her 200 free win with a decision in the 400 free. Hill checked in with a 4:16.90 effort and was complemented on the male side by Daniel Slocki, who won the 400 free in 3:56.90. Charlie Houchin picked up second place in 3:57.98. Lindsey Ertter (1:11.05) and Andrew Bree (1:04.65) notched wins in the 100 breaststroke.

Event 17 Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
4:20.89 NATS
4:24.99 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Hill, Elizabeth E 19 DYNA-GA 4:22.92 4:16.90 NATS 20
29.80 1:01.86 (32.06) 1:34.32 (32.46) 2:07.00 (32.68)
2:39.63 (32.63) 3:12.52 (32.89) 3:45.15 (32.63) 4:16.90 (31.75)
2 Maust, Claire V 20 SA-GA 4:25.95 4:18.99 NATS 17
30.30 1:03.00 (32.70) 1:35.40 (32.40) 2:08.36 (32.96)
2:40.81 (32.45) 3:13.91 (33.10) 3:46.66 (32.75) 4:18.99 (32.33)
3 Chura, Haley A 19 Athens Bulldog-GA 4:25.05 4:21.40 JRS 16
29.86 1:02.27 (32.41) 1:35.16 (32.89) 2:08.68 (33.52)
2:41.99 (33.31) 3:15.45 (33.46) 3:49.03 (33.58) 4:21.40 (32.37)
4 Reynolds, Caitlin 17 DYNA-GA 4:26.17 4:22.40 JRS 15
30.84 1:04.11 (33.27) 1:37.03 (32.92) 2:10.78 (33.75)
2:43.87 (33.09) 3:17.30 (33.43) 3:50.28 (32.98) 4:22.40 (32.12)
5 Miller, Anna C 18 Athens Bulldog-GA 4:24.36 4:23.53 JRS 14
30.32 1:03.15 (32.83) 1:36.04 (32.89) 2:09.75 (33.71)
2:42.87 (33.12) 3:16.44 (33.57) 3:50.19 (33.75) 4:23.53 (33.34)
6 Garrett, Macie L 19 Nashville-SE 4:26.34 4:24.61 JRS 13
31.30 1:04.88 (33.58) 1:38.59 (33.71) 2:12.68 (34.09)
2:46.08 (33.40) 3:19.56 (33.48) 3:52.70 (33.14) 4:24.61 (31.91)
7 Morris, Erin M 20 MAC-NC 4:27.66 4:24.64 JRS 12
30.85 1:04.61 (33.76) 1:38.41 (33.80) 2:12.69 (34.28)
2:45.68 (32.99) 3:19.18 (33.50) 3:52.15 (32.97) 4:24.64 (32.49)
8 Stowe, Elizabeth E 18 SA-GA 4:26.85 4:26.11 11
31.69 1:05.04 (33.35) 1:38.60 (33.56) 2:12.79 (34.19)
2:46.18 (33.39) 3:20.45 (34.27) 3:53.55 (33.10) 4:26.11 (32.56)
B – Final
9 O'Neill, Sheila I 15 DYNA-GA 4:27.71 4:22.67 JRS 9
30.26 1:02.56 (32.30) 1:35.74 (33.18) 2:09.09 (33.35)
2:42.55 (33.46) 3:16.61 (34.06) 3:50.27 (33.66) 4:22.67 (32.40)
10 Brackens, Lindsey 15 Memphis Thunder-SE 4:28.57 4:27.12 7
30.34 1:03.20 (32.86) 1:36.52 (33.32) 2:10.49 (33.97)
2:44.46 (33.97) 3:18.75 (34.29) 3:53.21 (34.46) 4:27.12 (33.91)
11 Caron, Hannah M 13 That-NC 4:29.66 4:27.77 6
30.62 1:04.03 (33.41) 1:37.31 (33.28) 2:11.52 (34.21)
2:45.59 (34.07) 3:19.85 (34.26) 3:54.05 (34.20) 4:27.77 (33.72)
12 Peterson, Sarah M 17 Nashville-SE 4:29.78 4:28.42 5
30.65 1:04.69 (34.04) 1:38.93 (34.24) 2:12.91 (33.98)
2:47.08 (34.17) 3:21.66 (34.58) 3:55.53 (33.87) 4:28.42 (32.89)
13 Shishkoff, Kassia 16 Rsa-NC 4:29.93 4:29.57 4
31.06 1:05.28 (34.22) 1:38.86 (33.58) 2:13.37 (34.51)
2:47.45 (34.08) 3:22.03 (34.58) 3:56.19 (34.16) 4:29.57 (33.38)
14 Russell, Cameron L 18 Pilot-Knoxville-SE 4:28.62 4:29.70 3
31.09 1:04.56 (33.47) 1:38.69 (34.13) 2:13.09 (34.40)
2:47.53 (34.44) 3:22.05 (34.52) 3:56.35 (34.30) 4:29.70 (33.35)
15 O'Donnell, Nicole 17 MAC-NC 4:28.48 4:30.19 2
31.82 1:05.46 (33.64) 1:39.49 (34.03) 2:13.86 (34.37)
2:48.22 (34.36) 3:22.63 (34.41) 3:56.86 (34.23) 4:30.19 (33.33)
16 Howard, Ashley B 17 That-NC 4:30.54 4:34.14 1
31.32 1:05.06 (33.74) 1:39.67 (34.61) 2:14.54 (34.87)
2:50.00 (35.46) 3:25.11 (35.11) 4:00.57 (35.46) 4:34.14 (33.57)
C – Final
17 Carter, Austen L 18 TG-SC 4:31.05 4:28.24
31.17 1:05.06 (33.89) 1:38.85 (33.79) 2:13.17 (34.32)
2:47.05 (33.88) 3:21.29 (34.24) 3:55.34 (34.05) 4:28.24 (32.90)
18 Ranzau, Sally E 18 DYNA-GA 4:30.82 4:28.32
30.91 1:04.65 (33.74) 1:38.54 (33.89) 2:13.13 (34.59)
2:46.93 (33.80) 3:21.23 (34.30) 3:55.41 (34.18) 4:28.32 (32.91)
19 lI, Jing 16 UN-TH-NC 4:31.64 4:28.59
31.29 1:04.80 (33.51) 1:38.70 (33.90) 2:13.01 (34.31)
2:47.36 (34.35) 3:21.95 (34.59) 3:55.76 (33.81) 4:28.59 (32.83)
20 McIlvain, Lindsay 18 Nashville-SE 4:31.57 4:28.90
31.52 1:05.56 (34.04) 1:39.82 (34.26) 2:13.88 (34.06)
2:48.05 (34.17) 3:21.99 (33.94) 3:56.00 (34.01) 4:28.90 (32.90)
21 Martin, Noelle E 18 WSY-NC 4:30.75 4:29.06
30.98 1:05.11 (34.13) 1:39.24 (34.13) 2:13.40 (34.16)
2:47.30 (33.90) 3:21.63 (34.33) 3:55.87 (34.24) 4:29.06 (33.19)
22 Galdun, Claire E 16 Pilot-Knoxville-SE 4:30.90 4:29.37
31.72 1:05.77 (34.05) 1:39.82 (34.05) 2:13.95 (34.13)
2:48.19 (34.24) 3:22.37 (34.18) 3:56.60 (34.23) 4:29.37 (32.77)
23 Cutrell, Erin P 20 Ncac-NC 4:30.56 4:31.07
31.91 1:05.77 (33.86) 1:39.87 (34.10) 2:13.90 (34.03)
2:48.26 (34.36) 3:22.71 (34.45) 3:57.45 (34.74) 4:31.07 (33.62)
24 Bullock, Sarah E 16 LAK-KY 4:32.08 4:31.45
31.25 1:04.79 (33.54) 1:38.79 (34.00) 2:13.06 (34.27)
2:47.43 (34.37) 3:22.29 (34.86) 3:57.02 (34.73) 4:31.45 (34.43)
D – Final
25 Ayres, Meredith A 17 Pilot-Knoxville-SE 4:32.59 4:28.71
31.07 1:04.72 (33.65) 1:38.74 (34.02) 2:13.13 (34.39)
2:47.25 (34.12) 3:21.48 (34.23) 3:55.44 (33.96) 4:28.71 (33.27)
26 Cartwright, Lauren 16 Scat-GA 4:34.04 4:29.05
31.20 1:05.52 (34.32) 1:39.81 (34.29) 2:14.45 (34.64)
2:48.15 (33.70) 3:21.96 (33.81) 3:55.76 (33.80) 4:29.05 (33.29)
27 Johansson, Rebecca 20 Gsa-NC 4:32.86 4:33.03
31.64 1:05.98 (34.34) 1:40.41 (34.43) 2:15.03 (34.62)
2:49.70 (34.67) 3:24.57 (34.87) 3:59.25 (34.68) 4:33.03 (33.78)
28 McEnerney, Maggie 15 DYNA-GA 4:34.16 4:33.29
32.13 1:07.23 (35.10) 1:41.59 (34.36) 2:16.11 (34.52)
2:50.11 (34.00) 3:25.55 (35.44) 3:59.52 (33.97) 4:33.29 (33.77)
29 King, Meredith C 14 LAK-KY 4:32.32 4:33.41
31.58 1:05.79 (34.21) 1:40.28 (34.49) 2:15.29 (35.01)
2:49.83 (34.54) 3:25.03 (35.20) 3:59.79 (34.76) 4:33.41 (33.62)
30 O'Donnell, Summer 17 MAC-NC 4:33.41 4:33.48
31.14 1:05.04 (33.90) 1:39.39 (34.35) 2:14.00 (34.61)
2:48.99 (34.99) 3:24.00 (35.01) 3:59.33 (35.33) 4:33.48 (34.15)
31 Ward, Stephanie N 14 Pilot-Knoxville-SE 4:34.09 4:34.61
32.07 1:06.84 (34.77) 1:41.66 (34.82) 2:17.06 (35.40)
2:52.08 (35.02) 3:26.86 (34.78) 4:01.21 (34.35) 4:34.61 (33.40)
32 Currier, Christine 17 Byst-GA 4:34.21 4:38.66
30.28 1:03.87 (33.59) 1:38.36 (34.49) 2:13.82 (35.46)
2:49.67 (35.85) 3:26.25 (36.58) 4:02.39 (36.14) 4:38.66 (36.27)

Event 18 Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
4:02.99 NATS
4:08.59 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Slocki, Daniel A 21 AUB-SE 4:00.36 3:56.90 NATS 20
27.44 56.74 (29.30) 1:26.40 (29.66) 1:56.11 (29.71)
2:26.33 (30.22) 2:56.40 (30.07) 3:26.90 (30.50) 3:56.90 (30.00)
2 Houchin, Charlie G 17 Yota-NC 4:00.63 3:57.98 NATS 17
27.73 57.64 (29.91) 1:27.83 (30.19) 1:58.05 (30.22)
2:28.18 (30.13) 2:58.23 (30.05) 3:28.50 (30.27) 3:57.98 (29.48)
3 Patton, Matthew E 18 MAC-NC 4:01.75 3:58.99 NATS 16
27.42 57.63 (30.21) 1:28.33 (30.70) 1:58.59 (30.26)
2:28.84 (30.25) 2:58.93 (30.09) 3:29.61 (30.68) 3:58.99 (29.38)
4 Ewald, Chris R 19 DYNA-GA 4:01.33 3:59.24 NATS 15
28.03 58.38 (30.35) 1:29.31 (30.93) 1:59.86 (30.55)
2:30.03 (30.17) 3:00.50 (30.47) 3:30.39 (29.89) 3:59.24 (28.85)
5 Owen, Matt A 21 Athens Bulldog-GA 4:02.29 3:59.63 NATS 14
27.45 57.54 (30.09) 1:27.81 (30.27) 1:58.68 (30.87)
2:29.06 (30.38) 3:00.22 (31.16) 3:30.47 (30.25) 3:59.63 (29.16)
6 Van Wie, Doug P 21 AUB-SE 4:01.42 4:00.28 NATS 13
27.36 57.79 (30.43) 1:28.35 (30.56) 1:59.12 (30.77)
2:30.26 (31.14) 3:00.99 (30.73) 3:31.41 (30.42) 4:00.28 (28.87)
7 Stovall, Brooks B 17 Memphis Thunder-SE 4:02.75 4:01.19 NATS 12
27.25 56.93 (29.68) 1:26.42 (29.49) 1:56.76 (30.34)
2:27.47 (30.71) 2:59.40 (31.93) 3:30.75 (31.35) 4:01.19 (30.44)
8 Dove, Will D 17 Rsa-NC 4:02.66 4:02.90 NATS 11
28.04 58.41 (30.37) 1:29.11 (30.70) 1:59.81 (30.70)
2:30.49 (30.68) 3:01.33 (30.84) 3:32.18 (30.85) 4:02.90 (30.72)
B – Final
9 Patton, Sean T 18 MAC-NC 4:03.23 3:59.85 NATS 9
27.33 57.01 (29.68) 1:27.51 (30.50) 1:57.98 (30.47)
2:28.37 (30.39) 2:59.08 (30.71) 3:29.52 (30.44) 3:59.85 (30.33)
10 McMahon, Dan 17 DYNA-GA 4:09.08 4:03.79 JRS 7
28.34 59.39 (31.05) 1:30.61 (31.22) 2:01.81 (31.20)
2:33.08 (31.27) 3:04.32 (31.24) 3:34.58 (30.26) 4:03.79 (29.21)
11 Berens, Ricky C 17 MAC-NC 4:07.59 4:03.94 JRS 6
27.09 56.56 (29.47) 1:26.92 (30.36) 1:57.63 (30.71)
2:31.38 (33.75) 3:04.15 (32.77) 3:34.91 (30.76) 4:03.94 (29.03)
12 Cuttino, Judson P 19 Savannah Swim-GA 4:08.49 4:04.10 JRS 5
27.63 57.49 (29.86) 1:28.08 (30.59) 1:59.29 (31.21)
2:30.52 (31.23) 3:02.16 (31.64) 3:34.00 (31.84) 4:04.10 (30.10)
13 Griest, Robert D 18 DYNA-GA 4:05.80 4:05.12 JRS 4
28.22 58.99 (30.77) 1:29.82 (30.83) 2:00.80 (30.98)
2:32.12 (31.32) 3:03.47 (31.35) 3:34.89 (31.42) 4:05.12 (30.23)
14 Miller, Rob L 19 DYNA-GA 4:10.32 4:05.48 JRS 3
28.21 59.14 (30.93) 1:29.99 (30.85) 2:01.18 (31.19)
2:32.51 (31.33) 3:04.02 (31.51) 3:35.28 (31.26) 4:05.48 (30.20)
15 Tipton, AJ J 15 Pilot-Knoxville-SE 4:09.98 4:10.45 2
28.80 59.88 (31.08) 1:31.51 (31.63) 2:03.70 (32.19)
2:35.14 (31.44) 3:07.16 (32.02) 3:39.26 (32.10) 4:10.45 (31.19)
16 Shanteau, Eric L 21 SA-GA 4:08.03 4:10.55 1
28.58 59.78 (31.20) 1:31.26 (31.48) 2:02.70 (31.44)
2:34.28 (31.58) 3:06.00 (31.72) 3:38.37 (32.37) 4:10.55 (32.18)
C – Final
17 Sanders, Geoffrey 16 WAVE-NC 4:11.51 4:06.80 JRS
27.98 58.85 (30.87) 1:29.88 (31.03) 2:01.84 (31.96)
2:32.66 (30.82) 3:04.38 (31.72) 3:35.84 (31.46) 4:06.80 (30.96)
18 Graves, Nick B 17 WA-KY 4:11.20 4:09.23
27.84 58.31 (30.47) 1:29.83 (31.52) 2:01.76 (31.93)
2:33.81 (32.05) 3:05.92 (32.11) 3:37.52 (31.60) 4:09.23 (31.71)
19 Murry, Steven J 18 XCEL-SE 4:11.92 4:10.70
28.95 1:00.61 (31.66) 1:32.36 (31.75) 2:04.57 (32.21)
2:36.64 (32.07) 3:08.57 (31.93) 3:41.10 (32.53) 4:10.70 (29.60)
20 Smith, Nathan A 16 Pilot-Knoxville-SE 4:11.31 4:10.88
29.75 1:01.37 (31.62) 1:33.63 (32.26) 2:05.92 (32.29)
2:37.48 (31.56) 3:09.48 (32.00) 3:40.91 (31.43) 4:10.88 (29.97)
21 Smith, Jeff K 20 AUB-SE 4:12.15 4:11.01
28.68 59.59 (30.91) 1:30.73 (31.14) 2:02.50 (31.77)
2:34.39 (31.89) 3:06.83 (32.44) 3:39.07 (32.24) 4:11.01 (31.94)
22 Hunt, Bryce B 23 AUB-SE 4:11.70 4:11.19
28.70 1:00.46 (31.76) 1:32.71 (32.25) 2:05.20 (32.49)
2:37.64 (32.44) 3:10.25 (32.61) 3:41.63 (31.38) 4:11.19 (29.56)
23 Hoover, Trey D 17 MAC-NC 4:12.23 4:11.25
28.75 59.99 (31.24) 1:32.44 (32.45) 2:04.81 (32.37)
2:37.07 (32.26) 3:09.03 (31.96) 3:40.98 (31.95) 4:11.25 (30.27)
24 Brittis, Nick J 16 Savannah Swim-GA 4:11.89 4:14.30
28.43 59.68 (31.25) 1:31.41 (31.73) 2:03.41 (32.00)
2:35.80 (32.39) 3:08.44 (32.64) 3:41.31 (32.87) 4:14.30 (32.99)
D – Final
25 Brunnick, Mason P 17 MAC-NC 4:12.92 4:10.21
29.30 1:00.50 (31.20) 1:32.18 (31.68) 2:03.88 (31.70)
2:35.71 (31.83) 3:07.60 (31.89) 3:39.77 (32.17) 4:10.21 (30.44)
26 Martin, Alex S 17 UN-NC 4:12.62 4:11.05
27.90 58.92 (31.02) 1:31.06 (32.14) 2:03.26 (32.20)
2:35.48 (32.22) 3:07.52 (32.04) 3:39.44 (31.92) 4:11.05 (31.61)
27 Marklewitz, Ryan J 16 MAC-NC 4:14.22 4:12.77
29.22 1:00.77 (31.55) 1:32.65 (31.88) 2:05.04 (32.39)
2:37.53 (32.49) 3:09.78 (32.25) 3:41.74 (31.96) 4:12.77 (31.03)
28 Jones, Brad R 17 Pilot-Knoxville-SE 4:12.35 4:14.11
28.45 59.94 (31.49) 1:32.14 (32.20) 2:04.91 (32.77)
2:37.39 (32.48) 3:10.08 (32.69) 3:42.36 (32.28) 4:14.11 (31.75)
29 Broughton, Will C 19 Rsa-NC 4:13.22 4:14.59
29.79 1:01.49 (31.70) 1:33.49 (32.00) 2:05.59 (32.10)
2:37.67 (32.08) 3:10.05 (32.38) 3:42.86 (32.81) 4:14.59 (31.73)
30 Schneider, Joey A 21 Nashville-SE 4:12.65 4:15.71
28.34 59.78 (31.44) 1:31.71 (31.93) 2:04.03 (32.32)
2:36.45 (32.42) 3:09.54 (33.09) 3:42.89 (33.35) 4:15.71 (32.82)
31 Tortora, Vincent F 18 Scat-GA 4:13.96 4:17.92
28.79 59.87 (31.08) 1:32.16 (32.29) 2:04.85 (32.69)
2:37.63 (32.78) 3:10.59 (32.96) 3:44.66 (34.07) 4:17.92 (33.26)
32 Vantassell, Chip D 17 MAC-NC 4:16.89 4:18.35
29.09 1:00.87 (31.78) 1:32.62 (31.75) 2:05.42 (32.80)
2:38.80 (33.38) 3:12.26 (33.46) 3:45.77 (33.51) 4:18.35 (32.58)

Event 19 Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
1:03.09 NATS
1:04.39 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Breeden, Elaine S 16 WA-KY 1:01.97 59.48 NATS 20
28.37 59.48 (31.11)
2 Christianson, Deme 23 AUB-SE 1:02.76 59.82 NATS 17
27.73 59.82 (32.09)
3 Bethune, Tawnie E 20 HSA-SE 1:02.54 1:01.44 NATS 16
28.56 1:01.44 (32.88)
4 Georoff, Andrea A 22 Athens Bulldog-GA 1:03.23 1:01.68 NATS 15
28.87 1:01.68 (32.81)
5 Guilkey, Karen E 19 That-NC 1:02.04 1:02.07 NATS 14
29.22 1:02.07 (32.85)
6 Hersey, Kathleen E 15 SA-GA 1:03.00 1:02.65 NATS 13
29.72 1:02.65 (32.93)
7 Harm, Tricia A 21 Athens Bulldog-GA 1:03.48 1:02.75 NATS 12
29.31 1:02.75 (33.44)
8 Grams, Beth R 21 Athens Bulldog-GA 1:02.74 1:02.78 NATS 11
29.39 1:02.78 (33.39)
B – Final
9 Hill, Elizabeth E 19 DYNA-GA 1:03.63 1:02.97 NATS 9
29.54 1:02.97 (33.43)
10 Huff, Mandy R 21 "the Snakes"-NC 1:03.72 1:03.27 JRS 7
29.89 1:03.27 (33.38)
11 Broome, Annie E 17 Pilot-Knoxville-SE 1:03.80 1:03.28 JRS 6
29.79 1:03.28 (33.49)
12 McCallum, Kelley J 20 DYNA-GA 1:04.25 1:03.77 JRS 5
29.90 1:03.77 (33.87)
13 Farrell, Morgan M 16 GPAC-SE 1:04.26 1:04.10 JRS 4
29.55 1:04.10 (34.55)
14 Martin-Lacey, Jacq 19 Nashville-SE 1:04.38 1:04.53 3
30.73 1:04.53 (33.80)
15 Myco, Rachel A 20 SA-GA 1:04.13 1:04.59 2
29.48 1:04.59 (35.11)
16 Dason, Patrice G 17 WAVE-NC 1:04.07 1:04.89 1
29.88 1:04.89 (35.01)
C – Final
17 McCawley, Margo F 18 Memphis Thunder-SE 1:04.76 1:02.35 NATS
28.79 1:02.35 (33.56)
18 Coventry, Kirsty L 21 AUB-SE 1:04.62 1:02.44 NATS
29.76 1:02.44 (32.68)
19 Caron, Hannah M 13 That-NC 1:04.91 1:03.62 JRS
29.96 1:03.62 (33.66)
20 Winters, Kelsey A 15 Gcat-GA 1:04.85 1:03.65 JRS
28.96 1:03.65 (34.69)
21 Welshofer, Erin E 16 MAC-NC 1:04.71 1:04.45
30.31 1:04.45 (34.14)
21 Scott, Sarah E 18 Ncac-NC 1:04.70 1:04.45
30.20 1:04.45 (34.25)
23 Napier, Stephanie 17 Baylor-SE 1:04.76 1:04.66
30.25 1:04.66 (34.41)
24 Eickman, Meagan M 20 Ncac-NC 1:04.68 1:04.92
30.04 1:04.92 (34.88)
D – Final
25 Forcht, Jennifer L 17 LAK-KY 1:05.21 1:03.91 JRS
30.36 1:03.91 (33.55)
26 Moss, Jeri A 20 Unattached-SE 1:05.02 1:03.95 JRS
30.31 1:03.95 (33.64)
27 Thompson, Raine L 15 PST-KY 1:05.24 1:04.54
29.84 1:04.54 (34.70)
28 Reardon, Emily E 20 Ncac-NC 1:05.00 1:04.87
30.41 1:04.87 (34.46)
29 Stevens, Brittany 19 Scat-GA 1:04.95 1:05.21
30.00 1:05.21 (35.21)
30 Crawford, Jessalyn 16 Yota-NC 1:05.37 1:05.34
30.30 1:05.34 (35.04)
31 Ewing, Emile C 17 Unattached-SE 1:05.45 1:05.43
30.34 1:05.43 (35.09)
32 Cartwright, Lauren 16 Scat-GA 1:04.96 1:05.76
31.02 1:05.76 (34.74)

Event 20 Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
56.19 NATS
58.19 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Berens, Ricky C 17 MAC-NC 55.32 54.13 NATS 20
25.58 54.13 (28.55)
2 Verhoef, Peter J 21 Athens Bulldog-GA 55.39 54.44 NATS 17
24.99 54.44 (29.45)
3 Scott, John A 20 MYB-SE 55.67 54.88 NATS 16
25.74 54.88 (29.14)
4 Engle, Andrew J 20 TENN-SE 56.42 55.84 NATS 15
25.79 55.84 (30.05)
5 Johnson, Mark D 20 AUB-SE 56.46 56.00 NATS 14
26.05 56.00 (29.95)
6 Ames, Chad M 21 Ncac-NC 56.14 56.03 NATS 13
26.47 56.03 (29.56)
7 Weniger, Luke L 19 AUB-SE 56.17 56.34 JRS 12
25.52 56.34 (30.82)
8 Farnham, Daniel W 22 WA-KY 56.57 56.59 JRS 11
26.18 56.59 (30.41)
B – Final
9 Alesi, Octavio A 18 TENN-SE 56.95 53.77 NATS 9
24.81 53.77 (28.96)
10 Schmidt, Jonathan 21 Athens Bulldog-GA 56.60 55.52 NATS 7
26.14 55.52 (29.38)
11 Redmon, Joseph S 18 SA-GA 56.58 55.99 NATS 6
25.96 55.99 (30.03)
12 Lundquist, Bryan J 20 Rays-GA 56.96 56.51 JRS 5
26.40 56.51 (30.11)
13 Donch, Matt D 17 Yota-NC 56.66 57.07 JRS 4
26.35 57.07 (30.72)
14 Cady, Kurt W 21 AUB-SE 56.65 57.44 JRS 3
26.19 57.44 (31.25)
15 Glasco, Josh C 21 Ncac-NC 57.01 57.94 JRS 2
27.02 57.94 (30.92)
16 Patton, Matthew E 18 MAC-NC 56.87 58.33 1
27.13 58.33 (31.20)
C – Final
17 Robison, Scot S 16 "the Snakes"-NC 57.06 56.18 NATS
26.53 56.18 (29.65)
18 Farnham, Adam T 19 TENN-SE 57.14 56.61 JRS
26.43 56.61 (30.18)
19 Penniman, Daniel L 19 GPAC-SE 57.51 56.92 JRS
26.59 56.92 (30.33)
20 Taylor, Hill H 17 Birmingham-SE 57.51 57.27 JRS
26.85 57.27 (30.42)
21 Godsoe, Eugene D 17 Gsa-NC 57.29 57.69 JRS
27.89 57.69 (29.80)
22 Baccich, Wade B 20 MAC-NC 57.97 57.90 JRS
27.04 57.90 (30.86)
23 Houchin, Greg T 17 Nashville-SE 58.15 57.94 JRS
26.94 57.94 (31.00)
24 Tipton, AJ J 15 Pilot-Knoxville-SE 58.02 58.43
27.81 58.43 (30.62)
D – Final
25 Stibrich, Nathan J 21 Athens Bulldog-GA 58.26 57.40 JRS
26.81 57.40 (30.59)
26 Cormier, Kyle K 19 Unattached-SC 58.16 57.58 JRS
27.06 57.58 (30.52)
27 Lewis, Brian A 18 Birmingham-SE 58.42 58.02 JRS
27.36 58.02 (30.66)
28 Davidson, Tristan 20 Ncac-NC 58.45 58.15 JRS
27.59 58.15 (30.56)
29 Houchin, Joe E 20 Yota-NC 58.35 58.32
27.35 58.32 (30.97)
30 Sauaia, Ciro M 17 UN-SE 58.47 58.57
27.95 58.57 (30.62)
31 Bennett, Nicholas 19 Birmingham-SE 58.20 58.60
27.42 58.60 (31.18)
32 Burckle, Clark C 17 LAK-KY 58.46 58.63
27.90 58.63 (30.73)

Event 21 Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
1:13.29 NATS
1:14.89 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Ertter, Lindsey R 22 Athens Bulldog-GA 1:11.48 1:11.05 NATS 20
33.72 1:11.05 (37.33)
2 Roberts, Emily B 17 Summit-GA 1:12.39 1:11.62 NATS 17
33.84 1:11.62 (37.78)
3 Macgregor, Abby M 16 Tritons-KY 1:11.83 1:11.67 NATS 16
33.91 1:11.67 (37.76)
4 Callaghan, Devon C 16 LAK-KY 1:14.22 1:12.39 NATS 15
34.42 1:12.39 (37.97)
5 Huntwork, Kylen K 18 Yota-NC 1:13.29 1:13.07 NATS 14
34.47 1:13.07 (38.60)
6 Botzum, Jessica A 19 Yota-NC 1:13.86 1:13.91 JRS 13
35.20 1:13.91 (38.71)
7 Huff, Mandy R 21 "the Snakes"-NC 1:14.59 1:14.85 JRS 12
35.64 1:14.85 (39.21)
8 Burgan, Candice N 15 Pilot-Knoxville-SE 1:14.67 1:15.55 11
35.91 1:15.55 (39.64)
B – Final
9 Hill, Jessica M 16 Pilot-Knoxville-SE 1:15.02 1:13.74 JRS 9
35.08 1:13.74 (38.66)
10 Norton, Annie L 17 MAC-NC 1:14.68 1:14.28 JRS 7
35.07 1:14.28 (39.21)
11 Roberts, Melanie K 15 Rsa-NC 1:15.74 1:14.77 JRS 6
35.27 1:14.77 (39.50)
12 Johnson, Laura L 14 MYB-SE 1:15.34 1:15.14 5
35.32 1:15.14 (39.82)
13 Osucha, Stephanie 18 PST-KY 1:15.98 1:15.35 4
35.39 1:15.35 (39.96)
14 Corliss, Gretchen 20 SA-GA 1:15.67 1:15.48 3
35.41 1:15.48 (40.07)
15 Randall, Allison A 18 HSA-SE 1:16.07 1:17.48 2
35.12 1:17.48 (42.36)
16 Dishuck, Anna L 17 Cta-SE 1:15.40 1:17.60 1
36.34 1:17.60 (41.26)
C – Final
17 Higginbotham, Mega 15 DYNA-GA 1:17.03 1:14.95
35.47 1:14.95 (39.48)
18 Nilon, Marissa 20 Ncac-NC 1:16.17 1:15.81
35.02 1:15.81 (40.79)
19 Lusk, Alison J 13 Baylor-SE 1:17.25 1:15.96
36.35 1:15.96 (39.61)
20 Schmaltz, Gretchen 19 Athens Bulldog-GA 1:17.15 1:16.03
35.52 1:16.03 (40.51)
21 Pucci, Lisa E 17 Yota-NC 1:16.89 1:16.09
35.20 1:16.09 (40.89)
22 Facchine, Hannah M 15 Rsa-NC 1:17.59 1:16.17
35.65 1:16.17 (40.52)
23 Nance, Aunya F 20 Unattached-SC 1:17.42 1:16.80
36.11 1:16.80 (40.69)
24 Curran, Bryttany L 16 Rsa-NC 1:16.32 1:17.67
37.40 1:17.67 (40.27)
D – Final
25 McCall, Sarah E 18 Pilot-Knoxville-SE 1:17.60 1:16.13
35.78 1:16.13 (40.35)
26 Savage, Elizabeth 16 PALM-SC 1:17.68 1:17.07
36.47 1:17.07 (40.60)
27 Zubowicz, Victoria 17 SA-GA 1:18.46 1:17.71
36.74 1:17.71 (40.97)
28 Juncker, Stephanie 15 Athens Bulldog-GA 1:18.78 1:17.75
37.37 1:17.75 (40.38)
29 Ewing, Emile C 17 Unattached-SE 1:18.39 1:18.03
37.12 1:18.03 (40.91)
30 Pesacreta, Marie B 14 That-NC 1:18.65 1:18.09
36.68 1:18.09 (41.41)
31 Cartwright, Lauren 16 Scat-GA 1:17.97 1:18.90
37.61 1:18.90 (41.29)
32 Hughes, Christine 14 Cat-SC 1:18.31 1:19.17
37.35 1:19.17 (41.82)

Event 22 Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
1:05.59 NATS
1:10.09 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Bree, Andrew P 24 TENN-SE 1:05.19 1:04.65 NATS 20
30.45 1:04.65 (34.20)
2 Osborne, Sean M 20 AUB-SE 1:05.68 1:05.75 JRS 17
30.35 1:05.75 (35.40)
3 Callahan, Andrew A 18 DYNA-GA 1:06.50 1:06.08 JRS 16
31.60 1:06.08 (34.48)
4 Parsley, Jeff M 21 Athens Bulldog-GA 1:06.50 1:06.39 JRS 15
31.31 1:06.39 (35.08)
5 Burns, Aaron H 20 Ncac-NC 1:06.42 1:06.46 JRS 14
31.04 1:06.46 (35.42)
6 Kata, Justin M 21 Unattached-SC 1:06.52 1:06.47 JRS 13
31.19 1:06.47 (35.28)
7 Woodruff, Patrick 21 Ncac-NC 1:06.56 1:06.68 JRS 12
31.78 1:06.68 (34.90)
8 Roberts, Jon P 17 Rsa-NC 1:06.66 1:07.41 JRS 11
31.41 1:07.41 (36.00)
B – Final
9 Russo, Michael W 21 SA-GA 1:07.07 1:05.28 NATS 9
30.88 1:05.28 (34.40)
10 Wike, James W 21 AUB-SE 1:07.33 1:05.89 JRS 7
30.65 1:05.89 (35.24)
11 Johnson, Mitchell 18 Birmingham-SE 1:07.56 1:06.72 JRS 6
31.26 1:06.72 (35.46)
12 Beckwith, Casey A 18 MAC-NC 1:07.74 1:07.37 JRS 5
31.60 1:07.37 (35.77)
13 Burckle, Clark C 17 LAK-KY 1:08.09 1:07.97 JRS 4
32.16 1:07.97 (35.81)
14 Boutwell, Luke L 17 MYB-SE 1:06.84 1:08.23 JRS 3
31.84 1:08.23 (36.39)
15 Koerten, Brett J 19 Pilot-Knoxville-SE 1:08.19 1:08.98 JRS 2
32.35 1:08.98 (36.63)
— Molnar, Matthew J 20 UN-SE 1:07.20 DQ
30.91 DQ (36.24)
C – Final
17 Caro, Chris R 17 MYB-SE 1:09.65 1:07.63 JRS
31.85 1:07.63 (35.78)
18 Roney, Jack D 18 "the Snakes"-NC 1:08.42 1:08.27 JRS
31.26 1:08.27 (37.01)
19 O'Connor, Michael 17 LRS-KY 1:09.04 1:08.73 JRS
32.50 1:08.73 (36.23)
20 Lovelace, Curtis C 15 Nashville-SE 1:09.01 1:09.05 JRS
32.90 1:09.05 (36.15)
21 Correll, Josh B 17 MAC-NC 1:09.14 1:09.36 JRS
33.54 1:09.36 (35.82)
22 Snyder, John D 19 AUB-SE 1:09.43 1:09.63 JRS
32.60 1:09.63 (37.03)
23 Aitken, James S 18 That-NC 1:09.59 1:09.95 JRS
32.36 1:09.95 (37.59)
24 Cox, Ryan T 15 Rsa-NC 1:09.44 1:10.49
33.52 1:10.49 (36.97)
D – Final
25 Graft, Harold R 16 LRS-KY 1:10.12 1:08.71 JRS
32.30 1:08.71 (36.41)
26 Murry, Steven J 18 XCEL-SE 1:10.06 1:09.49 JRS
32.72 1:09.49 (36.77)
27 Forsythe, Dan T 16 XCEL-SE 1:10.65 1:10.85
33.44 1:10.85 (37.41)
28 Showalter, Drew D 17 Pilot-Knoxville-SE 1:10.95 1:11.02
33.49 1:11.02 (37.53)
29 Jamerson, Breaux B 16 Gcat-GA 1:10.85 1:11.07
33.37 1:11.07 (37.70)
30 Lewis, Michael D 17 Birmingham-SE 1:11.53 1:11.11
33.61 1:11.11 (37.50)
31 Miller, Andy T 18 DYNA-GA 1:10.55 1:11.59
34.01 1:11.59 (37.58)
32 Biedrzycki, Spence 17 MAC-NC 1:11.56 1:12.34
33.68 1:12.34 (38.66)

Event 23 Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
8:34.09 NATS
8:53.89 JRS
Team Finals Points
===============================================================================
1 Dynamo Swim Club-GA 'A' 8:24.02 NATS 40
1) Suhr, Katie A 17 2) O'Neill, Sheila I 15
3) Reynolds, Caitlin M 17 4) Hill, Elizabeth E 19
29.90 1:01.95 (1:01.95) 1:33.76 (1:33.76) 2:05.71 (2:05.71)
2:35.12 (29.41) 3:07.64 (1:01.93) 3:40.37 (1:34.66) 4:12.76 (2:07.05)
4:42.48 (29.72) 5:14.95 (1:02.19) 5:46.84 (1:34.08) 6:18.44 (2:05.68)
6:47.35 (28.91) 7:19.39 (1:00.95) 7:51.96 (1:33.52) 8:24.02 (2:05.58)
2 Athens Bulldog Swim Club-GA 'A' 8:26.10 NATS 34
1) Miller, Anna C 18 2) Georoff, Andrea A 22
3) Ertter, Lindsey R 22 4) Harm, Tricia A 21
29.00 1:00.92 (1:00.92) 1:33.26 (1:33.26) 2:04.92 (2:04.92)
2:35.08 (30.16) 3:08.08 (1:03.16) 3:41.24 (1:36.32) 4:13.56 (2:08.64)
4:42.37 (28.81) 5:14.35 (1:00.79) 5:46.33 (1:32.77) 6:18.04 (2:04.48)
6:47.42 (29.38) 7:19.93 (1:01.89) 7:53.59 (1:35.55) 8:26.10 (2:08.06)
3 Nashville Aquatic Club-SE 'A' 8:35.83 JRS 32
1) Peterson, Sarah M 17 2) Shapiro, Sara E 17
3) McIlvain, Lindsay P 18 4) Garrett, Macie L 19
29.70 1:02.35 (1:02.35) 1:35.28 (1:35.28) 2:07.25 (2:07.25)
2:36.93 (29.68) 3:09.58 (1:02.33) 3:43.32 (1:36.07) 4:17.05 (2:09.80)
4:47.23 (30.18) 5:20.65 (1:03.60) 5:54.80 (1:37.75) 6:28.85 (2:11.80)
6:58.62 (29.77) 7:30.80 (1:01.95) 8:03.30 (1:34.45) 8:35.83 (2:06.98)
4 Pilot Aquatic Club-Knoxville-SE 'A' 8:37.97 JRS 30
1) Russell, Cameron L 18 2) Galdun, Claire E 16
3) McCall, Sarah E 18 4) Ayres, Meredith A 17
29.73 1:01.86 (1:01.86) 1:34.91 (1:34.91) 2:07.53 (2:07.53)
2:37.82 (30.29) 3:11.16 (1:03.63) 3:45.17 (1:37.64) 4:18.26 (2:10.73)
4:48.39 (30.13) 5:21.99 (1:03.73) 5:56.25 (1:37.99) 6:29.84 (2:11.58)
6:58.85 (29.01) 7:31.04 (1:01.20) 8:04.46 (1:34.62) 8:37.97 (2:08.13)
5 Tar Heel Aquatic Team-NC 'A' 8:39.08 JRS 28
1) Howard, Ashley B 17 2) Caron, Hannah M 13
3) Stewart, Erika L 14 4) Guilkey, Karen E 19
30.48 (30.48) 1:03.08 (1:03.08) 1:36.90 (1:36.90)
2:09.85 (32.95) 2:39.13 (1:02.23) 3:11.78 (1:34.88) 3:45.24 (2:08.34)
4:18.28 (33.04) 5:20.74 (1:35.50) 5:55.16 (2:09.92) 6:29.29 (2:44.05)
6:58.96 (29.67) 7:32.14 (1:02.85) 8:05.69 (1:36.40) 8:39.08 (2:09.79)
6 Lakeside Seahawks-KY 'A' 8:41.49 JRS 26
1) Faulkner, Amanda C 16 2) Callaghan, Devon C 16
3) Forcht, Jennifer L 17 4) Bullock, Sarah E 16
29.75 (29.75) 1:02.67 (1:02.67) 1:35.75 (1:35.75)
2:08.70 (32.95) 2:39.06 (1:03.31) 3:12.27 (1:36.52) 3:46.21 (2:10.46)
4:19.31 (33.10) 4:49.02 (1:02.81) 5:21.89 (1:35.68) 5:56.06 (2:09.85)
6:30.22 (34.16) 7:33.90 (1:37.84) 8:07.96 (2:11.90) 8:41.49 (2:45.43)
7 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'B' 8:42.62 JRS 24
1) Gomes, Kaleigh N 16 2) Martelle, Meredith R 18
3) Arey, Lauren L 17 4) Van Hoy, Shannon K 17
30.41 1:03.36 (1:03.36) 1:36.92 (1:36.92) 2:10.67 (2:10.67)
2:40.75 (30.08) 3:13.21 (1:02.54) 3:47.79 (1:37.12) 4:22.23 (2:11.56)
4:52.77 (30.54) 5:26.02 (1:03.79) 5:59.79 (1:37.56) 6:33.23 (2:11.00)
7:03.25 (30.02) 7:36.06 (1:02.83) 8:09.34 (1:36.11) 8:42.62 (2:09.39)
8 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'A' 8:42.90 JRS 22
1) Morris, Erin M 20 2) O'Donnell, Nicole B 17
3) Dayton, Caroline E 17 4) O'Donnell, Summer P 17
29.75 1:02.44 (1:02.44) 1:35.33 (1:35.33) 2:08.12 (2:08.12)
2:38.40 (30.28) 3:11.67 (1:03.55) 3:45.68 (1:37.56) 4:19.55 (2:11.43)
4:48.70 (29.15) 5:21.16 (1:01.61) 5:55.71 (1:36.16) 6:29.64 (2:10.09)
6:59.40 (29.76) 7:32.88 (1:03.24) 8:07.80 (1:38.16) 8:42.90 (2:13.26)
9 YMCA of the Triangle Area-NC 'A' 8:45.12 JRS 18
1) Crawford, Jessalyn S 16 2) Pucci, Lisa E 17
3) Pucci, Mallory A 19 4) Myers, Mandy L 15
30.41 ( ) 1:02.98 ( ) 1:36.41 ( ) 2:09.85 ( )
2:39.53 (29.68) 3:12.80 (1:02.95) 5:59.35 (3:49.50) 6:35.06 (4:25.21)
7:05.17 (30.11) 7:38.35 (1:03.29) 8:11.88 (1:36.82) 8:45.12 (2:10.06)
10 Memphis Thunder Aquatic Club-SE 'A' 8:45.81 JRS 14
1) Black, Patricia S 15 2) McCawley, Margo F 18
3) Ryan, Mary Michael V 17 4) Brackens, Lindsey N 15
30.44 1:04.04 (1:04.04) 1:38.38 (1:38.38) 2:12.52 (2:12.52)
2:42.15 (29.63) 3:13.51 (1:00.99) 3:46.15 (1:33.63) 4:18.90 (2:06.38)
4:49.33 (30.43) 5:22.93 (1:04.03) 5:58.44 (1:39.54) 6:34.81 (2:15.91)
7:04.52 (29.71) 7:37.53 (1:02.72) 8:11.77 (1:36.96) 8:45.81 (2:11.00)
11 Dynamo Swim Club-GA 'B' 8:50.58 JRS 12
1) Reynolds, Meg C 15 2) McCallum, Kelley J 20
3) Locker, Katherine M 16 4) Walker, Beverly J 18
30.79 1:04.21 (1:04.21) 1:39.28 (1:39.28) 2:14.14 (2:14.14)
2:43.77 (29.63) 3:17.23 (1:03.09) 3:51.69 (1:37.55) 4:26.76 (2:12.62)
4:56.94 (30.18) 5:30.71 (1:03.95) 6:05.37 (1:38.61) 6:40.20 (2:13.44)
7:09.77 (29.57) 7:43.15 (1:02.95) 8:16.83 (1:36.63) 8:50.58 (2:10.38)
12 Tar Heel Aquatic Team-NC 'B' 8:51.38 JRS 10
1) Robinson, Meredith K 16 2) Tang, Mindy L 19
3) Pesacreta, Marie B 14 4) Emerson, Taylor L 20
31.29 1:04.77 (1:04.77) 1:38.93 (1:38.93) 2:13.29 (2:13.29)
2:43.33 (30.04) 3:16.74 (1:03.45) 3:50.35 (1:37.06) 4:23.65 (2:10.36)
4:53.47 (29.82) 5:26.67 (1:03.02) 6:01.03 (1:37.38) 6:34.52 (2:10.87)
7:04.98 (30.46) 7:39.36 (1:04.84) 8:15.49 (1:40.97) 8:51.38 (2:16.86)
13 North Carolina Aquatic Club-NC 'A' 8:55.10 8
1) Cutrell, Erin P 20 2) Reardon, Emily E 20
3) Gamblin, Mary Margaret M 21 4) Scott, Sarah E 18
31.42 (31.42) 1:04.73 (1:04.73)
1:38.77 (34.04) 3:16.77 (2:12.04) 3:50.88 (2:46.15) 4:24.55 (3:19.82)
4:55.49 (30.94) 5:29.33 (1:04.78) 6:04.96 (1:40.41) 6:40.90 (2:16.35)
7:11.23 (30.33) 7:45.87 (1:04.97) 8:20.47 (1:39.57) 8:55.10 (2:14.20)
14 Birmingham Swim League-SE 'A' 8:56.17 6
1) Culp, Leonora C 14 2) Kraus, Alex C 16
3) Woods, Sarah A 17 4) Culp, Martha W 16
31.11 1:05.18 (1:05.18) 1:39.48 (1:39.48) 2:13.42 (2:13.42)
2:44.15 (30.73) 3:18.24 (1:04.82) 3:53.55 (1:40.13) 4:29.38 (2:15.96)
4:59.61 (30.23) 5:33.12 (1:03.74) 6:07.17 (1:37.79) 6:41.08 (2:11.70)
7:11.57 (30.49) 7:45.85 (1:04.77) 8:21.52 (1:40.44) 8:56.17 (2:15.09)
15 Cyclone Swimming-SC 'A' 9:02.90 4
1) Cranston, Lauren J 17 2) Beck, Christie L 17
3) Ballard, Jessica L 16 4) Collins, Cathryn C 17
31.55 (31.55) 1:05.78 (1:05.78) 1:41.30 (1:41.30)
2:16.60 (35.30) 2:47.05 (1:05.75) 3:21.36 (1:40.06) 3:57.31 (2:16.01)
4:33.52 (36.21) 5:37.24 (1:39.93) 6:13.18 (2:15.87) 6:47.71 (2:50.40)
7:18.29 (30.58) 7:52.24 (1:04.53) 8:27.63 (1:39.92) 9:02.90 (2:15.19)
16 Pilot Aquatic Club-Knoxville-SE 'B' 9:05.01 2
1) Taylor, Katie A 17 2) Ward, Stephanie N 14
3) Yeager, Ashley J 20 4) Ayres, Paige M 14
31.09 1:04.76 (1:04.76) 1:39.22 (1:39.22) 2:13.27 (2:13.27)
2:43.60 (30.33) 3:17.21 (1:03.94) 3:51.90 (1:38.63) 4:26.46 (2:13.19)
4:57.55 (31.09) 5:32.52 (1:06.06) 6:08.30 (1:41.84) 6:43.31 (2:16.85)
7:14.77 (31.46) 7:50.05 (1:06.74) 8:27.35 (1:44.04) 9:05.01 (2:21.70)
17 Paducah Swim Team-KY 'A' 9:20.23
1) Osucha, Nicole A 18 2) Lehotan, Amanda J 15
3) Osucha, Stephanie L 18 4) Thompson, Raine L 15
32.52 (32.52) 1:07.48 (1:07.48) 1:43.56 (1:43.56)
2:20.18 (36.62) 2:52.35 (1:08.79) 3:27.99 (1:44.43) 4:04.90 (2:21.34)
4:41.69 (36.79) 5:48.19 (1:43.29) 6:25.24 (2:20.34) 7:02.00 (2:57.10)
7:32.56 (30.56) 8:07.38 (1:05.38) 8:43.75 (1:41.75) 9:20.23 (2:18.23)

Event 24 Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
7:51.59 NATS
8:07.49 JRS
Team Finals Points
===============================================================================
1 Auburn Aquatics-SE 'A' 7:39.91 NATS 40
1) Van Wie, Doug P 21 2) Slocki, Daniel A 21
3) Wike, James W 21 4) Johnson, Mark D 20
26.19 54.72 (54.72) 1:23.80 (1:23.80) 1:52.46 (1:52.46)
2:18.57 (26.11) 2:47.46 (55.00) 3:16.89 (1:24.43) 3:46.05 (1:53.59)
4:12.55 (26.50) 4:42.13 (56.08) 5:12.31 (1:26.26) 5:41.67 (1:55.62)
6:09.90 (28.23) 6:40.69 (59.02) 7:10.99 (1:29.32) 7:39.91 (1:58.24)
2 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'A' 7:46.34 NATS 34
1) Patton, Matthew E 18 2) Patton, Sean T 18
3) Suddreth, Brandon L 19 4) Berens, Ricky C 17
26.80 55.99 (55.99) 1:26.17 (1:26.17) 1:56.57 (1:56.57)
2:23.13 (26.56) 2:52.76 (56.19) 3:22.88 (1:26.31) 3:53.82 (1:57.25)
4:20.89 (27.07) 4:50.54 (56.72) 5:20.97 (1:27.15) 5:50.82 (1:57.00)
6:17.12 (26.30) 6:46.46 (55.64) 7:16.84 (1:26.02) 7:46.34 (1:55.52)
3 North Carolina Aquatic Club-NC 'A' 7:47.78 NATS 32
1) Ames, Chad M 21 2) Kott, Casey E 21
3) Glasco, Josh C 21 4) James, Jeff E 16
27.04 (27.04) 56.48 (56.48) 1:26.75 (1:26.75)
1:56.56 (29.81) 2:53.25 (1:26.50) 3:24.57 (1:57.82) 3:55.03 (2:28.28)
4:21.08 (26.05) 4:50.84 (55.81) 5:21.57 (1:26.54) 5:51.97 (1:56.94)
6:17.87 (25.90) 6:47.50 (55.53) 7:17.77 (1:25.80) 7:47.78 (1:55.81)
4 Nashville Aquatic Club-SE 'A' 7:50.07 NATS 30
1) Schneider, Joey A 21 2) Houchin, Lee A 20
3) Mitchell, Andrew B 16 4) Houchin, Greg T 17
27.25 56.44 (56.44) 1:25.64 (1:25.64) 1:54.27 (1:54.27)
2:20.93 (26.66) 2:50.86 (56.59) 3:22.45 (1:28.18) 3:53.24 (1:58.97)
4:20.11 (26.87) 4:49.79 (56.55) 5:21.30 (1:28.06) 5:52.24 (1:59.00)
6:19.33 (27.09) 6:49.46 (57.22) 7:19.82 (1:27.58) 7:50.07 (1:57.83)
5 Dynamo Swim Club-GA 'A' 7:51.89 JRS 28
1) Ewald, Chris R 19 2) McMahon, Dan 17
3) Miller, Rob L 19 4) Griest, Robert D 18
27.18 56.46 (56.46) 1:26.19 (1:26.19) 1:55.14 (1:55.14)
2:22.69 (27.55) 2:53.33 (58.19) 3:23.75 (1:28.61) 3:53.81 (1:58.67)
4:21.93 (28.12) 4:51.96 (58.15) 5:22.41 (1:28.60) 5:52.51 (1:58.70)
6:19.65 (27.14) 6:50.47 (57.96) 7:21.39 (1:28.88) 7:51.89 (1:59.38)
6 YMCA of the Triangle Area-NC 'A' 7:53.90 JRS 26
1) Donch, Matt D 17 2) Minikus, Matt M 17
3) Houchin, Joe E 20 4) Houchin, Charlie G 17
26.56 56.81 (56.81) 1:28.20 (1:28.20) 1:56.97 (1:56.97)
2:23.92 (26.95) 2:53.99 (57.02) 3:26.09 (1:29.12) 3:59.42 (2:02.45)
4:25.95 (26.53) 4:56.54 (57.12) 5:27.71 (1:28.29) 5:58.30 (1:58.88)
6:24.43 (26.13) 6:53.54 (55.24) 7:23.53 (1:25.23) 7:53.90 (1:55.60)
7 Lakeside Seahawks-KY 'A' 8:01.19 JRS 24
1) Burckle, Clark C 17 2) Hubbard, Brad G 18
3) Waterman, Jordan L 17 4) Heyburn, Will A 16
27.61 58.08 (58.08) 1:29.11 (1:29.11) 1:59.42 (1:59.42)
2:26.85 (27.43) 2:57.51 (58.09) 3:27.96 (1:28.54) 3:58.01 (1:58.59)
4:25.18 (27.17) 4:55.91 (57.90) 5:27.66 (1:29.65) 5:58.20 (2:00.19)
6:24.51 (26.31) 6:55.14 (56.94) 7:28.37 (1:30.17) 8:01.19 (2:02.99)
8 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'B' 8:02.23 JRS 22
1) Brunnick, Mason P 17 2) Beckwith, Casey A 18
3) Dabney, Jimmy C 18 4) Hoover, Trey D 17
28.62 59.10 (59.10) 1:31.32 (1:31.32) 2:03.82 (2:03.82)
2:31.22 (27.40) 3:01.81 (57.99) 3:32.78 (1:28.96) 4:03.20 (1:59.38)
4:30.19 (26.99) 5:00.34 (57.14) 5:31.24 (1:28.04) 6:02.05 (1:58.85)
6:29.88 (27.83) 7:00.23 (58.18) 7:31.76 (1:29.71) 8:02.23 (2:00.18)
9 Birmingham Swim League-SE 'A' 8:02.79 JRS 18
1) Taylor, Hill H 17 2) Dvorak, Ryan T 19
3) Greer, Kevin C 18 4) Bennett, Nicholas E 19
27.77 58.06 (58.06) 1:29.13 (1:29.13) 1:59.74 (1:59.74)
2:27.75 (28.01) 2:58.81 (59.07) 3:30.76 (1:31.02) 4:02.22 (2:02.48)
4:29.60 (27.38) 4:59.94 (57.72) 5:31.46 (1:29.24) 6:03.92 (2:01.70)
6:30.80 (26.88) 7:01.34 (57.42) 7:32.69 (1:28.77) 8:02.79 (1:58.87)
10 Tar Heel Aquatic Team-NC 'A' 8:03.77 JRS 14
1) Woodhull-Smith, Kevin M 17 2) Albrecht, Johnny S 22
3) Aitken, Michael G 15 4) Rinehart, Matt T 18
27.88 58.18 (58.18) 1:29.28 (1:29.28) 2:00.98 (2:00.98)
2:28.59 (27.61) 2:59.19 (58.21) 3:30.12 (1:29.14) 4:00.54 (1:59.56)
4:28.11 (27.57) 4:58.58 (58.04) 5:30.10 (1:29.56) 6:02.87 (2:02.33)
6:30.35 (27.48) 7:01.29 (58.42) 7:33.09 (1:30.22) 8:03.77 (2:00.90)
11 North Carolina Aquatic Club-NC 'B' 8:03.89 JRS 12
1) Woodruff, Patrick M 21 2) Davidson, Tristan W 20
3) Van Assen, Jon M 21 4) Burns, Aaron H 20
28.69 59.67 (59.67) 1:31.44 (1:31.44) 2:01.58 (2:01.58)
2:29.87 (28.29) 3:01.22 (59.64) 3:31.53 (1:29.95) 4:01.58 (2:00.00)
4:27.45 (25.87) 4:57.54 (55.96) 5:29.29 (1:27.71) 6:01.74 (2:00.16)
6:28.21 (26.47) 6:58.39 (56.65) 7:30.59 (1:28.85) 8:03.89 (2:02.15)
12 Pilot Aquatic Club-Knoxville-SE 'A' 8:12.97 10
1) Smith, Nathan A 16 2) Tipton, AJ J 15
3) Koerten, Brett J 19 4) Jones, Brad R 17
28.67 59.46 (59.46) 1:31.15 (1:31.15) 2:02.78 (2:02.78)
2:30.79 (28.01) 3:02.57 (59.79) 3:34.48 (1:31.70) 4:05.99 (2:03.21)
4:33.78 (27.79) 5:04.81 (58.82) 5:36.49 (1:30.50) 6:07.94 (2:01.95)
6:34.86 (26.92) 7:06.84 (58.90) 7:40.25 (1:32.31) 8:12.97 (2:05.03)
— Tennesse Aquatics-SE 'A' DQ
1) Boswell, Brad T 20 2) Gustafson, Tyler R 21
3) Farnham, Adam T 19 4) Alesi, Octavio A 18

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week