Auburn Sweeps Florida in a Battle of SEC Giants

AUBURN, Alabama, January 24. THESE Tigers are NOOOOOOOO pussycats!

Coach David Marsh's women's and men's Auburn swim teams, the former defending NCAA Division 1 champs, the latter defending Southeastern Conference champs, did nothing to dissuade their favortism for repeat titles here this evening with solid wins over Florida.

The Lady Tigers, ranked No. 1 nationally, kept their four-year dual-meet win streak alive with a 125 – 113 victory over the No. 2-ranked Gators. The Tiger men, ranked second nationally, won by a 119-90 margin.

"I was thrilled with the stands full of fans, which provided the energy that I think set up the meet for us," Marsh said. "I am very, very proud of this team right now because of the way they have been preparing and now their racing is starting to come along really well. The seniors all had great meets."

On the women's side, the Tigers were led by the one-two punch of sprinters Eileen Coparropa — double gold-medalist for her native Panama at last November's Central American – Caribbean Games in El Salvador — won won the 50-100 frees, and becky Short, who followed hot on her heels for the runner-up spot.

Coparropa, whose 50 free pr is 22.20 from last year's SECs, went a seasonal-best 22.58 — No. 23 nationally. She won the 100 in 49.88.

"As David (Marsh) said, Becky is back,” AU co-head women’s coach Kim Brackin said. "Becky had kind of struggled a bit and has come back for us. She has done a nice job of taking care of herself the last two weeks and she has put in a lot of hard work. She has a good mindset so it was fun to see her up there swimming."

Short went a seasonl-best 22.93 as the Tigers won their fourth of five straight races to start the meet. The pair did it again the 100 as Coparropa won and Short was second in 49.98 — also her seasonal pr.

Florida got a strong showing from junior Sarah McLarty, defending SEC 200 fly champ, who won the 500 free (NCAA auto-cut 4:45+), was runner-up in the 1000 free and took third in the 200 free (seasonal-best 1:47.84). The 10000 went to Auburn's Magda Dyszkiewicz (9:48.05) while teammate Heather Kemp went a fast 1:47.10 to win the 200.

Auburn's other outstanding swimming performer was senior Maggie Bowen, defending NCAA 200-400 IM champ and American-national collegiate record-holder in the former (not to mention defending World Champion too). Bowen "cruised" a 4:10.90 400 IM, a second slower than her seasonal-best against Stanford last November at The Farm — the list-leader.

In addition to sweeping the sprints, the Tigers went 1,3 in the 400 IM; 2-3 in the 200 back, 2-4 in the 500 free and splashed to wins in both relays. Also, Tiger diver Rachel Rubenstein won both boards to further Auburn's cause.

Florida got an NCAA auto cut in the 200 breast when froshwoman Vipa Bernhardt won in 2:12.47 and a provisional standard from rookie Jamie Reid via her 1:57.23 200 back win. The Gators also swept the 200 fly with Rebecca Harrper's winning 1:58.99 just missing the auto standard by .01.

* * * * *

On the men’s side, Auburn sprinters Fred Bousquet, a rookie import from France who just joined the Tigers earlier this month, and sophomore Clay Kirkland were instrumental in leading the Tigers to the win — along with freshman George Bovell.

Bosquet upset Gator Brazilian Olympian Carlos Jayme in the 50 free (20.16-20.23) while Kirkland scored a double — taking the 100 over Jayme (44.10-44.31) and the 200 free too.

"Clay has a strong desire to be in the 100 freestyle and be known as a 100 freestyler," Marsh said. "As he reaches this new level of fitness and strength, he is showing himself to be an excellent swimmer. That allows him to swim the full range, from the 100 to the 500."

The men’s 1000 freestyle was also a crowd-pleaser as Tiger senior James Galloway set an Auburn record, touching the wall in 9:06.48. The previous AU record was held by Iian Mull (9:09.18).

Florida freshman Ryan Lochte, who set a meet record in the 200 IM (1:47.81) at last weekend's Dallas Morning News Classic and was runner-up in the 400, won the 1000 here (9:02.74) and also took home a gold in the 200 fly (1:48.17).

"Fred [Bousquet’s] energy and passion is a beautiful thing. He brought some additional energy to the team that is serving as a catapult. How far that catapult will throw us remains to be seen," Marsh added.

Freshman Eric Shanteau led a Tiger sweep of the men’s 400 IM, placing first in 3:51.61. Mark Gangloff was next (3:56.28) while senior Joe Gonzales, who was swimming as an exhibition, was third to the wall in 3:59.61.

In the men’s 200 backstroke, Bovell racked up his third provisional time, winning in a pr 1:45.59, second-fastest in the conference this season. Teammates Chad Barlow (1:45.71) and Bryce Hunt (1:46.80) finished off a one-two-three sweep by the Tigers with Barlow collecting his first provisional cut.

"Florida had a good meet. [Sara] McLarty was simply amazing. Their freshman Ryan Lochte may be one of the best swimmers in the conference," Marsh said.

With the meet close to in-hand, the Tigers’ James Galloway was the first to the wall in 4:27.12 to win the 500 freestyle. Justin Caron then had the top time in the 200 breaststroke with a provisional time of 1:59.23 with Gators Ian Chadsey (2:00.29) and Phil Norris (2:02.09) second and third.

The women’s victory was Auburn's 27th-consecutive while the men scored their 13th-straight dual-meet victory.
The nine seniors were Bowen, Pat Calhoun, Caron, Galloway, Gonzales, Haidinyak, Brad Knueven, Matt Kidd and Cassidy Maxwell.
The meet with the Gators was the final home dual meet for the Tigers this season. Auburn will return to the pool next Friday, Jan. 31, when it travels to Tuscaloosa for the cross-state battle with Alabama. The meet is set to start at 4 p.m. CT.

Florida swims Alabama this evening at the latter's pool.

– Bill Bell

NCAA DIVISION 1 WOMEN'S/MEN'S DUAL MEETS
FLORIDA VS. AUVBURN
JAMES E. MARTIN NATATORIUM
AUBURN, AL.
JAN. 24, 2003

25 YD POOL

FINAL SCORE
(W): Auburn 125, Florida 113

(M) Auburn 119, Florida 90

RESULTS
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Auburn University 'A' NT 1:41.01 11
1) Coventry, Kirsty SO 2) Swander, Laura JR
3) Hoelzer, Margaret SO 4) Coparropa, Eileen JR
26.37 27.91 24.51 22.22
2 University of Florida 'B' NT 1:41.93 4
1) du Plessis, Renate SR 2) Bernhardt, Vipa FR
3) Teague, Cara SR 4) Farrell, Maureen SO
25.83 28.91 24.30 22.89
3 Auburn University 'B' NT 1:43.59 2
1) Anderson, Jenni SO 2) Jones, Kelly SO
3) Lunsmann, Leslie FR 4) Maxwell, Cassidy SR
26.37 29.45 24.85 22.92
4 University of Florida 'A' NT 1:44.31
1) Reid, Jamie FR 2) Duncan, Danielle FR
3) Harper, Rebecca SO 4) Uhle, Mary FR
26.56 29.05 25.35 23.35
5 Auburn University 'C' NT x1:45.48
1) Moss, Jeri FR 2) Wheatley, Amy FR
3) Lawless, Alessandra SO 4) Gayle, Erin JR
26.88 30.05 25.27 23.28

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Auburn University 'B' NT 1:28.27 11
1) Gibb, Derek JR 2) Calhoun, Patrick SR
3) Bousquet, Fred FR 4) Wochomurka, Ryan SO
22.94 24.24 21.36 19.73
2 University of Florida 'A' NT 1:29.14 4
1) Mangabeira, Gabriel SO 2) Ratliff, Will SO
3) Sioui, Adam SO 4) Jayme, Carlos JR
22.72 25.15 21.73 19.54
3 Auburn University 'A' NT 1:29.62 2
1) Hunt, Bryce JR 2) Gangloff, Mark JR
3) Haidinyak, Andy SR 4) Hagedorn, Chris FR
23.05 24.42 21.87 20.28
4 Auburn University 'C' NT x1:32.95
1) Barlow, Chad SO 2) Brandt, Will SO
3) Babcock, Lyle FR 4) Knueven, Brad SR
23.95 24.79 23.30 20.91
5 University of Florida 'B' NT 1:33.51
1) Ulrich, Claudio JR 2) Norris, Phillip SR
3) King, Greg JR 4) Borreca, Nick FR
24.31 25.56 23.16 20.48
– University of Florida 'C' NT X1:35.61
1) Greener, Andrew FR 2) Chadsey, Ian SR
3) Zumsteg, Justin SO 4) Meena, Elliot FR
24.39 25.84 23.24 22.14

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dyszkiewicz, Magda JR Auburn NT 9:48.05 9
27.73 28.99 29.11 29.16 29.16 28.97 29.30 29.33
29.57 29.37 29.33 29.67 29.72 29.53 29.89 29.89
30.26 29.97 29.80 29.30
2 Green, Meredith SO Florida NT 9:52.07 4
27.47 28.95 29.51 29.57 29.76 29.84 29.98 29.87
29.95 29.96 30.02 29.94 29.95 30.02 29.96 29.99
29.77 29.60 29.33 28.63
3 Duerk, Lauren FR Auburn NT 9:52.31 3
27.74 28.92 29.29 29.53 29.18 29.38 29.58 29.80
30.16 29.93 29.73 30.08 29.91 30.00 30.19 30.11
30.24 30.11 29.67 28.76
4 Tannhauser, Jamie FR Florida NT 9:55.08 2
27.81 29.06 29.22 29.48 29.30 29.79 29.70 29.74
30.01 30.02 29.65 29.66 29.98 30.08 30.26 30.59
30.15 30.39 30.33 29.86
5 Chapman, Anna SR Florida NT 9:57.67 1
27.78 29.57 29.66 29.93 30.08 30.01 29.88 30.15
29.99 30.04 30.09 30.00 30.16 30.30 30.26 30.27
30.27 30.02 30.25 28.96
6 Schrock, Jessica SO Florida NT x10:10.20
28.58 30.22 30.53 30.59 30.58 30.86 30.84 30.79
30.74 30.90 30.77 30.75 30.78 30.95 30.77 30.75
30.51 30.35 30.29 29.65

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lochte, Ryan FR Florida NT 9:02.74 9
24.98 27.84 27.37 27.77 27.89 27.97 27.79 27.88
27.97 27.81 27.70 27.80 27.36 27.35 27.36 26.88
26.37 25.98 25.65 25.02
2 Galloway, James SR Auburn NT 9:06.48 4
24.94 27.61 27.49 27.85 27.87 28.05 27.88 27.84
27.92 27.76 27.67 27.80 27.60 27.31 27.25 27.07
26.51 26.53 27.14 26.39
3 Knowles, Jeremy JR Auburn NT 9:20.03 3
25.59 27.93 28.18 28.30 28.29 28.14 28.14 28.27
28.10 28.17 28.22 28.31 27.89 27.93 27.88 28.16
28.00 28.36 28.15 28.02
4 Knopf, Nate SO Auburn NT 9:20.81 2
25.83 28.00 28.26 28.27 28.19 28.37 28.33 28.28
28.14 28.07 28.14 28.10 28.03 28.06 28.25 28.15
28.30 28.41 28.22 27.41
5 Friedlander, Steve SO Florida NT 9:31.80 1
25.93 27.56 27.88 28.00 27.91 28.17 28.18 28.16
28.27 28.59 28.57 28.80 29.14 29.22 30.08 29.39
29.54 29.59 29.95 28.87
6 Dominguez, Jesus SO Florida NT 9:32.43
25.99 27.97 28.30 28.46 28.52 28.32 28.59 28.95
28.82 28.94 29.26 29.04 28.98 28.98 29.22 29.19
29.11 28.97 28.99 27.83
7 Yacco, Matt SR Florida NT x9:43.13
26.26 28.13 28.47 28.73 28.62 28.97 29.07 29.16
29.26 29.36 29.48 29.44 29.67 29.62 29.86 29.83
29.88 30.02 30.07 29.23

Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kemp, Heather JR Auburn NT 1:47.10 9
25.28 27.07 27.43 27.32
2 Hoelzer, Margaret SO Auburn NT 1:47.55 4
25.30 27.15 27.57 27.53
3 McLarty, Sara JR Florida NT 1:47.84 3
25.96 27.33 27.25 27.30
4 Brown, Sally FR Auburn NT 1:49.66 2
25.89 27.64 28.03 28.10
5 Ellis, Jaime JR Florida NT 1:50.15 1
26.01 27.79 28.49 27.86
6 Uhle, Mary FR Florida NT 1:50.16
25.84 27.69 28.22 28.41
7 Volcan, Erin FR Auburn NT x1:50.54
26.28 27.73 27.97 28.56
8 Gibney, Chantal JR Florida NT x1:51.46
26.09 27.31 28.38 29.68

Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kirkland, Clay SO Auburn NT 1:36.63 9
23.03 24.39 24.46 24.75
2 Bovell, George FR Auburn NT 1:37.10 4
23.14 25.08 24.86 24.02
3 Mangabeira, Gagriel SO Florida NT 1:37.69 3
22.96 25.06 24.65 25.02
4 Kidd, Matt SO Auburn NT 1:39.25 2
23.21 25.25 25.29 25.50
5 Sioui, Adam SO Florida NT 1:39.43 1
23.81 25.40 25.25 24.97
6 Hinz, Ryan SO Auburn NT x1:39.76
23.47 24.93 25.25 26.11
7 Wiebeck, Kris SO Florida NT 1:40.58
23.73 25.31 25.62 25.92
8 Hartley, Brian FR Florida NT x1:40.60
23.67 25.67 25.66 25.60

Event 7 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coparropa, Eileen JR Auburn NT 22.58 9
2 Short, Becky JR Auburn NT 22.93 4
3 Farrell, Maureen SO Florida NT 23.74 3
4 du Plessis, Renate SR Florida NT 23.81 2
5 Tennison, Diane SR Florida NT 23.98 1
6 Kolukanova, Jana FR Auburn NT 24.09
7 Anderson, Jenni SO Auburn NT x24.13
8 Huff, Mandy FR Florida NT x24.52

Event 8 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bousquet, Fred FR Auburn NT 20.16 9
2 Jayme, Carlos JR Florida NT 20.23 4
3 Gibb, Derek JR Auburn NT 20.35 3
4 Hagedorn, Chris FR Auburn NT 20.96 2
5 Caron, Justin SR Auburn NT x21.10
6 Borreca, Nick FR Florida NT 21.16 1
7 Ratliff, Will SO Florida NT 21.83
8 Greener, Andrew FR Florida NT x21.95

Event 9 Women 400 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bowen, Maggie SR Auburn NT 4:10.40 9
27.45 30.59 31.73 31.48 35.01 36.14 29.34 28.66
2 McLarty, Sara JR Florida NT 4:13.49 4
27.48 30.14 32.15 31.59 36.93 37.15 29.52 28.53
3 Coventry, Kirsty SO Auburn NT 4:16.84 3
28.91 31.32 32.87 32.01 36.79 37.14 29.44 28.36
4 Reid, Jamie FR Florida NT 4:19.49 2
28.43 31.43 31.27 30.82 39.06 39.39 30.37 28.72
5 Duncan, Danielle FR Florida NT 4:21.10 1
28.07 31.90 34.04 33.17 35.88 36.75 31.05 30.24
6 Lunsmann, Leslie FR Auburn NT 4:23.72
27.63 31.88 34.37 33.58 37.95 38.14 30.72 29.45
7 Kennedy, Katie SO Florida NT x4:24.13
28.59 32.22 34.43 33.34 37.26 37.48 30.97 29.84
8 Duerk, Lauren FR Auburn NT x4:24.78
29.23 33.58 33.91 33.58 36.14 37.31 31.35 29.68

Event 10 Men 400 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Shanteau, Eric FR Auburn NT 3:51.61 9
25.60 29.87 29.59 29.07 31.66 31.83 27.63 26.36
2 Gangloff, Mark JR Auburn NT 3:56.28 4
25.28 29.03 30.74 30.51 33.26 33.56 27.66 26.24
3 Wolfgarten, Jan SO Florida NT 4:02.00 3
26.23 30.24 30.86 30.22 34.74 34.55 27.98 27.18
4 Kaufmann, Scott SO Florida NT 4:03.00 2
26.37 30.04 32.13 31.36 34.37 34.22 27.88 26.63
5 Van Wie, Doug FR Auburn NT 4:03.13 1
26.36 29.11 30.58 29.96 36.71 36.09 28.72 25.60
6 Warren, Mac FR Florida NT 4:04.25
25.95 29.73 31.69 30.69 35.04 34.92 28.77 27.46
– Gonzales, Joseph SR Auburn NT X3:59.61
25.30 29.16 30.45 29.95 34.28 34.71 28.05 27.71

Event 11 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rubenstein, Ashley JR Auburn NT 291.90 9
2 Bolt, Nicole JR Florida NT 270.44 4
3 Ranieri, Jessica FR Florida NT 250.12 3
4 Connor, Kristen JR Florida NT 244.57 2
5 Korth, Rachel SO Auburn NT 237.75 1
6 Patterson, Kelsey FR Auburn NT 236.17

Event 12 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bricker, Matt SO Auburn NT 309.60 9
2 Garcia, Caesar JR Auburn NT 308.02 4
3 Millican, Chris FR Auburn NT 234.97 3

Event 13 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Harper, Rebecca SO Florida NT 1:58.99 9
28.00 30.18 30.17 30.64
2 Hoelzer, Margaret SO Auburn NT 1:59.34 4
26.87 30.24 30.84 31.39
3 Teague, Cara SR Florida NT 2:01.72 3
27.34 30.42 31.31 32.65
4 Seland, Casey JR Florida NT 2:02.66 2
28.23 30.38 31.79 32.26
5 Lawless, Alessandra SO Auburn NT 2:03.19 1
28.04 30.98 31.72 32.45
6 Beard, Blair JR Florida NT x2:05.49
28.62 31.71 32.31 32.85
7 Lunsmann, Leslie FR Auburn NT 2:06.79
28.07 32.17 33.58 32.97

Event 14 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lochte, Ryan FR Florida NT 1:48.17 9
24.59 28.57 27.74 27.27
2 Haidinyak, Andy SR Auburn NT 1:48.43 4
23.61 27.44 28.46 28.92
3 Knowles, Jeremy JR Auburn NT 1:48.61 3
25.00 28.19 27.96 27.46
4 King, Greg JR Florida NT 1:51.36 2
25.25 28.49 28.63 28.99
5 Zumsteg, Justin SO Florida NT 1:51.81 1
25.59 28.58 28.98 28.66
6 Meena, Elliot FR Florida NT x1:52.63
25.41 28.64 29.31 29.27
7 Babcock, Lyle FR Auburn NT 1:52.83
25.40 28.78 28.73 29.92
8 Shanteau, Eric FR Auburn NT x1:52.90
25.74 29.44 28.94 28.78

Event 15 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coparropa, Eileen JR Auburn NT 49.88 9
24.16 25.72
2 Short, Becky JR Auburn NT 49.98 4
24.26 25.72
3 Tennison, Diane SR Florida NT 51.25 3
25.03 26.22
4 Maxwell, Cassidy SR Auburn NT 51.51 2
24.63 26.88
5 Gibney, Chantal JR Florida NT 51.61 1
24.89 26.72
6 Ellis, Jaime JR Florida NT 51.63
24.86 26.77
7 Kolukanova, Jana FR Auburn NT x51.67
25.27 26.40
8 Huff, Mandy FR Florida NT x52.58
25.21 27.37

Event 16 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kirkland, Clay SO Auburn NT 44.10 9
21.46 22.64
2 Wochomurka, Ryan SO Auburn NT 44.15 4
21.50 22.65
3 Jayme, Carlos JR Florida NT 44.33 3
21.62 22.71
4 Kidd, Matt SO Auburn NT 44.41 2
21.65 22.76
5 Mangabeira, Gabriel SO Florida NT 45.64 1
22.02 23.62
6 Borreca, Nick FR Florida NT 46.65
22.62 24.03
7 Hagedorn, Chris FR Auburn NT x47.02
22.71 24.31

Event 17 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reid, Jamie FR Florida NT 1:57.23 9
28.72 29.75 29.43 29.33
2 Volcan, Erin FR Auburn NT 1:57.61 4
28.38 29.61 29.84 29.78
3 Coventry, Kirsty SO Auburn NT 1:58.44 3
28.65 30.20 30.29 29.30
4 Farrell, Maureen SO Florida NT 1:58.79 2
28.34 29.75 30.19 30.51
5 Moss, Jeri FR Auburn NT 2:02.36 1
28.96 30.24 31.69 31.47
6 Teague, Cara SR Florida NT 2:05.18
29.63 31.07 31.87 32.61
7 Anderson, Jenni SO Auburn NT x2:08.59
29.50 32.25 33.68 33.16
8 Harper, Rebecca SO Florida NT x2:10.89
30.70 32.68 33.93 33.58

Event 18 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bovell, George FR Auburn NT 1:45.59 9
25.20 26.64 26.89 26.86
2 Barlow, Chad SO Auburn NT 1:45.71 4
25.57 26.85 26.91 26.38
3 Hunt, Bryce JR Auburn NT 1:46.80 3
25.84 27.39 26.94 26.63
4 Hartley, Brian FR Florida NT 1:51.21 2
26.82 28.10 28.52 27.77
5 Gonzales, Joseph SR Auburn NT x1:51.77
26.43 28.46 28.34 28.54
6 Ulrich, Claudio JR Florida NT 1:52.39 1
25.96 27.96 28.91 29.56
7 Strauss, Jonathan JR Florida NT 1:54.16
26.62 28.40 29.23 29.91
8 Greener, Andrew FR Florida NT x1:55.53
26.03 28.27 30.55 30.68

Event 19 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 McLarty, Sara JR Florida NT 4:45.10 9
27.31 28.70 28.70 28.77 28.81 28.79 28.69 28.73
28.46 28.14
2 Bowen, Maggie SR Auburn NT 4:48.74 4
27.33 28.93 29.02 28.81 29.11 29.07 29.01 29.20
29.51 28.75
3 Dyszkiewicz, Magda JR Auburn NT 4:49.08 3
27.55 28.83 28.83 28.91 28.94 29.30 29.41 29.55
29.29 28.47
4 Kemp, Heather JR Auburn NT 4:49.92 2
27.13 28.99 29.39 29.49 29.19 29.51 29.46 29.25
28.86 28.65
5 Tannhauser, Jamie FR Florida NT 4:52.78 1
27.26 28.92 29.36 29.45 29.40 29.41 29.86 29.87
30.10 29.15
6 Green, Meredith SO Florida NT 4:54.07
27.34 29.08 29.31 29.56 29.72 29.76 29.94 30.05
30.01 29.30
7 Chapman, Anna SR Florida NT x4:55.21
26.90 29.27 30.10 29.94 30.01 29.86 30.13 30.05
30.08 28.87

Event 20 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wiebeck, Kris SO Florida NT 4:34.12 9
24.91 27.63 27.77 27.47 27.89 27.87 27.54 27.98
27.85 27.21
2 Kaufmann, Scott SO Florida NT 4:35.73 4
25.58 27.67 28.06 27.95 27.89 27.75 27.73 27.81
28.02 27.27
3 Berger, Michael Florida NT 4:39.02 3
25.33 27.74 28.16 27.73 28.00 28.07 28.32 28.89
28.83 27.95
4 Sioui, Adam SO Florida NT x4:42.16
25.29 27.52 28.13 28.24 28.61 28.60 28.74 29.04
29.56 28.43
– Galloway, James SR Auburn NT X4:27.12
24.57 27.22 27.06 27.41 27.08 27.10 27.26 27.01
26.60 25.81
– Hinz, Ryan SO Auburn NT X4:29.15
24.96 27.16 27.16 27.33 27.44 26.91 26.63 26.97
27.46 27.13
– Van Wie, Doug FR Auburn NT X4:36.25
25.30 27.86 27.91 28.17 28.39 28.29 28.60 28.29
27.32 26.12
– Knopf, Nate SO Auburn NT X4:37.48
26.01 28.09 27.97 28.02 27.91 28.10 28.16 28.09
27.93 27.20

Event 21 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rubenstein, Ashley JR Auburn NT 297.00 9
2 Bolt, Nicole JR Florida NT 296.93 4
3 Patterson, Kelsey FR Auburn NT 282.98 3
4 Ranieri, Jessica FR Florida NT 271.95 2
5 Korth, Rachel SO Auburn NT 258.75 1
6 Connor, Kristen JR Florida NT 252.53

Event 22 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
– Millican, Chris FR Auburn NT X278.85
– Garcia, Caesar JR Auburn NT X365.32
– Bricker, Matt SO Auburn NT X380.62

Event 23 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bernhardt, Vipa FR Florida NT 2:12.47 9
31.07 34.12 33.13 34.15
2 Duncan, Danielle FR Florida NT 2:15.99 4
31.16 34.87 35.15 34.81
3 Kennedy, Katie SO Florida NT 2:18.70 3
32.53 35.36 35.34 35.47
4 Frega, Desiree SR Florida NT x2:20.61
32.46 35.80 35.90 36.45
– Swander, Laura JR Auburn NT X2:15.70
31.08 34.67 34.69 35.26
– Duerk, Lauren FR Auburn NT X2:16.62
31.97 34.84 34.62 35.19
– Jones, Kelly SO Auburn NT X2:19.41
31.56 35.07 36.13 36.65
– Wheatley, Amy FR Auburn NT X2:21.26
31.88 35.52 36.48 37.38

Event 24 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Chadsey, Ian SR Florida NT 2:00.29 9
28.02 31.11 30.50 30.66
2 Norris, Phillip SR Florida NT 2:02.09 4
28.23 31.31 31.38 31.17
3 Welch, Corey SO Florida NT 2:06.26 3
28.51 32.15 32.27 33.33
4 Ratliff, Will SO Florida NT x2:07.28
28.03 32.41 33.10 33.74
– Caron, Justin SR Auburn NT X1:59.23
27.32 31.19 30.24 30.48
– Brandt, Will SO Auburn NT X2:02.30
27.98 31.89 30.98 31.45
– Gangloff, Mark JR Auburn NT X2:02.56
27.54 31.66 31.74 31.62
– Knueven, Brad SR Auburn NT X2:05.22
28.07 32.28 31.96 32.91

Event 25 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Florida 'A' NT 1:35.07 11
1) Uhle, Mary FR 2) Gibney, Chantal JR
3) Huff, Mandy FR 4) Tennison, Diane SR
24.55 23.40 23.89 23.23
2 University of Florida 'B' NT 1:41.38 4
1) Bernhardt, Vipa FR 2) Schrock, Jessica SO
3) Seland, Casey JR 4) Tannhauser, Jamie FR
25.62 25.33 24.88 25.55
– Auburn University 'A' NT X1:33.66
1) Maxwell, Cassidy SR 2) Kemp, Heather JR
3) Short, Becky JR 4) Bowen, Maggie SR
24.22 23.66 22.45 23.33
– Auburn University 'B' NT X1:35.70
1) Volcan, Erin FR 2) Brown, Sally FR
3) Swander, Laura JR 4) Kolukanova, Jana FR
24.20 23.95 24.17 23.38
– Auburn University 'C' NT X1:38.57
1) Moss, Jeri FR 2) Lawless, Alessandra SO
3) Dyszkiewicz, Magda JR 4) Wheatley, Amy FR
24.49 24.35 24.83 24.90
– University of Florida 'C' NT XDQ
1) Farrell, Maureen SO 2) du Plessis, Renate SR
3) Ellis, Jaime JR 4) McGinty, Maureen FR
23.87 23.61 23.21 23.84

Event 26 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Florida 'A' NT 1:25.97 11
1) Hartley, Brian FR 2) Wiebeck, Kris SO
3) Warren, Mac FR 4) King, Greg JR
22.05 20.93 21.44 21.55
– Auburn University 'A' NT X1:19.67
1) Wochomurka, Ryan SO 2) Gibb, Derek JR
3) Kidd, Matt SO 4) Bousquet, Fred FR
20.46 19.47 19.94 19.80
– University of Florida 'B' NT X1:20.61
1) Jayme, Carlos JR 2) Mangabeira, Gabriel SO
3) Lochte, Ryan FR 4) Sioui, Adam SO
20.27 20.30 19.99 20.05
– Auburn University 'B' NT X1:22.37
1) Bovell, George FR 2) Kirkland, Clay SO
3) Haidinyak, Andy SR 4) Barlow, Chad SO
20.50 20.13 20.83 20.91

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week