Abbey Weitzeil, Ryan Hoffer Sprint Way Into Record Books at Speedo Winter Junior Nationals

FEDERAL WAY – Canyons’ Abbey Weitzeil and Scottsdale’s Ryan Hoffer put on a show during night three of the Speedo Winter Junior Nationals in Federal Way, Wash.

Women’s 400 IM

ella-eastin-winter-junior-nationals-2014 (4)

Photo Courtesy: Melissa Lundie

SOCAL’s Ella Eastin wasn’t able to replicate her meet-record speed from a year ago, but she still defended her 400-yard IM title tonight.

Eastin raced her way to a time of 4:08.71 for the win, well off her meet mark of 4:05.25. But, that time still managed to put her ahead of the pack by more than a second.

Nitro’s Regan Barney finished second overall in 4:10.99, while Gator’s Hannah Burns touched third in 4:13.14.

Iowa Flyers’ Ruby Martin (4:13.70), Brea’s Kenisha Liu (4:15.27), Y-Sparta’s Savannah Faulconer (4:15.49), Condors’ Carly Cummings (4:15.61) and Sierra Marlins’ Jordan Anderson (4:16.64) closed out the rest of the championship heat.

Scottsdale’s Taylor Ruck had an amazing day in the 400 IM.  Heading into this morning, her personal best stood at 4:28.22 from last February.

This morning, she roughed up that mark with a 4:16.75 prelim swim before winning the B final tonight in 4:13.96.  That’s a huge drop for the Canadian.

Reno’s Madi Hurst placed second in the consolation with a time of 4:15.17, while Megan Brown snared third in 4:16.09.

Kay Sargent (4:16.54), Sammie Burchill (4:16.97), Karli Thuen (4:17.86), Lauren Pitzer (4:18.17) and Destiny Nelson (4:18.31) also competed in the B final.

Sandpipers’ Erin Emery picked up the C final victory in 4:16.62, while Aquazot’s Katie Glavinovich snared second in 4:16.84 in a close contest.

Gabrielle Kopenski (4:18.69), Courtney Mykkanen (4:18.76), Solie Laughlin (4:19.18), Kim Williams (4:20.05), Daniela Georges (4:20.85) and Isabella Goldsmith (4:21.31) finished third through eighth in the bonus.

 Event 13  Women 400 Yard IM
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 4:05.25  12/13/2013Ella Eastin, SOCAL Aquatics A
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Eastin, Ella     17 SOCAL Aquatics A  4:12.57    4:08.71   941   20  
                 25.67        54.99 (29.32)
        1:26.32 (31.33)     1:57.35 (31.03)
        2:32.79 (35.44)     3:08.97 (36.18)
        3:39.22 (30.25)     4:08.71 (29.49)
  2 Barney, Regan    15 Nitro Swimming-S  4:14.53    4:10.99   919   17  
                 26.60        57.70 (31.10)
        1:28.50 (30.80)     1:59.10 (30.60)
        2:35.29 (36.19)     3:12.15 (36.86)
        3:41.98 (29.83)     4:10.99 (29.01)
  3 Burns, Hannah    18 Gator Swim Club-  4:15.58    4:13.14   899   16  
                 27.21        58.58 (31.37)
        1:31.28 (32.70)     2:03.39 (32.11)
        2:39.43 (36.04)     3:15.75 (36.32)
        3:44.88 (29.13)     4:13.14 (28.26)
  4 Martin, Ruby     14 Iowa Flyers Swim  4:15.60    4:13.70   894   15  
                 26.51        56.74 (30.23)
        1:28.91 (32.17)     2:01.11 (32.20)
        2:37.61 (36.50)     3:15.69 (38.08)
        3:45.22 (29.53)     4:13.70 (28.48)
  5 Liu, Kenisha     16 Brea Aquatics-CA  4:15.28    4:15.27   879   14  
                 26.63        56.92 (30.29)
        1:29.48 (32.56)     2:01.86 (32.38)
        2:37.78 (35.92)     3:14.55 (36.77)
        3:45.52 (30.97)     4:15.27 (29.75)
  6 Faulconer, Sava  16 Y-Spartaquatics-  4:16.20    4:15.49   877   13  
                 27.21        57.92 (30.71)
        1:31.04 (33.12)     2:03.86 (32.82)
        2:39.10 (35.24)     3:15.40 (36.30)
        3:46.34 (30.94)     4:15.49 (29.15)
  7 Cummings, Carly  15 Condors Swim Clu  4:15.59    4:15.61   876   12  
                 26.73        57.06 (30.33)
        1:30.07 (33.01)     2:02.28 (32.21)
        2:38.97 (36.69)     3:16.91 (37.94)
        3:47.29 (30.38)     4:15.61 (28.32)
  8 Anderson, Jorda  17 Sierra Marlins S  4:16.39    4:16.64   866   11  
                 26.93        57.35 (30.42)
        1:30.83 (33.48)     2:02.81 (31.98)
        2:40.29 (37.48)     3:17.49 (37.20)
        3:47.47 (29.98)     4:16.64 (29.17)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 *Ruck, Taylor    14 Scottsdale Aquat  4:16.75    4:13.96   891    9  
                 26.69        57.75 (31.06)
        1:29.31 (31.56)     2:00.24 (30.93)
        2:38.43 (38.19)     3:16.67 (38.24)
        3:45.66 (28.99)     4:13.96 (28.30)
 10 Hurst, Madi      17 Reno Aquatic Clu  4:17.40    4:15.17   880    7  
                 27.84        59.53 (31.69)
        1:32.62 (33.09)     2:04.85 (32.23)
        2:40.29 (35.44)     3:16.50 (36.21)
        3:46.64 (30.14)     4:15.17 (28.53)
 11 Brown, Megan     18 Greenwood Swimmi  4:19.22    4:16.09   871    6  
                 27.42        58.11 (30.69)
        1:29.49 (31.38)     2:00.31 (30.82)
        2:38.75 (38.44)     3:17.08 (38.33)
        3:47.01 (29.93)     4:16.09 (29.08)
 12 Sargent, Kay     16 Victor Swim Club  4:18.27    4:16.54   867    5  
                 27.20        58.34 (31.14)
        1:31.38 (33.04)     2:03.77 (32.39)
        2:40.52 (36.75)     3:17.31 (36.79)
        3:47.59 (30.28)     4:16.54 (28.95)
 13 Burchill, Sammi  15 Carmel Swim Club  4:18.17    4:16.97   863    4  
                 27.83        59.12 (31.29)
        1:31.07 (31.95)     2:02.19 (31.12)
        2:39.78 (37.59)     3:17.83 (38.05)
        3:48.19 (30.36)     4:16.97 (28.78)
 14 Thuen, Karli     17 San Clemente Aqu  4:17.12    4:17.86   855    3  
                 26.40        56.97 (30.57)
        1:29.58 (32.61)     2:03.09 (33.51)
        2:39.52 (36.43)     3:17.83 (38.31)
        3:48.06 (30.23)     4:17.86 (29.80)
 15 Pitzer, Lauren   15 Lakeside Aquatic  4:16.77    4:18.17   852    2  
                 28.06        59.21 (31.15)
        1:33.16 (33.95)     2:05.55 (32.39)
        2:44.12 (38.57)     3:22.26 (38.14)
        3:51.14 (28.88)     4:18.17 (27.03)
 16 Nelson, Destiny  17 Texas Ford Aquat  4:17.92    4:18.31   851    1  
                 27.77        59.51 (31.74)
        1:32.03 (32.52)     2:04.05 (32.02)
        2:41.34 (37.29)     3:18.62 (37.28)
        3:49.29 (30.67)     4:18.31 (29.02)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Emery, Erin      17 Sandpipers Of Ne  4:19.30    4:16.62   866  
                 27.49        58.29 (30.80)
        1:31.52 (33.23)     2:03.32 (31.80)
        2:41.37 (38.05)     3:19.40 (38.03)
        3:48.42 (29.02)     4:16.62 (28.20)
 18 Glavinovich, Ka  15 Aquazot Swim Clu  4:20.29    4:16.84   864  
                 27.45        59.26 (31.81)
        1:30.77 (31.51)     2:02.06 (31.29)
        2:39.78 (37.72)     3:17.57 (37.79)
        3:47.19 (29.62)     4:16.84 (29.65)
 19 Kopenski, Gabri  14 Texas Ford Aquat  4:20.21    4:18.69   847  
                 27.01        57.62 (30.61)
        1:31.14 (33.52)     2:04.17 (33.03)
        2:42.87 (38.70)     3:22.13 (39.26)
        3:51.49 (29.36)     4:18.69 (27.20)
 20 Mykkanen, Court  16 Irvine Novaquati  4:20.01    4:18.76   846  
                 27.63        59.45 (31.82)
        1:30.82 (31.37)     2:02.59 (31.77)
        2:41.05 (38.46)     3:19.42 (38.37)
        3:49.53 (30.11)     4:18.76 (29.23)
 21 Laughlin, Solie  17 Buenaventura Swi  4:19.65    4:19.18   843  
                 27.84        59.40 (31.56)
        1:32.23 (32.83)     2:03.92 (31.69)
        2:42.01 (38.09)     3:19.86 (37.85)
        3:50.48 (30.62)     4:19.18 (28.70)
 22 Williams, Kim    17 Bellevue Club Sw  4:20.28    4:20.05   835  
                 27.20        58.36 (31.16)
        1:30.57 (32.21)     2:02.65 (32.08)
        2:40.90 (38.25)     3:18.94 (38.04)
        3:50.41 (31.47)     4:20.05 (29.64)
 23 Georges, Daniel  17 Aquazot Swim Clu  4:20.23    4:20.85   827  
                 26.87        57.56 (30.69)
        1:29.74 (32.18)     2:01.90 (32.16)
        2:41.04 (39.14)     3:20.90 (39.86)
        3:51.28 (30.38)     4:20.85 (29.57)
 24 Goldsmith, Isab  17 Sandpipers Of Ne  4:20.39    4:21.31   823  
                 27.02        58.40 (31.38)
        1:32.24 (33.84)     2:05.31 (33.07)
        2:43.33 (38.02)     3:21.71 (38.38)
        3:51.94 (30.23)     4:21.31 (29.37)

Men’s 400 IM

sean-grieshop-winter-junior-nationals-2014 (4)

Photo Courtesy: Melissa Lundie

Nitro’s Sean Grieshop continued his strong meet, this time taking the 400 IM after winning the 500 free last night.

Grieshop just missed the meet record with a 3:44.52.  Curtis Ogren’s meet mark of 3:44.26 from last year survived another meet.

Grieshop had a big drop in his lifetime best today, having had a 3:51.19 from sectionals in February as his previous best entering today.

Alex Lebed hit the wall second in 3:47.36, while Lincoln Select’s Brennan Balogh picked up third in 3:49.36.

Santa Clara’s Michael Messner (3:50.22), Cascade’s Abrahm DeVine (3:50.29), PASA’s Joe Molinari (3:52.34), Jeffco’s Keegan Foulke (3:52.40) and Nitro’s Mason Tenney (3:53.17) placed fourth through eighth in the championship heat.

Kyle Ewoldt of Mesa Aquatics tracked down Phoenix’s Brian Popon, 3:53.82 to 3:53.84, for the B final win.

Daniel Tran (3:53.98), Mark Andrew (3:55.24), Sean Lee (3:55.80), Patrick Cusick (3:56.44), Tristan Furnary (3:57.09 and Jarrett Jones (3:59.17) also put up times in the consolation heat.  Andrew, however, wound up drawing a disqualification.

In a closely-contested C final, Boulder City’s Michael Velazquez won the bonus with a time of 3:55.59 with five swimmers all in the mix for the win.

Bryar Long (3:55.70), Sam Stewart (3:55.85) and Michael Zarian (3:55.85) rounded out the top four with Gus Whiteman taking fifth in 3:56.29.

John Thomas Larson (3:56.49), Timmy Hanson (3:58.59) and Will Drexler (4:01.21) also competed in the bonus heat.

 Event 14  Men 400 Yard IM
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 3:44.26  12/13/2013Curtis Ogren, Palo Alto Stanfo
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Grieshop, Sean   16 Nitro Swimming-S  3:45.57    3:44.52   946   20  
                 24.27        52.34 (28.07)
        1:20.89 (28.55)     1:48.42 (27.53)
        2:20.64 (32.22)     2:53.03 (32.39)
        3:19.30 (26.27)     3:44.52 (25.22)
  2 Lebed, Alex      18 Unattached-MA     3:50.04    3:47.36   915   17  
                 24.36        52.23 (27.87)
        1:21.61 (29.38)     1:50.24 (28.63)
        2:22.20 (31.96)     2:54.69 (32.49)
        3:21.64 (26.95)     3:47.36 (25.72)
  3 Balogh, Brennan  17 Lincoln Select S  3:50.75    3:49.36   893   16  
                 24.13        52.52 (28.39)
        1:21.27 (28.75)     1:49.34 (28.07)
        2:22.42 (33.08)     2:56.07 (33.65)
        3:23.13 (27.06)     3:49.36 (26.23)
  4 Messner, Michae  17 Santa Clara Swim  3:52.76    3:50.22   884   15  
                 24.90        52.84 (27.94)
        1:23.23 (30.39)     1:52.40 (29.17)
        2:25.11 (32.71)     2:58.16 (33.05)
        3:24.81 (26.65)     3:50.22 (25.41)
  5 DeVine, Abrahm   18 Cascade Swim Clu  3:53.10    3:50.29   883   14  
                 24.06        51.63 (27.57)
        1:21.42 (29.79)     1:50.37 (28.95)
        2:23.46 (33.09)     2:57.15 (33.69)
        3:24.71 (27.56)     3:50.29 (25.58)
  6 Molinari, Joe    17 Palo Alto Stanfo  3:52.70    3:52.34   861   13  
                 24.30        52.71 (28.41)
        1:21.68 (28.97)     1:50.26 (28.58)
        2:24.08 (33.82)     2:58.18 (34.10)
        3:25.53 (27.35)     3:52.34 (26.81)
  7 Foulke, Keegan   16 Jeffco Hurricane  3:53.06    3:52.40   860   12  
                 25.55        53.92 (28.37)
        1:24.16 (30.24)     1:54.15 (29.99)
        2:25.85 (31.70)     2:58.61 (32.76)
        3:25.77 (27.16)     3:52.40 (26.63)
  8 Tenney, Mason    17 Nitro Swimming-S  3:52.63    3:53.17   852   11  
                 24.22        52.28 (28.06)
        1:22.07 (29.79)     1:50.93 (28.86)
        2:23.86 (32.93)     2:57.86 (34.00)
        3:25.72 (27.86)     3:53.17 (27.45)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Ewoldt, Kyle     18 Mesa Aquatics Cl  3:55.39    3:53.82   845    9  
                 24.48        52.75 (28.27)
        1:23.22 (30.47)     1:52.97 (29.75)
        2:26.85 (33.88)     3:00.96 (34.11)
        3:27.98 (27.02)     3:53.82 (25.84)
 10 Poon, Brian      17 Phoenix Swimming  3:53.39    3:53.84   845    7  
                 24.56        52.89 (28.33)
        1:24.22 (31.33)     1:55.55 (31.33)
        2:28.32 (32.77)     3:01.51 (33.19)
        3:28.42 (26.91)     3:53.84 (25.42)
 11 Tran, Daniel     17 Aquazot Swim Clu  3:53.57    3:53.98   844    6  
                 24.94        53.30 (28.36)
        1:22.28 (28.98)     1:50.56 (28.28)
        2:24.31 (33.75)     2:59.09 (34.78)
        3:27.32 (28.23)     3:53.98 (26.66)
 12 Lee, Sean        15 Swim Pasadena-CA  3:54.98    3:55.80   824    5  
                 24.59        53.01 (28.42)
        1:22.82 (29.81)     1:51.99 (29.17)
        2:26.25 (34.26)     3:01.52 (35.27)
        3:29.16 (27.64)     3:55.80 (26.64)
 13 Cusick, Patrick  18 Dynamo Swim Club  3:54.70    3:56.44   818    4  
                 24.04        52.37 (28.33)
        1:22.63 (30.26)     1:52.67 (30.04)
        2:26.71 (34.04)     3:00.85 (34.14)
        3:29.24 (28.39)     3:56.44 (27.20)
 14 Furnary, Trista  16 Multnomah Athlet  3:55.36    3:57.09   811    3  
                 24.38        52.71 (28.33)
        1:23.73 (31.02)     1:53.97 (30.24)
        2:28.18 (34.21)     3:02.49 (34.31)
        3:30.47 (27.98)     3:57.09 (26.62)
 15 Jones, Jarrett   17 Cape Cod Swim Cl  3:55.71    3:59.17   789    2  
                 24.50        52.52 (28.02)
        1:22.67 (30.15)     1:52.08 (29.41)
        2:27.52 (35.44)     3:03.37 (35.85)
        3:31.73 (28.36)     3:59.17 (27.44)
 -- Andrew, Mark     17 Greater Miami Va  3:55.43         DQ        
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Velazquez, Mich  17 Boulder City Hen  3:57.09    3:55.59   827  
                 25.28        54.72 (29.44)
        1:25.49 (30.77)     1:55.21 (29.72)
        2:28.11 (32.90)     3:00.86 (32.75)
        3:29.12 (28.26)     3:55.59 (26.47)
 18 Long, Bryar      17 Tennessee Aquati  3:56.01    3:55.70   825  
                 25.22        54.14 (28.92)
        1:24.84 (30.70)     1:56.17 (31.33)
        2:28.93 (32.76)     3:02.09 (33.16)
        3:29.78 (27.69)     3:55.70 (25.92)
 19 Zarian, Michael  16 Jeffco Hurricane  3:56.94    3:55.85   824  
                 25.80        53.44 (27.64)
        1:23.62 (30.18)     1:52.93 (29.31)
        2:26.77 (33.84)     3:00.94 (34.17)
        3:29.27 (28.33)     3:55.85 (26.58)
 19 Stewart, Sam     17 YMCA Hub Fins-MS  3:56.74    3:55.85   824  
                 25.39        54.75 (29.36)
        1:24.94 (30.19)     1:54.90 (29.96)
        2:28.59 (33.69)     3:02.78 (34.19)
        3:30.16 (27.38)     3:55.85 (25.69)
 21 Whiteman, Gus    17 Nitro Swimming-S  3:55.88    3:56.29   819  
                 24.78        53.36 (28.58)
        1:22.40 (29.04)     1:50.10 (27.70)
        2:25.01 (34.91)     3:00.83 (35.82)
        3:29.09 (28.26)     3:56.29 (27.20)
 22 Larson, JohnTho  15 Edina Swim Club-  3:56.22    3:56.49   817  
                 25.73        54.54 (28.81)
        1:25.48 (30.94)     1:55.63 (30.15)
        2:29.73 (34.10)     3:04.16 (34.43)
        3:31.37 (27.21)     3:56.49 (25.12)
 23 Hanson, Timmy    16 Aquazot Swim Clu  3:56.64    3:58.59   795  
                 25.17        53.71 (28.54)
        1:24.88 (31.17)     1:55.37 (30.49)
        2:28.70 (33.33)     3:03.41 (34.71)
        3:31.42 (28.01)     3:58.59 (27.17)
 24 Drexler, Will    17 Hershey Aquatic-  3:56.57    4:01.21   768  
                 25.41        54.35 (28.94)
        1:24.62 (30.27)     1:54.46 (29.84)
        2:29.54 (35.08)     3:04.70 (35.16)
        3:33.55 (28.85)     4:01.21 (27.66)

Women’s 100 fly

In one of the more heart-breaking DQs in recent memory at Juniors, Quest’s Maddie Banic won the A final with a 52.65 before drawing a disqualification.

That moved Mid-Valley’s Mackenzie Rumrill to first with a time of 52.77, while Aquazot 14-year-old Eva Merrell set the 13-14 U.S. National Age Group record with a second-place time of 53.19.

That swim eclipsed the 53.30 set by Cassidy Bayer earlier this year.

Longhorn’s Victoria Edwards took third overall in 53.43 with PASA’s Heidi Katter taking fourth in 53.60.

Y-Sparta’s Katrina Konopka (53.72), Walnut Creek’s Brittany Usinger (53.94) and Lake Country’s Megan Doty (54.49) placed fifth through seventh.

Taylor Garcia of Byron Center cleared her lifetime best with a winning time of 53.44 in the B final.

That swim undercut her 53.69 from last winters junior nationals.

Maddie Murphy gave Garcia a chase, but wound up second in 53.77.  Tamara Santoyo took third in 53.89.

Alexis Margett (53.92), Sonia Wang (54.27), Chloe Isleta (54.33), Tevyn Waddell (54.67) and Paige Maynard (54.89) turned in the rest of the B final swims.

Denver’s Annie Ochitwa cruised to victory in the C final of the event with a 53.82. Her best time entering today had been a 54.10 from the Minneapolis Grand Prix.

Amy Okada took second in 53.98 with Taylor Pike earning third in 54.47.

Gabby Vieira (54.53), Jessi Snover (54.60), Mei Lynn Colby (54.81) and Dakota Luther (54.88) also completed legal swims in the bonus heat.  Shelby Koontz drew a disqualification.

Event 15  Women 100 Yard Butterfly
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 52.44  12/13/2013Danielle Nack, Mantas Swim Club
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Rumrill, Macken  17 Mid-Valley Aquat    53.48      52.77   932   20  
                 24.97        52.77 (27.80)
  2 Merrell, Eva     14 Aquazot Swim Clu    53.81      53.19   915   17  
                 24.68        53.19 (28.51)
  3 Edwards, Victor  16 Longhorn Aquatic    53.82      53.43   905   16  
                 25.06        53.43 (28.37)
  4 Katter, Heidi    17 Palo Alto Stanfo    53.98      53.60   898   15  
                 25.03        53.60 (28.57)
  5 Konopka, Katrin  17 Y-Spartaquatics-    53.76      53.72   893   14  
                 25.04        53.72 (28.68)
  6 Usinger, Britta  17 Walnut Creek Aqu    53.87      53.94   883   13  
                 25.18        53.94 (28.76)
  7 Doty, Megan      16 Lake Country Swi    53.79      54.49   861   12  
                 25.59        54.49 (28.90)
 -- Banic, Maddie    17 Quest Swimming-V    52.95         DQ        
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Garcia, Taylor   17 Byron Center-MI     54.23      53.44   904    9  
                 24.51        53.44 (28.93)
 10 Murphy, Maddie   16 Crow Canyon Coun    54.24      53.77   890    7  
                 25.36        53.77 (28.41)
 11 Santoyo, Tamara  17 Canyons Aquatic-    54.13      53.89   886    6  
                 25.04        53.89 (28.85)
 12 Margett, Alexis  16 Aquazot Swim Clu    54.11      53.92   884    5  
                 25.22        53.92 (28.70)
 13 Wang, Sonia      17 Aquazot Swim Clu    54.23      54.27   870    4  
                 25.61        54.27 (28.66)
 14 Isleta, Chloe    16 Palo Alto Stanfo    54.04      54.33   867    3  
                 25.15        54.33 (29.18)
 15 Waddell, Tevyn   16 Mitchell Aquatic    54.03      54.67   854    2  
                 25.33        54.67 (29.34)
 16 Maynard, Paige   17 Davis Arden Raci    54.16      54.89   845    1  
                 25.28        54.89 (29.61)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Ochitwa, Annie   17 Denver Swim Acad    54.30      53.82   888  
                 24.95        53.82 (28.87)
 18 Okada, Amy       16 Royal Swim Team-    54.36      53.98   882  
                 25.84        53.98 (28.14)
 19 Pike, Taylor     15 RAC-AquaHawgs-AR    54.53      54.47   862  
                 25.43        54.47 (29.04)
 20 *Vieira, Gabby   17 CSP Tideriders-O    54.43      54.53   859  
                 25.02        54.53 (29.51)
 21 Snover, Jessi    15 Y-Spartaquatics-    54.48      54.60   856  
                 25.64        54.60 (28.96)
 22 Colby, Mei Lynn  17 Academy of Texas    54.78      54.81   848  
                 25.67        54.81 (29.14)
 23 Luther, Dakota   15 Longhorn Aquatic    54.58      54.88   845  
                 25.66        54.88 (29.22)
 -- Koontz, Shelby   16 Douglas Dolfins-    54.63         DQ

Men’s 100 fly

ryan-hoffer-winter-junior-nationals-2014 (1)

Photo Courtesy: Melissa Lundie

Scottsdale’s Ryan Hoffer had enough speed to take down his second 15-16 U.S. National Age Group record of the meet as he powered to victory in the 100 fly at the Speedo Winter Junior Nationals.

Hoffer smoked the field in the 100 fly with a time of 46.42 (21.70, 24.72) en route to not only setting a meet record but also the NAG.

That time beat Joseph Schooling’s meet record of 46.70 set for Bolles in 2012.  It also surpassed the 46.99 set by Alex Valente earlier this year as the 15-16 NAG.

Yesterday, Hoffer lowered the 50 free NAG twice.

Michael Andrew, the 15-year-old pro, took second in 47.38, while Upper Dublin’s Michael Jensen rounded out the podium with a third-place 47.45.

Upper Dublin’s Michael Thomas (47.70), Nitro’s Mason Tenney (47.97), Azura Florida’s Mateo Gonzalez (48.07), KING’s Mathias Oh (48.07) and College Area’s Micah Ornelas (48.70) also vied for the junior national title.

Bolles’ Javier Barrena touched out Matthew Grauslys, 48.20 to 48.23, in the B final for the win.

Anthony Kim (48.64), Liam McCloskey (48.77), Michael Taylor (48.93), Thomas Anderson (48.99), Rio Kurihara (49.17) and Erik Juliusson (49.95) rounded out the consolation field.

Colten Montgomery took home the C final in a time of 48.35 with Walnut Creek teammates Grant Watson and Mason Tittle tying for second with matching 48.60s.

Chris Staka (48.96), Matthew Thomas (49.01), Derek Cox (49.24), Noah Hensley (49.45) and Gabi Sasia (49.54) closed out the bonus heat.

 Event 16  Men 100 Yard Butterfly
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 46.70  12/07/2012Joseph Schooling, Bolles School Sh
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Hoffer, Ryan     16 Scottsdale Aquat    47.26      46.42J  955   20  
                 21.70        46.42 (24.72)
  2 Andrew, Michael  15 Indie Swimming-M    47.63      47.38   906   17  
                 21.84        47.38 (25.54)
  3 Jensen, Michael  16 Upper Dublin Aqu    48.11      47.45   903   16  
                 22.27        47.45 (25.18)
  4 Thomas, Michael  17 Upper Dublin Aqu    48.12      47.70   890   15  
                 22.58        47.70 (25.12)
  5 Tenney, Mason    17 Nitro Swimming-S    48.03      47.97   877   14  
                 22.34        47.97 (25.63)
  6 *Gonzalez, Mate  18 Azura Florida Aq    48.21      48.07   872   12.5
                 22.49        48.07 (25.58)
  6 Oh, Mathias      18 King Aquatic Clu    48.14      48.07   872   12.5
                 22.42        48.07 (25.65)
  8 Ornelas, Micah   18 College Area Swi    48.34      48.70   841   11  
                 22.81        48.70 (25.89)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Barrena, Javier  17 Bolles School Sh    48.44      48.20   865    9  
                 22.52        48.20 (25.68)
 10 Grauslys, Matth  18 Executive Swim C    48.43      48.23   864    7  
                 22.64        48.23 (25.59)
 11 Kim, Anthony     16 Charger Aquatics    48.52      48.64   843    6  
                 22.67        48.64 (25.97)
 12 McCloskey, Liam  17 Rancho San Diegu    48.45      48.77   837    5  
                 22.68        48.77 (26.09)
 13 Taylor, Michael  15 Dynamo Swim Club    48.50      48.93   829    4  
                 22.95        48.93 (25.98)
 14 Anderson, Thoma  16 King Aquatic Clu    48.53      48.99   826    3  
                 22.73        48.99 (26.26)
 15 *Kurihara, Rio   18 Bolles School Sh    48.62      49.17   817    2  
                 22.83        49.17 (26.34)
 16 Juliusson, Erik  17 Irvine Novaquati    48.65      49.95   780    1  
                 23.08        49.95 (26.87)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Montgomery, Col  18 UCD Aquatics-SN     48.73      48.35   858  
                 22.30        48.35 (26.05)
 18 Watson, Grant    16 Walnut Creek Aqu    48.83      48.60   845  
                 22.73        48.60 (25.87)
 18 Tittle, Mason    18 Walnut Creek Aqu    48.76      48.60   845  
                 22.63        48.60 (25.97)
 20 Staka, Chris     16 Cabrillo Threshe    49.17      48.96   828  
                 22.83        48.96 (26.13)
 21 Thomas, Matthew  16 Santa Clara Swim    48.81      49.01   825  
                 22.80        49.01 (26.21)
 22 Cox, Derek       17 Dynamo Swim Club    48.93      49.24   814  
                 22.94        49.24 (26.30)
 23 Hensley, Noah    18 Blue Dolfins-FL     48.69      49.45   804  
                 23.08        49.45 (26.37)
 24 Sasia, Gabi      16 Highlands Ranch-    49.06      49.54   800  
                 23.17        49.54 (26.37)

Women’s 200 free

stanzi-moseley-winter-junior-nationals-2014 (1)

Photo Courtesy: Melissa Lundie

Roadrunner’s Stanzi Moseley followed up her 50 free win from last night with a meet record in the 200 free tonight.

Moseley raced her way to a 1:44.55, which cleared Lindsey McKnight’s 2011 mark of 1:45.37 set for Saint Andrew’s.

Lakeside’s Lauren Pitzer nearly undercut the record as well with a second-place 1:45.68, while Scottsdale’s Taylor Ruck took third overall in 1:45.81.

Nitro’s Karling Hemstreet (1:47.19), Carmel’s Emma Nordin (1:47.23), Loveland’s Eryn Eddy (1:47.81) and Patriot’s Erin Falconer (1:47.91) finished fourth through eighth.

PASA’s Jenni Campbell took home the B final with a time of 1:47.56, while Blackline’s Abbie Dolan placed second in 1:48.10.

Vicky Navarro (1:48.27), Claire Pinson (1:48.53), Lauren Heller (1:48.68), Reilly Lanigan (1:48.81), Sarah Shimomura (1:49.09) and Caitlin Clements (1:50.20) also swam in the consolation heat.

Haley Yelle managed to get her hand to the wall first in the C final with a 1:48.46, while Alex Hubel took second in 1:49.17.

Taylor Ault (1:49.26), Sandra Soe (1:49.34), Shelly Drozda (1:49.54), Ali Galyer (1:49.77), Lexie Lupton (1:49.93) and Skylar Fore (1:50.23) placed third through eighth.

Event 17  Women 200 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:45.37  12/09/2011Lindsey McKnight, Saint Andrew's S
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Moseley, Stanzi  16 Roadrunner Aquat  1:45.80    1:44.55J  961   20  
                 24.50        50.48 (25.98)
        1:17.14 (26.66)     1:44.55 (27.41)
  2 Pitzer, Lauren   15 Lakeside Aquatic  1:47.18    1:45.68   929   17  
                 24.61        51.28 (26.67)
        1:18.39 (27.11)     1:45.68 (27.29)
  3 *Ruck, Taylor    14 Scottsdale Aquat  1:47.88    1:45.81   925   16  
                 24.70        51.31 (26.61)
        1:18.55 (27.24)     1:45.81 (27.26)
  4 Hemstreet, Karl  17 Nitro Swimming-S  1:47.27    1:47.19   886   15  
                 24.78        51.53 (26.75)
        1:19.32 (27.79)     1:47.19 (27.87)
  5 Nordin, Emma     15 Carmel Swim Club  1:48.08    1:47.23   885   14  
                 25.26        52.29 (27.03)
        1:19.99 (27.70)     1:47.23 (27.24)
  6 Hansen, Brooke   17 Loveland Swim Cl  1:47.68    1:47.42   880   13  
                 24.91        51.85 (26.94)
        1:19.34 (27.49)     1:47.42 (28.08)
  7 Eddy, Eryn       18 Loveland Swim Cl  1:47.97    1:47.81   869   12  
                 25.03        51.96 (26.93)
        1:19.61 (27.65)     1:47.81 (28.20)
  8 Falconer, Erin   17 Patriot Aquatic-  1:48.01    1:47.91   866   11  
                 24.85        52.24 (27.39)
        1:20.16 (27.92)     1:47.91 (27.75)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Campbell, Jenni  17 Palo Alto Stanfo  1:48.11    1:47.56   876    9  
                 24.95        51.94 (26.99)
        1:19.87 (27.93)     1:47.56 (27.69)
 10 Dolan, Abbie     17 Blackline Aquati  1:48.33    1:48.10   861    7  
                 25.13        52.56 (27.43)
        1:20.68 (28.12)     1:48.10 (27.42)
 11 Navarro, Vicky   15 Boulder City Hen  1:48.93    1:48.27   856    6  
                 25.48        53.05 (27.57)
        1:21.09 (28.04)     1:48.27 (27.18)
 12 Pinson, Claire   17 Davis Arden Raci  1:48.45    1:48.53   849    5  
                 25.31        53.00 (27.69)
        1:20.93 (27.93)     1:48.53 (27.60)
 13 Heller, Lauren   16 Lake Erie Silver  1:48.34    1:48.68   845    4  
                 25.48        53.04 (27.56)
        1:20.61 (27.57)     1:48.68 (28.07)
 14 Lanigan, Reilly  16 Patriot Aquatic-  1:48.87    1:48.81   842    3  
                 25.39        52.77 (27.38)
        1:20.96 (28.19)     1:48.81 (27.85)
 15 Shimomura, Sara  17 Santa Clara Swim  1:49.11    1:49.09   834    2  
                 25.44        53.10 (27.66)
        1:21.08 (27.98)     1:49.09 (28.01)
 16 Clements, Caitl  16 Magnolia Aquatic  1:48.14    1:50.20   804    1  
                 25.30        52.68 (27.38)
        1:21.32 (28.64)     1:50.20 (28.88)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Yelle, Haley     15 Mansfield Aquati  1:49.37    1:48.46   851  
                 25.67        53.14 (27.47)
        1:20.66 (27.52)     1:48.46 (27.80)
 18 Hubel, Alex      17 Boulder City Hen  1:49.54    1:49.17   832  
                 25.79        53.78 (27.99)
        1:21.67 (27.89)     1:49.17 (27.50)
 19 Ault, Taylor     15 La Mirada Armada  1:49.79    1:49.26   829  
                 25.99        54.12 (28.13)
        1:22.18 (28.06)     1:49.26 (27.08)
 20 Soe, Sandra      17 Santa Clara Swim  1:49.18    1:49.34   827  
                 25.49        53.37 (27.88)
        1:21.49 (28.12)     1:49.34 (27.85)
 21 Drozda, Shelly   17 Front Range Barr  1:49.21    1:49.54   822  
                 25.55        53.47 (27.92)
        1:21.45 (27.98)     1:49.54 (28.09)
 22 Galyer, Ali      16 Y-Spartaquatics-  1:49.30    1:49.77   816  
                 25.60        53.64 (28.04)
        1:21.94 (28.30)     1:49.77 (27.83)
 23 Lupton, Lexie    18 Eagle Swim Assoc  1:49.29    1:49.93   811  
                 25.58        53.69 (28.11)
        1:21.86 (28.17)     1:49.93 (28.07)
 24 Fore, Skylar     15 Ozaukee Aquatics  1:49.60    1:50.23   803  
                 25.34        53.26 (27.92)
        1:21.62 (28.36)     1:50.23 (28.61)

Men’s 200 free

Upper Dublin’s Michael Jensen smoked the men’s 200 free with a winning time of 1:35.40. That was nearly a full second ahead of the rest of the pack.

Santa Clara’s Aidan Burns touched second in 1:36.50 with Dynamo’s Knox Auerbach a close third in 1:36.82.

Michigan Lakeshore’s Tabahn Afrik (1:37.00), Quest’s Jeff Newkirk (1:37.01), Canyons’ Cole Cogswell (1:37.28), Bolles’ Tyler Rice (1:37.79) and Nitro’s Sean Grieshop (1:38.67) placed fourth through eighth in the finale.

Tennessee’s Walker Higgins clinched the B final in 1:37.90, while Andrea Vergani placed second in 1:38.28.

Sam Coffman (1:38.54), Aidan Keen (1:38.71), Scott Bole (1:39.13), Parks Jones (1:39.49), Ben Ho (1:39.52) and Brian Lovasik (1:39.56) also swam in the B final.

Bryce Mefford raced his way to the C final win in the 200 free with a time of 1:38.51, while Jack Blake took second in 1:39.15.

Riley Hickman (1:39.56), Samuel Kline (1:39.61), Forrest White (1:39.87), Zach Apple (1:39.94), Michael Thibert (1:40.95) and Liam McCloskey (1:41.41) comprised the rest of the bonus heat.

Event 18  Men 200 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:33.67  12/13/2013Dylan Carter, Una TROJ-CA
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Jensen, Michael  16 Upper Dublin Aqu  1:37.17    1:35.40   910   20  
                 22.37        46.50 (24.13)
        1:10.90 (24.40)     1:35.40 (24.50)
  2 Burns, Aidan     17 Santa Clara Swim  1:37.32    1:36.50   879   17  
                 22.83        47.36 (24.53)
        1:11.90 (24.54)     1:36.50 (24.60)
  3 Auerbach, Knox   17 Dynamo Swim Club  1:38.18    1:36.82   870   16  
                 21.98        46.32 (24.34)
        1:11.72 (25.40)     1:36.82 (25.10)
  4 Afrik, Tabahn    17 Michigan Lakesho  1:37.40    1:37.00   865   15  
                 22.34        46.78 (24.44)
        1:11.71 (24.93)     1:37.00 (25.29)
  5 Newkirk, Jeff    18 Quest Swimming-V  1:37.36    1:37.01   865   14  
                 23.11        47.65 (24.54)
        1:12.33 (24.68)     1:37.01 (24.68)
  6 Cogswell, Cole   17 Canyons Aquatic-  1:37.20    1:37.28   857   13  
                 22.42        46.88 (24.46)
        1:11.91 (25.03)     1:37.28 (25.37)
  7 Rice, Tyler      16 Bolles School Sh  1:38.05    1:37.79   843   12  
                 22.52        47.39 (24.87)
        1:12.34 (24.95)     1:37.79 (25.45)
  8 Grieshop, Sean   16 Nitro Swimming-S  1:37.93    1:38.67   819   11  
                 22.79        47.61 (24.82)
        1:13.19 (25.58)     1:38.67 (25.48)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Higgins, Walker  17 Tennessee Aquati  1:38.56    1:37.90   840    9  
                 22.83        47.56 (24.73)
        1:12.80 (25.24)     1:37.90 (25.10)
 10 *Vergani, Andre  17 Bolles School Sh  1:38.99    1:38.28   830    7  
                 22.63        47.69 (25.06)
        1:13.26 (25.57)     1:38.28 (25.02)
 11 Coffman, Sam     18 Greenwood Tiger-  1:38.58    1:38.54   823    6  
                 23.15        48.40 (25.25)
        1:13.60 (25.20)     1:38.54 (24.94)
 12 Keen, Aidan      16 Iowa Flyers Swim  1:38.45    1:38.71   818    5  
                 23.24        48.48 (25.24)
        1:13.69 (25.21)     1:38.71 (25.02)
 13 *Bole, Scott     17 Bolles School Sh  1:38.28    1:39.13   807    4  
                 23.15        48.26 (25.11)
        1:13.82 (25.56)     1:39.13 (25.31)
 14 Jones, Parks     18 Avon Community S  1:38.60    1:39.49   797    3  
                 22.79        47.77 (24.98)
        1:13.39 (25.62)     1:39.49 (26.10)
 15 Ho, Benjamin     16 Palo Alto Stanfo  1:38.69    1:39.52   796    2  
                 23.16        48.63 (25.47)
        1:14.14 (25.51)     1:39.52 (25.38)
 16 Lovasik, Brian   17 North Hills Aqua  1:38.74    1:39.56   795    1  
                 22.79        47.88 (25.09)
        1:13.72 (25.84)     1:39.56 (25.84)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Mefford, Bryce   16 Sierra Marlins S  1:39.08    1:38.51   823  
                 22.98        47.67 (24.69)
        1:13.21 (25.54)     1:38.51 (25.30)
 18 Blake, Jack      16 Scottsdale Aquat  1:39.48    1:39.15   806  
                 23.14        48.44 (25.30)
        1:13.60 (25.16)     1:39.15 (25.55)
 19 Hickman, Riley   17 Davis Arden Raci  1:39.17    1:39.56   795  
                 23.07        48.12 (25.05)
        1:13.68 (25.56)     1:39.56 (25.88)
 20 Kline, Samuel    17 Texas Ford Aquat  1:39.48    1:39.61   794  
                 23.28        48.80 (25.52)
        1:14.37 (25.57)     1:39.61 (25.24)
 21 White, Forrest   17 Crow Canyon Coun  1:39.28    1:39.87   787  
                 23.22        48.48 (25.26)
        1:14.38 (25.90)     1:39.87 (25.49)
 22 Apple, Zach      17 Greater Miami Va  1:39.13    1:39.94   785  
                 22.83        47.96 (25.13)
        1:13.94 (25.98)     1:39.94 (26.00)
 23 Thibert, Michae  16 Mansfield Aquati  1:39.20    1:40.95   758  
                 22.93        48.55 (25.62)
        1:14.74 (26.19)     1:40.95 (26.21)
 24 McCloskey, Liam  17 Rancho San Diegu  1:39.40    1:41.41   746  
                 23.32        48.91 (25.59)
        1:15.65 (26.74)     1:41.41 (25.76)

Women’s 100 breast

Lindsey Horejsi

Photo Courtesy: Peter H. Bick

Mantas’ Lindsey Horejsi wasn’t able to challenge the meet record with a sub-1:00 time tonight, but she still managed to claim the 100 breast crown.

Horejsi put up a 1:00.24 as she went out fast with a 28.13 and never looked back with a 32.11 en route to the victory.

Canyons’ Nikol Popov couldn’t replicate her morning speed of 1:00.67 as she took second in 1:00.86.

Hershey’s Vivian Tafuto finished third in 1:01.08.

JCC’s Lauren Barber (1:01.21), Marin Pirates’ Riley Scott (1:01.34), YMCA of Western’s Alyssa Arwood (1:01.72), Loveland’s Morgan Friesen (1:01.95) and Royal’s Amy Okada (1:02.78) put up the rest of the times in the finale.

PASA’s Grace Zhao touched out NAC’s Alex Walsh, 1:01.81 to 1:01.95, for the B final victory.

Piper Brockley (1:02.08), Allie Raab (1:02.32), Meagan Popp (1:02.68), Catherine Lowengrub (1;02.72), Nora Deleske (1:02.79) and MC Schillinger (1:03.19) finished third through eighth in the consolation field.

Vanessa Pearl picked up the C final win tonight in 1:02.03 with Olivia Calegan taking second in 1:02.77.

Lindsey Swartz (1:03.05), Kaya Philapil (1:03.06), Kaylee Wheeler (1:03.15), Emma Barksdale (1:03.20), Mallory Korenwinder (1:03.25) and Alexa Skorus-Neely (1:03.53) also competed in the bonus heat.

Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 59.67  12/13/2013Lillia King, Newburgh Sea Cre
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Horejsi, Lindse  17 Mantas Swim Club  1:00.63    1:00.24   949   20  
                 28.13      1:00.24 (32.11)
  2 Popov, Nikol     15 Canyons Aquatic-  1:00.67    1:00.86   927   17  
                 28.71      1:00.86 (32.15)
  3 Tafuto, Vivian   17 Hershey Aquatic-  1:01.54    1:01.08   919   16  
                 28.60      1:01.08 (32.48)
  4 Barber, Lauren   18 Jewish Community  1:01.58    1:01.21   914   15  
                 29.06      1:01.21 (32.15)
  5 Scott, Riley     17 Marin Pirates-PC  1:01.65    1:01.34   910   14  
                 28.86      1:01.34 (32.48)
  6 Arwood, Alyssa   17 YMCA of Western-  1:01.41    1:01.72   896   13  
                 29.18      1:01.72 (32.54)
  7 Friesen, Morgan  15 Loveland Swim Cl  1:01.36    1:01.95   888   12  
                 29.20      1:01.95 (32.75)
  8 Okada, Amy       16 Royal Swim Team-  1:02.26    1:02.78   859   11  
                 29.59      1:02.78 (33.19)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Zhao, Grace      15 Palo Alto Stanfo  1:02.41    1:01.81   893    9  
                 29.35      1:01.81 (32.46)
 10 Walsh, Alex      13 Nashville Aquati  1:02.82    1:01.95   888    7  
                 29.26      1:01.95 (32.69)
 11 Brockley, Piper  17 Neptune Swimming  1:02.48    1:02.08   883    6  
                 29.09      1:02.08 (32.99)
 12 Raab, Allie      14 Hershey Aquatic-  1:02.73    1:02.32   875    5  
                 29.30      1:02.32 (33.02)
 13 Popp, Meagan     17 Irvine Novaquati  1:02.77    1:02.68   862    4  
                 29.40      1:02.68 (33.28)
 14 Lowengrub, Cath  17 Aquazot Swim Clu  1:02.85    1:02.72   861    3  
                 29.68      1:02.72 (33.04)
 15 Deleske, Nora    15 Golden West Swim  1:02.84    1:02.79   858    2  
                 29.82      1:02.79 (32.97)
 16 Schillinger, MC  17 Walnut Creek Aqu  1:02.78    1:03.19   844    1  
                 29.77      1:03.19 (33.42)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Pearl, Vanessa   15 Metroplex Aquati  1:02.97    1:02.03   885  
                 29.48      1:02.03 (32.55)
 18 Calegan, Olivia  15 Greater Nebraska  1:02.87    1:02.77   859  
                 29.29      1:02.77 (33.48)
 19 Swartz, Lindsey  17 Pine Crest Swimm  1:03.02    1:03.05   849  
                 30.15      1:03.05 (32.90)
 20 Philapil, Kaya   17 Walnut Creek Aqu  1:03.06    1:03.06   849  
                 29.32      1:03.06 (33.74)
 21 Wheeler, Kaylee  14 Cardinal Aquatic  1:02.98    1:03.15   846  
                 29.97      1:03.15 (33.18)
 22 Barksdale, Emma  17 Davis Arden Raci  1:02.87    1:03.20   844  
                 29.92      1:03.20 (33.28)
 23 Korenwinder, Ma  16 Tule Nation Trit  1:02.94    1:03.25   842  
                 29.97      1:03.25 (33.28)
 24 Skorus-Neely, A  15 Canyons Aquatic-  1:03.24    1:03.53   832  
                 29.69      1:03.53 (33.84)

Men’s 100 breast

Bish B 2013 US Jr Nats 3472

Photo Courtesy: Peter H. Bick

Arkansas Dolphin’s Blair Bish lowered his own meet record in the 100 breast during finals.

Bish raced his way to a 53.42, while PASA’s Jeremy Babinet took second in 53.70. Both times were clear of Bish’s preliminary meet record of 53.79.

East Bay’s Carson Sand rounded out the top three with a time of 54.09.

Indie’s Michael Andrew (54.55), Georgia Coastal’s Brennan Pastorek (54.91), Bolles’ James Daugherty (54.98), Current’s Thomas Brewer (55.00) and Avon’s Chandler Bray (55.37) placed fourth through eighth.

PASA’s Joe Kmak touched out JCC’s Will Hofstadter for the B final, 55.55 to 55.67.

Rio Kurihara (55.69) and Marco Guarente (55.86) also were withing striking distance of the win.

Austin Sellers (55.90), Sam Petrini (56.00), Adam Zimmer (56.23) and Andrea Vergani (56.46) comprised the rest of the consolation heat.

Walnut Creek’s Hank Poppe put up the top time in the C final with a 55.84, while Wyatt Amdor snared second in 55.90.  Alec Hsing wound up third in 56.23.

Sean Kim (56.29), Arnold Luk Luk (56.72), Chris Wills (56.89) and Ty Powers (57.38) also posted legal swims in the bonus heat, while Safa Anya drew a disqualification.

 Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 53.79  12/12/2014Blair Bish, Arkansas Dolphin
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Bish, Blair      18 Arkansas Dolphin    53.79      53.42J  939   20  
                 24.99        53.42 (28.43)
  2 Babinet, Jeremy  17 Palo Alto Stanfo    54.48      53.70J  927   17  
                 25.62        53.70 (28.08)
  3 Sand, Carson     17 EAST BAY AQUATIC    54.35      54.09   911   16  
                 25.28        54.09 (28.81)
  4 Andrew, Michael  15 Indie Swimming-M    54.34      54.55   892   15  
                 25.41        54.55 (29.14)
  5 Pastorek, Brenn  16 Georgia Coastal-    54.94      54.91   877   14  
                 25.97        54.91 (28.94)
  6 Daugherty, Jame  16 Bolles School Sh    54.85      54.98   874   13  
                 25.92        54.98 (29.06)
  7 Brewer, Thomas   18 Current Swimming    55.06      55.00   873   12  
                 25.89        55.00 (29.11)
  8 Bray, Chandler   16 Avon Community S    55.11      55.37   858   11  
                 26.01        55.37 (29.36)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Kmak, Joe        18 Palo Alto Stanfo    55.55      55.55   851    9  
                 26.16        55.55 (29.39)
 10 Hofstadter, Wil  17 JCC Waves-CA        55.78      55.67   846    7  
                 26.07        55.67 (29.60)
 11 *Kurihara, Rio   18 Bolles School Sh    55.29      55.69   845    6  
                 26.08        55.69 (29.61)
 12 *Guarente, Marc  17 Azura Florida Aq    55.54      55.86   838    5  
                 26.28        55.86 (29.58)
 13 Sellers, Austin  18 Academy Aquatic-    55.39      55.90   837    4  
                 26.21        55.90 (29.69)
 14 Petrini, Sam     18 Bellevue Club Sw    55.49      56.00   832    3  
                 25.99        56.00 (30.01)
 15 Zimmer, Adam     16 Missoula Aquatic    55.87      56.23   823    2  
                 26.37        56.23 (29.86)
 16 *Vergani, Andre  17 Bolles School Sh    55.89      56.46   814    1  
                 26.44        56.46 (30.02)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Poppe, Hank      16 Walnut Creek Aqu    56.04      55.84   839  
                 26.54        55.84 (29.30)
 18 Amdor, Wyatt     17 Upper Dublin Aqu    56.29      55.90   837  
                 26.16        55.90 (29.74)
 19 Hsing, Alec      16 Swim Pasadena-CA    56.36      56.23   823  
                 26.75        56.23 (29.48)
 20 Kim, Sean        18 San Gabriel Sea-    56.14      56.29   821  
                 26.51        56.29 (29.78)
 21 Luk, Arnold Luk  17 Ohio State S. C.    56.03      56.72   804  
                 26.74        56.72 (29.98)
 22 Wills, Chris     17 Badger Aquatics-    55.91      56.89   797  
                 27.04        56.89 (29.85)
 23 Powers, Ty       17 Splash Aquatic C    56.06      57.38   777  
                 26.16        57.38 (31.22)
 -- Anya, Safa       17 Harris County Aq    56.33         DQ

Women’s 100 back

taylor-ruck-winter-junior-nationals-2014 (2)

Photo Courtesy: Melissa Lundie

Scottsdale’s Taylor Ruck, 14, smoked the finale in the 100 back to take the title.

Ruck, a Canadian training in Arizona, uncorked a time of 52.95 for the win.  It was still more than a second back of Clara Smiddy’s meet record of 51.75, but put her amongst the fastest 14 year olds ever.

Kathleen Baker set the 13-14 U.S. National Age Group record with a 52.87 back in 2012, and Ruck is nearing that time even though she isn’t eligible to break it.

Quest’s Maddie Banic bounced back from a tough DQ loss early in the night with a 53.04 for second.  Missoula’s Hanni Leach placed third in 53.08.

Emma Schanz (53.55), Ashlyn Schoof (53.57), Taylor Garcia (53.66), Rhyan White (54.29) and Mickayla Hinkle (55.42) also competed for the title.

BCH’s Abby Richter topped the  B final in a time of 53.70 with Denver’s Annie Ochitwa closed behind with a second-place 53.90.

Longhorn’s Victoria Edwards finished third in the heat with a 54.08.

Katrina Konopka (54.45), Chloe Isleta (54.68), Katie Kelsoe (54.78), Erin Earley (55.12) and Jacquelyn Du (55.35) also put up times in the consolation heat.

KC Blazer Haley Hynes won the C final in 54.22, while Aquazot’s Eva Merrell returned from her NAG earlier in the night with a 54.58 for second.

NOVA’s Courtney Mykkanen (54.71) and Tevyn Waddell (54.79) placed third and fourth.

Sonia Wang (54.87), Ashley Pollok (55.28), Christina Paspalas (55.32) and Emma Broome (55.42) snatched the rest of the times in the bonus field.

Event 21  Women 100 Yard Backstroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 51.75  12/13/2013Clara Smiddy, AquaKids Sharks-
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 *Ruck, Taylor    14 Scottsdale Aquat    53.97      52.95   977   20  
                 25.98        52.95 (26.97)
  2 Banic, Maddie    17 Quest Swimming-V    53.68      53.04   973   17  
                 25.52        53.04 (27.52)
  3 Leach, Hanni     17 Missoula Aquatic    53.36      53.08   971   16  
                 25.75        53.08 (27.33)
  4 Schanz, Emma     17 Spokane Waves Aq    53.36      53.55   949   15  
                 25.77        53.55 (27.78)
  5 Schoof, Ashlyn   16 Schroeder YMCA S    53.90      53.57   948   14  
                 25.79        53.57 (27.78)
  6 Garcia, Taylor   17 Byron Center-MI     54.16      53.66   944   13  
                 25.68        53.66 (27.98)
  7 White, Rhyan     14 Wasatch Front Fi    54.07      54.29   915   12  
                 26.37        54.29 (27.92)
  8 Hinkle, Mickayl  18 St Croix Swim Cl    54.10      55.42   863   11  
                 26.50        55.42 (28.92)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Richter, Abby    15 Boulder City Hen    54.39      53.70   942    9  
                 26.59        53.70 (27.11)
 10 Ochitwa, Annie   17 Denver Swim Acad    54.46      53.90   933    7  
                 25.98        53.90 (27.92)
 11 Edwards, Victor  16 Longhorn Aquatic    54.56      54.08   924    6  
                 26.29        54.08 (27.79)
 12 Konopka, Katrin  17 Y-Spartaquatics-    54.56      54.45   907    5  
                 26.37        54.45 (28.08)
 13 Isleta, Chloe    16 Palo Alto Stanfo    54.23      54.68   897    4  
                 26.22        54.68 (28.46)
 14 Kelsoe, Katie    18 Memphis Thunder-    54.66      54.78   892    3  
                 26.47        54.78 (28.31)
 15 Earley, Erin     15 Hopkins Mariner-    54.58      55.12   877    2  
                 27.11        55.12 (28.01)
 16 Du, Jacquelyn    17 Allegheny North-    54.51      55.35   866    1  
                 27.03        55.35 (28.32)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Hynes, Haley     16 Kansas City Blaz    54.73      54.22   918  
                 26.10        54.22 (28.12)
 18 Merrell, Eva     14 Aquazot Swim Clu    54.86      54.58   901  
                 26.61        54.58 (27.97)
 19 Mykkanen, Court  16 Irvine Novaquati    54.90      54.71   895  
                 26.67        54.71 (28.04)
 20 Waddell, Tevyn   16 Mitchell Aquatic    54.92      54.79   892  
                 27.00        54.79 (27.79)
 21 Wang, Sonia      17 Aquazot Swim Clu    54.86      54.87   888  
                 26.86        54.87 (28.01)
 22 Pollok, Ashley   15 Blue Tide Aquati    54.95      55.28   869  
                 26.99        55.28 (28.29)
 23 Paspalas, Chris  17 Phoenix Aquatic-    55.01      55.32   868  
                 26.69        55.32 (28.63)
 24 Broome, Emma     16 Scottsdale Aquat    55.11      55.42   863  
                 27.04        55.42 (28.38)

Men’s 100 back

Ryan Hoffer Winter Junior Nationals 2014

Photo Courtesy: Melissa Lundie

In a heavyweight matchup, Scottsdale’s Ryan Hoffer won his second title of the night and third of the meet with a victory against Upper Dublin’s Michael Thomas in the 100 back.

Hoffer held off a hard-charging Thomas, 47.19 to 47.34 for the win. That’s another lifetime best for Hoffer, under the 48.22 he had in prelims.

It was short of Thomas’ 15-16 National Age Group record of 46.65, however, as neither could challenge that type of speed.

Dynamo’s Michael Taylor wound up third in 47.92 with Cypress Fairbank’s Braxton Flowers tying Canyons’ Jessie Kim for fourth with 48.21s.

Lakewood’s Daniel McArthur (48.68), Aquazot’s Daniel Tran (48.78) and KING’s Thomas Anderson (49.38) rounded out the championship heat.

Lincoln Select’s Brenna Balogh topped the B final in 48.37 with Seroja Pereverzin touching second in 48.82.  Josh Artmann placed third just behind in 48.83.

Bryce Mefford (48.94), Jordan Ross (48.97), Zachary Poti (49.24), Jabari Baptiste (49.38) and Ben Ho (49.44) finished fourth through eighth in the B final.

Loveland’s Jack Thorne picked up the C final win in 48.41, while Makoa Alvarez placed second in 48.87.

Michael Andrew (49.12), Dean Farris (49.66), Patrick Cusick (49.77), Dakota Mahaffey (49.84), CJ Patterson (50.13) and Micah Ornelas (50.76) also competed in the bonus swim.

 Event 22  Men 100 Yard Backstroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 46.72  12/09/2011Ryan Murphy, Bolles School Sh
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Hoffer, Ryan     16 Scottsdale Aquat    48.22      47.19   947   20  
                 22.91        47.19 (24.28)
  2 Thomas, Michael  17 Upper Dublin Aqu    48.08      47.34   940   17  
                 23.28        47.34 (24.06)
  3 Taylor, Michael  15 Dynamo Swim Club    47.93      47.92   911   16  
                 23.48        47.92 (24.44)
  4 Flowers, Braxto  17 Cypress Fairbank    48.51      48.21   896   14.5
                 23.71        48.21 (24.50)
  4 Kim, Jessie      18 Canyons Aquatic-    48.10      48.21   896   14.5
                 23.38        48.21 (24.83)
  6 McArthur, Danie  17 Lakewood Aquatic    48.82      48.68   873   13  
                 23.58        48.68 (25.10)
  7 Tran, Daniel     17 Aquazot Swim Clu    48.93      48.78   868   12  
                 23.85        48.78 (24.93)
  8 Anderson, Thoma  16 King Aquatic Clu    48.47      49.38   839   11  
                 23.80        49.38 (25.58)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Balogh, Brennan  17 Lincoln Select S    49.10      48.37   888    9  
                 23.33        48.37 (25.04)
 10 Pereverzin, Ser  16 Mount Hood Aquat    49.25      48.82   866    7  
                 23.80        48.82 (25.02)
 11 Artmann, Josh    16 Austin Swim Club    49.03      48.83   866    6  
                 23.92        48.83 (24.91)
 12 Mefford, Bryce   16 Sierra Marlins S    49.23      48.94   861    5  
                 23.98        48.94 (24.96)
 13 Ross, Jordan     17 SwimAtlanta-GA      49.17      48.97   859    4  
                 23.90        48.97 (25.07)
 14 Poti, Zachary    16 Blue Dolfins-FL     49.27      49.24   846    3  
                 24.22        49.24 (25.02)
 15 *Baptiste, Jaba  17 Bolles School Sh    49.22      49.38   839    2  
                 24.06        49.38 (25.32)
 16 Ho, Benjamin     16 Palo Alto Stanfo    49.22      49.44   836    1  
                 24.00        49.44 (25.44)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Thorne, Jack     18 Loveland Swim Cl    49.34      48.41   886  
                 23.66        48.41 (24.75)
 18 Alvarez, Makoa   17 West Oahu Aquati    49.40      48.87   864  
                 23.71        48.87 (25.16)
 19 Andrew, Michael  15 Indie Swimming-M    49.54      49.12   852  
                 23.75        49.12 (25.37)
 20 Farris, Dean     17 Metro Atlanta Aq    49.41      49.66   826  
                 23.97        49.66 (25.69)
 21 Cusick, Patrick  18 Dynamo Swim Club    49.41      49.77   820  
                 23.92        49.77 (25.85)
 22 Mahaffey, Dakot  16 Bolles School Sh    49.53      49.84   817  
                 23.83        49.84 (26.01)
 23 Patterson, CJ    17 Exeter Swim Team    49.55      50.13   803  
                 24.17        50.13 (25.96)
 24 Ornelas, Micah   18 College Area Swi    49.38      50.76   774  
                 24.76        50.76 (26.00)

Women’s 200 free relay

abbey-weitzeil-summer-nationals-2014

Photo Courtesy: Griffin Scott

Abbey Weitzeil continued her remarkable relay-only meet for Canyons with a meet and 17-18 National Age Group record in the 50 free.

Weitzeil blitzed the leadoff for Canyons with a stunning time of 21.49.  That’s a 17-18 National Age Group record, beating the 21.59 set by Simone Manuel at the Art Adamson Invitational last month.

The time also makes her the fifth-fastest swimmer all time in the event:

[table “” not found /]

Canyons’ wound up with a 1:31.14 from Weitzeil (21.49), Tamara Santoyo (22.88), Nikol Popov (23.55) and Mik Ranslem (23.22).

PASA’s Grace Zhao (22.80), Chloe Isleta (22.89), Jennifer Campbell (23.20) and Isabelle Henig (23.09) had the second-fastest time with a 1:31.98.

Scottsdale’s Samantha Fazio (22.67), Taylor Ruck (22.65), Hannah Holman (23.37) and Victoria Toris (23.34) held third with a 1:32.02.

 Event 23  Women 4x50 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:30.13  12/12/2013Carmel Swim Club, Carmel Swim Club
                          R Hayden, A Bilquist, C Adams, V Burchill
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Canyons Aquatic-CA  'A'       3:23.49    1:31.14         40  
     1) Weitzeil, Abbey 18            2) Santoyo, Tamara 17           
     3) Popov, Nikol 15               4) Ranslem, Mik 17              
                 21.49        44.37 (22.88)
        1:07.92 (23.55)     1:31.14 (23.22)
  2 Palo Alto Stanfo-PC  'A'      3:22.83    1:31.98         34  
     1) Zhao, Grace 15                2) Isleta, Chloe 16             
     3) Campbell, Jennifer 17         4) Henig, Isabelle 14           
                 22.80        45.69 (22.89)
        1:08.89 (23.20)     1:31.98 (23.09)
  3 Scottsdale Aquat-AZ  'A'      3:21.85    1:32.03         32  
     1) Fazio, Samantha 17            2) *Ruck, Taylor 14             
     3) Holman, Hannah 18             4) Toris, Victoria 17           
                 22.67        45.32 (22.65)
        1:08.69 (23.37)     1:32.03 (23.34)
  4 Bolles School Sh-FL  'A'      3:22.51    1:32.46         30  
     1) Schmidt, Kasey 17             2) Dressel, Sherridon 16        
     3) Kyriakidis, Annie 16          4) Rasmus, Claire 18            
                 22.87        45.41 (22.54)
        1:08.59 (23.18)     1:32.46 (23.87)
  5 Denver Swim Acad-CO  'A'      3:25.63    1:33.08         28  
     1) Stenstrom, Brooke 17          2) Lenderink, Amy 16            
     3) Painton, Lindsay 16           4) Ochitwa, Annie 17            
                 23.25        47.17 (23.92)
        1:10.69 (23.52)     1:33.08 (22.39)
  6 Crow Canyon Coun-PC  'A'      3:27.04    1:33.40         26  
     1) Cottrill, Emma 15             2) Murphy, Maddie 16            
     3) Fusari, Lexi 15               4) Steffens, Cailey 17          
                 23.67        46.52 (22.85)
        1:10.22 (23.70)     1:33.40 (23.18)
  7 Carmel Swim Club-IN  'A'      3:24.00    1:33.59         24  
     1) Smith, Kendall 17             2) Kitchel, Taite 17            
     3) Rothrock, Trude 15            4) Nordin, Emma 15              
                 23.29        46.70 (23.41)
        1:10.41 (23.71)     1:33.59 (23.18)
  8 Y-Spartaquatics-SC  'A'       3:20.48    1:33.89         22  
     1) Galyer, Ali 16                2) Snover, Jessi 15             
     3) Baker, Sydney 15              4) Konopka, Katrina 17          
                 23.80        47.41 (23.61)
        1:11.30 (23.89)     1:33.89 (22.59)
  9 Ozaukee Aquatics-WI  'A'      3:27.78    1:34.13         18  
     1) Fore, Skylar 15               2) Haebig, Autumn 16            
     3) Hosack, Lillie 14             4) Fox, Mallory 15              
                 23.58        47.13 (23.55)
        1:10.59 (23.46)     1:34.13 (23.54)
 10 Highlander Aquat-FL  'A'      3:27.80    1:34.22         14  
     1) Duggan, Katie 17              2) Burke, Abby 15               
     3) Redding, Gracie 17            4) Hamilton, Paige 16           
                 23.95        47.37 (23.42)
        1:10.73 (23.36)     1:34.22 (23.49)
 11 Walnut Creek Aqu-PC  'A'      3:26.37    1:34.40         12  
     1) Barattolo, Isabella 15        2) Garcia, Gianna 16            
     3) Taylor, Dani 17               4) Usinger, Brittany 17         
                 23.79        47.38 (23.59)
        1:10.83 (23.45)     1:34.40 (23.57)
 12 Rose Bowl Aquati-CA  'A'      3:24.25    1:34.45         10  
     1) Wagner, Katherine 17          2) Macdougall, Heather 16       
     3) Coker, Tiare 16               4) Herrill, Kate 17             
                 23.64        47.60 (23.96)
        1:11.07 (23.47)     1:34.45 (23.38)
 13 SOCAL Aquatics A-CA  'A'      3:25.43    1:34.63          8  
     1) Jorgenson, Tianna 16          2) Eastin, Ella 17              
     3) Eastin, Emily 16              4) Light, Aislinn 16            
                 24.05        47.09 (23.04)
        1:10.78 (23.69)     1:34.63 (23.85)
 14 King Aquatic Clu-PN  'A'      3:22.65    1:34.70          6  
     1) Sutherland, Ashley 17         2) Haugen, Gianna 16            
     3) Kim, Eva 15                   4) Fisk, Leah 17                
                 22.93        46.76 (23.83)
        1:10.51 (23.75)     1:34.70 (24.19)
 15 Patriot Aquatic-IL  'A'       3:27.27    1:34.72          4  
     1) Falconer, Erin 17             2) Stelnicki, Loretta 17        
     3) King, Erica 18                4) Lanigan, Reilly 16           
                 23.25        47.03 (23.78)
        1:11.22 (24.19)     1:34.72 (23.50)
 16 Aquazot Swim Clu-CA  'A'      3:23.02    1:34.75          2  
     1) Merrell, Eva 14               2) Wang, Sonia 17               
     3) Margett, Alexis 16            4) Glavinovich, Katie 15        
                 23.73        47.11 (23.38)
        1:10.99 (23.88)     1:34.75 (23.76)
 17 Davis Arden Raci-SN  'A'      3:28.37    1:34.83        
     1) Maynard, Paige 17             2) Menzmer, Lizzie 14           
     3) Barksdale, Emma 17            4) Curry, Joanna 17             
                 23.89        47.51 (23.62)
        1:11.04 (23.53)     1:34.83 (23.79)
 17 YMCA of Northwes-NC  'A'      3:25.60    1:34.83        
     1) Warnimont, Ally 17            2) Tacik, Morgan 16             
     3) Joram, Meghan 17              4) Brown, Rachel 17             
                 23.87        47.82 (23.95)
        1:11.92 (24.10)     1:34.83 (22.91)
 19 Orinda Aquatics-PC  'A'       3:26.82    1:34.86        
     1) Ashby, Mary 17                2) Campbell, Lia 15             
     3) O'Brien, Ashleen 14           4) Ward, Emily 16               
                 23.46        46.84 (23.38)
        1:10.49 (23.65)     1:34.86 (24.37)
 20 Santa Clara Swim-PC  'A'      3:25.30    1:34.92        
     1) Krivokapic-Zhou, Sophie 15    2) Soe, Sandra 17               
     3) Shimomura, Sarah 17           4) Teng, Cathy 13               
                 23.47        47.47 (24.00)
        1:11.19 (23.72)     1:34.92 (23.73)
 21 Dynamo Swim Club-GA  'A'      3:20.94    1:35.70        
     1) Christy, Katie 18             2) Smith, Tatum 14              
     3) Ferry, Grace 16               4) Bailey, Elizabeth 15         
                 23.83        47.56 (23.73)
        1:11.37 (23.81)     1:35.70 (24.33)
 22 Southwest Stars-FL  'A'       3:26.96    1:35.83        
     1) Bernard, Sofia 15             2) Schorr, Katie 15             
     3) Passilla, Sarah 16            4) Kelley, Bridget 17           
                 23.68        47.02 (23.34)
        1:11.38 (24.36)     1:35.83 (24.45)
 23 Bolles School Sh-FL  'B'      3:27.24    1:36.00        
     1) *Gvakharia Mgebrishvi, Natash 2) Lopez Miro, Harley 16        
     3) *Watson Valero, Paulina 17    4) Miller, Chloe 16             
                 23.90        47.76 (23.86)
        1:11.62 (23.86)     1:36.00 (24.38)
 24 Marin Pirates-PC  'A'         3:25.56    1:36.01        
     1) Scott, Riley 17               2) Raukar, Cali 16              
     3) Dal Porto, Sophia 17          4) Salesky, Madeleine 17        
                 23.92        47.57 (23.65)
        1:12.63 (25.06)     1:36.01 (23.38)
 25 North Bay Aquati-PC  'A'      3:28.50    1:36.14        
     1) Dahlke, Miki 16               2) Salmi, Ava 18                
     3) Saghafi, Ariana 16            4) McCarthy, Emma 17            
                 23.91        48.48 (24.57)
        1:12.68 (24.20)     1:36.14 (23.46)
 26 Eagle Swim Assoc-GU  'A'      3:56.01L   1:36.15        
     1) Wheeler, Jordan 16            2) Bocock, Emily 16             
     3) Wehrmeister, Sarah 17         4) Lupton, Lexie 18             
                 23.51        48.41 (24.90)
        1:13.04 (24.63)     1:36.15 (23.11)
 27 Blackline Aquati-MN  'A'      3:28.88    1:36.17        
     1) Conners, Emily 17             2) Gaertner, Lorelei 16         
     3) Snyder, Grace 16              4) Dolan, Abbie 17              
                 24.85        49.09 (24.24)
        1:13.45 (24.36)     1:36.17 (22.72)
 28 Gator Swim Club-FL  'A'       3:58.62L   1:36.20        
     1) Trematerra, Lindsey 18        2) Ivey, Isabel 14              
     3) Burns, Hannah 18              4) Williams, Kahra 17           
                 23.83        47.14 (23.31)
        1:11.54 (24.40)     1:36.20 (24.66)
 29 DU Hilltoppers-CO  'A'        3:28.63    1:36.35        
     1) Kochevar, Abby 16             2) Stein, Cassidy 16            
     3) Moden, Lauren 17              4) Rowley, Haley 17             
                 23.93        48.25 (24.32)
        1:12.07 (23.82)     1:36.35 (24.28)
 30 Magnolia Aquatic-GU  'A'      3:27.15    1:36.38        
     1) Gregson, Shayne 17            2) Clements, Caitlin 16         
     3) Ritch, Grace 16               4) Field, Joy 16                
                 23.26        47.02 (23.76)
        1:11.58 (24.56)     1:36.38 (24.80)
 30 Davis Arden Raci-SN  'B'      3:29.49    1:36.38        
     1) Nabeta, Kailee 15             2) Kinsey, Halladay 14          
     3) Larson, Syd 16                4) Pinson, Claire 17            
                 23.82        48.16 (24.34)
        1:12.80 (24.64)     1:36.38 (23.58)
 32 Lakeside Aquatic-NT  'A'      3:28.29    1:36.43        
     1) Pitzer, Lauren 15             2) Porter, Samantha 15          
     3) Eisenmann, Kara 16            4) Savoy, Lauren 16             
                 22.90        47.39 (24.49)
        1:12.02 (24.63)     1:36.43 (24.41)
 33 Carmel Swim Club-IN  'B'      3:27.73    1:36.48        
     1) Clarke, Alex 18               2) Schultz, Caroline 16         
     3) Mosbaugh, Peyton 18           4) Burchill, Sammie 15          
                 24.22        48.70 (24.48)
        1:12.87 (24.17)     1:36.48 (23.61)
 34 Dallas Mustangs-NT  'A'       3:27.57    1:36.64        
     1) Boyer, Kathryn 17             2) Futscher, Tiffany 17         
     3) Stone, Sarah 17               4) Kerr, Pauline 16             
                 23.58        47.76 (24.18)
        1:12.05 (24.29)     1:36.64 (24.59)
 35 Scottsdale Aquat-AZ  'B'      3:58.68L   1:36.68        
     1) Fagan, Gabriella 15           2) Segneri, Emma 15             
     3) Broome, Emma 16               4) Huffer, Emily 18             
                 24.32        48.34 (24.02)
        1:12.48 (24.14)     1:36.68 (24.20)
 36 CSP Tideriders-OZ  'A'        3:28.21    1:36.83        
     1) Melnick, Melissa 15           2) *Vieira, Gabby 17            
     3) Kempf, Mikayla 16             4) Wojdylo, Helen 17            
                 23.88        47.52 (23.64)
        1:11.91 (24.39)     1:36.83 (24.92)
 37 Tennessee Aquati-SE  'A'      3:28.79    1:36.96        
     1) Sapp, Lauren 18               2) Laning, Erica 15             
     3) Armijo, Carissa 14            4) Aycock, Courtney 17          
                 24.54        48.58 (24.04)
        1:13.25 (24.67)     1:36.96 (23.71)
 38 Palo Alto Stanfo-PC  'B'      3:27.13    1:37.00        
     1) Wong, Vicky 15                2) Katter, Heidi 17             
     3) Brett, Hana 16                4) Grimes, Alex 17              
                 24.56        48.17 (23.61)
        1:13.02 (24.85)     1:37.00 (23.98)
 39 Lake Country Swi-WI  'A'      3:29.00    1:37.19        
     1) Jacob, Kelly 16               2) Doty, Megan 16               
     3) Laabs, Rocky 17               4) Adamski, Lindsay 17          
                 24.01        47.95 (23.94)
        1:12.55 (24.60)     1:37.19 (24.64)
 40 Schroeder YMCA S-WI  'A'      3:25.40    1:37.41        
     1) Schoof, Ashlyn 16             2) Stoll, Holly 14              
     3) Krupsky, Rina 17              4) Kirkpatrick, Claudia 16      
                 24.04        48.18 (24.14)
        1:12.53 (24.35)     1:37.41 (24.88)
 41 Loveland Swim Cl-CO  'A'      3:28.38    1:37.54        
     1) Hansen, Brooke 17             2) Friesen, Morgan 15           
     3) Eddy, Eryn 18                 4) Stewart, Bayley 15           
                 23.57        48.78 (25.21)
        1:12.20 (23.42)     1:37.54 (25.34)
 42 Conejo Simi Swim-CA  'A'      3:58.60L   1:38.03        
     1) Cooke, Alisa 16               2) Umbay, Deanne 15             
     3) Chopp, Abby 17                4) Libang, Gabrielle 17         
                 24.35        48.55 (24.20)
        1:12.97 (24.42)     1:38.03 (25.06)
 43 Nitro Swimming-ST  'A'        3:55.96L   1:38.09        
     1) Federlin, Jade 16             2) Stackle, Avery 16            
     3) Marvin, Sutton 15             4) Marvin, Payton 13            
                 24.32        49.04 (24.72)
        1:13.55 (24.51)     1:38.09 (24.54)
 44 Santa Clara Swim-PC  'B'      3:58.28L   1:38.32        
     1) Wang, Vivian 14               2) Oliva, Nicole 12             
     3) Koo, Caitlyn 15               4) Ma, Jenny 15                 
                 24.23        48.92 (24.69)
        1:13.20 (24.28)     1:38.32 (25.12)
 45 Metroplex Aquati-NT  'A'      3:27.95    1:38.35        
     1) Underdahl, Sofie 16           2) Allen, Mallori 17            
     3) Looney, Lindsay 13            4) Pearl, Vanessa 15            
                 24.49        49.50 (25.01)
        1:13.99 (24.49)     1:38.35 (24.36)
 46 Irvine Novaquati-CA  'A'      3:28.15    1:38.37        
     1) Perri, Carly 16               2) Popp, Meagan 17              
     3) Merlihan, Meghan 18           4) Mykkanen, Courtney 16        
                 24.29        49.00 (24.71)
        1:13.83 (24.83)     1:38.37 (24.54)
 47 Patriot Aquatic-IL  'B'       3:29.49    1:38.41        
     1) Nelson, Haley 16              2) Emma, Richert 15             
     3) Barnett, Emma 17              4) Robb, Rachel 17              
                 24.33        49.18 (24.85)
        1:13.67 (24.49)     1:38.41 (24.74)

Men’s 200 free relay

kevin-zacher-scottsdale-winter-juniors

Photo Courtesy: “Melissa Lundie”

Scottsdale had the top time in the men’s 200-yard free relay.

The foursome of Jack Blake (20.20), Ryan Hoffer (19.11), DJ Brown (20.67) and Thomas Ottman (20.88) threw down a 1:20.86.

Meanwhile, Bolles’ Andrea Vergani (20.19), Jabari Baptiste (19.98), Tyler Rice (20.56) and Joey Carbone (21.13) took second in 1:21.86.

PASA’s Albert Gwo (20.13), Joe Molinari (20.86), Corey Gutierrez (20.72) and Ben Ho (20.24) placed third in 1:21.95.

 Event 24  Men 4x50 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:19.03  12/06/2012Bolles School Sharks, Bolles School Sh
                          C Dressel, S Condorelli, E Goossen, J Schooling
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Scottsdale Aquat-AZ  'A'      2:59.05    1:20.86         40  
     1) Blake, Jack 16                2) Hoffer, Ryan 16              
     3) Brown, DJ 18                  4) Ottman, Thomas 17            
                 20.20        39.31 (19.11)
          59.98 (20.67)     1:20.86 (20.88)
  2 Bolles School Sh-FL  'A'      3:01.32    1:21.86         34  
     1) *Vergani, Andrea 17           2) *Baptiste, Jabari 17         
     3) Rice, Tyler 16                4) Carbone, Joey 18             
                 20.19        40.17 (19.98)
        1:00.73 (20.56)     1:21.86 (21.13)
  3 Palo Alto Stanfo-PC  'A'      3:02.59    1:21.95         32  
     1) Gwo, Albert 16                2) Molinari, Joe 17             
     3) Gutierrez, Corey 17           4) Ho, Benjamin 16              
                 20.13        40.99 (20.86)
        1:01.71 (20.72)     1:21.95 (20.24)
  4 Canyons Aquatic-CA  'A'       3:02.21    1:22.17         30  
     1) Dai, Kevin 16                 2) Cogswell, Cole 17            
     3) Kim, Jessie 18                4) Barreiro, Austin 17          
                 20.62        40.41 (19.79)
        1:01.41 (21.00)     1:22.17 (20.76)
  5 Upper Dublin Aqu-MA  'A'      3:01.01    1:22.64         28  
     1) Sannem, Jake 15               2) Amdor, Wyatt 17              
     3) Thomas, Michael 17            4) Jensen, Michael 16           
                 21.31        42.51 (21.20)
        1:02.89 (20.38)     1:22.64 (19.75)
  6 Walnut Creek Aqu-PC  'A'      3:07.45    1:22.82         26  
     1) Horner, Matthew 18            2) Kirkpatrick, Calvin 17       
     3) Watson, Grant 16              4) Tittle, Mason 18             
                 20.99        41.57 (20.58)
        1:02.44 (20.87)     1:22.82 (20.38)
  7 King Aquatic Clu-PN  'A'      3:02.01    1:22.92         24  
     1) Oh, Mathias 18                2) Anderson, Thomas 16          
     3) Dang, Kevin 16                4) Williams, Dale 16            
                 20.73        41.03 (20.30)
        1:01.94 (20.91)     1:22.92 (20.98)
  8 Santa Clara Swim-PC  'A'      3:02.93    1:23.15         22  
     1) Burns, Aidan 17               2) Messner, Michael 17          
     3) Thomas, Matthew 16            4) Burrill, Cooper 17           
                 20.78        42.00 (21.22)
        1:02.58 (20.58)     1:23.15 (20.57)
  9 Coastal Bend All-ST  'A'      3:06.28    1:23.42         18  
     1) Vandeusen, Ray 16             2) Huerta, Jacob 17             
     3) McLaughlin, Jack 17           4) Hauglum, Anthony 18          
                 21.42        42.19 (20.77)
        1:03.04 (20.85)     1:23.42 (20.38)
 10 Nitro Swimming-ST  'A'        3:03.59    1:23.54         14  
     1) Jackson, Tate 17              2) Rawls, Corban 15             
     3) Connealy, Matt 16             4) Tenney, Mason 17             
                 20.11        41.24 (21.13)
        1:02.39 (21.15)     1:23.54 (21.15)
 11 Tennessee Aquati-SE  'A'      3:01.53    1:23.68         12  
     1) Higgins, Walker 17            2) Arthur, Will 17              
     3) Thomas, Adam 18               4) Harrington, Caleb 15         
                 20.98        41.72 (20.74)
        1:02.58 (20.86)     1:23.68 (21.10)
 12 Bolles School Sh-FL  'B'      3:05.39    1:23.81         10  
     1) *Bole, Scott 17               2) Heath, Grady 17              
     3) Spektor, Ariel 15             4) Mahaffey, Dakota 16          
                 21.17        41.81 (20.64)
        1:02.87 (21.06)     1:23.81 (20.94)
 13 Dynamo Swim Club-GA  'A'      3:05.14    1:23.84          8  
     1) Taylor, Michael 15            2) Auerbach, Knox 17            
     3) Cox, Derek 17                 4) Cusick, Patrick 18           
                 21.43        41.88 (20.45)
        1:02.69 (20.81)     1:23.84 (21.15)
 14 Sierra Marlins S-SN  'A'      3:07.63    1:23.92          6  
     1) Klotz, Matthew 18             2) Mefford, Bryce 16            
     3) O'Haimhirgin, Liam 16         4) Dillard, Ethan 16            
                 21.13        41.67 (20.54)
        1:02.57 (20.90)     1:23.92 (21.35)
 15 Palo Alto Stanfo-PC  'B'      3:07.57    1:24.58          4  
     1) Ama, Joao 16                  2) Liang, Alex 15               
     3) *Martins, Lucca 17            4) Babinet, Jeremy 17           
                 21.46        42.54 (21.08)
        1:04.15 (21.61)     1:24.58 (20.43)
 16 North Texas Nada-NT  'A'      3:01.41    1:24.65          2  
     1) Head, Jason 17                2) LeVant, Jack 15              
     3) Karau, William 16             4) Koster, Adam 17              
                 21.15        42.27 (21.12)
        1:04.05 (21.78)     1:24.65 (20.60)
 17 Davis Arden Raci-SN  'A'      3:06.92    1:24.76        
     1) Hickman, Riley 17             2) Dickens, Soren 18            
     3) Siniy, Aleks 18               4) Fisk, Tucker 15              
                 21.50        42.90 (21.40)
        1:03.82 (20.92)     1:24.76 (20.94)
 18 Dallas Mustangs-NT  'A'       3:07.54    1:25.10        
     1) Daniels, Nolan 18             2) Lee, Duncan 16               
     3) Crowe, William 17             4) Van Cauwelaert, Felix 14     
                 21.46        42.35 (20.89)
        1:03.70 (21.35)     1:25.10 (21.40)
 19 Aquazot Swim Clu-CA  'A'      3:05.12    1:25.12        
     1) Tran, Daniel 17               2) Lin, Tyler 17                
     3) Knoell, Andrew 16             4) Gloude, Daniel 17            
                 21.79        42.47 (20.68)
        1:04.05 (21.58)     1:25.12 (21.07)
 20 Blue Dolfins-FL  'A'          3:07.83    1:25.15        
     1) Auer, Jackson 18              2) Fulginiti, John 16           
     3) Poti, Zachary 16              4) Hensley, Noah 18             
                 21.97        43.61 (21.64)
        1:04.87 (21.26)     1:25.15 (20.28)
 21 Irvine Novaquati-CA  'A'      3:07.38    1:25.59        
     1) Juliusson, Erik 17            2) Hitchens, Hunter 14          
     3) Toland, Bradley 18            4) Marcin, Stephen 17           
                 21.19        43.09 (21.90)
        1:03.82 (20.73)     1:25.59 (21.77)
 22 King Aquatic Clu-PN  'B'      3:36.93L   1:25.68        
     1) Maclurg, Josh 16              2) Kramer, Justice 17           
     3) Vanderwel, Col 17             4) Kolyvek, Koppi 17            
                 21.73        42.96 (21.23)
        1:04.30 (21.34)     1:25.68 (21.38)
 22 Azura Florida Aq-FG  'A'      3:06.59    1:25.68        
     1) *Tjon-A-Joe, Raiz 17          2) *Guarente, Marco 17          
     3) *Gonzalez, Mateo 18           4) *Alatorre, Fernando 16       
                 21.39        42.55 (21.16)
        1:03.80 (21.25)     1:25.68 (21.88)
 24 Colorado Springs-CO  'A'      3:36.21L   1:26.10        
     1) Baker, Tommy 16               2) Doerr, Hunter 17             
     3) Stieglitz, Westin 15          4) Leach, Kyle 15               
                 21.60        41.94 (20.34)
        1:04.30 (22.36)     1:26.10 (21.80)
 25 Irvine Novaquati-CA  'B'      3:35.92L   1:26.34        
     1) Kao, Owen 14                  2) Lastelic, Joseph 16          
     3) Karkoska, Cameron 16          4) Smith, Michael 16            
                 22.04        43.89 (21.85)
        1:04.74 (20.85)     1:26.34 (21.60)
 26 Walnut Creek Aqu-PC  'B'      3:07.93    1:26.45        
     1) Poppe, Hank 16                2) Vanbrocklin, Eric 17         
     3) Ottati, Zachary 17            4) Rollo, Jake 17               
                 21.84        42.77 (20.93)
        1:04.19 (21.42)     1:26.45 (22.26)
 27 Zionsville Swim-IN  'A'       3:38.49L   1:26.48        
     1) Harmon, Tyler 15              2) Decoursey, Kyle 17           
     3) Schuler, Andrew 15            4) Gelwicks, Cameron 17         
                 21.85        41.95 (20.10)
        1:04.21 (22.26)     1:26.48 (22.27)
 28 Y-Spartaquatics-SC  'A'       3:05.62    1:26.61        
     1) Frazier, Jack 17              2) Delahunty, Nathan 17         
     3) Brown, Heyward 17             4) Manucy, Michael 16           
                 21.73        42.79 (21.06)
        1:04.95 (22.16)     1:26.61 (21.66)
 29 JCC Waves-CA  'A'             3:07.65    1:26.69        
     1) Ortiz, Alex 17                2) Yoshihara, Jarod 16          
     3) Yong, Matthew 17              4) Hofstadter, Will 17          
                 21.66        43.81 (22.15)
        1:06.09 (22.28)     1:26.69 (20.60)
 30 Nitro Swimming-ST  'B'        3:37.62L   1:26.72        
     1) Gwin, Isaac 15                2) Slaton, Micah 17             
     3) Mayer, Chris 16               4) Cornish, Jack 17             
                 22.35        43.59 (21.24)
        1:04.70 (21.11)     1:26.72 (22.02)
 31 Katy Aquatic Tea-GU  'A'      3:37.28L   1:26.76        
     1) Bernal, Davidmichael 18       2) Erdmann, Gavin 18            
     3) Nash, Kyle 17                 4) Cowand, Glen 16              
                 21.16        42.06 (20.90)
        1:04.76 (22.70)     1:26.76 (22.00)
 32 Brownsburg Swim-IN  'A'       3:37.69L   1:26.85        
     1) Franzman, Jack 15             2) Howard, Cam 18               
     3) Baney, Kyle 17                4) Partlow, Vince 17            
                 21.56        43.68 (22.12)
        1:05.46 (21.78)     1:26.85 (21.39)
 33 Dynamo Swim Club-GA  'B'      3:05.86    1:26.89        
     1) Lorys, Christian 17           2) Williamson, Colt 17          
     3) Oh, Noah 16                   4) Wu, Derek 17                 
                 21.30        42.94 (21.64)
        1:05.07 (22.13)     1:26.89 (21.82)
 34 Alamo Area Aquat-ST  'A'      3:02.46    1:26.99        
     1) Jeter, Ty 17                  2) McAnany, Cole 18             
     3) Garriga, Alex 18              4) Hennessy, Jack 18            
                 21.43        43.35 (21.92)
        1:05.43 (22.08)     1:26.99 (21.56)
 35 Phoenix Swimming-NE  'A'      3:06.12    1:27.04        
     1) Poon, Brian 17                2) Allen, James 17              
     3) Turk, Joe 16                  4) *Jung, Yunseo 17             
                 21.78        43.84 (22.06)
        1:05.58 (21.74)     1:27.04 (21.46)
 36 Lakeside Aquatic-NT  'A'      3:37.99L   1:27.09        
     1) McGee, Ethan 16               2) Zettle, Alexander 15         
     3) Sellers, Anderson 17          4) Wong, Jerik 18               
                 21.75        43.61 (21.86)
        1:05.35 (21.74)     1:27.09 (21.74)
 37 Tennessee Aquati-SE  'B'      3:35.61L   1:27.20        
     1) Glafenhein, Chris 17          2) Burns, Hayden 17             
     3) Hines, Alex 15                4) Reed, Trenton 17             
                 21.64        43.44 (21.80)
        1:05.32 (21.88)     1:27.20 (21.88)
 38 Scottsdale Aquat-AZ  'B'      3:08.03    1:27.31        
     1) Gould, Kaleb 17               2) Apel, Aaron 16               
     3) Quarante, Marcello 17         4) Klein, Ethan 17              
                 21.84        43.78 (21.94)
        1:05.98 (22.20)     1:27.31 (21.33)
 39 San Clemente Aqu-CA  'A'      3:37.41L   1:27.33        
     1) Swart, Joshua 17              2) Prolo, Brad 15               
     3) Vukovics, Christian 17        4) Birtles, Quinn 17            
                 21.23        43.27 (22.04)
        1:05.01 (21.74)     1:27.33 (22.32)
 40 Aquazot Swim Clu-CA  'B'      3:06.55    1:27.96        
     1) Messer, Sean 15               2) Duenas, Fernando 17          
     3) Wong, Matthew 17              4) Hanson, Justin 17            
                 22.21        43.67 (21.46)
        1:05.97 (22.30)     1:27.96 (21.99)

LIVE RESULTS

TIME CONVERSION TOOL

PSYCH SHEETS

HEAT SHEETS

Live Streaming

This stream is a broadcast-rights legal way to watch the USA Swimming Speedo Winter Junior National Championships. Swimming World does not support content theft by linking to or embedding pirated videos via YouTube or any other source.

USA SWIMMING LIVE STREAM

SCHEDULED EVENTS

  • Women’s 400 IM
  • Men’s 400 IM
  • Women’s 100 fly
  • Men’s 100 fly
  • Women’s 200 free
  • Men’s 200 free
  • Women’s 100 breast
  • Men’s 100 breast
  • Women’s 100 back
  • Men’s 100 back
  • Women’s 200 free relay
  • Men’s 200 free relay

Twitter Coverage

For up to the minute coverage, follow us on Twitter @SwimmingWorld:

3 Comments

3 comments

  1. avatar
    SwimmerDude

    Great swim by Stanzi Moseley tonight! Can’t believe she was entered in the meet with a 1:47.

  2. avatar
    Coach444

    Where can we find all the pictures from the podium??

Author: Jason Marsteller

avatar
Jason Marsteller is the general manager of digital properties at Swimming World. He joined Swimming World in June 2006 as the managing editor after previous stints as a media relations professional at Indiana University, the University of Tennessee, Southern Utah University and the Utah Summer Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here