ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Bermuda “Round the Sound” Event Fun For All -- December 20, 2004

By Duncan Scott

HARRINGTON SOUND, BERMUDA, December 20. JIM McNichols tells SwimInfo the Bermuda Open Water Swimmers (BOWS) have hosted another successful ocean swimming event this fall, as they have each year since their founding in 1989 by a hodgepodge of local athletes and Navy personnel then stationed in Bermuda.

There are races at four different distances (2k, 4k, 7k, 10k) and multiple age groups(under 13, 13-39, 40-49, over 50). There’s lots of opportunity for success to go around.

The main race is the 10K, a full lap around Harrington Sound in a beautiful setting, with the other shorter distances (7.5K, 4K, 2K) swum simultaneously with a staggered start that brings most of the finishers in at roughly the same time, to aid spectators. The event is normally in mid-October when the average ocean temperature is a balmy 72-74 degrees, and is the concluding event of the fall age group championships that often include overseas age group competitors.

While Rowdy Gaines and a few other past Olympians have participated in various years, it is largely a local amateur event. The Masters division gets strong local participation with the periodic appearance of a world class open water veteran. Being a true sprinter, the year Rowdy Gaines visited, he opted for the 2K!


2004 Bermuda Round The Sound Swimathon
Age Group Results


10 K distance

Women 13 to 39
Winner: Sarah Manuel, 2:56:37
Runner Up: Lesley Balcome, 2:56:37

Women 40 and over
Winner: Annette Hallett, 3:58:28

Men 13 to 39
Winner: Kevin Insley, 2:22:13
Runner Up: Stephen Kenny, 2:39:28

Men 40 to 49
Winner: Jim McNichols, 2:40:49
Runner Up: Henry French, 2:47:16

Men 50 and over
Winner: Reeve Trott, 3:02:03
Runner Up: Chris Smith, 3:26:27


7.25 K

Men 13 to 39
Winner: Martin Danielak - 2:08:30
Runner Up: Nathan Frick - 2:09:04

Men 40 to 49
Winner: Peter Weedon - 2:00:56
Runner Up: Steven Miller - 2:05:12

Women 13 to 39
Winner: Annette Bosch - 1:59:42


4.0 K

Girls 12 and under
Winner: Kaitlyn Miller - 1:09:55
Runner Up: Nicole Yearwood -1:10:05

Women 13 to 39
Winner: Chelsea Burns - 1:17:02
Runner Up: Nathalie Luthi -1:22:52

Women 40 and over
Winner: Christina Westholm-Schroder - 1:22:39
Runner Up: Julia Hawley - 1:24:44

Men 13 to 39
Winner: Connor Burns - 1:09:06
Runner Up: James Burrows - 1:12:08

Men 40 to 49
Winner: Geoff Gardner - 1:09:09
Runner Up: Stephen James - 1:17:18


2.0 K

Girls 12 and under
Winner: Rebecca Sharpe - 30:52
Runner Up: Theresia Hinton - 33:41

Women 13 to 39
Winner: Alexandra Jones - 33:20
Runner Up: Carolina Mitchell - 33:41

Women 40 and over
Winner: Katie Kent - 36:14
Runner Up: Sue Sharpe - 38:47

Boys 12 and under -
Winner: Nicholas Thompson - 29:38
Runner Up: Dorrian Armstrong - 33:16

Men 13 to 39
Winner: Geoffrey Smith - 26:28
Runner Up: John Legge - 28:24

Men 40 to 49
Winner: Jim Hinton - 28:15
Runner Up: Dale Harrison - 36:16

Men over 50
Winner: Duncan Newby - 28:20
Runner Up: Arthur Jones - 35:12