ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Few Surprises on Day One of German Trials -- June 5, 2004

BERLIN, June 4. JANINE Pietsch and Helga Meeuw provided the two surprises on the first day of the German Nationals and Olympic Trials in Berlin.

Pietsch, a 22 year-old from the Delphin Ingolstadt Swim Club upset Antje Buschschulte in the 100m back, 1:01.38 to 1:01.43. Meeuw, 19, of Wiesbaden, took advantage of a faltering Rupprath, who had taken his 200m butterfly race out too hard (55.24), passing the veteran off the final wall and defeating him soundly, 1:56.99 to 1:58.20

Otherwise, it was business as usual, with favored veterans winning as expected.

Sandra Volker, 30, won the 50 free in 25.32 with 20 year-old Dorothea Brandt a close second at 25.40.

Nicole Hetzer took the 400IM in a strong 4:42.74, with 17 year-old newcomer, Teresa Rohmann, second in 4:44.96.

Hannah Stockbauer, Swimming World's Female Swimmer of the Year for 2003, won the 400m free as she pleased in 4:09.71.

In the day's most exciting race, Christian Hein overtook Thomas Lurz at the 1300-meter mark, then held off Lurz's furious final 50 meter sprint, to take the 1500. Hein touched in 15:08.99 to Lurz's 15:10.33.

Dr. Mark Warnecke, who could be competing in Riccione at the Masters Championships demonstrated why he chose to swim in Berlin. The 34 year-old took the 50m breast handily in 27.91.

In the men's 50 back, Stev Theloke won in 25.43, 18-hundredths in front of Stefan Driessen.



German National Championships and Olympic Trials
Berlin, Germany

June 4-8, 2004

50 meter pool

RESULTS:
DAY ONE: June 4, 2004



Wettkampf F 1: 50 m Rücken Männer (Men's 50m backstroke)
1. Theloke, Stev 78 SC Chemnitz von 1892 0:25,43
2. Driesen, Steffen 81 SG Bayer Wup/Uer/Dor 0:25,61
3. di Carli, Marco 85 SV Sigiltra Sögel 1920 0:25,62
4. Weiser, Julian 84 SGS Hamburg 0:25,99
5. Helbig, Toni 82 OSC Potsdam 0:26,36
6. Fahrland, Ernest 81 SwC Berlin 0:26,65
7. Winkler, Thomas 81 SSF Singen 1971 0:26,76
7. vom Scheidt, Markus 86 SG Bayer Wup/Uer/Dor 0:26,76


Wettkampf F 2: 50 m Freistil Frauen (Women's 50m freestyle)
1. Völker, Sandra 74 SC DHfK Leipzig 0:25,32
2. Brandt, Dorothea 84 SG Neukölln 0:25,40
3. Steffen, Britta 83 SG Neukölln 0:25,46
4. van Almsick, Franziska 78 SG Neukölln 0:25,60
5. Dallmann, Petra 78 SV Nikar Heidelberg 0:25,61
6. Meißner, Katrin 73 Wasserfreunde Spandau 04 0:25,62
7. Götz, Daniela 87 TSV Katzwang 05 0:25,67
8. Langmaack, Ann-Christin 83 SGS Hamburg 0:26,54
Abmeldung:
Freitag, Meike 79 SG Frankfurt


Wettkampf F 4: 400 m Lagen Frauen (Women's 400m IM)
1. Hetzer, Nicole 79 SV Wacker Burghausen 4:42,74
1:05,72; 2:16,72; 3:38,75; 4:42,74;
2. Rohmann, Teresa 87 SSG 81 Erlangen 4:44,96
1:06,84; 2:21,22; 3:41,89; 4:44,96;
3. Sommerfeld, Maibritt 80 SG Bayer Wup/Uer/Dor 4:51,73
1:07,03; 2:23,36; 3:46,34; 4:51,73;
4. Schiller, Katharina 84 SG Hildesheim 4:55,41
1:07,40; 2:25,65; 3:48,22; 4:55,41;
5. Lasch, Sandra 82 SC Chemnitz von 1892 4:55,80
1:05,71; 2:21,51; 3:47,02; 4:55,80;
6. Mahn, Antje 89 SC Empor Rostock 2000 4:57,19
1:04,87; 2:21,75; 3:50,00; 4:57,19;
7. Krüger, Elisabeth 88 SSG 81 Erlangen 4:57,64
1:06,68; 2:24,54; 3:50,95; 4:57,64;
8. Rolle, Carolin 84 SG Schwimmen Münster 4:59,02
1:06,79; 2:25,20; 3:53,35; 4:59,02;


Wettkampf F 5: 200 m Schmetterling Männer (Men's 200m butterfly)
1. Meeuw, Helge 84 SC Wiesbaden 1:56,99
0:55,92; 1:56,99;
2. Rupprath, Thomas 77 SG Bayer Wup/Uer/Dor 1:58,20
0:55,24; 1:58,20;
3. Kuntz, Benjamin 85 SV Nikar Heidelberg 2:00,47
0:57,75; 2:00,47;
4. Geisen, Stefan 83 SC Poseidon Koblenz 2:00,79
0:57,72; 2:00,79;
5. Frank, Lasse 82 SwC Berlin 2:00,97
0:58,19; 2:00,97;
6. Böhm, Kurt 80 SSG 81 Erlangen 2:01,25
0:58,78; 2:01,25;
7. Dietrich, Johannes 85 SwC Berlin 2:01,42
0:56,84; 2:01,42;
8. Halgasch, Sebastian 80 SC Riesa 2:01,43
0:57,48; 2:01,43;



Wettkampf F 6: 400 m Freistil Frauen (Women's 400m freestyle)
1. Stockbauer, Hannah 82 SSG 81 Erlangen 4:09,71
1:00,99; 2:04,27; 3:07,61; 4:09,71;
2. Götz, Janina-Kristin 81 SC DHfK Leipzig 4:12,55
1:01,52; 2:05,39; 3:09,06; 4:12,55;
3. Henke, Jana 73 OSC Potsdam 4:13,76
1:01,94; 2:06,46; 3:10,80; 4:13,76;
4. Ries, Alessa 81 TG Heddesheim 1891 4:16,51
1:01,68; 2:06,32; 3:12,07; 4:16,51;
5. Hantke, Stephanie 87 SV Halle 4:16,59
1:01,97; 2:06,88; 3:11,97; 4:16,59;
6. Backhaus, Stephanie 87 SG Neukölln 4:20,10
1:03,96; 2:10,46; 3:16,25; 4:20,10;
7. Kraus, Natascha 85 SG Gladbeck 4:20,13
1:02,56; 2:07,59; 3:13,81; 4:20,13;
8. Kamrau, Britta 79 PSV Rostock 4:21,67
1:03,16; 2:08,90; 3:15,53; 4:21,67;



Wettkampf F 7: 50 m Brust Männer (Men's 50m breaststroke)
1. Warnecke, Mark 70 SV Cannstatt 0:27,91
2. Kruppa, Jens 76 SC Riesa 0:28,48
3. Cool, Philipp 84 Aachener SV 0:28,52
4. Lorenz, Timo 82 SwC Berlin 0:28,57
5. Schneider, Reiner 82 VfL Sindelfingen 0:28,78
6. Kolonko, René 81 SC Riesa 0:28,83
7. Abele, Florian 85 SV Schwäbisch Gmünd 0:28,87
8. Neumann, Johannes 85 DJK Sportbund Regensburg 0:29,09




Wettkampf F 8: 100 m Rücken Frauen (Women's 100m backstroke)
1. Pietsch, Janine 82 SC Delphin Ingolstadt 1:01,38
2. Buschschulte, Antje 78 SC Magdeburg 1:01,43
3. Mensing, Jenny 86 SG Neukölln 1:02,19
4. Gähler, Franziska 88 SG Hildesheim 1:03,43
5. Gröppel, Franziska 88 SSV Leutzsch 1:04,10
6. Abiru, Yui 84 SC Chemnitz von 1892 1:04,75
7. Bösing, Britta 84 SV Nikar Heidelberg 1:04,80
8. Piehler, Raphaela 88 SC Delphin Ingolstadt 1:05,08



Wettkampf F 3: 1500 m Freistil Männer (Men's 1500m freestyle)
1. Hein, Christian 82 SV Würzburg 05 15:08,99
0:57,84; 1:58,18; 2:58,65; 3:59,47;
5:00,43; 6:01,23; 7:02,23; 8:03,48;
9:04,58;10:05,84;11:07,10;12:08,33;
13:09,38;14:10,17;15:08,99;
2. Lurz, Thomas 79 SV Würzburg 05 15:10,33
0:57,51; 1:57,57; 2:58,19; 3:59,08;
5:00,05; 6:01,01; 7:02,01; 8:03,08;
9:04,28;10:05,39;11:06,57;12:07,98;
13:09,40;14:10,68;15:10,33;
3. Wolfgarten, Jan 82 SG Frankfurt 15:22,11
0:58,44; 1:59,70; 3:01,10; 4:02,85;
5:04,57; 6:06,27; 7:07,87; 8:09,48;
9:10,81;10:12,41;11:14,02;12:16,01;
13:18,42;14:21,03;15:22,11;
4. Franz, Toni 83 SC DHfK Leipzig 15:28,33
0:57,00; 1:57,71; 2:59,08; 4:00,79;
5:02,82; 6:05,15; 7:07,64; 8:10,58;
9:13,45;10:16,76;11:20,08;12:23,10;
13:25,84;14:28,65;15:28,33;
5. Biedermann, Paul 86 SV Halle 15:32,84
0:58,44; 1:59,57; 3:01,03; 4:02,90;
5:04,84; 6:07,04; 7:09,11; 8:11,24;
9:13,75;10:16,74;11:19,89;12:24,08;
13:27,77;14:31,48;15:32,84;
6. Barsch, Sebastian 83 W98 Hannover 15:37,85
0:58,96; 2:00,76; 3:01,82; 4:04,17;
5:06,43; 6:09,24; 7:12,02; 8:15,00;
9:17,99;10:20,79;11:23,91;12:27,30;
13:31,14;14:35,08;15:37,85;
7. Reichert, Christian 85 SV Würzburg 05 15:47,90
0:58,93; 2:00,33; 3:02,45; 4:04,96;
5:07,95; 6:11,64; 7:15,23; 8:19,22;
9:23,11;10:27,12;11:31,15;12:35,66;
13:39,71;14:43,99;15:47,90;
8. Müller, Holger 85 SC Chemnitz von 1892 15:57,39
0:59,94; 2:02,45; 3:05,04; 4:08,50;
5:11,70; 6:15,27; 7:19,42; 8:23,80;
9:28,62;10:33,71;11:38,84;12:44,12;
13:49,51;14:54,71;15:57,39;



Wettkampf F 9: 4*100 m Freistil Männer (Men's 4x100m freestyle relay)
1. Mannschaft, 1. 0 SGS Hamburg 3:25,39
Carey, William 75 0:52,11;
Hell, Heiko 80 1:42,44;
Nitsche, Lutz 83 2:34,60;
Weiser, Julian 84 3:25,39;
2. Mannschaft, 1. 0 VfL Sindelfingen 3:25,49
Kutscher, Martin 84 0:51,90;
Schneider, Reiner 82 1:43,16;
Pfeil, Ruben 84 2:35,11;
Kutscher, Paul Alexander 79 3:25,49;
3. Mannschaft, 1. 0 SV Cannstatt 3:27,44
Gubajdullin, Ruslan 78 0:51,47;
Kühn, David 84 1:42,21;
Mates, Björn 85 2:35,17;
Danneschewski, Christopher 85 3:27,44;
4. Mannschaft, 1. 0 SG Dortmund 3:28,83
Könneker, Axel 84 0:50,98;
Fritz, Bastian 86 1:44,29;
Runde, Martin 82 2:38,00;
Könneker, Robert 86 3:28,83;
5. Mannschaft, 1. 0 Hofheimer SC 3:29,85
Maus, Alexander 83 0:53,25;
Krayer, Michael 82 1:45,27;
Hoven, André 81 2:38,04;
Zölls, Frederik 78 3:29,85;