ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





UW-Stevens Point Holds Slight Lead In WIAC Championships -- February 20, 2004

OSHKOSH, Wis, February 20. THE UW-Stevens Point men’s and women’s swimming and diving teams both hold slim leads over UW-La Crosse after the opening day of the Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference championships in Oshkosh.

The Pointer men’s team is seeking its fifth straight title and has 270 team points with UW-La Crosse second with 254 points. The women’s team has 276 points with UW-La Crosse trailing with 238.5 points.

Both Pointer squads captured the 200-yard freestyle relay as the men’s team of Alex Anderson, Matt Sievers, Aaron Marshall and Tyler Eloranta won in 1:24.43. The women’s team of Alissa Bartz, Jerica Crook, Kelsey Crunstedt and Erica Janssen took advantage of a disqualification from favored UW-La Crosse to post a winning time of 1:38.78.

Sievers and Anderson both successfully defended individual titles from last year with Sievers taking the 50-yard freestyle in 21.41 seconds and Anderson claiming the 200-yard individual medley in 1:56.03. Sam Clausen came through with a runner-up finish in the 500-yard freestyle in 4:48.42 and Garth Newport was second in the 200-yard individual medley in 1:58.54.

The Pointer women were aided by six qualifiers in the finals of the 50-yard freestyle, placing third through eighth. Amy Bennett posted a second place finish in the 500-yard freestyle at 5:14.00 and Courtney Slagle was second in the 200-yard individual medley in 2:12.30.

MEN’S RESULTS:

Event 2 Men 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
A - Final
1 UWSP A 1:24.43 40
1) Anderson, Alex SO 2) Sievers, Matt SR
3) Marshall, Aaron JR4) Eloranta, Tyler SO
2UWECA 1:26.7334
1) Schuebel, Matt JR2) Fisher, Steve JR
3) Peterson, Nick FR4) Shafe, Peter FR
3UWLA 1:27.0232
1) Martin, Travis SO2) Dettmann, David JR
3) Carlson, Adam FR4) Welton, Nicholas SO
4UWRFA 1:27.2430
1) VanVleet, Brandon SR2) Jarvis, Jon SR
3) Hawke, Ryan JR4) Smaagard, Ryan SO
5UWWA 1:28.8328
1) Lemsky, Dan JR2) Lawryk, Ben SO
3) Sova, Tim SO4) Lashley, Craig JR
6UWOA 1:30.5726
1) Iimori, Yusuke JR2) Gallatin, Will FR
3) Jaeger, Sven FR4) Burg, Aaron SO

Event 4 Men 500 Yard Freestyle
NameYr School Finals Time
A - Final
1Ryan, Shane SRUWL 4:45.0720
2Clausen, Sam SRUWSP 4:48.4217
3Coyne, Joel FRUWL 4:49.9516
4Wencel, Bennet FRUWSP 4:50.3015
5Mork, Josh JRUWL 4:50.3114
6Grunwald, Matt SOUWSP 4:51.1813
7Lawryk, Ben SOUWW 4:54.1712
8Nowak, Peter SRUWSP 4:55.2811
B - Final
9Welch, John SRUWEC 4:54.719
10Goetsch, Chad JRUWRF 4:56.607
11Sova, Tim SOUWW 5:01.616
12Logemann, Matt SRUWL 5:03.305
13Hellenbrand, Zeke SOUWL 5:06.584
14Knobloch, Jake FRUWW 5:07.513
15Peterson, Nick FRUWEC 5:07.732
16Johnson, Stetson SRUWEC 5:11.091

Event 6 Men 200 Yard IM
NameYr School Finals Time
A - Final
1Anderson, Alex SOUWSP 1:56.0320
2Newport, Garth SOUWSP 1:58.5417
3Lashley, Craig JRUWW 1:59.3816
4Kaercher, Ethan SRUWL 2:00.0215
5Jaeger, Sven FRUWO 2:00.9314
6Iimori, Yusuke JRUWO 2:02.0013
7Shafe, Peter FRUWEC 2:02.3612
8Spurr, Matthew SOUWL 2:04.8511
B - Final
9Carlson, Adam FRUWL 2:01.259
10Hubert, Pat FRUWSP 2:03.227
11Welton, Nicholas SOUWL 2:04.006
12Dettman, Karl JRUWL 2:04.015
13Jarvis, Jon SRUWRF 2:05.124
14Hawke, Ryan JRUWRF 2:06.553
15Whiting, Robin JRUWSP 2:07.992
16Lemsky, Dan JRUWW 2:08.871

Event 8 Men 50 Yard Freestyle
NameYr School Finals Time
A - Final
1Sievers, Matt SRUWSP 21.4120
2Rowlands, Trevor SRUWL 21.7617
3Marshall, Aaron JRUWSP 21.8016
4VanVleet, Brandon SRUWRF 21.8915
5Schuebel, Matt JRUWEC 22.0214
6Eloranta, Tyler SOUWSP 22.0413
7Martin, Travis SOUWL 22.0812
8Fisher, Steve JRUWEC 22.1611
B - Final
9Hartl, Kyle FRUWSP 22.069
10Dettmann, David JRUWL 22.197
11Smaagard, Ryan SOUWRF 22.516
12Burg, Aaron SOUWO 22.625
13Engler, Chris SOUWSP 22.674
14Sandrin, Joe FRUWW 23.103
15Boyle, Kevin FRUWL 23.442
16Pease, Greg FRUWW 23.591

Event 10 Men 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
A - Final
1UWLA 3:26.1740
1) Noffke, Paul SO2) Dettmann, David JR
3) Spurr, Matthew SO4) Rowlands, Trevor SR
2UWSPA 3:26.8534
1) Anderson, Alex SO2) Sievers, Matt SR
3) Newport, Garth SO4) Eloranta, Tyler SO
3UWOA 3:37.3932
1) Krumenauer, Ben FR2) Iimori, Yusuke JR
3) Jaeger, Sven FR4) Burg, Aaron SO
4UWWA 3:40.3830
1) Lashley, Craig JR2) Voll, Matt SR
3) Williams, Dean SR4) Lawryk, Ben SO
5UWRFA 3:44.4128
1) Hawke, Ryan JR2) Palmer, Kyle FR
3) Kessenich, Dan SO4) Goetsch, Chad JR
---UWECA DQ
1) Schwartz, Brian FR2) Urban, Dan FR
3) Schuebel, Matt JR4) Peterson, Nick FR

Event 38 Men 1 mtr Diving
NameYr School Finals Score
A - Final
1Hansman, Chris SRUWO 485.7020
2Pettis, ChadUWSP 438.1017
3Neish, Marcus SOUWL 433.1516
4Riley, Jack SOUWSP 408.1515
5Lilley, Glenn JRUWO 401.7014
6Von Feldt, Adam SOUWEC 369.7513
7Steele, Justin SRUWL 321.8012
8Shaw, Dimitrius FRUWL 295.1011

WOMEN’S RESULTS:
Event 1 Women 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
A - Final

1 UWSP A 1:38.78 40
1) Bartz, Alissa SR 2) Crook, Jerica FR
3) Crunstedt, Kelsey FR 4) Janssen, Erica SR
2 UWEC A 1:39.10 34
1) Severson, Cori SO 2) Gorman, Annie SO
3) DeJarlais, Krista SR 4) Von Feldt, Liz SR
3 UWO A 1:44.66 32
1) Kintop, Kristy SR 2) Gibbons, Jo Jo SO
3) Feather, Jen SR 4) Ciano, Nicole SO
4 UWRF A 1:44.81 30
1) Deters, Kelly JR 2) Clark, Rachel SO
3) Williams, Lucy SO 4) Schultz, Laura JR
5 UWW A 1:49.87 28
1) Griffin, Sara FR 2) Brummel, Michelle FR
3) McCabe, Sheila SR 4) Boilesen, Tiffany SO
--- UWL A DQ
1) Melvin, Anne JR 2) Toomsen, Fallon JR
3) Fink, Lexi JR 4) Melvin, Krista JR

Event 3 Women 500 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
A - Final
1 Empanger, Carlene SO UWL 5:01.87 20
2 Bennett, Amy FR UWSP 5:14.00 17
3 Colbert, Alissa FR UWSP 5:15.02 16
4 Hackbarth, Kelly FR UWL 5:18.49 15
5 Viau, Emily FR UWEC 5:19.85 14
6 Hughes, Jean JR UWSP 5:21.64 13
7 Lick, Karrin SR UWL 5:22.29 12
8 Jopke, Ann SR UWL 5:25.83 11
B - Final
9 Hackbart, Carrie SR UWW 5:27.95 9
10 Gibbons, Julie SR UWO 5:30.50 7
11 Gibbons, Jo Jo SO UWO 5:31.40 6
12 Andreska, Katie JR UWO 5:31.82 5
13 Palmert, Vanessa SO UWEC 5:35.48 4
14 Mathe, Beth SR UWO 5:36.01 3
15 Polzin, Danielle SO UWO 5:37.63 2
16 Woita, Alex FR UWEC 5:42.66 1

Event 5 Women 200 Yard IM
Name Yr School Finals Time
A - Final
1 Geurts, Shara SR UWL 2:11.57 20
2 Slagle, Courtney JR UWSP 2:12.30 17
3 Grieger, Stephanie SO UWL 2:13.16 16
4 Toomsen, Fallon JR UWL 2:13.60 15
5 Von Feldt, Liz SR UWEC 2:14.34 14
6 Nye, Trish FR UWSP 2:16.48 13
7 Karis, Steph SO UWL 2:19.91 12
8 Roskopf, Jennie SO UWSP 2:24.91 11
B - Final
9 Schneider, Brooke FR UWL 2:17.34 9
10 Menzel, Jacci JR UWSP 2:18.54 7
11 Schacht, Stacy JR UWL 2:18.61 6
12 Gorman, Annie SO UWEC 2:18.86 5
13 Clark, Rachel SO UWRF 2:19.49 4
14 Schaefer, Michelle SO UWSP 2:20.25 3
15 Schultz, Laura JR UWRF 2:20.82 2
16 Schrampfer, Bridgette FR UWO 2:22.87 1

Event 7 Women 50 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
A - Final
1 Melvin, Anne JR UWL 24.46 18.5
1 Severson, Cori SO UWEC 24.46 18.5
3 Bartz, Alissa SR UWSP 24.57 16
4 Crook, Jerica FR UWSP 24.99 15
5 Crunstedt, Kelsey FR UWSP 25.47 14
6 Janssen, Erica SR UWSP 25.54 12.5
6 Herder, Elizabeth SO UWSP 25.54 12.5
8 Bard, Beth FR UWSP 25.62 11
B - Final
9 Fink, Lexi JR UWL 25.17 9
10 Deters, Kelly JR UWRF 25.82 7
11 Vogts, Heather FR UWL 26.00 6
12 DeJarlais, Krista SR UWEC 26.05 5
13 King, Calli FR UWEC 26.31 3.5
13 Guettel, Sarah SO UWW 26.31 3.5
15 Ciano, Nicole SO UWO 26.39 2
16 Feather, Jen SR UWO 26.64 1

Event 9 Women 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
A - Final
1 UWL A 3:55.14 40
1) Toomsen, Fallon JR 2) Karis, Steph SO
3) Melvin, Anne JR 4) Melvin, Krista JR
2 UWSP A 3:58.88 34
1) Herder, Elizabeth SO 2) Roskopf, Jennie SO
3) Correll, Lindsay JR 4) Crook, Jerica FR
3 UWEC A 4:11.43 32
1) DeJarlais, Krista SR 2) Mangini, Giulia SO
3) Von Feldt, Liz SR 4) Severson, Cori SO
4 UWO A 4:12.28 30
1) Ciano, Nicole SO 2) Schettle, Sarah FR
3) Schrampfer, Bridgette FR 4) Gibbons, Jo Jo SO
5 UWW A 4:15.63 28
1) Guerndt, Janine SO 2) Guettel, Sarah SO
3) Stetzinger, Colleen SR 4) Hackbart, Carrie SR
6 UWRF A 4:22.37 26
1) Deters, Kelly JR 2) Schultz, Laura JR
3) Clark, Rachel SO 4) Baker, Logan JR

Event 37 Women 3 mtr Diving
Name Yr School Finals Score
A - Final
1 Heitkamp, Rachel SR UWO 495.25 20
2 Thayer, Sarah SO UWL 412.85 17
3 Bye, Adria SR UWEC 382.65 16
4 Myers, Sarah FR UWEC 372.80 15
5 Miller, Eva FR UWW 354.60 14
6 Bugarske, Raenee FR UWSP 337.70 13
7 Casico, Angela FR UWL 335.75 12
8 Diedrick, Michelle FR UWSP 322.80 11