ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Matt Grevers Leads Northwestern Past Eastern Michigan and Illinois-Chicago -- January 19, 2004

EVANSTON, Ill, January 18. IT seems like every time Matt Grevers jumps into the pool, Wildcat records fall and Northwestern team success rolls on. NU swept its tri-dual meet against Eastern Michigan and Illinois-Chicago, beating the Eagles 138.5-105.5 and downing the Flames by a score of 156-82 Saturday afternoon at the Norris Aquatics Center.

Northwestern claimed first place finishes in both relay events as well as every individual event and the freshman phenom Grevers shattered a Norris Aquatics Center pool record.

"I'm really happy with the way our guys raced today," said head coach Bob Groseth. "We struggled a bit more today than we did (against Michigan State), but the guys were able to maintain their intensity."

NU opened the meet in dominant fashion, winning the 400 medley relay, clocking in at 3:20.69, almost 10 full seconds faster than second place UIC, which finished with a time of 3:30.55.

Brian Davis followed the Wildcats' medley victory with a first-place finish in the 1000 freestyle event with a time of 9:26.39. Dan Williams, who posted two first-place finishes the night before against Michigan State, took second with a time of 9:31.42.

Northwestern's Matt Wever gave the 'Cats their third consecutive first-place finish, winning the 200 freestyle with a time of 1:42.03. Steve Petric's time of 1:44.72 gave the 'Cats their second straight one/two finish.

Matt Grevers gave the Wildcats their fourth straight first-place finish, winning the 50 freestyle with a time of 20.66. NU's Shelby Clark took fourth, clocking in at 21.86.

Tony Swanson, who swam the lead leg of the Wildcats' 400 medley relay, won the 200 individual medley with a time of 1:49.91.

Mark Hamming won the 200 butterfly with a time of 1:50.76. Clark claimed his second first-place finish of the meet, tying Eastern Michigan's Doug Flemming with a time of 47.04 in the 100 freestyle.

Grevers record-breaking performance came in the 200 backstroke as he clocking in with a school-best time of 1:46.98, besting the old mark of 1:47.49 which was set last year.

"Matt continues to have outstanding swims," said Groseth. "For a freshman to break a pool record in the middle of training, it's pretty impressive."

Louis Torres closed out the 'Cats' stellar performance, winning the 200 breaststroke with a time of 2:05.16 in the meet's final individual event. Teammate Kevin Donahue finished slightly behind Torres, taking second with a time of 2:05.29.

Diver Mike Oxman enjoyed almost as much success as his swimmer teammates. He won the three-meter diving event with a score of 303.05 and claimed second in the one-meter with a score of 273.15.

Event 1 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Northwestern University Men 'A' NT 3:20.69
1) Swanson, Tony SR 2) Torres, Louis JR
3) Hamming, Mark SR 4) Grevers, Matt FR
24.61 50.04 26.57 56.74 22.72 49.28 20.70 44.63
2 Eastern Michigan Men 'A' NT 3:30.55
1) Fleming, Doug JR 2) Bartlet, John SR
3) Ruch, David SR 4) Cook, Adam SR
25.41 51.55 27.63 58.57 24.41 52.95 22.12 47.48
3 U of Illinois Chicago Men 'A' NT 3:33.95
1) Jimenez, Adan SO 2) Staev, Stefan JR
3) Bernstein, Ari SO 4) Stevens, LaRoy SO
25.39 53.65 28.68 1:01.78 24.14 51.55 21.90 46.97
4 Eastern Michigan Men 'B' NT 3:34.95
1) Hronsky, Branislav SR 2) Pekarovic, Ondrej JR
3) Bublitz, Joe JR 4) Shelton, Aaron JR
25.88 53.00 27.79 1:00.08 24.25 53.20 22.53 48.67
5 Eastern Michigan Men 'C' NT x3:36.50
1) Mallory, Kyle JR 2) Garman, Kevin SR
3) Brand, Ian SO 4) Henikman, John FR
25.87 53.00 27.92 1:00.76 23.99 53.57 23.00 49.17
6 U of Illinois Chicago Men 'C' NT 3:50.05
1) Zimmer, Doug SR 2) Kaczor, Nick SO
3) Marinof, Alex SR 4) Vukovljak, Damir FR
29.20 1:00.12 29.35 1:03.47 25.52 55.34 23.38 51.12
-- U of Illinois Chicago Men 'B' NT DQ
1) Hare, Bill SO 2) Slowik, Mike FR
3) Simos, Kris SO 4) Huffman, Matt JR
26.41 54.35 29.93 1:06.00 24.36 52.39 23.39 49.39

Event 2 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Davis, Brian SO Nu-Men NT 9:26.39
26.07 28.08 28.33 28.77 28.74 28.63 28.70 28.44
28.75 28.96 28.49 28.48 28.44 28.36 28.35 28.36
28.36 28.39 28.05 27.64
2 Williams, Dan SR Nu-Men NT 9:31.42
26.46 28.55 28.71 28.75 28.87 28.95 29.01 29.12
29.14 29.07 28.59 28.74 28.82 28.90 28.95 28.94
28.68 28.76 27.97 26.44
3 Piercey, Jason FR EMU-M NT 9:32.51
25.70 27.96 28.40 28.77 28.94 28.90 28.82 29.00
28.87 28.93 28.98 28.98 28.92 29.09 28.93 28.87
29.09 28.69 28.72 27.95
4 Hill, Steven FR EMU-M NT 9:38.31
26.69 28.44 28.86 29.14 29.32 29.30 29.46 29.71
29.53 28.82 28.83 28.57 28.69 29.09 28.77 29.16
29.38 29.05 29.27 28.23
5 Stanczyk, Eric SO EMU-M NT 9:51.63
26.86 29.22 29.65 29.84 29.61 29.65 29.90 29.76
29.83 30.01 30.06 29.65 29.99 29.91 29.76 29.86
29.96 29.66 29.64 28.81
6 Schulz, Alex SO EMU-M NT x10:06.19
27.62 29.91 30.75 31.46 31.41 30.84 30.79 30.61
30.61 30.78 30.00 29.75 30.09 30.68 30.38 30.54
30.56 29.98 30.14 29.29
7 Kroes, Brian JR UIC-M NT 10:23.74
27.05 29.87 30.35 30.78 30.62 30.97 31.83 31.22
31.58 31.73 31.49 31.68 31.98 31.95 31.92 32.29
32.25 32.14 31.51 30.53
8 Conroy, Mike FR UIC-M NT 10:43.39
26.88 30.10 30.94 31.25 31.74 31.68 31.78 31.79
32.00 32.14 32.93 32.86 33.20 33.25 33.03 33.62
33.54 33.46 33.93 33.27

Event 3 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wever, Matt JR Nu-Men NT 1:42.03
24.79 26.30 25.63 25.31
2 Petric, Steve SR Nu-Men NT 1:44.72
25.27 27.33 26.19 25.93
3 Ciesielski, Andrew SO EMU-M NT 1:45.25
24.64 26.73 27.04 26.84
4 Ruch, David SR EMU-M NT 1:46.70
25.29 26.71 27.36 27.34
5 Stevens, LaRoy SO UIC-M NT 1:46.75
25.25 27.14 27.10 27.26
6 Conger, Matt JR EMU-M NT 1:48.18
25.72 27.61 27.53 27.32
7 Huffman, Matt JR UIC-M NT 1:51.15
26.07 27.83 28.51 28.74
8 Burvikovs, Nick FR UIC-M NT 1:52.24
25.86 27.87 28.75 29.76
9 Simos, Kris SO UIC-M NT x1:52.63
26.70 28.64 29.21 28.08
10 Barrons, Kyle FR EMU-M NT x1:52.84
27.20 29.09 28.72 27.83

Event 4 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grevers, Matt FR Nu-Men NT 20.66
2 Joyce, Kevin SO EMU-M NT 21.40
3 Booher, Blake FR UIC-M NT 21.71
4 Clark, Shelby SR Nu-Men NT 21.86
5 Dexter, Ben SO Nu-Men NT 21.87
6 Cook, Adam SR EMU-M NT 22.05
7 Revere, Preston FR EMU-M NT 22.24
8 Jimenez, Adan SO UIC-M NT 22.45
9 Shelton, Aaron JR EMU-M NT x22.56
10 Kaczor, Nick SO UIC-M NT 22.87
11 Henikman, John FR EMU-M NT x22.98
12 Vukovljak, Damir FR UIC-M NT x23.44

Event 5 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Swanson, Tony SR Nu-Men NT 1:49.91
24.12 27.99 31.97 25.83
2 Wohl, Dan FR EMU-M NT 1:54.52
24.84 29.42 33.43 26.83
3 Claret, Eric SR UIC-M NT 1:56.71
25.75 31.01 33.38 26.57
4 Donohue, Kevin FR Nu-Men NT 1:56.85
27.27 31.46 31.47 26.65
5 Gustafson, Mike JR Nu-Men NT 1:57.03
25.70 30.03 33.74 27.56
6 Bartlet, John SR EMU-M NT 1:57.43
26.18 29.75 33.67 27.83
7 Biedrzycki, Chris SR Nu-Men NT x1:59.51
25.69 30.44 33.90 29.48
8 Pekarovic, Ondrej JR EMU-M NT 2:00.01
26.71 30.78 33.68 28.84
9 Pristash, Alex JR EMU-M NT x2:04.54
26.83 32.54 35.20 29.97
10 Staev, Stefan JR UIC-M NT 2:06.76
27.97 33.03 35.43 30.33
11 Conroy, Mike FR UIC-M NT 2:07.85
27.75 32.27 38.32 29.51
12 Marinof, Alex SR UIC-M NT x2:08.93
26.85 33.61 37.54 30.93
-- Torres, Louis JR Nu-Men NT X1:59.74
25.97 33.08 32.19 28.50
-- Kakumu, Sean SO UIC-M NT X2:17.47
29.18 36.69 38.37 33.23

Event 6 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cowmeadow, Ryan JR EMU-M NT 278.90
2 Oxman, Michael Nu-Men NT 273.15
3 Olsen, Josh FR EMU-M NT 256.35
4 Cherteiny, Ian JR EMU-M NT 242.55
5 Horowitz, Mike FR UIC-M NT 208.60
6 Fitzer, Ryan FR UIC-M NT 199.30
7 Pappalarado, Mark FR UIC-M NT 194.30
-- Borge, Mike UIC-M NT X142.55
-- Scharnak, Joe SR UIC-M NT X179.30

Event 7 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hamming, Mark SR Nu-Men NT 1:50.76
24.79 27.74 28.80 29.43
2 Wohl, Dan FR EMU-M NT 1:54.32
25.88 28.57 29.40 30.47
3 Claret, Eric SR UIC-M NT 1:57.58
26.76 29.78 30.36 30.68
4 Lockman, Tommy SR Nu-Men NT 1:57.93
26.27 29.31 30.38 31.97
5 Bublitz, Joe JR EMU-M NT 1:59.02
26.76 30.73 30.67 30.86
6 Hill, Steven FR EMU-M NT 2:01.55
27.61 31.11 31.49 31.34
7 Simos, Kris SO UIC-M NT 2:02.64
27.50 31.11 32.28 31.75
8 Burvikovs, Nick FR UIC-M NT 2:09.42
28.66 32.89 33.59 34.28
9 Barrons, Kyle FR EMU-M NT x2:09.84
29.09 33.16 33.82 33.77

Event 8 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fleming, Doug JR EMU-M NT 47.04
22.93 24.11
1 Clark, Shelby SR Nu-Men NT 47.04
22.89 24.15
3 Joyce, Kevin SO EMU-M NT 47.18
22.70 24.48
4 Wever, Matt JR Nu-Men NT 47.30
23.21 24.09
5 Dexter, Ben SO Nu-Men NT 47.95
23.08 24.87
6 Petric, Steve SR Nu-Men NT x48.35
23.60 24.75
7 Revere, Preston FR EMU-M NT 48.65
23.67 24.98
8 Hare, Bill SO UIC-M NT 48.74
23.17 25.57
9 Booher, Blake FR UIC-M NT 48.94
23.14 25.80
10 Cook, Adam SR EMU-M NT x48.97
23.69 25.28
11 Stanczyk, Eric SO EMU-M NT x49.58
23.86 25.72
12 Huffman, Matt JR UIC-M NT 50.23
24.60 25.63
13 Kaczor, Nick SO UIC-M NT x51.00
24.75 26.25

Event 9 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grevers, Matt FR Nu-Men NT 1:46.98
25.55 26.89 27.05 27.49
2 Swanson, Tony SR Nu-Men NT 1:49.88
26.19 27.58 28.65 27.46
3 Hronsky, Branislav SR EMU-M NT 1:54.36
27.13 29.16 29.47 28.60
4 Mallory, Kyle JR EMU-M NT 1:54.96
26.15 28.17 29.94 30.70
5 Ciesielski, Andrew SO EMU-M NT 1:57.78
27.61 29.66 30.33 30.18
6 Biedrzycki, Chris SR Nu-Men NT 1:57.93
27.97 29.81 29.86 30.29
7 Jimenez, Adan SO UIC-M NT 2:04.67
27.80 30.51 33.38 32.98
8 Zimmer, Doug SR UIC-M NT 2:10.81
31.07 32.92 33.63 33.19
9 Wolny, Rich JR UIC-M NT 2:10.85
29.76 31.82 33.88 35.39

Event 10 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Davis, Brian SO Nu-Men NT 4:31.36
25.42 27.37 27.84 27.98 27.66 27.17 27.32 27.30
26.94 26.36
2 Wohl, Dan FR EMU-M NT 4:38.10
25.83 27.10 27.75 27.95 28.23 27.98 28.37 28.61
28.47 27.81
3 Williams, Dan SR Nu-Men NT 4:41.04
26.38 27.93 28.42 28.67 28.51 28.27 28.47 28.11
28.53 27.75
4 Piercey, Jason FR EMU-M NT 4:43.38
25.81 27.95 28.41 28.93 28.79 28.73 28.82 28.74
28.90 28.30
5 Conger, Matt JR EMU-M NT 4:50.50
27.19 29.41 29.26 29.63 29.41 29.24 29.31 29.39
29.12 28.54
6 Bernstein, Ari SO UIC-M NT 4:56.92
27.00 30.29 30.84 30.27 30.80 30.93 28.35 29.42
29.87 29.15
7 Kroes, Brian JR UIC-M NT 4:59.15
26.44 29.26 30.25 30.30 30.69 29.97 30.51 30.83
31.07 29.83
8 Conroy, Mike FR UIC-M NT 5:12.43
27.36 30.72 31.77 32.09 31.86 31.28 31.29 31.42
32.04 32.60

Event 11 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oxman, Michael Nu-Men NT 303.05
2 Cowmeadow, Ryan JR EMU-M NT 286.00
3 Olsen, Josh FR EMU-M NT 256.35
4 Pappalarado, Mark FR UIC-M NT 227.25
5 Cherteiny, Ian JR EMU-M NT 207.75
6 Fitzer, Ryan FR UIC-M NT 188.90
7 Horowitz, Mike FR UIC-M NT 170.70
-- Borge, Mike UIC-M NT X159.90
-- Scharnak, Joe SR UIC-M NT X167.15

Event 12 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Torres, Louis JR Nu-Men NT 2:05.16
28.87 32.39 32.21 31.69
2 Donohue, Kevin FR Nu-Men NT 2:05.29
29.13 32.36 32.09 31.71
3 Bartlet, John SR EMU-M NT 2:08.38
29.54 32.65 32.73 33.46
4 Pekarovic, Ondrej JR EMU-M NT 2:11.90
30.07 33.41 34.11 34.31
5 Gustafson, Mike JR Nu-Men NT 2:12.05
29.70 34.03 33.88 34.44
6 Henikman, John FR EMU-M NT 2:12.63
30.33 34.43 33.90 33.97
7 Claret, Eric SR UIC-M NT 2:13.17
30.32 33.96 33.93 34.96
8 Garman, Kevin SR EMU-M NT x2:14.34
30.32 33.78 35.29 34.95
9 Pristash, Alex JR EMU-M NT x2:16.27
30.82 35.00 34.96 35.49
10 Biedrzycki, Chris SR Nu-Men NT x2:16.95
31.03 34.04 35.06 36.82
11 Staev, Stefan JR UIC-M NT 2:17.97
30.38 34.99 36.29 36.31
12 Kaczor, Chris UIC-M NT 2:19.22
31.41 36.01 35.90 35.90
13 Slowik, Mike FR UIC-M NT x2:21.95
32.19 35.27 36.61 37.88
-- Kakumu, Sean SO UIC-M NT X2:26.81
32.55 36.43 38.30 39.53
-- Kaczor, Nick SO UIC-M NT SCR

Event 13 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Eastern Michigan Men 'B' NT 3:07.26
1) Joyce, Kevin SO 2) Revere, Preston FR
3) Ciesielski, Andrew SO 4) Fleming, Doug JR
22.68 47.63 22.28 46.95 22.25 47.02 22.02 45.66
2 U of Illinois Chicago Men 'A' NT 3:11.98
1) Bernstein, Ari SO 2) Hare, Bill SO
3) Booher, Blake FR 4) Stevens, LaRoy SO
23.50 48.48 23.12 48.89 22.36 47.94 22.10 46.67
3 Eastern Michigan Men 'A' NT 3:13.17
1) Piercey, Jason FR 2) Shelton, Aaron JR
3) Ruch, David SR 4) Bublitz, Joe JR
23.54 48.50 22.44 48.50 22.92 48.56 22.44 47.61
4 Eastern Michigan Men 'C' NT x3:19.23
1) Mallory, Kyle JR 2) Schulz, Alex SO
3) Stanczyk, Eric SO 4) Brand, Ian SO
24.30 49.98 23.70 50.04 23.32 49.60 23.00 49.61
5 U of Illinois Chicago Men 'B' NT 3:25.81
1) Kroes, Brian JR 2) Kaczor, Nick SO
3) Marinof, Alex SR 4) Zimmer, Doug SR
24.96 50.55 23.72 50.20 24.76 51.41 25.14 53.65
-- Northwestern University Men 'A' NT X3:06.88
1) Hamming, Mark SR 2) Wever, Matt JR
3) Clark, Shelby SR 4) Petric, Steve SR
22.68 47.19 22.75 47.04 22.09 46.51 21.72 46.14
-- Northwestern University Men 'B' NT X3:14.49
1) Dexter, Ben SO 2) Williams, Dan SR
3) Davis, Brian SO 4) Lockman, Tommy SR
23.47 48.59 22.38 47.08 24.24 49.80 23.28 49.02