ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





UNLV Sweeps Wyoming and Nevada-Reno -- January 19, 2004

LAS VEGAS, Nev., January 17. THE UNLV men's and women's swimming and diving team swept a home tri-meet with Wyoming and Nevada, Reno on Thursday night at the Buchanan Natatorium.

The Rebel men defeated Wyoming 127-114, while the women's team won over Nevada, Reno 127-115 and Wyoming 158-85.

Both the Rebel men and women won the 400 medley relays. The women's team of Tiffany Vincent, Shayna Burns, Julie Unrau and Katie Wronn won in 4:13.31, while the men's team of Adam Martinson, Bjorn Eriksson, Michael Day and Joe Bartoch won in 3:23.09.

Julie Babin and Alison Zick went 1-2 in the 1000 free. Babin won in 10:22.01, while Zick finished in 10:24.60.

Alyson Noble out-touched UNR's Alyssa Chin for the 200 free title. Noble finished in 1:51.57 and Chin took second in 1:52.57.

The Rebel men went 1-2-3 in both the 50 free and 200 back. Bjorn Eriksson won the 50 free in 20.98, while Jonathan Hugo finished second in 21.00 and Brandon Nelms took third in 21.05. The 200 back was won by Adam Martinson in 1:51.73. David Rodriguez took second in 1:54.52 and Adrian Law finished third in 1:55.93.

The women's team put together a 1-2-3 finish of their own in the 500 free. Alyson Noble won in 5:03.87, while Alison Zick finished second in 5:04.73 and Lani Seaman took third in 5:11.50.

Kyle Tannehill and Kevin Williams went 1-2 in the 500 free. Tannehill won in 4:42.95 and Williams finished in 4:49.87.

Shayna Burns won the 200 IM in 2:06.05 and the 200 breast in 2:18.34. Teammate Julie Unrau took second in the 200 IM (2:07.99) and won the 200 fly in 2:05.68. Michael Day won the 200 IM (1:54.50) and the 200 fly (1:50.64) on the men's side.

Rounding out the individual finishes, Joe Bartoch won the 100 free in 46.15.

UNLV capped the meet with a pair of wins in the 400 free relay. The women's team of Katie Wronn, Lauren Browning, Alyson Noble and Jessie Bradshaw won in 3:29.74. Joe Bartoch, Bjorn Eriksson, John Byers and Brandon Nelms won on the men's side in 3:06.78.
The Cowboys (4-3, 0-1 MWC), finished first in five of 13 events on the day, including both diving boards. In those events, Adam Miller won the 1-meter board with a score of 296.50 and John Lynch won the 3-meter, scoring 307.90 points.

On the swimming side of the dual, Emre Aydin captured a first place finish in the 1000 freestyle with a time of 9:51.31. Gene Birks won the 200 freestyle in a time of 1:43.02 and Scott Usher won the 200 breaststroke in 2:01.08.

The Cowgirls (2-5, 1-2 MWC), won two of 13 events on the day, with both wins coming on the diving boards and both wins coming from freshmen. Emily Keefer won the 1-meterboard with a score of 234.75 and Saara Haapanen won the3-meter with a score of 252.00.

"I am disappointed in the way we swam today," said UW head coach Tom Johnson. "However, I have to give UNLV credit, they swam hard.

"I thought that our divers dove great today. They gave us a chance to win the meet, especially on the men's side. Our girls swam hard and I am especially pleased with our relays, we swam our fastest relay times of the year today. I also thought that Tamara Lehnertz and Erin Spadinger swam very hard. Erin swam her best meet of the year."

UNLV, UNR, Wyoming - 1/15/2004
Results

Event 1 Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lachmann, Christine JR UNR NT 248.60
2 Bulmer, Christie SR UNR NT 244.00
3 Owen, Devon SO UNR NT 237.50
4 Keefer, Emily FR WYO NT 234.75
5 McLean, Nichole UNLV NT 233.65
6 Haapanen, Saara FR WYO NT 228.05
7 Kimball, Channing SR WYO NT 218.80
8 Boyle, Shea SR WYO NT x218.65
9 Field, Jessica UNLV NT 209.80
10 Gale, Jessica SO UNR NT x205.80
11 Littell, Kristin SO UNR NT x205.35
12 Rose, Samantha FR UNR NT x199.00
13 Jones, Megan UNR NT x181.40
14 Orme, Heather UNLV NT 168.20
15 McCombs, Jennifer SO UNR NT x135.40

Event 2 Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Miller, Adam JR WYO NT 296.50
2 Lynch, John FR WYO NT 291.70
3 Bretting, Kevin FR WYO NT 277.30
4 Fay, Casey UNLV NT 212.45
5 Smith, Michael SO WYO NT x208.60

Event 3 Girls 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bulmer, Christie SR UNR NT 273.30
2 Gale, Jessica SO UNR NT 260.20
3 Haapanen, Saara FR WYO NT 252.00
4 Lachmann, Christine JR UNR NT 246.50
5 McLean, Nichole UNLV NT 243.75
6 Keefer, Emily FR WYO NT 225.85
7 Jones, Megan UNR NT x223.65
8 Field, Jessica UNLV NT 218.45
9 Kimball, Channing SR WYO NT 215.95
10 Boyle, Shea SR WYO NT x204.55
11 Owen, Devon SO UNR NT x200.25
12 McCombs, Jennifer SO UNR NT x196.90
13 Orme, Heather UNLV NT 186.15
14 Rose, Samantha FR UNR NT x178.40

Event 4 Boys 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lynch, John FR WYO NT 307.90
2 Miller, Adam JR WYO NT 231.40
3 Smith, Michael SO WYO NT 214.70
4 Bretting, Kevin FR WYO NT x213.70
5 Fay, Casey UNLV NT 200.10

Event 5 Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Nevada Las Vegas 'A' NT J4:13.31
1) Vincent, Tiffany 2) Burns, Shayna
3) Unrau, Julie 4) Wronn, Katie
16.59 1:14.95 19.64 1:23.27 16.97 37.54 34.04 57.55
2 UNR 'A' NT J3:54.41
1) Schweitzer, Sarabeth JR 2) Cunha, Leticia SR
3) Van Der Linde, Larissa FR 4) Rigdon, Charlene JR
24.22 52.39 32.77 1:10.06 26.89 58.95 24.55 53.01
3 Wyoming 'A' NT J4:01.66
28.56 45.17 14.85 46.08 36.51 1:03.84 33.61 1:26.57
4 UNR 'B' NT J4:04.69
1) Klein, Elizabeth SR 2) Hejny, Bethany JR
3) Koelker, Rachel SO 4) Cadag, Larissa FR
29.37 1:02.47 31.70 1:08.55 26.92 59.90 26.11 53.77
5 Wyoming 'B' NT J4:04.95
29.96 1:01.62 14.38 31.93 36.70 1:04.40 31.66 1:27.00
6 University of Nevada Las Vegas 'B' NT J4:08.36
1) Kuhn, Khawinda 2) Wright, Samantha
3) Melton, Lisa 4) Hoover, Jacque
29.13 59.70 32.79 1:13.28 25.56 59.73 26.08 55.65

Event 6 Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Nevada Las Vegas 'A' NT 3:23.09
1) Martinson, Adam 2) Eriksson, Bjorn
3) Day, Michael 4) Bartoch, Joe
25.03 51.53 26.34 52.87 26.28 52.82 21.92 45.87
2 Wyoming 'A' NT 3:24.95
24.89 52.93 25.47 54.41 22.42 49.64 22.06 47.97
3 University of Nevada Las Vegas 'B' NT 3:32.14
1) Law, Adrian 2) DeGeus, David
3) Byers, John FR 4) Nelms, Brandon
19.21 45.55 17.22 34.56 33.71 57.08 1:06.55 1:14.95
4 Wyoming 'B' NT 3:34.58
25.74 53.87 27.41 59.44 24.11 52.84 22.41 48.43

Event 7 Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 babin, Julie UNLV NT 10:22.01
2 Zick, Alison UNLV NT 10:24.60
3 Lewis, Kristin JR WYO NT 10:38.38
4 Glaab, Laura FR WYO NT 10:43.18
5 Holland, Erin SO UNR NT 10:44.09
6 McCary, Kate SO UNR NT 10:54.17
7 Boggs, Megan FR WYO NT 11:14.34

Event 8 Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Aydin, Emre FR WYO NT 9:51.31
2 Williams, Kevin UNLV NT 9:51.49
3 King, Nick FR WYO NT 10:03.62
4 DeMenno, Damien UNLV NT 10:12.67
5 Niesent, Seth SO WYO NT 10:27.77
6 Taylor, Clay UNLV NT 10:31.96

Event 9 Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Noble, Alyson UNLV NT 1:51.57
16.79 28.67 28.40 37.71
2 Chin, Alyssa JR UNR NT 1:52.26
16.67 28.78 28.67 38.14
3 Lehnertz, Tamara FR WYO NT 1:55.23
16.76 28.77 28.99 40.71
4 Seaman, Lani UNLV NT 1:55.59
5 Murphy, Amy SR UNR NT 1:55.79
6 Bigger, Katie FR WYO NT 1:56.27
17.03 29.07 29.60 40.57
7 McKenney, Kelsey JR UNR NT 1:56.95
16.96 29.34 29.84 40.81
8 Zenker, Stacey FR WYO NT 1:59.38
9 Browning, Lauren UNLV NT 1:59.91
16.84 29.55 29.01 44.51
10 Koelker, Rachel SO UNR NT 2:03.38
11 Elliott, Toni SO WYO NT 2:05.34
12 Lewison, Rachel UNLV NT 2:13.19

Event 10 Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Birks, Gene SO WYO NT 1:43.02
23.23 26.28 27.41 26.10
2 Byers, John FR UNLV NT 1:43.32
23.40 26.16 27.12 26.64
3 Kritzinger, Grant JR WYO NT 1:45.17
23.30 25.66 27.21 29.00
4 Tannehill, Kyle UNLV NT 1:46.02
24.83 26.31 27.25 27.63
5 Leopold, Brad SR WYO NT 1:46.97
24.43 26.40 27.93 28.21
6 Martinson, Adam UNLV NT 1:47.98
24.43 27.25 28.01 28.29
-- Baker, Brent SO WYO NT DQ
-- Taylor, Clay UNLV NT DQ

Event 11 Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lim, Jacqueline UNR NT 24.11
2 Wronn, Katie UNLV NT 24.17
3 Imus, Amy FR UNR NT 24.26
4 Bradshaw, Jessie UNLV NT 24.31
5 Van Der Linde, Larissa FR UNR NT 24.38
6 Haywood, Katie SR WYO NT 24.52
7 Hoover, Jacque UNLV NT 24.84
8 Kotby, Kenzie SO WYO NT 25.20
9 Stallings, Ganae SO WYO NT 25.28
10 Michelena, Sam SO WYO NT x25.38
11 Rohner, JaNae UNLV NT x26.38

Event 12 Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Eriksson, Bjorn UNLV NT 20.98
2 Hugo, Jonathan UNLV NT 21.00
3 Nelms, Brandon UNLV NT 21.05
4 Taylor, Beau SO WYO NT 21.91
5 Culberson, Eric UNLV NT x21.93
6 Wardell, Morgan SR WYO NT 22.09
7 Selde, Will SO WYO NT 22.30
8 Perica, Bryce JR WYO NT x22.44

Event 13 Girls 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Shayna UNLV NT 2:06.05
27.69 33.41 34.84 30.11
2 Unrau, Julie UNLV NT 2:07.99
27.04 33.30 37.73 29.92
3 Cunha, Leticia SR UNR NT 2:08.68
27.74 31.80 39.07 30.07
4 Schweitzer, Sarabeth JR UNR NT 2:10.09
27.95 34.78 36.74 30.62
5 Leziy-Miller, Alex SO WYO NT 2:11.01
28.74 32.54 38.31 31.42
6 Spandinger, Erin FR WYO NT 2:11.72
29.31 33.33 38.29 30.79
7 Beard, Lauren FR WYO NT 2:13.35
28.77 34.61 37.82 32.15
8 Wright, Samantha UNLV NT 2:14.16
28.88 34.62 39.09 31.57
9 Gersper, Kaileen UNLV NT x2:14.17
29.71 35.13 38.16 31.17
10 Taylor, Lindsay FR WYO NT x2:14.64
29.29 34.05 40.00 31.30
11 Shi, Chen UNR NT 2:17.79
29.48 34.20 39.71 34.40
12 Leeming, Lindsey UNLV NT x2:20.31
13 Kleinman, Natalie UNLV NT x2:22.97
30.36 36.53 41.08 35.00

Event 14 Boys 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Day, Michael UNLV NT 1:54.50
24.17 28.65 34.81 26.87
2 Usher, Scott JR WYO NT 1:55.75
25.24 30.82 31.78 27.91
3 McNeely, Jon SR WYO NT 1:58.37
25.84 29.14 34.02 29.37
4 Jones, Dan FR WYO NT 1:58.97
26.31 29.96 34.58 28.12
5 Robinson, Curtis UNLV NT 1:59.80
26.05 30.86 34.93 27.96
6 Rodriguez, David UNLV NT 2:00.22
25.59 29.40 36.26 28.97
7 Kallio, James UNLV NT x2:03.54
25.85 32.45 35.63 29.61

Event 15 Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Unrau, Julie UNLV NT 2:05.68
27.94 31.74 32.42 33.58
2 Schweitzer, Sarabeth JR UNR NT 2:07.69
28.23 32.27 32.73 34.46
3 Mallett, Ashley SR WYO NT 2:09.75
29.06 32.88 33.62 34.19
4 Gunsalus, Maren SO UNR NT 2:09.85
28.81 32.57 34.08 34.39
5 Vincent, Tiffany UNLV NT 2:10.77
28.52 33.13 33.92 35.20
6 Taylor, Lindsay FR WYO NT 2:12.75
29.60 33.40 35.05 34.70
7 Bigger, Katie FR WYO NT 2:14.05
29.41 33.52 35.00 36.12
8 Seanez, Sophia UNLV NT 2:14.54
30.26 34.01 34.93 35.34
9 Cadag, Larissa FR UNR NT 2:16.82
29.57 33.93 36.26 37.06
10 Koelker, Rachel SO UNR NT x2:18.20
29.13 34.22 35.54 39.31
11 Elliott, Toni SO WYO NT x2:20.79
30.21 34.81 36.93 38.84
12 Melton, Lisa UNLV NT x2:25.89
30.32 36.40 39.14 40.03

Event 16 Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Day, Michael UNLV NT 1:50.64
24.57 28.28 28.77 29.02
2 Fogel, Ron FR WYO NT 1:50.80
24.10 27.40 28.99 30.31
3 Williams, Kevin UNLV NT 1:58.50
26.57 30.00 31.07 30.86
4 King, Nick FR WYO NT 2:02.93
27.33 31.75 31.92 31.93
5 Murrow, Garrett UNLV NT 2:02.96
25.77 30.22 32.24 34.73
6 Wardell, Morgan SR WYO NT 2:05.37
26.62 31.60 33.37 33.78

Event 17 Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Van Der Linde, Larissa FR UNR NT 52.43
25.04 27.39
2 Browning, Lauren UNLV NT 52.93
25.48 27.45
3 Bradshaw, Jessie UNLV NT 53.26
25.48 27.78
4 Zick, Alison UNLV NT 53.33
25.60 27.73
5 Lehnertz, Tamara FR WYO NT 53.51
25.87 27.64
6 Imus, Amy FR UNR NT 54.06
25.73 28.33
7 Thorson, Heidi FR WYO NT 54.13
25.39 28.74
8 Lim, Jacqueline UNR NT 54.88
25.82 29.06
9 Klein, Elizabeth SR UNR NT x56.35
26.38 29.97
10 Kotby, Kenzie SO WYO NT 56.77
26.76 30.01
11 Luscomb, Natalie FR WYO NT x57.44
27.26 30.18
12 Rohner, JaNae UNLV NT x58.05
28.06 29.99
13 Lewison, Rachel UNLV NT x1:04.27
30.40 33.87

Event 18 Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bartoch, Joe UNLV NT 46.15
2 Birks, Gene SO WYO NT 46.34
22.13 24.21
3 Kritzinger, Grant JR WYO NT 47.23
22.68 24.55
4 Nelms, Brandon UNLV NT 47.47
23.14 24.33
5 Taylor, Beau SO WYO NT 48.76
23.33 25.43
6 Culberson, Eric UNLV NT 49.18
23.17 26.01
7 Selde, Will SO WYO NT x50.96
23.95 27.01

Event 19 Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Chin, Alyssa JR UNR NT 2:03.34
28.64 31.08 31.99 31.63
2 Rigdon, Charlene JR UNR NT 2:05.25
29.26 31.42 32.18 32.39
3 babin, Julie UNLV NT 2:06.06
29.94 31.48 32.44 32.20
4 Beard, Lauren FR WYO NT 2:10.04
29.89 32.28 34.04 33.83
5 Murphy, Amy SR UNR NT 2:10.29
20.40 32.45 33.55 43.89
6 Kuhn, Khawinda UNLV NT 2:10.83
31.47 33.11 33.13 33.12
7 Lilly, Janelyn SR WYO NT 2:10.97
30.48 32.81 34.03 33.65
8 Vincent, Tiffany UNLV NT 2:13.11
21.58 33.80 34.31 43.42
9 Walk, Jackie UNR NT x2:16.49
21.71 34.06 35.28 45.44
10 Mallett, Ashley SR WYO NT 2:20.38
22.99 35.31 36.04 46.04

Event 20 Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Martinson, Adam UNLV NT 1:51.73
26.21 28.24 28.64 28.64
2 Rodriguez, David UNLV NT 1:54.52
27.14 29.11 29.35 28.92
3 Law, Adrian UNLV NT 1:55.93
27.34 29.71 29.92 28.96
4 Maclean, Ethan SO WYO NT 1:56.30
26.73 28.61 29.89 31.07
5 Ferber, Guy JR WYO NT 1:56.40
27.25 28.91 29.66 30.58
6 Leopold, Brad SR WYO NT 2:00.94
27.78 30.28 31.10 31.78

Event 21 Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Noble, Alyson UNLV NT 5:03.87
6.79 30.10 30.50 30.62 30.89 31.02 30.98 31.00
31.03 50.94
2 Zick, Alison UNLV NT 5:04.73
28.34 30.81 31.01 30.81 30.94 30.53 30.98 31.11
30.68 29.52
3 Seaman, Lani UNLV NT 5:11.50
7.95 30.91 31.35 31.63 31.59 31.45 31.06 31.54
31.95 52.07
4 Gunsalus, Maren SO UNR NT 5:14.82
28.56 30.56 31.56 31.97 31.99 32.54 32.41 32.84
32.55 29.84
5 Taylor, Lindsay FR WYO NT 5:15.02
28.73 31.01 31.65 31.94 32.26 31.98 32.60 32.14
32.17 30.54
5 Lewis, Kristin JR WYO NT 5:15.02
8.59 31.57 31.99 31.84 31.60 32.00 32.10 31.72
31.78 51.83
7 Holland, Erin SO UNR NT 5:17.98
8.84 31.86 31.87 32.36 32.47 32.02 32.11 32.19
32.20 52.06
8 McCary, Kate SO UNR NT 5:18.31
8.27 31.57 32.08 32.17 31.94 32.30 32.34 32.71
32.67 52.26
9 McKenney, Kelsey JR UNR NT 5:19.18
28.71 32.04 32.55 32.87 32.94 32.89 32.23 32.13
31.88 30.94
10 Glaab, Laura FR WYO NT 5:22.93
8.57 32.23 32.58 32.85 32.84 32.48 33.01 32.83
32.66 52.88
11 Seanez, Sophia UNLV NT 5:28.03
29.64 32.34 32.81 33.03 33.21 33.22 33.94 33.79
33.53 32.52
12 Boggs, Megan FR WYO NT 5:28.06
29.58 33.19 33.49 33.68 33.22 33.55 33.33 33.32
32.89 31.81

Event 22 Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tannehill, Kyle UNLV NT 4:42.95
26.15 28.10 28.23 28.53 28.92 28.27 28.87 28.63
29.05 28.20
2 Williams, Kevin UNLV NT 4:49.87
26.54 29.70 29.87 29.37 29.66 29.32 29.52 29.47
28.99 27.43
3 Aydin, Emre FR WYO NT 4:50.11
26.90 29.43 29.48 29.52 29.63 29.48 29.61 29.53
29.23 27.30
4 Baker, Brent SO WYO NT 4:52.92
25.25 28.70 29.26 29.78 29.83 29.90 30.14 30.06
30.48 29.52
5 DeMenno, Damien UNLV NT 4:58.00
26.77 29.07 30.72 30.50 30.62 31.45 30.83 29.93
29.65 28.46
6 King, Nick FR WYO NT 5:00.25
26.67 29.56 30.07 30.09 30.28 30.40 30.62 30.86
30.98 30.72
7 Niesent, Seth SO WYO NT x5:07.59
26.83 29.65 30.46 30.74 31.08 31.49 31.80 32.34
32.33 30.87

Event 23 Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Shayna UNLV NT 2:18.34
31.18 35.71 35.75 35.70
2 Cunha, Leticia SR UNR NT 2:22.70
32.45 36.67 35.74 37.84
3 Leziy-Miller, Alex SO WYO NT 2:24.47
31.84 35.90 37.66 39.07
4 babin, Julie UNLV NT 2:25.67
33.47 37.00 37.86 37.34
5 Spandinger, Erin FR WYO NT 2:26.18
33.38 37.15 37.98 37.67
6 Hejny, Bethany JR UNR NT 2:27.26
32.84 36.76 38.12 39.54
7 Gersper, Kaileen UNLV NT 2:29.22
34.21 37.79 38.00 39.22
8 Leeming, Lindsey UNLV NT x2:31.69
33.81 38.21 39.05 40.62
9 Wright, Samantha UNLV NT x2:31.96
34.15 38.46 39.60 39.75
10 Shi, Chen UNR NT 2:33.47
34.10 38.25 39.76 41.36
11 Luscomb, Natalie FR WYO NT 2:34.39
34.13 38.68 40.33 41.25
12 Holland, Erin SO UNR NT x2:37.99
35.92 39.95 40.60 41.52
13 Kleinman, Natalie UNLV NT x2:41.42
35.89 40.68 42.08 42.77

Event 24 Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Usher, Scott JR WYO NT 2:01.08
27.01 30.21 31.37 32.49
2 McNeely, Jon SR WYO NT 2:08.49
28.53 32.29 33.70 33.97
3 Robinson, Curtis UNLV NT 2:13.63
29.95 34.75 34.96 33.97
4 Kallio, James UNLV NT 2:14.48
29.52 34.14 35.47 35.35
5 Jones, Dan FR WYO NT 2:14.93
29.58 33.92 34.87 36.56
6 DeGeus, David UNLV NT 2:17.36
29.59 34.64 35.63 37.50

Event 25 Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Nevada Las Vegas 'A' NT 3:29.74
1) Wronn, Katie 2) Browning, Lauren
3) Noble, Alyson 4) Bradshaw, Jessie
25.55 53.25 25.03 52.60 24.82 51.63 24.85 52.26
2 UNR 'A' NT 3:32.63
1) Imus, Amy FR 2) Rigdon, Charlene JR
3) Murphy, Amy SR 4) Chin, Alyssa JR
26.05 54.51 24.61 52.57 25.27 53.17 25.14 52.38
3 Wyoming 'A' NT 3:33.49
25.33 53.16 25.34 53.06 25.66 53.81 25.03 53.46
4 UNR 'B' NT 3:36.59
1) Lim, Jacqueline 2) Cadag, Larissa FR
3) McKenney, Kelsey JR 4) Gunsalus, Maren SO
25.76 54.25 17.20 53.53 25.71 54.03 26.13 54.78
5 University of Nevada Las Vegas 'B' NT 3:43.96
1) Seaman, Lani 2) Hoover, Jacque
3) Rohner, JaNae 4) Seanez, Sophia
26.03 54.05 25.96 55.37 26.68 56.47 28.01 58.07
6 Wyoming 'B' NT 3:48.79
26.64 56.29 27.25 58.70 26.23 56.12 27.48 57.68
7 Wyoming 'C' NT 3:57.39
27.34 58.69 28.15 59.28 28.35 59.90 28.23 59.52

Event 26 Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Nevada Las Vegas 'A' NT 3:06.78
1) Bartoch, Joe 2) Eriksson, Bjorn
3) Byers, John FR 4) Nelms, Brandon
22.59 46.51 21.24 46.16 21.96 46.58 22.64 47.53
2 Wyoming 'B' NT 3:13.29
23.12 48.67 22.57 48.53 22.54 47.77 22.73 48.32
3 University of Nevada Las Vegas 'B' NT 3:15.42
1) Tannehill, Kyle 2) Culberson, Eric
3) Taylor, Clay 4) Law, Adrian
23.77 49.29 22.36 48.01 23.25 49.16 22.89 48.96
4 Wyoming 'A' NT 3:24.67
24.10 50.99 23.87 50.04 23.54 49.71 24.95 53.93