ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Wildcats Down Indiana in Thriller, 148-140 As Meet Comes Down to Final Relay  -- November 12, 2003

EVANSTON, Ill., Nov. 12. THE 22nd-ranked Northwestern men defeated No. 21 Indiana in a 148-140 thriller Saturday. The outcome of the meet was in doubt throughout the entire competition, but the Wildcats won the 200 free relay in the meet's final event to claim the victory.

Shelby Clark, Ben Dexter, Matt Wever, and Tony Swanson combined to win the 200 free with a time of 1:22.54.

Swanson, who led off the winning relay team, also claimed first-place finishes in the 100 back with a time of 50.13 and the 100 free, finishing in 45.48.

Freshman Matt Grevers continued to impress in his young career. He broke his own personal record in the 100 back during his leg of the 400 medley relay with a time of 48.95. He also finished first in the 50 and 200 free (20.62, 1:39.71) and the 200 back with a time of 1:48.01.

Louis Torres dominated the breaststroke events for the second week in a row. He posted first place finishes in the 100 and 200 breast with times of 56.68 and 2:03.72, respectively.

Senior Mark Hamming won the 100 fly with a time of 49.69 and swam an excellent fly leg in the 400 medley relay as well. Diver Mike Oxman posted a first-place finish in the 3-meter event and finished second in the 1-meter.

The 'Cats head to Madison Thursday for a dual meet with the nationally ranked Wisconsin Badgers. The meet is set to begin at 5 p.m



Northwestern 148
Indiana 140



Hy-Tek's Meet Manager 11/8/2003 05:58 PM
Northwestern University vs Indiana University - 11/8/2003
Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 Indiana University Women's 'A' NT 1:33.32
1) Vaziri, Leila FR 2) McGettrick, Greer
3) Smith, Erin JR 4) Medendorp, Meghan SR
22.85 21.36 25.33 23.78
2 Northwestern University -women 'A' NT 1:35.22
1) Paglini, Katie FR 2) Simmons, Katie JR
3) Kilroy, Kristen FR 4) Surkovic, Marijiana FR
45.35 25.51 23.90 0.46
3 Indiana University Women's 'B' NT 1:37.52
1) Kostner, Tammy JR 2) Bradley, Kristen SO
3) Lofstedt, Annica 4) Bugden, Sarah SO
46.44 26.09 23.93 1.06
4 Northwestern University -women 'B' NT 1:38.14
1) Tepe, Rachel SO 2) Bovee, Brielle SO
3) Olin, Christy SO 4) Petric, Sara FR
25.18 23.07 25.76 24.13

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 Northwestern University-Men 'A' NT 3:19.44
1) Grevers, Matt FR 2) Torres, Louis FR
3) Hamming, Mark SO 4) Swanson, Tony SO
23.72 48.95 26.05 56.39 22.63 49.06 21.47 45.04
2 Indiana University Men's 'A' NT 3:23.00
1) Leach, Matt SR 2) Swander, Kevin SO
3) Halasz, Murph JR 4) Russell, Colin FR
24.46 50.98 25.71 55.70 23.17 49.62 21.97 46.70
3 Indiana University Men's 'B' NT 3:33.63
1) Jones, Mike SO 2) Baldwin, Hank SO
3) Ruth, Kyle FR 4) Winck, David JR
25.06 51.74 27.72 1:00.46 23.28 51.00 23.65 50.43
4 Indiana University Men's 'C' NT 3:39.44
1) Anderson, Mike FR 2) Schrider, Daniel FR
3) Rector, Brandon 4) Ossakow, Drew FR
26.51 54.71 29.03 1:01.97 24.85 53.56 22.94 49.20

Event 3 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Bryant, Richard JR Iu-Men NT 9:23.94
2 Davis, Brian FR Nu-Men NT 9:24.02
3 McNeill, Ryan FR Iu-Men NT 9:33.84
4 Williams, Dan SO Nu-Men NT 9:33.87
5 Sigfusson, Paul FR Iu-Men NT 9:55.58

Event 4 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Taflinger, Brooke SR Iu-Womens NT 10:09.32
2 West, Vicky JR Nu-Women NT 10:14.27
3 Rose, Erica JR Nu-Women NT 10:15.19
4 Colgin, Doherty SO Iu-Womens NT 10:15.35
5 Gorlesky, Erin SR Iu-Womens NT 10:21.66
6 Mueller, Amy FR Nu-Women NT 10:21.76
7 Wentworth, Clarissa FR Iu-Womens NT x10:36.01

Event 5 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Grevers, Matt FR Nu-Men NT 1:39.71
23.62 25.82 25.45 24.82
2 Russell, Colin FR Iu-Men NT 1:40.84
23.79 25.45 25.70 25.90
3 Wever, Matt FR Nu-Men NT 1:42.16
24.86 26.35 26.14 24.81
4 Houchin, Lee FR Iu-Men NT 1:42.85
24.80 26.39 25.88 25.78
5 Winck, David JR Iu-Men NT 1:43.78
24.05 25.94 26.62 27.17
6 Petric, Steven SO Nu-Men NT 1:44.34
24.68 26.25 26.87 26.54
7 Cleaver, Thomas JR Iu-Men NT x1:46.98
25.08 27.18 27.19 27.53
-- Ellsworth, Brian JR Iu-Men NT X1:46.66
24.86 27.00 27.48 27.32

Event 6 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Torpey, Lauren SO Iu-Womens NT 1:53.35
27.26 28.88 28.91 28.30
2 Swenson, Erin JR Nu-Women NT 1:53.52
27.06 28.37 28.70 29.39
3 Smith, Erin JR Iu-Womens NT 1:53.69
27.51 28.67 28.71 28.80
4 Bradley, Kristen SO Iu-Womens NT 1:53.82
27.55 28.97 28.96 28.34
5 Welnhofer, Ashley FR Nu-Women NT 1:54.47
26.84 29.08 29.54 29.01
6 Fiden, Sarah SR Iu-Womens NT x1:54.91
27.44 29.01 29.76 28.70
7 Oeser, Michelle FR Nu-Women NT 1:55.49
27.35 29.24 29.35 29.55
8 Schwanhausser, Lori SO Nu-Women NT x1:57.96
27.83 29.84 30.32 29.97

Event 7 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Swanson, Tony SO Nu-Men NT 50.13
24.80 25.33
2 Leach, Matt SR Iu-Men NT 51.06
24.99 26.07
3 Jones, Mike SO Iu-Men NT 52.16
25.72 26.44
4 Madison, Niles FR Iu-Men NT 52.75
25.68 27.07
5 Tanner, Scott FR Iu-Men NT x53.50
26.07 27.43
6 Gustafson, Mike FR Nu-Men NT 53.88
26.49 27.39

Event 8 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Vaziri, Leila FR Iu-Womens NT 58.23
28.53 29.70
2 Paglini, Katie FR Nu-Women NT 59.08
29.24 29.84
3 Kostner, Tammy JR Iu-Womens NT 59.40
29.28 30.12
4 Bugden, Sarah SO Iu-Womens NT 59.78
29.46 30.32
5 Parent, Michelle FR Iu-Womens NT x1:01.39
30.07 31.32
6 Tepe, Rachel SO Nu-Women NT 1:05.51
31.46 34.05

Event 9 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Torres, Louis FR Nu-Men NT 56.68
26.99 29.69
2 Swander, Kevin SO Iu-Men NT 56.75
27.13 29.62
3 Russell, Colin FR Iu-Men NT 57.79
26.83 30.96
4 Donohue, Kevin FR Nu-Men NT 58.05
27.76 30.29
5 Baldwin, Hank SO Iu-Men NT 1:00.85
28.50 32.35
6 Schrider, Daniel FR Iu-Men NT x1:02.86
29.91 32.95

Event 10 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 McGettrick, Greer Iu-Womens NT 1:05.77
31.86 33.91
2 Simmons, Katie JR Nu-Women NT 1:05.84
31.57 34.27
3 Bovee, Brielle SO Nu-Women NT 1:06.15
31.62 34.53
4 Barbarry, Jenna FR Nu-Women NT 1:07.84
32.38 35.46
5 Ernst, Susanna FR Iu-Womens NT 1:09.47
32.89 36.58
6 Weyerbacher, Elizabeth SR Iu-Womens NT 1:10.09
33.13 36.96
Event 11 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Halasz, Murph JR Iu-Men NT 1:48.57
25.04 27.64 28.07 27.82
2 Hamming, Mark SO Nu-Men NT 1:49.18
24.60 27.75 28.21 28.62
3 Mercier, Phil FR Nu-Men NT 1:55.45
25.87 29.03 29.99 30.56
4 Jensen, Mathew FR Iu-Men NT 1:57.57
25.46 29.19 30.97 31.95
5 Cleaver, Thomas JR Iu-Men NT 1:58.44
26.76 29.70 30.13 31.85
6 McNeill, Ryan FR Iu-Men NT x2:00.75
27.20 30.68 31.62 31.25

Event 12 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Olin, Christy SO Nu-Women NT 2:01.91
28.02 30.48 31.41 32.00
2 Kilroy, Kristen FR Nu-Women NT 2:05.59
28.48 31.96 32.11 33.04
3 Lubus, Lauren SO Iu-Womens NT 2:05.60
28.58 31.41 32.55 33.06
4 Bugden, Sarah SO Iu-Womens NT 2:06.82
28.64 31.79 33.52 32.87
5 Gorlesky, Erin SR Iu-Womens NT 2:10.67
30.18 33.01 33.64 33.84
6 Rose, Erica JR Nu-Women NT 2:13.24
30.35 33.67 34.76 34.46

Event 13 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Grevers, Matt FR Nu-Men NT 20.62
2 Payne, Mike SR Iu-Men NT 21.02
3 Andersson, Claes SR Iu-Men NT 21.22
4 Ruth, Kyle FR Iu-Men NT 21.32
5 Dexter, Ben FR Nu-Men NT 21.86
6 Houchin, Lee FR Iu-Men NT x21.90
7 Clark, Shelby SO Nu-Men NT 21.96
-- Ossakow, Drew FR Iu-Men NT X22.45
-- Anderson, Mike FR Iu-Men NT X22.96

Event 14 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Medendorp, Meghan SR Iu-Womens NT 24.19
2 Lofstedt, Annica Iu-Womens NT 24.47
2 Kostner, Tammy JR Iu-Womens NT 24.47
4 Petric, Sara FR Nu-Women NT 24.71
5 Oeser, Michelle FR Nu-Women NT 24.75
6 Reeves, Maria JR Nu-Women NT 24.78
7 Restivo, Michaela SO Nu-Women NT x26.03

Event 15 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Carter, Ashley SO Nu-Women NT 275.18
2 Dumais, Leanne FR Nu-Women NT 245.63
3 Weigle, Lindsay Iu-Womens NT 206.10
4 Chapman, Heather FR Iu-Womens NT 194.93

Event 16 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Oxman, Michael FR Nu-Men NT 237.00
2 Fagan, Ryan JR Iu-Men NT 222.23

Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Smith, Erin JR Iu-Womens NT 52.75
25.80 26.95
2 Medendorp, Meghan SR Iu-Womens NT 52.95
25.88 27.07
3 Swenson, Erin JR Nu-Women NT 53.03
25.88 27.15
4 Petric, Sara FR Nu-Women NT 53.68
26.13 27.55
5 Colgin, Doherty SO Iu-Womens NT 53.99
26.69 27.30
6 Oeser, Michelle FR Nu-Women NT 54.21
26.32 27.89
7 Wentworth, Clarissa FR Iu-Womens NT x54.37
26.54 27.83

Event 18 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Swanson, Tony SO Nu-Men NT 45.48
21.95 23.53
2 Russell, Colin FR Iu-Men NT 46.47
22.57 23.90
3 Payne, Mike SR Iu-Men NT 46.79
22.53 24.26
4 Wever, Matt FR Nu-Men NT 47.10
23.24 23.86
5 Winck, David JR Iu-Men NT 47.11
22.56 24.55
6 Clark, Shelby SO Nu-Men NT 47.15
23.20 23.95
7 Houchin, Lee FR Iu-Men NT x47.58
23.01 24.57
-- Ossakow, Drew FR Iu-Men NT X49.53
23.48 26.05

Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Vaziri, Leila FR Iu-Womens NT 2:04.87
29.82 31.86 31.98 31.21
2 Paglini, Katie FR Nu-Women NT 2:05.50
30.37 31.66 32.17 31.30
3 Bugden, Sarah SO Iu-Womens NT 2:08.30
30.36 31.84 32.54 33.56
4 Tepe, Rachel SO Nu-Women NT 2:08.40
30.60 32.35 33.04 32.41
5 Parent, Michelle FR Iu-Womens NT 2:09.06
30.67 32.82 33.17 32.40

Event 20 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Grevers, Matt FR Nu-Men NT 1:48.01
25.96 26.97 27.46 27.62
2 Jones, Mike SO Iu-Men NT 1:53.12
27.20 28.70 28.83 28.39
3 Leach, Matt SR Iu-Men NT 1:53.64
26.77 29.18 29.17 28.52
4 Jensen, Mathew FR Iu-Men NT 1:58.11
28.15 29.49 30.30 30.17
5 Gustafson, Mike FR Nu-Men NT 1:58.44
29.04 30.72 29.93 28.75
6 Tanner, Scott FR Iu-Men NT x2:01.14
28.75 30.93 31.07 30.39
-- Anderson, Mike FR Iu-Men NT X2:06.29
29.22 31.12 32.79 33.16
Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Simmons, Katie JR Nu-Women NT 2:19.18
32.87 35.37 35.20 35.74
2 Taflinger, Brooke SR Iu-Womens NT 2:20.33
32.77 35.67 35.81 36.08
3 Bovee, Brielle SO Nu-Women NT 2:22.91
33.59 36.13 36.25 36.94
4 Barbarry, Jenna FR Nu-Women NT 2:24.90
33.10 36.92 37.45 37.43
5 Ernst, Susanna FR Iu-Womens NT 2:27.72
34.68 37.30 37.80 37.94
6 Rose, Erica JR Nu-Women NT x2:30.48
35.18 38.58 38.47 38.25
7 McGettrick, Greer Iu-Womens NT 2:33.29
33.66 39.24 40.32 40.07

Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Torres, Louis FR Nu-Men NT 2:03.72
28.28 31.84 31.69 31.91
2 Swander, Kevin SO Iu-Men NT 2:04.43
28.59 32.57 31.82 31.45
3 Madison, Niles FR Iu-Men NT 2:07.43
28.73 31.61 32.56 34.53
4 Donohue, Kevin FR Nu-Men NT 2:07.64
29.87 33.29 32.77 31.71
5 Halasz, Murph JR Iu-Men NT 2:08.54
30.12 33.16 33.05 32.21
6 Baldwin, Hank SO Iu-Men NT x2:13.34
29.98 33.87 34.45 35.04
-- Schrider, Daniel FR Iu-Men NT X2:18.59
32.06 35.73 35.20 35.60

Event 23 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Torpey, Lauren SO Iu-Womens NT 4:58.28
27.82 29.55 29.88 30.13 29.99 30.20 29.90 30.57
30.73 29.51
2 Bradley, Kristen SO Iu-Womens NT 5:01.20
29.27 30.16 30.35 30.63 30.56 30.64 30.50 30.20
29.93 28.96
3 Fiden, Sarah SR Iu-Womens NT 5:01.68
28.51 30.22 30.64 30.70 30.53 30.75 30.33 30.00
30.44 29.56
4 Mueller, Amy FR Nu-Women NT 5:02.80
29.01 30.85 29.83 30.38 30.71 30.79 30.53 30.86
30.50 29.34
5 Welnhofer, Ashley FR Nu-Women NT 5:04.91
28.13 30.25 31.12 30.70 30.77 30.99 31.19 30.96
31.24 29.56
6 West, Vicky JR Nu-Women NT 5:08.83
28.89 30.64 30.92 30.92 31.34 31.25 31.49 31.51
31.26 30.61

Event 24 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Bryant, Richard JR Iu-Men NT 4:35.85
25.60 27.74 28.51 28.63 28.69 28.11 27.11 26.96
27.24 27.26
2 Davis, Brian FR Nu-Men NT 4:37.53
25.37 27.84 28.61 28.54 28.83 28.63 27.95 27.61
27.47 26.68
3 Williams, Dan SO Nu-Men NT 4:40.86
25.62 27.72 28.28 28.05 28.14 28.38 28.54 28.59
29.08 28.46
4 Ellsworth, Brian JR Iu-Men NT 4:43.86
26.36 28.06 28.62 28.80 28.89 28.95 28.64 28.83
28.61 28.10
5 Mercier, Phil FR Nu-Men NT 4:45.88
25.83 27.88 28.41 28.79 29.21 29.69 29.89 29.48
29.29 27.41
6 McNeill, Ryan FR Iu-Men NT 4:48.53
25.97 28.28 29.13 29.12 29.44 29.39 29.78 29.45
29.39 28.58
7 Sigfusson, Paul FR Iu-Men NT x4:56.52
26.85 29.58 29.53 29.76 29.77 29.79 30.03 30.46
30.69 30.06