ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





NCAA Div 1 Men: #8 Minnesota Defeats Northwestern 203-95 -- November 2, 2003

MINNEAPOLIS, Minn, November 2. THE No. 8 University of Minnesota men's swimming and diving team defeated the Northwestern Wildcats, 203-95 at the University Aquatic Center. Minnesota won 11 of 16 events contested.

The Golden Gophers started the meet with a 200-yard medley relay win and 11 points for the early lead. Adam Mitchell, Sean Kelly, Lucas Peterson and Terry Silkaitis won the event in 1:30.56.

Mitchell went on to win the 100 and 200 back events with a time of 48.81 and 1:47.37, respectively. His 48.81 time in the 100 back provisionally qualified him for the NCAA Championships. In Minnesota's first two meets of the season, Mitchell has won four events and provisionally qualified for both the 100 and 200 backstrokes.

Silkaitis captured two individual events as well in the 50 and 100 free events, finishing with times of 20.40 and 44.56. Silkaitis improved his season-best in the 100, provisionally qualifying for nationals. It was his first competition of the season in the 50 free.

In the 50 free, Minnesota took the top three spots earning 16 points. Silkaitis was first, followed by Ales Volcansek (21.17) and Igor Cerensek (21.20).

Travis Beckerle won the 1000 free in 9:22.09 and the 500 free in 4:34.41. Sean McCaffrey earned the top spot in the 200 free finishing in 1:39.26, just missing the provisional time of 1:39.07.

The swimmers ended the meet with a first-place finish in the 400 free relay. The team of Silkaitis, McCaffrey, Neil Osten and Cerensek finished in 3:02.37, while Minnesota B team of Daniel Berve, Kiel Ochalek, Brian Gettelfinger and Volcansek came in second in 3:07.65.

Ben Herdt led the divers taking both the 1 and 3-meter diving competitions. Earning 18 points total, Herdt won the 1-meter with a score of 294.45, followed by a 319.05 score in the 3-meter event.

Results

Event 1 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 University of Minnesota 'A' 1:30.56 11
1) Mitchell, Adam SO 2) Kelly, Sean SO
3) Petersen, Lucas JR 4) Silkaitis, Terry JR
2 Northwestern University 'A' 1:31.64 4
1) Grevers, Matt FR 2) Torres, Louis JR
3) Hamming, Mark SR 4) Swanson, Tony SR
3 University of Minnesota 'B' 1:32.34 2
1) Volcansek, Ales FR 2) Bernier, Nathan JR
3) VanMeter, Andrew FR 4) Osten, Neil JR
4 University of Minnesota 'C' 1:33.50
1) Berve, Daniel FR 2) Jacobo, Alejandro FR
3) Gettelfinger, Brian SR 4) Ochalek, Kiel SO
5 University of Minnesota 'D' 1:36.67
1) Young, Scott JR 2) Chalfant, Dustin SR
3) Anguis, Christian JR 4) Herriges, Joe SO

Event 2 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Herdt, Ben SR MINN 294.45 9
2 Kennedy, Shaun FR MINN 277.80 4
3 Oxman, Mike SO NU 255.30 3
4 Schmidt, John SO MINN 249.75 2
5 Larson, Luke JR MINN 233.85
-- Baumann, Ben SR MINN X254.70

Event 3 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Beckerle, Travis SO MINN 9:22.09 9
2 Moulder, David JR MINN 9:23.85 4
3 Davis, Brian SO NU 9:36.04 3
4 Apprill, Adam SR MINN 9:36.29 2
5 Williams, Dan SR NU 9:40.49 1
6 Wood, Zach FR MINN 9:50.92
-- Toth, Fabian FR MINN X9:55.33
-- Zhuravlev, Pavel SO MINN X10:17.43

Event 4 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 McCaffrey, Sean JR MINN 1:39.26 9
2 Swanson, Tony SR NU 1:41.70 4
3 Cerensek, Igor FR MINN 1:42.03 3
4 Knoechel, Andrew FR MINN 1:43.63 2
5 Wever, Matt JR NU 1:44.66 1
6 Anguis, Christian JR MINN 1:47.91
-- Dorweiler, Jimmer FR MINN X1:49.35

Event 5 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Mitchell, Adam SO MINN 48.81 9
2 Grevers, Matt FR NU 48.89 4
3 Urreta, Diego SR MINN 50.53 3
4 Berve, Daniel FR MINN 51.19 2
5 VanMeter, Andrew FR MINN 51.73
6 Petric, Steve SR NU 56.70 1
-- Young, Scott JR MINN X53.68

Event 6 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Torres, Louis JR NU 57.62 9
2 Kelly, Sean SO MINN 57.80 4
3 Jacobo, Alejandro FR MINN 58.13 3
4 Donohue, Kevin FR NU 58.90 2
5 Bernier, Nathan JR MINN 58.98 1
6 Chalfant, Dustin SR MINN 59.57
7 Gustafson, Mike JR NU 1:02.68

Event 7 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Hamming, Mark SR NU 1:49.05 9
2 Petersen, Lucas JR MINN 1:53.74 4
3 Gettelfinger, Brian SR MINN 1:54.42 3
4 Moulder, David JR MINN 1:55.26 2
5 Plummer, Ryan SR MINN 1:56.99
6 Mercier, Phil JR NU 1:57.64 1
-- Natali, Mike FR MINN X1:56.76

Event 8 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Silkaitis, Terry JR MINN 20.40 9
2 Volcansek, Ales FR MINN 21.17 4
3 Cerensek, Igor FR MINN 21.20 3
4 Osten, Neil JR MINN 21.24
5 Grevers, Matt FR NU 21.85 2
6 Clark, Shelby SR NU 21.93 1
7 Dexter, Ben SO NU 22.19
-- Ochalek, Kiel SO MINN X22.04

Event 9 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Herdt, Ben SR MINN 319.05 9
2 Schmidt, John SO MINN 304.95 4
3 Oxman, Mike SO NU 270.98 3
4 Kennedy, Shaun FR MINN 260.63 2
5 Larson, Luke JR MINN 228.08
-- Baumann, Ben SR MINN X223.65

Event 10 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Silkaitis, Terry JR MINN 44.56 9
2 Grevers, Matt FR NU 44.64 4
3 McCaffrey, Sean JR MINN 45.76 3
4 Cerensek, Igor FR MINN 46.35 2
4 Osten, Neil JR MINN 46.35
6 Clark, Shelby SR NU 47.32 1
7 Dexter, Ben SO NU 48.89
8 Wever, Matt JR NU 49.65

Event 11 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Mitchell, Adam SO MINN 1:47.37 9
2 Urreta, Diego SR MINN 1:48.71 4
3 Swanson, Tony SR NU 1:53.19 3
4 Berve, Daniel FR MINN 1:54.05 2
5 Young, Scott JR MINN 1:57.26
6 Petric, Steve SR NU 2:08.19 1
-- Leopold, Nate SO MINN X1:58.28

Event 12 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Torres, Louis JR NU 2:05.74 9
2 Kelly, Sean SO MINN 2:05.96 4
3 Jacobo, Alejandro FR MINN 2:06.36 3
4 Chalfant, Dustin SR MINN 2:06.66 2
5 Donohue, Kevin FR NU 2:11.12 1
6 Gustafson, Mike JR NU 2:14.13
-- Bernier, Nathan JR MINN DQ

Event 13 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Beckerle, Travis SO MINN 4:34.41 9
2 Moulder, David JR MINN 4:37.07 4
3 Davis, Brian SO NU 4:40.13 3
4 Williams, Dan SR NU 4:41.21 2
5 Knoechel, Andrew FR MINN 4:42.23 1
6 Apprill, Adam SR MINN 4:45.01
7 Mercier, Phil JR NU 4:56.13
-- Zhuravlev, Pavel SO MINN X4:54.30

Event 14 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Hamming, Mark SR NU 49.20 9
2 Petersen, Lucas JR MINN 49.90 4
3 VanMeter, Andrew FR MINN 50.86 3
4 Gettelfinger, Brian SR MINN 51.16 2
5 Natali, Mike FR MINN 53.53
6 Wever, Matt JR NU 53.97 1
-- Wood, Zach FR MINN X53.97

Event 15 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Swanson, Tony SR NU 1:49.99 9
2 Mitchell, Adam SO MINN 1:50.86 4
3 Urreta, Diego SR MINN 1:52.21 3
4 Hamming, Mark SR NU 1:54.43 2
5 Plummer, Ryan SR MINN 1:57.23 1
6 Davis, Brian SO NU 1:57.46
7 Gustafson, Mike JR NU 1:59.48
8 Leopold, Nate SO MINN 2:01.56

Event 16 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 University of Minnesota 'A' 3:02.37 11
1) Silkaitis, Terry JR 2) McCaffrey, Sean JR
3) Osten, Neil JR 4) Cerensek, Igor FR
2 University of Minnesota 'B' 3:07.65 4
1) Berve, Daniel FR 2) Ochalek, Kiel SO
3) Gettelfinger, Brian SR 4) Volcansek, Ales FR
3 University of Minnesota 'C' 3:10.72
1) Herriges, Joe SO 2) Anguis, Christian JR
3) Knoechel, Andrew FR 4) Young, Scott JR
4 Northwestern University 'A' 3:11.23 2
1) Williams, Dan SR 2) Clark, Shelby SR
3) Petric, Steve SR 4) Dexter, Ben SO
5 University of Minnesota 'D' 3:20.84
1) Wood, Zach FR 2) Zhuravlev, Pavel SO
3) Toth, Fabian FR 4) Dorweiler, Jimmer FR