ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





NCAA Div 1: Colorado State Women, Wyoming Men Win Early Bird Invitational -- October 26, 2003

FORT COLLINS, Colo., October 26. THE CSU Rams finished with a score of 1,649 points, over 400 points in front of second place Wyoming which finished with 1,206.5 points at the Early Bird Invite in Fort Collins, Colorado. Rounding out the competition were Northern Colorado, Colorado School of Mines, CU and Air Force.

The Rams showed their domination over their competitors winning 18 out of the 20 events for the meet, and proved it was, in fact, a team victory by winning all of the relay events.

“I think more than anything the fact that besides winning most of the events we also had second or third place finishes in most of them,” said senior Corinne Hofstetter, “shows how much depth and potential we have on this team.”

On the final day of the Early Bird, Hofstetter set a new meet record with a time of 2:07.70 in the 200 butterfly. The record of 2:07.88 was previously held by Frankie Hansen of Kansas, who set the record in 1994. Hofstetter also won the 1650 freestyle with a time of 17:39.97. She was 23 seconds faster than Wyoming’s Kristen Lewis who finished second.

“It is nice to have the record held by a Colorado State swimmer again,” said Hofstetter.

Also having big days for the Rams were Kristen Schneider and Jamie Robinson. Schneider won three events on the day including the 200 freestyle with a time of 1:56.68, the 100 backstroke with a time of 58.50 and the 200 backstroke with a time of 2:10.24. Robinson finished
first in the 200 breaststroke with a time of 2:24.48.

“Overall it was a good early season meet,” said Robinson. “For this time of year we are at a good spot. We still need to work hard and make improvements.”

On the men's side, the Cowboys cruised to a first place finish after winning 11 of 15 events on the day including the 400 medley relay, the 200 medley relay and the 400 freestyle relay. The day began with a first place finish in the 400 medley relay when Ethan Maclean, Scott Usher, Gene Birks and Grant Kritzinger swam a time of 3:30.39. The same four Cowboys swam a first place time of 1:35.07 in the 200 medley relay. In the final relay of the day, Birks, Bryce Perica, Maclean and Kritzinger won the 400 freestyle relay with a time of 3:11.89.

Galen Gough, Gene Birks and Usher each won two events on the day. Gough was victorious in the 400 IM (4:09.30) and the 200 butterfly (1:54.70); Birks placed first in the 100 butterfly (50.34) and the 100 freestyle (47.01); and Usher won both breaststroke events with a 100 time of 55.97 and a 200 time of 2:04.71.

Ethan Maclean also came away with a first place finish in the 100 backstroke with his time of 52.65. The Cowboys dominated the 3 meter diving event with John Lynch placing first with a score of 454.65.

The Cowgirls won two individual events including the 100 butterfly and the 1 meter diving board, both wins coming from freshmen. Heidi Thorson’s time of 1:00.02 won the 100 fly and Saara Haapanen’s score of 248.20 won the 1 meter dive.

“I couldn’t be more pleased with our swimming today, ”said UW head coach Tom Johnson. “We raced hard and won a lot of events. It was a great effort on both sides.

“The men stepped up and swam very well. Our relays were sharp and Gene, Galen and Scott all had great days. The women battled hard and swam much faster today than we did a year ago at this meet. The freshmen really stepped up and I am very proud of them. Our divers also had a great day, they were really exciting to watch.”

The UW swimming and diving team will return to action two weeks from now as the Cowgirls will compete at the Lobo Invite Nov. 7-8 in Albuquerque while both the men and women will take on Colorado, in Laramie, on Nov. 8. The men will also race against Metro State and the Colorado School of Mines on the eighth. Start time in Laramie is set for noon at Corbett Pool.

2003 Early Bird Invitational - 10/24/03 to 10/25/03

Female Team Scores
Place School Points
1 Colorado State University CSU 1,649
2 Wyoming WY 1,20650
3 Northern Colorado UNC 67350
4 Colorado School of Mines CSM 132
5 University of Colorado CU 89
6 Air Force AFA 44

Male Team Scores
Place School Points
1 Wyoming WY 1,412
2 Air Force AFA 1,226
3 University of Colorado CU 44550
4 Colorado School of Mines CSM 38150

Results

Event 1 Women 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Colorado State Univers A 1:38.11 1:38.71 40
1) Winegarner, Brette 2) Jones, Liz SO 3) Peck, Katie SR 4) Langner, Paula SR
2 Wyoming A 1:40.81 1:39.99 34
1) Stallings, Ganae 2) Haywood, Katie 3) Michelena, Sam 4) Thorson, Heidi
3 Colorado State Univers B 1:44.11 1:41.48 32
1) Engs, Chandra FR 2) Ozdemir, Seda JR 3) Aspevig, Shelley JR4) Thompson, Tiffany S
4 Northern Colorado A 1:44.85 1:43.12 30
1) Sebastian, Hilary 2) Binek, Sierra 3) Crouch, Megan 4) Fesler, Andrea
5 Wyoming B 1:44.71 1:44.01 28
1) Lehnertz, Tamara 2) Zenker, Stacey 3) Glaab, Laura 4) Leziy-Miller, Alex
6 Colorado State Univers C 1:44.51 1:45.85 26
1) Fowler, Jaime JR 2) Palmero, Jacquelynn3) Thomas, Allegra FR 4) Wilbanks, Cassi SO
7 Northern Colorado B 1:46.74 1:47.08 24
1) Miranda, Josie 2) Fiest, Kristen 3) Luciani, Danielle 4) Wagar, Stephanie
8 Northern Colorado C 1:49.93 1:47.40 22
1) Hamilton, Katelyn 2) Sebastian, Lindsey 3) Williams, Candice 4) McCormick, Cassie
9 Colorado State Univers E 1:50.50 1:48.17 18
1) Felton, Taylor SO 2) Newman, Andi FR 3) Jackl, Karlie SO 4) DeLapp, Sarah JR
10 Wyoming C 1:49.22 1:48.30 14
1) Luscomb, Natalie 2) Taylor, Lindsay 3) Kreger, Jen 4) Hansen, Holly
11 Colorado School of Min A 1:44.62 1:48.55 12
1) Zeller, Molly 2) Coleman, Kristi 3) Guerra, Monica 4) Fry, Megan
12 University of Colorado A 1:52.00 1:48.65 10
1) Beck, Brenda 2) Roberts, Jeanie 3) Loper, Tracey 4) Haley, Jessica
13 Colorado State Univers D 1:54.00 1:50.57 8
1) Canterbury, Amber J2) McCaslin, Lyndsey J3) Moran, Samantha FR 4) Popovich, Erin FR
14 University of Colorado B 2:03.00 1:56.52 6
1) Houck, Lisa 2) Lewis, Whitney 3) Gliessman, Alex 4) Young, Lindsay
15 Colorado School of Min B 2:00.10 1:59.35 4
1) Lancaster, Courtney2) Oliver, Tamara 3) Rhoades, Kelly 4) Bauer, Heidi

Event 2 Men 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Wyoming A 1:28.39 1:28.95 40
1) Wardell, Morgan 2) Perica, Bryce 3) Leopold, Brad 4) Maclean, Ethan
2 University of Colorado A 1:32.00 1:29.62 34
1) Fruhwirth, Jeff 2) Brothers, Danny 3) Spees, Oliver 4) Romero, Ted
3 Wyoming B 1:30.69 1:30.15 32
1) Taylor, Beau 2) Usher, Scott 3) Jones, Dan 4) Selde, Will
4 Colorado School of Min A 1:30.50 1:31.39 30
1) Copsey, Shane SR 2) Harrison, Scott SO 3) Melton, Kelly SR 4) McAliley, Andy SO
5 University of Colorado B 1:38.00 1:34.36 28
1) Lanahan, Michael 2) Flores, Billy 3) Wolf, Joe 4) Hume, Pat
6 Colorado School of Min B 1:37.85 1:35.12 26
1) Miller, Ryan SO 2) Beaudreau, Chris JR3) Janney, William FR 4) Iwata, Mike SO
7 University of Colorado C 1:40.20 1:37.31 24
1) Ko, Scott 2) Hoenig, Mike 3) Nyquist, Henry 4) Boylan, Patrick

Event 3 Women 500 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Hofstetter, Corinne SR Colorado State University5:15.24 5:07.16 20
2 Peck, Katie SR Colorado State University5:12.64 5:13.73 17
3 Kula, Rachelle SO Colorado State University5:17.47 5:16.35 16
4 Glaab, Laura Wyoming 5:20.64 5:19.74 15
5 Felton, Taylor SO Colorado State University5:18.96 5:20.16 14
6 DeLapp, Sarah JR Colorado State University5:25.62 5:20.43 13
7 Hansen, Holly Wyoming 5:28.41 5:21.70 12
8 Taylor, Lindsay Wyoming 5:22.64 5:22.52 11
9 Lewis, Kristen Wyoming 5:19.53 5:23.80 9
10 Newman, Andi FR Colorado State University5:31.49 5:24.80 7
11 Gaudielle, Lindsey Northern Colorado 5:27.29 5:25.28 6
12 Lehnertz, Tamara Wyoming 5:15.60 5:25.41 5
13 Fesler, Andrea Northern Colorado 5:28.80 5:31.95 4
14 Boggs, Megan Wyoming 5:50.26 5:37.14 3
15 Elliot, Toni Wyoming 5:44.08 5:37.39 2
16 Moran, Samantha FR Colorado State University5:45.50 5:41.54 1
17 Smith, Atali Northern Colorado 5:48.18 5:43.68
18 Oldham, Elise Northern Colorado 5:50.40 5:51.95
19 Jackl, Karlie SO Colorado State University5:50.16 5:53.68
20 Baumhart, Allison Northern Colorado 6:15.06 6:03.39
21 Frenier, Heather Colorado School of Mines 6:30.10 6:03.44
22 Brandemuehl, Abby University of Colorado 5:55.00 6:03.76
23 Loper, Tracey University of Colorado 5:55.10 6:18.74
24 Toll, Kristen University of Colorado NT 6:30.74

Event 4 Men 500 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Aydin, Emre Wyoming 4:45.18 4:48.79 20
2 Fogel, Ron Wyoming 4:50.12 4:57.39 17
3 King, Nick Wyoming 4:46.21 5:00.10 16
4 Baker, Brent Wyoming 4:57.91 5:01.67 15
5 Niesent, Seth Wyoming 5:14.26 5:05.47 14
6 Kritzinger, Grant Wyoming 4:58.26 5:10.22 13
7 Taylor, Beau Wyoming 5:14.27 5:10.95 12
8 Hume, Pat University of Colorado 5:18.00 5:18.46 11
9 Dean, Erik JR Colorado School of Mines 5:07.71 5:23.62 9
10 Casias, Tim JR Colorado School of Mines 5:17.91 5:32.63 7
11 Boehn, Andrew University of Colorado 6:00.00 6:09.44 6
12 Woods, Dylan University of Colorado 6:30.00 6:31.71 5

Event 5 Women 200 Yard IM
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Schneider, Kristen SR Colorado State University2:07.70 2:07.95 20
2 Peck, Katie SR Colorado State University2:11.02 2:10.60 17
3 McCaslin, Lyndsey JR Colorado State University2:12.25 2:13.54 16
4 Beard, Lauren Wyoming 2:16.20 2:13.82 15
5 Fischer, Lissa SR Colorado State University2:12.56 2:13.92 14
6 Engs, Chandra FR Colorado State University2:14.50 2:13.94 13
7 Robinson, Jamie SR Colorado State University2:14.23 2:14.42 12
8 Leziy-Miller, Alex Wyoming 2:15.60 2:14.69 11
9 Fry, Megan Colorado School of Mines 2:16.16 2:16.76 9
10 Canterbury, Amber JR Colorado State University2:17.30 2:17.94 7
11 Mallett, Ashley Wyoming 2:17.98 2:18.65 6
12 Miranda, Josie Northern Colorado 2:24.95 2:19.26 5
13 Spadinger, Erin Wyoming 2:16.97 2:20.76 4
14 Coler, Michelle Northern Colorado 2:25.49 2:21.20 3
15 Banker, Jennifer SO Colorado State University2:19.66 2:21.72 2
16 Lorimer, Suzanne Northern Colorado 2:21.57 2:21.75 1
17 McCormick, Cassie Northern Colorado 2:24.18 2:22.00
18 Haley, Jessica University of Colorado 2:22.50 2:23.54
19 Robus, Hannah Northern Colorado 2:23.39 2:24.77
20 Zeller, Molly Colorado School of Mines 2:18.63 2:25.16
21 Lowry, Brittni Northern Colorado 2:26.40 2:25.96
22 Hicks, Shauna Northern Colorado 2:34.10 2:29.02
23 Swindler, Kara SO Colorado State University2:27.42 2:30.05
24 Loper, Tracey University of Colorado 2:27.00 2:30.87
25 Valabrega, Fede University of Colorado 2:35.00 2:31.22
26 Lancaster, Courtney Colorado School of Mines 2:36.31 2:31.56
27 Stein, Meagan FR Colorado State University2:32.50 2:32.40
28 Brandemuehl, Abby University of Colorado 2:33.00 2:33.76
29 Houck, Lisa University of Colorado 2:34.10 2:39.07
--- Carlaw, Lyndsey Colorado State University2:09.50 2:12.76
--- Coleman, Kristi Colorado School of Mines 2:29.11 2:27.02
--- Guerra, Monica Colorado School of Mines 2:40.14 2:31.66
--- Frenier, Heather Colorado School of Mines 2:31.13 2:37.33
--- Rhoades, Kelly Colorado School of Mines 2:49.11 3:15.57

Event 6 Men 200 Yard IM
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Gough, Galen Wyoming 1:59.86 1:57.32 20
2 McNeely, Jon Wyoming 2:01.47 1:58.24 17
3 Usher, Scott Wyoming 2:02.74 1:59.93 16
4 Jones, Dan Wyoming 2:02.14 2:00.39 15
5 Copsey, Shane SR Colorado School of Mines 2:12.20 2:04.01 14
6 Finch, Colin University of Colorado 2:03.00 2:04.90 13
7 Harrison, Scott SO Colorado School of Mines 2:03.00 2:07.92 12
8 Fruhwirth, Jeff University of Colorado 2:01.00 2:10.02 11
9 Romero, Ted University of Colorado 2:05.00 2:13.65 9
10 Bauer, Jacob University of Colorado 2:18.00 2:19.56 7
11 Hoenig, Mike University of Colorado 2:25.00 2:28.41 6
12 Woods, Dylan University of Colorado 2:40.00 2:43.28 5
--- McAliley, Andy SO Colorado School of Mines 2:07.97 2:04.11
--- Melton, Kelly SR Colorado School of Mines 2:07.37 2:11.02
--- Janney, William FR Colorado School of Mines 2:07.79 2:16.30
--- Beaudreau, Chris JR Colorado School of Mines 2:12.30 2:18.82
--- Robertson, Jackson FR Colorado School of Mines 2:07.70 2:20.28

Event 7 Women 50 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Jones, Liz SO Colorado State University 24.53 24.64 20
2 Langner, Paula SR Colorado State University 25.10 25.07 17
3 Haywood, Katie Wyoming 25.27 25.21 16
4 Thorson, Heidi Wyoming 25.05 25.31 15
5 Winegarner, Brette FR Colorado State University 24.98 25.48 14
6 Bigger, Katie Wyoming 24.81 25.58 13
7 Sebastian, Hilary Northern Colorado 25.24 25.70 12
8 Stallings, Ganae Wyoming 25.56 25.79 11
9 Ozdemir, Seda JR Colorado State University 25.89 25.90 9
10 Michelena, Sam Wyoming 26.42 25.95 7
11 Aspevig, Shelley JR Colorado State University 25.98 26.16 6
12 Thompson, Tiffany SO Colorado State University 25.55 26.25 5
13 Plunkard, Nikki Northern Colorado 26.24 26.27 4
14 Luscomb, Natalie Wyoming 26.72 26.45 3
15 Binek, Sierra Northern Colorado 26.52 26.48 150
15 Zenker, Stacey Wyoming 25.91 26.48 150
17 Wilbanks, Cassi SO Colorado State University 26.07 26.52
18 Luciani, Danielle Northern Colorado 26.20 26.57
19 Palmero, Jacquelynn FR Colorado State University 26.00 26.58
20 Crouch, Megan Northern Colorado 26.61 26.63
21 Gosch, Amy University of Colorado 26.50 26.66
22 Fowler, Jaime JR Colorado State University 26.60 26.69
22 Thomas, Allegra FR Colorado State University 26.10 26.69
24 Roberts, Jeanie University of Colorado 24.30 26.78
25 Hamilton, Katelyn Northern Colorado 27.31 26.88
26 Tingle, Laura SO Colorado State University 26.39 26.91
27 Sebastian, Lindsey Northern Colorado 27.04 27.01
28 Fiest, Kristen Northern Colorado 26.86 27.58
29 Williams, Candice Northern Colorado 27.20 27.64
30 Beck, Brenda University of Colorado 27.00 27.92
31 Bauer, Heidi Colorado School of Mines 30.00 28.06
32 Kreger, Jen Wyoming 27.88 28.29
32 Wagar, Stephanie Northern Colorado 26.95 28.29
34 Guerra, Monica Colorado School of Mines 26.96 28.64
35 Houck, Lisa University of Colorado 28.50 29.17
36 Gliessman, Alex University of Colorado 28.70 29.57
37 Young, Lindsay University of Colorado 27.50 29.61
38 Valabrega, Fede University of Colorado 28.00 29.77
39 Popovich, Erin FR Colorado State University 35.48 32.16
40 Argyropoulos, Nicole University of Colorado NT 32.58
--- Oliver, Tamara Colorado School of Mines 29.19 X29.48

Event 8 Men 50 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Birks, Gene Wyoming 21.25 21.92 20
2 Perica, Bryce Wyoming 22.56 22.13 17
3 Spees, Oliver University of Colorado 21.60 22.26 16
4 Leopold, Brad Wyoming 22.73 22.51 15
5 Selde, Will Wyoming 22.78 23.01 14
6 Brothers, Danny University of Colorado 23.00 23.14 13
7 Fruhwirth, Jeff University of Colorado 22.90 23.67 12
8 Moran, Tom University of Colorado 23.90 23.81 11
9 Ko, Scott University of Colorado 24.40 23.88 9
10 Wolf, Joe University of Colorado 23.40 24.00 650
10 Miller, Ryan SO Colorado School of Mines 23.37 24.00 650
12 Hume, Pat University of Colorado 23.50 24.11 5
13 Wardell, Morgan Wyoming 22.70 24.18 4
14 Lanahan, Michael University of Colorado 23.50 24.20 3
15 Ferber, Guy Wyoming 24.07 24.25 2
16 Malin, Jeff University of Colorado 23.89 24.39 1
17 Nyquist, Henry University of Colorado 25.00 24.97
18 Hancock, John University of Colorado 24.00 25.55
--- Copsey, Shane SR Colorado School of Mines 22.00 X22.37
--- Harrison, Scott SO Colorado School of Mines 23.11 X23.56
--- McAliley, Andy SO Colorado School of Mines 23.73 X23.99
--- Janney, William FR Colorado School of Mines 23.71 X24.18
--- Robertson, Jackson FR Colorado School of Mines 24.14 X24.78
--- Melton, Kelly SR Colorado School of Mines 23.91 X25.10
--- Iwata, Mike SO Colorado School of Mines 24.49 X25.40
--- Beaudreau, Chris JR Colorado School of Mines 24.50 X25.76

Event 9 Women 3 mtr Diving
Name Yr School inals Score Points
1 Vigil, Lori SR Colorado State University NT 398.10 20
2 Haapanen, Saara Wyoming NT 397.20 17
3 Hager, Michelle Air Force NT 381.95 16
4 Boyle, Shea Wyoming NT 375.90 15
5 Crisp, Kara JR Colorado State University NT 340.00 14
6 Lucas, Veronica Northern Colorado NT 311.20 13
7 Keefer, Emily Wyoming NT 308.00 12
8 Lucas, Valerie Northern Colorado NT 302.11 11
9 Bursey, Lauren Air Force NT 158.75 9
10 Stape, Maggie Wyoming NT 156.70 7
11 Thames, Kara Northern Colorado NT 155.85 6
12 Trucco, Meghan JR Colorado State University NT 151.15 5
13 Jaynes, Johnna University of Colorado NT 147.25 4
14 Stafford, Hope JR Colorado State University NT 146.90 3
15 Kimball, Channing Wyoming NT 143.55 2
16 Remner, Melissa University of Colorado NT 114.40 1

Event 10 Men 1 mtr Diving
Name Yr School inals Score Points
1 Bretting, Kevin Wyoming NT 253.72 20
2 Lynch, John Wyoming NT 243.52 17
3 Chapman, Ben Air Force NT 227.85 16
4 Hulse, Doug Air Force NT 221.77 15
5 Phenicie, Dan Air Force NT 198.29 14
6 Smith, Mike Wyoming NT 191.32 13
7 Miller, Adam Wyoming NT 190.35 12

Event 11 Women 400 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Colorado State Univers A 3:55.96 4:00.48 40
1) Schneider, Kristen 2) McCaslin, Lyndsey J3) Kula, Rachelle SO 4) Jones, Liz SO
2 Colorado State Univers B 3:58.50 4:02.95 34
1) Winegarner, Brette 2) Fischer, Lissa SR 3) Hofstetter, Corinne4) Langner, Paula SR
3 Wyoming A 4:01.92 4:04.48 32
1) Lilly, Janelyn 2) Leziy-Miller, Alex 3) Thorson, Heidi 4) Lehnertz, Tamara
4 Wyoming B 4:11.17 4:09.46 30
1) Beard, Lauren 2) Spadinger, Erin 3) Bigger, Katie 4) Haywood, Katie
5 Northern Colorado A 4:12.80 4:09.61 28
1) Crouch, Megan 2) Gaudielle, Lindsey 3) Lorimer, Suzanne 4) Sebastian, Hilary
6 Colorado State Univers C 4:10.00 4:10.09 26
1) Banker, Jennifer SO2) Robinson, Jamie SR 3) Aspevig, Shelley JR4) Thompson, Tiffany S
7 Colorado State Univers D 4:15.00 4:15.86 24
1) Wilbanks, Cassi SO 2) Canterbury, Amber J3) Tingle, Laura SO 4) Thomas, Allegra FR
8 Wyoming C 4:18.41 4:16.58 22
1) Hansen, Holly 2) Luscomb, Natalie 3) Mallett, Ashley 4) Stallings, Ganae
9 Northern Colorado B 4:22.40 4:18.17 18
1) Sebastian, Lindsey 2) Coler, Michelle 3) Plunkard, Nikki 4) Fiest, Kristen
10 Northern Colorado C 4:28.16 4:22.69 14
1) Dean, Calli 2) Luciani, Danielle 3) Lowry, Brittni 4) Hamilton, Katelyn
11 Colorado State Univers E 4:18.50 4:24.70 12
1) Stein, Meagan FR 2) Swindler, Kara SO 3) Palmero, Jacquelynn4) Moran, Samantha FR
12 Colorado School of Min A 4:20.20 4:30.20 10
1) Coleman, Kristi 2) Fry, Megan 3) Zeller, Molly 4) Guerra, Monica
13 University of Colorado A 4:20.30 4:41.32 8
1) Houck, Lisa 2) Valabrega, Fede 3) Brandemuehl, Abby 4) Lewis, Whitney
14 Colorado School of Min B 4:34.94 4:52.50 6
1) Oliver, Tamara 2) Rhoades, Kelly 3) Lancaster, Courtney4) Frenier, Heather

Event 12 Men 400 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Wyoming A 3:33.78 3:30.39 40
1) Maclean, Ethan 2) Usher, Scott 3) Birks, Gene 4) Kritzinger, Grant
2 Wyoming B 3:39.94 3:39.24 34
1) Leopold, Brad 2) McNeely, Jon 3) Gough, Galen 4) Perica, Bryce
3 Wyoming C 3:44.73 3:42.24 32
1) Ferber, Guy 2) Jones, Dan 3) Wardell, Morgan 4) Taylor, Beau
4 Colorado School of Min A 3:35.51 3:44.15 30
1) McAliley, Andy SO 2) Copsey, Shane SR 3) Melton, Kelly SR 4) Harrison, Scott SO
5 University of Colorado A 3:51.00 3:49.99 28
1) Spees, Oliver 2) Julsen, Brian 3) Finch, Colin 4) Romero, Ted
6 Colorado School of Min B 3:52.54 4:09.34 26
1) Robertson, Jackson 2) Janney, William FR 3) Casias, Tim JR 4) Dean, Erik JR

Event 13 Women 200 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Colorado State Univers A 1:46.89 1:50.10 40
1) Schneider, Kristen 2) McCaslin, Lyndsey J3) Kula, Rachelle SO 4) Jones, Liz SO
2 Wyoming A 1:53.62 1:52.01 34
1) Haywood, Katie 2) Spadinger, Erin 3) Thorson, Heidi 4) Bigger, Katie
3 Colorado State Univers B 1:53.61 1:54.13 32
1) Aspevig, Shelley JR2) Fischer, Lissa SR 3) Winegarner, Brette 4) Langner, Paula SR
4 Northern Colorado A 1:55.59 1:55.23 30
1) Crouch, Megan 2) Miranda, Josie 3) Lorimer, Suzanne 4) Sebastian, Hilary
5 Wyoming B 1:57.09 1:55.37 28
1) Lilly, Janelyn 2) Leziy-Miller, Alex 3) Michelena, Sam 4) Stallings, Ganae
6 Colorado State Univers C 1:55.30 1:56.98 26
1) Banker, Jennifer SO2) Robinson, Jamie SR 3) Palmero, Jacquelynn4) Ozdemir, Seda JR
7 Colorado State Univers D 1:56.99 1:57.57 24
1) Wilbanks, Cassi SO 2) Canterbury, Amber J3) Tingle, Laura SO 4) Fowler, Jaime JR
8 Wyoming C 2:02.49 1:58.12 22
1) Beard, Lauren 2) Luscomb, Natalie 3) Zenker, Stacey 4) Kreger, Jen
9 Colorado State Univers E 2:01.39 1:59.18 18
1) Stein, Meagan FR 2) Swindler, Kara SO 3) Thomas, Allegra FR 4) Moran, Samantha FR
10 Northern Colorado B 1:58.80 1:59.24 14
1) Sebastian, Lindsey 2) Coler, Michelle 3) McCormick, Cassie 4) Luciani, Danielle
11 University of Colorado A 1:55.00 2:02.94 12
1) Beck, Brenda 2) Valabrega, Fede 3) Haley, Jessica 4) Roberts, Jeanie
12 Northern Colorado C 2:01.20 2:04.99 10
1) Fiest, Kristen 2) Robus, Hannah 3) Williams, Candice 4) Wagar, Stephanie
13 Colorado School of Min A 2:08.26 2:05.15 8
1) Fry, Megan 2) Coleman, Kristi 3) Guerra, Monica 4) Lancaster, Courtney
14 University of Colorado B 2:08.00 2:08.10 6
1) Gliessman, Alex 2) Gosch, Amy 3) Collis, Heather 4) Houck, Lisa
15 Colorado State Univers F 2:08.50 2:08.32 4
1) Felton, Taylor SO 2) DeLapp, Sarah JR 3) Newman, Andi FR 4) Popovich, Erin FR
16 Colorado School of Min B 2:07.11 2:13.64 2
1) Oliver, Tamara 2) Rhoades, Kelly 3) Frenier, Heather 4) Bauer, Heidi
17 University of Colorado C 2:13.00 2:21.74
1) Schweitzer, Sarah 2) Young, Lindsay 3) Tomac, Celia 4) Lewis, Whitney

Event 14 Men 200 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Wyoming A 1:37.71 1:35.07 40
1) Maclean, Ethan 2) Usher, Scott 3) Birks, Gene 4) Kritzinger, Grant
2 Air Force A 1:35.70 1:36.02 34
1) Brehm, Paul 2) Bergman, Andrew 3) Pounds, Eric 4) Heath, Kevin
3 Air Force C 1:41.60 1:39.35 32
1) Parr, Evan 2) Alfred-Ockiya, John3) Phelps, Mason 4) Ayres, Auston
4 Air Force B 1:38.30 1:39.78 30
1) Lebeau, Charles 2) Burton, Nick 3) Vandam, Patrick 4) Moss, Ryan
5 Wyoming B 1:42.07 1:40.50 28
1) Leopold, Brad 2) McNeely, Jon 3) Wardell, Morgan 4) Perica, Bryce
6 Wyoming C 1:43.40 1:42.31 26
1) Ferber, Guy 2) Selde, Will 3) Taylor, Beau 4) Jones, Dan
7 Air Force D 1:44.00 1:43.45 24
1) Lapin, Justin 2) Parmenter, Paul 3) Sievers, Mathew 4) Uzelac, Nicholas
8 Colorado School of Min A 1:39.10 1:43.58 22
1) Hassman, Tony SO 2) Copsey, Shane SR 3) Melton, Kelly SR 4) Miller, Ryan SO
9 University of Colorado A 1:50.20 1:44.49 18
1) Flores, Billy 2) Julsen, Brian 3) Brothers, Danny 4) Fruhwirth, Jeff
10 Air Force E 1:45.30 1:45.05 14
1) Bowen, Casey 2) Knaute, Chris 3) Sharif, Khalil 4) Hauffe, Justin
11 Colorado School of Min B 1:47.09 1:52.17 12
1) Robertson, Jackson 2) Beaudreau, Chris JR3) Iwata, Mike SO 4) Dean, Erik JR
12 University of Colorado C 2:12.00 1:53.21 10
1) Wolf, Joe 2) Boehn, Andrew 3) Malin, Jeff 4) Moran, Tom
13 University of Colorado B 2:03.00 1:53.85 8
1) Ko, Scott 2) Nyquist, Henry 3) Finch, Colin 4) Hoenig, Mike

Event 15 Women 400 Yard IM
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Peck, Katie SR Colorado State University4:33.25 4:38.00 20
2 Robinson, Jamie SR Colorado State University4:50.17 4:41.31 17
3 Engs, Chandra FR Colorado State University4:48.50 4:44.17 16
4 Mallett, Ashley Wyoming 4:45.12 4:44.44 15
5 Taylor, Lindsay Wyoming 4:48.51 4:46.20 14
6 Fischer, Lissa SR Colorado State University4:45.76 4:47.52 13
7 DeLapp, Sarah JR Colorado State University4:58.36 4:53.49 12
8 Coler, Michelle Northern Colorado 5:10.20 4:56.67 11
9 Lewis, Kristen Wyoming 4:54.50 4:57.65 9
10 McCormick, Cassie Northern Colorado 5:09.19 5:02.70 7
11 Lorimer, Suzanne Northern Colorado 5:08.81 5:05.21 6
12 Zeller, Molly Colorado School of Mines 5:09.19 5:10.65 5
13 Lowry, Brittni Northern Colorado 5:18.14 5:11.57 4
14 Hicks, Shauna Northern Colorado 5:20.80 5:15.44 3
15 Coleman, Kristi Colorado School of Mines 5:17.10 5:24.23 2
16 Frenier, Heather Colorado School of Mines 5:17.11 5:34.92 1
17 Baumhart, Allison Northern Colorado 5:40.21 5:41.56

Event 16 Men 400 Yard IM
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Gough, Galen Wyoming 4:14.32 4:09.30 20
2 McNeely, Jon Wyoming 4:19.02 4:13.88 17
3 Knaute, Chris Air Force 4:14.20 4:16.39 16
4 Jones, Dan Wyoming 4:20.91 4:23.38 15
5 Lapin, Justin Air Force 4:15.90 4:24.26 14
6 McAliley, Andy SO Colorado School of Mines 4:26.16 4:25.71 13
7 Karmondy, Matt Air Force 4:32.30 4:26.89 12
8 Parmenter, Paul Air Force 4:18.70 4:29.15 11
9 Yamashrio, Kimo Air Force 4:23.60 4:29.93 9
10 Parr, Evan Air Force 4:19.90 4:31.61 7
11 Fitzgerald, Ryan Air Force 4:27.80 4:34.75 6
12 Dean, Erik JR Colorado School of Mines 4:51.15 4:38.32 5
13 Casias, Tim JR Colorado School of Mines 4:49.40 4:49.43 4

Event 17 Women 100 Yard Butterfly
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Thorson, Heidi Wyoming 58.91 1:00.02 20
2 Zenker, Stacey Wyoming 1:04.32 1:01.64 17
3 Kula, Rachelle SO Colorado State University 59.23 1:02.04 16
4 Aspevig, Shelley JR Colorado State University1:03.64 1:02.62 15
5 Tingle, Laura SO Colorado State University1:02.26 1:02.88 14
6 Lorimer, Suzanne Northern Colorado 1:02.83 1:03.03 13
7 Gaudielle, Lindsey Northern Colorado 1:03.53 1:03.23 12
8 Miranda, Josie Northern Colorado 1:04.84 1:03.38 11
9 Stallings, Ganae Wyoming 1:05.01 1:03.58 9
10 Elliot, Toni Wyoming 1:05.07 1:03.63 7
11 Thompson, Tiffany SO Colorado State University1:02.37 1:03.65 6
12 Canterbury, Amber JR Colorado State University1:03.00 1:04.02 5
13 Michelena, Sam Wyoming 1:07.36 1:04.21 350
13 Banker, Jennifer SO Colorado State University1:03.50 1:04.21 350
15 Leziy-Miller, Alex Wyoming 1:02.74 1:04.81 2
16 Haley, Jessica University of Colorado 1:05.20 1:05.79 1
17 Zeller, Molly Colorado School of Mines 1:02.10 1:05.81
18 Binek, Sierra Northern Colorado 1:04.51 1:06.35
19 Luciani, Danielle Northern Colorado 1:07.40 1:07.28
20 Palmero, Jacquelynn FR Colorado State University1:04.50 1:07.41
21 Hamilton, Katelyn Northern Colorado 1:12.64 1:09.42
22 Williams, Candice Northern Colorado 1:06.60 1:10.56
23 Oliver, Tamara Colorado School of Mines 1:08.80 1:12.89
24 Houck, Lisa University of Colorado 1:15.00 1:17.96
25 Brandemuehl, Abby University of Colorado 1:13.00 1:18.18
26 Popovich, Erin FR Colorado State University1:21.50 1:26.05
--- Carlaw, Lyndsey Colorado State University 57.50 X59.33
--- Lancaster, Courtney Colorado School of Mines 1:11.10 1:10.84
--- Frenier, Heather Colorado School of Mines 1:09.99 1:13.50

Event 18 Men 100 Yard Butterfly
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Birks, Gene Wyoming 51.22 50.34 20
2 Pounds, Eric Air Force 50.90 50.71 17
3 Maclean, Ethan Wyoming 53.59 52.42 16
4 Lebeau, Charles Air Force 54.90 52.46 15
5 Vandam, Patrick Air Force 52.30 53.19 14
6 Brehm, Paul Air Force 52.70 53.37 13
7 Sievers, Mathew Air Force 53.40 54.04 12
8 Fogel, Ron Wyoming 54.82 54.10 11
9 Taylor, Beau Wyoming 55.60 54.32 9
10 Wardell, Morgan Wyoming 55.40 54.70 7
11 Burton, Nick Air Force 52.70 54.71 6
12 Peterson, Rory Air Force 51.70 55.05 5
13 Phelps, Mason Air Force 52.32 55.33 4
14 Melton, Kelly SR Colorado School of Mines 56.35 56.00 3
15 Brothers, Danny University of Colorado 57.11 56.28 2
16 Moss, Ryan Air Force 53.70 57.05 1
17 Finch, Colin University of Colorado 58.22 57.15
18 Harrison, Scott SO Colorado School of Mines 56.32 57.38
19 Fruhwirth, Jeff University of Colorado 56.20 57.57
20 Hauffe, Justin Air Force 54.50 57.81
21 Sharif, Khalil Air Force 53.20 58.55
22 Alfred-Ockiya, John Air Force 54.10 58.60
23 Romero, Ted University of Colorado 1:00.24 58.79
24 Moran, Tom University of Colorado 59.02 59.36
25 Flores, Billy University of Colorado 1:00.00 59.85
26 Malin, Jeff University of Colorado 59.00 1:00.14
27 Bauer, Jacob University of Colorado 1:01.00 1:00.70
28 Robertson, Jackson FR Colorado School of Mines 56.37 1:01.15
29 Iwata, Mike SO Colorado School of Mines 1:07.17 1:01.45
30 Janney, William FR Colorado School of Mines 57.70 1:02.63
31 Ko, Scott University of Colorado 1:03.00 1:03.73
32 Hoenig, Mike University of Colorado 1:03.00 1:04.48
33 Boylan, Patrick University of Colorado 1:15.00 1:05.14
34 Nyquist, Henry University of Colorado 1:15.00 1:05.37
35 Hancock, John University of Colorado 1:05.00 1:06.98
--- Casias, Tim JR Colorado School of Mines 59.19 1:01.16

Event 19 Women 200 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Schneider, Kristen SR Colorado State University1:56.29 1:56.68 20
2 Hofstetter, Corinne SR Colorado State University1:57.50 1:56.82 17
3 Peck, Katie SR Colorado State University1:55.83 1:57.08 16
4 Bigger, Katie Wyoming 2:00.75 1:58.10 15
5 Langner, Paula SR Colorado State University1:58.28 1:59.56 14
6 Lehnertz, Tamara Wyoming 1:58.03 1:59.60 13
7 Jones, Liz SO Colorado State University2:01.55 2:00.28 12
8 Fesler, Andrea Northern Colorado 2:00.57 2:00.64 11
9 Glaab, Laura Wyoming 1:58.73 2:01.09 9
10 Plunkard, Nikki Northern Colorado 2:05.77 2:02.56 7
11 Fry, Megan Colorado School of Mines 2:02.20 2:02.57 6
12 Hansen, Holly Wyoming 2:02.82 2:02.74 5
13 Binek, Sierra Northern Colorado 2:03.73 2:03.20 4
14 Felton, Taylor SO Colorado State University2:00.26 2:03.39 3
15 Winegarner, Brette FR Colorado State University2:02.50 2:03.64 2
16 Newman, Andi FR Colorado State University2:05.50 2:03.81 1
17 DeLapp, Sarah JR Colorado State University2:06.50 2:05.94
18 Fowler, Jaime JR Colorado State University2:10.99 2:06.17
19 Boggs, Megan Wyoming 2:08.41 2:07.67
20 McCormick, Cassie Northern Colorado 2:09.91 2:08.95
21 Moran, Samantha FR Colorado State University2:12.50 2:09.50
22 Thomas, Allegra FR Colorado State University2:08.50 2:09.52
23 Sebastian, Hilary Northern Colorado 2:10.86 2:10.14
24 Fiest, Kristen Northern Colorado 2:16.14 2:10.77
25 Jackl, Karlie SO Colorado State University2:10.72 2:10.88
26 Hamilton, Katelyn Northern Colorado 2:12.44 2:11.05
27 Gosch, Amy University of Colorado 2:10.60 2:11.49
28 Wagar, Stephanie Northern Colorado 2:12.18 2:13.61
29 Smith, Atali Northern Colorado 2:11.46 2:13.62
30 Dean, Calli Northern Colorado 2:15.18 2:14.06
31 Beck, Brenda University of Colorado 2:08.00 2:15.47
32 Kreger, Jen Wyoming 2:17.37 2:19.00
33 Guerra, Monica Colorado School of Mines 2:07.41 2:19.03
34 Young, Lindsay University of Colorado 2:20.20 2:29.05
--- Carlaw, Lyndsey Colorado State University1:56.50 2:00.07

Event 20 Men 200 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Knaute, Chris Air Force 1:43.10 1:44.86 20
2 Kritzinger, Grant Wyoming 1:47.49 1:46.11 17
3 Heath, Kevin Air Force 1:45.80 1:46.62 16
4 King, Nick Wyoming 1:47.90 1:48.28 15
5 Bowen, Casey Air Force 1:45.30 1:48.52 14
6 Baker, Brent Wyoming 1:48.91 1:48.62 13
7 Karmondy, Matt Air Force 1:47.70 1:50.32 12
8 Taylor, Beau Wyoming 1:52.85 1:50.47 11
9 Peterson, Rory Air Force 1:43.70 1:50.90 9
10 Niesent, Seth Wyoming 1:54.06 1:51.67 7
11 Aydin, Emre Wyoming 1:51.64 1:51.88 6
12 Ayres, Auston Air Force 1:47.10 1:52.50 5
13 Hauffe, Justin Air Force 1:45.90 1:53.03 4
14 Lanahan, Michael University of Colorado 1:55.03 1:54.16 3
15 Uzelac, Nicholas Air Force 1:49.90 1:54.82 2
16 Wolf, Joe University of Colorado 1:53.00 1:54.94 1
17 Hume, Pat University of Colorado 1:55.80 1:57.16
18 Fitzgerald, Ryan Air Force 1:46.60 1:58.04
19 Moss, Ryan Air Force 1:47.80 1:58.85
20 Malin, Jeff University of Colorado 1:58.69 2:00.17
21 Hancock, John University of Colorado 2:02.00 2:05.76
22 Boylan, Patrick University of Colorado 2:02.00 2:09.66
23 Boehn, Andrew University of Colorado 2:12.00 2:12.41

Event 21 Women 100 Yard Breaststroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 McCaslin, Lyndsey JR Colorado State University1:05.77 1:06.89 20
2 Fischer, Lissa SR Colorado State University1:06.40 1:08.86 17
3 Robinson, Jamie SR Colorado State University1:07.80 1:08.94 16
4 Engs, Chandra FR Colorado State University1:08.50 1:09.15 15
5 Leziy-Miller, Alex Wyoming 1:11.79 1:09.51 14
6 Spadinger, Erin Wyoming 1:08.48 1:09.95 13
7 Swindler, Kara SO Colorado State University1:13.36 1:11.18 12
8 Canterbury, Amber JR Colorado State University1:09.80 1:11.38 11
9 Gaudielle, Lindsey Northern Colorado 1:11.02 1:11.45 9
10 Coler, Michelle Northern Colorado 1:11.89 1:11.80 7
11 Miranda, Josie Northern Colorado 1:12.20 1:11.97 6
12 Ozdemir, Seda JR Colorado State University1:13.84 1:13.26 5
13 Luscomb, Natalie Wyoming 1:12.91 1:13.38 4
14 Luciani, Danielle Northern Colorado 1:12.86 1:13.62 3
15 Valabrega, Fede University of Colorado 1:13.00 1:15.52 2
16 Robus, Hannah Northern Colorado 1:12.14 1:15.64 1
17 Lowry, Brittni Northern Colorado 1:14.22 1:15.77
18 Haley, Jessica University of Colorado 1:14.35 1:16.20
19 Wagar, Stephanie Northern Colorado 1:17.80 1:17.16
20 Coleman, Kristi Colorado School of Mines 1:16.88 1:18.04
21 Bauer, Heidi Colorado School of Mines 1:30.10 1:19.81
22 Lancaster, Courtney Colorado School of Mines 1:18.80 1:22.12
23 Collis, Heather University of Colorado 1:23.00 1:23.60
24 Schweitzer, Sarah University of Colorado NT 1:25.40
25 Rhoades, Kelly Colorado School of Mines 1:20.39 1:26.68
26 Popovich, Erin FR Colorado State University1:44.00 1:32.80
27 Argyropoulos, Nicole University of Colorado NT 1:38.60

Event 22 Men 100 Yard Breaststroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Usher, Scott Wyoming 56.37 55.97 20
2 Copsey, Shane SR Colorado School of Mines 59.59 1:00.66 17
3 Bergman, Andrew Air Force 1:01.30 1:01.27 16
4 McNeely, Jon Wyoming 1:01.01 1:01.43 15
5 Burton, Nick Air Force 1:01.30 1:01.88 14
6 Alfred-Ockiya, John Air Force 1:02.30 1:01.89 13
7 Jones, Dan Wyoming 1:06.66 1:03.02 12
8 Selde, Will Wyoming 1:06.86 1:03.85 11
9 Janney, William FR Colorado School of Mines 1:03.13 1:07.76 9
10 Beaudreau, Chris JR Colorado School of Mines 1:06.71 1:08.25 7
11 Iwata, Mike SO Colorado School of Mines 1:04.18 1:08.73 6
12 Nyquist, Henry University of Colorado 1:15.00 1:14.90 5
13 Holsenbeck, Steven University of Colorado NT 1:19.74 4
--- Dean, Erik JR Colorado School of Mines 1:07.70 1:07.21

Event 23 Women 100 Yard Backstroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Schneider, Kristen SR Colorado State University 58.24 58.50 20
2 Winegarner, Brette FR Colorado State University1:00.75 1:01.42 17
3 Lilly, Janelyn Wyoming 1:01.42 1:01.82 16
4 Beard, Lauren Wyoming 1:01.63 1:02.01 15
5 Crouch, Megan Northern Colorado 1:01.60 1:02.37 14
6 Haywood, Katie Wyoming 1:02.88 1:02.46 13
7 Kula, Rachelle SO Colorado State University1:03.00 1:03.48 12
8 Wilbanks, Cassi SO Colorado State University1:03.60 1:03.49 11
9 Beck, Brenda University of Colorado 59.60 1:05.12 9
10 Banker, Jennifer SO Colorado State University1:02.14 1:05.52 7
11 Hansen, Holly Wyoming 1:06.92 1:06.05 6
12 Fowler, Jaime JR Colorado State University1:07.94 1:06.94 5
13 Haley, Jessica University of Colorado 1:06.52 1:07.35 4
14 Sebastian, Lindsey Northern Colorado 1:05.92 1:07.89 3
15 Dean, Calli Northern Colorado 1:07.31 1:08.00 2
16 Fesler, Andrea Northern Colorado 1:10.10 1:08.05 50
16 Fiest, Kristen Northern Colorado 1:09.31 1:08.05 50
18 Oldham, Elise Northern Colorado 1:07.14 1:09.29
19 Stein, Meagan FR Colorado State University1:05.50 1:09.38
20 Houck, Lisa University of Colorado 1:11.00 1:12.60
21 Oliver, Tamara Colorado School of Mines 1:10.00 1:12.99

Event 24 Men 100 Yard Backstroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Maclean, Ethan Wyoming 53.44 52.65 20
2 Brehm, Paul Air Force 51.80 52.95 17
3 Spees, Oliver University of Colorado 55.89 54.71 16
4 Pounds, Eric Air Force 54.80 54.92 15
5 Ferber, Guy Wyoming 55.59 55.16 14
6 Leopold, Brad Wyoming 55.53 55.87 13
7 Perica, Bryce Wyoming 57.69 56.01 12
8 Parr, Evan Air Force 53.20 56.35 11
9 Parmenter, Paul Air Force 55.10 56.82 9
10 Vandam, Patrick Air Force 54.90 56.90 7
11 Lebeau, Charles Air Force 54.60 57.55 6
12 Finch, Colin University of Colorado 58.00 58.64 5
13 Flores, Billy University of Colorado 57.50 59.01 4
14 Ayres, Auston Air Force 56.30 59.07 3
15 Bowen, Casey Air Force 56.90 59.94 2
16 Sievers, Mathew Air Force 59.10 1:00.11 1
17 Copsey, Shane SR Colorado School of Mines 57.30 1:00.18
18 Melton, Kelly SR Colorado School of Mines 57.35 1:00.26
19 Yamashrio, Kimo Air Force 56.10 1:00.56
20 Wolf, Joe University of Colorado 59.50 1:00.75
21 Lapin, Justin Air Force 54.20 1:00.98
22 Phelps, Mason Air Force 55.90 1:01.11
23 Uzelac, Nicholas Air Force 1:00.50 1:01.49
24 Janney, William FR Colorado School of Mines 59.19 1:03.06
25 Harrison, Scott SO Colorado School of Mines 56.95 1:03.32
26 Ko, Scott University of Colorado 1:05.50 1:05.85
27 Hume, Pat University of Colorado 1:04.60 1:06.08
28 Bauer, Jacob University of Colorado 1:05.00 1:07.09
29 Boehn, Andrew University of Colorado 1:07.00 1:08.00
30 Sharif, Khalil Air Force 58.30 1:08.98
31 Hoenig, Mike University of Colorado 1:06.00 1:17.89

Event 25 Women 800 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Colorado State Univers A 7:50.50 7:51.09 40
1) Hofstetter, Corinne2) Engs, Chandra FR 3) Schneider, Kristen 4) Peck, Katie SR
2 Wyoming A 8:01.98 7:59.90 34
1) Lehnertz, Tamara 2) Beard, Lauren 3) Glaab, Laura 4) Bigger, Katie
3 Wyoming B 8:15.33 8:12.36 32
1) Zenker, Stacey 2) Hansen, Holly 3) Elliot, Toni 4) Lewis, Kristen
4 Northern Colorado A 8:25.60 8:20.98 30
1) Gaudielle, Lindsey 2) Plunkard, Nikki 3) Binek, Sierra 4) Fesler, Andrea
5 Wyoming C 8:26.29 8:23.22 28
1) Taylor, Lindsay 2) Mallett, Ashley 3) Spadinger, Erin 4) Boggs, Megan
6 Colorado State Univers B 8:20.50 8:28.76 26
1) Fischer, Lissa SR 2) McCaslin, Lyndsey J3) Ozdemir, Seda JR 4) Thompson, Tiffany S
7 Colorado State Univers C 8:35.50 8:29.49 24
1) Robinson, Jamie SR 2) Swindler, Kara SO 3) Tingle, Laura SO 4) Palmero, Jacquelynn
8 Northern Colorado B 8:34.80 8:41.72 22
1) Lorimer, Suzanne 2) McCormick, Cassie 3) Coler, Michelle 4) Smith, Atali
9 Colorado School of Min A 8:29.45 9:09.88 18
1) Fry, Megan 2) Lancaster, Courtney3) Guerra, Monica 4) Zeller, Molly
10 Colorado School of Min B 9:30.30 0:05.83 14
1) Frenier, Heather 2) Oliver, Tamara 3) Rhoades, Kelly 4) Bauer, Heidi

Event 26 Men 800 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Air Force A 6:59.90 7:04.93 40
1) Lebeau, Charles 2) Bowen, Casey 3) Heath, Kevin 4) Knaute, Chris
2 Wyoming A 7:14.72 7:06.06 34
1) Birks, Gene 2) Kritzinger, Grant 3) Gough, Galen 4) King, Nick
3 Wyoming B 7:27.73 7:18.54 32
1) Usher, Scott 2) Baker, Brent 3) Taylor, Beau 4) Fogel, Ron
4 Air Force B 7:07.80 7:18.94 30
1) Pounds, Eric 2) Phelps, Mason 3) Peterson, Rory 4) Hauffe, Justin
5 Air Force D 7:17.40 7:28.02 28
1) Yamashrio, Kimo 2) Sievers, Mathew 3) Ayres, Auston 4) Karmondy, Matt
6 Air Force C 7:15.40 7:28.74 26
1) Fitzgerald, Ryan 2) Brehm, Paul 3) Parr, Evan 4) Parmenter, Paul
7 Wyoming C 7:31.29 7:29.75 24
1) Aydin, Emre 2) McNeely, Jon 3) Selde, Will 4) Niesent, Seth
8 Air Force E 7:18.90 7:42.76 22
9 Colorado School of Min A 7:23.37 7:55.12 18
1) McAliley, Andy SO 2) Casias, Tim JR 3) Miller, Ryan SO 4) Dean, Erik JR
10 Colorado School of Min B 8:00.00 8:15.95 14
1) Janney, William FR 2) Robertson, Jackson 3) Beaudreau, Chris JR4) Iwata, Mike SO
11 University of Colorado A NT 8:16.19 12

Event 27 Women 1650 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Hofstetter, Corinne SR Colorado State University7:50.50 7:39.97 20
2 Lewis, Kristen Wyoming 8:16.38 8:03.01 17
3 Felton, Taylor SO Colorado State University8:20.50 8:10.85 16
4 Glaab, Laura Wyoming 8:00.41 8:20.11 15
5 DeLapp, Sarah JR Colorado State University8:35.50 8:21.02 14
6 Newman, Andi FR Colorado State University8:55.50 8:48.41 13
7 Gaudielle, Lindsey Northern Colorado 9:08.03 8:50.78 12
8 Mallett, Ashley Wyoming 8:46.42 9:06.96 11
9 Boggs, Megan Wyoming 1:00.04 9:10.03 9
10 Moran, Samantha FR Colorado State University9:40.50 9:29.26 7
11 Smith, Atali Northern Colorado 9:55.18 9:33.11 6
12 Hicks, Shauna Northern Colorado 9:40.20 0:16.55 5
13 Oldham, Elise Northern Colorado 0:04.90 0:28.48 4
14 Dean, Calli Northern Colorado 0:20.10 0:38.52 3
15 Jackl, Karlie SO Colorado State University9:40.30 0:40.48 2
16 Gosch, Amy University of Colorado 4:00.23 0:56.26 1
17 Frenier, Heather Colorado School of Mines 0:40.40 1:48.74

Event 28 Men 1650 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Knaute, Chris Air Force 6:20.20 6:33.56 20
2 Aydin, Emre Wyoming 6:52.14 6:44.50 17
3 Fitzgerald, Ryan Air Force 6:29.90 6:46.77 16
4 Karmondy, Matt Air Force 6:35.60 6:57.74 15
5 King, Nick Wyoming 6:59.40 7:24.02 14
6 Peterson, Rory Air Force 6:41.30 7:24.45 13
7 Pounds, Eric Air Force 6:52.30 7:33.06 12
8 Heath, Kevin Air Force 6:45.20 7:45.10 11
9 Baker, Brent Wyoming 7:20.40 7:47.95 9
10 Harrison, Scott SO Colorado School of Mines 7:39.42 7:53.67 7
11 McAliley, Andy SO Colorado School of Mines 7:30.00 7:59.43 6
12 Romero, Ted University of Colorado 8:30.13 8:37.08 5
13 Dean, Erik JR Colorado School of Mines 8:30.13 8:39.90 4
14 Casias, Tim JR Colorado School of Mines 8:45.86 8:59.50 3
15 Miller, Ryan SO Colorado School of Mines 9:42.78 9:41.57 2
16 Robertson, Jackson FR Colorado School of Mines 1:11.11 0:54.00 1

Event 29 Women 200 Yard Backstroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Schneider, Kristen SR Colorado State University2:06.64 2:10.24 20
2 Lilly, Janelyn Wyoming 2:12.64 2:12.88 17
3 Crouch, Megan Northern Colorado 2:12.20 2:13.16 16
4 Beard, Lauren Wyoming 2:13.98 2:13.20 15
5 Winegarner, Brette FR Colorado State University2:15.12 2:15.07 14
6 Wilbanks, Cassi SO Colorado State University2:20.14 2:17.83 13
7 Hansen, Holly Wyoming 2:17.40 2:19.55 12
8 Banker, Jennifer SO Colorado State University2:20.98 2:21.30 11
9 Sebastian, Lindsey Northern Colorado 2:23.15 2:24.37 9
10 Glaab, Laura Wyoming 2:20.09 2:24.48 7
11 Dean, Calli Northern Colorado 2:23.74 2:26.76 6
12 Stein, Meagan FR Colorado State University2:30.50 2:27.40 5
13 Coleman, Kristi Colorado School of Mines 2:29.46 2:30.79 4
14 Oldham, Elise Northern Colorado 2:29.18 2:32.52 3
15 Lancaster, Courtney Colorado School of Mines 2:29.41 2:35.91 2
--- Oliver, Tamara Colorado School of Mines 2:40.10 2:34.09

Event 30 Men 200 Yard Backstroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Brehm, Paul Air Force 1:52.40 1:55.27 20
2 Ferber, Guy Wyoming 1:59.07 1:56.54 17
3 McNeely, Jon Wyoming 1:59.90 1:58.07 16
4 Maclean, Ethan Wyoming 1:58.81 1:59.11 15
5 Gough, Galen Wyoming 1:59.40 2:01.41 14
6 Finch, Colin University of Colorado 2:03.00 2:01.76 13
7 McAliley, Andy SO Colorado School of Mines 2:04.48 2:02.73 12
8 Parr, Evan Air Force 1:54.80 2:03.74 11
9 Lebeau, Charles Air Force 1:55.90 2:04.84 9
10 Lapin, Justin Air Force 1:55.40 2:04.87 7
11 Yamashrio, Kimo Air Force 1:59.40 2:05.15 6
12 Parmenter, Paul Air Force 1:56.20 2:05.37 5
13 Flores, Billy University of Colorado 2:08.00 2:06.16 4
14 Leopold, Brad Wyoming 2:04.47 2:07.09 3
15 Burton, Nick Air Force 1:58.40 2:08.14 2
16 Melton, Kelly SR Colorado School of Mines 2:07.17 2:11.53 1
17 Robertson, Jackson FR Colorado School of Mines 2:10.10 2:24.60
18 Boehn, Andrew University of Colorado 2:31.00 2:25.76

Event 31 Women 100 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Engs, Chandra FR Colorado State University 54.45 54.50 20
2 Langner, Paula SR Colorado State University 54.09 54.75 17
3 Thorson, Heidi Wyoming 54.58 55.02 1550
3 Jones, Liz SO Colorado State University 54.48 55.02 1550
5 Haywood, Katie Wyoming 55.16 55.29 14
6 Michelena, Sam Wyoming 57.19 56.50 13
7 Plunkard, Nikki Northern Colorado 57.03 56.58 12
8 Lehnertz, Tamara Wyoming 54.70 56.59 11
9 Binek, Sierra Northern Colorado 56.76 56.64 9
10 Aspevig, Shelley JR Colorado State University 58.13 56.67 7
11 Fry, Megan Colorado School of Mines 57.77 56.93 6
12 Zenker, Stacey Wyoming 57.16 56.95 5
13 Ozdemir, Seda JR Colorado State University 56.50 57.05 4
14 Sebastian, Hilary Northern Colorado 56.21 57.17 3
15 Fesler, Andrea Northern Colorado 57.12 57.41 2
16 Felton, Taylor SO Colorado State University 57.31 57.86 1
17 Thomas, Allegra FR Colorado State University 57.50 57.89
18 Newman, Andi FR Colorado State University 58.50 58.09
19 Stallings, Ganae Wyoming 55.78 58.50
20 Thompson, Tiffany SO Colorado State University 57.12 58.54
21 Hamilton, Katelyn Northern Colorado 59.46 58.88
22 Fowler, Jaime JR Colorado State University 58.69 59.07
23 Gosch, Amy University of Colorado 58.40 59.69
24 Moran, Samantha FR Colorado State University 59.50 59.81
25 Fiest, Kristen Northern Colorado 59.81 1:00.03
26 Crouch, Megan Northern Colorado 58.90 1:00.22
27 Sebastian, Lindsey Northern Colorado 1:00.40 1:00.71
28 Robus, Hannah Northern Colorado 59.89 1:01.10
29 Kreger, Jen Wyoming 1:02.16 1:01.42
30 Roberts, Jeanie University of Colorado 1:03.00 1:02.35
31 Guerra, Monica Colorado School of Mines 59.59 1:03.02
32 Young, Lindsay University of Colorado 1:04.30 1:06.10
33 Popovich, Erin FR Colorado State University1:13.50 1:10.36
34 Schweitzer, Sarah University of Colorado NT 1:12.36
--- Carlaw, Lyndsey Colorado State University 52.50 X54.32

Event 32 Men 100 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Birks, Gene Wyoming 47.88 47.01 20
2 Perica, Bryce Wyoming 49.84 48.10 17
3 Lebeau, Charles Air Force 48.10 48.50 16
4 Kritzinger, Grant Wyoming 48.67 48.61 15
5 Bowen, Casey Air Force 47.50 48.85 14
6 Taylor, Beau Wyoming 50.11 48.91 13
7 Copsey, Shane SR Colorado School of Mines 48.90 49.42 12
8 Spees, Oliver University of Colorado 51.05 49.48 11
9 Baker, Brent Wyoming 52.30 49.91 9
10 Alfred-Ockiya, John Air Force 49.80 50.12 7
11 Fruhwirth, Jeff University of Colorado 49.02 50.28 6
12 Ayres, Auston Air Force 48.20 50.35 5
13 Heath, Kevin Air Force 48.60 50.36 4
14 Vandam, Patrick Air Force 50.80 51.16 3
15 Moss, Ryan Air Force 48.90 51.32 2
16 Romero, Ted University of Colorado 51.00 51.40 1
17 Niesent, Seth Wyoming 51.80 51.53
18 Uzelac, Nicholas Air Force 50.60 51.54
18 Miller, Ryan SO Colorado School of Mines 50.60 51.54
20 Wardell, Morgan Wyoming 51.40 51.57
20 Lanahan, Michael University of Colorado 50.05 51.57
22 Brothers, Danny University of Colorado 51.00 51.62
23 Wolf, Joe University of Colorado 50.90 51.67
24 Harrison, Scott SO Colorado School of Mines 49.10 52.41
25 Flores, Billy University of Colorado 51.08 52.59
25 Moran, Tom University of Colorado 52.90 52.59
27 Hume, Pat University of Colorado 53.90 52.62
28 Hauffe, Justin Air Force 50.50 52.93
29 Malin, Jeff University of Colorado 52.69 53.91
30 Nyquist, Henry University of Colorado 1:00.00 55.38
31 Ko, Scott University of Colorado 55.30 55.90
32 Hancock, John University of Colorado 55.00 56.42
33 Hoenig, Mike University of Colorado 59.00 56.64
34 Boylan, Patrick University of Colorado 1:00.00 56.65
35 Holsenbeck, Steven University of Colorado NT 56.85
36 Bauer, Jacob University of Colorado 55.00 57.31
37 Julsen, Brian University of Colorado NT 1:01.60

Event 33 Women 200 Yard Breaststroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Robinson, Jamie SR Colorado State University2:22.45 2:24.48 20
2 Fischer, Lissa SR Colorado State University2:23.05 2:26.15 17
3 Leziy-Miller, Alex Wyoming 2:35.24 2:26.23 16
4 McCaslin, Lyndsey JR Colorado State University2:29.68 2:32.75 15
5 Coler, Michelle Northern Colorado 2:36.34 2:36.37 14
6 Spadinger, Erin Wyoming 2:33.21 2:36.82 13
7 Swindler, Kara SO Colorado State University2:39.86 2:37.19 12
8 Miranda, Josie Northern Colorado 2:41.09 2:37.23 11
9 Canterbury, Amber JR Colorado State University2:34.70 2:37.41 9
10 Luscomb, Natalie Wyoming 2:37.32 2:38.59 7
11 Robus, Hannah Northern Colorado 2:40.02 2:41.48 6
12 Luciani, Danielle Northern Colorado 2:45.80 2:41.73 5
13 Valabrega, Fede University of Colorado 2:40.20 2:43.01 4
14 Coleman, Kristi Colorado School of Mines 2:43.13 2:51.27 3
15 Bauer, Heidi Colorado School of Mines 3:01.10 2:54.95 2
16 Rhoades, Kelly Colorado School of Mines 2:59.19 3:04.66 1

Event 34 Men 200 Yard Breaststroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Usher, Scott Wyoming 2:10.24 2:04.71 20
2 McNeely, Jon Wyoming 2:16.04 2:12.80 17
3 Jones, Dan Wyoming 2:18.62 2:15.63 16
4 Burton, Nick Air Force 2:12.50 2:16.29 15
5 Bergman, Andrew Air Force 2:12.50 2:17.37 14
6 Parmenter, Paul Air Force 2:12.50 2:24.92 13
7 Knaute, Chris Air Force 2:12.50 2:25.37 12
8 Selde, Will Wyoming 2:20.40 2:26.76 11
9 Dean, Erik JR Colorado School of Mines 2:19.90 2:27.42 9
10 Alfred-Ockiya, John Air Force 2:12.50 2:29.24 7
11 Beaudreau, Chris JR Colorado School of Mines 2:24.49 2:30.70 6
12 Iwata, Mike SO Colorado School of Mines 2:29.19 2:30.83 5
13 Julsen, Brian University of Colorado NT 2:34.98 4
--- Copsey, Shane SR Colorado School of Mines 2:16.60 2:15.75
--- Janney, William FR Colorado School of Mines 2:21.11 2:36.87

Event 35 Women 200 Yard Butterfly
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Hofstetter, Corinne SR Colorado State University2:08.99 2:07.70 20
2 Bigger, Katie Wyoming 2:20.82 2:10.71 17
3 Kula, Rachelle SO Colorado State University2:11.51 2:13.25 16
4 Taylor, Lindsay Wyoming 2:16.42 2:13.32 15
5 Mallett, Ashley Wyoming 2:14.74 2:13.57 14
6 Lewis, Kristen Wyoming 2:17.50 2:16.54 13
7 Zenker, Stacey Wyoming 2:25.40 2:17.20 12
8 Lorimer, Suzanne Northern Colorado 2:18.18 2:20.03 11
9 Tingle, Laura SO Colorado State University2:17.92 2:20.49 9
10 Elliot, Toni Wyoming 2:25.79 2:21.30 7
11 Lowry, Brittni Northern Colorado 2:21.10 2:23.55 6
12 Zeller, Molly Colorado School of Mines 2:24.40 2:24.46 5
13 Plunkard, Nikki Northern Colorado 2:24.29 2:25.48 4
14 McCormick, Cassie Northern Colorado 2:27.40 2:27.81 3
15 Palmero, Jacquelynn FR Colorado State University2:20.50 2:30.56 2
16 Hicks, Shauna Northern Colorado 2:34.76 2:34.70 1

Event 36 Men 200 Yard Butterfly
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Gough, Galen Wyoming 1:55.24 1:54.70 20
2 Pounds, Eric Air Force 1:54.70 1:55.57 17
3 Fogel, Ron Wyoming 1:56.91 1:56.36 16
4 Vandam, Patrick Air Force 1:58.70 1:58.24 15
5 Phelps, Mason Air Force 1:57.30 2:00.71 14
6 Lapin, Justin Air Force 2:02.50 2:03.37 13
7 Sievers, Mathew Air Force 1:59.70 2:03.77 12
8 Peterson, Rory Air Force 1:57.70 2:04.76 11
9 Melton, Kelly SR Colorado School of Mines 2:04.50 2:04.99 9
10 Fitzgerald, Ryan Air Force 1:59.99 2:06.44 7
11 Parr, Evan Air Force 2:01.60 2:06.51 6
12 Yamashrio, Kimo Air Force 2:01.30 2:06.77 5
13 McAliley, Andy SO Colorado School of Mines 2:04.48 2:07.19 4
14 Brehm, Paul Air Force 1:58.10 2:07.35 3
15 Sharif, Khalil Air Force 2:00.80 2:10.60 2
16 Karmondy, Matt Air Force 2:04.60 2:11.61 1
17 Hauffe, Justin Air Force 1:56.70 2:13.09
18 Moss, Ryan Air Force 2:02.50 2:15.52
19 Casias, Tim JR Colorado School of Mines 2:18.80 2:22.02
--- Birks, Gene Wyoming 1:55.10 X
--- Harrison, Scott SO Colorado School of Mines 2:11.10 2:15.68

Event 37 Women 1 mtr Diving
Name Yr School inals Score Points
1 Haapanen, Saara Wyoming NT 248.20 20
2 Keefer, Emily Wyoming NT 218.15 17
3 Hager, Michelle Air Force NT 216.55 16
4 Vigil, Lori SR Colorado State University NT 210.80 15
5 Boyle, Shea Wyoming NT 209.40 14
6 Crisp, Kara JR Colorado State University NT 176.05 13
7 Lucas, Veronica Northern Colorado NT 172.40 12
8 Stape, Maggie Wyoming NT 167.80 11
9 Kimball, Channing Wyoming NT 165.90 9
10 Jaynes, Johnna University of Colorado NT 162.50 7
11 Lucas, Valerie Northern Colorado NT 159.65 6
12 Johnson, Oakley Northern Colorado NT 150.40 5
13 Thames, Kara Northern Colorado NT 146.10 4
14 Bursey, Lauren Air Force NT 140.90 3
15 Stafford, Hope JR Colorado State University NT 137.80 2
16 Trucco, Meghan JR Colorado State University NT 134.90 1
17 Walton, Gwen University of Colorado NT 133.15
18 Wierzba, Jill University of Colorado NT 114.65
19 Remner, Melissa University of Colorado NT 111.25
20 Kamienski, Kay University of Colorado NT 89.70
21 Borden, Amanda University of Colorado NT 84.30

Event 38 Men 3 mtr Diving
Name Yr School inals Score Points
1 Lynch, John Wyoming NT 454.65 20
2 Chapman, Ben Air Force NT 400.85 17
3 Bretting, Kevin Wyoming NT 390.25 16
4 Hulse, Doug Air Force NT 389.75 15
5 Miller, Adam Wyoming NT 375.25 14
6 Smith, Mike Wyoming NT 318.65 13

Event 39 Women 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Colorado State Univers A 3:38.13 3:35.58 40
1) Peck, Katie SR 2) Engs, Chandra FR 3) Langner, Paula SR 4) Jones, Liz SO
2 Wyoming A 3:39.78 3:36.41 34
1) Lehnertz, Tamara 2) Bigger, Katie 3) Haywood, Katie 4) Thorson, Heidi
3 Colorado State Univers B 3:50.46 3:44.29 32
1) Aspevig, Shelley JR2) Ozdemir, Seda JR 3) Thompson, Tiffany S4) Kula, Rachelle SO
4 Wyoming B 3:46.60 3:45.08 30
1) Beard, Lauren 2) Stallings, Ganae 3) Michelena, Sam 4) Glaab, Laura
5 Northern Colorado A 3:46.67 3:45.96 28
1) Plunkard, Nikki 2) Fesler, Andrea 3) Miranda, Josie 4) Sebastian, Hilary
6 Wyoming C 3:57.98 3:48.93 26
1) Leziy-Miller, Alex 2) Zenker, Stacey 3) Elliot, Toni 4) Luscomb, Natalie
7 Northern Colorado B 3:55.18 3:50.03 24
1) Binek, Sierra 2) Fiest, Kristen 3) Gaudielle, Lindsey 4) Hamilton, Katelyn
8 Colorado State Univers D 3:59.50 3:55.07 22
1) DeLapp, Sarah JR 2) Newman, Andi FR 3) Jackl, Karlie SO 4) Felton, Taylor SO
9 Colorado State Univers C 3:55.81 3:55.67 18
1) Wilbanks, Cassi SO 2) Fowler, Jaime JR 3) Thomas, Allegra FR 4) Banker, Jennifer SO
10 University of Colorado A 4:10.70 4:10.58 14
1) Lewis, Whitney 2) Gosch, Amy 3) Brandemuehl, Abby 4) Roberts, Jeanie
11 Colorado School of Min A 4:04.40 4:26.76 12
1) Oliver, Tamara 2) Frenier, Heather 3) Bauer, Heidi 4) Rhoades, Kelly

Event 40 Men 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Wyoming A 3:15.34 3:11.89 40
1) Birks, Gene 2) Perica, Bryce 3) Maclean, Ethan 4) Kritzinger, Grant
2 Air Force B 3:11.50 3:16.14 34
1) Brehm, Paul 2) Peterson, Rory 3) Alfred-Ockiya, John4) Pounds, Eric
3 Air Force A 3:09.90 3:16.84 32
1) Lebeau, Charles 2) Bowen, Casey 3) Heath, Kevin 4) Ayres, Auston
4 Wyoming B 3:20.40 3:19.61 30
1) Wardell, Morgan 2) Taylor, Beau 3) Leopold, Brad 4) Jones, Dan
5 Wyoming C 3:27.21 3:20.94 28
1) Niesent, Seth 2) Fogel, Ron 3) Baker, Brent 4) King, Nick
6 Air Force C 3:13.40 3:24.49 26
1) Sievers, Mathew 2) Vandam, Patrick 3) Phelps, Mason 4) Parr, Evan
7 University of Colorado A 3:20.00 3:26.33 24
1) Fruhwirth, Jeff 2) Wolf, Joe 3) Finch, Colin 4) Romero, Ted
8 Air Force D 3:14.70 3:26.66 22
1) Knaute, Chris 2) Uzelac, Nicholas 3) Hauffe, Justin 4) Moss, Ryan
9 Air Force F NT 3:29.88 18
10 Air Force E 3:17.50 3:30.35 14
11 University of Colorado C NT 3:37.57 12
1) Flores, Billy 2) Holsenbeck, Steven 3) Brothers, Danny 4) Julsen, Brian
12 Colorado School of Min A 3:30.31 3:39.92 10
1) Casias, Tim JR 2) Robertson, Jackson 3) Janney, William FR 4) Dean, Erik JR
13 University of Colorado B 4:01.00 3:41.10 8
1) Bauer, Jacob 2) Nyquist, Henry 3) Hoenig, Mike 4) Malin, Jeff
14 University of Colorado D NT 3:47.89 6
1) Woods, Dylan 2) Moran, Tom 3) Hancock, John 4) Boylan, Patrick
--- Colorado School of Min B 3:30.99 3:23.83
1) McAliley, Andy SO 2) Harrison, Scott SO 3) Melton, Kelly SR 4) Copsey, Shane SR