ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





O'Neil Sets State Record in 100 Fly at Oregon 4A High School Champs -- March 24, 2003

By Josh Jeffrey

PORTLAND, Oregon. THE Oregon Class 4A State Championships in Portland featured a state record, lots of fast swimming, and many double winners.

Roseburg's Paul O'Neil smashed the state record in the boys' 100 fly with a swift 49.41 to highlight the competition.

Girls' meet
Junior Jenni Stratton of David Douglas High had no problems in winning the 200 freestyle, 1:49.88 over Lakeridge's Emily Wilson, 1:52.27, or the 500 freestyle in 4:51.86 over Jane Kestner of Lincoln, who was just over a second back at 4:52.96.

Jesuit senior Kristen Kilroy won the 50 free over McMinnville's Amanda Neubig, 24.08 to 24.49, and won the 100 fly in 55.02, duplicating her state record-breaking time from last season and easily defeating Tualatin's Julie McCauley (58.26). Neubig won the 100 freestyle in 53.12 over North Eugene's Sarah Boam (53.68) .

Reynolds junior Caitlyn Shortt took the 200 IM by nearly six seconds, winning in 2:02.70, just a tenth off the state record held since 1999 by Alisa Schuknecht. In second was Kathryn Thompson of Roseburg in 2:08.18. Thompson and Shortt would also face off in the 100 backstroke, with Shortt once again emerging victorious, 57.42 to 58.53.

Another state record nearly fell when Barlow junior Felicia Castaneda clocked 1:03.57 to win the 100 breaststroke over Summit's Sierra Lewis (1:05.91). Castaneda's time was just 13-hundredths off the state record set by Denise Merk in 1996.

Lincoln (Ali Davis, Jessica Embick, Amy Jarvis, Jane Kestner) took the 200 medley relay, 1:51.45 to second place Roseburg's 1:51.98. McMinnville (Robin Klein, Kaylin Hutchinson, Casey Bradshaw, Amanda Neubig) won the 200 free relay from Tualatin, 1:39.78 to 1:30.34, while David Douglas (Jenni Stratton, Erin Henson, JoJo Miller, Analicia Horn) took the 400 free relay 3:36.84 to McMinnville's 3:37.33. Jenni Stratton's leadoff for David Douglas of 51.93 was considerably faster than the individual event winning time.


Boys' meet
On the boys' side, senior Patrick O'Neil of Roseburg was the dominant force. First leading his team (O'Neil, Garrett Shields, Nels Walther, Ryan Russell) to victory in the 200 medley relay, winning in 1:39.08 to South Eugene's 1:40.17.

O'Neil also took two individual event wins. He first took the 200 IM handily, by nearly nine full seconds over Barlow's Connor Hall, 1:50.71 to 1:59.01, and then broke the state record in the 100 butterfly, winning in 49.41 to Lebanon's Joe Andrews' 52.32.

He combined with the same 200 medley relay winning teammates to take the 200 freestyle relay as well, winning in 1:28.80 to South Eugene's 1:29.20.

Joey Nannini, a junior at Tigard, took the middle distance races, winning the 200 free over Summit junior Henry Holmberg, 1:44.59 to 1:45.03, in addition to the 500 free, in 4:41.84 to Holmberg's 4:45.97.

The men's 50 was won by Aloha junior Stephen Mecham, who touched in 21.78, just a hundredth ahead of Ian Calpin of Lake Oswego (21.79). Barlow junior Jake Salaz took the 100 breast over Summit's Alex Larkin, 59.25 to 1:00.07.

North Eugene junior Ben Malcolm stamped a W on two races, taking the 100 free over Mecham in 46.95 to 47.05, and the 100 back, winning by exactly two seconds over Summit's Nolan Morrell, 51.89 to 53.89.

Summit took a number of second place finishes in individual events, but would win the 400 free relay. Holmberg, Larkin, Dan Nyaradi, and Morrell would combine to touch in 3:18.35, ahead of bridesmaids South Eugene (3:18.89), which would finish an agonizing second for the third consecutive relay of the meet.

OSAA / U.S. BANK / LES SCHWAB TIRES
2003 4A SWIMMING STATE CHAMPIONSHIPS
Results - Finals

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
National HS: * 1:44.80 2001 Irvine, CA
Oregon HS: ! 1:48.11 2001 Westview HS
1:50.36 AATS
1:53.29 CONS
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Lincoln 1:52.86 1:51.45 CONS 32
1) Davis, Ali 11 2) Embick, Jessica 10
3) Jarvis, Amy 12 4) Kestner, Jane 10
28.84 30.13 27.43 25.05
2 Roseburg 1:52.71 1:51.98 CONS 26
1) Thompson, Kathryn 10 2) Wafer, Jessica 9
3) Saylor, Jennifer 11 4) Daven, Alyssa 12
27.65 32.19 26.70 25.44
3 Summit 1:52.18 1:52.93 CONS 24
1) Garrick, Melanie 10 2) Lewis, Sierra 12
3) Wood, Maegan 11 4) Mosier, Amy 11
29.90 30.29 27.16 25.58
4 McMinnville 1:53.88 1:53.96 22
1) Hainsworth, Lesly 9 2) Miller, Kate 12
3) Hutchinson, Kaylin 10 4) Sharman, Claire 10
29.50 32.07 27.10 25.29
5 David Douglas 1:56.16 1:56.34 20
1) Snyder, Jalee 12 2) Miller, JoJo 11
3) Beck, Christy 11 4) Horn, Analicia 11
31.05 31.98 28.88 24.43
6 Sheldon 1:55.30 1:56.95 18
1) Fay, Laura 10 2) Monteleone, Chandell 9
3) Gluz, Sarit 10 4) Snyder, Sarah 9
29.82 31.53 29.46 26.14
Consolation Final
7 Jesuit 1:57.02 1:56.13 14
1) Cope, Erin 10 2) Bieze, Ellie 11
3) Lee, Paige 11 4) Bieze, Katie 10
29.91 33.22 27.47 25.53
8 Barlow 1:56.98 1:57.32 10
1) Tribe, Jessica 12 2) Castaneda, Felicia 11
3) Cranswick, Marisa 12 4) Somera, Christine 11
32.06 29.69 28.55 27.02
9 Tualatin 1:56.55 1:58.40 8
1) Alexander, Nancy 11 2) Alexander, Kate 9
3) Johnson, Courtney 10 4) Hunter, Elaina 11
30.38 34.31 28.29 25.42
10 St. Mary's Academy 1:57.89 1:58.58 6
1) Meagher, Rachael 9 2) Badyrka, Kira 9
3) Azimi, Sheeva 12 4) Redden, Kathy 11
30.46 34.31 27.50 26.31
11 Corvallis 1:57.12 1:58.79 4
1) Storie, Malia 11 2) Hendrickson, Lindsay 10
3) Crampton, Brynna 10 4) Leslie, Caitlin 11
28.67 34.86 29.09 26.17
12 Tigard 1:58.23 1:58.82 2
1) Smith, Danielle 10 2) Goeres, Kelly 9
3) Carlisle, Hilary 12 4) Mcmillan, Eileen 10
30.05 34.08 28.71 25.98

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
National HS: * 1:31.22 2000 Cincinnatie, St. Xavier, OH
Oregon HS: ! 1:35.43 1998 McMinnville HS
1:37.77 AATS
1:40.21 CONS
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Roseburg 1:40.77 1:39.08 CONS 32
1) O'Neil, Patrick 12 2) Shields, Garrett 9
3) Walther, Nels 12 4) Russell, Ryan 12
23.74 29.17 24.46 21.71
2 South Eugene 1:41.18 1:40.17 CONS 26
1) Knight, Zach 12 2) Bishow, Elliot 11
3) Naleway, Patrick 12 4) Martin, Billy 12
25.58 28.50 23.97 22.12
3 Barlow 1:42.13 1:42.02 24
1) Hall, Connor 12 2) Salaz, Jake 11
3) Tuttle, Zak 9 4) Sussenguth, Ryan 11
25.98 27.51 25.47 23.06
4 Summit 1:41.88 1:42.93 22
1) Morrell, Nolan 10 2) Larkin, Alex 10
3) Holmberg, Henry 11 4) Nyaradi, Dan 9
26.15 28.29 24.59 23.90
5 Aloha 1:43.53 1:43.51 20
1) Mecham, Stephen 11 2) Reynolds, Andrew 12
3) Roper, Chris 12 4) Miller, Erik 12
24.83 29.00 26.11 23.57
6 Newberg 1:43.41 1:44.15 18
1) Kinne, Jake 11 2) Rogers, Ricky 9
3) Aylor, Andrew 10 4) Boysen, Mitch 10
26.44 28.18 25.61 23.92
Consolation Final
7 Lake Oswego 1:45.55 1:46.08 14
1) Calpin, Ian 12 2) Garside, Matt 11
3) Hampton, Justin 10 4) Glenn, Kevin 11
25.87 31.40 25.93 22.88
8 Gresham 1:45.15 1:46.36 10
1) Peterson, Joe 12 2) White, Robby 12
3) Peterson, Sam 10 4) Schnacky, Aaron 12
25.25 31.98 25.79 23.34
9 Sheldon 1:46.61 1:46.78 8
1) Neidig, Erik 12 2) Hahn, Hilmar 12
3) Hu, Shenglei 12 4) Waggoner, Trevor 11
28.47 28.85 25.73 23.73
10 Cleveland 1:47.07 1:47.99 6
1) Niles, Zach 10 2) Semke, Sean 10
3) Payment, Stuart 10 4) Schwoefferman, Ty 12
28.23 30.13 26.95 22.68
11 Lebanon 1:46.02 1:48.14 4
1) Wimer, Andrew 12 2) Nichols, Michael 11
3) Andrews, Joe 11 4) Benneth, Andy 12
29.33 30.63 24.62 23.56
-- Crescent Valley 1:44.49 DQ
1) Hickerson, Carl 11 2) Lee, RJ 12
3) Kisler, Blaine 10 4) Rosenberg, Russell 11
26.54 30.23 24.04 24.02

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
National HS: * 1:45.98 1982 Cynthia Woodhead, Mission Viej
Oregon HS: ! 1:48.86 1999 Sarah McCauley, Tualatin
1:52.51 AATS
1:54.83 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Stratton, Jenni 11 David Douglas 1:51.99 1:49.88 AATS 16
26.30 27.72 27.87 27.99
2 Wilson, Emily 12 Lakeridge 1:55.32 1:52.27 AATS 13
27.04 28.29 28.59 28.35
3 Kestner, Jane 10 Lincoln 1:55.07 1:52.58 CONS 12
26.73 28.39 28.87 28.59
4 McCauley, Julie 12 Tualatin 1:53.05 1:52.81 CONS 11
27.08 28.18 28.21 29.34
5 Klein, Robin 10 McMinnville 1:56.16 1:58.17 10
27.66 29.48 30.56 30.47
6 Bradshaw, Casey 11 McMinnville 1:56.51 2:03.67 9
27.89 31.74 32.90 31.14
Consolation Final
7 Boam, Sarah 10 North Eugene 1:58.29 1:56.59 7
27.54 29.46 29.89 29.70
8 Ye, Cissey 9 Sunset 1:58.30 1:58.33 5
27.86 29.88 30.25 30.34
9 Becker, Kelly 9 Tualatin 1:58.24 1:58.63 4
27.75 29.61 30.69 30.58
10 Peterson, Katie 10 Gresham 1:58.36 1:58.71 3
27.90 29.92 30.64 30.25
11 Marceau, Kristin 10 Summit 1:58.42 1:59.79 2
28.68 30.48 30.78 29.85
12 Garrick, Melanie 10 Summit 2:00.02 2:01.50 1
28.69 30.52 31.57 30.72

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
National HS: * 1:34.96 1991 Joe Hudepohl, St. Xavier, OH
Oregon HS: ! 1:38.80 1993 Casey Harmon, Beaverton
1:42.23 AATS
1:44.16 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Nannini, Joey 11 Tigard 1:48.47 1:44.59 16
25.02 26.77 26.96 25.84
2 Holmberg, Henry 11 Summit 1:46.19 1:45.03 13
24.58 26.78 26.97 26.70
3 Peterson, Joe 12 Gresham 1:46.63 1:45.47 12
24.53 27.14 27.15 26.65
4 Andrews, Joe 11 Lebanon 1:47.10 1:46.30 11
26.08 26.53 26.60 27.09
5 Clark-Ginsberg, Aa 11 Lincoln 1:46.35 1:46.98 10
24.68 26.91 27.39 28.00
6 Morrell, Nolan 10 Summit 1:48.01 1:48.14 9
25.38 27.64 27.77 27.35
Consolation Final
7 Lee, David 9 South Eugene 1:49.37 1:49.08 7
25.73 27.57 28.26 27.52
8 Yoo, Gino 12 Sprague 1:50.99 1:50.05 5
25.91 27.88 28.65 27.61
9 Koenig, Laurance 11 Canby 1:52.28 1:51.01 4
26.07 27.93 28.57 28.44
10 O'Keefe, Sean 9 Jesuit 1:51.77 1:52.06 3
25.92 28.61 28.94 28.59
11 Olsen, Trevor 12 Sheldon 1:53.32 1:52.88 2
26.87 27.85 28.95 29.21
12 Kowalski, Eric 10 McNary 1:52.43 1:52.90 1
25.94 28.74 29.34 28.88

Event 5 Girls 200 Yard IM
===============================================================================
National HS: * 1:58.45 2000 Natalie Coughlin, Novato, CA
Oregon HS: ! 2:02.60 1999 Alisa Schuknecht, Bend
2:06.64 AATS
2:09.54 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Shortt, Caitlyn 11 Reynolds 2:04.14 2:02.70 AATS 16
26.69 31.05 35.36 29.60
2 Thompson, Kathryn 10 Roseburg 2:10.32 2:08.18 CONS 13
28.38 31.03 38.64 30.13
3 Castaneda, Felicia 11 Barlow 2:11.62 2:10.50 12
28.78 35.84 35.92 29.96
4 Wood, Maegan 11 Summit 2:09.17 2:11.18 11
28.38 34.24 38.44 30.12
5 Cotton, Leesa 11 McNary 2:12.96 2:14.95 10
30.06 33.25 40.87 30.77
6 Fay, Laura 10 Sheldon 2:13.72 2:16.54 9
28.73 33.99 40.87 32.95
Consolation Final
7 Miller, JoJo 11 David Douglas 2:13.76 2:12.84 7
29.78 34.89 36.65 31.52
8 Brown, Laura 11 McMinnville 2:14.06 2:14.57 5
29.91 36.06 37.60 31.00
9 Wilson, Jenny 11 West Linn 2:14.76 2:15.45 4
29.24 33.43 41.28 31.50
10 Storie, Malia 11 Corvallis 2:15.41 2:15.50 3
28.55 32.62 41.36 32.97
11 Hogan, Kacie 11 North Eugene 2:16.07 2:15.85 2
29.36 32.90 41.32 32.27
12 Azimi, Sheeva 12 St. Mary's 2:14.75 2:16.54 1
29.16 35.51 40.31 31.56

Event 6 Boys 200 Yard IM
===============================================================================
National HS: * 1:46.90 1994 Jason Lancaster, Indianapolis,
Oregon HS: ! 1:49.50 1999 Ben Brink, Sheldon
1:54.50 AATS
1:57.84 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 O'Neil, Patrick 12 Roseburg 1:56.79 1:50.71 AATS 16
24.68 28.94 30.74 26.35
2 Hall, Connor 12 Barlow 1:57.90 1:59.01 13
25.45 29.55 35.72 28.29
3 Swan, Daniel 12 South Albany 2:00.91 2:00.70 12
25.36 31.25 35.56 28.53
4 Nyaradi, Dan 9 Summit 2:00.49 2:01.61 11
26.48 31.22 35.13 28.78
5 Newberg, Nathan 12 McMinnville 2:01.18 2:02.29 10
26.65 32.03 34.45 29.16
6 Reynolds, Andrew 12 Aloha 2:03.88 2:10.39 9
27.52 33.47 37.34 32.06
Consolation Final
7 O'Brien, Corey 12 Canby 2:04.37 2:02.97 7
26.01 31.22 36.66 29.08
8 Bishow, Elliot 11 South Eugene 2:05.08 2:04.01 5
26.45 31.60 35.98 29.98
9 Henderson, Matt 12 Tualatin 2:06.43 2:06.74 4
28.08 30.46 38.41 29.79
10 Beck, Storm 9 David Douglas 2:07.31 2:07.26 3
28.16 33.47 37.00 28.63
11 Dilg, Casey 11 Grant 2:06.11 2:07.50 2
26.39 32.23 39.07 29.81
12 Nichols, Michael 11 Lebanon 2:07.11 2:08.76 1
27.90 34.56 36.46 29.84

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
National HS: * 22.69 1985 Dara Torres, Westlake, CA
Oregon HS: ! 23.15 1981 Sue Habernigg, Lake Oswego
24.13 AATS
24.58 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Kilroy, Kristen 12 Jesuit 24.09 24.08 AATS 16
2 Neubig, Amanda 10 McMinnville 24.55 24.49 CONS 13
3 Windes, Elsie 12 Beaverton 24.94 24.81 12
4 Alexander, Rebecca 10 Tualatin 24.97 24.86 11
5 Jones, Heather 12 Central Catholic 24.97 24.91 10
6 Lemons, Janelle 11 Sprague 25.04 25.00 9
Consolation Final
7 Hamilton, Alyson 9 Lakeridge 25.06 25.00 7
8 Keown, Laura 10 Forest Grove 25.26 25.19 5
9 Bielenberg, Stacy 11 Silverton 25.31 25.37 4
10 Hoffman, Amanda 11 North Eugene 25.62 25.64 3
11 Snyder, Sarah 9 Sheldon 25.18 25.67 2
12 Bergen, Kassie 11 Springfield 25.70 26.22 1

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
National HS: * 19.91 1997 Anthony Robinson, Houston, TX
Oregon HS: ! 20.64 1993 Jeff Foley, Rex Putnam
21.31 AATS
21.74 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Mecham, Stephen 11 Aloha 21.83 21.78 16
2 Calpin, Ian 12 Lake Oswego 21.82 21.79 13
3 Nelson, Arron 11 Ashland 22.18 22.15 12
4 Maese, Kyle 9 Reynolds 22.21 22.46 11
5 Kinne, Jake 11 Newberg 22.26 22.59 10
6 Harwood, Ian 11 Forest Grove 22.54 22.75 9
Consolation Final
7 Amoroso, Raphael 12 Grants Pass 22.70 22.39 7
8 Harlin, Andy 11 Hillsboro 22.65 22.78 5
9 Lewin, Casey 12 Sprague 22.71 22.81 4
10 Schwoefferman, Ty 12 Cleveland 22.99 22.89 3
-- Knight, Zach 12 South Eugene 23.07 DQ
-- Larkin, Alex 10 Summit 23.15 DQ

Event 9 Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
National HS: * 52.41 1986 Misty Hyman, Phoenix, AZ
Oregon HS: ! 55.02 2002 Kristen Kilroy, Jesuit-
57.59 AATS
58.82 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Kilroy, Kristen 12 Jesuit 55.30 55.02!AATS 16
25.88 29.14
2 McCauley, Julie 12 Tualatin 58.18 58.26 CONS 13
27.44 30.82
3 Koss, Haley 11 St Helens 59.10 59.21 12
27.56 31.65
4 Lewis, Sierra 12 Summit 58.87 59.23 11
27.78 31.45
5 Peterson, Katie 10 Gresham 58.86 59.67 10
27.58 32.09
6 Saylor, Jennifer 11 Roseburg 59.73 1:00.46 9
28.45 32.01
Consolation Final
7 Gunderson, Beth 9 Central Catholic 1:00.12 59.82 7
28.13 31.69
8 Hay, Annie 10 Sprague 1:00.43 1:00.63 5
28.32 32.31
9 Hutchinson, Kaylin 10 McMinnville 1:00.38 1:00.84 4
28.62 32.22
10 Fay, Laura 10 Sheldon 1:00.63 1:01.59 3
29.00 32.59
11 Carlisle, Hilary 12 Tigard 1:00.84 1:01.83 2
28.89 32.94
12 Jarvis, Amy 12 Lincoln 1:01.61 1:02.35 1
29.03 33.32

Event 10 Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
National HS: * 47.10 1997 Nate Dusing, Covington C, KY
Oregon HS: ! 49.41 2/22/03 Patrick O'Neil, Roseburg
51.21 AATS
52.33 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 O'Neil, Patrick 12 Roseburg 50.81 49.41!AATS 16
23.44 25.97
2 Andrews, Joe 11 Lebanon 52.24 52.32 CONS 13
24.34 27.98
3 Hall, Connor 12 Barlow 52.99 53.28 12
25.15 28.13
4 Kinne, Jake 11 Newberg 52.77 53.90 11
24.55 29.35
5 Swan, Daniel 12 South Albany 53.45 53.92 10
25.07 28.85
6 Kisler, Blaine 10 Crescent Valley 53.01 54.46 9
25.04 29.42
Consolation Final
7 Harlin, Andy 11 Hillsboro 53.80 53.89 7
25.15 28.74
8 Wisniewski, Jon 12 Tualatin 54.59 54.31 5
25.39 28.92
9 Naleway, Patrick 12 South Eugene 54.68 55.41 4
25.49 29.92
10 Burton, Henry 11 HoodRiver Valley 55.29 55.77 3
25.63 30.14
11 Tuttle, Zak 9 Barlow 54.99 55.85 2
25.91 29.94
12 Cho, Albert 10 Forest Grove 55.67 55.89 1
26.07 29.82

Event 11 Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
National HS: * 49.37 1998 Cassidy Maxwell, Satellite, FL
Oregon HS: ! 50.13 1981 Sue Habernigg, Lake Oswego
52.31 AATS
53.28 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Neubig, Amanda 10 McMinnville 53.12 53.12 CONS 16
25.82 27.30
2 Boam, Sarah 10 North Eugene 54.43 53.68 13
26.06 27.62
3 Wood, Maegan 11 Summit 54.06 53.95 12
26.32 27.63
4 Alexander, Rebecca 10 Tualatin 54.26 53.96 11
26.08 27.88
5 Jones, Heather 12 Central Catholic 54.11 54.10 10
26.31 27.79
6 Koss, Haley 11 St Helens 54.43 54.42 9
26.32 28.10
Consolation Final
7 Bradshaw, Casey 11 McMinnville 55.01 54.01 7
26.03 27.98
8 Windes, Elsie 12 Beaverton 54.48 54.43 5
26.20 28.23
9 Hamilton, Alyson 9 Lakeridge 55.00 54.61 4
26.53 28.08
10 Horn, Analicia 11 David Douglas 54.90 54.71 3
26.34 28.37
11 Myers, Kelsey 11 Hillsboro 54.63 55.08 2
26.07 29.01
12 Ye, Cissey 9 Sunset 54.83 55.19 1
26.64 28.55

Event 12 Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
National HS: * 43.43 1992 Joe Hudepohl, St, Xavier, OH
Oregon HS: ! 45.73 1993 Casey Harmon, Beaverton
46.63 AATS
47.70 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Malcolm, Ben 11 North Eugene 47.16 46.95 CONS 16
22.77 24.18
2 Mecham, Stephen 11 Aloha 48.31 47.05 CONS 13
22.80 24.25
3 Calpin, Ian 12 Lake Oswego 47.10 47.62 CONS 12
22.79 24.83
4 Mason, Austan 10 Sandy 48.34 48.08 11
22.90 25.18
5 Maese, Kyle 9 Reynolds 48.92 49.08 10
23.49 25.59
6 Lee, David 9 South Eugene 49.02 49.34 9
23.56 25.78
Consolation Final
7 Amoroso, Raphael 12 Grants Pass 49.83 49.07 7
23.39 25.68
8 Oka, Matt 11 Beaverton 49.06 49.42 5
23.81 25.61
9 Nelson, Arron 11 Ashland 49.26 49.45 4
23.54 25.91
10 Kowalski, Eric 10 McNary 49.84 49.72 3
24.02 25.70
11 Hickerson, Carl 11 Crescent Valley 51.48 50.46 2
24.18 26.28
12 Lewin, Casey 12 Sprague 50.40 51.17 1
24.23 26.94

Event 13 Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
National HS: * 4:37.30 1988 Janet Evans, Placentia, CA
Oregon HS: ! 4:47.34 1997 Lauren Thies, Lincoln
4:58.79 AATS
5:05.12 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Stratton, Jenni 11 David Douglas 4:58.20 4:51.86 AATS 16
27.05 28.80 29.55 30.07 30.35 29.91 30.55 30.09
28.46 27.03
2 Kestner, Jane 10 Lincoln 5:04.33 4:52.96 AATS 13
27.52 29.21 29.78 29.91 29.88 29.52 29.45 29.34
29.51 28.84
3 Wilson, Emily 12 Lakeridge 4:58.84 4:56.38 AATS 12
27.32 28.98 29.52 29.80 30.13 30.13 30.35 30.14
30.24 29.77
4 Becker, Kelly 9 Tualatin 5:11.94 5:12.76 11
28.27 30.78 31.44 31.77 31.68 31.81 31.80 32.25
31.99 30.97
5 Klein, Robin 10 McMinnville 5:12.16 5:14.62 10
29.14 31.11 31.80 32.10 32.04 32.12 32.22 31.97
32.08 30.04
6 Marceau, Kristin 10 Summit 5:14.49 5:14.71 9
29.50 31.63 31.96 31.80 31.90 31.80 31.74 32.05
31.85 30.48
Consolation Final
7 Hanson, Cortnee 9 Lebanon 5:18.00 5:13.77 7
28.91 31.52 31.85 31.62 32.08 31.96 31.43 31.79
32.13 30.48
8 Lee, Paige 11 Jesuit 5:20.42 5:14.11 5
28.81 30.80 31.12 31.08 31.63 32.08 32.68 32.41
32.40 31.10
9 Bieze, Katie 10 Jesuit 5:14.97 5:16.04 4
28.84 31.05 31.25 31.72 31.88 32.25 32.34 32.78
32.63 31.30
10 Terry, Jessica 12 West Linn 5:19.79 5:19.95 3
28.84 30.86 31.67 32.20 32.33 32.79 32.71 33.09
33.22 32.24
11 Thulstrup, Chloe 9 Sheldon 5:19.47 5:24.45 2
29.32 31.20 32.00 32.78 33.24 33.52 33.62 33.63
33.07 32.07
12 Billings, Katie 12 Parkrose 5:24.57 5:24.90 1
29.64 32.07 32.62 32.69 32.94 32.96 33.21 33.27
33.34 32.16

Event 14 Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
National HS: * 4:16.39 1983 Jeff Kostoff, Upland, CA
Oregon HS: ! 4:27.33 1984 Alex Stiles, Lincoln
4:36.17 AATS
4:43.43 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Nannini, Joey 11 Tigard 4:45.45 4:41.48 CONS 16
26.05 28.38 28.59 28.86 29.07 28.92 28.70 28.20
27.88 26.83
2 Holmberg, Henry 11 Summit 4:45.95 4:45.97 13
25.81 28.26 28.65 28.91 29.23 28.97 29.00 29.03
29.34 28.77
3 Clark-Ginsberg, Aa 11 Lincoln 4:45.93 4:50.43 12
26.29 28.26 28.87 29.08 29.22 29.32 29.78 30.24
30.22 29.15
4 Peterson, Sam 10 Gresham 4:52.96 4:51.39 11
27.05 28.98 29.42 29.76 29.60 29.55 29.76 29.71
29.18 28.38
5 Nyaradi, Dan 9 Summit 4:54.67 4:53.17 10
26.43 28.66 29.15 29.62 29.82 29.83 29.85 30.50
29.97 29.34
6 O'Keefe, Sean 9 Jesuit 4:56.63 4:58.05 9
26.99 29.60 30.38 29.89 30.12 30.43 30.38 30.72
30.19 29.35
Consolation Final
7 Wolfe, Greg 12 Century 4:59.08 4:57.64 7
26.95 29.81 30.28 30.80 30.63 29.96 30.00 29.90
30.07 29.24
8 Tuttle, Zak 9 Barlow 5:01.96 4:57.83 5
27.70 29.41 30.41 30.74 31.00 30.01 30.26 30.18
29.71 28.41
9 Salaz, Jake 11 Barlow 5:01.76 5:01.51 4
27.30 29.42 30.04 30.86 31.01 30.65 30.49 31.33
31.11 29.30
10 Carpenter, Ryan 10 Tualatin 5:04.83 5:01.54 3
27.63 30.16 30.45 30.50 30.43 30.62 31.23 30.58
30.87 29.07
11 Busby, Samuel 9 Westview 5:03.48 5:01.59 2
26.97 29.89 30.49 30.63 30.97 30.71 30.82 30.88
30.82 29.41
12 Olsen, Trevor 12 Sheldon 5:04.68 5:01.60 1
27.74 29.76 30.20 30.83 30.89 30.53 30.36 30.62
30.88 29.79

Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National HS: * 1:34.84 1994 Carmel, IN
Oregon HS: ! 1:37.80 1998 Tualatin HS
1:39.48 AATS
1:41.88 CONS
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 McMinnville 1:39.65 1:39.78 CONS 32
1) Klein, Robin 10 2) Hutchinson, Kaylin 10
3) Bradshaw, Casey 11 4) Neubig, Amanda 10
24.85 25.65 24.79 24.49
2 Tualatin 1:39.90 1:40.34 CONS 26
1) Alexander, Rebecca 10 2) Hunter, Elaina 11
3) Divine, Katie 10 4) McCauley, Julie 12
25.02 24.98 26.40 23.94
3 David Douglas 1:42.07 1:41.64 CONS 24
1) Stratton, Jenni 11 2) Henson, Erin 11
3) Ontiveros, Jenni 9 4) Horn, Analicia 11
24.48 25.53 26.71 24.92
4 North Eugene 1:43.57 1:41.69 CONS 22
1) Hoffman, Amanda 11 2) Bauer, Michelle 9
3) Hogan, Kacie 11 4) Boam, Sarah 10
25.88 25.95 25.44 24.42
5 Sprague 1:42.87 1:42.00 20
1) Andrew, Holly 10 2) Hargand, Maria 12
3) Hay, Annie 10 4) Lemons, Janelle 11
25.64 27.00 24.78 24.58
6 Lakeridge 1:41.82 1:42.23 18
1) Hamilton, Alyson 9 2) Burris, Jessica 11
3) Lou, Susan 10 4) Wilson, Emily 12
25.81 26.35 25.33 24.74
Consolation Final
7 Sunset 1:43.88 1:43.91 14
1) Maier, Dani 12 2) Todd, Hallie 12
3) Zehner, Hailey 10 4) Ye, Cissey 9
26.24 26.38 26.16 25.13
8 Roseburg 1:44.13 1:44.20 10
1) Saylor, Jennifer 11 2) Tronnes, Shandra 10
3) O'Neil, Katherine 9 4) Daven, Alyssa 12
25.91 26.65 25.97 25.67
9 Lake Oswego 1:44.30 1:44.33 8
1) Eakins, Danielle 10 2) Bland, Becky 11
3) Wilson, Stephanie 11 4) Stevenson, Katie 12
25.62 26.19 26.55 25.97
10 McNary 1:44.15 1:44.62 6
1) Trussell, Kendra 12 2) Groves, Monica 11
3) Modine, Michelle 12 4) Cotton, Leesa 11
26.71 26.43 26.54 24.94
11 West Linn 1:44.61 1:44.70 4
1) Wilson, Jenny 11 2) Markwardt, Sheri 12
3) Wilson, Katie 11 4) Terry, Jessica 12
26.71 25.91 26.00 26.08
12 Corvallis 1:44.97 1:45.41 2
1) Storie, Malia 11 2) Ellison, Whitney 10
3) Leslie, Caitlin 11 4) Crampton, Brynna 10
26.56 26.48 26.71 25.66

Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National HS: * 1:23.15 1993 Kingswood Hs, Humble TX
Oregon HS: ! 1:26.08 1998 McMinnville HS
1:27.50 AATS
1:29.46 CONS
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Roseburg 1:29.61 1:28.80 CONS 32
1) O'Neil, Patrick 12 2) Shields, Garrett 9
3) Russell, Ryan 12 4) Walther, Nels 12
21.81 23.32 22.03 21.64
2 South Eugene 1:29.95 1:29.20 CONS 26
1) Knight, Zach 12 2) Martin, Billy 12
3) Lee, David 9 4) Naleway, Patrick 12
22.65 22.35 21.98 22.22
3 Sandy 1:31.89 1:31.81 24
1) Camp, Andrew 11 2) Mason, Austan 10
3) Mason, Tyler 12 4) Lofstedt, Kraig 10
23.53 21.40 23.48 23.40
4 Canby 1:32.59 1:32.36 22
1) Koenig, Laurance 11 2) O'Brien, Casey 10
3) Koenig, Chas 10 4) O'Brien, Corey 12
23.37 23.15 23.36 22.48
5 Newberg 1:32.38 1:32.55 20
1) Kinne, Jake 11 2) Aylor, Andrew 10
3) Boysen, Mitch 10 4) Rogers, Ricky 9
22.63 23.56 23.82 22.54
6 Beaverton 1:32.87 1:32.77 18
1) Wilson, Alex 11 2) Eimstad, Ted 11
3) Bak, Charn 12 4) Oka, Matt 11
23.26 24.10 23.17 22.24
Consolation Final
7 Sheldon 1:33.35 1:32.77 14
1) Hahn, Hilmar 12 2) Neidig, Erik 12
3) Hu, Shenglei 12 4) Saunders, Sean 12
23.16 23.60 23.42 22.59
8 North Eugene 1:33.66 1:33.76 10
1) Malcolm, Ben 11 2) Minster, Aaron 10
3) Bauer, David 12 4) Hankins, Drew 9
21.69 23.56 23.74 24.77
9 Grants Pass 1:33.99 1:34.12 8
1) VanBrunt, Tyler 12 2) Johnson, Dan 11
3) Daniels, Scott 12 4) Amoroso, Raphael 12
24.49 24.12 23.33 22.18
10 Pendleton 1:34.56 1:34.33 6
1) Comrie, Jeff 10 2) Comrie, Jamie 9
3) South, Mark 11 4) Tangney, TJ 10
23.68 23.54 24.59 22.52
11 McNary 1:34.63 1:34.76 4
1) Rich, Richie 12 2) Groves, Kenneth 12
3) Trethewey, Alex 12 4) Kowalski, Eric 10
23.60 24.34 24.08 22.74
12 Bend 1:34.79 1:35.54 2
1) Mart, Sedric 12 2) Klemz, Loren 11
3) Wood, Dayne 10 4) Williams, Matt 10
23.39 23.19 25.01 23.95

Event 17 Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
National HS: * 52.86 1998 Natalie Coughlin, Novato, CA
Oregon HS: ! 55.31 1992 Tammy Shannon, Lincoln
58.28 AATS
59.68 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Shortt, Caitlyn 11 Reynolds 57.49 57.42 AATS 16
28.07 29.35
2 Thompson, Kathryn 10 Roseburg 59.16 58.53 CONS 13
28.88 29.65
3 Saylor, Jennifer 11 Roseburg 59.06 59.35 CONS 12
28.79 30.56
4 Hogan, Kacie 11 North Eugene 59.83 59.59 CONS 11
29.01 30.58
5 Gunderson, Beth 9 Central Catholic 1:00.05 1:00.02 10
29.67 30.35
6 Davis, Ali 11 Lincoln 1:00.47 1:00.77 9
29.51 31.26
Consolation Final
7 Hay, Annie 10 Sprague 1:01.23 59.86 7
29.54 30.32
8 Storie, Malia 11 Corvallis 1:02.13 1:00.31 5
29.79 30.52
9 Cassell, Megan 12 South Albany 1:00.99 1:00.65 4
29.23 31.42
10 Cotton, Leesa 11 McNary 1:01.46 1:01.43 3
30.20 31.23
11 Weeks, Katie 11 Mountain View 1:01.25 1:01.60 2
29.92 31.68
12 Nicholson, Sarah 12 Jesuit 1:02.03 1:02.05 1
29.21 32.84

Event 18 Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
National HS: * 46.82 1999 Alex Lim, Jacksonville B., FL
Oregon HS: ! 50.02 2000 Trent Staley, Sunset
52.10 AATS
53.58 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Malcolm, Ben 11 North Eugene 52.87 51.89 AATS 16
25.13 26.76
2 Morrell, Nolan 10 Summit 54.07 53.89 13
26.30 27.59
3 Peterson, Joe 12 Gresham 54.66 55.45 12
26.90 28.55
4 Kisler, Blaine 10 Crescent Valley 53.66 55.47 11
26.78 28.69
5 Hickerson, Carl 11 Crescent Valley 56.09 55.52 10
26.93 28.59
6 Henderson, Matt 12 Tualatin 56.54 56.76 9
27.34 29.42
Consolation Final
7 Knight, Zach 12 South Eugene 56.77 55.05 7
26.44 28.61
8 Wisniewski, Jon 12 Tualatin 56.56 55.55 5
26.94 28.61
9 Martin, Billy 12 South Eugene 57.46 56.47 4
27.13 29.34
10 Kowalski, Jackson 9 McNary 57.87 57.15 3
28.00 29.15
11 Wilson, Alex 11 Beaverton 57.54 58.00 2
28.09 29.91
12 Dilg, Casey 11 Grant 57.61 59.99 1
28.72 31.27

Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
National HS: * 1:00.74 2000 Kristen Woodring, West Lawn, P
Oregon HS: ! 1:03.42 1996 Denise Merk, Tigard
1:05.91 AATS
1:07.78 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Castaneda, Felicia 11 Barlow 1:04.64 1:03.57 AATS 16
30.05 33.52
2 Lewis, Sierra 12 Summit 1:05.66 1:05.91 AATS 13
30.95 34.96
3 Embick, Jessica 10 Lincoln 1:05.45 1:06.74 CONS 12
31.21 35.53
4 Brown, Laura 11 McMinnville 1:07.80 1:08.37 11
32.14 36.23
5 Miller, JoJo 11 David Douglas 1:08.90 1:08.56 10
32.29 36.27
6 Monteleone, Chande 9 Sheldon 1:08.72 1:09.06 9
32.30 36.76
Consolation Final
7 Hunter, Elaina 11 Tualatin 1:09.10 1:08.78 7
33.11 35.67
8 Andideh, Parissa 9 Sunset 1:09.56 1:09.12 5
33.04 36.08
9 Miller, Kate 12 McMinnville 1:08.98 1:09.32 4
32.84 36.48
10 Muzzy, Brittany 11 Parkrose 1:09.76 1:09.67 3
32.62 37.05
11 Breeden, Andria 11 Churchill 1:09.50 1:09.68 2
33.42 36.26
12 Burrow, Corrine 10 South Salem 1:09.71 1:11.05 1
32.98 38.07

Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
National HS: * 53.66 1998 Patrick Fowler, Seattle, WA
Oregon HS: ! 57.03 2000 Luke Ekhoff, Lincoln
58.84 AATS
1:00.45 CONS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Salaz, Jake 11 Barlow 1:00.45 59.25 CONS 16
27.94 31.31
2 Larkin, Alex 10 Summit 1:00.45 1:00.07 CONS 13
28.40 31.67
3 Newberg, Nathan 12 McMinnville 1:01.38 1:00.19 CONS 12
28.22 31.97
4 Rogers, Ricky 9 Newberg 1:00.98 1:01.00 11
28.70 32.30
5 Oka, Matt 11 Beaverton 1:02.26 1:01.59 10
29.19 32.40
6 Hu, Shenglei 12 Sheldon 1:02.39 1:04.55 9
29.63 34.92
Consolation Final
7 Reynolds, Andrew 12 Aloha 1:02.84 1:02.76 7
30.05 32.71
8 Bishow, Elliot 11 South Eugene 1:03.16 1:03.26 5
29.88 33.38
9 Breeden, Christian 11 Churchill 1:03.21 1:03.42 4
29.97 33.45
10 Atkinson, Matt 11 Corvallis 1:04.41 1:04.59 3
29.43 35.16
11 Brack, Elliott 11 South Salem 1:04.64 1:04.81 2
29.81 35.00
12 Parsons, Nick 11 Bend 1:04.55 1:05.04 1
30.90 34.14

Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National HS: * 3:24.08 1996 Jacksonville Bolles, FL
Oregon HS: ! 3:31.68 2002 Jesuit, Jesuit-
C SUMMERS, S FAUSEL, K NELSON, K KILROY
3:36.25 AATS
3:42.32 CONS
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 David Douglas 3:39.05 3:36.84 CONS 32
1) Stratton, Jenni 11 2) Henson, Erin 11
3) Miller, JoJo 11 4) Horn, Analicia 11
25.39 51.93 25.87 55.02 26.38 56.28 25.24 53.61
2 McMinnville 3:38.72 3:37.33 CONS 26
1) Klein, Robin 10 2) Hutchinson, Kaylin 10
3) Bradshaw, Casey 11 4) Neubig, Amanda 10
26.92 54.75 17.32 56.60 25.70 53.53 25.14 52.45
3 Tualatin 3:38.07 3:37.50 CONS 24
1) Alexander, Rebecca 10 2) Johnson, Courtney 10
3) Becker, Kelly 9 4) McCauley, Julie 12
26.09 54.14 26.68 55.79 26.75 55.98 24.50 51.59
4 Jesuit 3:41.89 3:39.63 CONS 22
1) Nicholson, Sarah 12 2) Lee, Paige 11
3) Bieze, Katie 10 4) Kilroy, Kristen 12
26.69 55.85 26.74 56.14 26.64 55.78 24.95 51.86
5 Summit 3:43.37 3:42.19 CONS 20
1) Wood, Maegan 11 2) Mosier, Amy 11
3) Marceau, Kristin 10 4) Lewis, Sierra 12
26.25 54.74 26.47 56.43 26.46 56.04 25.97 54.98
6 Lakeridge 3:43.48 3:43.07 18
1) Hamilton, Alyson 9 2) Burris, Jessica 11
3) Lou, Susan 10 4) Wilson, Emily 12
26.53 54.94 27.58 58.58 26.65 56.44 25.52 53.11
Consolation Final
7 Tigard 3:44.98 3:44.41 14
1) Roberson, Elizabeth 11 2) Mcmillan, Eileen 10
3) Smith, Danielle 10 4) Goeres, Kelly 9
27.47 57.30 26.77 56.01 26.39 56.53 26.25 54.57
8 North Eugene 3:47.04 3:44.52 10
1) Hoffman, Amanda 11 2) Postma, Erin 11
3) Hogan, Kacie 11 4) Boam, Sarah 10
28.14 57.64 27.48 58.15 26.47 55.85 25.48 52.88
9 St. Mary's Academy 3:44.70 3:45.36 8
1) Meagher, Rachael 9 2) Blood, Caitlin 11
3) Lilley, Kate 11 4) Azimi, Sheeva 12
27.59 56.62 27.92 57.96 27.32 56.50 26.06 54.28
10 Sheldon 3:43.89 3:47.06 6
1) Fay, Laura 10 2) Gluz, Sarit 10
3) Snyder, Sarah 9 4) Thulstrup, Chloe 9
26.94 56.79 27.31 57.63 26.51 55.65 26.77 56.99
11 West Linn 3:46.84 3:47.72 4
1) Wilson, Katie 11 2) Terry, Jessica 12
3) Wilson, Jenny 11 4) Markwardt, Sheri 12
27.25 56.72 27.38 57.50 27.06 56.61 26.62 56.89
12 Roseburg 3:47.90 3:48.01 2
1) Thompson, Kathryn 10 2) Embertson, Annie 12
3) O'Neil, Katherine 9 4) Daven, Alyssa 12
26.53 54.66 28.05 59.09 27.52 57.91 26.77 56.35

Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National HS: * 3:01.80 1999 Toledo, Oh/Jacksonville FL
Oregon HS: ! 3:09.70 1997 Sheldon HS
3:12.56 AATS
3:16.31 CONS
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Summit 3:21.20 3:18.35 32
1) Holmberg, Henry 11 2) Larkin, Alex 10
3) Nyaradi, Dan 9 4) Morrell, Nolan 10
23.58 48.84 23.56 50.16 24.64 51.24 23.10 48.11
2 South Eugene 3:21.07 3:18.89 26
1) Lee, David 9 2) Martin, Billy 12
3) Bishow, Elliot 11 4) Naleway, Patrick 12
23.32 49.91 23.15 49.63 23.88 50.85 23.31 48.50
3 Lake Oswego 3:23.70 3:19.28 24
1) Calpin, Ian 12 2) Hampton, Justin 10
3) Rottman, Eric 10 4) Glenn, Kevin 11
22.97 48.22 24.36 51.03 24.23 51.08 23.66 48.95
4 Barlow 3:22.95 3:21.33 22
1) Hall, Connor 12 2) Tuttle, Zak 9
3) Stager, Jason 11 4) Salaz, Jake 11
24.06 50.16 24.45 51.45 24.20 51.61 23.00 48.11
5 Canby 3:24.07 3:21.86 20
1) O'Brien, Corey 12 2) Pete, David 10
3) O'Brien, Casey 10 4) Koenig, Laurance 11
23.67 49.58 24.27 51.84 24.00 50.58 23.45 49.86
6 Aloha 3:23.92 3:24.85 18
1) Cintron, Marcos 12 2) Roper, Chris 12
3) Reynolds, Andrew 12 4) Mecham, Stephen 11
24.87 52.17 24.84 52.04 25.22 53.35 22.04 47.29
Consolation Final
7 Sprague 3:24.39 3:23.82 14
1) Yoo, Jamie 10 2) Jackson, Blair 12
3) Yoo, Gino 12 4) Lewin, Casey 12
25.02 52.17 24.90 52.29 24.33 49.85 23.71 49.51
8 Sandy 3:24.93 3:24.12 10
1) Mason, Tyler 12 2) Camp, Andrew 11
3) Lofstedt, Kraig 10 4) Mason, Austan 10
25.11 52.61 24.88 52.24 24.55 51.78 22.35 47.49
9 Beaverton 3:24.17 3:24.58 8
1) Wilson, Alex 11 2) Eimstad, Ted 11
3) Bak, Charn 12 4) Oka, Matt 11
24.79 51.56 24.76 52.62 24.47 51.49 23.57 48.91
10 Lebanon 3:25.04 3:25.19 6
1) Nichols, Michael 11 2) Gabell, Jake 11
3) Wimer, Andrew 12 4) Andrews, Joe 11
25.36 52.40 24.89 51.98 24.81 51.67 23.13 49.14
11 Gresham 3:24.96 3:26.65 4
1) Schnacky, Aaron 12 2) Koppert, Kevin 12
3) Peterson, Sam 10 4) Peterson, Joe 12
24.69 52.07 25.89 53.96 25.18 52.29 23.00 48.33
12 Crescent Valley 3:27.20 3:29.21 2
1) Hickerson, Carl 11 2) Rosenberg, Russell 11
3) Kisler, Blaine 10 4) Kapsenberg, Florian 12
24.51 50.63 25.27 53.84 23.43 50.05 25.73 54.69