ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Lanne, Peirsol and Carvin Strike Gold at SoCal Invite -- January 20, 2003

BELMONT SHORES, CA., January 18. A surprise pair of wins by a visitor from Texas, more golds for Hayley Peirsol and Chad Carvin plus - finally! - a win by FAST's Louis Vayo highlighted Day 3's action at SoCal Swimming's Inkman Invitational.

The Texas visiitor who took home a pair of golds was none other than former Longhorn All-America/NCAA champ (and World Championship team member) Colleen Lanne -- who grew up in Arizona before attending UT -- where she completed her eligibility two years ago.

Lanne was fastest in the 200 free (1:47.91), then came back to win the 50 in 22.90. Her pr in the double-century is 1:44.93 that won the Big 12 title two seasons ago; and her 50 career-best is a 21.99, a swim that won the NCAA title in 2001 at East Meadow.

In the 200, runner-up was AFOX's 17-year-old USC-bound Caitlin Connealy (1:49.09). In the 50, second went to another Arizona swimmer, Ford's 17-year-old Lacy Nymeyer (23.40). Connealy won the Arizona high school 200 free in October with a pr and state record 1:47.06 and ranks third nationally among prepsters.

Peirsol, who won the 500 Saturday evening, added the 400 IM tonight with an exciting come-from-behind win over NOVA teammate Nicole Mackey. The latter had already won golds in the 100 back-200 IM.

The Auburn-bound Peirsol trailed by nearly four seconds after the first 200 yards (2:01.83-2:05.63), and it looked as if Mackey would win going away.

Perisol had other ideas. At the 300 mark she was still down by more than three seconds (3:16.89 -3:19.93) but a furious final 100 got her to the wall first in 4:16.82 to Mackey's 4:16.83. The two teammates embraced afterwards and NOVA coach Dave Salo was all smiles.

Carvin, still undaunted at 28, won the 200 free (1:38.39) after having won the 500free - 200 IM last night. He was trailed by Vayo (1:38.49) and Mission Viejo teammate Piotr Florczyk (1:39.09).

Vayo's moment in the sun came in the 400 IM, which Carvin didn't swim. Here the Fullerton youngster won in a solid 3:56.33 with North Coast's Aram Kevorkian next (3:59.85). Vayo had been runner up in the 200 IM to Carvin as well as in the 200 free, so his sigh of relief upon mounting the victory podium was clearly evident.

Other winners included 17-year-old Leah Avila of San Ramon Valley-Livermore in the 100 breast (1:03.72); NOVA's Marco Gonzalez, 23, in the men's breaststroke (57.81); Conejo Swimming's Eva Bouisevicz in the 200 fly (2:00.32) with Santa Barbara's Danny Beal (1:50.66) taking the men's race; and SLO's Mike Scarelli in the 50 (20.93).

The meet concludes tonight.

-- Bill Bell



SOCAL SWIMMING/MARTIN D. INKMAN "Q" INVITATIONAL
BELMONT PLAZA OLYMPIC POOL
BELMONT SHORES, CA.

JAN. 19, 2003

25 YD. POOL


Combined Team Scores
1 Mission Viejo 528
2 Industry Hills 471.5
3 Irvine Novaquatics 429.5
4 Aquazot Swim Team 344
5 Arizona Desert Fox 331
6 North Coast Aquatics 318.5
7 Fullerton Aquatics 257
8 Sun Devil Aquatics 207
9 Canyons Aquatics 178.5
10 Ford Tucson 157


--------------------------------------------------------------------------------


EVENT: 13 WOMEN'S 200 YARDS BUTTERFLY

FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS

A FINAL

1) BOUISEVICZ, BEA 15 CSA 2:01.55 2:00.32
:26.53 :56.64 1:28.59 2:00.32
2) EADS, COURTNEY 16 TCC 2:01.76 2:00.62
:27.12 :57.71 1:29.26 2:00.62
3) HASTRUP, KRISTEN 16 CLOV 2:04.84 2:01.60
:27.64 :58.02 1:29.11 2:01.60
4) GOODWIN, BETHANY 23 NOVA 2:04.60 2:01.71
:27.44 :58.10 1:30.19 2:01.71
5) HYMAN, MISTY D 23 AFOX 2:04.52 2:02.29
:26.88 :57.46 1:29.48 2:02.29
6) BLONDIN, STACY 17 NCA 2:02.66 2:02.35
:27.48 :57.99 1:29.79 2:02.35
7) KELLER, KALYN D 17 SDA 2:03.87 2:02.84
:28.32 :59.55 1:30.85 2:02.84
8) RYS, RACHEL 15 SBSC 2:02.98 2:05.60
:27.62 :59.03 1:31.77 2:05.60

EVENT: 14 MEN'S 200 YARDS BUTTERFLY

FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS

A FINAL

1) BEAL, DANNY 17 SBSC 1:52.51 1:50.66
:25.05 :53.53 1:22.76 1:50.66
2) JENSEN, MATTHEW 18 CANY 1:52.53 1:51.86
:24.91 :53.30 1:22.38 1:51.86
3) LUNDGAARD, BRET 16 DSS 1:53.02 1:53.65
:25.17 :53.93 1:23.48 1:53.65
4) SUGIMOTO, HIROTAKA 19 MVN 1:53.25 1:53.83
:24.94 :52.79 1:22.06 1:53.83
5) CHUN, SEAN 18 IHAC 1:55.68 1:53.99
:25.39 :54.77 1:24.77 1:53.99
6) BROADBENT, DOUGIE 17 BCH 1:55.55 1:55.30
:26.14 :55.23 1:24.84 1:55.30
7) FALCIONI, BEN 18 HILL 1:55.72 1:55.88
:25.72 :55.17 1:25.35 1:55.88
8) LARSON, JEFF 16 HILL 1:53.82 1:56.46
:25.64 :55.11 1:25.81 1:56.46

EVENT: 15 WOMEN'S 100 YARDS BREASTSTROKE

FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS

A FINAL

1) AVILLA, LEAH 17 SRVL 1:04.82 1:03.83
:30.50 1:03.83
2) TEO, NICOLETTE 16 MVN 1:04.63 1:04.06
:30.46 1:04.06
3) HARDY, JESSICA 15 SEAL 1:03.86 1:04.21
:30.65 1:04.21
4) BOOSALIS, MARYANN K 16 IHAC 1:04.86 1:04.33
:30.80 1:04.33
5) DENBY, KARA 16 CSA 1:05.56 1:05.32
:31.32 1:05.32
6) SIEPER, KRISTINA 17 STOP 1:04.86 1:05.54
:31.11 1:05.54
7) CREEK, CHRISTINE 18 CSA 1:06.04 1:06.04
:30.98 1:06.04
8) KRUSZEWSKI, KARISSA 12 AZOT 1:06.08 1:06.59
:31.39 1:06.59

EVENT: 16 MEN'S 100 YARDS BREASTSTROKE

QUALIFYING FOR NATIONALS :56.29
QUALIFYING FOR SECTIONALS 1:01.39
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:05.69

FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS

A FINAL

1) GONZALEZ, MARCO 24 NOVA :59.37 :57.01
:26.75 :57.01
2) SIMONSEN, DANIEL 17 TCC :59.68 :59.44
:27.79 :59.44
3) PARK, STEVEN 16 CANY 1:00.69 :59.74
:28.41 :59.74
4) PHAM, EVAN 16 AZOT :59.95 1:00.38
:28.83 1:00.38
5) CHIN, GRANT 17 ROSE 1:00.71 1:00.72
:29.06 1:00.72
6) KNOFF, KYLE 17 FAST 1:00.77 1:00.80
:28.93 1:00.80
7) DONG, JACOB 18 FAST 1:00.06 1:00.82
:29.05 1:00.82
8) SILVESTER, ALEX 17 TSM 1:00.70 1:00.94
:28.44 1:00.94

EVENT: 17 WOMEN'S 200 YARDS FREESTYLE

FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS

A FINAL

1) LANNE, COLLEEN 23 TXA 1:49.90 1:47.91
:25.17 :52.58 1:20.13 1:47.91
2) CONNEALY, CAITLIN A 17 AFOX 1:50.60 1:49.09
:25.61 :52.99 1:20.78 1:49.09
3) NYMEYER, LACEY 17 FORD 1:50.92 1:50.60
:25.53 :53.25 1:21.75 1:50.60
4) JOHNSON, MELISSA D 17 AFOX 1:50.74 1:50.68
:26.01 :53.88 1:22.23 1:50.68
5) HENTZEN, MORGAN C 17 IHAC 1:51.31 1:51.80
:26.66 :54.80 1:23.33 1:51.80
6) TUKEY, VALERIE 17 NCA 1:50.72 1:52.16
:26.35 :54.26 1:23.19 1:52.16
7) KELLER, KALYN D 17 SDA 1:51.77 1:52.30
:26.74 :55.28 1:24.09 1:52.30
8) MENEZES, NATASHA 15 MVN 1:52.06 1:52.70
:26.65 :55.09 1:23.91 1:52.70

EVENT: 18 MEN'S 200 YARDS FREESTYLE

FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS

A FINAL

1) CARVIN, CHAD 28 MVN 1:38.71 1:38.39
:23.14 :48.08 1:13.47 1:38.39
2) VAYO, LOUIS 17 FAST 1:39.96 1:38.49
:23.50 :48.68 1:13.84 1:38.49
3) FLORCZYK, PIOTR 24 MVN 1:39.59 1:39.09
:23.40 :48.52 1:13.76 1:39.09
4) KEVORKIAN, ARAM 20 NCA 1:40.10 1:40.08
:23.37 :48.44 1:14.36 1:40.08
5) GRANT, ANDY 17 SRVL 1:41.11 1:40.64
:24.77 :49.92 1:15.76 1:40.64
6) FOSTER, JOHN 15 BCH 1:41.04 1:41.46
:23.72 :49.38 1:15.11 1:41.46
7) JENSEN, LARSEN 17 MVN 1:41.96 1:42.14
:24.49 :50.32 1:16.45 1:42.14
8) BEAL, DANNY 17 SBSC 1:42.86 1:46.62
:24.89 :52.17 1:19.43 1:46.62


EVENT: 19 WOMEN's 400 YARDS INDIVIDUAL MEDLEY

FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS

A FINAL

1) PEIRSOL, HAYLEY 17 NOVA 4:26.13 4:16.82
:29.13 1:01.20 1:33.63 2:05.63
2:42.79 3:19.93 3:49.14 4:16.82
2) MACKEY, NICOLE 18 NOVA 4:20.95 4:16.83
:27.30 :58.49 1:30.43 2:01.82
2:39.67 3:16.89 3:48.07 4:16.83
3) COSTELLA, LAUREN 18 CARS 4:23.14 4:21.53
:28.30 :59.63 1:32.79 2:05.39
2:43.87 3:22.36 3:52.36 4:21.53
4) MILLER, ABBY C 15 IHAC 4:22.07 4:23.08
:28.72 1:01.35 1:34.76 2:07.50
2:45.43 3:23.06 3:53.69 4:23.08
5) WONG, MELISSA G 17 IHAC 4:27.42 4:23.18
:28.45 1:00.96 1:34.17 2:06.64
2:45.46 3:24.38 3:54.64 4:23.18
6) EADS, COURTNEY 16 TCC 4:24.95 4:25.68
:27.89 :59.81 1:34.28 2:08.28
2:47.29 3:26.12 3:56.16 4:25.68
7) HENTZEN, MORGAN C 17 IHAC 4:26.08 4:29.72
:29.36 1:02.11 1:36.26 2:10.35
2:50.95 3:31.73 4:01.01 4:29.72
8) IMAGANE, JANE H 17 IHAC 4:21.36 4:32.15
:28.21 1:00.75 1:36.27 2:12.89
2:51.45 3:31.89 4:02.56 4:32.15

EVENT: 20 MEN's 400 YARDS INDIVIDUAL MEDLEY

FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS

A FINAL

1) VAYO, LOUIS 17 FAST 3:59.62 3:56.33
:26.20 :56.11 1:25.18 1:53.72
2:28.37 3:02.84 3:30.57 3:56.33
2) KEVORKIAN, ARAM 20 NCA 4:03.12 3:59.85
:25.74 :55.32 1:26.46 1:57.09
2:31.30 3:05.82 3:33.53 3:59.85
3) BARBER, JUSTIN 18 CARS 4:05.97 4:03.49
:26.86 :57.03 1:27.90 1:58.42
2:33.11 3:08.19 3:36.56 4:03.49
4) JENSEN, MATTHEW 18 CANY 4:02.63 4:03.72
:25.23 :54.51 1:25.74 1:55.99
2:30.86 3:07.19 3:35.92 4:03.72
5) KRAUTIM, DUKE 17 AZOT 4:05.21 4:03.98
:26.15 :55.86 1:26.84 1:57.44
2:32.79 3:08.61 3:37.11 4:03.98
6) LARSON, JEFF 16 HILL 4:01.46 4:06.10
:25.60 :55.68 1:27.83 1:59.50
2:35.38 3:11.48 3:38.95 4:06.10
7) DETERS, ANDREW K 14 IHAC 4:06.54 4:07.05
:26.59 :57.10 1:28.33 1:59.04
2:35.19 3:11.87 3:39.98 4:07.05
8) REYES, MIKHAIL A 18 IHAC 4:06.52 4:07.34
:26.84 :56.10 1:28.28 2:00.28
2:35.33 3:10.11 3:39.44 4:07.34

EVENT: 21 WOMEN'S 50 YARDS FREESTYLE

FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS

A FINAL

1) LANNE, COLLEEN 23 TXA :23.42 :22.90
2) NYMEYER, LACEY 17 FORD :23.51 :23.40
3) CASHION, COURTNEY 17 NOVA :23.93 :23.69
4) MESKILL, ELIZABETH 25 NOVA :23.84 :23.93
5) GOODWIN, BETHANY 23 NOVA :23.92 :23.98
6) CONNEALY, CAITLIN A 17 AFOX :24.26 :24.13
7) THOMAS, TARA 13 NOVA :24.22 :24.21
8) ELBERT, SKYE 14 AFOX :24.27 :24.63

EFENT 22 MEN'S 50 YARDS FREESTYLE
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS

A FINAL

1) SCARCELLI, MICHAEL 25 SLO :20.98 :20.93
2) PHALAN, JIM 27 NOVA :21.71 :21.47
3) NOVAK, JOE 25 NOVA :21.55 :21.52
4) HARUTUNIAN, ANDREW 17 STOP :21.53 :21.54
5) HWANG, DAVID 15 AZOT :21.76 :21.57
6) LUNDGAARD, BRET 16 DSS :21.89 :21.61
7) GLADYS, BRANDON 17 NOVA :21.98 :21.96
7) CHUN, SEAN 18 IHAC :21.84 :21.96

EVENT: 23 WOMEN'S 800 YARDS FREESTYLE RELAY

RANK TEAM TIME

1) NCA "A" 7:29.23
1) HAYTER, BLAKE 14 :26.92 3) TUKEY, VALERIE 17 4:11.02
:55.46 4:39.66
1:24.58 5:08.59
1:53.29 5:37.20
2) VOLLMOND, LISE 17 2:19.39 4) ALLEN, BRITTANY 16 6:03.55
2:47.39 6:31.87
3:16.02 7:00.64
3:44.75 7:29.23

2) INDUSTRY HILLS A "A" 7:33.65
1) IMAGANE, JANE H 17 :26.31 3) WONG, MELISSA G 17 4:11.79
:54.77 4:41.17
1:23.95 5:10.91
1:52.90 5:40.39
2) HENTZEN, WHITNEY16 2:19.34 4) HENTZEN, MORGAN 17 6:06.60
2:48.04 6:35.19
3:17.11 7:04.40
3:45.05 7:33.65

3) AFOX "B" 7:36.96
1) HYMAN, MISTY D 23 :26.91 3) SWANEY, NICOLE H15 4:16.42
:55.86 4:45.77
1:25.34 5:15.55
1:54.54 5:44.63
2) ANDERSON, STEPHA18 2:20.43 4) CONNEALY, CAITLI17 6:10.25
2:49.70 6:38.53
3:19.98 7:07.75
3:49.07 7:36.96

4) FORD "A" 7:40.16
1) NYMEYER, LACEY 17 :26.34 3) THOMPSON, EMILY 17 4:14.73
:54.47 4:43.72
1:23.50 5:13.30
1:52.55 5:42.55
2) MC INTOSH, ABBEY17 2:18.82 4) GAMBLE, JENNA 15 6:09.28
2:48.05 6:38.79
3:18.63 7:09.48
3:48.65 7:40.16

5) SUN DEVIL AQUATI "A" 7:40.86
1) KELLER, KALYN D 17 :26.23 3) PATTERSON, TYLER16 4:14.23
:54.56 4:43.79
1:24.30 5:14.86
1:53.29 5:45.80
2) SCHMIDT, RORY S 18 2:19.92 4) BARTON, ANN 17 6:12.39
2:48.79 6:41.79
3:18.03 7:11.53
3:47.19 7:40.86

6) MVN "A" 7:43.75
1) MENEZES, NATASHA15 :26.58 3) RYAN, SHANNON 17 4:18.09
:55.71 4:48.09
1:25.41 5:18.83
1:54.97 5:49.14
2) KETCHUM, ERIN 16 2:22.26 4) TEO, NICOLETTE 16 6:15.34
2:51.27 6:44.43
3:20.76 7:14.02
3:50.33 7:43.75

7) FAST "A" 7:44.41
1) WITT, JESSICA 16 :27.13 3) BEARD, MARISSA 13 4:19.73
:56.23 4:49.35
1:25.49 5:19.32
1:53.93 5:49.10
2) GALAZ, NATALIE 18 2:21.05 4) KIM, JANE 14 6:15.76
2:50.64 6:45.27
3:21.49 7:15.33
3:53.11 7:44.41

8) AZOT "A" 7:44.46
1) DE PAUL, ASHLEY 17 :26.74 3) SHUE, ALEXANDRA 14 4:18.34
:55.93 4:47.97
1:26.11 5:18.32
1:56.30 5:48.24
2) FITZSIMMONS, SAR15 2:22.64 4) SHIMURA, ANJU 13 6:13.85
2:51.50 6:42.36
3:21.47 7:12.99
3:51.86 7:44.46

EVENT: 24 MEN'S 800 YARDS FREESTYLE RELAY

RANK TEAM TIME

1) MVN "A" 6:42.70
1) FLORCZYK, PIOTR 24 :23.68 3) CARVIN, CHAD 28 3:43.77
:48.87 4:08.53
1:14.28 4:33.56
1:39.25 4:58.28
2) JENSEN, LARSEN 17 2:03.02 4) NOLAN, BRENT 17 5:21.77
2:29.33 5:48.39
2:55.78 6:15.87
3:21.67 6:42.70

2) FAST "A" 6:54.51
1) HEINZ, JEFF 18 :24.65 3) MC NEILL, RYAN 17 3:48.30
:51.25 4:14.87
1:18.05 4:42.17
1:44.53 5:09.29
2) VAYO, LOUIS 17 2:07.78 4) LEELACHATI, DAN 17 5:33.33
2:33.38 6:00.07
2:59.01 6:27.61
3:24.16 6:54.51

3) DSS "A" 7:06.05
1) LUNDGAARD, BRET 16 :24.40 3) MIYASHIRO, LYLE 17 3:59.02
:51.21 4:25.65
1:18.21 4:53.54
1:44.38 5:21.68
2) COOPER, ADAM 18 2:09.49 4) HOPPER, JACE 16 5:45.18
2:37.30 6:11.59
3:06.10 6:38.88
3:34.98 7:06.05

4) NCA "A" 7:07.28
1) KEVORKIAN, ARAM 20 :23.87 3) RICCITELLI, NATH16 3:54.10
:49.59 4:21.05
1:16.18 4:48.89
1:41.94 5:17.25
2) SCHULTZ, ANDRE 14 2:07.01 4) TUCKER, RYAN 17 5:42.42
2:34.62 6:10.50
3:02.69 6:39.45
3:30.54 7:07.28

5) AZOT "A" 7:07.66
1) KIM, JASON 16 :25.00 3) SPANSAIL, SCOTT 15 3:59.07
:52.63 4:25.89
1:20.75 4:53.25
1:49.68 5:19.77
2) DAVIS, KADE 16 2:13.73 4) HWANG, DAVID 15 5:44.28
2:40.75 6:11.27
3:08.45 6:39.45
3:35.04 7:07.66

6) FORD "A" 7:09.33
1) JOYCE, NATHAN 16 :25.14 3) PATCHING, DANE 17 3:58.20
:52.22 4:25.29
1:19.51 4:52.82
1:46.72 5:20.36
2) ZECHES, CHRIS 18 2:10.92 4) LORIMER, MICHAEL18 5:45.52
2:38.16 6:12.77
3:05.92 6:41.57
3:33.97 7:09.33

7) MVN "B" 7:11.26
1) CIUFFO, EDUARDO 17 :25.69 3) DIVAN, NICK 15 4:05.25
:54.41 4:31.89
1:23.84 4:58.97
1:52.48 5:25.88
2) AROESTI, JOSE 18 2:17.26 4) MC LEOD, STEVEN 24 5:50.36
2:44.47 6:17.14
3:12.55 6:44.19
3:40.54 7:11.26

8) SUN DEVIL AQUATI "A" 7:14.51
1) FOWLER, AUSTIN M13 :25.70 3) RICHARDSON, RYAN16 4:01.23
:54.10 4:28.48
1:22.87 4:55.84
1:51.20 5:23.55
2) HUDNALL, CHRIS 19 2:15.93 4) SCHMIDT, GUNNAR 15 5:49.25
2:42.81 6:17.34
3:10.15 6:46.03
3:37.14 7:14.51