ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





NCAA Div. I: Florida Gators Make Two Meals of S.C. Gamecocks -- November 16, 2002

GAINESVILLE, Florida, Nov. 15. THE University of Florida women's and men's swimming and diving teams returned from a two-week hiatus to splash past Southeast Conference foe South Carolina tonight at the Stephen C. O'Connell Center Natatorium here.

The No. 5-ranked Lady Gators drowned USC, 136-102, while the No. 7 men won by a 130-104 margin.

With the victories, the women's team retained its perfect seasonal record at 5-0, 2-0 in the SEC. Gator coach Greg Troy's men improved to 4-1 and 2-zip in the conference.

On the women's side, Florida won every event save the 1-meter diving and the 50 free. (Florida exhibitioned the 200 breast and the 400 free relay and their times for both were faster than the Gamecocks' winning swims.) The meet was also highlighted by one NCAA automatic qualifying time and eight provisional qualifying times.

Gator junior Sara McLarty continued her impressive early-season showing with wins in the 500 free (4:45.69) the 200 freestyle (seasonal and career pr 1:48.96) -- an NCAA provisional qualifying time. Her 500 time was an NCAA auto cut but she went a nation-leading 4:44.31 against Michigan here two weeks ago. She's defending SEC 1650 free champ and was fourth at NCAAs.

Her 500 pr that got her second at last season's SEC Championships is 4:43.48. The Gator school-record is 4:38.03 by Tammie Bruce from 1988.

Lady Gator sophomore Maureen Farrell and froshwoman Mary Uhle each swam NCAA provisional cuts in the 200 freestyle, placing second and third in 1:50.35 and 1:50.58, respectively. Junior teammate Chantal Gibney also swam a provisional qualifying time in the 100 freestyle with her 51.11.

Backstroker Jamie Reid, a promising freshman, touched the wall first in the 200 with a provisional qualifying time 1:59.16. Her pr is 1:58.44 from a couple of years ago. Froshwoman Vipa Bernhardt, a member of Germany's junior national team, won the 200 individual medley and also swam her fourth NCAA provisional qualifying time of the season (pr 2:04.31).

Junior Rebecca Harper and senior Diane Tennison clocked provisional qualifiers in the 200 butterfly, finishing first and second in 2:00.92-2:02.23. Junior diver Nicole Bolt won the three-meter springboard (303.07) and finished third on the one-meter springboard with 274.65. Rookie Jessica Ranieri finished fourth on the three-meter springboard.

* * * * *

On the men's side, the Gators won every event but one that they scored in. Florida built a comfortable 130-57 lead and exhibitioned the last few events to keep the score from becoming unduly lopsided.

Two Gator swimmers recorded NCAA provisional qualifying times on the night. Junior Carlos Jayme, a Brazilian national team member, did it twice. He sprinted 20.16 to win the 50 free (the provisional mark is 20.33), then came back to win the 100 freestyle (44.40). Jayme also tops the charts here with his 44.13 against LSU earlier in the season.

Jayme's prs are 19.76/43.05, both Gator school records. He swam that 100 while leading off the 400 free relay at SECs last season. The SEC 100 free record is 42.48 by Ambrose Gaines IV -- better known as Rowdy Gaines -- done his senior season at Auburn 21 years ago during the NCAAs at Texas, coincidentally site of this season's meet. The conference 50 record is 19.16 by former Auburn star Brett Hawke, an Australian Olympian at Sydney.

Florida freshman Ryan Lochte notched his first NCAA provisional time of the season with a 1:49.27 in the 200 individual medley. The provisional cut is 1:49.91.

Sophomore Jan Wolfgarten got the streak of wins rolling for the Gators with a win in the 1000 freestyle (9:19.62). Teammate Gabe Mangabeira, another Gator Brazilian import, followed with a 1:39.64 200 free win. He became a two-time winner on the night, as he took numero uno in the 200 butterfly (1:50.29).

Gator Junior Chris Kellam, defending SEC 100-200 back champ, picked up his first win of the season, taking the 200 with a 1:50.53. Freshman Brian Hartley won his second race of his budding collegiate career with a first in the 500 freestyle (4:33.67). And for the fourth-straight meet, breaststroker Ian Chadsey finished with the fastest time in the 200, clocking 2:01.34. His seasonal pr (2:00.61 against Penn State) ranks him third nationally.

Florida was also victorious in the 400 medley relay with the team of Kellam, Chadsey, Adam Sioui -- derending NCAA 200 free champ -- and Scott Schultz. The Gators touched in 3:23.67.

Florida returns to action Tuesday night, Nov. 19, traveling to Tallahasse to battle intra-state rival Florida State. The meet will begin at 6 PM EST. UF will be back home next Saturday, Nov. 23, to swim against SEC powerhousel Georgia at the O'Connell Center, starting at 1 p.m.

-- Bill Bell



NCAA DIVISION 1 DUAL MEET
FLORIDA VS. SOUTH CAROLINA
STEPHEN F. O'CONNELL CENTER NATATORIUM
GAINESVILLE, FL.
NOV. 15, 2002

25 YD. POOL

FINAL SCORES:
UF 136 USC 102 (W)
UF 130 USC 104 (M)


Event 1 Women 1 mtr Diving

===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Brennan, Allison SC 291.90 9
2 Hodges, Holly SC 277.57 4
3 Bolt, Nicole Florida 274.65 3
4 King, Lauren SC 272.77 2
5 Connor, Kristen JR Florida 252.75 1
6 Ranieri, Jessica FR Florida 244.27
-- McGinty, Maureen FR Florida X217.87


Event 2 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bradley, Andy SC 356.70 9
2 Wilcox, Zach SO Florida 332.77 4
3 Comfort, Chris FR Florida 277.65 3
4 Emmerton, Dean SC 255.67 2
5 Balman, Ian SC 215.92 1


Event 3 Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
O'Connell: 3:37.76 1998 Auburn
(Ryan, Monroe, Bowen, Taylor)
3:39.12 AQ
3:45.69 BQ
School Finals Points
===============================================================================
1 Florida 'B' 3:45.98 11
1) Farrell, Maureen SO 2) Bernhardt, Vipa FR
3) Harper, Rebecca SO 4) Gibney, Chantal JR
27.82 57.05 1:26.22 1:59.09 2:25.52 2:54.88 3:19.20 3:45.98
2 Florida 'C' 3:52.88 4
1) duPlessis, Renate SR 2) Gibbes, Cerian JR
3) Huff, Mandy FR 4) Ellis, Jaime JR
27.97 57.52 1:27.67 2:02.50 2:28.22 2:59.76 3:24.90 3:52.88
3 South Carolina 'A' 4:02.93 2
1) Smith, Ryan 2) Lyon, Samantha
3) Johnson, Meagan 4) Vinson, Amy
28.81 59.30 1:32.33 2:09.48 2:36.91 3:09.11 3:34.63 4:02.93
-- Florida 'A' X3:56.37
1) Teague, Cara SR 2) Kennedy, Katie SO
3) Seland, Casey JR 4) Frega, Desiree SR
29.09 59.27 1:30.70 2:06.10 2:32.29 3:02.50 3:28.15 3:56.37


Event 4 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
O'Connell: 3:10.36 1998 Auburn
(Bartz, Jerger, Newman, Hawke)
3:12.44 AQ
3:18.21 BQ
School Finals Points
===============================================================================
1 Florida 'B' 3:23.67 11
1) Kellam, Chris JR 2) Chadsey, Ian SR
3) Sioui, Adam SO 4) Schultz, Scott JR
24.69 49.86 1:16.35 1:46.17 2:09.77 2:37.63 2:59.52 3:23.67
2 Florida 'C' 3:29.32 4
1) Ulrich, Claudio JR 2) Welch, Corey SO
3) King, Greg JR 4) Borreca, Nick FR
24.92 51.74 1:18.84 1:50.23 2:13.26 2:40.37 3:03.18 3:29.32
3 South Carolina 'A' 3:31.62 2
1) Derieg, Lir 2) Kata, Justin
3) Parkin, Joshua 4) Duff, Reid
25.84 53.09 1:20.60 1:52.84 2:16.50 2:44.62 3:06.68 3:31.62
-- Florida 'A' X3:31.88
1) Greener, Andrew FR 2) Ratliff, Will SO
3) Norris, Philip SR 4) Zumsteg, Justin SO
26.60 54.67 1:21.50 1:52.87 2:15.81 2:43.84 3:06.90 3:31.88


Event 5 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Green, Meredith SO Florida 9:50.35 9
28.07 57.66 1:27.75 1:58.17 2:27.99 2:57.92 3:27.84 3:57.54
4:26.90 4:56.65 5:25.87 5:55.25 6:24.50 6:53.98 7:23.50 7:53.13
8:22.38 8:51.98 9:21.44 9:50.35
2 Reid, Jamie FR Florida 9:53.66 4
27.96 58.02 1:27.98 1:58.05 2:28.04 2:57.97 3:27.50 3:57.28
4:26.88 4:56.68 5:26.37 5:56.10 6:25.88 6:55.91 7:25.88 7:55.89
8:25.64 8:55.50 9:25.03 9:53.66
3 Chapman, Anna SR Florida 10:01.87 3
28.42 58.06 1:28.08 1:58.32 2:28.33 2:58.27 3:28.43 3:58.61
4:28.25 4:58.41 5:28.45 5:58.85 6:29.36 6:59.79 7:30.30 8:00.81
8:31.57 9:02.15 9:32.43 10:01.87
4 Bowden, Katie SC 10:16.33 2
28.11 58.13 1:28.50 1:59.04 2:29.63 3:00.33 3:31.07 4:02.00
4:33.12 5:04.31 5:35.29 6:06.52 6:37.65 7:08.83 7:40.14 8:11.33
8:42.91 9:14.33 9:45.73 10:16.33
5 Harper, Rebecca SO Florida x10:24.98
30.11 1:01.65 1:33.48 2:05.27 2:37.15 3:08.62 3:39.99 4:11.35
4:42.97 5:14.40 5:45.64 6:16.95 6:48.24 7:19.62 7:50.70 8:21.99
8:53.16 9:24.13 9:55.32 10:24.98
6 Davidson, Anne SC 10:50.44 1
29.28 1:01.58 1:33.86 2:06.18 2:38.59 3:11.16 3:43.70 4:16.47
4:49.22 5:21.87 5:54.70 6:27.60 7:00.52 7:33.34 8:06.45 8:39.19
9:12.47 9:45.56 10:18.45 10:50.44


Event 6 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Wolfgarten, Jan SO Florida 9:19.62 9
25.90 53.94 1:22.18 1:50.75 2:19.22 2:47.57 3:15.57 3:43.96
4:12.50 4:41.04 5:09.15 5:37.19 6:05.36 6:33.53 7:01.42 7:29.58
7:57.66 8:25.62 8:53.11 9:19.62
2 Warren, Mac FR Florida 9:34.46 4
26.51 55.42 1:24.29 1:53.36 2:22.13 2:50.90 3:19.76 3:48.28
4:17.18 4:46.49 5:15.42 5:44.49 6:13.54 6:42.53 7:11.65 7:39.86
8:08.48 8:37.49 9:06.18 9:34.46
3 Friedlander, Steve SO Florida 9:40.84 3
26.99 55.52 1:24.38 1:53.14 2:21.81 2:50.43 3:19.11 3:47.86
4:17.00 4:46.28 5:15.57 5:44.95 6:14.38 6:43.76 7:13.50 7:42.86
8:12.44 8:42.24 9:12.03 9:40.84
4 Farrington, Tim SC 9:47.18 2
27.01 56.48 1:26.10 1:55.77 2:25.45 2:55.02 3:24.72 3:54.29
4:23.74 4:53.10 5:22.36 5:51.71 6:21.14 6:50.83 7:20.17 7:49.60
8:19.08 8:48.33 9:18.02 9:47.18
5 Conway, Cory SC 9:50.70 1
27.04 56.49 1:26.28 1:56.21 2:25.77 2:55.45 3:25.43 3:55.09
4:25.03 4:55.00 5:24.39 5:54.10 6:23.90 6:53.85 7:22.96 7:52.76
8:22.59 8:52.12 9:21.52 9:50.70
6 Farrington, Mike SC 9:58.90
27.43 57.18 1:26.68 1:56.69 2:26.82 2:56.95 3:26.95 3:57.47
4:27.58 4:58.03 5:28.22 5:58.63 6:28.98 6:59.33 7:29.43 7:59.47
8:29.65 8:59.71 9:29.73 9:58.90
-- Meena, Elliot FR Florida X10:00.87
26.88 56.48 1:26.29 1:56.32 2:26.42 2:56.28 3:26.49 3:57.38
4:27.66 4:57.99 5:28.48 5:58.84 6:29.98 7:00.60 7:31.31 8:01.65
8:31.79 9:02.17 9:32.14 10:00.87


Event 7 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 1:44.99 1993 Nicole Haislett
1:47.49 AQ
1:50.71 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 McLarty, Sara JR Florida 1:48.96 BQ 9
26.29 53.84 1:21.36 1:48.96
2 Farrell, Maureen SO Florida 1:50.35 BQ 4
25.39 53.30 1:21.69 1:50.35
3 Uhle, Marietta FR Florida 1:50.58 BQ 3
26.04 53.92 1:22.01 1:50.58
4 Margalis, Stephani SC 1:51.01 2
26.19 54.20 1:22.68 1:51.01
5 Schrock, Jessica SO Florida x1:51.95
26.88 55.31 1:23.87 1:51.95
6 VanAssen, Jennifer SC 1:53.33 1
26.50 54.79 1:23.85 1:53.33
7 Skaggs, Haley SC 1:53.94
27.20 55.93 1:24.59 1:53.94
8 Bowden, Katie SC x1:54.24
26.54 55.43 1:25.19 1:54.24


Event 8 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 1:33.80 1981 Rowdy Gaines
1:36.39 AQ
1:39.28 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Mangabeira, Gabrie SO Florida 1:39.64 9
24.04 49.27 1:14.61 1:39.64
2 Szucs, Tamas SC 1:40.58 4
23.95 49.65 1:15.16 1:40.58
3 Schultz, Scott JR Florida 1:41.58 3
24.15 49.92 1:15.72 1:41.58
4 Bathazi, Tamas SC 1:43.42 2
23.61 49.41 1:16.62 1:43.42
5 King, Greg JR Florida 1:44.61 1
24.80 51.20 1:17.97 1:44.61
6 Dominguez, Jesus SO Florida x1:45.18
25.47 52.51 1:19.30 1:45.18
7 Duff, Reid SC 1:46.28
24.70 51.51 1:18.40 1:46.28
-- Zumsteg, Justin SO Florida X1:45.65
24.90 51.78 1:18.96 1:45.65


Event 9 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 22.44 1988 Dara Torres
22.89 AQ
23.57 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Nyiry, Anna SC 23.59 9
2 Skaggs, Heather SC 23.88 4
3 Gibney, Chantal JR Florida 23.96 3
4 Huff, Mandy FR Florida 24.08 2
5 McHugh, Carolynn SC 24.24 1
6 Ellis, Jaime JR Florida 24.41
7 Tennison, Diane SR Florida x24.42
8 Bastak, Ashleigh SC x24.63


Event 10 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 19.54 1998 Matt Buzbee
19.74 AQ
20.33 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Jayme, Carlos JR Florida 20.16 BQ 9
2 McCrary, Chris SC 20.49 4
3 Murphy, Ed SC 21.32 3
4 Borreca, Nick FR Florida 21.70 2
5 Parkin, Joshua SC 22.17 1
6 Norris, Philip SR Florida 22.19
7 Dagenhart, Stephen SC x22.29
8 Greener, Andrew FR Florida x22.66


Event 11 Women 200 Yard IM
===============================================================================
O'Connell: 1:58.94 1983 Tracy Caulkins
2:00.76 AQ
2:04.38 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bernhardt, Vipa FR Florida 2:04.31 BQ 9
27.13 1:00.86 1:35.22 2:04.31
2 Teague, Cara SR Florida 2:07.34 4
26.97 59.30 1:37.75 2:07.34
3 Kennedy, Katie SO Florida 2:07.97 3
28.50 1:01.82 1:38.32 2:07.97
4 Gibbes, Cerian JR Florida x2:08.15
28.70 1:03.53 1:38.78 2:08.15
5 Butler, Kristen SC 2:09.06 2
27.83 59.89 1:39.84 2:09.06
6 Margalis, Stephani SC 2:11.13 1
28.29 1:01.37 1:41.53 2:11.13
7 Smith, Ryan SC 2:14.92
29.18 1:03.00 1:43.06 2:14.92


Event 12 Men 200 Yard IM
===============================================================================
O'Connell: 1:46.93 1998 Lionel Moreau
1:46.71 AQ
1:49.91 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Lochte, Ryan FR Florida 1:49.27 BQ 9
24.23 51.95 1:23.45 1:49.27
2 Hartley, Brian FR Florida 1:54.94 4
24.76 53.56 1:28.33 1:54.94
3 Wiebeck, Kris SO Florida 1:55.81 3
25.01 53.18 1:29.58 1:55.81
4 Buslepp, Brandon SC 1:55.86 2
25.12 55.81 1:28.72 1:55.86
5 Kata, Justin SC 1:59.01 1
25.94 56.23 1:31.20 1:59.01
6 Ulrich, Claudio JR Florida x1:59.14
24.87 53.98 1:31.25 1:59.14
7 Conway, Cory SC 2:03.68
26.71 57.55 1:34.77 2:03.68
8 Schultheiss, Danie SC x2:05.40
26.86 59.64 1:35.74 2:05.40


Event 13 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bolt, Nicole Florida 303.07 9
2 King, Lauren SC 299.99 4
3 Brennan, Allison SC 299.47 3
4 Ranieri, Jessica FR Florida 277.05 2
5 Connor, Kristen JR Florida 268.42 1
-- McGinty, Maureen FR Florida X237.90


Event 14 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
O'Connell: 1:53.37 1982 Mary T. Meagher
1:58.98 AQ
2:02.54 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Harper, Rebecca SO Florida 2:00.92 BQ 9
2 Tennison, Diane SR Florida 2:02.23 BQ 4
3 Dedekind, Bronwyn SC 2:03.82 3
4 Nyiry, Anna SC 2:05.35 2
5 Green, Meredith SO Florida 2:06.30 1
6 duPlessis, Renate SR Florida x2:08.05
7 Johnson, Meagan SC 2:08.83
-- Ecott, Kim SR Florida X2:04.49


Event 15 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
O'Connell: 1:43.81 Craig Beardsley
1:44.93 AQ
1:48.07 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Mangabeira, Gabrie SO Florida 1:50.29 9
25.09 53.40 1:21.53 1:50.29
2 Derieg, Lir SC 1:53.91 4
24.32 52.74 1:22.50 1:53.91
3 Kellam, Chris JR Florida 1:54.43 3
25.74 55.26 1:25.13 1:54.43
4 Norris, Philip SR Florida 1:54.59 2
26.37 56.10 1:25.43 1:54.59
5 Bathazi, Tamas SC 1:57.15 1
25.81 55.48 1:26.51 1:57.15
6 Friedlander, Steve SO Florida x2:01.32
26.75 58.20 1:29.49 2:01.32
7 Kerlin, Matt SC 2:06.66
27.79 59.40 1:32.25 2:06.66
-- Wolfgarten, Jan SO Florida X1:57.29
26.51 56.37 1:26.76 1:57.29


Event 16 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 48.69 1993 Nicole Haslett
49.63 AQ
51.11 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Gibney, Chantal JR Florida 51.11 BQ 9
24.93 51.11
2 Skaggs, Heather SC 51.31 4
24.94 51.31
3 Uhle, Marietta FR Florida 51.74 3
25.13 51.74
4 Skaggs, Haley SC 52.03 2
25.35 52.03
5 Farrell, Maureen SO Florida 52.24 1
25.33 52.24
6 VanAssen, Jennifer SC 53.07
25.55 53.07
7 Ecott, Kim SR Florida x53.77
26.07 53.77
8 McHugh, Carolynn SC x53.84
25.62 53.84


Event 17 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 43.08 1981 Rowdy Gaines
43.64 AQ
44.94 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Jayme, Carlos JR Florida 44.40 BQ 9
21.17 44.40
2 Murphy, Ed SC 46.73 4
22.48 46.73
3 Schultz, Scott JR Florida 46.88 3
22.62 46.88
4 McCrary, Chris SC 47.31 2
22.63 47.31
5 Sioui, Adam SO Florida 48.14 1
23.28 48.14
6 Dagenhart, Stephen SC 50.18
23.59 50.18
7 Donovan, Josh SC x51.40
24.16 51.40
-- Yasinsac, Brian FR Florida X49.38
23.82 49.38


Event 18 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
O'Connell: 1:55.43 1998 Keegan Walkley
1:57.70 AQ
2:01.23 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Reid, Jamie FR Florida 1:59.16 BQ 9
28.97 59.28 1:29.57 1:59.16
2 Butler, Kristen SC 2:05.84 4
30.16 1:01.50 1:33.61 2:05.84
3 Dedekind, Bronwyn SC 2:06.63 3
30.83 1:02.82 1:35.06 2:06.63
4 Teague, Cara SR Florida 2:07.01 2
30.73 1:02.86 1:35.38 2:07.01
5 Smith, Ryan SC 2:08.69 1
29.94 1:02.04 1:35.23 2:08.69


Event 19 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
O'Connell: 1:42.83 1998 Matt Cole
1:44.02 AQ
1:47.14 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Kellam, Chris JR Florida 1:50.53 9
27.02 55.71 1:23.97 1:50.53
2 Ulrich, Claudio JR Florida 1:53.06 4
26.70 55.34 1:24.38 1:53.06
3 Lochte, Ryan FR Florida 1:53.19 3
27.09 55.92 1:24.71 1:53.19
4 Greener, Andrew FR Florida x1:58.58
27.12 56.56 1:26.90 1:58.58
5 Derieg, Lir SC 2:01.29 2
28.71 59.67 1:29.99 2:01.29
6 Farrington, Mike SC 2:07.42 1
30.18 1:01.96 1:34.52 2:07.42
-- Zumsteg, Justin SO Florida X1:57.93
28.34 58.40 1:28.45 1:57.93


Event 20 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 4:39.97 1982 Tiffany Cohen
4:45.71 AQ
4:54.28 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 McLarty, Sara JR Florida 4:45.69 AQ 9
27.40 56.68 1:25.47 1:54.36 2:23.16 2:51.90 3:20.53 3:49.14
4:17.74 4:45.69
2 Margalis, Stephani SC 4:56.13 4
27.52 57.17 1:26.95 1:56.65 2:26.60 2:56.34 3:26.42 3:56.53
4:26.73 4:56.13
3 Schrock, Jessica SO Florida 4:59.17 3
28.63 58.76 1:29.50 1:59.98 2:30.38 3:00.62 3:30.74 4:00.39
4:30.19 4:59.17
4 Beard, Blair JR Florida 5:01.84 2
28.47 58.59 1:28.89 1:59.55 2:30.22 3:00.89 3:31.30 4:01.68
4:32.03 5:01.84
5 Seland, Casey JR Florida x5:02.09
28.69 58.84 1:29.20 1:59.61 2:29.85 3:00.51 3:30.94 4:01.44
4:32.21 5:02.09
6 Bowden, Katie SC 5:03.50 1
28.03 58.01 1:28.43 1:59.34 2:30.34 3:01.03 3:31.99 4:02.62
4:33.36 5:03.50
7 Davidson, Anne SC 5:24.29
29.48 1:01.54 1:34.75 2:07.25 2:40.53 3:13.47 3:46.42 4:19.10
4:52.03 5:24.29


Event 21 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
O'Connell: 4:15.56 1985 Matt Cetlinski
4:19.72 AQ
4:27.51 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Hartley, Brian FR Florida 4:33.67 9
25.72 53.53 1:20.96 1:48.67 2:16.05 2:43.43 3:11.06 3:38.74
4:06.49 4:33.67
2 Bathazi, Tamas SC 4:34.66 4
3 Szucs, Tamas SC 4:35.84 3
25.14 52.16 1:19.70 1:47.57 2:15.68 2:43.95 3:12.19 3:40.49
4:08.88 4:35.84
4 Farrington, Tim SC 4:56.52 2
27.31 57.36 1:27.42 1:57.47 2:26.98 2:56.80 3:26.70 3:56.49
4:26.74 4:56.52
5 Conway, Cory SC x4:59.26
26.31 55.39 1:25.01 1:55.11 2:25.66 2:56.73 3:27.47 3:58.35
4:28.99 4:59.26
-- Wiebeck, Kris SO Florida X4:36.06
26.12 54.45 1:22.54 1:50.79 2:19.26 2:48.03 3:14.49 3:41.11
4:08.69 4:36.06
-- Dominguez, Jesus SO Florida X4:40.83
26.75 55.04 1:23.25 1:51.31 2:19.51 2:47.70 3:15.30 3:43.80
4:12.61 4:40.83
-- Yacco, Matt SR Florida X4:44.58
26.25 54.38 1:22.74 1:51.22 2:19.90 2:48.72 3:17.64 3:46.64
4:16.01 4:44.58


Event 22 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bradley, Andy SC 329.77 9
2 Emmerton, Dean SC 267.22 4
3 Balman, Ian SC 209.84 3
-- Comfort, Chris FR Florida X255.45
-- Wilcox, Zach SO Florida X342.07


Event 23 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
O'Connell: 2:10.28 2002 Anne Poleska
2:14.23 AQ
2:18.25 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Davidson, Anne SC 2:28.67 9
33.87 1:11.61 1:50.19 2:28.67
2 Lyon, Samantha SC 2:29.36 4
34.09 1:12.13 1:50.70 2:29.36
3 Hong, Christina SC 2:33.85 3
34.96 1:13.35 1:53.14 2:33.85
-- Duncan, Danielle FR Florida X2:18.31
30.90 1:05.82 1:41.93 2:18.31
-- Huff, Mandy FR Florida X2:21.32
30.73 1:05.90 1:42.75 2:21.32
-- Kennedy, Katie SO Florida X2:21.96
33.25 1:09.38 1:45.34 2:21.96
-- Frega, Desiree SR Florida X2:22.60
32.74 1:09.26 1:45.75 2:22.60


Event 24 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
O'Connell: 1:57.52 1998 Jarrod Marrs
1:57.68 AQ
2:01.21 BQ
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Buslepp, Brandon SC 2:07.75 9
29.18 1:01.65 1:34.67 2:07.75
2 Kata, Justin SC 2:12.07 4
29.76 1:03.32 1:37.47 2:12.07
3 Farrington, Mike SC 2:18.68 3
31.89 1:06.72 1:42.34 2:18.68
4 Schultheiss, Danie SC x2:21.93
31.75 1:07.65 1:44.57 2:21.93
-- Chadsey, Ian SR Florida X2:01.34
27.82 58.61 1:29.65 2:01.34
-- Welch, Corey SO Florida X2:09.01
29.59 1:02.40 1:35.11 2:09.01
-- Warren, Mac FR Florida X2:10.91
30.60 1:04.69 1:37.39 2:10.91
-- Ratliff, Will SO Florida X2:11.59
29.35 1:02.81 1:36.69 2:11.59


Event 25 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
O'Connell: 3:18.81 1989 Florida
(Kerr, Zemina, Cowart, Torres)
3:20.26 AQ
3:26.26 BQ
School Finals Points
===============================================================================
1 South Carolina 'A' 3:25.29 BQ 11
1) Skaggs, Heather 2) Nyiry, Anna
3) Skaggs, Haley 4) VanAssen, Jennifer
24.93 52.00 1:15.89 1:42.46 2:06.84 2:33.67 2:58.35 3:25.29
2 South Carolina 'B' 3:34.45 4
1) McHugh, Carolynn 2) Bastak, Ashleigh
3) Vinson, Amy 4) Butler, Kristen
25.69 54.07 1:19.21 1:47.58 2:12.85 2:41.53 3:06.99 3:34.45
-- Florida 'A' X3:24.84
1) Ellis, Jaime JR 2) Gibney, Chantal JR
3) Uhle, Marietta FR 4) Tennison, Diane SR
25.31 52.71 1:16.96 1:43.68 2:07.73 2:33.93 2:58.63 3:24.84
-- Florida 'B' X3:33.84
1) duPlessis, Renate SR 2) Green, Meredith SO
3) McLarty, Sara JR 4) Chapman, Anna SR
26.32 54.36 1:20.99 1:49.80 2:14.75 2:41.46 3:06.86 3:33.84


Event 26 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
O'Connell: 2:54.55 1998 Auburn
(Bartz, Quevedo, Hawke, Newman)
2:55.06 AQ
3:00.31 BQ
School Finals Points
===============================================================================
1 South Carolina 'A' 3:08.24 11
1) McCrary, Chris 2) Murphy, Ed
3) Szucs, Tamas 4) Duff, Reid
21.97 46.38 1:08.68 1:32.99 1:56.06 2:21.09 2:43.39 3:08.24
2 South Carolina 'B' 3:20.25 4
1) Parkin, Joshua 2) Buslepp, Brandon
3) Dagenhart, Stephen 4) Donovan, Josh
23.05 50.18 1:13.72 1:39.94 2:02.35 2:29.20 2:53.10 3:20.25
-- Florida 'B' X3:03.45
1) Mangabeira, Gabriel SO 2) Jayme, Carlos JR
3) Lochte, Ryan FR 4) Wiebeck, Kris SO
22.00 45.49 1:07.04 1:31.06 1:52.26 2:16.65 2:38.97 3:03.45
-- Florida 'C' X3:11.94
1) Hartley, Brian FR 2) Borreca, Nick FR
3) Zumsteg, Justin SO 4) Wolfgarten, Jan SO
23.21 48.26 1:10.29 1:35.55 1:58.85 2:24.26 2:46.96 3:11.94
-- Florida 'A' X3:16.50
1) Yasinsac, Brian FR 2) King, Greg JR
3) Dominguez, Jesus SO 4) Meena, Elliot FR
24.26 49.74 1:12.71 1:37.31 2:00.90 2:27.13 2:50.95 3:16.50