Emma Weyant Wins Back to Back Events, Brendan Burns Sets 200 IM Record at YMCA Nationals Day 4

emma-weyant-

One national record fell on the fourth day of the 2019 YMCA National Championships, as Upper Main Line’s Brendan Burns scratched his name into the books in another event. While she was not a record setter, Sarasota’s Emma Weyant turned heads, winning the first two events of the session and then leading off a winning relay at the end.

At the end of day four Sarasota leads the women’s meet with 327 points, ahead of Spartanburg with 286 and Red Bank with 180. The Somerset Hills men have 270 points. Upper Main Line is in second with 202 and Red Bank has 193.5 points for third.

Women

Emma Weyant backed up her 1000 victory from Monday night with a dominant 500 freestyle performance. She led a one-two finish for Sarasota in 4:43.80. Her 14-year old teammate Michaela Mattes was runner up in 4:48.06. Another 14-year old, Angela Coe of Champaign touched third in 4:49.67.

Event 401  Women 500 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: * 4:39.13  4/3/2014  Courtney Harnish, York-PA
                 5:07.69  19NA 2019 National Qual
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Emma Weyant      17 Sarasota-FL       4:47.66    4:43.80 19NA    20  
    r:+0.80  25.94        54.09 (28.15)
        1:22.60 (28.51)     1:51.15 (28.55)
        2:19.86 (28.71)     2:48.62 (28.76)
        3:17.35 (28.73)     3:46.55 (29.20)
        4:15.70 (29.15)     4:43.80 (28.10)
  2 Michaela Mattes  14 Sarasota-FL       4:51.67    4:48.06 19NA    17  
    r:+0.83  26.94        55.63 (28.69)
        1:24.58 (28.95)     1:53.77 (29.19)
        2:23.13 (29.36)     2:52.41 (29.28)
        3:21.81 (29.40)     3:50.93 (29.12)
        4:19.79 (28.86)     4:48.06 (28.27)
  3 Angela Coe       14 Champaign-IL      4:53.60    4:49.67 19NA    16  
    r:+0.63  25.81        54.33 (28.52)
        1:23.10 (28.77)     1:52.15 (29.05)
        2:21.54 (29.39)     2:51.15 (29.61)
        3:21.03 (29.88)     3:51.51 (30.48)
        4:21.49 (29.98)     4:49.67 (28.18)
  4 Aziza Ganihanov  16 SomersetValleyNJ  4:51.56    4:49.84 19NA    15  
    r:+0.77  26.80        55.67 (28.87)
        1:24.88 (29.21)     1:54.18 (29.30)
        2:23.91 (29.73)     2:53.48 (29.57)
        3:22.77 (29.29)     3:52.45 (29.68)
        4:21.23 (28.78)     4:49.84 (28.61)
  5 Savannah Barr    17 Sarasota-FL       4:51.62    4:50.62 19NA    14  
    r:+0.82  26.30        54.79 (28.49)
        1:23.78 (28.99)     1:52.99 (29.21)
        2:22.31 (29.32)     2:52.02 (29.71)
        3:21.63 (29.61)     3:51.30 (29.67)
        4:21.03 (29.73)     4:50.62 (29.59)
  6 Christina Cianc  17 Sarasota-FL       4:51.56    4:53.03 19NA    13  
    r:+0.76  27.02        55.95 (28.93)
        1:25.41 (29.46)     1:55.14 (29.73)
        2:24.98 (29.84)     2:54.99 (30.01)
        3:24.86 (29.87)     3:54.52 (29.66)
        4:24.18 (29.66)     4:53.03 (28.85)
  7 Berit Quass      16 Des Moines-IA     4:54.30    4:54.45 19NA    12  
    r:+0.77  26.93        56.07 (29.14)
        1:25.55 (29.48)     1:55.31 (29.76)
        2:25.12 (29.81)     2:55.04 (29.92)
        3:24.99 (29.95)     3:54.69 (29.70)
        4:24.70 (30.01)     4:54.45 (29.75)
  8 Grace Hastings   16 ME Lyons-OH       4:52.66    4:55.64 19NA    11  
    r:+0.70  27.14        56.42 (29.28)
        1:25.99 (29.57)     1:55.78 (29.79)
        2:26.04 (30.26)     2:56.12 (30.08)
        3:26.23 (30.11)     3:56.32 (30.09)
        4:26.29 (29.97)     4:55.64 (29.35)

Weyant was remarkable tonight, winning back to back events. She hopped back up in the 200 IM and broke two minutes in 1:59.25. She used a huge final 50 to pass Spartanburg’s Hannah Ownbey who finished second in 1:59.57. Farmington’s Greta Gidley earned bronze (2:00.18).

 Event 403  Women 200 Yard IM
=========================================================================
     National: * 1:54.25  4/3/2015  Meghan Small, York-PA
                 2:10.19  19NA 2019 National Qual
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Emma Weyant      17 Sarasota-FL       2:00.90    1:59.25 19NA    20  
    r:+0.78  27.06        57.68 (30.62)
        1:32.10 (34.42)     1:59.25 (27.15)
  2 Hannah Ownbey    17 Spartanburg-SC    2:01.28    1:59.57 19NA    17  
    r:+0.67  26.34        56.25 (29.91)
        1:30.83 (34.58)     1:59.57 (28.74)
  3 Greta Gidley     15 Farmington-MI     2:02.62    2:00.18 19NA    16  
    r:+0.72  25.83        56.43 (30.60)
        1:31.91 (35.48)     2:00.18 (28.27)
  4 Charity Pittard  18 Boise-ID          2:00.48    2:00.35 19NA    15  
    r:+0.67  26.76        57.34 (30.58)
        1:31.84 (34.50)     2:00.35 (28.51)
  5 Kirsti McEnroe   14 Spartanburg-SC    2:02.70    2:00.96 19NA    14  
    r:+0.71  26.61        56.22 (29.61)
        1:32.73 (36.51)     2:00.96 (28.23)
  6 Kaitlynn Wheele  18 Springfield-IL    2:01.54    2:01.10 19NA    13  
    r:+0.67  26.31        56.18 (29.87)
        1:31.85 (35.67)     2:01.10 (29.25)
  7 Megan Glass      18 Blue Ash-OH       2:03.51    2:02.91 19NA    12  
    r:+0.66  25.83        56.67 (30.84)
        1:35.18 (38.51)     2:02.91 (27.73)
  8 Abigail Doss     17 Susquehanna-PA    2:02.78    2:03.84 19NA    11  
    r:+0.75  27.64        59.17 (31.53)
        1:34.78 (35.61)     2:03.84 (29.06)

Four women were faster than 23 seconds in the 50 free. Des Moines’ Jasmine Rumley touched first in 22.75. BR Ryall’s Kate Morris and Fanwood Scotch’s Darlene Fung were separated by just .05 in 22.90 and 22.95.

Event 405  Women 50 Yard Freestyle
==================================================================
     National: * 22.19  4/2/2015  Katrina Konopka, Middle Tyger-SC
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Jasmine Rumley         17 Des Moines-IA       22.81      22.75  
         r:+0.61                       
  2 Kate Morris            15 B R Ryall-IL        23.00      22.90  
         r:+0.67                       
  3 Darlene Fung           18 FanwoodScotch-NJ    23.18      22.95  
         r:+0.63                       
  4 Maggie Summit          17 North Shore-MA      23.23      22.99  
         r:+0.64                       
  5 Olivia Taylor          18 Orlando-FL          23.08      23.03  
         r:+0.70                       
  6 Erika Remington        17 Schroeder-WI        23.19      23.06  
         r:+0.71                       
  7 Aubrey Chandler        16 Rock Hill-SC        23.07      23.24  
         r:+0.65                       
  7 Sally Ma               14 Champaign-IL        23.30      23.24

Weyant was back again to lead the Sharks in the 800 freestyle relay. She led off in 1:47.34 and was followed by Savannah Barr (1:48.98), Christian Cianciolo (1:50.79), and Michaela Mattes (1:50.71) as Sarasota took the relay in 7:17.82. Wilton was second in 7:21.89, just ahead of Spartanburg in 7:22.71.

Event 407  Women 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: * 7:10.06  4/2/2015  York And York County YMCA, York-PA
                          M Small, E Ilgenfritz, L Braswell, C Harnish
                 7:46.99  19NA 2019 National Qual
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Sarasota-FL                   7:18.59    7:17.82 19NA    40  
     1) Emma Weyant 17                2) r:0.54 Savannah Barr 17      
     3) r:0.31 Christina Cianciolo 17 4) r:0.21 Michaela Mattes 14    
    r:+0.76  24.86        51.86 (51.86)
      1:19.67 (1:19.67)   1:47.34 (1:47.34)
        2:12.12 (24.78)     2:39.38 (52.04)
      3:07.57 (1:20.23)   3:36.32 (1:48.98)
        4:01.49 (25.17)     4:29.59 (53.27)
      4:58.48 (1:22.16)   5:27.11 (1:50.79)
        5:51.79 (24.68)     6:19.98 (52.87)
      6:48.90 (1:21.79)   7:17.82 (1:50.71)
  2 Wilton-CT                     7:29.58    7:21.89 19NA    34  
     1) Katie Stevenson 17            2) r:0.25 Grace Lange 17        
     3) r:0.39 Brenna McLaughlin 17   4) r:0.34 Ellen Holmquist 16    
    r:+0.73  25.25        52.76 (52.76)
      1:21.04 (1:21.04)   1:49.62 (1:49.62)
        2:14.92 (25.30)     2:42.79 (53.17)
      3:11.34 (1:21.72)   3:39.82 (1:50.20)
        4:05.45 (25.63)     4:33.61 (53.79)
      5:02.75 (1:22.93)   5:31.38 (1:51.56)
        5:56.92 (25.54)     6:24.78 (53.40)
      6:53.56 (1:22.18)   7:21.89 (1:50.51)
  3 Spartanburg-SC                7:25.90    7:22.71 19NA    32  
     1) Annika McEnroe 16             2) r:0.28 Kirsti McEnroe 14     
     3) r:0.30 Hannah Ownbey 17       4) r:0.39 Emily Horomanski 18   
    r:+0.72  26.27        54.39 (54.39)
      1:22.83 (1:22.83)   1:51.67 (1:51.67)
        2:16.56 (24.89)     2:44.26 (52.59)
      3:12.17 (1:20.50)   3:40.08 (1:48.41)
        4:05.67 (25.59)     4:33.67 (53.59)
      5:02.19 (1:22.11)   5:30.49 (1:50.41)
        5:56.33 (25.84)     6:24.88 (54.39)
      6:53.68 (1:23.19)   7:22.71 (1:52.22)
  4 Red Bank - NJ                 7:27.27    7:24.17 19NA    30  
     1) Megan Judge 18                2) r:0.23 Natalie Heim 17       
     3) r:0.38 Katie Wright 16        4) r:0.39 Caroline McGann 17    
    r:+0.75  25.75        53.79 (53.79)
      1:22.13 (1:22.13)   1:50.21 (1:50.21)
        2:15.83 (25.62)     2:44.54 (54.33)
      3:13.38 (1:23.17)   3:42.14 (1:51.93)
        4:07.68 (25.54)     4:35.64 (53.50)
      5:04.54 (1:22.40)   5:33.42 (1:51.28)
        5:58.92 (25.50)     6:27.38 (53.96)
      6:55.81 (1:22.39)   7:24.17 (1:50.75)
  5 SomersetValleyNJ              7:26.91    7:26.83 19NA    28  
     1) Aziza Ganihanova 16           2) r:0.46 Grace Zhou 14         
     3) r:0.57 Caitlyn Hughes 15      4) r:0.56 Catherine Meisner 15  
    r:+0.77  26.01        53.79 (53.79)
      1:21.96 (1:21.96)   1:50.17 (1:50.17)
        2:15.96 (25.79)     2:44.84 (54.67)
      3:13.74 (1:23.57)   3:43.12 (1:52.95)
        4:08.63 (25.51)     4:37.67 (54.55)
      5:07.20 (1:24.08)   5:36.77 (1:53.65)
        6:02.16 (25.39)     6:30.35 (53.58)
      6:58.84 (1:22.07)   7:26.83 (1:50.06)
  6 B R Ryall-IL                  7:28.89    7:27.42 19NA    26  
     1) Grace Schwieters 17           2) r:0.54 Annie Andres 15       
     3) r:0.31 Kate Morris 15         4) r:0.36 Molly Rosenthal 18    
    r:+0.76  27.46        56.52 (56.52)
      1:25.15 (1:25.15)   1:54.06 (1:54.06)
        2:20.19 (26.13)     2:49.12 (55.06)
      3:18.76 (1:24.70)   3:47.89 (1:53.83)
        4:12.82 (24.93)     4:40.28 (52.39)
      5:08.18 (1:20.29)   5:36.02 (1:48.13)
        6:01.93 (25.91)     6:30.33 (54.31)
      6:59.16 (1:23.14)   7:27.42 (1:51.40)
  7 Countryside-OH                7:32.62    7:29.21 19NA    24  
     1) Leah Luckett 16               2) r:0.32 Maggie Clough 17      
     3) r:0.30 Molly Arneson 16       4) r:0.20 Liz Jantausch 16      
    r:+0.71  25.80        53.45 (53.45)
      1:22.12 (1:22.12)   1:51.20 (1:51.20)
        2:16.48 (25.28)     2:44.64 (53.44)
      3:13.42 (1:22.22)   3:42.29 (1:51.09)
        4:07.94 (25.65)     4:36.70 (54.41)
      5:06.52 (1:24.23)   5:36.76 (1:54.47)
        6:02.00 (25.24)     6:29.79 (53.03)
      6:59.09 (1:22.33)   7:29.21 (1:52.45)
  8 Cheshire-CT                   7:33.25    7:29.73 19NA    22  
     1) Samantha Grenon 17            2) r:0.23 Julia Stevens 16      
     3) r:0.47 Nora Bergstrom 16      4) r:0.27 Sophie Murphy 15      
    r:+0.66  26.17        54.32 (54.32)
      1:23.66 (1:23.66)   1:53.16 (1:53.16)
        2:19.30 (26.14)     2:48.47 (55.31)
      3:17.73 (1:24.57)   3:46.32 (1:53.16)
        4:12.65 (26.33)     4:41.02 (54.70)
      5:10.23 (1:23.91)   5:39.88 (1:53.56)
        6:04.76 (24.88)     6:32.72 (52.84)
      7:01.13 (1:21.25)   7:29.73 (1:49.85)

Men

Brendan Burns continued his tear on the YMCA National record books. In tonight’s 200 IM Burns blew away his prelims time and the competition, touching in 1:44.87. The UMLY senior was almost a full second faster than Paul DeLakis‘ National Record of 1:45.76. Burns’ time moves him up to 37th in the All-Time rankings for 17-18s in the event (Ryan Lochte is 32nd in 1:44.58).

Somerset Valley’s Matt Fallon was second in 1:48.25, a second ahead of Ridley Area’s Sam Wesley in 1:49.22.

Event 404  Men 200 Yard IM
==================================================================
     National: * 1:45.76  4/7/2017  Paul DeLakis, Eau Claire-WI
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Brendan Burns          17 UpperMainLine-PA  1:50.46    1:44.87* 
    r:+0.70  22.12        47.60 (25.48)
        1:19.78 (32.18)     1:44.87 (25.09)
  2 Matt Fallon            16 SomersetValleyNJ  1:50.37    1:48.25  
    r:+0.73  24.20        52.17 (27.97)
        1:22.53 (30.36)     1:48.25 (25.72)
  3 Sam Wesley             17 RidleyArea-PA     1:49.84    1:49.22  
    r:+0.64  23.39        51.04 (27.65)
        1:23.19 (32.15)     1:49.22 (26.03)
  4 Lukas Scheidl          18 SomersetHills-NJ  1:50.39    1:49.97  
    r:+0.73  23.88        51.04 (27.16)
        1:23.56 (32.52)     1:49.97 (26.41)
  5 Michael Juengel        18 Spartanburg-SC    1:50.95    1:50.18  
    r:+0.67  24.20        51.01 (26.81)
        1:23.46 (32.45)     1:50.18 (26.72)
  6 James Doromal          16 B R Ryall-IL      1:51.08    1:50.27  
    r:+0.70  24.02        51.76 (27.74)
        1:23.82 (32.06)     1:50.27 (26.45)
  7 Adam Milling           16 Springfield-IL    1:50.55    1:50.44  
    r:+0.59  24.26        52.30 (28.04)
        1:23.96 (31.66)     1:50.44 (26.48)
  8 Richard Trentalange    17 Red Bank - NJ     1:51.03    1:52.13  
    r:+0.62  23.77        52.33 (28.56)
        1:24.41 (32.08)     1:52.13 (27.72)

Hickory’s Ross Dant secured his second victory of the weekend. After the NC State commit knocked down the 1,000 free YMCA National record, he came up just shy in the 500 freestyle. Dant touched in 4:18.87, less than a second slower than Nicholas Caldwell‘s 4:18.01 swum in 2011.

Event 402  Men 500 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: * 4:18.01  4/5/2011  Nicholas Caldwell, Sarasota-FL
                 4:45.49  19NA 2019 National Qual
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Ross Dant        18 Hickory -nc       4:24.58    4:18.87 19NA    20  
    r:+0.63  23.66        49.48 (25.82)
        1:15.55 (26.07)     1:41.67 (26.12)
        2:07.62 (25.95)     2:33.90 (26.28)
        3:00.18 (26.28)     3:26.70 (26.52)
        3:53.16 (26.46)     4:18.87 (25.71)
  2 Josh Cohen       18 FanwoodScotch-NJ  4:27.00    4:23.73 19NA    17  
    r:+0.70  23.43        48.71 (25.28)
        1:14.73 (26.02)     1:41.11 (26.38)
        2:07.68 (26.57)     2:34.69 (27.01)
        3:02.02 (27.33)     3:29.45 (27.43)
        3:56.78 (27.33)     4:23.73 (26.95)
  3 Jack Alexy       16 SomersetHills-NJ  4:27.12    4:26.25 19NA    16  
    r:+0.68  23.04        48.91 (25.87)
        1:15.63 (26.72)     1:42.71 (27.08)
        2:10.15 (27.44)     2:37.88 (27.73)
        3:05.67 (27.79)     3:33.47 (27.80)
        4:01.08 (27.61)     4:26.25 (25.17)
  4 Matthew Knox     18 Springfield-IL    4:28.35    4:26.45 19NA    15  
    r:+0.67  23.94        50.29 (26.35)
        1:16.94 (26.65)     1:43.56 (26.62)
        2:10.53 (26.97)     2:37.68 (27.15)
        3:04.88 (27.20)     3:32.09 (27.21)
        3:59.39 (27.30)     4:26.45 (27.06)
  5 Alexander Gusev  18 Sarasota-FL       4:29.65    4:29.65 19NA    14  
    r:+0.65  24.72        51.77 (27.05)
        1:18.96 (27.19)     1:46.35 (27.39)
        2:13.90 (27.55)     2:41.65 (27.75)
        3:09.32 (27.67)     3:36.79 (27.47)
        4:03.72 (26.93)     4:29.65 (25.93)
  6 Sarsen Whatmore  17 Sarasota-FL       4:29.30    4:30.12 19NA    13  
    r:+0.74  24.61        51.03 (26.42)
        1:17.90 (26.87)     1:44.99 (27.09)
        2:12.54 (27.55)     2:40.12 (27.58)
        3:07.80 (27.68)     3:35.78 (27.98)
        4:03.34 (27.56)     4:30.12 (26.78)
  7 Nick Andres      17 B R Ryall-IL      4:28.79    4:30.60 19NA    12  
    r:+0.75  24.80        52.03 (27.23)
        1:19.51 (27.48)     1:47.18 (27.67)
        2:14.41 (27.23)     2:41.81 (27.40)
        3:09.26 (27.45)     3:36.87 (27.61)
        4:03.87 (27.00)     4:30.60 (26.73)
  8 Sammy Rennard    18 Red Bank - NJ     4:29.57    4:31.70 19NA    11  
    r:+0.78  24.61        51.56 (26.95)
        1:18.76 (27.20)     1:46.14 (27.38)
        2:13.68 (27.54)     2:41.25 (27.57)
        3:09.31 (28.06)     3:37.27 (27.96)
        4:04.96 (27.69)     4:31.70 (26.74)

Somerset Hills’ Lukas Scheidl (1:39.21), Joe Castagno (1:43.19), Jack Alexy (1:36.74), and Rob Alexy (1:40.64) won the 800 freestyle relay in 6:39.78. Boise was second (6:42.81) ahead of Upper Main Line (6:43.72).

Event 408  Men 800 Yard Freestyle Relay
====================================================================
     National: * 6:34.89  4/6/2017  Sarasota Family YMCA, Sarasota-FL
                          A Katz, M Nutter, B Firlie, A Katz
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 SomersetHills-NJ                    6:46.29    6:39.78  
     1) Lukas Scheidl 18              2) r:0.39 Joe Castagno 16       
     3) r:0.29 Jack Alexy 16          4) r:0.26 Rob Alexy 14          
    r:+0.69  23.14        48.19 (48.19)
      1:13.75 (1:13.75)   1:39.21 (1:39.21)
        2:02.68 (23.47)     2:28.78 (49.57)
      2:55.65 (1:16.44)   3:22.40 (1:43.19)
        3:44.11 (21.71)     4:08.67 (46.27)
      4:34.42 (1:12.02)   4:59.14 (1:36.74)
        5:22.50 (23.36)     5:48.63 (49.49)
      6:14.22 (1:15.08)   6:39.78 (1:40.64)
  2 Boise-ID                            6:47.10    6:42.81  
     1) Paul Shutt 16                 2) r:0.26 Nathan Quarterman 16  
     3) r:0.33 Gabe Machado 15        4) r:0.26 Nathan Esplin 17      
    r:+0.65  23.20        48.53 (48.53)
      1:14.87 (1:14.87)   1:40.99 (1:40.99)
        2:03.45 (22.46)     2:28.58 (47.59)
      2:53.94 (1:12.95)   3:19.29 (1:38.30)
        3:41.94 (22.65)     4:07.65 (48.36)
      4:33.91 (1:14.62)   4:59.83 (1:40.54)
        5:22.44 (22.61)     5:48.13 (48.30)
      6:14.59 (1:14.76)   6:42.81 (1:42.98)
  3 UpperMainLine-PA                    6:48.97    6:43.72  
     1) Jack Christian 16             2) r:0.47 Matthew Hopkins 17    
     3) r:0.34 Tommy Noone 18         4) r:0.58 Brendan Burns 17      
    r:+0.75  23.72        49.43 (49.43)
      1:15.40 (1:15.40)   1:41.80 (1:41.80)
        2:04.11 (22.31)     2:29.91 (48.11)
      2:56.76 (1:14.96)   3:24.27 (1:42.47)
        3:48.53 (24.26)     4:14.86 (50.59)
      4:41.67 (1:17.40)   5:08.44 (1:44.17)
        5:30.74 (22.30)     5:55.03 (46.59)
      6:19.37 (1:10.93)   6:43.72 (1:35.28)
  4 SomersetValleyNJ                    6:50.58    6:44.97  
     1) Brian Bull 15                 2) r:0.14 Matt Fallon 16        
     3) r:0.29 Emerson Hershfeld 18   4) r:0.25 Christopher Welsh 18  
    r:+0.66  23.42        49.10 (49.10)
      1:15.58 (1:15.58)   1:42.47 (1:42.47)
        2:05.16 (22.69)     2:29.82 (47.35)
      2:55.56 (1:13.09)   3:21.34 (1:38.87)
        3:45.25 (23.91)     4:11.28 (49.94)
      4:37.77 (1:16.43)   5:04.37 (1:43.03)
        5:27.25 (22.88)     5:52.72 (48.35)
      6:18.68 (1:14.31)   6:44.97 (1:40.60)
  5 Red Bank - NJ                       6:48.42    6:45.20  
     1) Sammy Rennard 18              2) r:0.45 Theo Rennard 15       
     3) r:0.46 Ryan Foreback 16       4) r:0.30 Paul Retterer 17      
    r:+0.76  23.53        48.94 (48.94)
      1:14.90 (1:14.90)   1:41.04 (1:41.04)
        2:04.18 (23.14)     2:29.58 (48.54)
      2:55.99 (1:14.95)   3:22.52 (1:41.48)
        3:46.19 (23.67)     4:12.39 (49.87)
      4:39.05 (1:16.53)   5:05.12 (1:42.60)
        5:27.91 (22.79)     5:53.39 (48.27)
      6:19.27 (1:14.15)   6:45.20 (1:40.08)
  6 York-PA                             6:51.44    6:45.69  
     1) Logan McFadden 17             2) r:0.32 Cameron Speed 17      
     3) r:0.28 Alec Fatta 18          4) r:0.27 Alex Sun 18           
    r:+0.71  23.02        48.67 (48.67)
      1:14.93 (1:14.93)   1:40.83 (1:40.83)
        2:04.10 (23.27)     2:29.68 (48.85)
      2:55.71 (1:14.88)   3:21.51 (1:40.68)
        3:44.50 (22.99)     4:10.28 (48.77)
      4:36.71 (1:15.20)   5:04.77 (1:43.26)
        5:27.52 (22.75)     5:53.09 (48.32)
      6:19.25 (1:14.48)   6:45.69 (1:40.92)
  7 Springfield-IL                      6:51.35    6:46.08  
     1) Adam Milling 16               2) r:0.30 Matthew Knox 18       
     3) r:0.13 Michael Kindel 15      4) r:0.40 Evan Moulton 17       
    r:+0.62  23.33        49.07 (49.07)
      1:15.96 (1:15.96)   1:42.59 (1:42.59)
        2:05.43 (22.84)     2:30.54 (47.95)
      2:55.84 (1:13.25)   3:21.26 (1:38.67)
        3:44.14 (22.88)     4:09.85 (48.59)
      4:36.31 (1:15.05)   5:03.33 (1:42.07)
        5:26.92 (23.59)     5:52.99 (49.66)
      6:19.53 (1:16.20)   6:46.08 (1:42.75)
  8 FanwoodScotch-NJ                    6:51.79    6:46.21  
     1) Alan Shao 17                  2) r:0.31 Logan D'Amore 17      
     3) r:0.31 Michael Botting 17     4) r:0.42 Josh Cohen 18         
    r:+0.71  23.82        49.59 (49.59)
      1:15.94 (1:15.94)   1:43.57 (1:43.57)
        2:06.69 (23.12)     2:31.82 (48.25)
      2:58.11 (1:14.54)   3:24.90 (1:41.33)
        3:47.99 (23.09)     4:14.45 (49.55)
      4:41.46 (1:16.56)   5:08.05 (1:43.15)
        5:30.45 (22.40)     5:55.43 (47.38)
      6:21.04 (1:12.99)   6:46.21 (1:38.16)

Three men cleared 20 seconds in the 50 free: State College’s Matthew Brownstead (19.68), Hamilton Area’s David Curtiss (19.78), and Auglaize Mercer’s Justin Fleagle (19.99).

 Event 406  Men 50 Yard Freestyle
==================================================================
     National: * 19.52  4/1/2014  Ryan Held, Springfield-IL
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Matthew Brownstead     16 State College-PA    19.95      19.68  
         r:+0.61                       
  2 David Curtiss          16 Hamilton Area-NJ    20.14      19.78  
         r:+0.55                       
  3 Justin Fleagle         17 AuglaizeMercerOH    20.20      19.99  
         r:+0.56                       
  4 Jack Alexy             16 SomersetHills-NJ    20.43      20.07  
         r:+0.66                       
  5 Nathan Berry           17 Kennebec-ME         20.31      20.21  
         r:+0.61                       
  6 August Lamb            18 Piedmont-VA         20.48      20.48  
         r:+0.68                       
  7 Brandon Johnson        17 Bath Area-ME        20.63      20.56  
         r:+0.66                       
  8 Michael Fazio          18 Jennersville-PA     20.54      20.95  
         r:+0.64

 

2 comments