Loomis Downs 100 Fly NJCAA Record, Indian River Continues Charge to Championship Title

Indian River continued their charge to another NJCAA Championship title, qualifying first in each event of the morning.

Nicholas Loomis continued to dominate the fly events with his third NJCAA record of the meet in the 100 fly.

Women’s 50 Fly

Osianna McReed qualified first in the women’s 50 fly with a 24.97, putting her in range of the NJCAA record of 24.77. Teammate Meagan Abad added a second place qualifying time of 26.70, followed by Southwestern Oregon’s Sienna Smith’s 27.29.

 Event 39  Women 50 Yard Butterfly
==================================================================
        NJCAA: @ 24.77  2016      Tayla Lovemore IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 McReed, Osianna  19 Indian River-FL     56.69      24.97 q      
  2 Abad, Meagan m   20 Indian River-FL   1:03.12      26.70 q      
  3 Smith, Sienna L  20 SWOCC             1:04.00      27.29 q      
  4 Henderson, Mira     SGSC-GA           1:06.49      27.96 q      
  5 Misech, UB          Lynx-IL           1:03.27      28.00 q      
  6 Marquart, Halli  19 MCC               1:10.12      28.02 q      
  7 Daley, Nikki        SGSC-GA           1:08.72      28.09 q      
  8 Gregor, Alison   19 MCC               1:04.09      28.35 q

Men’s 50 Fly

Nicholas Loomis of Indian River continued to sweep the fly events with a new NJCAA record in the 50 fly. Loomis delivered a 21.27 to fly past his own NJCAA record of 21.44 from 2016.

Teammate Gavin Erdmann turned in a 22.82 to qualify second, followed by Lynx’s Paul Elaisa and his time of 23.40.

 Event 40  Men 50 Yard Butterfly
==================================================================
        NJCAA: @ 21.44  2016      Nicholas Loomis IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Loomis, Nichola  19 Indian River-FL     46.93      21.27@q      
  2 Erdmann, Gavin   20 Indian River-FL     54.39      22.82 q      
  3 Elaisa, Paul        Lynx-IL             51.90      23.40 q      
  4 Crawford, Thoma  19 SWOCC               54.19      23.45 q      
  5 Blau, Keagen        Iowa Lakes-IA       56.12      23.66 q      
  6 Metzger, Benjam  21 MCC                 55.48      23.79 q      
  7 Rose, Carson M   20 SWOCC               55.96      24.35 q      
  8 Felker, Presley  19 SWOCC               56.56      24.63 q

Women’s 1650 Free

Grace Nordquist of Iowa Central posted the top time in prelims of the 1650 free with a time of 19:25.61. Teammate Samantha Mathis grabbed second with a time of 20:12.11.

Southern Georgia State’s Kailyn Carver took third in prelims with a 20:42.89.

 Event 41  Women 1650 Yard Freestyle
=========================================================================
        NJCAA: @ 16:45.43  2013      Ginny Grams DSC, DSC
    Name            Age School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Nordquist, Grac  19 Iowa Central-IA  20:20.34   19:25.61        
                 31.02      1:05.85 (34.83)
        1:41.29 (35.44)     2:16.69 (35.40)
        2:52.39 (35.70)     3:28.34 (35.95)
        4:03.99 (35.65)     4:39.64 (35.65)
        5:15.10 (35.46)     5:50.95 (35.85)
        6:26.54 (35.59)     7:01.80 (35.26)
        7:37.36 (35.56)     8:12.93 (35.57)
        8:48.38 (35.45)     9:24.20 (35.82)
        9:59.86 (35.66)    10:35.77 (35.91)
       11:11.80 (36.03)    11:47.53 (35.73)
       12:23.16 (35.63)    12:58.50 (35.34)
       13:33.60 (35.10)    14:09.14 (35.54)
       14:44.82 (35.68)    15:20.50 (35.68)
       15:56.13 (35.63)    16:31.05 (34.92)
       17:06.25 (35.20)    17:41.86 (35.61)
       18:17.15 (35.29)    18:52.21 (35.06)    19:25.61 (33.40)
  2 Mathis, Samanth     Iowa Central-IA  20:40.56   20:12.11        
                 32.04      1:07.71 (35.67)
        1:43.99 (36.28)     2:20.12 (36.13)
        2:56.80 (36.68)     3:33.15 (36.35)
        4:09.66 (36.51)     4:45.91 (36.25)
        5:22.71 (36.80)     5:59.36 (36.65)
        6:35.94 (36.58)     7:13.01 (37.07)
        7:49.72 (36.71)     8:26.72 (37.00)
        9:03.17 (36.45)     9:40.74 (37.57)
       10:17.99 (37.25)    10:55.28 (37.29)
       11:32.46 (37.18)    12:09.54 (37.08)
       12:46.92 (37.38)    13:24.42 (37.50)
       14:01.27 (36.85)    14:38.67 (37.40)
       15:16.25 (37.58)    15:53.66 (37.41)
       16:31.49 (37.83)    17:08.67 (37.18)
       17:46.18 (37.51)    18:23.43 (37.25)
       18:59.85 (36.42)    19:36.28 (36.43)    20:12.11 (35.83)
  3 Carver, Kailyn      SGSC-GA          20:46.10   20:42.89        
                 32.87      1:08.72 (35.85)
        1:45.32 (36.60)     2:22.80 (37.48)
        3:00.34 (37.54)     3:38.34 (38.00)
        4:16.27 (37.93)     4:54.57 (38.30)
        5:32.22 (37.65)     6:10.22 (38.00)
        6:48.23 (38.01)     7:26.55 (38.32)
        8:04.71 (38.16)     8:42.74 (38.03)
        9:20.91 (38.17)     9:58.92 (38.01)
       10:36.88 (37.96)    11:14.87 (37.99)
       11:52.71 (37.84)    12:30.79 (38.08)
       13:08.69 (37.90)    13:46.94 (38.25)
       14:24.98 (38.04)    15:03.26 (38.28)
       15:41.40 (38.14)    16:19.25 (37.85)
       16:57.12 (37.87)    17:34.98 (37.86)
       18:13.28 (38.30)    18:51.54 (38.26)
       19:29.59 (38.05)    20:06.83 (37.24)    20:42.89 (36.06)

Men’s 1650 Free

Monroe Community College’s Patrick Marsh delivered a 17:54.50 to post the fastest time of the morning in the men’s 1650 free.

Zac Keating of Southern Georgia State posted the second fastest time at an 18:30.91, while Jamestown’s Alex Beckerlink was third with a time of 18:32.01.

 Event 42  Men 1650 Yard Freestyle
=========================================================================
        NJCAA: @ 15:06.09  1993      Jack Taylor IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Marsh, Patrick   19 MCC              18:44.87   17:54.50        
                 27.45        59.34 (31.89)
        1:31.97 (32.63)     2:05.15 (33.18)
        2:38.66 (33.51)     3:11.99 (33.33)
        3:45.73 (33.74)     4:19.64 (33.91)
        4:53.39 (33.75)     5:27.37 (33.98)
        6:00.42 (33.05)     6:32.30 (31.88)
        7:04.77 (32.47)     7:37.67 (32.90)
        8:10.69 (33.02)     8:43.36 (32.67)
        9:16.16 (32.80)     9:48.80 (32.64)
       10:21.88 (33.08)    10:54.37 (32.49)
       11:26.74 (32.37)    11:59.82 (33.08)
       12:32.66 (32.84)    13:04.71 (32.05)
       13:37.72 (33.01)    14:10.10 (32.38)
       14:42.50 (32.40)    15:15.99 (33.49)
       15:48.76 (32.77)    16:21.82 (33.06)
       16:53.72 (31.90)    17:25.26 (31.54)    17:54.50 (29.24)
  2 Keating, Zac        SGSC-GA          18:40.26   18:30.91        
                 28.01        59.29 (31.28)
        1:31.61 (32.32)     2:04.53 (32.92)
        2:37.84 (33.31)     3:11.24 (33.40)
        3:45.11 (33.87)     4:18.82 (33.71)
        4:52.54 (33.72)     5:26.42 (33.88)
        6:00.24 (33.82)     6:32.89 (32.65)
        7:06.15 (33.26)     7:40.02 (33.87)
        8:14.06 (34.04)     8:48.17 (34.11)
        9:22.18 (34.01)     9:56.46 (34.28)
       10:30.54 (34.08)    11:04.77 (34.23)
       11:38.53 (33.76)    12:12.52 (33.99)
       12:46.92 (34.40)    13:20.70 (33.78)
       13:55.34 (34.64)    14:30.10 (34.76)
       15:04.42 (34.32)    15:39.23 (34.81)
       16:14.00 (34.77)    16:48.48 (34.48)
       17:22.84 (34.36)    17:57.32 (34.48)    18:30.91 (33.59)
  3 Beckerink, Alex     JCC-NI           18:41.87   18:32.01        
                 28.75      1:01.03 (32.28)
        1:34.01 (32.98)     2:07.53 (33.52)
        2:41.62 (34.09)     3:15.58 (33.96)
        3:49.21 (33.63)     4:22.93 (33.72)
        4:56.81 (33.88)     5:31.00 (34.19)
        6:05.81 (34.81)     6:40.13 (34.32)
        7:14.61 (34.48)     7:49.08 (34.47)
        8:23.45 (34.37)     8:57.95 (34.50)
        9:32.75 (34.80)    10:07.34 (34.59)
       10:41.99 (34.65)    11:16.74 (34.75)
       11:51.25 (34.51)    12:24.74 (33.49)
       12:59.45 (34.71)    13:33.50 (34.05)
       14:07.87 (34.37)    14:42.16 (34.29)
       15:16.08 (33.92)    15:49.00 (32.92)
       16:22.72 (33.72)    16:56.08 (33.36)
       17:30.74 (34.66)    18:03.25 (32.51)    18:32.01 (28.76)

Women’s 100 Free

Courtney Perrett and Osianna McReed, both of Indian River, dashed to top qualifying time of 51.23 and 51.47 in the 100 free.

Teammate Malin Wallen added a third place qualifying time of 52.07.

 Event 43  Women 100 Yard Freestyle
==================================================================
        NJCAA: @ 49.78  2009      Jennifer Marquez IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Perrett, Courtn  19 Indian River-FL     51.11      51.23 q      
                 24.89        51.23 (26.34)
  2 McReed, Osianna  19 Indian River-FL     51.19      51.47 q      
                 24.43        51.47 (27.04)
  3 Wallen, Malin M  19 Indian River-FL     52.53      52.07 q      
                 25.04        52.07 (27.03)
  4 Dostie, Sarah E  19 Indian River-FL     53.75      53.17 q      
                 25.57        53.17 (27.60)
  5 Daley, Nikki        SGSC-GA             54.74      53.28 q      
                 25.93        53.28 (27.35)
  6 Alonso Rivas, S     Iowa Central-IA     53.60      53.90 q      
                 26.03        53.90 (27.87)
  7 Ewald, Madi         Lynx-IL             53.82      54.44 q      
                 25.50        54.44 (28.94)
  8 Clear, Annessa   20 SWOCC               55.66      55.06 q      
                 25.16        55.06 (29.90)

Men’s 100 Free

John Fauteux led Indian River to a sweep of the top qualifying times in the men’s 100 free. Fauteux posted a 45.48, followed by teammate Cameron Newton and his time of 45.79.

Fellow Pioneers Guillaume Bolivard and Gavin Erdmann qualified  third and fourth with times of 45.83 and 45.86.

 Event 44  Men 100 Yard Freestyle
==================================================================
        NJCAA: @ 42.76  2012      Bradley Tandy IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Fauteux, John S  20 Indian River-FL     45.56      45.48 q      
                 22.59        45.48 (22.89)
  2 Newton, Cameron  20 Indian River-FL     45.34      45.79 q      
                 21.70        45.79 (24.09)
  3 Bolivard, Guill  19 Indian River-FL     45.79      45.83 q      
                 22.17        45.83 (23.66)
  4 Erdmann, Gavin   20 Indian River-FL     45.16      45.86 q      
                 21.60        45.86 (24.26)
  5 Murici, Jakub       Iowa Lakes-IA       46.87      46.32 q      
                 21.82        46.32 (24.50)
  6 Wittmann, Lucas     Iowa Central-IA     47.17      46.40 q      
                 22.31        46.40 (24.09)
  7 Wilson, Keagan   18 Iowa Central-IA     47.54      46.82 q      
                 22.26        46.82 (24.56)
  8 Elz, Zac            SGSC-GA             48.63      46.86 q      
                 22.87        46.86 (23.99)

Women’s 200 Back

Kamryn Gallowich and Meagan Abad, both of Indian River, tied for the first place seed with matching times of 2:06.15.

Fellow Pioneer Courtney Stewart added a third place seed of 2:06.73.

 Event 45  Women 200 Yard Backstroke
==================================================================
        NJCAA: @ 1:58.63  2008      Monica Mialka IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Gallowich, Kamr  19 Indian River-FL   2:05.39    2:06.15 q      
                 28.68        59.90 (31.22)
        1:32.52 (32.62)     2:06.15 (33.63)
  1 Abad, Meagan m   20 Indian River-FL   2:07.23    2:06.15 q      
                 28.99      1:00.29 (31.30)
        1:32.82 (32.53)     2:06.15 (33.33)
  3 Stewart, Courtn  18 Indian River-FL   2:05.72    2:06.73 q      
                 29.01      1:00.65 (31.64)
        1:34.40 (33.75)     2:06.73 (32.33)
  4 Ocasio-Molina,      SGSC-GA           2:15.32    2:12.21 q      
                 30.87      1:04.70 (33.83)
        1:39.76 (35.06)     2:12.21 (32.45)
  5 Morris, Bekah       SGSC-GA           2:17.04    2:15.36 q      
                 30.95      1:04.84 (33.89)
        1:40.01 (35.17)     2:15.36 (35.35)
  6 Lemus, Angelica  18 SWOCC             2:19.86    2:16.71 q      
                 31.47      1:05.57 (34.10)
        1:41.31 (35.74)     2:16.71 (35.40)
  7 O'Connell, Magg     FIT-MR            2:19.96    2:17.60 q      
                 32.02      1:06.19 (34.17)
        1:42.37 (36.18)     2:17.60 (35.23)
  8 VanDermeer, Ash  18 MCC               2:22.21    2:17.78 q      
                 32.33      1:06.95 (34.62)
        1:42.58 (35.63)     2:17.78 (35.20)

Men’s 200 Back

Indian River’s Jason van der Touw set himself up for another individual gold with a top qualifying time of 1:53.21.

Teammates Harrison Howerton and Luka Tomic posted second and third place seeds with times of 1:55.60 and 1:55.92.

 Event 46  Men 200 Yard Backstroke
==================================================================
        NJCAA: @ 1:45.19  2015      Stefan Stojmenovic IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Van Der Touw, J  21 Indian River-FL   1:47.61    1:53.21 q      
                 25.04        52.79 (27.75)
        1:22.49 (29.70)     1:53.21 (30.72)
  2 Howerton, Harri  20 Indian River-FL   1:48.20    1:55.60 q      
                 27.23        56.89 (29.66)
        1:26.24 (29.35)     1:55.60 (29.36)
  3 Tomic, Luka      18 Indian River-FL   1:47.43    1:55.92 q      
                 26.17        54.96 (28.79)
        1:24.60 (29.64)     1:55.92 (31.32)
  4 Anderson, Devon     Iowa Central-IA   1:59.44    1:56.83 q      
                 26.72        55.64 (28.92)
        1:25.86 (30.22)     1:56.83 (30.97)
  5 Monette-Waters,  18 Iowa Central-IA   2:02.83    1:57.37 q      
                 27.68        57.54 (29.86)
        1:27.04 (29.50)     1:57.37 (30.33)
  6 Dominovic, Mark     Iowa Lakes-IA     1:58.05    1:58.94 q      
                 27.43        56.97 (29.54)
        1:27.97 (31.00)     1:58.94 (30.97)
  7 Podlaski, Kyle      Genesee           2:00.20    2:00.22 q      
                 27.49        57.35 (29.86)
        1:28.75 (31.40)     2:00.22 (31.47)
  8 Breshears, Darr  19 SWOCC             2:02.15    2:00.58 q      
                 27.10        57.10 (30.00)
        1:28.96 (31.86)     2:00.58 (31.62)

Women’s 200 Breast

Natalie Grothe of Indian River claimed the top seed in prelims of the women’s 200 breast with a time of 2:30.42.

Iowa Central’s AnnMarie Spiker grabbed second with a 2:31.91, while Indian River’s Lauren Meyrick qualified third with a 2:33.08.

 Event 47  Women 200 Yard Breaststroke
==================================================================
        NJCAA: @ 2:13.27  2015      Christina Loh IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Grothe, Natalie  21 Indian River-FL   2:25.13    2:30.42 q      
                 34.14      1:12.18 (38.04)
        1:51.17 (38.99)     2:30.42 (39.25)
  2 Spiker, AnnMari     Iowa Central-IA   2:36.78    2:31.91 q      
                 32.15      1:10.45 (38.30)
        1:50.91 (40.46)     2:31.91 (41.00)
  3 Meyrick, Lauren  20 Indian River-FL   2:26.58    2:33.08 q      
                 33.21      1:11.50 (38.29)
        1:51.65 (40.15)     2:33.08 (41.43)
  4 Chrisman, Heath  19 MCC               2:37.90    2:33.54 q      
                 34.34      1:13.57 (39.23)
        1:53.70 (40.13)     2:33.54 (39.84)
  5 DeBiase, Allie   19 Erie-NI           2:41.47    2:33.93 q      
                 33.88      1:13.58 (39.70)
        1:54.67 (41.09)     2:33.93 (39.26)
  6 Miller, Taylor   19 Indian River-FL   2:35.51    2:34.00 q      
                 33.98      1:12.59 (38.61)
        1:53.04 (40.45)     2:34.00 (40.96)
  7 Dias, Monique       Iowa Lakes-IA     2:35.41    2:34.18 q      
                 33.89      1:12.30 (38.41)
        1:52.82 (40.52)     2:34.18 (41.36)
  8 Cramer, Madelin  19 SWOCC             2:36.43    2:38.20 q      
                 34.08      1:13.13 (39.05)
        1:54.96 (41.83)     2:38.20 (43.24)

Men’s 200 Breast

Results unavailable at this time. 

Comments Off on Loomis Downs 100 Fly NJCAA Record, Indian River Continues Charge to Championship Title

Author: Taylor Brien

avatar
Taylor Brien is the Circulation and Operations Manager at Swimming World. A native of Bettendorf, IA and a 2015 graduate of Illinois College, she has covered a variety of events since joining the SW team in 2015, including the NCAA Championships, World Championships, Olympic Trials, and 2016 Rio Olympic Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here