2017 NJCAA Championships: Indian River Secures 2017 NJCAA Championship Title

The men and women of Indian River completed their charge to the 2017 NJCAA Championship title with scores of 1293 and 1210 respectively. The Pioneers have won the NJCAA Championship each year since 1975 (men) and 1976 (women).

Finishing second on the women’s side was South Georgia State College with a score of 563, while Iowa Central took third with 498.5 points.

On the men’s side, Southwestern Oregon grabbed the silver with a time of 557, followed by Iowa Central’s third place finish of 486 points.

Events: 

  • Women’s 50 Fly
  • Men’s 50 Fly
  • Women’s 1650 Free
  • Men’s 1650 Free
  • Women’s 100 Free
  • Men’s 100 Free
  • Women’s 200 Back
  • Men’s 200 Back
  • Women’s 200 Breast
  • Men’s 200 Breast
  • Women’s 3-meter Diving
  • Women’s 400 Free Relay
  • Men’s 400 Free Relay

Women’s 50 Fly

Osianna McReed of Indian River turned in a top time of 24.62 to maintain her spot atop the leaderboard in the women’s 50 fly. McReed’s time edges past the 2016 record of 24.77 set by Taylor Lovemore.

Teammate Meagan Abad grabbed second with a time of 25.90, followed by Southwestern Oregon’s Sienna Smith and her time of 26.53.

 Event 39  Women 50 Yard Butterfly
=========================================================================
        NJCAA: @ 24.77  2016      Tayla Lovemore IRSC, IRSC
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 McReed, Osianna  19 Indian River-FL     24.97      24.62@        20  
  2 Abad, Meagan m   20 Indian River-FL     26.70      25.90         17  
  3 Smith, Sienna L  20 SWOCC               27.29      26.53         16  
  4 Marquart, Halli  19 MCC                 28.02      27.66         15  
  5 Henderson, Mira     SGSC-GA             27.96      28.14         14  
  6 Misech, UB          Lynx-IL             28.00      28.21         13  
  7 Daley, Nikki        SGSC-GA             28.09      28.42         12  
  8 Gregor, Alison   19 MCC                 28.35      28.69         11

Men’s 50 Fly

Nicholas Loomis of Indian River grabbed first in the men’s 50 fly with a time of 21.46, stopping just shy of his 2016 record of 21.44.

Teammate Gavin Erdmann posted a 23.20 for second, followed closely by Southwestern Oregon’s Thomas Crawford and his time of 23.33.

 Event 40  Men 50 Yard Butterfly
=========================================================================
        NJCAA: @ 21.44  2016      Nicholas Loomis IRSC, IRSC
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Loomis, Nichola  19 Indian River-FL     21.27      21.46         20  
  2 Erdmann, Gavin   20 Indian River-FL     22.82      23.20         17  
  3 Crawford, Thoma  19 SWOCC               23.45      23.33         16  
  4 Blau, Keagen        Iowa Lakes-IA       23.66      23.52         15  
  5 Elaisa, Paul        Lynx-IL             23.40      23.53         14  
  6 Metzger, Benjam  21 MCC                 23.79      23.82         13  
  7 Felker, Presley  19 SWOCC               24.63      24.11         12  
  8 Rose, Carson M   20 SWOCC               24.35      24.30         11

Women’s 1650 Free

Ianthe van der Westhuizen of Indian River swam well ahead of the competition in finals of the women’s 1650 free, posting a final time of 17:21.29 to improve upon her seed time of 17:27.71.

Teammate Madisyn Lyons picked up second overall with a time of 17:58.15, while Monroe Community College’s Megan Mack took third overall with an 18:33.33.

 Event 41  Women 1650 Yard Freestyle
=========================================================================
        NJCAA: @ 16:45.43  2013      Ginny Grams DSC, DSC
    Name            Age School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Van Der Westhui  18 Indian River-FL  17:27.71   17:21.29         20  
                 28.03        58.58 (30.55)
        1:29.69 (31.11)     2:01.10 (31.41)
        2:32.66 (31.56)     3:04.45 (31.79)
        3:36.14 (31.69)     4:08.10 (31.96)
        4:39.78 (31.68)     5:11.49 (31.71)
        5:42.92 (31.43)     6:14.41 (31.49)
        6:45.96 (31.55)     7:17.71 (31.75)
        7:49.45 (31.74)     8:21.31 (31.86)
        8:53.25 (31.94)     9:25.26 (32.01)
        9:57.21 (31.95)    10:29.24 (32.03)
       11:00.80 (31.56)    11:32.55 (31.75)
       12:04.18 (31.63)    12:36.17 (31.99)
       13:07.88 (31.71)    13:39.65 (31.77)
       14:11.83 (32.18)    14:43.67 (31.84)
       15:15.57 (31.90)    15:47.27 (31.70)
       16:19.13 (31.86)    16:50.79 (31.66)    17:21.29 (30.50)

Men’s 1650 Free

Alexander Berggren of Indian River swam beneath the 16-minute mark with a top showing of 15:59.73 in the men’s 1650 free.

Fellow Pioneer Jacob Andrasco took second overall with a time of 16:30.92, while Southwestern Oregon’s Cas Sheridan was third overall with a 17:01.92.

 Event 42  Men 1650 Yard Freestyle
=========================================================================
        NJCAA: @ 15:06.09  1993      Jack Taylor IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Berggren, Alexa  22 Indian River-FL  16:01.75   15:59.73         20  
                 25.22        52.94 (27.72)
        1:21.38 (28.44)     1:49.87 (28.49)
        2:18.63 (28.76)     2:47.68 (29.05)
        3:16.67 (28.99)     3:45.70 (29.03)
        4:14.72 (29.02)     4:44.10 (29.38)
        5:13.17 (29.07)     5:42.26 (29.09)
        6:11.45 (29.19)     6:40.77 (29.32)
        7:10.18 (29.41)     7:39.61 (29.43)
        8:08.72 (29.11)     8:38.19 (29.47)
        9:07.40 (29.21)     9:36.91 (29.51)
       10:06.53 (29.62)    10:36.18 (29.65)
       11:05.69 (29.51)    11:35.19 (29.50)
       12:04.86 (29.67)    12:34.53 (29.67)
       13:04.32 (29.79)    13:34.25 (29.93)
       14:03.65 (29.40)    14:33.53 (29.88)
       15:03.46 (29.93)    15:33.10 (29.64)    15:59.73 (26.63)

Women’s 100 Free

Indian River’s Osianna McReed claimed her second gold medal of the evening with a top showing in the women’s 100 free. McReed posted a 50.22 to be the only swimmer beneath the 52-second mark.

Teammates Courtney Perrett and Sarah Dostie collected second and third place finishes of 52.04 and 53.32.

 Event 43  Women 100 Yard Freestyle
=========================================================================
        NJCAA: @ 49.78  2009      Jennifer Marquez IRSC, IRSC
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 McReed, Osianna  19 Indian River-FL     51.47      50.22         20  
                 23.56        50.22 (26.66)
  2 Perrett, Courtn  19 Indian River-FL     51.23      52.04         17  
                 24.67        52.04 (27.37)
  3 Dostie, Sarah E  19 Indian River-FL     53.17      53.32         16  
                 25.52        53.32 (27.80)
  4 Daley, Nikki        SGSC-GA             53.28      53.54         15  
                 26.08        53.54 (27.46)
  5 Ewald, Madi         Lynx-IL             54.44      53.64         14  
                 25.77        53.64 (27.87)
  6 Wallen, Malin M  19 Indian River-FL     52.07      53.70         13  
                 26.32        53.70 (27.38)
  7 Alonso Rivas, S     Iowa Central-IA     53.90      54.00         12  
                 25.63        54.00 (28.37)
  8 Clear, Annessa   20 SWOCC               55.06      54.69         11  
                 25.33        54.69 (29.36)

Men’s 100 Free

John Fauteux led Indian River to a podium sweep of the men’s 100 free, stopping the clock at a 44.46.

Fellow Pioneers Gavin Erdmann and Cameron Newton grabbed second and third with times of 44.87 and 45.38 respectively.

 Event 44  Men 100 Yard Freestyle
=========================================================================
        NJCAA: @ 42.76  2012      Bradley Tandy IRSC, IRSC
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Fauteux, John S  20 Indian River-FL     45.48      44.46         20  
                 21.29        44.46 (23.17)
  2 Erdmann, Gavin   20 Indian River-FL     45.86      44.87         17  
                 21.37        44.87 (23.50)
  3 Newton, Cameron  20 Indian River-FL     45.79      45.38         16  
                 21.47        45.38 (23.91)
  4 Bolivard, Guill  19 Indian River-FL     45.83      45.74         15  
                 22.01        45.74 (23.73)
  5 Wittmann, Lucas     Iowa Central-IA     46.40      46.09         14  
                 22.07        46.09 (24.02)
  6 Elz, Zac            SGSC-GA             46.86      46.55         13  
                 22.41        46.55 (24.14)
  7 Wilson, Keagan   18 Iowa Central-IA     46.82      46.98         12  
                 22.76        46.98 (24.22)
  8 Murici, Jakub       Iowa Lakes-IA       46.32      46.99         11  
                 22.52        46.99 (24.47)

Women’s 200 Back

Meagan Abad of Indian River posted the top time in the women’s 200 back final at a 2:03.67, followed by teammate Courtney Stewart’s 2:05.75.

Kamryn Gallowich, also a Pioneer, finished third overall with a 2:07.92.

Men’s 200 Back

Luke Tomic of Indian River dashes ahead of the competition in the men’s 200 back, leading from the start of the race till his final touch at the 1:45.97 mark.

Teammate Jason van der Touw grabbed second overall with a 1:48.40, followed by fellow Pioneer Harrison Howeorton’s 1:49.54.

 Event 46  Men 200 Yard Backstroke
=========================================================================
        NJCAA: @ 1:45.19  2015      Stefan Stojmenovic IRSC, IRSC
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Tomic, Luka      18 Indian River-FL   1:55.92    1:45.97         20  
                 24.98        51.90 (26.92)
        1:18.92 (27.02)     1:45.97 (27.05)
  2 Van Der Touw, J  21 Indian River-FL   1:53.21    1:48.40         17  
                 25.21        52.43 (27.22)
        1:20.15 (27.72)     1:48.40 (28.25)
  3 Howerton, Harri  20 Indian River-FL   1:55.60    1:49.54         16  
                 25.57        53.16 (27.59)
        1:21.25 (28.09)     1:49.54 (28.29)
  4 Anderson, Devon     Iowa Central-IA   1:56.83    1:55.31         15  
                 26.38        54.92 (28.54)
        1:25.16 (30.24)     1:55.31 (30.15)
  5 Monette-Waters,  18 Iowa Central-IA   1:57.37    1:56.45         14  
                 26.60        55.46 (28.86)
        1:25.54 (30.08)     1:56.45 (30.91)
  6 Dominovic, Mark     Iowa Lakes-IA     1:58.94    1:58.19         13  
                 27.23        56.45 (29.22)
        1:27.26 (30.81)     1:58.19 (30.93)
  7 Breshears, Darr  19 SWOCC             2:00.58    1:58.89         12  
                 26.97        56.82 (29.85)
        1:28.41 (31.59)     1:58.89 (30.48)
  8 Podlaski, Kyle      Genesee           2:00.22    2:00.81         11  
                 27.83        57.87 (30.04)
        1:29.34 (31.47)     2:00.81 (31.47)

Women’s 200 Breast

Natalie Grothe and Lauren Meyrick, both of Indian River, posted a 1-2 finish in the women’s 200 breast with times of 2:@1.83 and 2:24.57.

Monroe Community College’s Heather Chrisman grabbed third with a time of 2:30.88.

 Event 47  Women 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
        NJCAA: @ 2:13.27  2015      Christina Loh IRSC, IRSC
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Grothe, Natalie  21 Indian River-FL   2:30.42    2:21.83         20  
                 30.97      1:06.83 (35.86)
        1:43.83 (37.00)     2:21.83 (38.00)
  2 Meyrick, Lauren  20 Indian River-FL   2:33.08    2:24.57         17  
                 32.40      1:08.50 (36.10)
        1:46.03 (37.53)     2:24.57 (38.54)
  3 Chrisman, Heath  19 MCC               2:33.54    2:30.88         16  
                 33.36      1:11.51 (38.15)
        1:51.32 (39.81)     2:30.88 (39.56)
  4 Miller, Taylor   19 Indian River-FL   2:34.00    2:33.53         15  
                 33.91      1:12.07 (38.16)
        1:52.58 (40.51)     2:33.53 (40.95)
  5 Dias, Monique       Iowa Lakes-IA     2:34.18    2:34.17         14  
                 34.07      1:12.87 (38.80)
        1:53.31 (40.44)     2:34.17 (40.86)
  6 Spiker, AnnMari     Iowa Central-IA   2:31.91    2:34.18         13  
                 32.18      1:09.98 (37.80)
        1:51.54 (41.56)     2:34.18 (42.64)
  7 Cramer, Madelin  19 SWOCC             2:38.20    2:34.94         12  
                 34.21      1:13.42 (39.21)
        1:53.85 (40.43)     2:34.94 (41.09)
  8 DeBiase, Allie   19 Erie-NI           2:33.93    2:35.50         11  
                 34.79      1:13.75 (38.96)
        1:55.65 (41.90)     2:35.50 (39.85)

Men’s 200 Breast

Hylton Collinson of Iowa Lakes broke the Indian River streak with a top showing in the men’s 200 breast. Collins posted a time of 1:59.92 for first, followed by the Indian River duo of Joel Hansson (2:00.61) and Andrew Wojcik (2:02.02).

 Event 48  Men 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
        NJCAA: @ 1:56.01  2016      Craig Emslie IRSC, IRSC
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Collinson, Hylt     Iowa Lakes-IA     2:03.95    1:59.92         20  
                 27.22        57.47 (30.25)
        1:28.33 (30.86)     1:59.92 (31.59)
  2 Hansson, Joel F  22 Indian River-FL   2:05.14    2:00.61         17  
                 27.39        57.45 (30.06)
        1:28.56 (31.11)     2:00.61 (32.05)
  3 Wojcik, Andrew   20 Indian River-FL   2:01.06    2:02.02         16  
                 26.79        56.75 (29.96)
        1:28.59 (31.84)     2:02.02 (33.43)
  4 VanPletzen, Dyl  19 Iowa Central-IA   2:05.50    2:05.09         15  
                 27.42        58.78 (31.36)
        1:31.68 (32.90)     2:05.09 (33.41)
  5 Martin, Kyle        SGSC-GA           2:09.52    2:07.56         14  
                 28.75      1:01.22 (32.47)
        1:34.12 (32.90)     2:07.56 (33.44)
  6 Williams, Shane  18 SWOCC             2:11.57    2:09.91         13  
                 28.81      1:01.50 (32.69)
        1:35.48 (33.98)     2:09.91 (34.43)
  7 Brown, Andrew       SGSC-GA           2:10.49    2:09.95         12  
                 28.35      1:00.57 (32.22)
        1:34.78 (34.21)     2:09.95 (35.17)
  8 Bohr, Kevin         SGSC-GA           2:11.37    2:12.70         11  
                 28.75      1:02.69 (33.94)
        1:37.64 (34.95)     2:12.70 (35.06)

Women’s 3-meter Diving

Adrianna Warning and Domineeka Luis, both of Indian River, posted the top scores in the women’s 3-meter diving final round. Warning concluded the event with a total of 479.35 points, while Luis was second with 380.75.

Nicole Cure of Lincoln College took third with 368.85 points.

Women’s 400 Free Relay

The Indian River women completed a sweep of the relays with one final win in the 400 free relay. Courtney Stewart (52.31), Osianna McReed (50.37), Courtney Perrett (52.08), and Malin Wallen (51.77) combined to post a 3:26.53, finishing over ten seconds ahead of the competition.

Iowa Central’s Jana Burner (55.14), Kailie Valentine (56.53), Grace Nordquist (55.48), and Sandra Alonso Rivas (52.46) delivered a combined 3:39.61 for second.

Sienna Smith (54.72), Mya Falk (57.89), Angelica Lemus (56.25), and Annessa Clear (53.97) of Southwestern Oregon rounded out the top three with a 3:42.83.

 Event 49  Women 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
        NJCAA: @ 3:23.71  2009      , IRSC
    School                           Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Indian River-FL  'A'          3:29.23    3:26.53         40  
     1) Stewart, Courtney W 18        2) McReed, Osianna L 19         
     3) Perrett, Courtney 19          4) Wallen, Malin M 19           
                 24.96        52.31 (52.31)
        1:15.68 (23.37)     1:42.68 (50.37)
        2:07.35 (24.67)     2:34.76 (52.08)
        2:59.28 (24.52)     3:26.53 (51.77)
  2 Iowa Central-IA  'A'          3:42.81    3:39.61         34  
     1) Burner, Jana 19               2) Valentine, Kailie 18         
     3) Nordquist, Grace 19           4) Alonso Rivas, Sandra         
                 26.03        55.14 (55.14)
        1:21.92 (26.78)     1:51.67 (56.53)
        2:17.60 (25.93)     2:47.15 (55.48)
        3:12.08 (24.93)     3:39.61 (52.46)
  3 SWOCC  'A'                    3:50.03    3:42.83         32  
     1) Smith, Sienna L 20            2) Falk, Mya R 18               
     3) Lemus, Angelica Y 18          4) Clear, Annessa K 20          
                 26.14        54.72 (54.72)
        1:22.40 (27.68)     1:52.61 (57.89)
        2:19.22 (26.61)     2:48.86 (56.25)
        3:13.72 (24.86)     3:42.83 (53.97)

Men’s 400 Free Relay

On the men’s side, the Indian River Pioneers also secured a sweep of the relays with a top showing in the 400 free relay. John Fauteux (44.59), Gavin Erdmann (44.50), Cameron Newton (44.58), and Luka Tomic (44.80) grabbed the gold with a combined time of 2:58.80.

The relay team of Keagan Wilson (47.88), Austin Monette-Waters (48.03), Nicholas Brunelli (48.86), and Lucas Wittmann (47.04) from Iowa Central turned in a final time of 3:11.81 for second.

Southwestern Oregon’s Darrin Breshears (49.44), Taden Swing (48.58), Thomas Crawford (47.83), and Caleb Dean (47.06) finished third with a 3:12.91.

 Event 50  Men 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
        NJCAA: @ 2:54.69  2008      , IRSC
                          Tandy, Mosley, Flores, Weir
    School                           Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Indian River-FL  'A'          2:58.80    2:58.47         40  
     1) Fauteux, John S 20            2) Erdmann, Gavin T 20          
     3) Newton, Cameron A 20          4) Tomic, Luka 18               
                 21.48        44.59 (44.59)
        1:05.51 (20.92)     1:29.09 (44.50)
        1:49.79 (20.70)     2:13.67 (44.58)
        2:35.03 (21.36)     2:58.47 (44.80)
  2 Iowa Central-IA  'A'          3:12.77    3:11.81         34  
     1) Wilson, Keagan J 18           2) Monette-Waters, Austin J 18  
     3) Brunelli, Nicholas            4) Wittmann, Lucas              
                 22.80        47.88 (47.88)
        1:10.68 (22.80)     1:35.91 (48.03)
        1:58.94 (23.03)     2:24.77 (48.86)
        2:47.48 (22.71)     3:11.81 (47.04)
  3 SWOCC  'A'                    3:20.40    3:12.91         32  
     1) Breshears, Darrin C 19        2) Swing, Taden Z 18            
     3) Crawford, Thomas L 19         4) Dean, Caleb T 18             
                 23.00        49.44 (49.44)
        1:12.08 (22.64)     1:38.02 (48.58)
        2:00.48 (22.46)     2:25.85 (47.83)
        2:48.18 (22.33)     3:12.91 (47.06)


Missing results can be found on Meet Mobile – 2017 NJCAAS

Comments Off on 2017 NJCAA Championships: Indian River Secures 2017 NJCAA Championship Title

Author: Taylor Brien

avatar
Taylor Brien is the Circulation and Operations Manager at Swimming World. A native of Bettendorf, IA and a 2015 graduate of Illinois College, she has covered a variety of events since joining the SW team in 2015, including the NCAA Championships, World Championships, Olympic Trials, and 2016 Rio Olympic Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here