2017 Australian SC Championships: Emily Seebohm Wins 26th Short Course Title

Photo Courtesy: Swimming Australia

 

The third and final night of the 2017 Australian SC Championships is over and saw many athletes adding to their medal count. Emily Seebohm continued to solidify herself as the most successful Australian short course swimmer by collecting her 26th title.

David Morgan converted his two first place seeds into two gold medals in the 100 fly and 50 free, while Emma McKeon and Bobby Hurley added to their existing medal counts.

Schedule of Events:

  • Men’s 100 Breast Multi-Class (Final)
  • Women’s 100 Breast Multi-Class (Final)
  • Women’s 200 Fly (Final)
  • Men’s 100 Fly (Final)
  • Men’s 200 Breast (Final)
  • Women’s 200 Free (Final)
  • Men’s 50 Free (Final)
  • Women’s 200 IM (Final)
  • Men’s 100 Fly Multi-Class (Final)
  • Women’s 100 Fly Multi-Class (Final)
  • Men’s 400 IM (Final)
  • Men’s 100 Back (Final)
  • Men’s 1500 Free (Final)
  • Women’s 50 Back Multi-Class (Final)

Men’s 100 Breast Multi-Class

Grant Patterson maintained his top seed in the men’s 100 breast multi-class and converted it into a gold medal finish. Patterson took home the gold with a time of 2:16.70.

Liam Beric finished second overall with a time of 1:06.41, followed by Norway’s Adam Wenham’s final time of 1:06.40.

                          === Finals ===                          
 
  1 PATTERSON, GRANT SB2   28 CENCA             2:17.49    2:16.70  
             30.53      1:04.50 (33.97)
        1:39.98 (35.48)     2:16.70 (36.72)
  2 BEKRIC, LIAM SB13      16 NWD               1:06.80    1:06.41  
    r:+0.72  14.45        31.36 (16.91)
          48.65 (17.29)     1:06.41 (17.76)
  3 WENHAM,(V), ADAM SB14  20 NOR               1:05.70    1:06.40  
    r:+0.72  14.09        30.75 (16.66)
          48.34 (17.59)     1:06.40 (18.06)

Women’s 100 Breast Multi-Class

Jasmine Greenwood claimed victory in the women’s 100 breast multi-class final, stopping the clock at a final time of 1:18.27. She was followed to the wall by Katherine Downie (1:21.49) and Jaime-Lee Getson (1:22.84).

Women’s 200 Fly

Emma McKeon flew to another gold medal in finals of the women’s 200 fly, posting a top time of 2:04.35 and bettering upon her prelims time of 2:06.48 by more than two seconds.

Brianna Throssel maintained her spot at second, stopping the clock at a final time of 2:06.52 for the silver medal, while Laura Taylor picked up the bronze medal with a 2:08.14.

Fourth place went to Tianni Gilmour with a time of 2:09.30, followed by Brittany Casteluzzo’s 2:09.79.

Alice Stuart (2:10.21), Jordan White (2:10.30), and Emily Washer (2:10.47) finished sixth through eighth respectively.

                          === Finals ===                          
 
  1 MCKEON, EMMA           23 GUSC              2:06.48    2:04.35  
    r:+0.74  12.72        27.80 (15.08)
          43.47 (15.67)       59.37 (15.90)
        1:15.64 (16.27)     1:31.67 (16.03)
        1:47.97 (16.30)     2:04.35 (16.38)
  2 THROSSELL, BRIANNA     21 UWSC              2:10.32    2:06.52  
    r:+0.69  12.97        28.44 (15.47)
          44.28 (15.84)     1:00.35 (16.07)
        1:16.81 (16.46)     1:33.51 (16.70)
        1:49.94 (16.43)     2:06.52 (16.58)
  3 TAYLOR, LAURA          18 TSS               2:10.70    2:08.14  
    r:+0.72  13.04        28.84 (15.80)
          44.97 (16.13)     1:01.25 (16.28)
        1:17.92 (16.67)     1:34.63 (16.71)
        1:51.75 (17.12)     2:08.14 (16.39)

Men’s 100 Fly

David Morgan collected his first gold of the night in the men’s 100 fly, touching first by more than a full second. Morgan flew to a 50.55 for his gold.

Nicholas Brown finished second overall with a time of 51.59, followed by Edward Marks and his time of 51.62.

Fourth place was picked up by Matthew Temple and his time of 51.67, while fifth went to Christopher Raven’s 52.63.

Kyle Chalmers (52.66), Bowen Gough (53.05), and Grant Irvine (53.14) took sixth through eighth.

Men’s 200 Breast

First place in the men’s 200 breast went to Japan’s Daiya Seto and his time of 2:04.57,followed by 18-year-old Zac Stubblety-Cook, who turned in a 2:05.69 to pick up silver.

Liam Hunter added a third place finish of 2:07.52, while fourth went to Alex Milligan and his time of 2:07.79.

Fifth place went to Lennard Bremer and his time of 2:08.00, just ahead of James McKechnie’s 2:08.91.

Tommy Sucipto (2:10.92) and Daniel Cave (2:11.56). grabbed seventh and eighth places.

                          === Finals ===                          
 
  1 SETO, (V), DAIYA       23 JPN               2:10.03    2:04.57  
    r:+0.61  12.66        28.11 (15.45)
          43.95 (15.84)     1:00.06 (16.11)
        1:15.80 (15.74)     1:32.06 (16.26)
        1:48.16 (16.10)     2:04.57 (16.41)
  2 STUBBLETY-COOK, ZAC    18 WBAC              2:10.57    2:05.69  
    r:+0.75  13.20        28.71 (15.51)
          44.64 (15.93)     1:00.85 (16.21)
        1:16.96 (16.11)     1:33.38 (16.42)
        1:49.56 (16.18)     2:05.69 (16.13)
  3 HUNTER, LIAM           20 CHAND             2:11.14    2:07.52  
    r:+0.68  13.07        29.03 (15.96)
          45.29 (16.26)     1:01.88 (16.59)
        1:18.36 (16.48)     1:34.89 (16.53)
        1:51.27 (16.38)     2:07.52 (16.25)
  4 MILLIGAN, ALEX         19 UWSC              2:10.72    2:07.79  
    r:+0.65  13.42        29.09 (15.67)
          45.42 (16.33)     1:01.67 (16.25)
        1:18.23 (16.56)     1:34.55 (16.32)
        1:51.16 (16.61)     2:07.79 (16.63)

Women’s 200 Free

Madison Wilson posted the top time in the women’s 200 free at a 1:54.69, adding a gold medal and a short course title to her name. She was followed to the wall by 22-year-olds Mikkayla Sheridan (1:55.36) and Carla Buchanan (1:55.70).

17-year-old Gemma Cooney finished fourth overall with a close time of 1:55.82, while Leah Neale finished fifth with a 1:56.22.

Brittany Elmslie (1:56.35), Shayna Jack (1:56.40), and Kiah Melverton (1:58.62) completed the top eight.

                          === Finals ===                          
 
  1 WILSON, MADISON        23 BOND              1:55.49    1:54.69  
    r:+0.72  12.76        26.79 (14.03)
          41.33 (14.54)       56.17 (14.84)
        1:10.88 (14.71)     1:25.71 (14.83)
        1:40.51 (14.80)     1:54.69 (14.18)
  2 SHERIDAN, MIKKAYLA     22 SPRTN             1:56.21    1:55.36  
    r:+0.72  12.89        27.27 (14.38)
          41.95 (14.68)       56.78 (14.83)
        1:11.42 (14.64)     1:26.21 (14.79)
        1:41.05 (14.84)     1:55.36 (14.31)
  3 BUCHANAN, CARLA        22 ACACI             1:57.54    1:55.70  
    r:+0.72  12.69        27.05 (14.36)
          41.58 (14.53)       56.39 (14.81)
        1:11.19 (14.80)     1:26.32 (15.13)
        1:41.28 (14.96)     1:55.70 (14.42)

Men’s 50 Free

David Morgan grabbed his second gold medal of the meet in the men’s 50 free splash and dash, stopping the clock at a swift 21.46. Andrew Abood posted the only other sub-22 second time at a 21.67 for the silver medal, while Louis Townsend took bronze with a 22.07.

Grayson Bell finished fourth overall with a 22.16, followed by Ewan Bennet (22.23) and Andrew Rice (22.30).

William Stockwell (22.31) and Benno Negri (22.40) were seventh and eighth.

                          === Finals ===                          
 
  1 MORGAN, DAVID          23 TSS                 21.81      21.46  
    r:+0.63  10.57        21.46 (10.89)
  2 ABOOD, ANDREW          27 MARI                22.02      21.67  
    r:+0.75  10.46        21.67 (11.21)
  3 TOWNSEND, LOUIS        19 RACKL               22.17      22.07  
    r:+0.60  10.70        22.07 (11.37)

Women’s 200 IM

Emily Seebohm expanded her short course titles with a top showing in the women’s 200 IM. Seebohm posted a final time of 2:07.90 for gold, while Kaylee McKeown posted a second place finish of 2:08.12.

Third place and the bronze medal went to Blair Evans with a time of 2:08.65, followed by Taylor McKeown and her time of 2:10.55.

Sian Whittaker delivered a fifth place finish of 2:11.83, just ahead of Aisling Scott’s 2:12.14.

Seventh and eighth went to Jessica Adams (2:13.13) and Abby Duncan (2:14.87) respectively.

Men’s 100 Fly Multi-Class

Mitchell Kilduff continued to turn in top finishes within the multi-class events, posting a 58.63 for gold in the men’s 100 fly.

He was joined on the podium by Daniel Fox (1:00.37) and Jack Ireland (1:01.46).

=================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 KILDUFF, MITCHELL S14  21 SLCA                58.89      58.63  
    r:+0.76  12.55        27.24 (14.69)
          42.57 (15.33)       58.63 (16.06)
  2 FOX, DANIEL S14        26 SPRTN             1:00.02    1:00.37  
    r:+0.78  12.65        27.83 (15.18)
          43.56 (15.73)     1:00.37 (16.81)
  3 IRELAND, JACK S14      18 UQSC              1:01.89    1:01.46  
    r:+0.75  12.92        28.45 (15.53)
          44.66 (16.21)     1:01.46 (16.80)

Women’s 100 Fly Multi-Class

Amy Cook picked up the gold medal in the women’s 100 fly multi-class event with a time of 1:13.89, while Ashley van Rijswijk took second with a 1:25.09.

  1 COOK, AMY S14          19 SLCA              1:13.01    1:13.89  
    r:+0.76  14.88        33.28 (18.40)
          53.11 (19.83)     1:13.89 (20.78)
  2 VAN RIJSWIJK, ASHLEY   17 TUMT              1:23.98    1:25.09  
    r:+0.84  16.77        37.84 (21.07)
        1:00.71 (22.87)     1:25.09 (24.38)

Men’s 400 IM

Travis Mahoney added a 400 IM gold medal and short course title to his name tonight in Adelaide, holding off a charging Tomas Elliott in the finals of he 400 IM. Mahoney turned in a final time of 4:07.15 over Elliott’s 4:07.73.

The bronze medal went to Kazimir Boskovic and his time of 4:09.57, while Jared Gilliland finished fourth with a 4:10.22.

Callium Sherington (4:12.12), Nathan Robinson (4:14.89), Se-Bom Lee (4:17.16), and Kieren Pollard (4:17.70) were fifth through eighth.

                          === Finals ===                          
 
  1 MAHONEY, TRAVIS        27 MARI              4:14.95    4:07.15  
    r:+0.71  12.09        26.82 (14.73)
          41.70 (14.88)       57.00 (15.30)
        1:12.43 (15.43)     1:27.98 (15.55)
        1:43.53 (15.55)     1:59.18 (15.65)
        2:16.42 (17.24)     2:34.09 (17.67)
        2:51.66 (17.57)     3:09.30 (17.64)
        3:24.45 (15.15)     3:39.06 (14.61)
        3:53.42 (14.36)     4:07.15 (13.73)
  2 ELLIOTT, TOMAS         22 SOSC              4:16.26    4:07.73  
    r:+0.66  12.33        27.07 (14.74)
          42.37 (15.30)       57.63 (15.26)
        1:13.80 (16.17)     1:29.41 (15.61)
        1:45.32 (15.91)     2:00.67 (15.35)
        2:17.78 (17.11)     2:34.79 (17.01)
        2:52.18 (17.39)     3:09.73 (17.55)
        3:24.99 (15.26)     3:39.49 (14.50)
        3:53.86 (14.37)     4:07.73 (13.87)
  3 BOSKOVIC, KAZIMIR      22 NUN               4:15.74    4:09.57  
    r:+0.67  12.03        26.83 (14.80)
          42.16 (15.33)       57.63 (15.47)
        1:14.09 (16.46)     1:29.80 (15.71)
        1:45.88 (16.08)     2:01.35 (15.47)
        2:18.89 (17.54)     2:36.54 (17.65)
        2:54.32 (17.78)     3:12.27 (17.95)
        3:27.42 (15.15)     3:41.81 (14.39)
        3:56.00 (14.19)     4:09.57 (13.57)

Men’s 100 Back

Bobby Hurley added the 100 back title to his name on the last night, posting the only sub 52-second time at a 51.76.

The podium was rounded out by Joshua Beaver and Peter Mills, who delivered times of 52.27 and 52.47 respectively.

William Yang grabbed fourth place overall with a 52.77, while Hayden Lewis and Jack Selman tied for fifth with matching times of  53.55.

Jordan Merrilees and Jye Cornwell were seventh and eighth with times of 53.63 and 53.79.

                          === Finals ===                          
 
  1 HURLEY, BOBBY          29 WRAQ                52.45      51.76  
    r:+0.58  11.95        24.77 (12.82)
          38.04 (13.27)       51.76 (13.72)
  2 BEAVER, JOSHUA         24 IVN                 52.49      52.27  
    r:+0.53  12.40        25.42 (13.02)
          38.94 (13.52)       52.27 (13.33)
  3 MILLS, PETER           21 BGRAM               53.03      52.47  
    r:+0.61  12.31        25.65 (13.34)
          39.14 (13.49)       52.47 (13.33)

Men’s 1500 Free

Joshua Parrish out-lasted the competition in the men’s 1500 free, posting a final time of 14:45.29.

Second place was picked up by the USA’s Jordan Wilimovsky (14:45.67), while the bronze medal went to Aussie Jack McLoughlin and his time of 14:53.18.

Mack Horton turned in a 14:58.26 to earn fourth, while Ben Roberts finished fifth overall in finals with a 15:01.61.

Ethan Owens (15:12.75), Max Osborn (15:17.49), and Brodie Cook (15:31.30) posted sixth through eighth place finishes.

Women’s 50 Back Multi-Class

Katja Dedekind was victorious in finals of the women’s 50 back multi-class, stopping the clock at a time of 31.92 for the gold.

Jenna Jones picked up the silver with a time of 32.62, while the bronze went to Jaime-Lee Getson and her time of 33.33.

Men’s 50 Back Multi-Class

Daniel Fox dashed to the top of the podium in the finals of the men’s 50 back multi-class, posting a final time of 29.40.

Second place went to Grant Patterson and his time of 59.08, while third went to Sean Russo’s 28.14.

Comments Off on 2017 Australian SC Championships: Emily Seebohm Wins 26th Short Course Title

Author: Taylor Brien

avatar
Taylor Brien is the Assistant Operations Manager and a staff writer at Swimming World. A native of Bettendorf, IA and a 2015 graduate of Illinois College, she has covered a variety of events since joining the SW team in 2015, including the NCAA Championships, World Championships, Olympic Trials, and 2016 Rio Olympic Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here