2016 South African Nationals: Day 6 Finals Live Recap

Photo Courtesy: Anesh Debiky/Swimming South Africa

Live coverage of day six finals of the 2016 South African Nationals. Hit refresh for the latest coverage.

FINALS

Women’s 200 breast

Tatjana Schoenmaker missed the FINA A cut by the slimmest of margins with a 2:26.95 to win.  The FINA A cut time?  2:26.94.  She still crushed the FINA B cut provisional time of 2:32.08.

Kaylene Corbett placed second tonight in 2:30.18 with Franko Jonker claiming third overall in 2:31.29.

                         === Finals ===                          
 
  1 Schoenmaker, Tatjana   18 NTS-TS            2:27.48    2:26.95  
                 33.85      1:11.52 (37.67)
        1:49.12 (37.60)     2:26.95 (37.83)
  2 Corbett, Kaylene       16 NMA-NM            2:32.29    2:30.18  
                 34.89      1:12.24 (37.35)
        1:51.55 (39.31)     2:30.18 (38.63)
  3 Jonker, Franko         23 NTS-TS            2:28.70    2:31.29  
                 35.01      1:12.83 (37.82)
        1:51.67 (38.84)     2:31.29 (39.62)
  4 Mackenzie, Taryn       22 CGA-JH            2:33.33    2:32.62  
                 34.38      1:12.26 (37.88)
        1:52.65 (40.39)     2:32.62 (39.97)
  5 Ross, Marlies          18 NTS-TS            2:32.62    2:32.77  
                 34.90      1:12.98 (38.08)
        1:53.65 (40.67)     2:32.77 (39.12)
  6 Mc Lauchlan, Kirsty    22 CGA-JH            2:36.49    2:35.58  
                 35.87      1:14.98 (39.11)
        1:55.24 (40.26)     2:35.58 (40.34)
  7 Nicholas, Tara         20 KZNA-ET           2:35.31    2:35.68  
                 35.72      1:14.06 (38.34)
        1:55.15 (41.09)     2:35.68 (40.53)
  8 Abrahams, Hanim        14 WPA-CP            2:36.30    2:35.72  
                 34.99      1:14.73 (39.74)
        1:54.94 (40.21)     2:35.72 (40.78)
  9 Visagie, Emily         18 KZNA-ET           2:37.62    2:36.53  
                 35.82      1:14.13 (38.31)
        1:54.32 (40.19)     2:36.53 (42.21)
 10 Young, Tracy-Lee       15 CGA-JH            2:38.33    2:37.74  
                 36.67      1:16.51 (39.84)
        1:57.68 (41.17)     2:37.74 (40.06)

Men’s 50 free multi-class S14-S15

Mark Roach posted the top-ranked time of 25.43.  Craig Groenewald (27.11) and Aaron Putz (28.29) rounded out the top three.

                        === Finals ===                          
 
  1 Roach, Mark S15        18 BCA-BO              27.40      25.43  
  2 Groenewald, Craig S14  37 CGA-JH              28.54      27.11  
  3 Putz, Aaron S14        19 KZNA-ET             29.01      28.29  
  4 de Freitas, Raymond S  26 MP                  29.86      29.05  
  5 Mabanga, Slindokuhle   17 CGA-JH              30.55      30.67  
  6 O'Neil, Sean S14       31 KZNA-ET             32.68      32.90  
  7 Els, Jan-Herman S14    16 NTS-TS              33.37      33.07  
  8 van Brakel, William S  16 KZNA-ET             34.56      33.98

Men’s 50 free multi-class S1-S13

Hendri Herbst earned the top-ranked time with a 27.24.  Johann van Heerden (26.65) and Jared Burger (27.36) closed out the top three.

                         === Finals ===                          
 
  1 Herbst, Hendri S11     23 WPA-CP              27.12      27.24  
  2 van Heerden, Johann S  20 FS-MA               26.81      26.65  
  3 Burger, Jared S10      20 BCA-BO              27.48      27.36  
  4 Parkin, Charl S9       47 NMA-NM              30.53      30.42  
  5 Pretorius, Jean S10    19 WPA-CP              29.71      29.17  
  6 Victor, Scody S9       26 MRI                 32.18      31.96  
  7 Mabuza, Thulane S10    17 CGA-JH              30.18      30.40  
  8 Williams, David S8     28 KZNA-ET             33.45      33.37  
  9 Malatji, Moses S8      23 CGA-JH              35.38      34.63  
 10 Shabangu, Tinyiko S10  17 CGA-JH              31.52      31.69

Women’s 50 free multi-class S14-S15

Christelle Kriel won the final in 30.89.  Cornell Loubser (29.64) and Michaela Kretzen (33.65) ranked second and third.

                         === Finals ===                          
 
  1 Kriel, Christelle S14  21 MP                  31.34      30.89  
  2 Loubser, Cornell S15   21 NWS                 29.72      29.64  
  3 Snyders, Maritza S15   19 KZNA-ET             35.60      34.88  
 -- Kretzen, Michaela S14  16 WPA-CP              34.19         DQ

Women’s 50 free multi-class S1-S13

Emily Gray grabbed the top-ranked time with a 32.53.  Shireen Sapiro (31.56) and Shannon Martins (34.35) rounded out the top three ranked swims.

                         === Finals ===                          
 
  1 Gray, Emily S9         24 NTS-TS              32.90      32.53  
  2 Sapiro, Shireen S10    25 KZNA-ET             35.43      31.56  
  3 Martins, Shannon S9    14 CGA-JH              34.68      34.35  
  4 Bloem, Michelle S10    13 NWS                 35.26      34.51  
  5 Sabeka, Bongekile S10  17 CGA-JH              38.56      37.51  
  6 McKay, Tracy S8        45 KZNA-ET             44.49      42.53  
  7 Visser, Adri S5        28 CGA-JH              52.00      51.58  
  8 Mare, Simone S9        14 KZNA-ET             46.16      43.17  
  9 Nothling, Beth S5      26 KZNA-ET             55.62      53.72

Men’s 200 back

Martin Binedell claimed the 200 back title with a time of 2:01.35.  Neil Fair finished second overall in 2:02.40, while Ricky Ellis picked up third overall in 2:02.72.

                          === Finals ===                          
 
  1 Binedell, Martin       20 KZNA-ET           2:00.15    2:01.35  
                 28.53        58.94 (30.41)
        1:29.78 (30.84)     2:01.35 (31.57)
  2 Fair, Neil             19 NTS-TS            2:02.10    2:02.40  
                 28.57        58.94 (30.37)
        1:30.43 (31.49)     2:02.40 (31.97)
  3 Ellis, Ricky           28 CGA-JH            2:04.03    2:02.72  
                 27.84        58.66 (30.82)
        1:30.66 (32.00)     2:02.72 (32.06)
  4 Ras, Ruan              19 NTS-TS            2:04.57    2:04.33  
                 28.98      1:00.02 (31.04)
      2:04.33 (1:04.31)                    
  5 Fourie, Liam           21 WPA-CP            2:05.13    2:06.19  
                 29.04      1:00.47 (31.43)
        1:33.21 (32.74)     2:06.19 (32.98)
  6 Norman, Brandon        21 CGA-JH            2:08.11    2:08.85  
                 29.29      1:01.43 (32.14)
        1:35.00 (33.57)     2:08.85 (33.85)
  7 Ferreri, Alessio       17 CGA-JH            2:08.82    2:09.61  
                 30.23      1:02.50 (32.27)
        1:36.01 (33.51)     2:09.61 (33.60)
  8 Anderson, Daniel       17 CGA-JH            2:10.34    2:09.66  
                 30.09      1:02.78 (32.69)
        1:36.17 (33.39)     2:09.66 (33.49)
  9 Pretorius, Reynier     21 FS-MA             2:09.67    2:10.05  
                 29.66      1:02.74 (33.08)
        1:36.16 (33.42)     2:10.05 (33.89)
 10 Jones, Wayne           21 NMA-NM            2:10.13    2:11.23  
                 29.57      1:02.38 (32.81)
        1:36.56 (34.18)     2:11.23 (34.67)

Men’s 200 IM

Dylan Bosch touched out Michael Meyer, 2:01.24 to 2:01.69, for the men’s 200-meter IM title.  Both swims missed the FINA A cut of 2:00.28.

Jarryd Baxter took third overall in 2:03.21 with Neil Fair picking up fourth overall in 2:05.41.

                          === Finals ===                          
 
  1 Bosch, Dylan           22 CGA-JH            2:04.31    2:01.24  
                 26.35        56.16 (29.81)
        1:31.80 (35.64)     2:01.24 (29.44)
  2 Meyer, Michael         23 CGA-JH            2:06.32    2:01.69  
                 26.59        56.94 (30.35)
        1:32.10 (35.16)     2:01.69 (29.59)
  3 Baxter, Jarryd         17 CGA-JH            2:04.66    2:03.21  
                 27.62        57.43 (29.81)
        1:34.33 (36.90)     2:03.21 (28.88)
  4 Fair, Neil             19 NTS-TS            2:04.02    2:05.41  
                 27.89        58.44 (30.55)
        1:35.23 (36.79)     2:05.41 (30.18)
  5 Odendaal, Dayne        19 KZNA-ET           2:09.58    2:07.39  
                 27.86      1:01.09 (33.23)
        1:37.48 (36.39)     2:07.39 (29.91)
  6 Mullen, Damian         19 CGA-JH            2:06.26    2:07.43  
                 27.43        59.54 (32.11)
        1:37.67 (38.13)     2:07.43 (29.76)
  7 Vorster, Eben          18 FS-MA             2:06.13    2:07.51  
                 26.21        57.83 (31.62)
        1:37.68 (39.85)     2:07.51 (29.83)
  8 Ras, Christoff         18 LP-LP             2:10.93    2:11.64  
                 28.49      1:02.67 (34.18)
        1:39.96 (37.29)     2:11.64 (31.68)
  9 Visser, Rudolf         19 WPA-CP            2:10.40    2:12.73  
                 27.86      1:01.44 (33.58)
        1:41.78 (40.34)     2:12.73 (30.95)
 -- Barry, Joshua          20 KZNA-ET           2:09.66         DQ  
                 27.82        59.98 (32.16)
        1:40.00 (40.02)          DQ (28.97)

Men’s 50 fly multi-class S14-S15

Craig Groenewald topped the sprint fly event with a 29.34.  Mark Roach (27.03) and Pierre Dellieu (28.46) made up the rest of the top three.

                         === Finals ===                          
 
  1 Groenewald, Craig S14  37 CGA-JH              30.30      29.34  
  2 Roach, Mark S15        18 BCA-BO              27.14      27.03  
  3 Dellieu, Pierre S15    17 CGA-JH              28.98      28.46  
  4 Putz, Aaron S14        19 KZNA-ET             31.24      31.27  
  5 de Freitas, Raymond S  26 MP                  32.98      33.02  
  6 O'Neil, Sean S14       31 KZNA-ET             36.47      37.60

Men’s 50 fly multi-class S1-S13

Achmat Hassiem won the finale in a time of 27.45.  Johann van Heerden touched second in 28.46 with Jared Burger picked up third in 31.05.

                          === Finals ===                          
 
  1 Hassiem, Achmat S10    33 WPA-CP              28.40      27.45  
  2 van Heerden, Johann S  20 FS-MA               28.58      28.46  
  3 Burger, Jared S10      20 BCA-BO              30.42      31.05  
  4 Williams, David S8     28 KZNA-ET             34.60      34.88  
  5 Pretorius, Jean S10    19 WPA-CP              32.50      32.86  
  6 van der Merwe, Kaleb   17 NTS-TS              37.43      37.10  
  7 Schutte, Jaco S10      18 KZNA-ET             33.36      33.53  
  8 Mabuza, Thulane S10    17 CGA-JH              33.65      34.58  
  9 Dludlu, Nkosimayibong  17 CGA-JH              38.48      39.07  
 10 Zwane, Kabelo S7       13 CGA-JH              41.16      41.98

Women’s 50 fly multi-class S14-S15

Cornell Loubser took the top time with a 30.02. Christelle Kriel finished second in 33.29 with Michaela Kretzen snaring third in 37.30.

                          === Finals ===                          
 
  1 Loubser, Cornell S15   21 NWS                 30.72      30.02  
  2 Kriel, Christelle S14  21 MP                  33.57      33.29  
  3 Kretzen, Michaela S14  16 WPA-CP              36.60      37.30  
  4 Snyders, Maritza S15   19 KZNA-ET             39.41      38.88

Women’s 50 fly multi-class S1-S13

Shannon Martins (40.21), Adri Visser (52.02) and Michelle Bloem (41.77) competed in the finale.

                          === Finals ===                          
 
  1 Martins, Shannon S9    14 CGA-JH              41.23      40.21  
  2 Visser, Adri S5        28 CGA-JH              51.62      52.02  
  3 Bloem, Michelle S10    13 NWS                 41.89      41.77

Women’s 100 free

Karin Prinsloo won the title in a time of 56.12, while Erin Gallagher took second overall in 56.31.  Tayla Lovemore wound up third overall in 56.98.

                         === Finals ===                          
 
  1 Prinsloo, Karin        26 NTS-TS              56.54      56.12  
                 26.93        56.12 (29.19)
  2 Gallagher, Erin        17 KZNA-ET             56.30      56.31  
                 26.38        56.31 (29.93)
  3 Lovemore, Tayla        21 KZNA-ET             57.05      56.98  
                 27.10        56.98 (29.88)
  4 Ashley-Cooper, Jessic  23 WPA-CP              57.84      57.81  
                 27.50        57.81 (30.31)
  5 Passon, Felicity       16 SEY                 57.63      57.94  
                 28.02        57.94 (29.92)
  6 Kemp, Lehesta          26 NTS-TS              58.14      57.97  
                 27.13        57.97 (30.84)
  7 Ross, Marlies          18 NTS-TS              57.13      58.32  
                 27.83        58.32 (30.49)
  8 Chelius, Emma          19 WPA-CP              58.53      58.53  
                 28.27        58.53 (30.26)
  9 Grobler, Gabi          16 CGA-JH              58.37      58.90  
                 28.19        58.90 (30.71)
 10 Labuschagne, Samantha  16 KZNA-ET             58.41      59.05  
                 28.18        59.05 (30.87)

SEMIFINALS

Men’s 50 free

Brad Tandy nearly posted a FINA A cut with a 22.28 to lead the way in semis.  Doug Erasmus, meanwhile, posted a second-seeded time of 22.40. Tandy was faster during prelims with a FINA A cut 22.13.

Olympic gold medalist Roland Schoeman, who scratched the 100 free and potential 400 free relay spot to focus on the 50, qualified third in 22.69.

Reynard Wessels and Brett Walsh tied for fourth out of semis with 22.98s.

                       === Semi-Finals ===                        
 
  1 Tandy, Brad            24 KZNA-ET             22.13      22.28  
  2 Erasmus, Douglas       26 NTS-TS              22.26      22.40  
  3 Schoeman, Roland       35 NTS-TS              22.77      22.69  
  4 Walsh, Brett           22 KZNA-ET             23.42      22.98  
  4 Wessels, Reynard       21 FS-MA               23.06      22.98  
  6 Waddell, Zane          18 FS-MA               23.08      23.04  
  7 Maritz, Armand         19 NTS-TS              23.31      23.23  
  8 Pheasant, Simon        24 NMA-NM              23.43      23.37  
  9 Muller, Caydon         20 NTS-TS              23.61      23.46  
 10 Van Niekerk, Kyle      18 CGA-JH              23.83      23.48  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Basson, Alaric         20 NMA-NM              23.64      23.57  
 12 Wetzlar, Peter         19 ZIM-ZZ              23.74      23.79  
 -----------------------------------------------------------------
 13 Hoole, Jarryd          20 BCA-BO              24.03      23.83  
 14 Skea, Tyrone           28 EGA-ES              23.74      23.92  
 15 Barry, Joshua          20 KZNA-ET             24.20      23.97  
 16 Bowers, Matthew        20 WPA-CP              24.02      24.10  
 17 Walters, Josh          19 KZNA-ET             24.10      24.13  
 18 Matthysen, Lucian      17 KZNA-ET             24.18      24.16  
 19 Pendock, Bryce         19 WPA-CP              24.12      24.28  
 20 Langeveldt, Marno      22 NTS-TS              24.17      24.46

Women’s 200 back

Nathania Van Niekerk cranked out the top time with a 2:11.53, while Marielle Venter finished second overall in a time of 2:13.36.  Samantha Randle picked up the third seed in 2:17.71.

                    === Semi-Finals ===                        
 
  1 Van Niekerk, Nathania  17 CGA-JH            2:15.10    2:11.53  
                 31.57      1:04.42 (32.85)
        1:37.77 (33.35)     2:11.53 (33.76)
  2 Venter, Mariella       16 CGA-JH            2:16.44    2:13.36  
                 31.65      1:05.38 (33.73)
      2:13.36 (1:07.98)                    
  3 Randle, Samantha       17 NTS-TS            2:18.12    2:17.71  
                 33.43      1:08.22 (34.79)
        1:43.22 (35.00)     2:17.71 (34.49)
  4 Beukes, Jessica        15 NMA-NM            2:20.08    2:19.78  
                 33.28      1:07.67 (34.39)
        1:43.63 (35.96)     2:19.78 (36.15)
  5 Sainsbury, Catherine   18 KZNA-ET           2:20.79    2:19.91  
                 33.12      1:08.87 (35.75)
        1:44.97 (36.10)     2:19.91 (34.94)
  6 Grobler, Gabi          16 CGA-JH            2:22.16    2:20.21  
                 33.16      1:08.80 (35.64)
        1:44.63 (35.83)     2:20.21 (35.58)
  7 Osrin, Honey           13 WPA-CP            2:21.64    2:20.50  
                 32.49      1:08.41 (35.92)
        1:44.84 (36.43)     2:20.50 (35.66)
  8 Straszacker, Kristen   16 WPA-CP            2:24.27    2:21.47  
                 33.14      1:09.39 (36.25)
        1:45.93 (36.54)     2:21.47 (35.54)
  9 Meder, Abi             15 WPA-CP            2:24.73    2:21.61  
                 33.92      1:09.60 (35.68)
      2:21.61 (1:12.01)                    
 10 Botha, Carmen          16 NTS-TS            2:23.56    2:22.44  
                 33.38      1:08.48 (35.10)
      2:22.44 (1:13.96)                    
 -----------------------------------------------------------------
 11 Van Rooyen, Carissa    13 CGA-JH            2:22.99    2:22.95  
                 33.76      1:09.58 (35.82)
        1:46.90 (37.32)     2:22.95 (36.05)
 12 Loubser, Roseline      17 WPA-CP            2:23.65    2:23.60  
                 33.10      1:09.74 (36.64)
        1:47.10 (37.36)     2:23.60 (36.50)
 -----------------------------------------------------------------
 13 Goodhead, Julia        16 CGA-JH            2:24.09    2:24.49  
                 33.90      1:10.15 (36.25)
        1:47.52 (37.37)     2:24.49 (36.97)
 14 Rip, Casey             16 KZNA-ET           2:26.33    2:24.57  
                 33.38      1:09.42 (36.04)
        1:46.95 (37.53)     2:24.57 (37.62)
 15 Thevenau, Celine       15 KZNA-ET           2:23.53    2:24.73  
                 34.05      1:10.88 (36.83)
      2:24.73 (1:13.85)                    
 16 Basel, Alison          18 CGA-JH            2:25.72    2:25.34  
                 34.28      1:10.98 (36.70)
        1:48.61 (37.63)     2:25.34 (36.73)
 17 Blakemore, Kyla        14 KZNA-ET           2:25.40    2:26.03  
                 33.88      1:10.32 (36.44)
        1:48.45 (38.13)     2:26.03 (37.58)
 18 Van Voorst, Georgia    14 KZNA-ET           2:26.37    2:26.63  
                 34.29      1:11.34 (37.05)
        1:49.39 (38.05)     2:26.63 (37.24)
 19 Tarr, Emma             14 CGA-JH            2:25.85    2:26.77  
                 33.97      1:11.03 (37.06)
        1:49.28 (38.25)     2:26.77 (37.49)
 20 Duma, Khwezi           14 CGA-JH            2:26.35    2:27.58  
                 33.27      1:09.75 (36.48)
        1:48.04 (38.29)     2:27.58 (39.54)

Men’s 100 fly

Chad le Clos raced his way to a 51.91 to lead qualifying in the 100 fly tonight.  He went faster this morning with a 51.81 to stand sixth in the world rankings, along with clearing the FINA A cut.

Ryan Coetzee finished second in semis with a 53.44, while Dylan Bosch qualified third in 54.04.

TIME TRIALS

Looking to improve its potential Olympic relay seeding, South Africa time trialed a men’s 400-meter medley relay with Christopher Reid (53.52), Cameron van der Burgh (58.95), Chad le Clos (51.59) and Calvyn Justus (49.74) for a 3:33.80.

                       === Semi-Finals ===                        
 
  1 Le Clos, Chad          23 KZNA-ET             51.81      51.91  
                 24.35        51.91 (27.56)
  2 Coetzee, Ryan          20 NTS-TS              53.82      53.44  
                 24.58        53.44 (28.86)
  3 Bosch, Dylan           22 CGA-JH              53.67      54.04  
                 25.74        54.04 (28.30)
  4 Meyer, Nico            24 CGA-JH              54.58      54.13  
                 25.59        54.13 (28.54)
  5 Basson, Alard          20 NMA-NM              54.80      54.56  
                 25.97        54.56 (28.59)
  6 Walsh, Brett           22 KZNA-ET             54.30      54.64  
                 25.54        54.64 (29.10)
  7 Zorzi, Giulio          27 NTS-TS              55.52      54.97  
                 25.24        54.97 (29.73)
  8 Vorster, Eben          18 FS-MA               54.84      55.03  
                 25.84        55.03 (29.19)
  9 Goveia, Ralph          20 NTS-TS              54.85      55.07  
                 26.99        55.07 (28.08)
 10 DU Rand, George        33 NTS-TS              55.44      55.80  
                 25.09        55.80 (30.71)
 -----------------------------------------------------------------
 11 Hoole, Jarryd          20 BCA-BO              56.17      55.94  
                 26.76        55.94 (29.18)
 12 vd Merwe, JP           22 NTS-TS              56.38      56.10  
                 26.30        56.10 (29.80)
 -----------------------------------------------------------------
 13 Levy, Brendan          18 KZNA-ET             56.65      56.11  
                 27.35        56.11 (28.76)
 14 Fuchs, Ude             18 LP-LP               56.34      56.19  
                 26.35        56.19 (29.84)
 15 Phillips, Connor       19 WPA-CP              56.85      56.45  
                 26.44        56.45 (30.01)
 16 Minnaar, Johann        20 WPA-CP              56.42      56.57  
                 26.60        56.57 (29.97)
 17 Scheepers, Willie      29 NWS                 56.20      56.58  
                 25.92        56.58 (30.66)
 18 Walters, Josh          19 KZNA-ET             56.71      56.67  
                 26.12        56.67 (30.55)
 19 Skea, Tyrone           28 EGA-ES              56.93      56.99  
                 26.07        56.99 (30.92)
 20 Wetzlar, Peter         19 ZIM-ZZ              56.55      57.11  
                 26.19        57.11 (30.92)

SCHEDULED EVENTS

  • Men’s 50 free semis
  • Women’s 200 breast finals
  • Men’s 50 free multi-class
  • Women’s 50 free multi-class
  • Men’s 200 back finals
  • Women’s 200 back semis
  • Men’s 200 IM finals
  • Men’s 50 fly multi-class
  • Women’s 50 fly multi-class
  • Women’s 100 free finals
  • Men’s 100 fly semis
  • Women’s 200 free relay
  • Men’s 200 free relay
Comments Off on 2016 South African Nationals: Day 6 Finals Live Recap

Author: Jason Marsteller

avatar
Jason Marsteller is the general manager of digital properties at Swimming World. He joined Swimming World in June 2006 as the managing editor after previous stints as a media relations professional at Indiana University, the University of Tennessee, Southern Utah University and the Utah Summer Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here